Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 4.5 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
Při požáru, který vzplál v úterý 4. května asi v jedenáct hodin dopoledne v kuchyni rodinného domu v Ostrově nad Oslavou na Žďársku uhořela jedna osoba. Uvádějí to hasiči na svém webu.
V domě došlo k samouhašení požáru před příjezdem hasičských jednotek ze Žďáru nad Sázavou, Ostrova nad Oslavou a Radostína nad Oslavou.

Příčina a okolnosti požáru jsou v šetření.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
Novodobý odmontovaný ciferník z věže jihlavské radnice o průměru 260 cm odvezli pracovníci radnice do depozitu. Architekt ani památkáři nepředpokládají, že by se někdy v budoucnu na věž vracel. Pod sejmutým ciferníkem se ukrývaly původní mosazné číslice, které si odborná restaurátorská firma odvezla do dílny a postará se o jejich pozlacení. Stejnou technologií ošetření plátkovým zlatem budou zrestaurovány i číslice letopočtu 1786. Právě z tohoto roku pochází radniční věž a pravděpodobně i původní hodiny.
Stavební firma kvůli odhalení původního ciferníku a číslic musela částečně změnit technologický postup oprav. Teď začne celou věž čistit, brousit a nově natírat. Přibližně do šesti týdnů by se sem měly vrátit zrestaurované hodiny i s ručičkami, které byly doposud vystaveny jako muzejní exponát na Bráně Matky Boží. Letos klempíři a pokrývači vymění také celou střešní krytinu na západní straně radnice směrem do náměstí. V příštím roce chce město nechat opravit i východní část střechy, protože i do ní při silném dešti a hlavně v zimě zatéká.

Původně měli horolezci hodiny demontovat už minulý týden, ale kvůli nepříznivému počasí a silnému větru akci přeložili na úterý 4. května.

Video na:
https://jihlava.cz/video-cifernik-hodin-z-radnicni-veze-sejmuli-horolezci/d-545577/p1=103430
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
Chirurgické oddělení třebíčské nemocnice rozhodně nezahálí a rádo by veřejnosti představilo jarní novinku pro pacienty trpící obezitou nebo diabetem 2. typu. Jedná se o zahájení provozu bariatrické poradny pod vedením lékařů Jiřího Jeřábka a primáře chirurgického oddělení Jana Cagaše. Bariatrická chirurgie je jedinou dlouhodobě efektivní metodou, která prokazatelně zajistí udržení poklesu celkové hmotnosti a současně sníží výskyt dalších přidružených onemocnění, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, infarkt nebo mozková příhoda.
Na co se připravit při příchodu do poradny. Nejprve pacient projde komplexním vyšetřením. „Prioritně se snažíme o konzervativní terapii výše uvedených onemocnění. Důležitá je především spolupráce s nutričním terapeutem, diabetologem a obezitologem,“ upozorňuje lékař Jeřábek. Každý pacient však nemusí být operován. „Až v případě, že konzervativní terapie není úspěšná a pacient nemá dostatečný váhový úbytek, teprve tehdy navrhujeme metabolickou (bariatrickou) operaci. Operace je pouze jedním krokem v terapii, k úspěchu vede dlouhodobá změna stravovacích zvyklostí a změna životního stylu,“ vysvětluje strategii léčby doktor Jeřábek.

„Na našem pracovišti nabízíme tubulizaci žaludku, kdy chirurgicky zmenšíme žaludeční kapacitu a tak pacient nemůže jíst takové množství potravy a dříve dochází k pocitu sytosti. Další prováděnou metodou je gastrický (žaludeční) bypass. Ten je efektivnější než tubulizace, ale je i technicky náročnější. Jeho principem je vyřazení asi 150 centimetrů tenkého střeva z kontaktu s potravou. Pacient tak není schopen vstřebávat takové množství stravy a efektivně hubne. Obě metody provádíme laparoskopicky. Pacienti velice rychle pocítí zlepšení metabolických poruch jako je cukrovka, vyšší krevní tlak a hyperlipidémie. Hubnutí je spíše takový bonus. Je nutno podotknout, že primární indikací k těmto operacím již není samotná obezita, ale především snaha o zlepšení těchto zmiňovaných metabolických onemocnění. S přidruženými chorobami je indikace k operační léčbě silnější a není nutná taková míra obezity, aby pacientovi mohla být operace nabídnuta,“ popisuje výhody bariatrické operace primář Cagaš.

Počet pacientů s obezitou výrazně narůstá. Nejvíc obézních osob v České republice je ve věkové kategorii 50–64 let. „V této skupině se obezita týká téměř čtvrtiny obyvatel. Řešením je chirurgická léčba obezity, kterou chirurgové v bariatrické poradně nabízí a je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Tato léčebná metoda v naší nemocnici chyběla,“ pochvaluje si rozšíření nabídky chirurgického oddělení ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Bariatrická poradna je otevřena každý pátek v době od 9 do 12 hodin. Na první konzultační návštěvu se můžete objednat na telefonním čísle 568 809 205 nebo svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem na e-mailu jjerabek@nem-tr.cz, jcagas@nem-tr.cz. Kompletní kontakty a informace naleznete na webu nemocnice www.nem-tr.cz – bariatrická poradna.

Foto: Bariatrická poradna - zleva primář MUDr. Jan Cagaš, sestra Alena Tittlerová, DiS., MUDr. Jiří Jeřábek, Ph.D..jpg
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
Policisté prověřují vloupání do domu v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku, kdy v noci z neděle 2. května na pondělí vnikl do suterénu domu na ulici Poděbradova pachatel a z přízemí, kde probíhá rekonstrukce, ukradl bourací kladivo, vrtačku, úhlové brusky, aku šroubovák a okružní pilu. Škoda byla vyčíslena na necelých čtyřicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli a odcizeném nářadí policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Krádež dámského jízdního kola
Policisté prověřují krádež v Havlíčkově Brodě, kdy v době od konce března do čtvrtečního odpoledne 29. dubna vnikl pachatel do bytového domu na ulici Žižkov II a v přízemí odcizil dámské jízdní kolo značky Duratec. "Krádeží vznikla majiteli předběžně vyčíslená škoda za více než patnáct tisíc korun. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli a odcizeném kole pátrají", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Krádež motorky z garáže
V době od nedělního odpoledne 2. května do pondělního dopoledne odcizil pachatel v obci Dolní Rožínka na Žďársku motocykl. "Vloupal se do dřevěné garáže, kde stál zaparkovaný motocykl Jawa 50 typ 23 Mustang, modré barvy. Pachatel odmontoval výfuk a kryt přihrádky na nářadí, a motocykl odcizil. Krádeží způsobil škodu přibližně za osm tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli a odcizeném motocyklu pátrají.

Padesátiletý muž bil svoji partnerku
V úterý 4. května přijali policisté po druhé hodině ráno oznámení o napadení, ke kterému došlo v obci u Humpolce na Pelhřimovsku. "V domě vznikl konflikt mezi manželi, při kterém muž ženu fyzicky napadl. Žena neměla zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření. U padesátiletého muže policisté, kteří na místo přijeli, při dechové zkoušce naměřili hodnotu přes půl promile alkoholu. Žena měla přes jedno a půl promile alkoholu v dechu. Muž spolupracoval a z domu odešel", uvedla Jana Kroutilová. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Řidič neměl řidičák, jeho partnerka usedla za volant pod vlivem drog
V pondělí 3. května zastavili policisté po jedenácté hodině večer v Jihlavě vozidlo Audi, jehož řidič jel po ulici Fritzova. "Při kontrole muž nepředložil řidičský průkaz. Dechová zkouška u něho byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl pozitivní na amfetamin. Lékařskému vyšetření se muž odmítl bezdůvodně podrobit. Policisté sedmadvacetiletému řidiči zakázali pokračovat v další jízdě. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří. Po chvíli chtěla s vozidlem odjet osmatřicetiletá žena, automobil policisté opět zastavili a provedli kontrolu. Řidička měla test pozitivní na amfetamin a i její jízda tímto skončila. Dále se podrobila lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu", popsala událost mluvčí policie Jana Kroutilová. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
Vysoká škola polytechnická Jihlava získala akreditaci bakalářského studijního programu Zdravotně sociální péče na dobu 10 let. Studijní program navazuje na stávající obor Zdravotně sociální pracovník na Katedře sociální práce VŠPJ, který od roku 2012 připravuje studenty na kvalifikovaný výkon dvou povolání zároveň – sociálního pracovníka a zdravotně-sociálního pracovníka.
Udělení akreditace na maximální možnou dobu 10 let umožní katedře sociální práce pokračovat ve vysokoškolském vzdělávání v oblasti zdravotně sociální péče a sociální práce a nadále zkvalitňovat výuku. „V rámci posuzování akreditační žádosti Národním akreditačním úřadem bylo pečlivě sledováno a hodnoceno mnoho ukazatelů, zejména charakteristika a obsah studijního plánu, personální zajištění, výzkumná a tvůrčí činnost, materiální a technické zázemí, odborné praxe, spolupráce s aplikační sférou a v neposlední řadě finanční zajištění a záměr dalšího rozvoje studijního programu,“ říká vedoucí katedry Mgr. Markéta Dubnová, PhD.

V současné době se pracovníci katedry soustředí na zpracování žádosti o magisterský stupeň studia v kombinované formě. Pokračují také ve výzkumné činnosti, která je nedílnou součástí akademického prostředí. „Ve spolupráci s Krajem Vysočina, společně s kolegy z katedry technických studií, s primářkou MUDr. Olgou Bendovou a špičkovým pracovištěm Medical Healthcom, s.r.o., se například nyní zabýváme problematikou zjišťování a korekce sluchových vad u seniorů v pobytových sociálních službách,“ upřesňuje Dubnová. Katedra se také podílí na projektu Statutárního města Jihlavy, jehož cílem je zpracování nového Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb pro celé území ORP Jihlava.

Katedra sociální práce VŠPJ vznikla v roce 2013. Aktuálně má téměř 300 studentů a 270 absolventů. Zájemci o studium prezenční i kombinované formy studia oboru Zdravotně sociální pracovník mohou podávat přihlášky v rámci 1. kola přijímacího řízení pro nadcházející akademický rok do 12. května 2021 na www.vspj.cz/eprihlaska.

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina nabízející tříleté bakalářské studijní programy a obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Aplikované strojírenství, Cestovní ruch, Finance a řízení, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku, zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje vlastní cestovní kancelář a je autorizovaným zkouškovým centrem British Council.
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod
V průběhu prvních čtyř měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v našem kraji celkem 1 284 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je počet dopravních nehod naprosto stejný. Letošní dopravní nehody si vyžádaly již šest obětí, když pět účastníků zemřelo bezprostředně při dopravní nehodě a jedna osoba zemřela na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Loni zemřelo za první čtyři měsíce roku 16 osob.
Za pozitivní jev dopravní policisté považují skutečnost, že se v našem kraji v letošním roce výrazně snížil počet dopravních nehod s tragickými následky. Celkem deset účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 44 procent. Dalších 266 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až duben roku 2020 o devět procent nižší. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 83 257 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 je o dvanáct procent vyšší.

Ve 37 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje nebo byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se sice meziročně snížil, a to o sedmnáct procent. Policisté v letošním roce ale dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu.

Když se podíváme na příčiny dopravních nehod, tak jednoznačně vede způsob jízdy v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí – tyto dvě příčiny stojí za většinou letošních nehod – konkrétně byly příčinou 702 dopravních nehod. Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě, což představuje ignorování základních dopravních značek – dej přednost v jízdě nebo stůj, dej přednost v jízdě – celkem 58 dopravních nehod. Někteří také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují.

Celkem 508 nehod bylo nezaviněných ze strany řidiče. Ve většině případů (504 dopravních nehod) se jednalo o srážky vozidel s lesní zvěří. Tyto nehody tak dlouhodobě tvoří více než třetinový podíl na celkovém počtu dopravních nehod – za první čtyři měsíce se konkrétně jedná o více než 39 procent z celkového počtu nehod.

Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 12 motocyklistů, v pěti případech motocyklisté nehodu zavinili. Jeden motocyklista se při nehodě těžce zranil, devět motocyklistů utrpělo lehké zranění a pouze dva vyvázli z nehody bez zranění.

Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 19 chodců, ve dvou případech chodec nehodu zavinil. Dva chodci se při nehodě těžce zranili a zbývajících 17 chodců utrpělo při střetu s vozidlem lehké zranění.

Od začátku roku do konce dubna vyjížděli policisté v našem kraji vyšetřovat nehody, na nichž mělo účast 22 cyklistů, když 16 cyklistů nehodu zavinilo. Jeden cyklista při nehodě zemřel a dalších 18 dalších utrpělo lehké zranění a pouze tři cyklisté vyvázali z nehody bez zranění. V šesti případech policisté zjistili, že cyklista – viník dopravní nehody - byl v době nehody pod vlivem alkoholu.

Proto především dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda dodržují všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a zdali nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Policejní kontroly budou zaměřeny také na chování motocyklistů a cyklistů v silničním provozu, kteří patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu a s příchodem teplého počasí lze předpokládat, že se budou ve větší míře objevovat v silničním provozu.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   22. 6. 2021

• Radnice se důrazně zaměří na zajištění bezpečí občanů
• Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany vyráží do terénu pomáhat potřebným
• Nakrmte táborské labužníky; v zoo připravíte hostinu nosálům
• Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu
• Paliativní tým v pelhřimovské nemocnici oslavil druhé narozeniny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl telefon, tablet i peníze; žena a hledaný muž pobývali v chatě; opilec nadýchal skoro čtyři promile
• Na Pelhřimovsku na silnici I/19 se pod plně naloženou cisternou utrhla krajnice, skončila na boku
• Při požáru bytu v Novém Městě na Moravě zemřel starší muž

Pondělí   21. 6. 2021

• Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
• V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
• Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
• Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
• Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
• Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
• Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
• Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena

Neděle   20. 6. 2021

• Korálkové, kovové i černá pompadurka - jihlavské muzeum vystaví historické kabelky ze sbírky Dany Komárkové
• Z policejního deníku: senior který boural na kole, neměl helmu; seniorka havarovala na elektrokole; opilá řidička bourala i s dětmi

Sobota   19. 6. 2021

• Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
• Barokní synagoga v Polici se uchází o cenu Patrimonium pro futuro

Pátek   18. 6. 2021

• Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
• Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
• Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
• Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti

Čtvrtek   17. 6. 2021

• O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
• Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
• Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
• Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
• V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
• Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
• Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června

Středa   16. 6. 2021

• Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
• Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
• V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
• Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
• Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
• Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
• Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
• Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
• V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou

Úterý   15. 6. 2021

• Nehoda na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku si vyžádala dva lidské životy
• Kmínový festival v Třebíči doplní cimbálová muzika
• Policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce na silnici I/34 na Havlíčkobrodsku zaznamenali osm přestupků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku peníze; krádež peněženky
• Most v Předíně bude zrekonstruován, silnice I/23 bude uzavřena
• Na dálnice D1 u Velkého Meziříčí se srazila tři auta, jednu zraněnou osobu transportovali záchranáři letecky do Brna

Pondělí   14. 6. 2021

• O pět tun přetížený náklad dřeva a další závažná porušení; policisté denně kontrolují nákladní vozy přepravující dřevo
• Vloupání do bytů a rodinných domů na Vysočině mírně kleslo, přesto policisté nabádají k opatrnosti
• Na dálnici D1 u Stránecké Zhoře se srazila dodávka s kamionem, zraněného řidiče museli vyprostit hasiči
• Z policejního deníku: zloději skončili v poutech; opilý muž udeřil manželku, skončil na záchytce; u Mohelna bourali dva motorkáři
• Výstava v jihlavském muzeu představí začátky, historii a úspěchy české egyptologie

Neděle   13. 6. 2021

• Motorkář se zabil po srážce s třemi auty na silnici mezi obcemi Kouty a Čechtín na Třebíčsku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta kola, pak ho pustil na zem; s dlažební kostkou způsobil škodu za třicet tisíc; řidička nedala přednost autu na hlavní silnici
• Vodní skauti z Přibyslavi adoptovali sovy pálené Žofku a Juliána, želvu Venuši a labuť černou Césara
• Dernisáž výstavy ke 100. výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana - obrazy, sochy v Telči uvede Bára Štěpánová

Sobota   12. 6. 2021

• Vysočinou za přírodou – poznávejte s námi méně známé přírodní krásy našeho kraje
• Kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se pasou beránci
• Energetici v Dukovanech vyvezli palivo z reaktoru třetího výrobního bloku
• Zdravotníci v České republice evidují čtvrt milionu dobrovolných dárců krve

Pátek   11. 6. 2021

• Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• Výstavu Když slunéčko zemi políbilo v Třebíči ukončí komentovaná prohlídka za účasti dcery a vnučky Vratislava Bělíka, Dobromily Vlčkové a Pavly Porubské
• Z policejního deníku: muž ženě vyhrožoval, podezřelý je ze tří trestných činů; krádež notebooku ze stavební buňky; hledaný muž skončil v cele
• V Telči pokřtí knihu pověstí z města a panství doplněnou o legendy z Roštejna i Štramberku

Čtvrtek   10. 6. 2021

• V oblasti Vetelských rybníků ve Žďárských vrších koncertuje vzácná kuňka
• Trefa do černého: dvaadvacet zkontrolovaných dělníků a všichni pracovali nelegálně
• Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec
• Kuny způsobily strážníkům v Třebíči horké chvilky
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena skončila ve vězení; cyklistka nedala přednost autu, skončila v nemocnici; agresivní opilec skončil na záchytce
• Koupaliště na Paloukách ve Velkém Meziříčí se pro veřejnost otevře v úterý 15. června
• Stavba protihlukové stěny v Jihlavě - Pávově omezí dopravu na silnici I/38 až do listopadu

Středa   9. 6. 2021

• Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
• Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
• Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
• Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
• Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
• Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
• V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
• Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení

Úterý   8. 6. 2021

• Moderní léčba rakoviny prostaty v nemocnici v Novém Městě na Moravě
• Kapličku Panny Marie v Jihlavě - Kosově chrání před vlhkostí kovaná mříž
• Značku Vysočina regionální produkt nese nově voda ze Stražiště nebo jediný český ručně vyráběný inkoust
• Česká mincovna dobyla Českou knihu rekordů s Českým lvem
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici zodpoví dotazy
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; muž dluží alimenty; opilci skončili na záchytce
• Do jihlavských základních škol se zapsalo přes 5300 dětí; do mateřských 1800 dětí
• Na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu již stojí opěry sedmi mostů a rýsuje se vozovka

Pondělí   7. 6. 2021

• Mrtvé dřevo v lesních porostech a jeho význam
• Vrtulníkáři z Náměště nad Oslavou adoptovali zvířata ze ZOO Jihlava
• Milan Průcha otevřel patnáct lahví vína za 14,62 vteřiny
• Na jihlavské radnici se konaly dvě zlaté svatby
• Lama Navara je pěkně krotká, návštěvníkům ráda zapózuje
• Na mostě u Osové Bítýšky odpadávají kotvy, musí být opraven
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena ohrožovala známou; opilec se válel na trávě; motorkář boural, spolujezdkyně skončila v nemocnici
• Každý třetí kontrolovaný řidič se dopustil přestupku
• Záchranáři na Vysočině zasahovali o víkendu u devíti dopravních nehod, ošetřili čtrnáct lidí
• Kulturu v Jihlavě nastartují havíři; tradiční akce Havíření do města přiveze přes dvacet kapel a divadel
• V jihlavském muzeu proběhne tradiční prodejní výstava kaktusů a sukulentů

Neděle   6. 6. 2021