Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 29.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

U kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově byla vysazena nová lípa
Desetiletou vzrostlou lípu vysadili v těchto dnech pracovníci technických služeb v ulici Solní v Pelhřimově před kostelem svatého Bartoloměje. Mladý strom nahradil starou a nemocnou lípu, která byla pokácena letos v březnu.
"Nová lípa byla upevněna způsobem podzemního kotvení. V praxi to znamená, že strom byl ukotven za bal pomocí několika popruhů, upevněných v půdě kotvami z černého železa s jedním popruhem s ráčnovým napínákem. Kotvy pak byly do země usazeny speciální zatloukací tyčí. Technické služby zvolili tuto variantu především z estetického důvodu, jelikož způsob kotvení pomocí dřevěných kůlů by nebyl v tomto prostředí esteticky vzhledný", informovala mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

"Aby byla úprava prostoru před kostelem svatého Bartoloměje kompletní, došlo i na ošetření vzrostlých stromů. Ve středu 28. dubna provedla certifikovaná firma Farárik prořez koruny rozvětvených stromů. Stromolezci odborně a zodpovědně odstranili proschlé a nemocné větvě, a přitom předvedli vskutku akrobatické kousky", dodala mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Malé čarodějnické ohně na zahradě jsou mnohdy nebezpečnější než ty velké, veřejné
Letos už podruhé nebude možné slavit Valpuržinu noc na oficiálních akcích. Mnozí si tak aspoň udělají táborák na zahradě. Tyto malé ohýnky však často představují větší riziko než ty velké, které organizovaně pořádají obce nebo spolky. Je to hlavně proto, že velká vatra, která doprovází oficiální akci, je ve většině případů pod dozorem dobrovolných hasičů. Navíc je takové pálení předem nahlášeno hasičům, společně se všemi protipožárními opatřeními, která organizátor (osoba odpovědná za toto pálení) zabezpečil. Hasiči mohou navíc ještě nějaká další opatření nařídit.
Pokud si ale udělají lidé oheň na zahradě pouze pro rodinu, často podcení protipožární opatření, která je potřeba dodržet. Mají pocit, že z malého ohniště se oheň nemůže rozšířit, a tak ho často nechají bez dozoru a neštěstí je na světě.

Obecně platí, že největší roli v nárůstu požárů před oslavami čarodějnic hraje počasí. Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a je teplo, dojde k požáru mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou. Stejně tak je nebezpečný silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí a snadno tak chytne třeba suchá tráva.

To dokládá i níže přiložená tabulka s počtem požárů na čarodějnický den za posledních 10 let. Velmi suchý duben jsme zaznamenali v letech 2016 i 2018. Tyto roky byl obecně velký nárůst požárů v přírodním prostředí v rámci celého jarního období.

V loňském roce, určitě i díky omezením kvůli pandemii COVID-19, bylo dne 30. dubna celkem 71 požárů a z toho jen 26 v přírodním prostředí.

Pojďme si tedy letos připomenout, jak správně a bezpečně rozdělávat oheň na vlastní zahradě a doufejme, že za rok už se zase vrátíme k doporučením pro velké akce.

- Při přípravách na rozdělávání ohně je nutné si předem rozmyslet umístění ohniště či místa pálení. Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Pozor je nutno dát i na kořeny stromů a keřů. Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně 50 metrů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný, tedy 100 metrů. Zcela zakázáno je například rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, na strništi apod. Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost od obytných nebo hospodářských budov.

- Při umísťování ohniště je rovněž nutné věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru a zvážit, jaká doba uběhla od posledních dešťových srážek apod. I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty nebo domy. Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.
- Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran. Jinak se mohou plameny rozšířit do okolí a vymknout se kontrole.

- Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. V minulosti bylo nejedno vážné zranění způsobeno tím, že se účastníkům oslav nechtěl oheň rozhořet či se jim zdál příliš malý, a proto použili tyto vysoce hořlavé látky. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny. Navíc podle zákona o ochraně ovzduší v otevřených ohništích nelze pod hrozbou vysokých pokut spalovat žádné chemické látky. Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je např. použití pevného podpalovače, který má stabilní výhřevnost a především při jeho použití v okolí nevznikají vysoce hořlavé plyny.

- Při pálení ohňů musí být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být dle §78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými ratolestmi.

- Oheň se nesmí ponechat ani na okamžik bez dozoru. Hlídejte ho, aby nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.

- Opustit místo pálení je možno až poté, co je ohniště důkladně uhašeno, ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí. Hasiči musejí každý rok dohašovat ohniště, která byla ponechána bez dozoru svému osudu. Nejednou takto dojde ke vzniku drobných požárů.

Počet požárů 30. dubna
2010 - 104
2011 - 77
2012 - 154
2013 - 88
2014 - 54
2015 - 67
2016 - 120
2017 - 81
2018 - 136
2019 - 64
2020 - 71
Nicole STUDENÁZpět nahoru na obsah...

Řidič osobního auta nedal v Třebíči na křižovatce přednost autobusu a na jeho řidiče navíc namířil pistoli
Jednadvacetiletý řidič osobního auta VW Golf ve čtvrtek 29. dubna kolem patnácté hodiny nedal u obchodního centra na ulici kpt. Jaroše v Třebíči přednost v jízdě zprava po hlavní silnici jedoucímu řidiči linkového autobusu. Ke střetu vozidel naštěstí nedošlo, ale řidič autobusu na nedání přednosti v jízdě zareagoval zatroubením na řidiče osobního auta. Řidič osobního vozu však na toto upozornění reagoval velmi nebezpečně, když skrze stažené okénko ze svého auta namířil na za ním jedoucího řidiče uvedeného autobusu krátkou střelnou zbraní. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
"Tato událost vyvolala v řidiči autobusu vážnou obavu o život, proto pokračoval v jízdě za uvedeným autem až na světelnou křižovatku ulic Rafaelova-Sportovní, kde na signál stůj řidič osobního vozu zastavil a řidič autobusu zastavil za ním, z autobusu vystoupil a oslovil řidiče osobního auta. Ten z vozu vystoupil a fyzicky napadl řidiče autobusu úderem pěstí do obličeje. Řidič autobusu ale útočníka zpacifikoval, povalil ho na zem, kde ho držel až do příjezdu policejní hlídky", popsala událost mluvčí.

Doplnila, že policisté řidiče osobního auta zajistili a převezli na obvodní oddělení Třebíč k provedení dalších úkonů. V osobním voze zajistili plynovou pistoli. Dechové zkoušky a test na přítomnost omamných a psychotropních látek byli u obou řidičů negativní. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení a případem se zabývají policisté z obvodního oddělení Třebíč.

"Řidič osobního vozidla je podezřelý ze spáchání trestných činů výtržnictví a nebezpečného vyhrožování. Řidič autobusu po incidentu utrpěl drobné poranění v obličeji a vyhledal lékařské ošetření v třebíčské nemocnici. Při incidentu nedošlo k žádné škodě na majetku ani ke škodě na žádném z vozidel", dodala Dana Čírtková.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Pří výkopových pracích byla na dálnici D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem nalezena nevybuchlá nálož z doby budování dálnice
Při provádění stavebních prací v modernizovaném úseku D1 na 127,8 km mezi Velkým Beranovem a Měřínem ve směru na Prahu byla ve čtvrtek 29. dubna dopoledne nalezena nevybuchlá munice z osmdesátých let minulého století. Pyrotechnici nálož již bezpečně vyjmuli a zlikvidují ji na místě.
Jak uvedl policejní pyrotechnik, na dálnici na Vysočině byla nalezena neodpálená nálož včetně iniciátoru, která zde byla zanechána v době, kdy se dálnice stavěla, tedy někdy v roce 1980.
Likvidaci nálože provedou pyrotechnici na místě nálezu.

Provoz na dálnici omezen nebyl.

Foto: policie ČR


- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vloupání do tábořiště; krádež jízdního kola; agresivní opilec skončil na záchytce
Policisté prověřují případ vloupání a poškození objektů v Herálci na Havlíčkobrodsku. V době od neděle 18. dubna do nedělního odpoledne 25. dubna vnikl pachatel v tábořišti po vypáčení dveří do chatky sloužící jako sklad. Nic neodcizil, škoda ale vznikla poškozením. Dále se pachatel vloupal do přívěsu, který prohledal. Poškodil také skleněnou výplň další chatky a několik laviček. Pachatel tak způsobil předběžně vyčíslenou škodu přes deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a poškození cizí věci. Po pachateli policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Krádež jízdního kola
Policisté prověřují případ krádeže, ke které došlo v Měříně na Žďársku v úterý 27. dubna. "Dosud neznámý pachatel ukradl na ulici Brněnská v době mezi sedmou a osmou hodinou večer jízdní kolo odložené na pozemku u domu. Jednalo se o kolo značky BTWIN rockrider, černé barvy. Krádeží vznikla majiteli škoda kolem sedmi tisíc korun. Policisté provedli šetření. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli a odcizeném kole pátrají", informovala Jana Kroutilová.

Agresivní opilec skončil na záchytce
Ve středu 28. dubna přijali policisté před čtvrtou hodinou odpoledne oznámení o fyzickém napadení, ke kterému došlo v obci na Třebíčsku. "Opilý muž se tam v rodinném domě choval násilně vůči jeho obyvatelům. Pětačtyřicetiletého agresivního muže zajistili policisté. "Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 3,24 promile alkoholu. Napadený muž měl drobnější zranění, které si nevyžádalo okamžité lékařské ošetření. Opilého muže policisté odvezli na záchytku k vystřízlivění, je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté dále šetří.

Opilého muže policisté zajistili
Ve středu 28. dubna byli policisté v Jihlavě po jedenácté hodině večer přivoláni na ulici Hamerníkova, kde ležel na chodníku muž, který obtěžoval svoje okolí. "Policisté zjistili, že se jedná o třiapadesátiletého opilého muže. Muž byl značně znečištěný a nebyl schopen samostatné chůze. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,15 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Řidič pod vlivem alkoholu
Ve středu 28. dubna zastavili policisté v Jemnici na Třebíčsku řidiče vozidla Fiat Ducato, který jel před desátou hodinou večer po ulici Husova. "U čtyřiačtyřicetiletého řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,12 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči další jízdu zakázali, řidičský průkaz při kontrole nepředložil", uvedla J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, který policisté prověřují. Dále se dopustil dopravního přestupku.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětačtyřicetiletý muž, který v Pelhřimově řídil vozidlo, i když to má zakázáno. "Ve středu 28. dubna jel řidič po jedné hodině odpoledne s automobilem Škoda Octavia po silnici na ulici Bezručova. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Zjistili, že řidičem je muž, který má na základě rozhodnutí městského úřadu od loňského podzimu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho roku. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič pod vlivem alkoholu boural
Ve středu 28. dubna došlo před jednou hodinou odpoledne mezi obcemi Sloupno a Podmoklany na Havlíčkobrodsku k havárii vozidla. "Řidič automobilu Citroen při průjezdu zatáčky přejel do protisměrné části komunikace, dále narazil do svahu a vozidlo se převrátilo na střechu. V tu dobu jel v opačném směru řidič vozidla VW, který na situaci zareagoval vybočením ze směru a vyjel mimo komunikaci. Při nehodě se zranil řidič citroenu, který byl převezen zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice na vyšetření. Policisté provedli u řidičů dechové zkoušky. U řidiče vozidla Citroen naměřili hodnotu 0,83 promile alkoholu. U druhého řidiče byla dechová zkouška negativní", informovala Jana Kroutilová. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za pětačtyřicet tisíc korun. Řidiči vozidla Citroen policisté na místě zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy. Nehodu policisté šetří.

Řidiči pod vlivem alkoholu
Ve středu 28. dubna odhalili policisté v Třešti na Jihlavsku řidiče, který byl pod vlivem alkoholu. Jednadvacetiletý muž jel před jedenáctou hodinou dopoledne s vozidlem Škoda Roomster po ulici Josefa Hory. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,52 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči další jízdu zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

S více než dvěma promile alkoholu řídil ve středu 28. dubna šedesátiletý muž vozidlo Škoda Favorit. Před čtvrtou hodinou odpoledne jel po silnici v obci Kamenice ve směru na Jihlavu. Automobil policisté zastavili a při kontrole zjistili, že řidičem je muž zjevně pod vlivem alkoholu. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,7 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty kolem dvou promile alkoholu v dechu. V další jízdě muž již nesměl pokračovat, policisté mu zadrželi řidičský průkaz. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Sbírka potravin pro třebíčskou charitu v jihlavském obchodním domě vynesla 1030,5 kg potravin a hygienického zboží
Děkujeme Vám všem, kdo jste do sbírky přispěli svým darem! Děkujeme také pracovníkům obchodu, kteří nás již poněkolikáté na svém pracovišti přijali, vytvořili zázemí, a také svými dary přispěli k pěknému výtěžku. Sbírka u nás poslouží lidem v nouzi, kterými jsou nyní častěji osamělí senioři a rodiče samoživitelé. Pomůžeme také dalším lidem a rodinám, kterým není dostupná jiná forma pomoci a nemají prostředky na základní potřeby, potraviny nebo hygienu. Díky spolupráci se sociálními pracovnicemi nemocnice v Třebíči se naše pomoc dostává i k osamělým lidem, kteří odcházejí z léčby do domácího prostředí.
„Zboží se sešlo o něco méně než při podzimní sbírce, kdy se vybralo 1,49 tuny. Některých druhů je málo a velmi brzy se vyčerpají,“ říká koordinátor Sbírky potravin a Charitní záchranné sítě třebíčské Charity Michal Saidl a dodává: „Pokud by nás chtěl ještě někdo obdarovat, tak velmi uvítáme zejména:

· konzervy - zeleninové i masové, paštiky

· instantní polévky

· Sunar, instantní dětská jídla

· dětské pleny

· luštěniny

Věci v originálním balení lze přinést ve všední dny na správu Oblastní charity Třebíč v Židovské čtvrti na ul. L. Pokorného 15, nebo do azylových domů na Vltavínské č. 1402 či Heliadově ulici č. 10.“

Sbírka se v České republice koná 2x za rok – na jaře a na podzim. Vloni se uskutečnila pouze na podzim, protože jarní kolo kvůli pandemii odpadlo. Během roku odebírá Oblastní charita Třebíč pro lidi v nouzi potraviny a hygienické zboží z Potravinové banky Vysočiny ve Světlé n. Sázavou.

„Pomáhají nám také farnosti a stále častěji nabízejí konkrétní pomoc i jednotliví lidé, kterým není lhostejná nouze druhých. Velmi si ceníme nedávné pomoci firmy Fränkische, která pro nás uspořádala mezi svými pracovníky sbírku ve chvíli, kdy jsme začali citelně pociťovat nedostatek důležitých potravin. Všem dárcům patří naše velké poděkování! Můžeme tak stále pokračovat ve službě lidem v těžkých životních situacích. Charitní záchranná síť měsíčně pomůže až 140 osobám,“ uzavírá koordinátor.

Více o sbírce: v Diecézní charitě Brno: https://1url.cz/qKepZ · v ČR: www.sbirkapotravin.cz
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

V srdci gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice opravují dělníci výtahy
V pavilonu oranžové barvy jihlavské nemocnice zní sbíječky. V srdci gynekologicko-porodnického pavilonu opravují výtahy. Druhá největší budova nemocnice tak dostává novou tvář. Opravy potrvají několik měsíců.
Budova s oranžovou fasádou a popsaná písmenem „G“ je druhým největším lůžkovým pavilonem v nemocnici. Opravy za několik milionů potrvají půl roku: „V budově je celkem devět pater a na každém patře je šest výtahů. Polovina z nich slouží veřejnosti a polovina je v zázemí určená pro personál. Stavební práce musí postupovat tak, aby nenarušily chod zařízení. Současně se tedy opravují maximálně dva výtahy najednou,“ popisuje provozně technický náměstek Nemocnice Jihlava Alexander Filip.

V budově se nachází dětské, ortopedicko-traumatologické, gynekologické a oční oddělení a také porodní sály, gastroenterologické pracoviště a ambulance plastické chirurgie. Opravy vyjdou na 17 milionů korun a skončí v říjnu letošního roku.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Město Havlíčkův Brod použije rezervu v rozpočtu, nová cyklostezka propojí město s Perknovem
Novou cyklostezku do Perknova začne havlíčkobrodská radnice stavět ještě letos. Náklady ve výši zhruba 15 milionů korun pokryje rezerva, kterou zastupitelé schválili při tvorbě rozpočtu na rok 2021.
„V navrženém rozpočtu na letošní rok jsme ponechali finanční rezervu, kterou použijeme na výstavbu stezky pro pěší a cyklisty po pravé straně Ledečské ulice. Trasa naváže u kruhového objezdu na stávající cyklostezku a bude končit u chodníku v Perknově,“ upřesnil místostarosta Libor Honzárek.

O stavbu stezky pro pěší a cyklisty podél frekventované komunikace II/150 do Perknova projevují místní obyvatelé zájem již delší dobu. Její přípravu komplikoval fakt, že stezka je umístěna převážně na pozemcích, které nebyly v majetku města, a dále, že stavba vyvolává potřebu přeložky stávajících inženýrských sítí. Úsek bude dlouhý 650 metrů, jeho šířka bude činit 2,5 metru. Komunikaci doplní veřejné osvětlení a opěrná zeď. Odvod srážkových vod do uličních vpustí zajistí nově vybudovaná kanalizace.

„V současné době probíhá stavební řízení a výběr dodavatele,“ popsal vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš a dodal, že práce jsou podle projektové dokumentace naceněny na zhruba 15 milionů korun. Pokud půjde vše podle plánu, radnice by chtěla práce zahájit i dokončit během letošního roku, nejdéle na jaře roku příštího.
Alena DOLEŽALOVÁZpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 na 94,7 kilometru budou o víkendu krátké uzavírky; důvodem je odstraňování lan na ekoduktu
V pátek 30. dubna od 23 hodin do soboty 1. května do pěti hodin ranních dojde k pěti krátkodobým uzavírkám jízdního pásu dálnice D1; vždy maximálně na 15 minut, ve směru na Prahu a v sobotu 1. května od půlnoci do neděle 2. května do šesti hodin ranních dojde k pěti krátkodobým uzavírkám jízdního pásu dálnice D1; rovněž maximálně na 15 minut, ve směru na Brno.
"Důvodem je odstraňování lan - 25 lan v každém směru - na ekoduktu na 94,7 kilometru v úseku Humpolec - Větrný Jeníkov. Zastavení provozu bude realizováno ve spolupráci se specializovanou firmou, kdy nejprve bude doprava zúžena do jednoho pruhu v daném směru a následně bude vždy odstraněno pět lan a to za krátkodobé uzavírky daného směru, kterou provede hlídka Dálničního oddělené Velký Beranov", informovala policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.

"Zastavení provozu bude realizováno Policií ČR ve spolupráci se specializovanou firmou, kdy nejprve bude doprava zúžena do jednoho jízdního pruhu v daném směru a policie následně uzavře celý jízdní pás po dobu odstraňování 5 kusů lan, kterých je nad každým jízdním pásem celkem 25. Předpínací lana uvnitř klenby, která dosud staticky pomáhala držet její tvar, je možné nyní odstranit, neboť je již ekodukt ze stran do potřebné míry zasypán zeminou", doplnil informace Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.

Foto: ilustrační
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   22. 6. 2021

• Radnice se důrazně zaměří na zajištění bezpečí občanů
• Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany vyráží do terénu pomáhat potřebným
• Nakrmte táborské labužníky; v zoo připravíte hostinu nosálům
• Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu
• Paliativní tým v pelhřimovské nemocnici oslavil druhé narozeniny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl telefon, tablet i peníze; žena a hledaný muž pobývali v chatě; opilec nadýchal skoro čtyři promile
• Na Pelhřimovsku na silnici I/19 se pod plně naloženou cisternou utrhla krajnice, skončila na boku
• Při požáru bytu v Novém Městě na Moravě zemřel starší muž

Pondělí   21. 6. 2021

• Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
• V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
• Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
• Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
• Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
• Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
• Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
• Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena

Neděle   20. 6. 2021

• Korálkové, kovové i černá pompadurka - jihlavské muzeum vystaví historické kabelky ze sbírky Dany Komárkové
• Z policejního deníku: senior který boural na kole, neměl helmu; seniorka havarovala na elektrokole; opilá řidička bourala i s dětmi

Sobota   19. 6. 2021

• Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
• Barokní synagoga v Polici se uchází o cenu Patrimonium pro futuro

Pátek   18. 6. 2021

• Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
• Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
• Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
• Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti

Čtvrtek   17. 6. 2021

• O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
• Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
• Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
• Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
• V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
• Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
• Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června

Středa   16. 6. 2021

• Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
• Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
• V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
• Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
• Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
• Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
• Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
• Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
• V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou

Úterý   15. 6. 2021

• Nehoda na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku si vyžádala dva lidské životy
• Kmínový festival v Třebíči doplní cimbálová muzika
• Policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce na silnici I/34 na Havlíčkobrodsku zaznamenali osm přestupků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku peníze; krádež peněženky
• Most v Předíně bude zrekonstruován, silnice I/23 bude uzavřena
• Na dálnice D1 u Velkého Meziříčí se srazila tři auta, jednu zraněnou osobu transportovali záchranáři letecky do Brna

Pondělí   14. 6. 2021

• O pět tun přetížený náklad dřeva a další závažná porušení; policisté denně kontrolují nákladní vozy přepravující dřevo
• Vloupání do bytů a rodinných domů na Vysočině mírně kleslo, přesto policisté nabádají k opatrnosti
• Na dálnici D1 u Stránecké Zhoře se srazila dodávka s kamionem, zraněného řidiče museli vyprostit hasiči
• Z policejního deníku: zloději skončili v poutech; opilý muž udeřil manželku, skončil na záchytce; u Mohelna bourali dva motorkáři
• Výstava v jihlavském muzeu představí začátky, historii a úspěchy české egyptologie

Neděle   13. 6. 2021

• Motorkář se zabil po srážce s třemi auty na silnici mezi obcemi Kouty a Čechtín na Třebíčsku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta kola, pak ho pustil na zem; s dlažební kostkou způsobil škodu za třicet tisíc; řidička nedala přednost autu na hlavní silnici
• Vodní skauti z Přibyslavi adoptovali sovy pálené Žofku a Juliána, želvu Venuši a labuť černou Césara
• Dernisáž výstavy ke 100. výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana - obrazy, sochy v Telči uvede Bára Štěpánová

Sobota   12. 6. 2021

• Vysočinou za přírodou – poznávejte s námi méně známé přírodní krásy našeho kraje
• Kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se pasou beránci
• Energetici v Dukovanech vyvezli palivo z reaktoru třetího výrobního bloku
• Zdravotníci v České republice evidují čtvrt milionu dobrovolných dárců krve

Pátek   11. 6. 2021

• Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• Výstavu Když slunéčko zemi políbilo v Třebíči ukončí komentovaná prohlídka za účasti dcery a vnučky Vratislava Bělíka, Dobromily Vlčkové a Pavly Porubské
• Z policejního deníku: muž ženě vyhrožoval, podezřelý je ze tří trestných činů; krádež notebooku ze stavební buňky; hledaný muž skončil v cele
• V Telči pokřtí knihu pověstí z města a panství doplněnou o legendy z Roštejna i Štramberku

Čtvrtek   10. 6. 2021

• V oblasti Vetelských rybníků ve Žďárských vrších koncertuje vzácná kuňka
• Trefa do černého: dvaadvacet zkontrolovaných dělníků a všichni pracovali nelegálně
• Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec
• Kuny způsobily strážníkům v Třebíči horké chvilky
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena skončila ve vězení; cyklistka nedala přednost autu, skončila v nemocnici; agresivní opilec skončil na záchytce
• Koupaliště na Paloukách ve Velkém Meziříčí se pro veřejnost otevře v úterý 15. června
• Stavba protihlukové stěny v Jihlavě - Pávově omezí dopravu na silnici I/38 až do listopadu

Středa   9. 6. 2021

• Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
• Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
• Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
• Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
• Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
• Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
• V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
• Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení

Úterý   8. 6. 2021

• Moderní léčba rakoviny prostaty v nemocnici v Novém Městě na Moravě
• Kapličku Panny Marie v Jihlavě - Kosově chrání před vlhkostí kovaná mříž
• Značku Vysočina regionální produkt nese nově voda ze Stražiště nebo jediný český ručně vyráběný inkoust
• Česká mincovna dobyla Českou knihu rekordů s Českým lvem
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici zodpoví dotazy
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; muž dluží alimenty; opilci skončili na záchytce
• Do jihlavských základních škol se zapsalo přes 5300 dětí; do mateřských 1800 dětí
• Na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu již stojí opěry sedmi mostů a rýsuje se vozovka

Pondělí   7. 6. 2021

• Mrtvé dřevo v lesních porostech a jeho význam
• Vrtulníkáři z Náměště nad Oslavou adoptovali zvířata ze ZOO Jihlava
• Milan Průcha otevřel patnáct lahví vína za 14,62 vteřiny
• Na jihlavské radnici se konaly dvě zlaté svatby
• Lama Navara je pěkně krotká, návštěvníkům ráda zapózuje
• Na mostě u Osové Bítýšky odpadávají kotvy, musí být opraven
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena ohrožovala známou; opilec se válel na trávě; motorkář boural, spolujezdkyně skončila v nemocnici
• Každý třetí kontrolovaný řidič se dopustil přestupku
• Záchranáři na Vysočině zasahovali o víkendu u devíti dopravních nehod, ošetřili čtrnáct lidí
• Kulturu v Jihlavě nastartují havíři; tradiční akce Havíření do města přiveze přes dvacet kapel a divadel
• V jihlavském muzeu proběhne tradiční prodejní výstava kaktusů a sukulentů

Neděle   6. 6. 2021