Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 11.5 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
Zřejmě kamenný pranýř čili trestní středověký nástroj nalezli archeologové v rámci oprav Karlova náměstí v Třebíči.
"Záhadným objevem se v těchto místech bezesporu stala masivní kamenná konstrukce tvořená základovým věncem, přes který byly položeny dva obrovské kamenné „placáky“. Tuto stavbu se dosud nepodařilo jednoznačně interpretovat, zdá se však, že měla v prostoru náměstí zvláštní význam. Může se jednat např. o dobový pranýř, situaci lze klást do 14. století", uvedl Aleš Hoch z archeologického oddělení Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Mezi všemi nálezy zaujmou dále předměty sloužící ke hrám na volném prostranství - kuželková koule, kamenné či keramické disky či dřevěná káča; dále mince, šperky, koňské podkovy, předměty denní potřeby - nože, dřevěné misky a lžíce, předměty spojené s obchodem - olověná plomba, kostěný stylus či ojediněle zbraně - dýka.

A víte, k čemu pranýř sloužil? Podle Wikipedie je Pranýř označení pro trestní nástroj v podobě sloupu, klády, klece, kozy, vyvýšeného lešení či jiného pevného uchycení, k němuž byl trestaný člověk připoután a prezentován široké veřejnosti. Účelem pranýřování bylo zostudit dotyčnou osobu i její chování před obyvatelstvem a současně širší veřejnost před nevhodným jednáním důrazně varovat. Kromě ztráty společenské prestiže trestaný i fyzicky trpěl – v závislosti na počasí, délce trestu a formě pranýřování. Pranýř byl místo hanby, ponížení a utrpení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
V Budkově na Třebíčsku od čtvrtečního poledne 6. května do pondělního rána pachatel na volně přístupné zahradě poškodil odstavený postřikovací závěsný stroj za traktor, u kterého odřízl a ukradl rozdělovač postřiku. Majiteli vznikla škoda přibližně za devět tisíc korun. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Zloděj ukradl z kůlny kolo a halogenové světlo
Policisté prověřují vloupání do kůlny v Poříčí na Havlíčkobrodsku, kdy pachatel od dopoledních hodin soboty 8. května do páté hodiny večer následujícího dne násilím vnikl do dřevěné kůlny, odkud odcizil pánské jízdní kolo a halogenové světlo. "Škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem čtyř tisíc korun. Policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, nadále ho prověřují a po pachateli pátrají", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Opilec nadýchal 3,72 promile, skončil na záchytce
Policisté přijali v pondělí 10. května krátce před čtvrtou hodinou odpoledne na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který ležel na ulici Tyršova v Novém Městě na Moravě. "Dvaatřicetiletý muž ležel na chodníku před domem a nebyl schopen samostatné chůze. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 3,72 promile alkoholu", informovala Stanislava Rázlová s tím, že vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění.

Střet vozidla s chodkyní
V pondělí 10. května v Dolní Cerekvi na Jihlavsku se střelo osobní auto s chodkyní. "Před třetí hodinou odpoledne šla na chodníku od Kostelce a vedla jízdní kolo. Chtěla přejít silnici a vstoupila na vozovku, kde v tu dobu projíždělo vozidlo Fiat Panda. Řidička zareagovala prudkým brzděním, přesto došlo ke střetu. Při dopravní nehodě utrpěla chodkyně lehké zranění a zdravotnickou záchrannou službou byla převezena na vyšetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Požití alkoholu policisté provedenou dechovou zkouškou vyloučili. Dopravní nehodu dále šetří.

Řidič byl pod vlivem kokainu
Ze spáchání přestupku je podezřelý dvaatřicetiletý muž. V pondělí 10. května zastavili policisté po třetí hodině ráno v Jihlavě na ulici Dvořákova vozidlo Audi. "Dechová zkouška byla u řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidiče pozitivní na kokain. Policisté muži zakázali pokračovat v další jízdě. Je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku kontrolovali v pondělí 10. května před pátou hodinou odpoledne na ulici Zahradní osobní automobil Opel. "Jeho čtyřiapadesátiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,73 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla pozitivní", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Řidič byl pod vlivem marihuany
Policisté zastavili v neděli 9. května kolem desáté hodiny večer na ulici Nábřeží ve Velkém Meziříčí osobní auto Škoda, jehož řidičem byl třicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost marihuany. Policisté řidiče vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla Stanislava Rázlová. Muž v další jízdě pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
Na silnici I/19 mezi Stříbrnými Horami a Simtany na Havlíčkobrodsku pokračují práce v opravě povrchu komunikace a odvodnění silnice I/19. Silničáři odfrézovali asfaltové konstrukční vrstvy a po jejich odstranění zhodnotili stav odkrytého povrchu, který nesl větší množství poruch od trhlin různého charakteru až po plošné deformace vozovky a její prolomení. Tyto poruchy souvisí s předchozím rozšiřováním této historické komunikace v kombinaci s částečně nefunkčním odvodněním. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Zatím jsme v průběhu prací seřízli zvýšené nezpevněné krajnice a zahájili odkop a sanaci okraje vozovky v jednom směru jízdy. V průběhu května budeme pokračovat v odkopu a sanaci okrajů i na druhé straně vozovky - zavážení lomovým kamenem a štěrkodrtí, hutnění a dosypávaní krajnic", informoval M. Buček.

Souběžně v návaznosti na sanaci okrajů se bude realizovat odvodnění pomocí drenáží a v obci začištění okrajů po frézování. To vše v rámci příprav na recyklaci za studena, která přijde na řadu na přelomu měsíce května a června. veškeré práce zatím probíhají v souladu se schváleným harmonogramem, tak že s pokládkou první nové asfaltové vrstvy počítáme v druhé polovině června.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
Mladí studenti z Dobrovolnického centra pelhřimovské nemocnice popřáli v neděli 9. května hospitalizovaným pacientkám na oddělení dlouhodobě nemocných k svátku, který vzdává holt matkám a mateřství.
"Mile si s nimi popovídali a na závěr dojatým maminkám a babičkám předali vlastnoručně vyrobená přáníčka s originální básničkou. Odměnou dobrovolníkům byly úsměvy na tvářích hospitalizovaných a radost, která se odrážela v jejich očích", uvedla Alexandra Knapová z pelhřimovské nemocnice.

Historie svátku sahá až do starověkého řecka, kde se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.
V 16. století se v Anglii oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle (nebo Neděle matek) a připadal na postní dobu před Velikonocemi. Mnoho chudých lidí tehdy sloužilo v bohatých domácnostech daleko od domova a nemohlo trávit čas se svými matkami. Proto sloužící dostávali na tento den volno, aby se mohli vrátit domů nebo navštívit kostel ve svém rodném městě, kde žily jejich matky a další příbuzní.
Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. Poprvé byl veřejně slaven o rok později. V roce 1914 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek coby celonárodního svátku, konající se druhou květnovou neděli.
V Československu se začal slavit tento den v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková, po druhé světové válce jej bolševický režim zatlačil do pozadí.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání
V rybníku Stráž v Pelhřimově nyní probíhá čištění vody pomocí probioticko-enzymatických prostředků. Zásah má zkvalitnit vodu v rybníku tak, aby se v něm lidé mohli bez problémů koupat. Řekl to místostarosta města Pelhřimova Zdeněk Jaroš.
„Chceme, aby Stráž byla využitá především jako rekreační rybník pro občany, nejen pro rybáře,“ zdůraznil místostarosta. Podle něj je možnost rekreačního koupání ve Stráži důležitá zvlášť v současné době, než bude postaven venkovní bazén. Problém s udržením čisté vody ve Stráži je zaviněn hlavně tím, že má velmi slabý přítok. Pozitivní účinek aplikovaného přípravku, je v tom, že nedochází k rozvoji sinicového vodního květu. Zároveň dochází k výraznému snížení fosforu a chlorofylu A, který je měřítkem koncentrace řas, fosfátů a zakalení v rybníku. Naopak zvyšuje obsah kyslíku. Při pravidelném používání přípravku dochází k reprodukci bakterií, což má za následek nepřetržité čištění.
Rybník Stráž využívají ve značné míře také rybáři a pro ně je důležitá informace, že pro ryby (stejně jako pro lidi, jiné živočichy a rostliny) je uvedený prostředek neškodný a splňuje potřebné zdravotní atesty. Podle Jaromíra Čaška, který čištění provádí se dokonce dá říci, že bakterie jsou pro ryby prospěšné, protože podporují růst zooplanktonu, který slouží rybám jako přirozená potrava. „Důrazně apelujeme na rybáře, aby dodržovali správné postupy při krmení ryb a aby místa, kde chytají a zakrmují, udržovali v pořádku a v čistotě,“ řekl místostarosta Zdeněk Jaroš.

Čištění vody ve Stráži bude probíhat po dobu pěti měsíců, do vody se přitom aplikuje jednou měsíčně 40 kg dávky uvedeného přípravku, celkem se tedy do vody dostane 200 kg této látky. Dávkuje se rovnoměrně po celé ploše rybníka, který má rozlohu celkem osm hektarů.
Andrea UNTERFRANCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024