Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 9.5 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
Motorkář, který havaroval v neděli 9. května krátce po čtrnácté hodině u Radňovic na Žďársku, utrpěl po nehodě velmi vážné zranění.
"Na místo události byl kromě pozemních posádek ze Žďáru nad Sázavou a Nového Města na Moravě vyslán také vrtulník letecké záchranné služby z Jihlavy, který pacienta s podezřením na těžší zranění horní poloviny těla transportoval do traumacentra v Brně", informoval mluvčí krajských záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

"Díky perfektní spolupráci operačního střediska, pozemních výjezdových skupin a posádky Kryštofa 12 se podařilo zraněnou osobu dopravit na specializované pracoviště za necelou hodinu od nahlášení události. Právě čas hraje nesmírně důležitou roli a může zvýšit šanci na přežití každého z nás", doplnil P. Janáček.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
Ve věži gotického hradu Roštejna u Telče na Jihlavsku bude 1. června zahájena výstava obrazů Magdaleny Křenkové Florianové Obrazy Magdaleny Křenkové Florianové, inspirované autorčinou rodnou Starou Říší a krajinou její duše. Milovníci umění se mohou těšit na kolekci čtyřiadvaceti olejomaleb na plátně, většinou ještě nikde nepublikovaných ve formátech do jednoho metru čtverečního.
Magdalena Křenková, rozená Florianová (*1966) je malířka, restaurátorka, básnířka, která vyrůstala v uměleckém prostředí, které otevřel její dědeček Josef Florian, vydavatel Dobrého díla. Letos uplyne 80 let od jeho úmrtí. Právě jeho knihovna a svazky v ní se pro Magdalenu Křenkovou Florianovou staly zdrojem krásy a spirituality. Věnuje se malbě a restaurovaní, do kterého ji zasvětil otec a výtvarník Jan Florian, který by se letos dožil sta let.

Svou poezii píše od třinácti let, vyšly jí sbírky básní Protiklady 1977, Kladina 2004, Měsíc nad Kladinou 2020. Autorčina tvorba, jak poezie, tak obrazy, jsou protkány staroříšským koloritem, který miluje nade vše. Podle vlastních slov propojuje figurální malbu s místy, kde je doma. Kopírovat přírodu ji nudí, a i když se inspiruje konkrétním místem, vzpomínkou, tak námět vždy přetavuje do svého vnitřního vidění.

Expozice bude veřejnosti přístupná od června do srpna od 9 do 18 hodin, v září pak od 10 do 17 hodin. Pondělky jsou zavřené.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
Zcela novou podobu dostaly letošní volby do Akademického senátu Vysoké školy polytechnické Jihlava, ve kterých ve dnech 4. a 5. května volili studenti i akademici své senátory na nadcházející tři roky. Volby se konaly poprvé v historii vysoké školy on-line, obdobně i kampaň studentských kandidátů proběhla především na sociálních sítích školy.
Důvodem k tomuto kroku byla aktuální pandemická situace a fakt, že prezenčních voleb by se nemohla zúčastnit značná část právoplatných voličů. Podávání kandidatury do voleb i volby samotné proběhly výhradně elektronicky v informačním systému školy. "Vzhledem k tomu, že volební účast byla dvakrát vyšší než v klasických prezenčních volbách, budeme určitě zvažovat, že u toho modelu zůstaneme i do budoucna", uvedla současná předsedkyně akademického senátu Hana Vojáčková.

V akademickém senátu VŠPJ zasedá celkem 15 členů, pět zástupců studentů a deset zástupců akademických pracovníků. Zatímco studenti si volí své zástupce do studentské komory, tak akademici volí do komory akademické. Mandát členů akademického senátu je tříletý. Role zvolených senátorů a senátorek je na vysoké škole zásadní, rozhodují například o rozpočtu školy, podmínkách přijímacího řízení a určují organizační podobu vysoké školy. V příštím roce budou také senátoři vybírat nástupce současného rektora prof. Václava Báči, kterému končí v červenci 2022 druhé funkční období. Nově zvolený Akademický senát VŠPJ se poprvé sejde ve středu 26. května 2021.

Bližší informace: https://www.vspj.cz/skola/or…
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
Zatím neznámý zloděj v přesně nezjištěnou dobu od 7. května do 8. května na ulici Lipnická v Havlíčkově Brodě rozbil cihlou skleněnou výplň výlohy prodejny se smíšeným zbožím. Následně vniknul do prodejny a z regálů a prodejního pultu v prodejně ukradl více než 200 krabiček cigaret různých značek, téměř 200 kusů cukrovinek různých druhů, čtyři lahve vodky a finanční hotovost včetně plastového mincovníku. Zloděj tak způsobil škodu v celkové výši 45 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže vloupáním a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Motocyklista se při nehodě těžce zranil
Policisté přijali v sobotu 8. května ve 20 hodin oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici III/34731 ve Světlé nad Sázavou na ulici Lánecká na Havlíčkobrodsku. "Pětatřicetiletý řidič motocyklu jedoucí ve směru jízdy na obec Horní Březinka v místě táhlé levotočivé zatáčky v mírném stoupání za dosud nezjištěných příčin ztratil kontrolu nad řízením motocyklu, přičemž přejel vpravo mimo komunikaci na vyvýšený obrubník a následně v prostoru vjezdu k domu narazil přední stranou motocyklu do betonové podezdívky pletivového oplocení. Při nehodě došlo k těžkému zranění řidiče motocyklu, který byl na místě dopravní nehody prvotně ošetřen ve vozidle zdravotnické záchranné služby a následně transportován vrtulníkem do nemocnice v Hradci Králové k dalšímu ošetření", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Ke jinému zranění osob nedošlo. Vzhledem ke zdravotnímu stavu řidiče motocyklu nebylo možno provést dechovou zkoušku přístrojem na případnou přítomnost alkoholu v dechu, a proto byl zajištěn odběr krve ve zdravotnickém zařízení. Dalším ohledáním místa dopravní nehody bylo zjištěno, že řidič motocyklu neužil ochrannou přilbu, jel s motocyklem bez platné technické kontroly a u tohoto motocyklu neměl sjednané pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla – povinné ručení. Hmotná škoda byla vyčíslena na 14 500 korun. Věc dopravní nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod.

Řidič u Stáje dostal smyk a narazil do stromu vyvráceného na silnici
Policisté přijali v pátek 7. května deset minut po patnácté hodině oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/353 u obce Stáj na Jihlavsku. "Dvaatřicetiletý řidič osobního auta značky Škoda Octavia projížděl po silnici ve směru jízdy od Rudolce na Žďársku ke Stáji na Jihlavsku. "Řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy a na mokré vozovce i přes intenzivní brždění s vozidlem nestihl zastavit před stromem, který ležel vyvrácený na vozovce. Osobní vůz do stromu narazil. Ke zranění osob nedošlo", uvedla Dana Čírtková. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Při nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle ve výši 100 tisíc korun. Vozidlo zůstalo po nárazu do stromu nepojízdné. Věc dopravní nehody vyřešili policisté s řidičem uložením pokuty v příkazním řízení.

Silně opilý cizinec v Jihlavě boural
V neděli 9. května časně ráno kolem jedné hodiny přijali policisté oznámení o nehodě, která se stala v Jihlavě komunikaci III/01945 na ulici Rantířovská. "Pětadvacetiletý řidič – jednalo se o cizího státního příslušníka - projížděl v motorovém vozidle Renault Master s rumunskou registrační značkou ve směru jízdy od parkoviště prodejny, se nechoval ohleduplně a ukázněně, neřídil se pravidly silničního provozu, kdy přejel přes chodník, následně přes travnatý pás, kde si poškodil o obrubník palivovou nádrž a následně pokračoval po ulici Rantířovská k ulici Žižkova a poté zaparkoval vozidlo u čerpací stanice. Tento muž se poté choval na čerpací stanici nevhodně a narušoval zde veřejný pořádek, neuposlechl výzvy policistů, proto přivolaná policejní hlídka musela použít donucovací prostředky, aby muže zpacifikovala", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. V místě nehody policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní - 2,17 promile alkoholu v dechu řidiče. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 2,10 promile alkoholu v dechu řidiče. Poté cizinec putoval k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy. Při dopravní nehodě nebyl nikdo zraněn. Hmotná škoda na vozidle byla na místě dopravní nehody odhadnuta na pět tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidička nedala přednost v jízdě
Policisté přijali v sobotu 8. května kolem půl jedné odpoledne oznámení o dopravní nehodě v Pelhřimově. "Sedmatřicetiletá řidička osobního automobilu VW Touran projížděla po místní komunikaci ulice Vnitřní směrem k místní komunikaci ulice tř. Legií a na křižovatce u domu nedala přednost v jízdě zprava po hlavní komunikaci jedoucímu osobnímu automobilu Nissan Almera. V prostoru křižovatky došlo ke střetu vozidel", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Dechové zkoušky na přítomnost alkoholu v dechu u obou účastníků provedli policisté na místě a jejich výsledek byl negativní. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Při nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 11 tisíc korun. Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem šetření.

Cyklistu zachytilo vozidlo a utrpěl zranění
Policisté přijali v pátek 7. května oznámení o nehodě, která se měla stát na Třebíčsku. Dvaatřicetiletý řidič s osobním motorovým vozidlem Hyundai projížděl po pozemní komunikaci silnici III/3935 ve směru jízdy od obce Senorady k obci Mohelno, kdy deset minut po osmnácté hodině způsobil v katastru obce Mohelno dopravní nehodu. "Řidič se nechoval ohleduplně a ukázněně a při předjíždění ohrozil cyklistu, který jel na svém jízdním kole vpravo při pravém okraji komunikace ve směru na Mohelno. Došlo ke střetu pravého zpětného zrcátka jedoucího vozu Hyundai s jedoucím cyklistou, který byl po střetu sražen na komunikaci. Řidič na místě dopravní nehody nezastavil a z místa odjel. Při dopravní nehodě došlo ke zranění cyklisty, který byl letecky transportován vrtulníkem zdravotnické záchranné služby do nemocnice v Brně", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. K jinému zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na jízdním kole a vozidle Hyundai v celkové výši 4 000 korun. Případem se zabývají policisté z dopravního inspektorátu Třebíč, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání ublížení na zdraví z nedbalosti.

Zloděj ukradl ze stodoly motocykl
Policisté z Velkého Meziříčí se zabývají prověřováním případu krádeže, která se stala v přesně nezjištěnou dobu v období od 27. dubna do 7. května. "Neznámý pachatel odcizil z volně přístupné stodoly nacházející se na oploceném pozemku u rodinného domu v obci na Žďársku bez užití násilí motocykl Jawa 175. Motocykl byl červené barvy a bez registrační značky, Majiteli motocyklu vznikla krádeží škoda ve výši 20 000 korun", uvedla D. Čírtková. Policisté případ zadokumentovali a zahájili ve věci úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže.

Řidič měl pozitivní dechovou zkoušku
Policisté z Třebíče v rámci běžného výkonu služby prováděli dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu. V pátek 7. května ráno patnáct minut po osmé hodině kontrolovali v rámci silniční kontroly osobní vozidlo Peugeot. Jeho řidič s vozidlem projížděl z ulice Spojenců na ulici Bartuškova, kde ho předepsaným způsobem zastavila policejní hlídka. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní - 0,60 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 0,63 promile alkoholu v dechu. Jednatřicetiletý řidič s naměřenými hodnotami na místě souhlasil a doznal požití alkoholických nápojů. Policisté řidiči zakázali další jízdu. Protiprávní jednání řidiče policisté zadokumentovali a oznámí jej do správního řízení.
Pokud je výše alkoholu v krvi nižší než jedno promile, pak se řidič dopustí přestupku, který lze projednat pouze ve správním řízení a hrozí za něj sankce ve výši až 20 000 korun a zákazem řízení motorových vozidel na 6 měsíců až 12 měsíců. Pokud je však výše alkoholu v krvi vyšší než jedno promile, pak se řidič dopustí trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který je možno uložit trest odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest nebo trest zákazu činnosti.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem
Na železniční trati u obce Sudice nedaleko Kralic nad Oslavou na Třebíčsku srazil v neděli o půl osmé ráno motorový vlak osobu, která utrpěla smrtelná zranění.
"Muž vstoupil do kolejiště a následným zraněním po srážce vlakem zemřel na místě. V současné době policisté provádějí úkony vedoucí ke zjištění jeho totožnosti. Ve vlaku nebyl nikdo zraněn", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na místě neštěstí zasahovali hasiči z Náměště nad Oslavou.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   24. 6. 2021

• Koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem doplnila nová skluzavka
• V jaderné elektrárně Dukovany vzniklo největší parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou u nás
• Do barokních kašen na jihlavském náměstí po opravě opět tryská voda
• Muži byli obviněni z trestných činů
• Z policejního deníku: krádež lešení za 200 tisíc; krádež sena; opilá žena se pořezala na ruce
• Táborští vlci vypadají jako hodní mazlíčci, občas ale dokáží pěkně vycenit zuby
• S větrníkem do větrníku v Třebíči

Středa   23. 6. 2021

• Vedení města Jihlavy zve zástupce České pošty na jednání zastupitelů
• Děti bez mobilu sestavily v Pelhřimově rekordní mapu ČR z dílků puzzle
• Z policejního deníku: neznámý vandal posprejoval fasádu; někdo rozbil okno auta; opilý řidič boural
• Předprodej na Prázdniny v Telči je v plném proudu; festival láká na Karla Plíhala, Mňágu nebo Tatabojs
• Dětský primař dr. Houštěk: Vakciny jsou používány zatím v nouzovém režimu a tudíž je třeba u vakcinace dětí opatrnost!
• Táborská zoologická zahrada v sobotu oslaví šesté narozeniny; návštěvníky čeká bohatý program, soutěže i rozlučka s jedním zvířetem

Úterý   22. 6. 2021

• Do muzeí, galerií, hradů a zámků zřizovaných krajem Vysočina o prázdninách děti zdarma, dospělí za polovic
• Radnice se důrazně zaměří na zajištění bezpečí občanů
• Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany vyráží do terénu pomáhat potřebným
• Nakrmte táborské labužníky; v zoo připravíte hostinu nosálům
• Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu
• Paliativní tým v pelhřimovské nemocnici oslavil druhé narozeniny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl telefon, tablet i peníze; žena a hledaný muž pobývali v chatě; opilec nadýchal skoro čtyři promile
• Na Pelhřimovsku na silnici I/19 se pod plně naloženou cisternou utrhla krajnice, skončila na boku
• Při požáru bytu v Novém Městě na Moravě zemřel starší muž

Pondělí   21. 6. 2021

• Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
• V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
• Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
• Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
• Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
• Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
• Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
• Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena

Neděle   20. 6. 2021

• Korálkové, kovové i černá pompadurka - jihlavské muzeum vystaví historické kabelky ze sbírky Dany Komárkové
• Z policejního deníku: senior který boural na kole, neměl helmu; seniorka havarovala na elektrokole; opilá řidička bourala i s dětmi

Sobota   19. 6. 2021

• Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
• Barokní synagoga v Polici se uchází o cenu Patrimonium pro futuro

Pátek   18. 6. 2021

• Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
• Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
• Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
• Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti

Čtvrtek   17. 6. 2021

• O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
• Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
• Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
• Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
• V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
• Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
• Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června

Středa   16. 6. 2021

• Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
• Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
• V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
• Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
• Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
• Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
• Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
• Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
• V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou

Úterý   15. 6. 2021

• Nehoda na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku si vyžádala dva lidské životy
• Kmínový festival v Třebíči doplní cimbálová muzika
• Policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce na silnici I/34 na Havlíčkobrodsku zaznamenali osm přestupků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku peníze; krádež peněženky
• Most v Předíně bude zrekonstruován, silnice I/23 bude uzavřena
• Na dálnice D1 u Velkého Meziříčí se srazila tři auta, jednu zraněnou osobu transportovali záchranáři letecky do Brna

Pondělí   14. 6. 2021

• O pět tun přetížený náklad dřeva a další závažná porušení; policisté denně kontrolují nákladní vozy přepravující dřevo
• Vloupání do bytů a rodinných domů na Vysočině mírně kleslo, přesto policisté nabádají k opatrnosti
• Na dálnici D1 u Stránecké Zhoře se srazila dodávka s kamionem, zraněného řidiče museli vyprostit hasiči
• Z policejního deníku: zloději skončili v poutech; opilý muž udeřil manželku, skončil na záchytce; u Mohelna bourali dva motorkáři
• Výstava v jihlavském muzeu představí začátky, historii a úspěchy české egyptologie

Neděle   13. 6. 2021

• Motorkář se zabil po srážce s třemi auty na silnici mezi obcemi Kouty a Čechtín na Třebíčsku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta kola, pak ho pustil na zem; s dlažební kostkou způsobil škodu za třicet tisíc; řidička nedala přednost autu na hlavní silnici
• Vodní skauti z Přibyslavi adoptovali sovy pálené Žofku a Juliána, želvu Venuši a labuť černou Césara
• Dernisáž výstavy ke 100. výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana - obrazy, sochy v Telči uvede Bára Štěpánová

Sobota   12. 6. 2021

• Vysočinou za přírodou – poznávejte s námi méně známé přírodní krásy našeho kraje
• Kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se pasou beránci
• Energetici v Dukovanech vyvezli palivo z reaktoru třetího výrobního bloku
• Zdravotníci v České republice evidují čtvrt milionu dobrovolných dárců krve

Pátek   11. 6. 2021

• Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• Výstavu Když slunéčko zemi políbilo v Třebíči ukončí komentovaná prohlídka za účasti dcery a vnučky Vratislava Bělíka, Dobromily Vlčkové a Pavly Porubské
• Z policejního deníku: muž ženě vyhrožoval, podezřelý je ze tří trestných činů; krádež notebooku ze stavební buňky; hledaný muž skončil v cele
• V Telči pokřtí knihu pověstí z města a panství doplněnou o legendy z Roštejna i Štramberku

Čtvrtek   10. 6. 2021

• V oblasti Vetelských rybníků ve Žďárských vrších koncertuje vzácná kuňka
• Trefa do černého: dvaadvacet zkontrolovaných dělníků a všichni pracovali nelegálně
• Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec
• Kuny způsobily strážníkům v Třebíči horké chvilky
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena skončila ve vězení; cyklistka nedala přednost autu, skončila v nemocnici; agresivní opilec skončil na záchytce
• Koupaliště na Paloukách ve Velkém Meziříčí se pro veřejnost otevře v úterý 15. června
• Stavba protihlukové stěny v Jihlavě - Pávově omezí dopravu na silnici I/38 až do listopadu

Středa   9. 6. 2021

• Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
• Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
• Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
• Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
• Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
• Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
• V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
• Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení

Úterý   8. 6. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz