Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 25.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: srážka auta s chodkyní na přechodu; nehoda se stala kvůli špatnému výhledu z auta; řidič poškodil železniční závoru
Policisté přijali v pátek 23. dubna ráno kolem půl osmé oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Pelhřimově. Dvaačtyřicetiletý muž jako řidič osobního automobilu Volkswagen Sharan projížděl v Pelhřimově po ulici Pražská z centra obce směrem na Červenou Řečici. Po vyznačeném přechodu pro chodce z pravé strany z pohledu řidiče v tu chvíli přecházela chodkyně. Řidiči třiačtyřicetiletou chodkyni zřejmě přehlédl a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění chodkyně, kterou záchranáři převezli do nemocnice v Pelhřimově k dalšímu vyšetření. Výsledky dechových zkoušek u obou účastníků nehody byly negativní. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Špatný výhled z auta zapříčinil dopravní nehodu
Policisté prověřují okolnosti dopravní nehody, která se stala v pátek 23. dubna ráno patnáct minut před šestou hodinou v Havlíčkově Brodě. "Jednatřicetiletá řidička osobního vozu Škoda Fabia, která jela po ulici Ledečská do centra Havlíčkova Brodu, údajně důsledkem námrazy a zamlženého čelního skla, kdy neviděla řádně na cestu, přejela do středu pozemní komunikace, kde najela levým předním kolem svého vozidla na vyvýšený ostrůvek, na kterém se také nalézalo svislé dopravní značení. Došlo ke střetu přední části vozidla Škoda Fabia a dopravního značení", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Doplnila, že řidička auta zastavila asi padesát metrů za kruhovým objezdem mimo vozovku a podívala se na poškození vzniklé důsledkem dopravní nehody, poté z místa odjela do Hlinska, kde odpoledne kolem sedmnácté hodiny oznámila dopravní nehodu na linku 158. "Jelikož řidička nesetrvala na místě dopravní nehody, nebylo možné u řidičky provést dechovou zkoušku na případné ovlivnění alkoholem. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na vyvýšeném obrubníku, dopravním značení a na vozidle Škoda Fabia v celkové výši 3000 korun", dodala mluvčí.

Řidič nákladního vozidla poškodil závoru na železničním přejezdu
Policisté přijali v pátek 23. dubna krátce před sedmnáctou hodinou odpoledne oznámení o nehodě, která se stala na silnici I/23 na ulici Pražská na železničním přejezdu v Třebíči. Čtyřiapadesátiletý muž jedoucí s nákladním vozem Ford s návěsem od Červené Hospody k ulici Sucheniova v Třebíči, nerespektoval zákonem stanovenou vzdálenost před zastavením před železničním přejezdem s úmyslem zacouvat na místo vlevo ležící mimo pozemní komunikaci. "V době, kdy stál na železničním přejezdu, došlo ke sklopení závor přejezdového zabezpečovacího zařízení, kdy závora se sklopila do prostoru mezi tahač a návěs a v tuto dobu začal výše uvedený řidič couvat, aniž by tento manévr zajistil pomocí způsobilé a náležitě poučené osoby", uvedla mluvčí policistů D. Čírtková. Došlo k poškození závory přejezdového zabezpečovacího zařízení a k poškození nákladního vozidla Ford. Poškozením závory přejezdového zabezpečovacího zařízení vznikla škoda ve výši minimálně 20 tisíc korun a na nákladním vozidle vznikla škoda ve výši asi jeden tisíc korun. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Při této události nedošlo k přerušení ani k ohrožení provozu na železniční trati.

I přes vyslovený zákaz řízení usedl znovu za volant
Policisté v pátek 23. dubna krátce před jedenadvacátou hodinou kontrolovali řidiče osobního vozidla Toyota Avensis. Řidič projížděl po komunikaci vedoucí od čerpacího stojanu benzínové čerpací stanice v obci Škrdlovice na Žďársku na přilehlé parkoviště u benzínové čerpací stanice a to i přesto, že mu byl rozhodnutím Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu dvanácti měsíců. "Policisté muže vyzvali k provedení testu na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek, který ale bezdůvodně odmítl. Následně se po zákonné výzvě také odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Pětadvacetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla D. Čírtková.

Za volant usedl podnapilý muž
Policisté v rámci běžného výkonu služby dohlíželi v pátek v noci na bezpečnost a plynulost v silničním provozu. Deset minut po půlnoci zastavili k silniční kontrole osobní vozidlo Ford Focus, jehož řidič s vozidlem projížděl po ulici Humpolecká v Havlíčkově Brodě, kde na křižovatce s ulicí Masarykova nezastavil na příkaz dopravní značky "stůj, dej přednost v jízdě", dále pokračoval po ulici Jihlavská, Dolní, kde nerespektoval dopravní značení „zákaz vjezdu všem vozidlům“ a pokračoval přes Havlíčkovo náměstí na ulici Horní. Zde vozidlo zastavila a kontrolovala policejní hlídka. "Řidič na výzvu policistů nepředložil řidičský průkaz ani doklady potřebné pro provoz motorového vozidla. Policisté muže vyzvali k provedení dechové zkoušky, jejíž výsledkem byl pozitivní - 1,78 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,77 promile alkoholu v dechu. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dvaadvacetiletého muže, jednalo se o cizího státního příslušníka, čeká nyní obvinění z tohoto trestného činu", informovala D. Čírtková.

Se zákazem řízení si hlavu nelámal
Policejní hlídka kontrolovala v pátek 23. dubna patnáct minut před jedenáctou hodinou dopoledne v Třešti na Jihlavsku osobní auto Mazda, které řídil třiadvacetiletý muž. Policisté řidiče vyzvali k předložení dokladů potřebných pro řízení a provoz vozidla. "Kontrolou policisté zjistili, že na základě rozhodnutí Okresního soudu Jindřichův Hradec byl třiadvacetiletému muži uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu šedesáti měsíců z důvodu spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Muži policisté zadrželi řidičský průkaz, který jim při silniční kontrole předložil. Současně mu zakázali mu další jízdu. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Věc policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení a muž si vyslechl podezření z výše uvedeného přečinu", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z radniční věže v Jihlavě zmizí hodiny; opravené získají podobu z časů první republiky
Jihlavané se budou muset asi měsíc obejít bez hodin na radniční věži. V první fázi stavebních prací na opravě střechy jihlavské radnice budou dělníci čistit a znovu natírat radniční věž. Ve středu 28. dubna by měli horolezci z věže sundávat ciferník hodin. Specializovaná firma ho bude repasovat přibližně jeden měsíc.
Na své dřívější místo by se měly vrátit i původní hodinové rafičky, které jsou nyní vystaveny jako exponát na Bráně Matky Boží. Odborníci posoudí, zda a jak rozsáhlou budou potřebovat obnovu nebo zda se bude vyrábět jejich replika. “Hodiny včetně ciferníku tak získají původní podobu, jakou známe z fotografií z období první republiky,” uvedl Jihlavský zastupitel, architekt Jaroslav Huňáček.

Náměstek primátorky Martin Laštovička bude v pondělí 26. dubna od 17 hodin hostem pravidelné pondělní virtuální kavárny na téma jihlavských památek. O radnici a její rekonstrukci bude také hovořit.

Naposledy se střecha na radnici opravovala v roce 1994. V letošním roce, tedy po 27 letech, proběhne první etapa její rekonstrukce. Druhá etapa bude navržena do rozpočtu města k realizaci pro rok 2022.

Celková oprava střechy bude stát přes tři miliony korun. Město požádalo o zařazení opravy kulturní památky budovy radnice do Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón a má předběžný přislib dotace ve výši 500 tisíc korun.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   24. 6. 2021

• Koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem doplnila nová skluzavka
• V jaderné elektrárně Dukovany vzniklo největší parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou u nás
• Do barokních kašen na jihlavském náměstí po opravě opět tryská voda
• Muži byli obviněni z trestných činů
• Z policejního deníku: krádež lešení za 200 tisíc; krádež sena; opilá žena se pořezala na ruce
• Táborští vlci vypadají jako hodní mazlíčci, občas ale dokáží pěkně vycenit zuby
• S větrníkem do větrníku v Třebíči

Středa   23. 6. 2021

• Vedení města Jihlavy zve zástupce České pošty na jednání zastupitelů
• Děti bez mobilu sestavily v Pelhřimově rekordní mapu ČR z dílků puzzle
• Z policejního deníku: neznámý vandal posprejoval fasádu; někdo rozbil okno auta; opilý řidič boural
• Předprodej na Prázdniny v Telči je v plném proudu; festival láká na Karla Plíhala, Mňágu nebo Tatabojs
• Dětský primař dr. Houštěk: Vakciny jsou používány zatím v nouzovém režimu a tudíž je třeba u vakcinace dětí opatrnost!
• Táborská zoologická zahrada v sobotu oslaví šesté narozeniny; návštěvníky čeká bohatý program, soutěže i rozlučka s jedním zvířetem

Úterý   22. 6. 2021

• Do muzeí, galerií, hradů a zámků zřizovaných krajem Vysočina o prázdninách děti zdarma, dospělí za polovic
• Radnice se důrazně zaměří na zajištění bezpečí občanů
• Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany vyráží do terénu pomáhat potřebným
• Nakrmte táborské labužníky; v zoo připravíte hostinu nosálům
• Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu
• Paliativní tým v pelhřimovské nemocnici oslavil druhé narozeniny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl telefon, tablet i peníze; žena a hledaný muž pobývali v chatě; opilec nadýchal skoro čtyři promile
• Na Pelhřimovsku na silnici I/19 se pod plně naloženou cisternou utrhla krajnice, skončila na boku
• Při požáru bytu v Novém Městě na Moravě zemřel starší muž

Pondělí   21. 6. 2021

• Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
• V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
• Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
• Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
• Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
• Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
• Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
• Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena

Neděle   20. 6. 2021

• Korálkové, kovové i černá pompadurka - jihlavské muzeum vystaví historické kabelky ze sbírky Dany Komárkové
• Z policejního deníku: senior který boural na kole, neměl helmu; seniorka havarovala na elektrokole; opilá řidička bourala i s dětmi

Sobota   19. 6. 2021

• Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
• Barokní synagoga v Polici se uchází o cenu Patrimonium pro futuro

Pátek   18. 6. 2021

• Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
• Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
• Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
• Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti

Čtvrtek   17. 6. 2021

• O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
• Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
• Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
• Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
• V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
• Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
• Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června

Středa   16. 6. 2021

• Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
• Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
• V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
• Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
• Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
• Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
• Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
• Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
• V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou

Úterý   15. 6. 2021

• Nehoda na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku si vyžádala dva lidské životy
• Kmínový festival v Třebíči doplní cimbálová muzika
• Policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce na silnici I/34 na Havlíčkobrodsku zaznamenali osm přestupků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku peníze; krádež peněženky
• Most v Předíně bude zrekonstruován, silnice I/23 bude uzavřena
• Na dálnice D1 u Velkého Meziříčí se srazila tři auta, jednu zraněnou osobu transportovali záchranáři letecky do Brna

Pondělí   14. 6. 2021

• O pět tun přetížený náklad dřeva a další závažná porušení; policisté denně kontrolují nákladní vozy přepravující dřevo
• Vloupání do bytů a rodinných domů na Vysočině mírně kleslo, přesto policisté nabádají k opatrnosti
• Na dálnici D1 u Stránecké Zhoře se srazila dodávka s kamionem, zraněného řidiče museli vyprostit hasiči
• Z policejního deníku: zloději skončili v poutech; opilý muž udeřil manželku, skončil na záchytce; u Mohelna bourali dva motorkáři
• Výstava v jihlavském muzeu představí začátky, historii a úspěchy české egyptologie

Neděle   13. 6. 2021

• Motorkář se zabil po srážce s třemi auty na silnici mezi obcemi Kouty a Čechtín na Třebíčsku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta kola, pak ho pustil na zem; s dlažební kostkou způsobil škodu za třicet tisíc; řidička nedala přednost autu na hlavní silnici
• Vodní skauti z Přibyslavi adoptovali sovy pálené Žofku a Juliána, želvu Venuši a labuť černou Césara
• Dernisáž výstavy ke 100. výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana - obrazy, sochy v Telči uvede Bára Štěpánová

Sobota   12. 6. 2021

• Vysočinou za přírodou – poznávejte s námi méně známé přírodní krásy našeho kraje
• Kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se pasou beránci
• Energetici v Dukovanech vyvezli palivo z reaktoru třetího výrobního bloku
• Zdravotníci v České republice evidují čtvrt milionu dobrovolných dárců krve

Pátek   11. 6. 2021

• Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• Výstavu Když slunéčko zemi políbilo v Třebíči ukončí komentovaná prohlídka za účasti dcery a vnučky Vratislava Bělíka, Dobromily Vlčkové a Pavly Porubské
• Z policejního deníku: muž ženě vyhrožoval, podezřelý je ze tří trestných činů; krádež notebooku ze stavební buňky; hledaný muž skončil v cele
• V Telči pokřtí knihu pověstí z města a panství doplněnou o legendy z Roštejna i Štramberku

Čtvrtek   10. 6. 2021

• V oblasti Vetelských rybníků ve Žďárských vrších koncertuje vzácná kuňka
• Trefa do černého: dvaadvacet zkontrolovaných dělníků a všichni pracovali nelegálně
• Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec
• Kuny způsobily strážníkům v Třebíči horké chvilky
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena skončila ve vězení; cyklistka nedala přednost autu, skončila v nemocnici; agresivní opilec skončil na záchytce
• Koupaliště na Paloukách ve Velkém Meziříčí se pro veřejnost otevře v úterý 15. června
• Stavba protihlukové stěny v Jihlavě - Pávově omezí dopravu na silnici I/38 až do listopadu

Středa   9. 6. 2021

• Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
• Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
• Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
• Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
• Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
• Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
• V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
• Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení

Úterý   8. 6. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz