Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 13.5 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Celníci na Vysočině zajistili přes 26 tisíc cigaret bez platné tabákové nálepky
V rámci celorepublikové kontrolní akce, jež byla zaměřena na značení tabákových výrobků v souvislosti se změnou sazby spotřební daně, zajistili pracovníci Celního úřadu pro Kraj Vysočina 26 600 kusů cigaret.
Navštívili 28 provozoven a v polovině z nich obchodníci skladovali či nabízeli k prodeji cigarety s tabákovou nálepkou s nižší sazbou daně označenou písmenem „Z“, které nelze nabízet a prodávat konečnému zákazníkovi po 30. dubnu 2021. Aktuální platná tabáková nálepka nese označení písmenem „F“.

Z převahy menších zajištění se vymykají dva případy: ve středu 12. května odvezli celníci 10.800 kusů cigaret s neplatnou nálepkou z Pacova na Pelhřimovsku a týden předtím objevili 9.500 kusů v Třebíči.

Porušení budou dále řešena ve správním řízení a zajištěné cigarety budou pod dohledem celníků ekologicky zničeny.

Foto: Celní úřad pro Kraj Vysočina
Richard ZEMANZpět nahoru na obsah...

V Předíně zbourají most, doprava povede po provizorní komunikaci a řízena bude kyvadlově
Demolici starého a následnou výstavbu nového mostu na silnici I/23, který v Předíně na Třebíčsku překlenuje říčku Brtnici, provede společnost Mitrenga-stavby, spol. s r.o. za 7,78 milionů korun bez DPH.
"V současné době je podepsaná smlouva o dílo a zahájení prací na mostě předpokládáme v polovině června 2021. Po zcela novém mostě by se měli řidiči projet 16 týdnů od předání staveniště, tedy přibližně ve druhé polovině října", informoval Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.

Vzhledem k vytíženosti komunikace a komplikované objízdné trase plánují silničáři rekonstrukci v jedné etapě s dopravou vedenou po provizorní komunikaci na povodní straně mostu. Výstavba této komunikace bude předcházet demolici starého mostu. Doprava přes provizorium bude řízena kyvadlově za využití světelné signalizace.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: recidivista s komplicem kradli mobily; nález munice z druhé světové války; krádež kola
Ze spáchání trestného činu je podezřelý devětadvacetiletý muž z Havlíčkobrodska, který ukradl v obchodním domě v Jihlavě zboží v hodnotě za více než třináct tisíc korun. Ve středu 12. května kolem třetí hodiny vzal společně se svým komplicem v prodejně dva mobilní telefony s boxy oba muži se snažili zboží z obchodu odnést bez zaplacení. Zastavil je ale pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Odcizené zboží muži vydali. Policisté odvezli oba na oddělení policie. Provedeným šetřením zjistili, že devětadvacetiletý muž kradl v obchodě navíc ještě v pondělí, kdy si před devátou hodinou dopoledne odnesl z prodejny telefony v hodnotě přes šest tisíc korun. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ je řešen ve zkráceném přípravném řízení. Jeho jednadvacetiletý spolupachatel je podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Nález dělostřelecké pancéřové střely
Ve středu 12. května přijali policisté po deváté hodině dopoledne oznámení o nálezu předmětů připomínajících munici na pozemku u domu v Okříškách na Třebíčsku, a to při provádění výkopových prací. "Na místo vyjeli policisté, kteří lokalitu nálezu zajistili, a přivolán byl také policejní pyrotechnik. Pyrotechnik určil, že se jedná o dělostřelecké protipancéřové střely z období druhé světové války. Munici pyrotechnik zajistil a odvezl k odborné likvidaci", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Krádež kola za bílého dne
Policisté prošetřují případ krádeže jízdního kola, ke kterému došlo na ulici Dolní ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. K případu došlo v úterý 11. května kolem čtvrté hodiny odpoledne. "Pachatel využil nestřežených deseti minut a odcizil jízdní kolo GT, které bylo volně odložené za vstupními dveřmi. Majiteli tak vznikla škoda kolem šesti tisíc korun", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají.

Opilý muž ukradl přepravky s prázdnými vratnými lahvemi
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaadvacetiletý muž z Jindřichohradecka, který ukradl zboží a utekl, policisté ho v krátké době dopadli. "Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán. Vloni v létě byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou až do poloviny roku 2023. Přesto muž ve středu 12. května odcizil v Jemnici na Třebíčsku kolem čtvrté hodiny odpoledne z nákladové rampy obchodu dvě přepravky s prázdnými lahvemi. Přepravky odnesl a rychle v jiné prodejně zpeněžil. Krádež byla následně oznámena policii a na místo jela hlídka. Policisté podezřelého vypátrali v parku, muž se ještě pokusil o útěk, který mu ale nevyšel. Policisté ho zajistili", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž byl pod vlivem alkoholu a choval se agresivně, při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 1,83 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Případ policisté prověřují, muž je podezřelý ze spáchání přečinu krádeže

Řidič byl pod vlivem marihuany a amfetaminu
Policisté zastavili ve středu 12. května kolem desáté hodiny dopoledne na ulici Radětínská v Pelhřimově auto Volkswagen. "Devětatřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, výsledek vykázal přítomnost marihuany a amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Z přestupku na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Za volant usedl muž bez řidičáku
Ve středu 12 května krátce po čtvrté hodině odpoledne kontrolovala policejní hlídka na ulici F. Bílka v Pelhřimově osobní auto Škoda, jehož řidičem byl devatenáctiletý muž. "Provedená lustrace ukázala, že muž není vlastníkem řidičského oprávnění. Policisté mu na místě zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Muž bez řidičáku byl pod vlivem drog
Ze spáchání trestného činu je podezřelý devětatřicetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má soudem zakázáno. Ve středu 12. května jel řidič automobilu kolem osmé hodiny dopoledne v Jihlavě po ulici Průmyslová. Policisté zjistili, že řidičem je muž, který má soudem mimo jiné uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu tří let, usednout za volant by směl až na podzim příštího roku. Policisté u něho provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na amfetamin a marihuanu. Lékařskému vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat. Muži sdělili policisté podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Dále se řidič dopustil přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidiči pod vlivem alkoholu
Ve středu 12. května jel po deváté hodině dopoledne v Třebíči ve směru k Žerotínovu náměstí padesátiletý řidič vozidla Škoda Superb, kterého policisté zastavili a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 0,93 promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Před jedenáctou hodinou dopoledne zastavili policisté v Jemnici vozidlo Renault, jehož řidička jela po ulici Velká Brána. U jednapadesátileté ženy při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,7 promile alkoholu a opakovaná zkouška u ní ukázala hodnotu ještě vyšší. V další jízdě již žena nesměla pokračovat a přišla o řidičský průkaz. Řidička je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

U Svatého Kříže na silnici I/38 se stala tragická nehoda, silnice již je plně průjezdná
Tragická dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 13. května ve 13.40 hodin na silnici I/38 u odbočky na obec Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku. Při havárce zemřel řidič osobního auta. Silnice byla neprůjezdná asi do 20. hodiny z důvodu vyprošťování nákladního vozidla.
"Na silnici se střetla čtyři vozidla, jedna osoba zraněním podlehla, další tři lidé utrpěli zranění", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Podle serveru dopravniinfo.cz se na místě nehody střetla dvě osobní auta, jedno nákladní auto a jedna dodávka.

"Při dopravní nehodě zemřel řidič osobního auta. Tři osoby se zranily v druhém osobním automobilu. Řidič nákladního vozidla byl ošetřen na místě", upřesnila informace mluvčí policistů Jana Kroutilová.

"Z důvodu hlášení většího počtu zraněných osob byly na místo vyslány celkem čtyři prostředky ZZS KV- dvě lékařské a dvě záchranářské pozemní posádky z Havlíčkova Brodu, Jihlavy a Přibyslavi. Jedné osobě už bohužel nebylo pomoci a na místě nehody svým vážným zraněním podlehla. Další tři osoby se zranily a byly převezeny do nemocnice v Jihlavě", doplnil informace mluvčí krajských záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

Silnice byla po dopravní nehodě neprůjezdná až do dvacáté hodiny z důvodu vyprošťování nákladního vozidla.

Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

Příčinu a veškeré související okolnosti dopravní nehody policisté zjišťují.

Foto: zdroj tn.nova.cz
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž
Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově představilo pozoruhodný exponát, který mohou společně s několika stovkami dalších českých NEJ… obdivovat jeho návštěvníci. Největší kuchyňský nůž v České republice váží půl metráku a k jakékoliv manipulaci s ním - např. k dnes vyzkoušenému krájení melounu - je třeba tří chlapů! Do Pelhřimova – města rekordů si nůž našel cestu díky Václavu Louckému, v jehož hlavě se myšlenka kdysi zrodila. Pan šéfkuchař ho nechal vyrobit už v roce 1977, ale několik desetiletí ho nyní nikdo neviděl.
Václav Loucký ze Slaného nůž s obrovským úspěchem léta používal na svatbách, výstavách a různých firemních akcích při netradičním servírování rautů.

Nůž je dlouhý 286 cm a v nejširším místě měří 54 cm. Jádro nože, tedy ona kovová část, byla vyříznuta z železné desky o rozměrech 2,5 x 1 metr s tloušťkou 4 mm. Dílo se po vytvarování leštilo, brousilo a následně bylo pochromováno. Pamětníci si možná vzpomenou, že nůž -rekordman byl použit i v kdysi oblíbeném televizním pořadu Šance.

Nůž - rekordman je novým přírůstkem v pelhřimovské obří kuchyni, jejíž součástí je např. největší polévkový hrnec o obsahu 2.300 litrů, 225 cm vysoký nerezový trychtýř, obří příbor či největší čajník v České republice. To vše jsou exponáty, které vznikly pod rukama šikovných českých řemeslníků a i proto jsou vystaveny v pelhřimovské expozici s příznačným názvem Zlaté české ručičky, která je otevřena, stejně jako Muzeum rekordů každý den od 9 do 17 hodin.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Lávka z Polanky v Třebíči typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
Město Třebíč hledá nejlepší využití pro ocelovou montovanou lávku přes řeku Jihlavu, která ústí u vchodu do areálu koupaliště Polanka. Záměrem města je ponechat zajímavou konstrukci ve veřejném prostoru.
„Ve hře je využití na jiném místě přes řeku, kde je hladina níže a nehrozí ucpání toku při případné velké vodě, nebo využití na cyklostezce z Třebíče do Vladislavi. Město o lávce a jejím využití jedná také s místním Klubem vojenské historie,“ popsal záměry města místostarosta Miloš Hrůza.

„Ctíme historii, poválečný most rozhodně nepůjde do skladu nebo do šrotu. Chceme, aby byl přístupný veřejnosti a protože je v dobré kondici, aby byl i funkční připomínkou historie našeho města. Proto je naším záměrem umístit jej ve veřejném prostoru,“ doplnil starosta Třebíče Pavel Pacal.

Konstrukce je na Polance příliš nízko nad hladinou. V uplynulých letech správce řeky – Povodí Moravy – vystavěl pevné koryto řeky a byly pořízeny mobilní protipovodňové zábrany, které mají ochránit centrum města a zejména unikátní soubor židovské čtvrti, památky UNESCO, před povodní. Díky těmto zábranám se řeka nerozlije a velká voda nenapáchá tak obrovské škody, jako v roce 1985, kdy vylitá řeka zaplavila dolní část Karlova náměstí a právě židovskou čtvrť. Kvůli těmto protipovodňovým opatřením, které brání vylití řeky, i velká voda zůstane ve vysokém korytu, ale zvýší se hladina. Hrozbu pak představují překážky na toku, jako je právě lávka u Polanky.

„Stávající lávka je nyní kapacitní pouze na pětiletou vodu. Řešíme to s městem Třebíč už řadu let. Po úpravě, kterou zde město plánuje udělat, by nový most měl mít kapacitu na stoletou vodu,“ řekl 2. 5. 2021 pro Jihlava.iDNES.cz Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy, pod které patří také vodohospodářská správa řeky Jihlavy. Most by mohl při povodni zachytit například stržený kmen stromu, který by pod ním nemohl podplout.

Aby most vyhovoval takzvané dvacetileté a víceleté vodě, musel by být na obou březích zvednut o několik metrů výše, to není technicky možné. Proto je nutné lávku přemístit a u Polanky postavit novou. Na tu je aktuálně zpracován projekt, lávka bude klenutá a citlivě umístěná do krajiny. Její stavba bude předcházet rekonstrukci areálu koupaliště, kterou město plánuje v horizontu dvou až čtyř let. Při rekonstrukci koupaliště budou upraveny bazény, budou vyhřívané, a lidé se dočkají nových, moderních prvků, nových převlékáren i více možností občerstvení a her pro děti.

Foto: nahoře - stojící lávka na Polance; dole - na Polance bude nová lávka, velmi podobná této (Zlín). Lišit se bude zábradlím
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Svatojánská pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou pod širým nebem
Svatojánská pouť na Zelené hoře u barokního chrámu svatého Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou se letos bude ve dnech 15. - 16. května konat pod širým nebem. Důvodem jsou rozsáhlé opravy interiéru kostela a části ambitů.
Hlavní pouť se bude slavit mimo areál na postaveném pódiu, které bude postaveno vně poutních ambitů, s ozvučením a lavičkami pro poutníky. Počet poutních bohoslužeb bude zachován jako v předchozích letech.
První poutní mše svatá bude v sobotu 15. května v 17 hodin s doprovodem chrámového sboru Fons. Jitřní nedělní mše svatá bude v 6 hodin, další v 7.30 hodin. Bohoslužby v 9 a v 10.30 hodin bude celebrovat a kázat žďárský rodák, nyní farář v Brně u svatého Augustina - P. Josef Novotný. Tu první doprovodí zpěvem klášterská schola, druhou dětský sbor z baziliky. Odpoledne bude mše svatá ve 14.30 hodin s doprovodem scholy z Herálce.

"To vše se bude konat za předpokladu, že se bude situace pandemie i nadále zlepšovat. Rádi bychom při pouti oznámili termín slavnostního znovuotevření poutního kostela. Mše svaté se neslavily na Zelené hoře od poloviny října minulého roku - nejprve kvůli protiepidemickým opatřením a hned nato kvůli probíhajícím opravám. Věřím, že ještě do prázdnin budeme moci obnovit pravidelné bohoslužby. Také naši průvodci jsou připraveni nastoupit hned, jak to situace dovolí. Pouť tedy bude v mírně nouzovém režimu, ale s jejím konáním rozhodně počítáme - o to více, když v letošním roce slavíme výročí 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Poutní čas zahájíme sobotním průvodem z baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Zelenou horu - procesí vyjde v 16 hodin v případě příznivého počasí: v sobotu 15. května je totiž svátek svaté Žofie a všichni víme, co to může znamenat... Pokud by pršelo, přesunou se bohoslužby na jediné místo, které nám "nahoře" ještě zbývá, a to je německá kaple", uvedl páter Vladimír Vojtěch Záleský.

V kostele svatého Jana Nepomuckého probíhá rekonstrukce podlahy, opravy štukové výzdoby či restaurování všech oltářů. Také pole poutníků nebude přístupné z důvodu, že v místě teprve začíná klíčit tráva. V celém areálu bude také otevřena pouze polovina ambitů, kde bude možné zakoupit duchovní literaturu a suvenýry. Druhá část ambitů se v této době rovněž proměňuje ve staveniště.

Světská součást slavné pouti byla žďárskou radnicí vzhledem k epidemiologické situaci přeložena na září.

Programpátek
Pátek 14. 5. v 19:00 Večer chval - hodinový program s modlitbou a zpěvy v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie

Mše svaté pod širým nebem na Zelené hoře

Sobota 15. 5. v 17:00 - slouží P. Miroslav Kulifaj, administrátor v Novém Městě na Moravě, chrámový sbor Fons z Kláštera

Neděle 16. 5. v 6:00 - slouží P. Vladimír Záleský, děkan žďárský
v 7:30 - slouží P. Miloš Kabrda
v 9:00 - slouží P. Josef Novotný, farář v Brně u sv. Augustýna, velká schola z Kláštera
v 10:30 - slouží P. Josef Novotný, farář v Brně u sv. Augustýna, dětská schola z Kláštera
ve 14:30 - slouží P. Pavel Šenkyřík, děkan velkomeziříčský, schola farnosti Herálec

Nikodémova noc 20:00 - 22:00 v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie v zámeckém areálu
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   5. 8. 2021

• Cesta z Havlíčkova Brodu do Perknova bude pro pěší i cyklisty bezpečnější
• Nahlédněte do života táborských lvů a soutěžte o zajímavé ceny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl nářadí za 40 tisíc; krádež čokolády; poškození auta
• Krytá část bazénu E. Rošického v Jihlavě bude po odstávce od soboty otevřena pro veřejnost
• Letošní úroda brambor bude spíše průměrná
• Výstava Temná noc duše v jihlavské galerii nabídne díla dvanácti autorů, jejichž dílo charakterizuje zvýšená citlivost k současné společenské situaci

Středa   4. 8. 2021

• Návštěvníci historických slavností ve Velkém Meziříčí se ocitnou v časech Leopoldiny Lobkovicové
• Hornický skanzen neuzavře žádné cesty na Šacberku v Jihlavě ani nezdevastuje přírodu
• Větrný mlýn v Třebíči láká turisty, dokonce chtěli použít suchou toaletu
• Z policejního deníku: policisté dopadli distributorku pervitinu, může dostat až pět let za mřížemi; recidivista kradl věci; opilá řidička bourala
• Krupobití v Jihlavě ucpalo kanalizaci a zaplavilo sklepy
• V Pelhřimově vystavují nejmenší nůž na světě; je dlouhý 3,7 milimetrů
• Havlíčkobrodskou nemocnicí bude 9. - 13. srpna projíždět autobusová linka číslo 2, zastávka bude u rehabilitace
• Výstava Svět ptactva v muzejní kavárně v Jihlavě

Úterý   3. 8. 2021

• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě je po požáru do odvolání uzavřena
• Kandidátní listiny do sněmovních voleb předložilo na Vysočině 19 stran, hnutí a koalic
• Z policejního deníku: zfetovaný recidivista se vloupal na soukromý pozemek; zloděj ukradl věci za 30 tisíc; opilá žena bourala s autem
• Práce na obchvatu Osové Bítýšky by mohly být do konce srpna dokončeny
• Na Vysočině se letos stalo 2622 dopravních nehod, čtrnáct lidí zemřelo
• Komentovaná prohlídka výstavy Element sklo - Matérie fantazie v jihlavské galerii
• Rozhovor s Jindřiškou Šmejkalovou: Duševní onemocnění může postihnout kohokoliv
• Zbraňová amnestie skončila, lidé na Vysočině odevzdali 175 zbraní a 8131 kusů střeliva
• V Jihlávce se střetlo auto s vlakem, řidič utrpěl zranění, provoz na trati je zastaven

Pondělí   2. 8. 2021

• Letní kino a autokino pod věžemi v Dukovanech zahájí film Bábovky
• Jihlava přivítá na náměstí Lukáše Krpálka
• V areálu Vodního ráje v Jihlavě hořela sauna, škoda je 1,5 milionu korun
• U Velkého Beranova skončilo osobní auto na střeše, zaklíněnou zraněnou osobu vyprostili hasiči
• Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného
• Z policejního deníku: mladík, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen opilý; opilec ohrožoval provoz na trati; vloupání do chaty
• Zahájení opravy silnice I/19 v Pohledu se o týden posunuje, práce začnou v pondělí 9. srpna
• Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku
• Studenti medicíny jsou zváni na stáž do nemocnice v Pelhřimově; hlásit se mohou do 16. srpna
• V dodávce, která bourala na dálnici, bylo nacpáno šestnáct osob

Neděle   1. 8. 2021

• Z policejního deníku: krádež poklopů, trubek a zámků; policisté chytli dva muže, kteří se vloupali do chatky; vandal poničil auto

Sobota   31. 7. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede švédský snímek O nekonečnu

Pátek   30. 7. 2021

• V Jiráskově ulici v Jihlavě panuje ohnivé léto
• Ludus Musicus vystoupí v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou s renesanční a gotickou hudbou
• V Budkově na Třebíčsku se v neděli rozhlaholí nové zvony
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena skončila na záchytce; opilý cyklista havaroval; opilý řidič skončil na záchytce
• Nosál z táborské zoo si s ošetřovateli hraje na schovávanou

Čtvrtek   29. 7. 2021

• Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky
• Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek
• Světská pouť letos ve Žďáře nad Sázavou nebude
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Znáte muže z fotografie?
• Malá odpočívka Studený na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno již slouží řidičům
• Z policejního deníku: hledaný muž putoval do vězení; krádež autorádia; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce
• Václav Klaus podal Městskému soudu v Praze žalobu na Ministerstvo zdravotnictví
• Silničáři opraví vozovku I/19 v Pohledu, uzavírka v obci bude pokračovat po celou dobu rekonstrukce
• Zámečtí hasiči ve Žďáře nad Sázavou oslaví stopětatřicáté narozeniny

Středa   28. 7. 2021

• Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz