Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 7.5 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
Po čtyřech letech uzavření bude vyhlídková věž na kostele sv. Jakuba Většího v Jihlavě opět zpřístupněna. Je nově zabezpečena nerezovým pletivem tak, aby nehrozil pád nebo zranění.
Jakmile Ministerstvo zdravotnictví povolí zpřístupnění kulturních památek, otevře se opět pro veřejnost prohlídkový okruh kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě.

Po čtyřech letech uzavření zpřístupní opět i vyhlídkovou věž s ochozem. Je nově zabezpečena nerezovým pletivem tak, aby nehrozil pád nebo zranění.

K vidění je v kostele od roku 2020 také jedinečná gotická konstrukce krovu na hlavní chrámové lodi a rovněž interiér kostela. Současně přibyly na prohlídkové trase nové exponáty.

Zároveň s otevřením této významné jihlavské památky se upraví i režim otevírací doby. Prohlídkový okruh bude zpřístupněn každý den v týdnu kromě pondělí.

Město získalo na barokní chrám dotace z Norských fondů, které získalo ze 139 žádostí pouze 16 památek v celé republice. V Jihlavě jako jediném městě se budou za přispění Norských fondů opravovat hned dvě památky zároveň. Kromě kostela sv. Ignáce z Loyoly ještě také dům na Masarykové náměstí 21.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
Kriminalisté dopadli ženu, která v Třebíči distribuovala pervitin. Ženu důvodně podezřelou ze spáchání trestného činu zadrželi a skončila v policejní cele. Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání třicetileté ženy, která byla obviněna ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Drogy distribuovala dalším lidem na různých místech v Třebíči přibližně od podzimu loňského roku. Zájemci si od ní pervitin zejména kupovali, někdy jim drogu poskytla za protislužbu, jakou byl odvoz vozidlem. Kriminalisté ženu dopadli na základě operativního šetření, po provedení nezbytných úkonů ji ze zadržení propustili a je stíhána na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchanou drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Krádež horského jízdního kola
Policisté prověřují případ vloupání, ke kterému došlo od čtvrtečního odpoledne 6. května do pátečního rána v bytovém domě na ulici Purkyňova ve Žďáru nad Sázavou. Neznámý zloděj se vloupal se do místnosti kolárny, kde ukradl pánské horské kolo značky Author Vision černé barvy. "Krádeží způsobil škodu kolem šesti tisíc korun. Další škoda vznikla poškozením dveří. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli a jízdním kole pátrají", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Krádež pečiva před prodejnou
Policisté prověřují případ krádeže, ke které došlo v Lukavci na Pelhřimovsku, kdy ve čtvrtek 6. května v době mezi jednou a šestou hodinou ráno se pachatel vloupal do bedny u obchodu na náměstí Sv. Václava a odcizil pečivo asi za 200 korun. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli policisté pátrají.

Muž je podezřelý z trestného činu
Ve čtvrtek 6. května jel před šestou hodinou večer v Jihlavě ve směru od ulice Žižkova řidič vozidla Mercedes. Automobil se policisté rozhodli zkontrolovat. "Při zastavování vozidla se řidič vyměnil se spolujezdcem a snažil se tvrdit, že vozidlo neřídil. Policisté zjistili, že se jedná o jednatřicetiletého muže z Olomoucka, který má uložen soudem mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2024. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý sedmadvacetiletý muž z Jihlavska, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. Ve čtvrtek 6. května jel řidič po čtvrté hodině odpoledne s automobilem Seat po silnici ve směru od Havlíčkova Brodu do Okrouhlice. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Zjistili, že řidičem je muž, který má od letošního ledna uložen soudem mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho roku. Řidič se dále bezdůvodně odmítl podrobit testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou, stejně jako lékařskému vyšetření. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a dále přestupkového jednání, případ policisté prověřují.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve čtvrtek 6. května zastavili policisté kolem desáté hodiny večer v obci Havlíčkova Borová vozidlo Peugeot, jehož řidič jel po ulici Dolní. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u sedmadvacetiletého muže pozitivní na amfetamin. Lékařskému vyšetření se muž odmítl bezdůvodně podrobit. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 6. května odhalili policisté v Jihlavě muže, který řídil vozidlo opilý. Před druhou hodinou ráno jel čtyřiačtyřicetiletý muž s vozidlem Škoda Fabia po ulici Jiráskova. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,64 promile alkoholu, opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Policisté řidiči další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
Na dálnici D1 došlo ve středu 5. května krátce po šesté hodině ráno na 131. kilometru ve směru jízdy na Brno k neobvyklému incidentu mezi dvěma řidiči. Případem se zabývají policisté z dálničního oddělení Velký Beranov. Šestapadesátiletý řidič s nákladní soupravou složenou z tahače a návěsu se slovenskou registrační značkou projížděl po dálnici D1 ve směru jízdy na Brno. V úseku od 131. kilometru ve směru jízdy na Brno, tedy v místě s dopravním omezením, nejel s nákladní soupravou při pravém okraji vozovky a částečně zasahoval do levého jízdního pruhu, čímž bránil a neumožnil předjetí jeho nákladní soupravy osobnímu vozidlu Škoda Superb.
Po vyjetí z dopravního omezení dvaačtyřicetiletý řidič s osobním vozidlem předjel výše uvedenou nákladní soupravu levým jízdním pruhem a po předjetí se zařadil zpět do pravého jízdního pruhu před nákladní soupravu řidiče, kdy měl náhle snížit rychlost jízdy a to i přesto, že to nevyžadovala bezpečnost provozu na pozemní komunikaci. Řidič nákladního vozidla však stačil zareagovat na tuto situaci sešlápnutím brzdového pedálu. Vlivem této situace nedošlo k žádné hmotné škodě na zúčastněných vozidlech ani ke zranění osob.

Následně řidič nákladní jízdní soupravy přejel na zpevněnou krajnici a hodil na zadní část osobního vozidla Škoda Superb visací zámek, který poškodil zadní sklo pátých dveří osobního vozidla. Majiteli vozidla vznikla hmotná škoda ve výši 8 000 korun. Ke zranění osob vlivem tohoto incidentu nedošlo. U obou řidičů policisté provedli dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v dechu. Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Dálniční policisté celý případ zadokumentovali a oba řidiči podali na místě k události vysvětlení. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku v dopravě a přestupku proti majetku, kdy na základě odborného vyjádření ke vzniklé škodě na vozidle Škoda Superb by mohl být přestupek proti majetku překvalifikován na podezření z přečinu poškození cizí věci.

„I když takový incident mezi dvěma řidiči je naštěstí spíše výjimkou, různé projevy agresivního chování řidičů nebo riskantní jízda jsou stále častější a především velice nebezpečné nejen pro samotné aktéry, ale také pro všechny ostatní účastníky silničního provozu,“ upozorňuje npor. Jaroslav Hyrš, DiS., zástupce vedoucího dálničního oddělení Velký Beranov.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
Čtyři policisté z územního odboru Pelhřimov společně s policistou z odboru služební kynologie se rychlým a profesionálním jednáním zasloužili o záchranu lidských životů. Velice správně a především rychle vyhodnotili situaci na místě požáru ubytovny v Pelhřimově, když jejich prioritou po příjezdu na místo bylo pomoci lidem dostat se ven z ubytovny, dokud se požár ještě více nerozšíří. Projevili tak osobní statečnost, odvahu a neváhali s nasazením vlastního života vstoupit do hořící budovy a ze silně zakouřených prostor postupně evakuovat ubytované osoby, včetně dětí.
Všech pět policistů - prap. Tomáše Mareše, prap. Martina Musila, pprap. Stanislava Krause, nstržm. Tomáše Větrovského a prap. Ing. Veroniku Hejskovou přijal dnes krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek, aby ocenil jejich profesionální zákrok a předal jim kázeňskou odměnu a skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti. Krajský policejní ředitel vysoce vyzdvihl profesionální chování a duchapřítomnost svých kolegů při evakuaci osob a záchraně jejich životů a uvedl, že jsou v jeho očích opravdoví hrdinové.

„Hluboce před vámi smekám. Byli jste na místě jako první a i když jste neměli k dispozici žádné speciální ochranné prostředky, přesto jste nezaváhali a rozhodli se vstoupit do zakouřeného objektu s cílem pomoci ven lidem, kteří byli uvnitř. V daný okamžik jste dokázali správně se rozhodnout a neváhali jste pomoci. Velice oceňuji, že v daný okamžik bylo vaše rozhodnutí rychlé a zásadní, protože byla noc a většina lidí na ubytovně už spala. Uvnitř mohla situace s požárem rychle vygradovat. Lidé by bez vaší pomoci zřejmě neměli tak rychle šanci budovu včas opustit,“ doplnil brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek s tím, že podobné hrdinské činy příslušníků Policie České republiky dělají dobré jméno nejen krajskému ředitelství, ale celému policejnímu sboru.

Událost se odehrála uplynulou neděli 2. května, když ve 22:46:50 hodin oznámila na tísňovou linku oznamovatelka, že na ubytovně v Pelhřimově na ulici Pražská vypukl požár. Z oznámení vyplývalo, že na ubytovně jsou v bytech ubytované osoby, které se nemůžou dostat ven z hořící ubytovny. Mezi ubytovanými osobami se měly nacházet i nezletilé děti.

Okamžitě po přijetí oznámení byla na místo vyslána motorizovaná hlídka obvodního oddělení Pelhřimov ve složení prap. Tomáš Mareš a prap. Martin Musil a s touto hlídkou společně vyjížděl i psovod z územního odboru Pelhřimov pprap. Stanislav Kraus. Tito tři policisté byli na místě požáru do tří minut od oznámení požáru. Již při příjezdu k ubytovně bylo přes okno zřetelně vidět, že hoří v bytové jednotce v přízemí budovy směrem do ulice U Stínadel. Policisté zastavili vozidla na nádvoří za budovou katastrální úřadu a zamířili k místu požáru. Rychlým průzkumem zjistili, že hustý dým se valí ze všech oken ubytovny. Prap. Tomáš Mareš ihned podal hlásnou službu operačnímu důstojníkovi integrovaného operačního střediska, kdy nastínil nelehkou situaci a požádal na místo události příjezdu dalších sil a prostředků.

Prap. Martin Musil vzal přenosný práškový hasicí přístroj ze služebního vozidla a společně se s pprap. Stanislavem Krausem vydali hlavním vchodem ubytovny do jejích zakouřených vnitřních prostor, kde započali s evakuací ubytovaných osob z vnitřních prostor i bytových jednotek a tyto osoby postupně vyváděli do bezpečného prostoru před ubytovnou. Ve stejnou dobu se prap. Tomáš Mareš vydal k oknu ubytovny směřující do ulice Pražská, kde pomáhal evakuovat osoby oknem z vnitřních prostor ubytovny do bezpečného prostoru. Mezitím se na místo požáru dostavila hlídka Dopravního inspektorátu Pelhřimov ve složení prap. Ing. Veronika Hejsková a nstržm. Tomáš Větrovský, přičemž policistka zřídila prostor pro evakuované osoby u domu v ulici Pražská v Pelhřimově, kde evakuované osoby začala shromažďovat a evidovat.

V té době do vnitřních prostor zasažené ubytovny oknem z ulice Pražská vstoupili prap. Tomáš Mareš a nstržm. Tomáš Větrovský, kteří se uvnitř přízemí ubytovny spojili s prap. Martinem Musilem a pprap. Stanislavem Krausem, kdy opětovně propátrali prostory přízemních bytových jednotek s negativním výsledkem. V přízemí k bytu č. 2 a 3 se zasahující policisté už nedostali, jelikož tyto prostory byly velmi silně zakouřené a zevnitř šlehaly plameny. Poté se tito čtyři policisté vydali směrem nahoru do prvního patra ubytovny, které bylo silně zakouřené, Odsud evakuovali další ubytované osoby z bytových jednotek po schodišti směrem ven do bezpečného prostoru.

Následně se na místo události dostavili profesionální hasiči a policisté předali veliteli zásahu prvotní informace, že je ohněm zasažen nejspíš jeden pokoj situovaný směrem do ulice U Stínadel, ke kterému se nebylo bez dýchací techniky jak dostat a z tohoto důvodu by bylo z jejich strany zapotřebí zkontrolovat pokoje v jeho blízkosti. Dále, že jsou zbylé prostory ubytovny silně zakouřené a dále, že by se v hořící ubytovně dle zjištěných informací mohlo nacházet ještě pět osob, což vyplývalo z informací, které o ubytovaných osobách poskytla správcová ubytovny.

Zasahující hasiči prováděli vyhledávání osob v hořící ubytovně a zároveň hasební práce v dýchací technice, kdy průzkumem uvnitř zasažené ubytovny nalezli v přízemí ubytovny v pokoji č. 2 další osobu, kterou předali v zakouřené chodbě policistům nstržm. Tomášovi Větrovskému a pprap. Stanislavu Krausovi, kteří ho za pomoci dalších hasičů z ubytovny vyvedli ven do bezpečného prostoru a předali zasahujícím záchranářům. Poté hasiči společně s prap. Tomášem Marešem, nstržm. Tomášem Větrovským a prap. Martinem Musilem vyvedli ze sklepního bytu dalšího muže a vyvedli ho do bezpečného prostoru a na shromažďovací stanoviště. Celkem sedm osob z hořícího domu muselo být ošetřeno v nemocnici, z toho ve čtyřech případech se jednalo o děti. Policisté evakuovali z hořící ubytovny celkem 14 osob, včetně šesti dětí. Při evakuaci nedošlo ke zranění zasahujících policistů.

mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
Nebývalé barbarství a nedostatek jakéhokoliv slitování projevili před pár dny na Slovensku lidé, kteří si sami říkají ochranáři. Naprosto nesmyslně usmrtili medvědici i s jedním medvídětem. Další dvě mláďata, která stihla utéct zpět pod ochranu hustých lesů, odsoudili k pomalému umírání někde o samotě. Malí medvědi totiž ještě většinou nejsou samostatní a bez matčiny péče dlouho v přírodě nepřežijí.
Co tak strašného medvědice udělala, že ji i jedno z jejich dětí musel dostihnout ten nejpřísnější trest? Nikoho neusmrtila, ba ani nenapadla. Pouze využila lidské pohodlnosti a vydala se zajistit svým mláďatům potravu do nezabezpečených kontejnerů u jednoho tatranského hotelu. Kdyby si jeho provozovatel odpadky lépe zabezpečil, nemuselo k této zbytečné tragédii vůbec dojít. Udivuje mě to tím spíše, že v Tatrách se medvědi běžně pohybují a základní zásady soužití s nimi by měl každý horal znát nazpaměť. Jídlo nebo jeho zbytky nesmí být volně dostupné, protože medvědy přitahuje.

Nepochopitelné je i rozhodnutí údajných záchranářů. Medvědici i s mládětem nechali zabít prý proto, že byla nebezpečná pro své okolí. Zvláštní, když zároveň přiznávají, že oba medvědy před tím uspali. Příliš nerozumím tomu, komu je spící medvěd nebezpečný. Podle mě jde o velmi unáhlené a zcela nekompetentní rozhodnutí, za které by měly být vyvozeny důsledky pro osoby, které tak nekompetentně rozhodly. V Česku spadá medvěd hnědý jakožto kriticky ohrožený druh pod zákon o ochraně přírody a krajiny a jeho zabití je trestným činem. Nevím úplně přesně, jak to mají na Slovensku, ale jsem přesvědčen, že ani tam nemůže někdo jen tak zabít medvěda, navíc matku s potomkem. To je neomluvitelná prasárna.

Lichý je též argument rádoby ochránců o tom, že nevěděli, co s medvědicí dělat. Vždycky existují jiné možnosti, než nesmyslné a barbarské zabití. Jako první je přemístění uspaného medvěda do jiné lokality dále od lidí. Pokud tohle není možné, lze medvěda umístit do záchranného centra, kde počká do doby, než se nalezne jeho nový domov. Není pravda, že o medvědy žádné zoologické zahrady nestojí. Ano, je velmi obtížné najít takovou zoo, kde by aktuálně měli na nový přírůstek místo. Že to ale lze, dokládá i má snaha jakožto ředitele táborské zoologické zahrady najít nový domov pro medvěda, který před dvěma lety často zavítal až do bezprostřední blízkosti lidských obydlí. Tehdejší krajské vedení ho chtělo odstřelit, já jsem mu předběžně domluvil nový domov v jedné z nejlepších belgických zoologických zahrad. Nakonec tohle řešení nebylo nutné, vše vyřešila příroda. Medvěd se přirozeně stáhl do vzdálenějších částí přírody a lidé na něj přestali narážet. Být někdo s kulovnicí mnohem horlivější, mohlo být tohle vzácné zvíře také dávno po smrti. Místo toho může i nadále užívat svobodného života v přírodě.

Moc bych si přál, aby podobně šťastný konec měl i aktuální slovenský případ. Život dvou medvědům už sice nikdo nevrátí, přesto ve hře stále zůstává osud dvou medvědích sirotků. I jim totiž hrozí smrt z rukou lidí. Ti samí, co nechali zabít jejich matku a jednoho sourozence, totiž připouští, že podobný osud plánují i pro dvě zbylá mláďata. Nedopusťme, aby kvůli lidské lenosti a hlouposti museli zbytečně zemřít další dva vzácní živočichové. Jiná řešení existují. Jen jsou o trochu komplikovanější, než jen rychle zamířit a zmáčknout spoušť. Život dvou medvědích mláďat ale za trochu úsilí zcela jistě stojí.
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
V Batelově na Jihlavsku začala ve čtvrtek 6. května krátce po půl deváté večer hořet rekreační chata. Její majitel, který se pokusil požár sám uhasit ještě před příjezdem hasičů, utrpěl zranění a skončil v péči zdravotníků. V obci byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.
"V době příjezdu prvních jednotek na místo události byla chata celá v plamenech. Hasiči na likvidaci požáru nasadili několik vodních proudů. Dostat plameny pod kontrolu se zasahujícím jednotkám podařilo po pár minutách intenzivního hašení. Úplná likvidace požáru proběhla před půlnocí. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 500 tisíc korun. Požár vznikl od svíčky, kterou majitel chaty nechal hořet v chatě bez dozoru", informovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Na místě události zasahovali profesionální hasiči z Třeště společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Batelova, Dolní Cerekve, Horní Cerekve a Horních Dubenek.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun
Na silnici u obce Březinka na Havlíčkobrodsku vzplál ve čtvrtek 6. května před půl čtvrtou odpoledne autojeřáb.
"Hasiči na likvidaci požáru nasadili několik vodních proudů a po pár minutách intenzivního hašení se jim podařilo dostat požár pod kontrolu. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Požár zapříčinila technická závada", informovala mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.
Doplnila, že škoda byla vyčíslena na jeden milion korun.

Na místě požáru zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Havlíčkově Brodě a Světlé nad Sázavou společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Havlíčkova Brodu – Perknova.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   24. 6. 2021

• Koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem doplnila nová skluzavka
• V jaderné elektrárně Dukovany vzniklo největší parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou u nás
• Do barokních kašen na jihlavském náměstí po opravě opět tryská voda
• Muži byli obviněni z trestných činů
• Z policejního deníku: krádež lešení za 200 tisíc; krádež sena; opilá žena se pořezala na ruce
• Táborští vlci vypadají jako hodní mazlíčci, občas ale dokáží pěkně vycenit zuby
• S větrníkem do větrníku v Třebíči

Středa   23. 6. 2021

• Vedení města Jihlavy zve zástupce České pošty na jednání zastupitelů
• Děti bez mobilu sestavily v Pelhřimově rekordní mapu ČR z dílků puzzle
• Z policejního deníku: neznámý vandal posprejoval fasádu; někdo rozbil okno auta; opilý řidič boural
• Předprodej na Prázdniny v Telči je v plném proudu; festival láká na Karla Plíhala, Mňágu nebo Tatabojs
• Dětský primař dr. Houštěk: Vakciny jsou používány zatím v nouzovém režimu a tudíž je třeba u vakcinace dětí opatrnost!
• Táborská zoologická zahrada v sobotu oslaví šesté narozeniny; návštěvníky čeká bohatý program, soutěže i rozlučka s jedním zvířetem

Úterý   22. 6. 2021

• Do muzeí, galerií, hradů a zámků zřizovaných krajem Vysočina o prázdninách děti zdarma, dospělí za polovic
• Radnice se důrazně zaměří na zajištění bezpečí občanů
• Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany vyráží do terénu pomáhat potřebným
• Nakrmte táborské labužníky; v zoo připravíte hostinu nosálům
• Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu
• Paliativní tým v pelhřimovské nemocnici oslavil druhé narozeniny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl telefon, tablet i peníze; žena a hledaný muž pobývali v chatě; opilec nadýchal skoro čtyři promile
• Na Pelhřimovsku na silnici I/19 se pod plně naloženou cisternou utrhla krajnice, skončila na boku
• Při požáru bytu v Novém Městě na Moravě zemřel starší muž

Pondělí   21. 6. 2021

• Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
• V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
• Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
• Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
• Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
• Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
• Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
• Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena

Neděle   20. 6. 2021

• Korálkové, kovové i černá pompadurka - jihlavské muzeum vystaví historické kabelky ze sbírky Dany Komárkové
• Z policejního deníku: senior který boural na kole, neměl helmu; seniorka havarovala na elektrokole; opilá řidička bourala i s dětmi

Sobota   19. 6. 2021

• Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
• Barokní synagoga v Polici se uchází o cenu Patrimonium pro futuro

Pátek   18. 6. 2021

• Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
• Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
• Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
• Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti

Čtvrtek   17. 6. 2021

• O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
• Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
• Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
• Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
• V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
• Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
• Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června

Středa   16. 6. 2021

• Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
• Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
• V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
• Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
• Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
• Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
• Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
• Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
• V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou

Úterý   15. 6. 2021

• Nehoda na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku si vyžádala dva lidské životy
• Kmínový festival v Třebíči doplní cimbálová muzika
• Policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce na silnici I/34 na Havlíčkobrodsku zaznamenali osm přestupků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku peníze; krádež peněženky
• Most v Předíně bude zrekonstruován, silnice I/23 bude uzavřena
• Na dálnice D1 u Velkého Meziříčí se srazila tři auta, jednu zraněnou osobu transportovali záchranáři letecky do Brna

Pondělí   14. 6. 2021

• O pět tun přetížený náklad dřeva a další závažná porušení; policisté denně kontrolují nákladní vozy přepravující dřevo
• Vloupání do bytů a rodinných domů na Vysočině mírně kleslo, přesto policisté nabádají k opatrnosti
• Na dálnici D1 u Stránecké Zhoře se srazila dodávka s kamionem, zraněného řidiče museli vyprostit hasiči
• Z policejního deníku: zloději skončili v poutech; opilý muž udeřil manželku, skončil na záchytce; u Mohelna bourali dva motorkáři
• Výstava v jihlavském muzeu představí začátky, historii a úspěchy české egyptologie

Neděle   13. 6. 2021

• Motorkář se zabil po srážce s třemi auty na silnici mezi obcemi Kouty a Čechtín na Třebíčsku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta kola, pak ho pustil na zem; s dlažební kostkou způsobil škodu za třicet tisíc; řidička nedala přednost autu na hlavní silnici
• Vodní skauti z Přibyslavi adoptovali sovy pálené Žofku a Juliána, želvu Venuši a labuť černou Césara
• Dernisáž výstavy ke 100. výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana - obrazy, sochy v Telči uvede Bára Štěpánová

Sobota   12. 6. 2021

• Vysočinou za přírodou – poznávejte s námi méně známé přírodní krásy našeho kraje
• Kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se pasou beránci
• Energetici v Dukovanech vyvezli palivo z reaktoru třetího výrobního bloku
• Zdravotníci v České republice evidují čtvrt milionu dobrovolných dárců krve

Pátek   11. 6. 2021

• Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• Výstavu Když slunéčko zemi políbilo v Třebíči ukončí komentovaná prohlídka za účasti dcery a vnučky Vratislava Bělíka, Dobromily Vlčkové a Pavly Porubské
• Z policejního deníku: muž ženě vyhrožoval, podezřelý je ze tří trestných činů; krádež notebooku ze stavební buňky; hledaný muž skončil v cele
• V Telči pokřtí knihu pověstí z města a panství doplněnou o legendy z Roštejna i Štramberku

Čtvrtek   10. 6. 2021

• V oblasti Vetelských rybníků ve Žďárských vrších koncertuje vzácná kuňka
• Trefa do černého: dvaadvacet zkontrolovaných dělníků a všichni pracovali nelegálně
• Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec
• Kuny způsobily strážníkům v Třebíči horké chvilky
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena skončila ve vězení; cyklistka nedala přednost autu, skončila v nemocnici; agresivní opilec skončil na záchytce
• Koupaliště na Paloukách ve Velkém Meziříčí se pro veřejnost otevře v úterý 15. června
• Stavba protihlukové stěny v Jihlavě - Pávově omezí dopravu na silnici I/38 až do listopadu

Středa   9. 6. 2021

• Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
• Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
• Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
• Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
• Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
• Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
• V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
• Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení

Úterý   8. 6. 2021

• Moderní léčba rakoviny prostaty v nemocnici v Novém Městě na Moravě
• Kapličku Panny Marie v Jihlavě - Kosově chrání před vlhkostí kovaná mříž
• Značku Vysočina regionální produkt nese nově voda ze Stražiště nebo jediný český ručně vyráběný inkoust
• Česká mincovna dobyla Českou knihu rekordů s Českým lvem
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici zodpoví dotazy
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; muž dluží alimenty; opilci skončili na záchytce
• Do jihlavských základních škol se zapsalo přes 5300 dětí; do mateřských 1800 dětí
• Na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu již stojí opěry sedmi mostů a rýsuje se vozovka

Pondělí   7. 6. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz