Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 10.5 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
Policisté vypátrali v neděli 9. května po druhé hodině odpoledne v obci Želetava na ulici Znojemská pětapadesátiletého muže z Táborska, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Jednalo se o muže, na kterého byl vloni na jaře vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté muže zadrželi a následně ho eskortovali do brněnské věznice. Vzhledem k tomu, že do věznice bezdůvodně nenastoupil, je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Agresivní opilec, který bil a kopal dalšího muže, skončil na záchytce
V neděli 9. května byli policisté v Třebíči po páté hodině večer přivoláni do lokality ulice Soukenická, kde mělo dle přijatého oznámení dojít k napadení. "Mezi dvěma muži vznikl konflikt, který vyústil ve fyzický útok. Opilý muž druhého muže udeřil do oblasti hlavy a kopl. Na místě zasahovala městská policie. Podezřelého muže policisté zajistili. Jednalo se o osmačtyřicetiletého cizince, při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,24 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že opilý muž skončil na záchytce. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví a případ dále prověřují.

Opilec vyhrožoval obsluze, skončil na záchytce
V neděli 9. května přijali policisté před čtvrtou hodinou odpoledne oznámení o napadení, ke kterému došlo v obci u Třeště na Jihlavsku. "Do provozovny přišel muž, který slovně napadal obsluhu, choval se agresivně a vyhrožoval násilím. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. Podezřelého muže, který mezitím z provozovny odešel, policisté v obci vypátrali. U osmadvacetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu bezmála jeden a půl promile alkoholu", informovala Jana Kroutilová a dodala, že opilého muže odvezli policisté na záchytku. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Zloděj se vloupal do sportovního zařízení
Policisté prověřují případ vloupání do budovy sportovního zařízení z noci ze čtvrtka 6. května na pátek na ulici Ledečská v Havlíčkově Brodě. "Pachatel zde násilím vnikl do vnitřních prostorů objektu, kde odcizil mimo jiné kávovar, balení kávy, hrnky a sklenice. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes pět tisíc korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli nadále pátrají.

Opilý recidivista kradl v obchodě
Ze spáchání trestného činu je podezřelý sedmadvacetiletý muž, který ukradl v obchodě zboží v hodnotě za necelý jeden tisíc korun. "Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán. Na začátku roku byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody a je ve zkušební době. Přesto muž v neděli 9. května odcizil v Kostelci po druhé hodině odpoledne lahev alkoholu, kterou schoval pod oblečení. Z prodejny odešel, aniž by zaplatil. Krádež byla následně oznámena policii a na místo jela hlídka. Provedeným šetřením policisté zjistili totožnost podezřelého a muže vypátrali. Byl pod vlivem alkoholu, při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu", popsala čin opilce mluvčí policistů Jana Kroutilová s tím, že opilý muž skončil na záchytce. Případ policisté prověřují.

Po střetu auta s cyklistou vznikla škoda přes sto tisíc korun
V neděli 9. května se u Rozseče na Jihlavsku střetl cyklista s autem. Po třetí hodině odpoledne jel cyklista na jízdním kole ve směru na Starou Říši. "Vjel do křižovatky v době, kdy po hlavní silnici jelo vozidlo Škoda Kodiaq, a došlo ke střetu. Cyklista měl na hlavě nasazenou a připevněnou ochrannou přilbu. Při dopravní nehodě se lehce zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen na vyšetření do jihlavské nemocnice. Požití alkoholu policisté provedenou dechovou zkouškou nezjistili. Na vozidle a jízdním kole vznikla škoda přes sto tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dopravní nehodu policisté dále šetří.

Usedl za volant bez řidičáku pod vlivem amfetaminu
V neděli 9. května zastavili policisté v Jihlavě před pátou hodinou odpoledne vozidlo Audi, jehož sedmadvacetiletý řidič jel po ulici Buková. "Muž při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidiče pozitivní na amfetamin", uvedla J. Kroutilová. Policisté muži zakázali pokračovat v další jízdě. Je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Policisté kontrolovali v neděli 9. května kolem jedenácté hodiny na ulici Hálkova v Humpolci na Pelhřimovsku osobní auto Škoda. "Čtyřicetiletý řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a muž nadýchal 1,54 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,65 a 1,53 promile. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Alkohol za volantem
Velkomeziříčští policisté zastavili v sobotu 8. května krátce před desátou hodinou dopoledne u Vlkova na Žďársku osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl osmatřicetiletý muž. V rámci silniční kontroly se muž podrobil dechové zkoušce. "Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,65 promile alkoholu. Také výsledek opakovaného měření byl pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Devětadvacetiletého muže, který za volant usedl v době zákazu, odhalili v neděli 9. května policisté. Vozidlo Seat kontrolovala policejní hlídka kolem desáté hodiny večer na ulici Lánice ve Velké Bíteši na Žďársku. "Provedená lustrace ukázala, že muž za volant vozidla nesmí usednout od poloviny roku 2019. Policisté mu další jízdu zakázali. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla Stanislava Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem
V Krokočíně u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku vzplála v pondělí 10. května před pátou hodinou ráno hájenka a přístřešek. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil.
Škoda, která ohněm vznikla, byla vyčíslena na jeden milion a dvě stě tisíc korun.

Příčina požáru je předmětem dalšího šetření.

Na místě zasahovalo deset jednotek hasičů z Náměště nad Oslavou, Velké Bíteše, Osové Bítýšky, Tasova, Kralic nad Oslavou, Křižanova a Krokočína.¨

Hasiči požár lokalizovali a zlikvidovali.

Foto: HZS Kraje Vysočina
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   24. 6. 2021

• Koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem doplnila nová skluzavka
• V jaderné elektrárně Dukovany vzniklo největší parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou u nás
• Do barokních kašen na jihlavském náměstí po opravě opět tryská voda
• Muži byli obviněni z trestných činů
• Z policejního deníku: krádež lešení za 200 tisíc; krádež sena; opilá žena se pořezala na ruce
• Táborští vlci vypadají jako hodní mazlíčci, občas ale dokáží pěkně vycenit zuby
• S větrníkem do větrníku v Třebíči

Středa   23. 6. 2021

• Vedení města Jihlavy zve zástupce České pošty na jednání zastupitelů
• Děti bez mobilu sestavily v Pelhřimově rekordní mapu ČR z dílků puzzle
• Z policejního deníku: neznámý vandal posprejoval fasádu; někdo rozbil okno auta; opilý řidič boural
• Předprodej na Prázdniny v Telči je v plném proudu; festival láká na Karla Plíhala, Mňágu nebo Tatabojs
• Dětský primař dr. Houštěk: Vakciny jsou používány zatím v nouzovém režimu a tudíž je třeba u vakcinace dětí opatrnost!
• Táborská zoologická zahrada v sobotu oslaví šesté narozeniny; návštěvníky čeká bohatý program, soutěže i rozlučka s jedním zvířetem

Úterý   22. 6. 2021

• Do muzeí, galerií, hradů a zámků zřizovaných krajem Vysočina o prázdninách děti zdarma, dospělí za polovic
• Radnice se důrazně zaměří na zajištění bezpečí občanů
• Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany vyráží do terénu pomáhat potřebným
• Nakrmte táborské labužníky; v zoo připravíte hostinu nosálům
• Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu
• Paliativní tým v pelhřimovské nemocnici oslavil druhé narozeniny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl telefon, tablet i peníze; žena a hledaný muž pobývali v chatě; opilec nadýchal skoro čtyři promile
• Na Pelhřimovsku na silnici I/19 se pod plně naloženou cisternou utrhla krajnice, skončila na boku
• Při požáru bytu v Novém Městě na Moravě zemřel starší muž

Pondělí   21. 6. 2021

• Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
• V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
• Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
• Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
• Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
• Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
• Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
• Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena

Neděle   20. 6. 2021

• Korálkové, kovové i černá pompadurka - jihlavské muzeum vystaví historické kabelky ze sbírky Dany Komárkové
• Z policejního deníku: senior který boural na kole, neměl helmu; seniorka havarovala na elektrokole; opilá řidička bourala i s dětmi

Sobota   19. 6. 2021

• Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
• Barokní synagoga v Polici se uchází o cenu Patrimonium pro futuro

Pátek   18. 6. 2021

• Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
• Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
• Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
• Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti

Čtvrtek   17. 6. 2021

• O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
• Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
• Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
• Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
• V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
• Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
• Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června

Středa   16. 6. 2021

• Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
• Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
• V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
• Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
• Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
• Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
• Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
• Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
• V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou

Úterý   15. 6. 2021

• Nehoda na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku si vyžádala dva lidské životy
• Kmínový festival v Třebíči doplní cimbálová muzika
• Policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce na silnici I/34 na Havlíčkobrodsku zaznamenali osm přestupků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku peníze; krádež peněženky
• Most v Předíně bude zrekonstruován, silnice I/23 bude uzavřena
• Na dálnice D1 u Velkého Meziříčí se srazila tři auta, jednu zraněnou osobu transportovali záchranáři letecky do Brna

Pondělí   14. 6. 2021

• O pět tun přetížený náklad dřeva a další závažná porušení; policisté denně kontrolují nákladní vozy přepravující dřevo
• Vloupání do bytů a rodinných domů na Vysočině mírně kleslo, přesto policisté nabádají k opatrnosti
• Na dálnici D1 u Stránecké Zhoře se srazila dodávka s kamionem, zraněného řidiče museli vyprostit hasiči
• Z policejního deníku: zloději skončili v poutech; opilý muž udeřil manželku, skončil na záchytce; u Mohelna bourali dva motorkáři
• Výstava v jihlavském muzeu představí začátky, historii a úspěchy české egyptologie

Neděle   13. 6. 2021

• Motorkář se zabil po srážce s třemi auty na silnici mezi obcemi Kouty a Čechtín na Třebíčsku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta kola, pak ho pustil na zem; s dlažební kostkou způsobil škodu za třicet tisíc; řidička nedala přednost autu na hlavní silnici
• Vodní skauti z Přibyslavi adoptovali sovy pálené Žofku a Juliána, želvu Venuši a labuť černou Césara
• Dernisáž výstavy ke 100. výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana - obrazy, sochy v Telči uvede Bára Štěpánová

Sobota   12. 6. 2021

• Vysočinou za přírodou – poznávejte s námi méně známé přírodní krásy našeho kraje
• Kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se pasou beránci
• Energetici v Dukovanech vyvezli palivo z reaktoru třetího výrobního bloku
• Zdravotníci v České republice evidují čtvrt milionu dobrovolných dárců krve

Pátek   11. 6. 2021

• Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• Výstavu Když slunéčko zemi políbilo v Třebíči ukončí komentovaná prohlídka za účasti dcery a vnučky Vratislava Bělíka, Dobromily Vlčkové a Pavly Porubské
• Z policejního deníku: muž ženě vyhrožoval, podezřelý je ze tří trestných činů; krádež notebooku ze stavební buňky; hledaný muž skončil v cele
• V Telči pokřtí knihu pověstí z města a panství doplněnou o legendy z Roštejna i Štramberku

Čtvrtek   10. 6. 2021

• V oblasti Vetelských rybníků ve Žďárských vrších koncertuje vzácná kuňka
• Trefa do černého: dvaadvacet zkontrolovaných dělníků a všichni pracovali nelegálně
• Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec
• Kuny způsobily strážníkům v Třebíči horké chvilky
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena skončila ve vězení; cyklistka nedala přednost autu, skončila v nemocnici; agresivní opilec skončil na záchytce
• Koupaliště na Paloukách ve Velkém Meziříčí se pro veřejnost otevře v úterý 15. června
• Stavba protihlukové stěny v Jihlavě - Pávově omezí dopravu na silnici I/38 až do listopadu

Středa   9. 6. 2021

• Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
• Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
• Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
• Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
• Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
• Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
• V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
• Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení

Úterý   8. 6. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz