Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 2.5 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
Sedmdesátiletého muže z Okrouhlice na Havlíčkobrodsku, který ve čtvrtek 29. dubna dopoledne odešel z domu, našli policisté v neděli 2. května asi v 16.30 hodin bez známek života. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Muž odešel na pravidelnou procházku do blízkého okolí svého bydliště, bohužel doma zanechal mobilní telefon a nevzal si sebou ani prášky, které pravidelně užívá.

V pátek 30. dubna po přijetí oznámení policisté začali po muži pátrat v nejbližším okolí obce Okrouhlice, kdy do pátrací akce byl nasazený také policejní vrtulník a informace o pohřešování muže policisté předali starostům sousedních obcí, kteří informace vyhlásili v obecních rozhlasech. Ve večerních hodinách bylo pátraní v terénu ukončeno s negativním výsledkem", informovala Dana Čírtková.

"V neděli odpoledne pátrání po pohřešovaném seniorovi pokračovalo a kolem půl páté odpoledne se podařilo pohřešovaného muže nalézt, bohužel bez známek života. S ohledem na jeho rodinu a blízké nebudeme k případu poskytovat žádné další podrobnosti", doplnila mluvčí policistů.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
Dvaačtyřicetiletý muž na motocyklu Yamaha TDM 850 projížděl v sobotu 1. května v 16.15 hodin po silnici II/388 k Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku a při projíždění levotočivou zatáčkou v klesání nepřizpůsobil rychlost jízdy, následně dostal smyk, převrátil se na levý bok a vyjel vpravo mimo silnici, kde narazil do směrového sloupku a následně spadl do travnatého silničního příkopu. Řidič utrpěl při nehodě zranění, pro které byl letecky transportován do nemocnice v Brně. Výsledek dechové zkoušky na alkohol byl negativní. Ke zranění jiných osob nedošlo. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na motocyklu ve výši 50 tisíc korun. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Noční nehoda na dálnici D1 se obešla bez zranění
Policisté přijali v sobotu 1. května deset minut před druhou hodinou v noci oznámení o dopravní nehodě, která se stala na dálnici D1 na 159,5 kilometru ve směru jízdy na Brno. Devětačtyřicetiletý Rumun ještě s třemi spolujezdci projížděl v pravém jízdním pruhu s osobním autem Škoda Octavia. Řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy zejména svým schopnostem a jiným okolnostem, které je možno předvídat, a došlo ke střetu pravé přední části jeho vozidla s levou zadní částí přívěsu, který byl zapojen do jízdní soupravy s osobním automobilem VW Passat s německou registrační značkou. Řidič tohoto vozidla jel v tu chvíli v pravém jízdním pruhu před ním. Po tomto střetu došlo k neřízenému smyku osobního auta Škoda a vozidlo se začalo otáčet směrem vpravo, kdy přejelo přes pravý jízdní pruh na zpevněnou krajnici a vjelo do travnatého příkopu, kde narazilo do oplocení a zůstalo stát proti směru jízdy. Jízdní souprava, složená z osobního automobilu VW Passat a přívěsu, vlivem tohoto střetu vjela do levého jízdního pruhu. Řidič se snažil situaci zvládnout, ale dostal neřízený smyk, přejel přes pravý jízdní pruh, dále zpevněnou krajnici a narazil do svodidel. Po nárazu odpojil od vozidla připojený přívěs, který narazil do travnatého příkopu a oplocení. Policisté u obou řidičů provedli dechové zkoušky s negativními výsledky. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Silně opilý muž odjel od nehody, později se na místo vrátil
Policisté přijali v sobotu 1. května krátce před půl šestou večer oznámení o nehodě, která se stala v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku na silnici II/150 v místě tříramenné křižovatky s místní komunikací. Dvaadvacetiletý řidič osobního vozidla Renault Thalia jedoucí po přímém úseku komunikace v mírném stoupání ve směru od Světlé nad Sázavou na Havlíčkův Brod hodlal odbočovat vlevo a při odbočování nedal přednost v jízdě řidičce osobního vozu Suzuki Ignis, která jela v opačném směru jízdy. Následně došlo ke střetu vozidel, kdy řidič Renaultu po nehodě vozidlem odjel. Řidička vozidla Suzuki setrvala na místě. Následně se řidič osobního vozu vrátil zpět na místo nehody. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na obou vozidlech v celkové výši 43 tisíc korun. U řidičky vozidla Suzuki byla provedena dechová zkouška přístrojem s negativním výsledkem. U řidiče vozidla Renault byla provedena dechová zkouška, jejíž výsledek byl pozitivní - 2,94 promile alkoholu v dechu u prvního měření. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 2,75 a 2,98 promile alkoholu v dechu. Řidiči vozidla Renault policisté na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Řidič si spletl pedály a způsobil dopravní nehodu
Policisté přijali v sobotu 1. května pět minut před jedenáctou hodinou dopoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Jihlavě. Řidič osobního vozidla tovární značky Peugeot 307 projížděl v Jihlavě po ulici Nová ve směru k ulici Stamicova. Jednapadesátiletý muž, jednalo se o cizího státního příslušníka, se za jízdy nechoval dostatečně ohleduplně a ukázněně a plně se nevěnoval řízení vozidla, kdy si v křižovatce s ulicí Stamicova spletl ve vozidle pedály a projel křižovatku přímo a přes obrubník a chodník vyjel mimo vozovku a narazil přední částí vozidla Peugeot do tarasu a vchodu do domu na této ulici. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl negativní. Při dopravní nehodě si řidič způsobil lehké zranění, a byl na místě nehody ošetření posádkou zdravotnické záchranné služby bez nutnosti dalšího léčení nebo vyšetření. K jinému zranění nedošlo. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 40 tisíc korun. Věc dopravní nehody policisté na místě vyřešili s řidičem uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidička nezvládla průjezd kruhovým objezdem
Policisté přijali v sobotu 1. května krátce po druhé hodině v noci oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Humpolci na Pelhřimovsku na silnici II/ 347 u křižovatky ulic Jana Zábrany, Čejovská, Lužická a Kamarytova. Dvacetiletá řidička s osobním vozidlem Suzuki jela ve směru od Dolního náměstí směrem na ulici Kamarytova v obci Humpolec. Při vyjíždění z kruhového objezdu nepřizpůsobila rychlost jízdy zejména svým schopnostem a na mokré vozovce nezvládla řízení. S vozidlem vjela vpravo mimo pozemní komunikaci, kde narazila do sloupu pouličního osvětlení a poškodila jej. Ke zranění osob nedošlo. Alkohol u řidičky vyloučila provedená dechová zkouška. Věc nehody policisté na místě vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení.

Muž úmyslně zneužil tísňovou linku
V sobotu 1. května časně ráno deset minut po půl čtvrté telefonoval z mobilního telefonu na linku tísňového volání 158 muž, který policistům oznámil, že na jedné z ubytoven v Pelhřimově dochází k závažnému mravnostnímu trestnému činu. Policisté vyjeli na místo a šetřením zjistili, že oznámení se nezakládá na pravdě a oznamovatel si celou věc vymyslel. Policistům se podařilo volajícího zadržet. U muže policisté provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem 2,11 promile alkoholu v dechu. Dalším šetřením policisté zjistili, že smyšlené oznámení se mělo týkat ženy, která se s ním před časem rozešla. Třiadvacetiletý muž je podezřelý z přestupku, který policisté zadokumentují a předají Českému telekomunikačnímu úřadu, který může za porušení zákona o elektronických komunikacích uložit vysokou pokutu.

Každé volání na tísňovou linku 158 se pomocí moderních technologií nahrává, takže každé zlomyslné nebo bezdůvodné volání lze snadno dohledat a následně použít jako důkaz v případě prokazování zneužití tísňové linky. Zneužití linky tísňového volání může mít vážné následky. V době, kdy složky vyjíždějí na smyšlené volání, může jejich okamžitou pomoc potřebovat někdo jiný na jiném místě. Osoba, která zneužije linku tísňového volání, porušuje zákon o elektronických komunikacích v rovině přestupkového jednání, za což lze uložit pokutu ve výši 200 tisíc korun.

Zloděj z garáže sebral pneumatiky a další věci
Policisté zadokumentovali případ krádeže vloupáním od garáže v Třebíči. Zatím neznámý pachatel v přesně nezjištěné době v období od 10. dubna do 1. května překonal uzamčení vrat garáže, ze které následně odcizil uložené věci. Zmizely čtyři pneumatiky, čtyři obaly na pneumatiky, akumulační vrtačka XT-Lina, pracovní brašna a další příslušenství. Majiteli zloděj způsobil škodu v celkové výši přesahující 26 tisíc korun. Policisté místo ohledali, zajistili upotřebitelné stopy a po pachateli krádeže pátrají. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádeže vloupáním.

Žena okradla silně podnapilého muže
Policisté v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku dokumentují případ krádeže, kterou má na svědomí sedmatřicetiletá žena. Ve čtvrtek 29. dubna v nočních hodinách tato žena v Bystřici nad Pernštejnem na dětském hřišti za bytovým domem využila značné podnapilosti muže, který zde ležel na zemi. Žena vyndala z jeho pravé zadní kapsy kalhot koženkovou peněženku černé barvy, ze které následně odcizila finanční hotovost ve výši 2 100 korun, slevové kartičky a peněženku zanechala na místě. Poté muži vyndala a odcizila z pravé přední kapsy mobilní telefon s kreditem ve výši 100 korun a paměťovou kartu. Muži způsobila krádeží peněz a věcí celkovou škodu ve výši 3 600 korun. Žena je důvodně podezřelá ze spáchání trestného činu krádeže. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení a případem se dále zabývají.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil
Před jedním rokem, 30. dubna 2020, v Praze v brzkých ranních hodinách náhle zemřel přední český sólový hornista Jan Musil. Poslední rozloučení s členem Orchestru Národního divadla Praha a Pražské filharmonie se konalo 7. května 2020 v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Přibyslavi. Po smutečním obřadu, jemuž kromě rodiny byli přítomni spoluhráči zesnulého z obou orchestrů, byly tělesné ostatky Jana Musila uloženy do rodinného hrobu na přibyslavském hřbitově.
Hrob se za uplynulý rok stal neobvyklým dokladem bolestných vzpomínek manželky Petry a dcer Anny a Zuzany, rodičů, sourozenců a také přátel z řad českých interpretačních umělců.


Již v den úmrtí pražské Národní divadlo napsalo: “Celé rodině, přátelům a kolegům projevujeme upřímnou soustrast. Kdo jste Honzu znali, vzpomeňte si společně s námi”.


V tentýž den ředitelka Prague Philmarmonia Kateřina Kalistová oznámila, že “zemřel člen našeho orchestru, první hornista Jan Musil” a uvedla, že orchestr v něm “ztrácí výjimečnou osobnost, nenahraditelného stěžejního člena hornové sekce a Dechového kvinteta Prague Philharmonia. Do orchestru, ve kterém působil více než deset let, jej osobně přivedl Jiří Bělohlávek. Pro všechny, kdo jej znali, je to obrovská ztráta. Výjimečný člověk, muzikant, kamarád. Myslíme v této chvíli především na jeho rodinu. Všem nám bude chybět.”

Smrt Jana Musila vyvolala na sociálních sítích početné a silné reakce. Byl oblíben a ctěn jako „velký muzikant a skvělý člověk“, říkalo se mu "Zjev" nebo "Zjevík". A vzpomíná se na něj jako na "přátelského a dobrosrdečného".

Narodil se v porodnici v Havlíčkově Brodě rodičům z Přibyslavi. Základní školu absolvoval v Přibyslavi a hrát na lesní roh se učil v tehdejší Lidové škole umění u Josefa Brožka v Havlíčkově Brodě. Studoval pak u Aloise Čočka na Pražské konzervatoři a už v té době vyhrál konkurz do orchestru Opery Národního divadla.

Základní vojenskou službu strávil jako první hornista Ústřední vojenské hudby. Pak se vrátil do divadla, kde se stal roku 1998 sólohornistou. Opera byla ostatně jeho velkou láskou. Roku 2010 obsadil stejný post hráče u pultu prvního lesního rohu i v Pražské komorní filharmonii, kam ho přivedl Jiří Bělohlávek. Pravidelně rovněž vystupoval se souborem Baborák Ensemble a Česká Sinfonieta a účastnil se také řady projektů soudobé a alternativní hudby s orchestrem Agon.

Byl členem Dechového kvinteta PKF-Prague Philharmonia, založeného v roce 2007. Soubor se zaměřoval na díla klasiků od Mozarta a Rejchy po Milhauda a Hindemitha, ale stejně tak na tvorbu současných skladatelů.

Pod titulkem Nikdy nás neomrzelo spolu hrát na Jana Musila na portálu klasické hudby jeho blízký přítel a kolega Radek Boborák, který je považován za nejlepšího hornistu na světě:

“Jen odchod opravdu výjimečného člověka dokáže vyvolat takovou vlnu emocí, jaká se od posledního dubnového dne vzdouvá na sociálních sítích napříč hudebními kruhy. Nečekaně zemřel skvělý hornista Jan Musil. V šestačtyřiceti letech. Jinak plný sil. Možná ani netušil, jak moc je oblíbený a milovaný,” napsal Radek Baborák a přiblížil seznámení a společnou hudební cestu:

“S Honzou Musilem jsem se seznámil na soutěžích LŠU někdy v letech 1986-88, kdy jsme proti sobě stáli jako zástupci hornových tříd zapálených profesorů - on od profesora Josefa Brožka z Havlíčkova Brodu a my z Pardubic. To bylo naposledy, kdy jsme hráli „proti sobě“. Pak už následovala studijní léta v Praze na Konzervatoři, která jsme prožívali v porevolučním kvasu opravdu radostně a bouřlivě. Po chodbách Konzervatoře se často ozývalo hlasité vytrubování nás - studentů lesního rohu - ze seriálových melodií, loveckých fanfár, hornových míst ze symfonií.

Ve školním orchestru jsme hráli jako o život, na všechno jsme měli svůj názor, byli jsme bezstarostní, sebevědomí. Měli jsme náš slovník, naše hlášky, naše speciální podávání ruky a určovali si svoje pravidla, jak se chovat k sobě i jiným. Byli jsme k sobě upřímní a nekompromisní.

Jako mnozí jiní spolužáci jsme nastoupili velmi brzy do orchestrů. Honza do Národního divadla, a tak se z něj stal „operní klouček''. Tím se do našich životů dostal větší řád, ale dost jsme si tak zkrátili studijní léta.

Co nás nikdy neomrzelo, bylo hrát spolu. At' už to byly různé soubory čistě hornové, nebo různorodé, byli jsme sehraná dvojka a s dalšími kamarády silná skupina. Honza byl to, čemu se říká srdcař. Dokázal hudbu vnímat a prožívat, motivoval ostatní k maximálním výkonům, a to nejen ve hře.

Neznal slovo únava, byl stále plný energie, nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný. Byl rozený vypravěč a dokázal z kdejaké malé historky udělat poutavý příběh s mnoha variacemi. Byl nezapomenutelný hostitel a budou to stovky lidí, kteří nikdy nezapomenou na jím pořádané "Zjefteky" v přibyslavském okolí. Tam jsme poznali jeho kamarády, rodinu i kraj Českomoravské divočiny, kde se rodí lidé pracovití, přímí a také tvrdohlaví, kteří – tak jako on – dokáží stát pevně na svém gruntu a svých zásadách a pro kamarády by dali ruku do ohně.

Jedním z Honzových charakteristických rysů byla naprostá svobodomyslnost a neohroženost. Nesnášel jakýkoliv druh sevření nebo falešných konvencí. Do všeho se pouštěl s vervou. Ale jako správný horský vůdce nikdy nenechal nikoho na holičkách. Ba naopak. Dokázal povzbudit a vytáhnout mnohé z bryndy a dodat jim kuráže. At' byli mladší, nebo starší než on.

Prožil jsem s ním mnoho v cizině, kde byl velmi zvídavý, lačný dobrodružství, poznávání místních zvyků a lidí. Nezapomenutelná s ním byla cesta do Japonska. Kam přišel, byl všude zdejší a štamgastem byl třeba i v Tokiu na Šindžuku.

Po jeho náhlém skonu mi napsalo mnoho lidí z celého světa, kterým se zapsal do paměti. Ale i hornisté, kteří ho znali jen z mnoha videí, která si ale pouštěli třeba stokrát, a měli pocit, jako by ho znali osobně.

Nikdy jsem nevěřil, že – jak se říká – „každý je nahraditelný''. Myslím, že je to právě naopak. Všechny vzpomínky na Honzéčka mne v tom jenom utvrzují. Bude nám chybět všem. Nejvíce jeho Petře a holkám, jeho blízkým, kamarádům, kolegům ze všech orchestrů a souborů, ve kterých hrál, které spoluvytvářel.

Něco nevzniká z ničeho a něco se nemůže ztratit do nicoty. Tak o tom moudří filozofové píší odpradávna. To, že člověku nejsou dány schopnosti na to, aby si vzpomenul, odkud se zjevil a kam putuje jeho duše, musíme brát jako fakt. Ale věřím tomu, že to podstatné stejně nějakým skrytým smyslem poznáme. A tak to mám s Honzou-Zjevem a věřím, že nejsem s tímto pocitem sám. Jsem rád, že jsem mohl být s ním, že jsme se narodili do stejné doby, že jsme se mohli potkat. A zase se potkáme a poznáme.”

Vzpomínka Radka Baboráka vyvolala velký ohlas, například hudebník a herec Zdeněk Dočekal poznamenal: “Radek Baborák to napsal krásně od srdce a o to více bolí to, že to není jen špatný sen, ze kterého se ráno probudím. Nikdy na tebe nezapomenu, můj příteli.”

Připravil a na hřbitově fotografoval Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   22. 6. 2021

• Radnice se důrazně zaměří na zajištění bezpečí občanů
• Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany vyráží do terénu pomáhat potřebným
• Nakrmte táborské labužníky; v zoo připravíte hostinu nosálům
• Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu
• Paliativní tým v pelhřimovské nemocnici oslavil druhé narozeniny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl telefon, tablet i peníze; žena a hledaný muž pobývali v chatě; opilec nadýchal skoro čtyři promile
• Na Pelhřimovsku na silnici I/19 se pod plně naloženou cisternou utrhla krajnice, skončila na boku
• Při požáru bytu v Novém Městě na Moravě zemřel starší muž

Pondělí   21. 6. 2021

• Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
• V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
• Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
• Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
• Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
• Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
• Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
• Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena

Neděle   20. 6. 2021

• Korálkové, kovové i černá pompadurka - jihlavské muzeum vystaví historické kabelky ze sbírky Dany Komárkové
• Z policejního deníku: senior který boural na kole, neměl helmu; seniorka havarovala na elektrokole; opilá řidička bourala i s dětmi

Sobota   19. 6. 2021

• Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
• Barokní synagoga v Polici se uchází o cenu Patrimonium pro futuro

Pátek   18. 6. 2021

• Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
• Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
• Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
• Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti

Čtvrtek   17. 6. 2021

• O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
• Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
• Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
• Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
• V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
• Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
• Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června

Středa   16. 6. 2021

• Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
• Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
• V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
• Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
• Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
• Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
• Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
• Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
• V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou

Úterý   15. 6. 2021

• Nehoda na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku si vyžádala dva lidské životy
• Kmínový festival v Třebíči doplní cimbálová muzika
• Policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce na silnici I/34 na Havlíčkobrodsku zaznamenali osm přestupků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku peníze; krádež peněženky
• Most v Předíně bude zrekonstruován, silnice I/23 bude uzavřena
• Na dálnice D1 u Velkého Meziříčí se srazila tři auta, jednu zraněnou osobu transportovali záchranáři letecky do Brna

Pondělí   14. 6. 2021

• O pět tun přetížený náklad dřeva a další závažná porušení; policisté denně kontrolují nákladní vozy přepravující dřevo
• Vloupání do bytů a rodinných domů na Vysočině mírně kleslo, přesto policisté nabádají k opatrnosti
• Na dálnici D1 u Stránecké Zhoře se srazila dodávka s kamionem, zraněného řidiče museli vyprostit hasiči
• Z policejního deníku: zloději skončili v poutech; opilý muž udeřil manželku, skončil na záchytce; u Mohelna bourali dva motorkáři
• Výstava v jihlavském muzeu představí začátky, historii a úspěchy české egyptologie

Neděle   13. 6. 2021

• Motorkář se zabil po srážce s třemi auty na silnici mezi obcemi Kouty a Čechtín na Třebíčsku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta kola, pak ho pustil na zem; s dlažební kostkou způsobil škodu za třicet tisíc; řidička nedala přednost autu na hlavní silnici
• Vodní skauti z Přibyslavi adoptovali sovy pálené Žofku a Juliána, želvu Venuši a labuť černou Césara
• Dernisáž výstavy ke 100. výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana - obrazy, sochy v Telči uvede Bára Štěpánová

Sobota   12. 6. 2021

• Vysočinou za přírodou – poznávejte s námi méně známé přírodní krásy našeho kraje
• Kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se pasou beránci
• Energetici v Dukovanech vyvezli palivo z reaktoru třetího výrobního bloku
• Zdravotníci v České republice evidují čtvrt milionu dobrovolných dárců krve

Pátek   11. 6. 2021

• Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• Výstavu Když slunéčko zemi políbilo v Třebíči ukončí komentovaná prohlídka za účasti dcery a vnučky Vratislava Bělíka, Dobromily Vlčkové a Pavly Porubské
• Z policejního deníku: muž ženě vyhrožoval, podezřelý je ze tří trestných činů; krádež notebooku ze stavební buňky; hledaný muž skončil v cele
• V Telči pokřtí knihu pověstí z města a panství doplněnou o legendy z Roštejna i Štramberku

Čtvrtek   10. 6. 2021

• V oblasti Vetelských rybníků ve Žďárských vrších koncertuje vzácná kuňka
• Trefa do černého: dvaadvacet zkontrolovaných dělníků a všichni pracovali nelegálně
• Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec
• Kuny způsobily strážníkům v Třebíči horké chvilky
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena skončila ve vězení; cyklistka nedala přednost autu, skončila v nemocnici; agresivní opilec skončil na záchytce
• Koupaliště na Paloukách ve Velkém Meziříčí se pro veřejnost otevře v úterý 15. června
• Stavba protihlukové stěny v Jihlavě - Pávově omezí dopravu na silnici I/38 až do listopadu

Středa   9. 6. 2021

• Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
• Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
• Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
• Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
• Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
• Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
• V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
• Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení

Úterý   8. 6. 2021

• Moderní léčba rakoviny prostaty v nemocnici v Novém Městě na Moravě
• Kapličku Panny Marie v Jihlavě - Kosově chrání před vlhkostí kovaná mříž
• Značku Vysočina regionální produkt nese nově voda ze Stražiště nebo jediný český ručně vyráběný inkoust
• Česká mincovna dobyla Českou knihu rekordů s Českým lvem
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici zodpoví dotazy
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; muž dluží alimenty; opilci skončili na záchytce
• Do jihlavských základních škol se zapsalo přes 5300 dětí; do mateřských 1800 dětí
• Na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu již stojí opěry sedmi mostů a rýsuje se vozovka

Pondělí   7. 6. 2021

• Mrtvé dřevo v lesních porostech a jeho význam
• Vrtulníkáři z Náměště nad Oslavou adoptovali zvířata ze ZOO Jihlava
• Milan Průcha otevřel patnáct lahví vína za 14,62 vteřiny
• Na jihlavské radnici se konaly dvě zlaté svatby
• Lama Navara je pěkně krotká, návštěvníkům ráda zapózuje
• Na mostě u Osové Bítýšky odpadávají kotvy, musí být opraven
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena ohrožovala známou; opilec se válel na trávě; motorkář boural, spolujezdkyně skončila v nemocnici
• Každý třetí kontrolovaný řidič se dopustil přestupku
• Záchranáři na Vysočině zasahovali o víkendu u devíti dopravních nehod, ošetřili čtrnáct lidí
• Kulturu v Jihlavě nastartují havíři; tradiční akce Havíření do města přiveze přes dvacet kapel a divadel
• V jihlavském muzeu proběhne tradiční prodejní výstava kaktusů a sukulentů

Neděle   6. 6. 2021