Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 26.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nejlepší filmotéku naprogramovali informatici z jihlavské polytechniky
Soutěžní tým Alt+F4 složený ze studentů druhého ročníku programu Aplikovaná informatika má za sebou jedinečný úspěch v programovací soutěži UnIT Challenge, která se uskutečnila 16. a 17. dubna 2021. V silné konkurenci se čtyřčlennému týmu z Vysoké školy polytechnické Jihlava podařilo obsadit první místo v kategorii Frontend. Porazili tak i kolegy z tradičních technických vysokých škol, jako je např. Vysoké učení technické v Brně.
UnIT Challenge je týmová programovací soutěž určená pro studenty vysokých škol, kterou každoročně pořádá organizace BEST Prague. Její zástupci s nadsázkou uvádějí, že úkolem soutěže je donutit studenty v karanténě něco dělat. Především jde ale o to ukázat na reálných problémech, co se na mnohých školách tak úplně neučí. Tedy řešit konkrétní úkoly z praxe namísto algoritmických úloh.

Své štěstí v soutěži se rozhodli zkusit i Michal Blažejovský, Filip Kulíšek, Michal Hrdina a Jan Korbel, kteří studují na Katedře technických studií VŠPJ. Společně vytvořili tým s názvem Alt+F4 a přihlásili se do kategorie Frontend zaměřené na vývoj webové aplikace pro jednoho z partnerů soutěže, společnost Showmax Engineering. Ta je jedním z předních poskytovatelů internetové televize v subsaharské Africe. „Naším úkolem bylo vytvořit během 29 hodin funkční webovou filmotéku. Ze začátku jsme se trochu obávali toho, že podle názvu kategorie půjde čistě o tvorbu designu webu. Nakonec se ale ukázalo, že část práce je potřeba zaměřit i na backend, tedy na celkovou funkčnost,“ uvádí Michal Blažejovský. „Bylo to poměrně náročných 29 hodin. Během soutěže celý tým naspal dohromady asi čtyři hodiny. Honza s Filipem totiž vydrželi bez spánku celou dobu,“ dodává s úsměvem Michal Hrdina. K celkové náročnosti navíc přispělo to, že studenti mezi sebou museli komunikovat na dálku on-line prostřednictvím platformy Discord.

Plné nasazení po celou dobu soutěže se týmu Alt+F4 nakonec vyplatilo. Při vyhlášení výsledků se dozvěděli, že jejich návrh v silné konkurenci ostatních týmů složených například ze studentů ČVUT či VUT zvítězil. „Výsledek byl pro nás docela nečekaný. Doufali jsme, že se umístíme na některé z medailových příček, když ale postupně vyhlásili třetí i druhé místo a jméno našeho týmu nezaznělo, tak jsem si říkal, že to bohužel nevyšlo. Opak byl ale nakonec pravdou,“ popisuje Michal Blažejovský momenty, kdy se dozvěděl o výhře. Za první místo v soutěži UnIT Challenge obdrželi studenti hodnotné ceny jako například 3D tiskárnu, sud piva nebo možnost půldenní prohlídky testovacího polygonu firmy Valeo. Podrobnosti o průběhu soutěže přiblíží vítězný tým posluchačům podcastu Polytechnicast v epizodě, která bude dostupná na webu VŠPJ ve středu 12. května.
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Pískovcová kašna na pelhřimovském náměstí se probudila se zimního spánku
Společně s probouzející se přírodou byla ze zimního spánku vysvobozena také empírová kašna na Masarykově náměstí v Pelhřimově, které dominuje socha svatého Jakuba Většího v poutnickém šatu zdobeném lasturami a s kloboukem. Technické služby letos musely s jejím odkrytím čekat na vhodné počasí bez večerních mrazů.
"Vhodný čas nastal ráno 20. dubna, kdy pracovníci Technických služeb společnými silami sejmuli speciální šestidílné bednění, které chrání vnitřek kašny během zimy. Důkladně kašnu prohlédli, vyčistili, opravili vnitřní osvětlení a opět ji napustili vodou", informovala mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Pelhřimovská kamenná kašna byla zařazena mezi kulturní památky roku 1958.
Pískovcová kašna, v jejímž středu se tyčí socha sv. Jakuba Většího bývá nejčastěji označována za empírovou, ale lze se setkat také s názorem, že se jedná o kašnu raně barokní. Historie této nezbytné součásti středověkých měst se sice zřejmě opravdu píše nejpozději od roku 1546, ale její dnešní podoba ve skutečnosti pochází až z roku 1828 a přesně o šedesát let později se kašna dočkala první velké opravy.
Uprostřed kruhové nádrže kašny stojí osmiboký sloupek se zdobenou římsou, na níž se nachází čtyřboká hlavice se čtveřicí lvích hlav, chrlících vodu. Na vrcholu této hlavice je umístěna socha sv. Jakuba Většího v poutnickém šatu zdobeném lasturami a s kloboukem, spuštěným na záda. V ruce Kuba drží poutnickou hůl, zakončenou křížkem. Umístění sochy sv. Jakuba na centrální městské kašně je navíc zřejmě symbolické, protože Pelhřimov má ve znaku poutníka, kterého tedy můžeme považovat za patrona města. A sv. Jakub je považován za jednoho z hlavních patronů všech poutníků.

Pelhřimovskou kamennou kašnu – respektive její nádrž – vytvořila roku 1828 kamenická dílna Jana Schlesingera ze Světlé nad Sázavou, jak hlásá nápis vytesaný na jednom z pilířů a její rekonstrukci v roce 1888 provedl Jan Bouda z Jindřichova Hradce.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Řidič dodávky sjel na dálnici mimo vozovku, utrpěl zranění
Na 162. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno u Velké Bíteše na Žďársku havaroval v pondělí 26. dubna ve 12.19 hodin řidič s dodávkou.
Řidič skončil s autem mimo komunikaci. „Při nehodě utrpěla zranění jedna osoba a skončila v péči zdravotníků. Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Momentálně je provoz ve směru na Brno zastaven", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Na místě zasahují jednotky profesionálních hasičů ze stanic ve Velkém Meziříčí a Velké Bíteši.

Příčiny a okolnosti nehody vyšetřují policisté.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z náklaďáku vyšlehly plameny, škoda je půl milionu korun
Mezi Dolními Heřmanicemi a Petrávčí u Velkého Meziříčí na Žďársku v pondělí 26. dubna v 11.41 hodin vzplálo nákladní auto.
"Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Tasova. Požár se podařilo zasahujícím jednotkám velmi rychle uhasit. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Požár zapříčinila technická závada", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Škoda byla vyčíslena na půl milionu korun.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoo přibyl sameček alpaky a narodila se vzácná babirusa
V jihlavské zoo mají dva veliké důvody k radosti, nový druh zvířete – alpaku a také zcela jistě nejvzácnější letošní mládě – babirusu.
Mládě babirusy sulaweské (Babyrousa celebensis) se narodilo 11. března 2021, podle všeho se jedná o samce a je teprve druhou odchovanou babirusou v jihlavské zoo. Mládě se narodilo samici Ndari pocházející z Velké Británie a samci Salemovi z německého Stuttgartu. Jde o první odchov z tohoto spojení.

Že je Ndari březí a blíží se doba jejího porodu, tušili chovatelé a zoologové již delší dobu. Poslední dny před porodem byla navíc jinak velice klidná a přátelská babirusa ostražitá, nervózní a nedůvěřivá až agresivní i vůči svým chovatelům. Toto její chování se po porodu mláděte, o kterém se chovatelé dozvěděli jen podle zvuků z porodní bedny, ještě více stupňovalo. Proto nechali babirusy v takovém klidu, že až na občasné nahlédnutí, zda je vše v pořádku, u nich po několik dnů ani neuklízeli ubikace. Opatrnost chovatelů se vyplatila a v současnosti je samice Ndari mnohem klidnější a společně se svým mládětem za hezkého počasí již chodí do venkovního výběhu. Při troše štěstí a trpělivosti je tak budou moci zahlédnout i návštěvníci.

V sobotu 24. dubna dovezli zoologové další, nový druh zvířete pro Zoo Jihlava. Jde o mladého ročního samce lamy alpaky (Lama guanicoe f. pacos) pocházejícího ze Zoo Ostrava. Samec jménem Ramon se v prostorném výběhu vedle Haciendy Escondido velice rychle rozkoukal a zabydlel. Alpaky jsou totiž domestikovaným druhem lam s nejasným původem, které jsou zvyklé na lidi a bez sebemenších problémů si zvykají na nové věci i přesuny. Pro jihoamerické indiány byly alpaky a lamy krotké po staletí důležitými hospodářskými zvířaty umožňující jím přežití v nehostinných vysokohorských oblastech And. Ramon se co nevidět dočká rozšíření stáda v podobě nepříbuzné partnerky či partnerek z některé jiné zoologické zahrady.

Babirusa sulaweská je v přírodě i v zoologických zahradách velmi vzácným druhem prasete. Vyskytuje se pouze na indonéském ostrově Sulawesi a několika malých přilehlých ostrůvcích, kde obývá tropické deštné lesy. Vypadá značně bizarně i díky své šedé vrásčité lysé kůži, dlouhým nohám a protaženému úzkému rypáku. Samci mají navíc v horní i dolní čelisti obrovské hákovité špičáky, které jim prorůstají kůží na rypáku a stáčí se jim nad hlavou. Díky tomu vypadají samci babirus nebezpečně až hrozivě, ale tyto zuby jim slouží pouze na ozdobu a k vzájemnému imponování. Pro svou křehkost totiž neslouží k obraně ani k vzájemným soubojům, jak lidé původně předpokládali. Protože kly samců místním domorodcům připomínaly parohy, dostaly podle nich babirusy i svoje jméno. V indonéštině znamená slovo babi prase a rusa jelen, dohromady tedy prasojelen. Babirusy jsou jako ostatní prasata všežravci, jen si nevyhrabávají potravu ze země, ale spíše ji pomocí štíhlé tlamy sbírají z půdy a vytahují zpod kořenů a kamenů. Žijí v relativně malých skupinách do maximálně deseti jedinců. Na rozdíl od ostatních prasat se velice pomalu rozmnožují, protože samice rodí pouze jedno, maximálně dvě, velice malá mláďata.

V současnosti jsou v rámci České republiky babirusy k vidění pouze v Zoo Jihlava, kde chováme jednoho samce a tři samice. Devítiletý samec Salem byl do Jihlavy dovezen v roce 2018 ze Zoo Stuttgart. Nejstarší ze samic je jedenáctiletá Rose pocházející z USA, které se u nás narodila dcera Anička, která je naopak se svými třemi roky naše nejmladší samice. Sedmiletá Ndari, která se stala mámou nyní, pochází z velké Británie ze zoo South Lakes. V celé Evropě je nyní chováno do 40 jedinců babirus.

Mladý samec babirusy, foto Simona Kubičková
Lama alpaka poprvé ve výběhu v Zoo Jihlava, foto Richard Viduna
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu v lese; krádež dřeva za 30 tisíc; vypátrání celostátně hledaného muže
Předmět připomínající munici byl nalezen v sobotu 24. dubna kolem jedenácté hodiny dopoledne v lese u obce Krátká Ves na Havlíčkobrodsku. Pyrotechnik českobudějovické expozitury předmět identifikoval jako sovětský tříštivotrhavý dělostřelecký granát 76 mm OF 350, který byl bez zapalovače. Munici zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Krádež dřeva
Pacovští policisté prověřují případ krádeže dřeva, ke kterému došlo v katastru obce Lesná u Velké Chyšky na Pelhřimovsku. "Pachatel zde v polovině dubna vytěžil přes patnáct kubíků dřeva, čímž majiteli způsobil škodu kolem třiceti tisíc korun. Policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Pachatel poškrábal auto
Policisté šetří případ poškození zaparkovaného auta, což se stalo ve čtvrtek 22. dubna mezi půl dvanáctou dopoledne a půl čtvrtou odpoledne na ulici Neumannova ve Žďáře nad Sázavou. "Pachatel zde na odstavné ploše u garáží poškrábal pravé přední a zadní dveře osobního automobilu Ford, čímž majiteli způsobil škodu kolem čtyř tisíc korun", uvedla S. Rázlová. Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají.

Opilec skončil na záchytce
V neděli 25. dubna kolem půl osmé večer přijali policisté oznámení o opilém muži, který ležel na chodbě jednoho z domů v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Policisté na místě nalezli třiašedesátiletého muže. "Ten vykazoval známky značné opilosti a nebyl schopen samostatné chůze. Dechová zkouška vykázala naměřenou hodnotu 1,88 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Muž má zakázanou Jihlavu, skončil na policii
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětatřicetiletý muž z Třebíčska, který byl v pátek 23. dubna před pátou hodinou odpoledne v Jihlavě na ulici Malátova. "Muže kontrolovali policisté a zjistili, že má soudem mimo jiné uložený trest zákazu pobytu na území okresu Jihlava. Policisté ho odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Muž je podezřený ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Hledaného muže policisté vypátrali
Policisté vypátrali muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. "Šestadvacetiletého muže z Jihlavska nalezli v sobotu 24. dubna po osmé hodině večer v Jihlavě na ulici Brněnská. Jednalo se o muže, na kterého byl vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté muže zadrželi a následně ho eskortovali do brněnské věznice", uvedla Jana Kroutilová.

Žena neplatí výživné na dceru
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy čtyřicetileté ženě z Brněnska, který neplatí výživné na svoji dceru. "Vyživovací povinnost si žena neplní od loňského léta na patnáctiletou dívku žijící v Jihlavě. Měsíčně má platit necelé tři tisíc korun a celkově tak dluží přes dvacet tisíc korun. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili ženě podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala J. Kroutilová.

Řidič je podezřelý z přestupku
V neděli 25. dubna odhalili policisté řidiče, který byl pod vlivem alkoholu. Po jedenácté hodině dopoledne jel osmatřicetiletý muž s vozidlem Škoda Favorit v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku po ulici Nádražní. Automobil zastavila hlídka. "Při dechové zkoušce policisté muži naměřili hodnotu 0,92 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Lidé v Jihlavě darovali přes tunu potravin a drogerie na pomoc v nouzi
Víkendová Sbírka potravin ukázala opět velkou solidaritu a štědrost veřejnosti. Lidé, kteří navštívili supermarket Lidl v Jihlavě na ulici Okružní, darovali celkem 1.156 kg trvanlivých potravin a drogerie. Tyto hmotné dary budou poskytnuté službami Oblastní charity Jihlava potřebným. Především pak lidem, kteří se vlivem pandemie ocitli v krizové situaci.
„Nepřekonali jsme sice o 71 kg rekord z podzimního kola Potravinové sbírky, ale výsledná suma přes tunu darovaných potravin a hygienických prostředků je prostě perfektní“, s radostí sdělila Ida Kopalová Mitisková koordinátorka Potravinové sbírky v Jihlavě.

Dobrovolníci za pokladnami nashromáždili plné nákupní koše různých konzerv, polévek, kartony trvanlivého mléka, oleje, těstoviny nebo dětskou výživu. Nechybělo ani zboží z úseku drogerie jako například dětské potřeby – pleny a kosmetika, zubní kartáčky a pasta, mýdla, šampóny nebo toaletní papíry. „Vlivem dlouhotrvající pandemie a následných ekonomických dopadů se stále více lidí ocitá v krizové životní situaci. Roste tím i počet našich klientů, kteří potřebuji pomoc sociálních služeb. Právě rodičům samoživitelům, seniorům a rodinám i jednotlivcům v nouzi budeme připravovat balíčky darovaných potravin a drogerie“, vysvětluje Michaela Kulhánková terénní pracovnice Oblastní charity Jihlava.

Úsměvy očí a příjemná atmosféra mezi dárci a dobrovolníky ukázaly, že dobro mezi lidmi stále existuje a ani koronavirus jej nezastaví. „Děkujeme všem, kteří se do sbírky zapojili, ať už jako dárci, organizátoři i či dobrovolníci a pomohli dosáhnout krásného výsledku“, závěrem dodala Ida Kopalová Mitisková.
Marek MAŠÁTZpět nahoru na obsah...

U Bezděkova na Novoměstsku rozkvetly tisíce vzácných šafránů bělokvětých
Díky chladnému počasí o něco později než v předchozích letech vykvetly vzácné šafrány bělokvěté U Bezděkova. Každým rokem za jejich krásou na nenápadnou louku při silnici směřující z Nového Města k Zubří míří řada obdivovatelů.
Několik tisíc květů, které na jaře louku pokrývají, monitorují ochranáři z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, kteří je mimo jiné pravidelně počítají. Letos jich botaničky napočítaly 2516. Rostlinky kvetou i za hranicemi památky. Zdejší populace je stabilní až rostoucí. Jedná se o jedinou lokalitu s výskytem tohoto silně ohroženého rostlinného druhu na Českomoravské vrchovině.

Ačkoliv většina květů je v souladu se svým druhovým názvem bílá, najdou se mezi nimi i žíhané a také fialově zbarvené exempláře.
Jak se na louku na okraji Nového Města šafrány dostaly a proč rostou pouze tam, to se dosud nepodařilo jednoznačně vysvětlit. Variant se traduje několik. Od domněnky o původnosti druhu, jeho vysazení coby vzácného koření v 17. století či legendu o napoleonských vojácích nebo formanech, kteří semínka rostliny na louku nevědomky přivezli v zásobách sena pro své koně.

Rčení se vztahuje ke koření, které se získává z pěstovaného šafránu setého. Na pouhých 45 dkg koření je prý potřeba neuvěřitelných čtvrt milionu květů. Sami si můžete spočítat, kolik koření by bývalo bylo z Bezděkova.

Pojedete-li se na šafrány podívat, koukejte pod nohy. Auto nechte u nádraží v Novém Městě na Moravě. Nebo se rovnou vydejte na výlet vlakem.

Foto: Luboš Dajč
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

K ranní nehodě u Batelova letěl vrtulník
Po nárazu do stromu v pondělí 26. dubna o půl sedmé ráno u Batelova na Jihlavsku, utrpěl vážné zranění řidič osobního auta.
Po nárazu do stromu museli zraněného řidiče vozu vyprostit hasiči za použití hydraulického nářadí. Poté jej předali do péče letecké záchranné službě.

"Na místo události byla vyslána pozemní záchranářská posádka z Telče a vrtulník letecké záchranné služby z Jihlavy. Zraněného řidiče museli z vozidla vyprostit hasiči. Z důvodu mechanismu úrazu a podezření na možná vnitřní zranění bylo nutné pacienta letecky transportovat do traumacentra v Brně", informoval mluvčí krajských záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

Na místě zasahovaly jednotky profesionálních hasičů z Třeště a Jihlavy, které zajistili bourané auto proti požáru a proti úniku provozních kapalin a následně uklidili vozovku.

Příčiny a okolnosti nehody vyšetřují policisté.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zaměstnanci VŠPJ si úklidem okolí školy v rámci akce Čistá Vysočina připomněli Den Země
Duben je nejenom obdobím nevyzpytatelného aprílového počasí a probouzejícího se jara, ale i měsícem, kdy se po celém světě slaví Den Země, který mimo jiné upozorňuje na dopady ničení životního prostředí. Zaměstnanci VŠPJ si ve čtvrtek 22. dubna připomněli tento výjimečný den sběrem odpadků v okolí školy v rámci akce Čistá Vysočina.
Přestože dopoledne si počasí ještě pohrávalo v aprílovém duchu a přineslo dokonce i sněžení, odpoledne se umoudřilo a po mírném oteplení se vytvořily ideální podmínky pro sběr odpadků. Za pomoci zaměstnanců VŠPJ, zejména pak akademických pracovnic Katedry sociální práce VŠPJ v čele s vedoucí katedry, doktorkou Markétou Dubnovou, se tak podařilo vyčistit od odpadků velkou část ulic Fritzova a Tyršova i parkoviště VŠPJ a park za Odborem dopravy Magistrátu města Jihlavy.
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   27. 7. 2021

• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021

• Co s lagunou u viaduktu v Pelhřimově? Město se snaží věc řešit
• Z policejního deníku: opilec obtěžoval před domem, skončil na záchytce; cyklista nadýchal téměř dvě promile; řidič v Pelhřimově nadýchal 3,5 promile
• Kvůli opravám bude uzavřena důležitá spojnice lesoparkem Heulos v Jihlavě
• Kriminalita na Vysočině se snížila o třináct procent; objasněnost v kraji dosáhla v prvním pololetí více než 52 procent
• Na Vysočině probíhá pět oprav na silnicích prvních tříd a čtyř mostů
• Klíště dokážete odstranit sami; lékaře k tomu nepotřebujete
• Na Vysočině u dálnice se potulovali čtyři migranti z Maroka, přijeli na podvozku kamionu

Neděle   18. 7. 2021

• Vernisáže výstav Ester Knapová - Malí Indiáni a Petra Kapš alias OR poiesis - B PETRIFIED, Tidal Love v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: vloupání do sklepa; muž neplatí alimenty, dluží 17 tisíc; opilec nadýchl 3,69 promile
• Město Třebíč vyhlašuje další ročník soutěže o nejhezčí květinovou výzdobu
• V zámeckých chodbách v Přibyslavi se prohánějí holubi

Sobota   17. 7. 2021

• Uprchlí zubři z táborské zoo jsou zpátky ve výběhu, problém se stromy přetrvává
• V Třebíči hořelo osobní auto, městští strážníci sami hasili a přivolali pomoc
• Rybníček pod silnicí protínající čtvrť Klafar bude odbahněn
• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek Undine o vodní víle, která kvůli lásce opustí modré hlubiny

Pátek   16. 7. 2021

• Záchrana zvířat se může proměnit v Sophiinu volbu
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena putovala do vězení; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• Meteorologové varují před silnými bouřkami a prvním - nejnižším - stupněm povodní na celé Vysočině
• V Divišově na Žďársku začne oprava mostu přes Nedvědičku, provoz bude řízen kyvadlově
• Studie prokázala, že mladí lidé jsou již do velké míry odolní vůči Covid-19
• V Biskupicích - Pulkově vzplála střecha rodinného domu, škoda je půl milionu korun

Čtvrtek   15. 7. 2021

• Na zámku v Náměšti nad Oslavou probíhá výstava věnovaná osobnosti Jindřicha Viléma Haugwitze
• Přetížený náklad a odmítnutí nechat se zvážit; policisté denně zaměřují na kontroly nákladních vozů přepravujících dřevo
• Silnici I/34 od světelné křižovatky se silnicí I/37 ve Ždírci nad Doubravou až po hranici s Pardubickým krajem silničáři opravují
• Seniorské obálky pomohou v případě rychlé potřeby ze strany zdravotníků, ale i hasičů či policistů
• Rajhradská a část Jihlavské ulice v Nové Bíteši budou opraveny
• Z policejního deníku: vandal poškodil lak na autě; silně opilý muž skončil na záchytce; muž bez řidičáku usedl za volant
• Komentovaná prohlídka Nového Města na Moravě
• Bouřka zasáhla Vysočinu, hasiči zasahovali u více jak čtyřiceti událostí

Středa   14. 7. 2021

• Výzva IVK: Přestaňte hrozit a strašit covidem
• Motorkář po střetu s vlakem utrpěl vážné zranění dolní poloviny těla
• Silnice I/19 mezi obcí Kámen na Pelhřimovsku a hranicí Kraje Vysočina s Jihočeským krajem je opravována
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; řidiči pod vlivem alkoholu
• Silničáři opraví most na silnici I/38 přes potok Okrouhlík v Rančířově na Jihlavsku
• Policisté z Třebíče hledají ukradené auto, veřejnost žádají o spolupráci

Úterý   13. 7. 2021

• V jihlavské galerii se budou konat výtvarné dílničky inspirované výstavou Daniela Balabána
• V Jaderné elektrárně Dukovany energetici ukončili odstávku třetího výrobního bloku, kterou provádí pravidelně pro výměnu části paliva za čerstvé
• Jak odmořit vrtulník? Nejdřív jde na řadu posádka, pak stroj
• V Městských sadech v Pelhřimově je umístěn veřejný pingpongový stůl
• Při střetu dvou osobních aut u Horní Cerekve utrpěli čtyři lidé zranění
• Z policejního deníku: nález válečné munice na Havlíčkobrodsku; zloděj ukradl pilu a křovinořez; řidiči pod vlivem drog
• Policisté hledají svědky nehody v Jihlavě, uvítali by při šetření míry zavinění záznamy z palubních kamer

Pondělí   12. 7. 2021

• V uplynulém týdnu strážníci v Jihlavě zadrželi několik celostátně hledaných osob; z toho dva muži se vyhýbali výkonu trestu
• Pacienti po mozkových příhodách mají v Jihlavě péči na úrovni evropské špičky
• Z policejního deníku: poškození auta za 50 tisíc; opilec nadýchal přes tři promile; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 147 kilometrů v hodině
• Silnice I/37 u barokního mostu ve Žďáře nad Sázavou se začíná opravovat, doprava bude řízena kyvadlově
• Přednáška Menšina v menšině o životě Řeků v České republice v Telči
• Z rybníka Svratka na Žďársku začnou na podzim bagry odklízet nánosy bahna
• V Nové Vsi u Chotěboře přetekla hráz rybníka, hasiči evakuovali dvacet lidí, v Břevnici evakuovali děti z tábora

Neděle   11. 7. 2021