Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 28.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Sokol stěhovavý a raroh velký soupeří o hnízdění v komínech elektrárny v Dukovanech
Hned dva vzácné druhy dravých ptáků svádí aktuálně souboj o jedno ze dvou hnízd umístěných na ventilačních komínech Jaderné elektrárny Dukovany. Od března ornitologové pozorují souboj samiček sokola stěhovavého a raroha velkého o budky umístěné ve výšce 125 metrů. Umělá hnízda na komíny nechali energetici umístit před třemi lety, jde o jedno z typických opatření souvisících s ochranou životního prostředí v českých jaderných elektrárnách.
První sokolí pár v Jaderné elektrárně Dukovany zahnízdil na jaře loňského roku, díky kterému z něj za pár měsíců vzlétly hned čtyři sokolí mláďata, kterým energetici u příležitosti kroužkování dali jména Žofie, Pankrác, Servác a Bonifác. „V létě se sokolí rodina rozlétla do okolí a na podzim ornitologové u jednoho z mladých sokolů zaznamenali zranění křídla u Vlasatic, tedy 29 kilometrů od elektrárny. Proto jej odchytili a umístili do Záchranné stanice Rajhrad, kde proběhla jeho léčba,“ přiblížil ornitolog Václav Beran, který se společností ČEZ na podpoře hnízdění sokolů spolupracuje.

V Dukovanech ale nyní není jasné, zda z unikátního hnízda vylétnou mláďata sokola, nebo raroha velkého. Ten je o něco větší a zpravidla dokáže sokolí matku v souboji o hnízdo přetlačit.

„Jde o relativně malý projekt, který ale dobře ilustruje náš vztah k životnímu prostředí. Víme, že naše areály jsou pro hnízdění vzácných dravců vhodné, a proto děláme vše pro to, aby se jim u nás líbilo. Klíčové ale samozřejmě zůstávají naše hlavní záměry související se snižováním emisí, úsporou vody a další,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Hnízdění sokolů stěhovavých podporuje ČEZ od roku 2011 např. ve svých elektrárnách Tušimice, Ledvice, Počerady, Prunéřov, Mělník, Trmice a v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Celkem v průběhu deseti let z elektrárenských hnízd vylétlo 95 mladých sokolů. Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem, který z České republiky zcela vymizel, ale v posledních letech se podařilo populaci sokolů na naše území navrátit. Jejich hnízdiště se obvykle nachází ve výškách nad 100 metrů. "V loňském roce hnízdilo na elektrárnách ČEZ deset párů, což je rekord, jímž se nemůže pochlubit žádná společnost ve střední Evropě," doplnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilec vyhrožoval druhému muži usmrcením; krádež dřeva; recidivista kradl v obchodě
Třiačtyřicetiletý muž na začátku minulého týdne po deváté hodině večer na chodbě ubytovny v obci u Moravských Budějovic na Třebíčsku fyzicky napadl druhého muže a vyhrožoval mu usmrcením. Následující den dopoledne opilý muž svoje chování zopakoval. Policistům agresivní muž nadýchal přes dvě promile a ve výhružkách pokračoval i v přítomnosti hlídky, svoji agresi směřoval i na široké okolí. Policisté jej proto odvezli na záchytku a na základě shromážděných důkazů mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu. Případ řešili ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Krádež dřeva za třicet tisíc
Policisté prověřují krádež dřevní kulatiny u Telče na Jihlavsku. V době od konce března do středečního odpoledne 21. dubna pachatel ukradl z lesa u obce Krasonice v místech zvaných V Hraničníku dřevěnou kulatinu v délkách kolem čtyř metrů. "Krádeží dřeva vznikla majiteli předběžně vyčíslená škoda třicet tisíc korun. Policisté provedli šetření, úkony trestního řízení zahájili pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Muž kradl v obchodě baterie
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaačtyřicetiletý muž ze Svitavska, který ukradl v Havlíčkově Brodě v obchodě zboží. Jedná se o recidivistu, který byl za majetkovou trestnou činnost před necelými dvěma lety soudně trestán. "Přesto muž v pondělí 26. dubna odcizil po sedmé hodině večer v obchodním domě na ulici Bělohradská baterie v hodnotě necelých 150 korun, které v prostoru prodejny vybalil, vložil do svého přenosného rádia, a z obchodu odešel, aniž by zaplatil", uvedla Jana Kroutilová. Muže zastavil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Muže odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 27. dubna přijali policisté před polednem oznámení, že se ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku nachází zjevně opilý muž, který svým jednání obtěžuje svoje okolí a válí se na chodníku před obchodem. Policisté, kteří na místo přijeli, zjistili, že se jedná o dvaapadesátiletého muže. "Polehával na ulici Sázavská před domem a poté seděl na autobusové zastávce, kde slovně napadal kolemjdoucí. Muž nebyl schopen samostatné chůze, ani se zvednout. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,94 promile alkoholu. Muže policisté zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 27. dubna byli policisté před polednem přivoláni do Jimramova na Žďársku, kde se dle přijatého oznámení nacházel opilý muž, který nebyl schopen se o sebe postarat. "Ležel v blízkosti silnice a vulgárně pokřikoval. Policisté zjistili, že se jedná o šedesátiletého muže, spolupracovat odmítal. Muže zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidič je podezřelý z přestupku
V úterý 27. dubna odhalili policisté řidiče, který byl pod vlivem alkoholu. Před jedenáctou hodinou dopoledne jel devětatřicetiletý muž s vozidlem Škoda Octavia v Pacově na Pelhřimovsku po ulici Žižkova. Automobil zastavila hlídka. "Při dechové zkoušce policisté muži naměřili hodnotu 0,45 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči další jízdu zakázali", informovala Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vojenský lékař z Přibyslavi v žádné válce nebyl, zemřel mlád, jeho hrob chátrá a sochu pokryl mech
Lékař rakousko-uherské armády plk. MUDr. František Křesťan, který má od jara roku 1910 hrob v levé přední části přibyslavského pohřebiště, zemřel v pouhých 36 letech v Innsbrucku na zánět ledvin.
Vyplývá to z více než 110 let starých úředních dokumentů, které byly nalezeny ve Vojenském ústředním archivu v Praze a jejichž text v rozsahu osmi rukopisných stran psaných ručně obtížně čitelným kurentem ochotně rozluštil Mgr. Aleš Veselý z Galerie výtvarných umění v Havlíčkově Brodě.

František Křesťan se narodil v Přibyslavi 6. září 1873, maturoval na gymnáziu v Německém Brodě, začal studovat medicínu na české Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze.

Od 1. dubna 1896 studium na půl roku přerušil kvůli povinné branné službě, armádě se přitom upsal na 10 let. Závazek po této době ještě prodloužil.

Dne 1. října 1896 byl povýšen na svobodníka a převelen k 21. pěšímu pluku v Čáslavi. Dokumenty uvádějí, že v aktivní vojenské službě dostal “dovolenou” pro dokončení studia medicíny. Po promoci 13. června 1899 byl s hodností poručíka povýšen na asistenčního lékaře, 1. října 1899 byl povýšen na nadlékaře a umístěn do Posádkové nemocnice ve Vídeňském Novém Městě (okresní město v Dolním Rakousku, přibližně 50 km jižně od Vídně).

Od roku 1902 byl vrchním lékařem pluku dragounů (jezdectva) č. 5 a byl povýšen na plukovního lékaře II. třídy, což odpovídá dnešní hodnosti kapitána. V roce 1907 byl povýšen na plukovního lékaře nejvyšší I. třídy a převelen do posádkové nemocnice č. 10 v Innsbrucku.

Z osobního spisu je patrné, že nebyl žádný čahoun, měřil 164 cm, měl kaštanové vlasy a nosil brýle.

Smrt v nemocnici, ve které sloužil

V hlavním městě rakouské spolkové země Tyrolsko v podhůří Alp 3. března 1910 zemřel na zánět ledvin. Velení armády rodičům do Přibyslavi doručilo synovu nevyplacenou mzdu za první čtvrtletí roku 1910 ve výši 850 korun.

Za zaznamenání stojí, že 26. listopadu 1899 si přibyslavský rodák dal úředně změnit příjmení. Zatímco v armádních dokumentech byl doposud psán jako Křestan, nyní již s akcentem - Křesťan.

Proč? - “Já myslím, že mu jméno zapsali chybně a vymohl si opravu, v matrice je zapsán s háčkem, sčítací archy jsou také většinou s háčky, ale nějaký vojenský písař - Němec - nějaký háček nemusel brát v úvahu,” soudí ing. Jiří Klusáček.

Má v Přibyslavi příbuzné?

V křesťanské Přibyslavi je několik rodin s příhodným příjmením Křesťan, ale žádná o případném rodinném vztahu s MUDr. Františkem Křesťanem neví.

Již citovaný český genealog, který své rodové kořeny v Přibyslavi detektivním způsobem klíčuje v seriálu v Přibyslavském čtvrtletníku, soudí, že MUDr. František Křesťan s velkou pravděpodobností v současné Přibyslavi příbuzné má. Příbuzné však poněkud vzdálené, protože plukovník rozhodně nebyl ženatý, k tomu by potřeboval svolení vojenské správy a záznam o svatbě by byl součástí vojenského spisu. Lze tvrdit, že potomky neměl.

V přibyslavské hřbitovní knize jedinou kontaktní osobou ve vztahu ke Křesťanovu hrobu je František Nechvátal z Děčína. Můj dopis tomuto člověku však Česká pošta vrátila jako již nedoručitelný.

“Myslím, že by se v Přibyslavi dali najít dnešní Křesťanové, kteří jsou příbuzní, i když to již neví. Použil jsem sčítání z roku 1880, ale je jen pro předměstí, takže jeho otce Adolfa nemám. Ale Jindřich byl bratr Adolfa a Antonín bratranec,” říká Jiří Klusáček.

Připomeňme jména rodičů, jak jsou zapsána v matriční knize přibyslavské farnosti z roku 1873:

Otec - Adolf Křesťan, katolík, kožešník, manželský syn po zemřelém Janu Křesťanovi, a jeho manželky Augusty Křesťanové, roz. Fenclové z Jirkavy(??).

Matka - Antonie Křesťanová, katolička, manželská dcera Jana Rosypala, ševce z Přibyslavi čp. 64, a jeho manželky Anny, roz. Bukovské z Přibyslavi čp. 22.

Pokud jsem dříve napsal, že v matrice neumím přečíst jména kmotrů při křtu Františka Křesťana, Jiří Klusáček to dokázal, má lepší oko nebo lupu a napsal mně: “Jsou to manželé Petr a Františka Procházkovi, v matrikách bývají horší oříšky k rozluštění.” Petr Procházka byl švec.

Na armádní lékaře jiní důstojníci hleděli skrz prsty

Dějepisci rakousko-uherského vojenství uvádějí, že hodnost plukovníka v rakouské armádě, jakou měl František Křesťan, lékaři mohli dosáhnout od josefínských reforem. Od roku 1874 byl navíc zřízen a ustálen důstojnický sbor vojenské lékařské služby.

Přestože lékaři byli držiteli důstojnických hodností již od padesátých let 19. století, nebyli jako důstojníci příliš respektováni. Vojenští důstojníci-kombatanti, kterým se lékaři chtěli co do prestiže vyrovnat, se na ně dívali jako na nepřirozené spojení důstojníka, jehož hlavním úkolem je udržovat ve svém mužstvu pořádek a disciplínu a v případě nutnosti ho vést do boje, a civilního lékaře, který ošetřuje raněné a stará se “pouze” o záležitosti medicínského oboru.

Podle dostupné statistiky v celé rakousko-uherské armádě v roce 1894 sloužilo 1236 vojenských lékařů.

V roce 1907 MUDr. František Křesťan obdržel bronzovou Jubilejní pamětní medaili ((Jubiläums-Errinerungmedaile) a v roce 1908 Vojenský jubilejní kříž (Militär-Jubiläumskreuz). Vyplývá to z již citovaných dokumentů Ústředního vojenského archivu. První medaile byla vydána k 50. výročí vlády Františka Josefa I. a druhá k 60. výročí jeho vlády. Medaile dostali všichni aktivní (v prvém případě i neaktivní) vojáci. Existovala též verze pro státní zaměstnance. František obdržel první medaili zřejmě se zpožděním až v roce 1907, i když nárok na ní měl již v roce jejího vydání, tedy v roce 1898.

Zemřel před výbuchem války na Balkáně

Dá se soudit, že pokud by MUDr. František Křesťan v roce 1910 předčasně nezemřel, brzy by se ocitl ve dvou balkánských válkách, které propukly v letech 1912–1913. Většina českého obyvatelstva se v té době přikláněla na stranu slovanských států, jež bojovaly proti Turecké říši, zatímco oficiální rakousko-uherská zahraniční politika tradičně podporovala Tureckou říši v obavě, že se slovanské státy dostanou pod přímý vliv hlavního konkurenta Rakouska-Uherska na Balkánském poloostrově – Ruska.

V balkánských zákopech by MUDr. František Křesťan měl hodně práce. Za jednu z příčin ústupu bulharských vojsk 5. listopadu 1912 bývá považována epidemie cholery, jež si mezi vojskem vyžádala až tři tisíce obětí. Cholera propukla také v srbské armádě, z jejich řad na ní zemřelo 4300 vojáků.

Mnohem větší nasazení by přibyslavského humanistu čekalo v 1. sv. válce. V globálním krvavém konfliktu let 1914-1918 bylo z řad rakousko-uherské armády zabito 1,2 miliónů vojáků, zraněno 3,6 miliónů vojáků, nepočítaje již 2,2 milióny zajatých a ztracených vojáků.

Bolest rodičů nad ztrátou syna

Rakouský Innsbruck, kde Křesťan zemřel, od Přibyslavi, kde je pohřben, nejkratší cestou dělí 549 km,. Tak daleko byly na jaře 1910 vezeny tělesné ostatky českého důstojníka do jeho rodiště.

Na synův rov truchlící rodiče dali vytesat bolestný epitaf: “Zde v Pánu odpočívá MUDr. František Křesťan, C. a K. pluk. lékař I. tř. Zemřel 3. břez. 1910 v stáří 36 roků. Jest v Boží radě souzeno, že co nám nejvíce mileno, nás opouští”.

Zachráníme sochu Ježíše Krista?

Nad hrobem jediného rodáka a občana města Přibyslav, který v rakousko-uherské armádě sloužil jako lékař, se tyčí socha Ježíše Krista. Je vysoká 155 cm, stejně měří sokl. Celý pomník sahá do výšky 310 cm. Autorem je sochař Emanuel Klos z Lysé nad Labem. Jeho dílo za 110 let zchátralo a hrob nikdo neudržuje.

Aktuální stav sochy prozkoumal přibyslavský restaurátor památek Petr Máša, zjistil, že prorůstá mechy a lišejníky. “V exponovaných místech se již pískovec odlupuje, tj. na plastice Krista v obličeji a v celé přední partii oděvu a podestě sochy,” píše Petr Máša a náklady na odborné restaurování pomníku odhaduje na 110 tisíc korun.

Postaráme se o záchranu této sochy, uměleckého díla, výrazné dominanty našeho hřbitova, jediného monumentu Božího syna na přibyslavském pohřebišti? A také o alespoň minimální údržbu výjimečného hrobu?

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Vrtulník záchranářů na Vysočině slaví třicet let své existence, uskutečnilo se na osmnáct tisíc vzletů
Letecká záchranná služba v Jihlavě oslaví 1. května 2021 třicáté výročí své existence. Za tři desítky let provozu uskutečnili letečtí záchranáři více jak 18 tisíc vzletů a přepravili tisíce pacientů v ohrožení života, se závažnými polytraumaty, srdečními příhodami nebo popáleninami. Ročně vzlétne posádka Kryštofa 12 z jihlavského heliportu v průměru 600 krát.
Letecká záchranná služba poprvé zasáhla v regionu budoucí Vysočiny v květnu 1991. Krátce po zahájení ostrého provozu se vrtulník provozovaný společností SLOV-AIR, později BEL-AIR, přestěhoval z letiště Henčov, kde probíhal zkušební provoz, na nově vybudovaný heliport u
nemocnice na ulici Vrchlického. Tam také vyrostl plechový hangár a stavební buňka se zázemím pro leteckého mechanika. „Od té doby prošla letecká záchranná služba na Vysočině výraznou proměnou, jak po technické tak i odborné stránce,“ říká ředitelka ZZS Kraje Vysočina Vladislava Filová.

V březnu roku 1992 zahajuje souběžnou činnost letecká záchranná služba v Havlíčkově Brodě - Kryštof 17. Vrtulníky, jejichž provozovatelem byla Armáda ČR, startovaly z letiště v Havlíčkově Brodě a pro potřeby LZS byly zrekonstruovány vojenské objekty přímo sousedící s letištní plochou. Středisko mělo trvale k dispozici tři vrtulníky vybavené zdravotnickou technikou. Jednalo se o dva stroje Mi-2 a jeden stroj Mi-8. Činnost havlíčkobrodské letecké záchranky byla ukončena v roce 1994. Za tři roky fungování provedly posádky Kryštofa 17 celkem 1588 zásahů.

V roce 1995 začíná výstavba nové budovy záchranné služby v Jihlavě, kde se o čtyři roky později, 1.12. 1999, dočká jihlavský Kryštof 12 moderního technického zázemí a nadčasově řešené posuvné plošiny, sloužící k vysunutí vrtulníku z temperovaného hangáru ke startu na zásah.

Během uplynulých třiceti let se na základně LZS v Jihlavě vystřídaly celkem čtyři typy vrtulníků.
Vůbec prvním strojem byl vrtulník ruské konstrukce a polské výroby Mil Mi-2, který na Vysočině létal od samotného zahájení až do dubna roku 1994.

Více foto, které poskytla ZZS Kraje Vysočina na facebooku ve skupině iglau.cz
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   24. 6. 2021

• Koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem doplnila nová skluzavka
• V jaderné elektrárně Dukovany vzniklo největší parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou u nás
• Do barokních kašen na jihlavském náměstí po opravě opět tryská voda
• Muži byli obviněni z trestných činů
• Z policejního deníku: krádež lešení za 200 tisíc; krádež sena; opilá žena se pořezala na ruce
• Táborští vlci vypadají jako hodní mazlíčci, občas ale dokáží pěkně vycenit zuby
• S větrníkem do větrníku v Třebíči

Středa   23. 6. 2021

• Vedení města Jihlavy zve zástupce České pošty na jednání zastupitelů
• Děti bez mobilu sestavily v Pelhřimově rekordní mapu ČR z dílků puzzle
• Z policejního deníku: neznámý vandal posprejoval fasádu; někdo rozbil okno auta; opilý řidič boural
• Předprodej na Prázdniny v Telči je v plném proudu; festival láká na Karla Plíhala, Mňágu nebo Tatabojs
• Dětský primař dr. Houštěk: Vakciny jsou používány zatím v nouzovém režimu a tudíž je třeba u vakcinace dětí opatrnost!
• Táborská zoologická zahrada v sobotu oslaví šesté narozeniny; návštěvníky čeká bohatý program, soutěže i rozlučka s jedním zvířetem

Úterý   22. 6. 2021

• Do muzeí, galerií, hradů a zámků zřizovaných krajem Vysočina o prázdninách děti zdarma, dospělí za polovic
• Radnice se důrazně zaměří na zajištění bezpečí občanů
• Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany vyráží do terénu pomáhat potřebným
• Nakrmte táborské labužníky; v zoo připravíte hostinu nosálům
• Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu
• Paliativní tým v pelhřimovské nemocnici oslavil druhé narozeniny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl telefon, tablet i peníze; žena a hledaný muž pobývali v chatě; opilec nadýchal skoro čtyři promile
• Na Pelhřimovsku na silnici I/19 se pod plně naloženou cisternou utrhla krajnice, skončila na boku
• Při požáru bytu v Novém Městě na Moravě zemřel starší muž

Pondělí   21. 6. 2021

• Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
• V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
• Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
• Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
• Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
• Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
• Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
• Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena

Neděle   20. 6. 2021

• Korálkové, kovové i černá pompadurka - jihlavské muzeum vystaví historické kabelky ze sbírky Dany Komárkové
• Z policejního deníku: senior který boural na kole, neměl helmu; seniorka havarovala na elektrokole; opilá řidička bourala i s dětmi

Sobota   19. 6. 2021

• Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
• Barokní synagoga v Polici se uchází o cenu Patrimonium pro futuro

Pátek   18. 6. 2021

• Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
• Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
• Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
• Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti

Čtvrtek   17. 6. 2021

• O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
• Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
• Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
• Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
• V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
• Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
• Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června

Středa   16. 6. 2021

• Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
• Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
• V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
• Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
• Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
• Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
• Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
• Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
• V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou

Úterý   15. 6. 2021

• Nehoda na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku si vyžádala dva lidské životy
• Kmínový festival v Třebíči doplní cimbálová muzika
• Policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce na silnici I/34 na Havlíčkobrodsku zaznamenali osm přestupků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku peníze; krádež peněženky
• Most v Předíně bude zrekonstruován, silnice I/23 bude uzavřena
• Na dálnice D1 u Velkého Meziříčí se srazila tři auta, jednu zraněnou osobu transportovali záchranáři letecky do Brna

Pondělí   14. 6. 2021

• O pět tun přetížený náklad dřeva a další závažná porušení; policisté denně kontrolují nákladní vozy přepravující dřevo
• Vloupání do bytů a rodinných domů na Vysočině mírně kleslo, přesto policisté nabádají k opatrnosti
• Na dálnici D1 u Stránecké Zhoře se srazila dodávka s kamionem, zraněného řidiče museli vyprostit hasiči
• Z policejního deníku: zloději skončili v poutech; opilý muž udeřil manželku, skončil na záchytce; u Mohelna bourali dva motorkáři
• Výstava v jihlavském muzeu představí začátky, historii a úspěchy české egyptologie

Neděle   13. 6. 2021

• Motorkář se zabil po srážce s třemi auty na silnici mezi obcemi Kouty a Čechtín na Třebíčsku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta kola, pak ho pustil na zem; s dlažební kostkou způsobil škodu za třicet tisíc; řidička nedala přednost autu na hlavní silnici
• Vodní skauti z Přibyslavi adoptovali sovy pálené Žofku a Juliána, želvu Venuši a labuť černou Césara
• Dernisáž výstavy ke 100. výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana - obrazy, sochy v Telči uvede Bára Štěpánová

Sobota   12. 6. 2021

• Vysočinou za přírodou – poznávejte s námi méně známé přírodní krásy našeho kraje
• Kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se pasou beránci
• Energetici v Dukovanech vyvezli palivo z reaktoru třetího výrobního bloku
• Zdravotníci v České republice evidují čtvrt milionu dobrovolných dárců krve

Pátek   11. 6. 2021

• Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• Výstavu Když slunéčko zemi políbilo v Třebíči ukončí komentovaná prohlídka za účasti dcery a vnučky Vratislava Bělíka, Dobromily Vlčkové a Pavly Porubské
• Z policejního deníku: muž ženě vyhrožoval, podezřelý je ze tří trestných činů; krádež notebooku ze stavební buňky; hledaný muž skončil v cele
• V Telči pokřtí knihu pověstí z města a panství doplněnou o legendy z Roštejna i Štramberku

Čtvrtek   10. 6. 2021

• V oblasti Vetelských rybníků ve Žďárských vrších koncertuje vzácná kuňka
• Trefa do černého: dvaadvacet zkontrolovaných dělníků a všichni pracovali nelegálně
• Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec
• Kuny způsobily strážníkům v Třebíči horké chvilky
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena skončila ve vězení; cyklistka nedala přednost autu, skončila v nemocnici; agresivní opilec skončil na záchytce
• Koupaliště na Paloukách ve Velkém Meziříčí se pro veřejnost otevře v úterý 15. června
• Stavba protihlukové stěny v Jihlavě - Pávově omezí dopravu na silnici I/38 až do listopadu

Středa   9. 6. 2021

• Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
• Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
• Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
• Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
• Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
• Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
• V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
• Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení

Úterý   8. 6. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz