Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 27.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: dělostřelecký granát u Pekla; posprejování garáže; krádež ve stavebních buňkách za 80 tisíc korun
U výpusti rybníka Peklo v Polné na Jihlavsku při výkopových pracích byla nalezena v pondělí 26. dubna po třetí hodině odpoledne munice. Policejní pyrotechnik určil, že se jedná o německý dělostřelecký granát, pěchotní munici a dále předmět, který se svým vzhledem munici podobal. Předměty pyrotechnik zajistil a odvezl k odborné likvidaci. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Nález munice v lese u chat
V pondělí 26. dubna přijali policisté po jedné hodině odpoledne oznámení o nálezu podezřelého předmětu v lese u chatové oblasti u Nových Dvorů na Žďársku. "Pyrotechnik určil, že se jedná o minu rumunské výroby. Munici pyrotechnik zajistil a odvezl k dalšímu opatření", informovala Jana Kroutilová.

Posprejování garáže červenými nápisy
Policisté prověřují případ sprejování v Moravských Budějovicích na Třebíčsku. V době od soboty 24. dubna do pondělního dopoledne poškodil pachatel na ulici U Mastníka fasádu garáže. "Omítku poškodil červenými nápisy a obrazci. Škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem dvou tisíc korun. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Po pachateli policisté pátrají", uvedla mluvčí policistů J. Kroutilová.

Krádež ve stavebních buňkách za 80 tisíc
Policisté prověřují případ krádeže, ke které došlo ve Věži na Havlíčkobrodsku. "V době od nedělního odpoledne 25. dubna do pondělního rána vnikl pachatel do prostoru staveniště a po vypáčení dveří se dostal do stavební buňky. Odcizil vrtačku a úhlovou brusku. Z druhé stavební buňky si odnesl benzínovou elektrocentrálu, elektrickou svářecí soupravu a motorovou pilu. Krádeží vznikla předběžně vyčíslená škoda přes osmdesát tisíc korun", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají.

Opilec se válel na chodníku, skončil na záchytce
V pondělí 26. dubna byli policisté před sedmou hodinou večer přivoláni do Štoků na Havlíčkobrodsku, kde se dle přijatého oznámení nacházel opilý muž, který obtěžoval svoje okolí. Válel se na chodníku před obchodem. "Policisté zjistili, že muž není schopen samostatné chůze, při pokusech vstát padal na zem a nebyl schopen se o sebe postarat. U opilého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 3,88 promile alkoholu. Muže policisté po lékařském vyšetření zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění", informovala J. Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Muž je podezřelý z trestného činu a přestupků
V pondělí 26. dubna jel po druhé hodině odpoledne řidič vozidla Škoda Felicia po silnici ve směru na Popice na Jihlavsku. "Po projetí mírné zatáčky dostal smyk a vyjel mimo vozovku, kde sjel přes náletové dřeviny do prostoru vykáceného lesa. Ke zranění osob při havárii nedošlo. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Negativní byl také test na zjištění ovlivnění návykovou látkou. Policisté dále zjistili, že řidič není držitelem řidičského oprávnění a má na základě rozhodnutí soudu uložen mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2024. Na vozidle byly umístěny registrační značky z jiných vozidel, značky policisté zajistili. Automobil dále neměl sjednáno zákonné pojištění z odpovědnosti z provozu motorového vozidla a platnou technickou prohlídku, která skončila v roce 2018", popsala hříchy nezodpovědného řidiče mluvčí policistů. Devětadvacetiletý muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují. Dále se dopustil přestupků na úseku dopravy. Policisté šetří rovněž dopravní nehodu a umístění cizích registračních značek na vozidle.

Řidič je podezřelý z přestupku
V pondělí 26. dubna odhalili policisté řidiče pod vlivem drog. Po sedmé hodině večer jel šestatřicetiletý muž s vozidlem Peugeot ve směru na obec Vokov na Pelhřimovsku. Automobil zastavila hlídka. "Provedený test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidiče pozitivní na amfetamin, lékařskému vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit. Dechová zkouška u něho byla negativní. Dále policisté zjistili, že muž nevlastní řidičské oprávnění a neměl u sebe osvědčení o registraci vozidla", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté řidiči další jízdu zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Foto Policie ČR: munice nalezená u rybníka Peklo v Polné
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Řidič osobního auta boural na dálnici, následně policistům nadýchal téměř 2,5 promile
Silně podnapilý dvaačtyřicetiletý řidič osobního auta zavinil v pátek 23. dubna ve 22.15 hodin na 78,9 kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Brno dopravní nehodu.
"Řidič jedoucí v levém jízdním pruhu s osobním autem FORD S-Max přejel směrem vpravo do pravého jízdního pruhu, kde v tento okamžik jela nákladní jízdní souprava složená z tahače a nákladního návěsu. Vlivem této situace došlo ke střetu obou vozidel. Po tomto střetu pokračoval řidič s osobním vozem dále směrem vpravo přes pravý jízdní pruh a následně přes zpevněnou krajnici, kde vozidlo narazilo do krajových ocelových svodidel, od kterých se odrazilo a pokračovalo v jízdě směrem vlevo přes zpevněnou krajnici až do pravého jízdního pruhu, kde zůstalo po dopravní nehodě stát", popsala okolnosti nehody policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté u obou řidičů provedli dechové zkoušky. U řidiče osobního vozu byla dechová zkouška pozitivní – 2,49 promile alkoholu v dechu. Při opakované dechové zkoušce, která byla také pozitivní, byla naměřená hodnota 2,40 promile alkoholu v dechu. Řidiče osobního vozidla policisté vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření, které je spojené s odběrem krve, což řidič bezdůvodně odmítl. Vzhledem k tomu, že existovalo důvodné podezření, že i přes zákaz další jízdy, bude řidič pokračovat v jízdě, policisté ho zajistili a převezli k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy. U řidiče nákladního vozidla byla dechová zkouška negativní.

"Dalším šetřením policisté zjistili, že řidič nemá uhrazenu dálniční známku. Muž je podezřelý ze spáchání dopravního přestupku a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši přesahující částku 100 tisíc korun", dodala mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Prim. MUDr. Radan Doubek: Cílem je poskytovat péči na vysoké úrovni
Gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice v Pelhřimově vede od letošního roku primář MUDr. Radan Doubek. Jeho hlavním cílem je poskytovat péči na vysoké úrovni a v co nejširším spektru činnosti při zachování příjemného a vstřícného prostředí pro klientky. Zároveň je propagátorem zavádění nových medicínských postupů, jako je např. možnost odběru plodové vody v těhotenství nebo péče o těhotné ženy se závažnými riziky tak, aby nemusely cestovat do vzdálených center. K tomu ostatně pomůže i výstavba nového moderního pavilonu, kam se oddělení přestěhuje a nabídne komfortnější prostředí nebo snazší dostupnost centrálních operačních sálů.
Gynekologicko-porodnické oddělení zaujímá v pelhřimovské nemocnici významnou roli. Jaké máte cíle ve fungování oddělení?

V rámci činnosti našeho oddělení bychom chtěli navázat na dosavadní práci a pokud možno ji rozvíjet v souladu s aktuálními trendy. Jako prioritu rozvoje vidím především rozšíření spektra poskytované péče pro naše klientky, a to zejména v průběhu těhotenství a porodu, s důrazem na individualitu a vstřícný přístup. Jde o zavedení některých nových metod a postupů jako jsou například tejpování v graviditě, vaginální napářka během porodu, nebo techniky využívající podpůrného šátku (Rebozo), které provádějí naše porodní asistentky. Další částí je pak specializovaná péče o rizikové těhotné (prenatální diagnostika a některé specializované porodnické výkony). Cílem naší práce je tedy poskytovat péči na vysoké úrovni a v co nejširším spektru činnosti při zachování příjemného a vstřícného prostředí pro všechny klientky.

V současné době probíhá výstavba moderního pavilonu, kde najdou zázemí mimo jiné tři oddělení: gynekologicko-porodnické, dětské a neurologické. Co pro Vás budou nové prostory znamenat?

Stávající prostory, ve kterých se nachází naše oddělení, jsou v současné době již zcela nevyhovující, neodpovídající trendům současné medicíny. Proto jsme velmi uvítali rozhodnutí o stavbě nového pavilonu. Očekávaným přínosem je nejen komfortnější prostředí pro naše klientky i personál, ale také výrazné zlepšení po stránce organizační. Jako příklad bych uvedl snazší dostupnost centrálních operačních sálů, možnost rychlejšího řešení akutních stavů vyžadujících mezioborovou spolupráci apod.

Porod a narození dítěte je jedním z nejdůležitějších okamžiků v životě každého rodiče. Jaké služby rodičkám nabízíte?

Hlavním cílem našeho snažení je být oporou a pomocí rodičce nebo páru ať už v průběhu těhotenství, porodu nebo po něm. Snažíme se vytvořit, pokud možno, příjemné prostředí s pocitem důvěry a respektu k přáním budoucích maminek, vysvětlit naše plánované postupy, předcházet možným komplikacím, a pokud k nim dochází, řešit je nejlepším možným způsobem. Pracujeme na tom, aby maminky mohly být v co nejčasnějším a největším kontaktu se svým dítětem, a to i u operačních porodů. Zavádíme také nové medicínské postupy (např. obrat plodu v poloze koncem pánevním, možnost odběru plodové vody v těhotenství, péči i o těhotné ženy se závažnými riziky tak, aby nemusely často cestovat do vzdálených center).

Rýsují se i jiné možnosti týkající se zmírnění bolesti rodiček u porodu, tedy kromě epidurální analgezie?

Vnímání bolesti za porodu je značně individuální. Pokusy o zmírnění bolestivosti nejen v průběhu porodu sahají hluboko do historie. Od prvotních snah spojených s odháněním démonů a používáním amuletů vedla cesta dále k využití akupunktury a tlakových bodů nebo např. opia, vína či extraktů z konopí. Převratným se stal rok 1846, kdy byla poprvé podána narkóza v podobě, která je blízká dnešní (éter) a již rok poté byla tato forma tlumení bolesti využita k tišení porodních bolestí. Následný vývoj byl pak spojen s hledáním nových účinných látek a aplikačních cest (po roce 1853 využití injekčních stříkaček s jehlou). Dalším významným krokem se stalo zavedení technik regionálního tlumení bolestí – ve formě spinální či epidurální analgezie, resp. anestezie, a to od počátku 20. století. V současné době se při tlumení porodních bolestí snažíme kombinovat metody farmakologické s nefarmakologickými. Na samém počátku je ideální pochopení vlastního průběhu porodního děje rodičkou a partnerem, k čemuž mohou pozitivně přispět např. předporodní kurzy pro těhotné. Z nefarmakologických metod preferujeme za porodu tlumení bolestí s využitím teplé vody (hydroanalgezie), dále možnost audioanalgezie, masáže či aromaterapie. Farmakologické postupy, které využíváme, zahrnují především podávání látek tlumících bolest nitrožilně a jako nejefektivnější metodu pak epidurální analgezii, jejíž aplikace anesteziologem je k dispozici kdykoli 24 hodin denně. Při rozhodování o způsobu analgezie postupujeme vždy individuálně, na základě průběhu porodu a vnímání bolestivosti rodičkou, vždy se snahou respektovat její přání.

Velkou podporou u porodu bývá pro nastávající maminky otec nebo jiná blízká osoba. Změnilo období pandemie tuto možnost?

Přítomnost třetí osoby u porodu – nejčastěji otce dítěte – je dnes již standardní součástí moderního porodnictví. I v době zatížené bojem s epidemií Covid-19 tuto možnost zachováváme. K porodu může třetí osoba po změření teploty a provedení testu na Covid-19 s negativním výsledkem. Stejně tak může tatáž osoba každý den na 30 minut navštívit maminku na oddělení šestinedělí.

V určitém omezeném režimu žijeme kvůli onemocnění COVID-19 více než rok. Odrazilo se toto období i na počtu porodů?

Počet porodů ve srovnání s předchozími roky zůstal na našem porodním sále přibližně stejný. Budeme rádi, pokud se nám podaří počet porodů navýšit, ovšem to ze zcela jiných důvodů, než jakým je současná epidemiologická situace.

Zasáhlo onemocnění Covid-19 do chodu pelhřimovského oddělení? Jak například probíhá péče o covid pozitivní rodičky na oddělení?

Pro péči o Covid-19 pozitivní rodičky byl vypracován standardní postup. Je tedy přesně dáno, jak v takové situaci postupovat. Porod a bezprostřední poporodní období probíhá na samostatném (k tomuto účelu vybaveném) boxu, kde má těhotná žena veškeré zázemí. Vstup na box je omezen pouze pro vyčleněný personál vybavený speciálními pomůckami a oděvem. Obdobným způsobem probíhá následná poporodní péče na samostatných pokojích lůžkové části oddělení vč. péče o novorozence.

Pane primáři, dokážete odhadnout, kolik dětí jste přivedl na svět?

Osobní statistiku o počtu odvedených porodů, resp. těch, u nichž jsem byl přítomen, nemám k dispozici. Nicméně za 22 let porodnické praxe na klinickém a následně okresních pracovištích jde nejspíše o několik tisíc porodů.

Vzpomenete si na první porod, který jste vedl?

První samostatný porod, který jsem vedl pod dohledem zkušenější kolegyně, si vybavuji velmi dobře. Bylo to v době krátce po mém nástupu na Gynekologicko-porodnickou kliniku na Obilním trhu v Brně a šlo o předčasný porod ve 27. týdnu těhotenství s plodem v poloze koncem pánevním. Dá se tedy říct, že šlo o poněkud netradiční vstup do porodnické praxe.

Během své praxe jste se zajisté setkal s mnoha zajímavými porodními příběhy. Je ovšem nějaký, na který si vždy rád vzpomenete, tzv. Vám vykouzlí úsměv na tváři?

Každý porod představuje jedinečný příběh. A vždy, když mohu přispět svým dílem k jeho zdárnému průběhu, ať už jde o situace jednodušší či náročnější, mám radost. Vidět spokojenou zdravou maminku se zdravým miminkem v náručí je pro mě naplňující pocit.

Jaký máte názor na domácí porody?

Domácí porody jsou svým počtem okrajovou, ale o to více medializovanou, součástí porodnictví. Osobně nepovažuji porod doma za ideální řešení a nemohu ho doporučit. Otázkou je, z jakých důvodů se těhotná žena nebo pár rozhodují pro porod v domácím prostředí. Může to být dáno například špatnou zkušeností z předchozích porodů v nemocnici, nebo obavami z přílišných intervencí v průběhu porodního děje. V případě, že některá budoucí rodička uvažuje o porodu doma z výše uvedených důvodů, je podle mě nejlepší, má-li o to zájem, situaci s ní probrat a nabídnout možné alternativy – například tzv. ambulantní porod, kdy žena několik hodin po porodu v porodnici odchází domů i s dítětem. Následná péče je pak vedena ambulantně příslušným specialistou, popř. ambulantně v součinnosti s nemocnicí.

Vzhledem k pokrokům vědy a objevům reprodukční biologie se dnes daří otěhotnět i starším matkám. Kde je podle Vás pomyslná hranice pro početí?

Určit jednoznačně hranici, za kterou by již nebylo možné jít, je velmi složité. Obecně lze ale říct, že jakýmsi biologickým limitem je věk kolem 45 let. Za ideální období k početí dítěte je považován 20.-30. rok života, ovšem zcela běžným se dnes stává těhotenství mezi 30.-35. rokem. V současné době tedy můžeme být svědky odkládání těhotenství do vyššího věku, s čímž bývá spojeno někdy až automatické spoléhání na obrovské pokroky v oblasti reprodukční medicíny. Je ovšem třeba mít na paměti, že gravidita ve vyšším věku bývá častěji spojena s určitými riziky, ať už jde např. o vyšší pravděpodobnost vzniku abnormalit v genetické výbavě plodu nebo některých mateřských komplikací. Kromě těchto medicínských hledisek jde v případě těhotenství žen kolem 50. roku také o otázku etickou.

Prim. MUDr. Radan Doubek (*1975, Vyškov na Moravě)

Lékař specializující se na problematiku rizikových těhotenství a porodnictví, soudní znalec, vyučující na Katedře ošetřovatelství a porodní asistence Masarykovy univerzity Brno. Vystudoval Gymnázium ve Vyškově na Moravě, poté absolvoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Atestace I. a II. stupně v oboru gynekologie a porodnictví, atestace v oboru perinatologie a fetomaternální medicína.
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...

Maročan a Alžířan přijeli na Vysočinu ukryti na podvozku kamionu
Neuvěřitelný hazard se zdravím a především životem předvedli dva cizinci, které v pátek 23. dubna kolem jedné hodiny v noci zadrželi policisté na odpočívadle u dálnice D1. Hlídka odboru cizinecké policie byla operačním důstojníkem integrovaného operačního střediska vyslána na odpočívku na 84. kilometru dálnice ve směru na Prahu. Hlídka z Dálničního oddělení Velký Beranov zde totiž zjistila pohyb dvou cizinců, kteří byli bez cestovních dokladů a nemohli žádným způsobem prokázat svoji totožnost.
Policisté z odboru cizinecké policie prvotním šetřením zjistili, že se jedná o dva migranty, u nichž byly následně zjištěny karty žadatelů o azyl v Srbsku. Vzhledem k těmto skutečnostem pojala hlídka podezření, že se cizinci na našem území nacházejí neoprávněně, a proto je policisté zajistili k provedení dalších úkonů. „Cizince jsme eskortovali na odbor cizinecké policie, kde jsme s nimi zahájili úkony správního řízení. Provedením nezbytných šetření v příslušných databázích a po provedení identifikačních úkonů jsme zjistili, že se jedná o občany Maroka a Alžírska. V nemocnici poté podstoupili oba cizinci test na Covid-19 a výsledky testu byly negativní,“ uvedl plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Cizinci ke své cestě uvedli, že se do České republiky dostali v úkrytu kamionu. Po celou dobu cesty seděli ukryti na podvozku kamionu, což je velice riskantní a hlavně životu nebezpečné. Kromě nebezpečí, že by mohli z podvozku spadnout na dálniční těleso, v chladném počasí hrozí také podchlazení organismu. Cizinci se chovali velice neopatrně, když si svoji cestu v úkrytu natáčeli na mobilní telefon.

Následným šetřením bylo zjištěno, že cizinci na území České republiky vstoupili v době platnosti nařízení ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví, které bylo vyhlášené k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19. Tímto opatřením se nařizuje zákaz vstupu na území České republiky pro všechny občany třetích zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu COVID-19. I z tohoto důvodu tito cizinci nebyli oprávněni vstoupit a pobývat na území České republiky. Oba migranti v rámci řízení uvedli, že měli namířeno do Spolkové republiky Německo. Policisté zahájili s cizinci správním řízení a po provedení všech procesních úkonů byli zajištěni a umístěni do Zařízení pro zajištěné cizince Bálková.

Foto: ilustrační
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině
Brňané každoročně kupují před Vánoci stovky jedliček v květináčích, které slouží jako alternativa klasických řezaných stromků. Každý rok na jaře je pak rodiny společné sází v brněnských městských lesích. I letos se do brněnských domácností dostala víc jak tisícovka takových stromků, ale společné sázení se kvůli pandemické situaci nemohlo uskutečnit. Jedličky skončily ve školním lese Moravskobudějovické základní školy u Dešova.
Na jedné straně tu jsou stromky čekající na zasazení, na straně druhé projekt „Školní les“ obecně prospěšné společnosti Chaloupky na Vysočině. Tento projekt pomáhá školám dostat se k vlastním lesům, o které by mohly s dětmi dlouhodobě pečovat. No a jedle je na Vysočině jako doma.

Kde přesně brněnské vánoční jedličky skončily a kdo je vysázel? Jsou součástí školního lesa Základní školy TGM Moravské Budějovice. Asi šedesátku brněnských jedliček o víkendu vysadili žáci školy společně se svými rodinami. Jedle jsou rovnoměrně vysazeny mezi řádky dubů na ploše přibližně jednoho hektaru v katastru obce Dešov u Moravských Budějovic.

Projekty z Brna a Vysočiny si vzájemně pomohly a vánoční jedličky začínají svůj další život ve zdecimovaných lesích Vysočiny. Nebojte, bude o ně dobře postaráno. Více o projektu Školního lesa se dozvíte na www.skolniles.cz
Martin KŘÍŽZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   24. 6. 2021

• Koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem doplnila nová skluzavka
• V jaderné elektrárně Dukovany vzniklo největší parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou u nás
• Do barokních kašen na jihlavském náměstí po opravě opět tryská voda
• Muži byli obviněni z trestných činů
• Z policejního deníku: krádež lešení za 200 tisíc; krádež sena; opilá žena se pořezala na ruce
• Táborští vlci vypadají jako hodní mazlíčci, občas ale dokáží pěkně vycenit zuby
• S větrníkem do větrníku v Třebíči

Středa   23. 6. 2021

• Vedení města Jihlavy zve zástupce České pošty na jednání zastupitelů
• Děti bez mobilu sestavily v Pelhřimově rekordní mapu ČR z dílků puzzle
• Z policejního deníku: neznámý vandal posprejoval fasádu; někdo rozbil okno auta; opilý řidič boural
• Předprodej na Prázdniny v Telči je v plném proudu; festival láká na Karla Plíhala, Mňágu nebo Tatabojs
• Dětský primař dr. Houštěk: Vakciny jsou používány zatím v nouzovém režimu a tudíž je třeba u vakcinace dětí opatrnost!
• Táborská zoologická zahrada v sobotu oslaví šesté narozeniny; návštěvníky čeká bohatý program, soutěže i rozlučka s jedním zvířetem

Úterý   22. 6. 2021

• Do muzeí, galerií, hradů a zámků zřizovaných krajem Vysočina o prázdninách děti zdarma, dospělí za polovic
• Radnice se důrazně zaměří na zajištění bezpečí občanů
• Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany vyráží do terénu pomáhat potřebným
• Nakrmte táborské labužníky; v zoo připravíte hostinu nosálům
• Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu
• Paliativní tým v pelhřimovské nemocnici oslavil druhé narozeniny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl telefon, tablet i peníze; žena a hledaný muž pobývali v chatě; opilec nadýchal skoro čtyři promile
• Na Pelhřimovsku na silnici I/19 se pod plně naloženou cisternou utrhla krajnice, skončila na boku
• Při požáru bytu v Novém Městě na Moravě zemřel starší muž

Pondělí   21. 6. 2021

• Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
• V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
• Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
• Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
• Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
• Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
• Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
• Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena

Neděle   20. 6. 2021

• Korálkové, kovové i černá pompadurka - jihlavské muzeum vystaví historické kabelky ze sbírky Dany Komárkové
• Z policejního deníku: senior který boural na kole, neměl helmu; seniorka havarovala na elektrokole; opilá řidička bourala i s dětmi

Sobota   19. 6. 2021

• Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
• Barokní synagoga v Polici se uchází o cenu Patrimonium pro futuro

Pátek   18. 6. 2021

• Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
• Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
• Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
• Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti

Čtvrtek   17. 6. 2021

• O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
• Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
• Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
• Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
• V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
• Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
• Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června

Středa   16. 6. 2021

• Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
• Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
• V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
• Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
• Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
• Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
• Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
• Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
• V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou

Úterý   15. 6. 2021

• Nehoda na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku si vyžádala dva lidské životy
• Kmínový festival v Třebíči doplní cimbálová muzika
• Policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce na silnici I/34 na Havlíčkobrodsku zaznamenali osm přestupků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku peníze; krádež peněženky
• Most v Předíně bude zrekonstruován, silnice I/23 bude uzavřena
• Na dálnice D1 u Velkého Meziříčí se srazila tři auta, jednu zraněnou osobu transportovali záchranáři letecky do Brna

Pondělí   14. 6. 2021

• O pět tun přetížený náklad dřeva a další závažná porušení; policisté denně kontrolují nákladní vozy přepravující dřevo
• Vloupání do bytů a rodinných domů na Vysočině mírně kleslo, přesto policisté nabádají k opatrnosti
• Na dálnici D1 u Stránecké Zhoře se srazila dodávka s kamionem, zraněného řidiče museli vyprostit hasiči
• Z policejního deníku: zloději skončili v poutech; opilý muž udeřil manželku, skončil na záchytce; u Mohelna bourali dva motorkáři
• Výstava v jihlavském muzeu představí začátky, historii a úspěchy české egyptologie

Neděle   13. 6. 2021

• Motorkář se zabil po srážce s třemi auty na silnici mezi obcemi Kouty a Čechtín na Třebíčsku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta kola, pak ho pustil na zem; s dlažební kostkou způsobil škodu za třicet tisíc; řidička nedala přednost autu na hlavní silnici
• Vodní skauti z Přibyslavi adoptovali sovy pálené Žofku a Juliána, želvu Venuši a labuť černou Césara
• Dernisáž výstavy ke 100. výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana - obrazy, sochy v Telči uvede Bára Štěpánová

Sobota   12. 6. 2021

• Vysočinou za přírodou – poznávejte s námi méně známé přírodní krásy našeho kraje
• Kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se pasou beránci
• Energetici v Dukovanech vyvezli palivo z reaktoru třetího výrobního bloku
• Zdravotníci v České republice evidují čtvrt milionu dobrovolných dárců krve

Pátek   11. 6. 2021

• Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• Výstavu Když slunéčko zemi políbilo v Třebíči ukončí komentovaná prohlídka za účasti dcery a vnučky Vratislava Bělíka, Dobromily Vlčkové a Pavly Porubské
• Z policejního deníku: muž ženě vyhrožoval, podezřelý je ze tří trestných činů; krádež notebooku ze stavební buňky; hledaný muž skončil v cele
• V Telči pokřtí knihu pověstí z města a panství doplněnou o legendy z Roštejna i Štramberku

Čtvrtek   10. 6. 2021

• V oblasti Vetelských rybníků ve Žďárských vrších koncertuje vzácná kuňka
• Trefa do černého: dvaadvacet zkontrolovaných dělníků a všichni pracovali nelegálně
• Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec
• Kuny způsobily strážníkům v Třebíči horké chvilky
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena skončila ve vězení; cyklistka nedala přednost autu, skončila v nemocnici; agresivní opilec skončil na záchytce
• Koupaliště na Paloukách ve Velkém Meziříčí se pro veřejnost otevře v úterý 15. června
• Stavba protihlukové stěny v Jihlavě - Pávově omezí dopravu na silnici I/38 až do listopadu

Středa   9. 6. 2021

• Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
• Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
• Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
• Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
• Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
• Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
• V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
• Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení

Úterý   8. 6. 2021

• Moderní léčba rakoviny prostaty v nemocnici v Novém Městě na Moravě
• Kapličku Panny Marie v Jihlavě - Kosově chrání před vlhkostí kovaná mříž
• Značku Vysočina regionální produkt nese nově voda ze Stražiště nebo jediný český ručně vyráběný inkoust
• Česká mincovna dobyla Českou knihu rekordů s Českým lvem
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici zodpoví dotazy
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; muž dluží alimenty; opilci skončili na záchytce
• Do jihlavských základních škol se zapsalo přes 5300 dětí; do mateřských 1800 dětí
• Na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu již stojí opěry sedmi mostů a rýsuje se vozovka

Pondělí   7. 6. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz