Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 28.5 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Žďár nad Sázavou pronajme půdu těm, kdo hospodaří podle zásad tzv. regeneračního zemědělství
Vyživenou zemědělskou půdu, jež je schopná lépe zadržovat vláhu a obsahuje dostatek potřebných mikroorganismů, chce mít v následujících letech Žďár nad Sázavou.
Pole, která zabírají zhruba 103 hektarů, proto město do budoucna hodlá pronajímat pouze zemědělcům, kteří budou ochotni hospodařit podle zásad takzvaného regeneračního zemědělství. Tyto zásady město stanovilo ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou.

Změny budou postupné v řádu let, přičemž je nejdříve počítáno s narušením půdy tak, aby se do ní lépe vsakovaly srážky, a pak s osetím speciální směsí tvořenou bobovitými rostlinami. Ty se potom několik let nebudou sklízet, maximálně dosévat, čím by mělo dojít k obnově přirozených vlastností zeminy. Zemědělci poté zasejí cílovou plodinu na plochu trvale porostlou směsí, přičemž podle nových zásad by se pole nemělo ani orat, aby nedošlo ke zničení půdních hub důležitých pro propustnost ornice. Tabu bude jakékoliv chemické přihnojování, počítá se pouze s rozmetáním kompostu.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Kaplička v Hodějovicích u Pelhřimova má nové elektrické zvonění, oltář i lavice
Rekonstrukce kapličky v Hodějovicích u Pelhřimova směřuje ke konci. Kaplička má nové elektrické zvonění, které nahradilo stávající zastaralé zařízení. Nyní se dokončuje oprava křížku před kapličkou a výroba nového oltáře a lavic. V Hodějovicích slaví pouť 24. června, v tu dobu už by měla být kaplička zasvěcená Panně Marii kompletně opravena.
Kaplička byla pravděpodobně vystavěna v roce 1842. Toto datum bylo nalezeno na malém štítku kryjícího křížení břeven vrcholového křížku. Druhou stranu křížení pak kryl štítek s malým křížkem, květinou(?) a iniciály (snad) II SS. Císařský povinný otisk (katastrální mapa) stabilního katastru z roku 1829 kapličku ještě zakreslenou nemá. Jedná se o drobnou centrální stavbu se stanovou střechou na vrcholu s lucernou se zvonem. Kaplička je zasvěcena Panně Marii. Před kapličkou je kamenný kříž v ohrádce s kamennými sloupky a litinovým zábradlím.

Z vnitřního vybavení kapličky zaslouží zmínku obraz, který visel nad jednoduchým stolem (zastupující menzu). Obraz „Snímání z kříže“ byl značně přemalován. Při obnově byla pod současnou malbou nalezena malba původní. Na zadní straně byly uvedeny iniciály a data oprav – v roce 1910 od J. P. a v roce 1871 od F. S. Navíc na této straně pod druhotným plátnem pak byl objeven ještě další nápis, že obraz (spolu ještě s jedním, pro nás dnes neznámým) věnoval soused pelhřimovský Ondřej Blažejovský v roce 1706. Připojena je i zpráva o další úpravě v roce 1813. Lze se tedy domnívat, že obraz (obrazy) byl původně určen pro některý pelhřimovský kostel či kapli. Připomeňme souvislost, že kapli Kalvárii, původně Božího hrobu, nechal v roce 1671 vystavět Jan Kryštof Blažejovský s manželkou Dorotou. V neznámé době (snad by mohly napovědět letopočty uvedené na zadní straně obrazu) byl obraz přenesen do hodějovické kapličky. Obraz byl nyní zrestaurován a pro kapličku byla pořízena jeho fotokopie na plátně, která bude umístěna do zcela nového historizujícího oltáře s kryptogramem Panny Marie na menze. Původní obraz bude vhodnější umístit do jiné památky sakrálního původu, kterou také vlastní Město Pelhřimov – do Kalvárie případně do svatého Víta.

Stavební práce prováděla firma Lukáše Pamětického z Nové Cerekve, kovářské práce Lukáš Reis z Olešné, kříž opravuje Milan Holý z Pelhřimova, nový oltář a lavice vyrábí Pavel Svoboda z Horní Cerekve a obraz zrestauroval, oltář navrhl a zlacení prováděl Jaroslav Benda z Pelhřimova.

Celkové náklady na obnovu (nové zvonění, stavební práce, renovace kříže před kapličkou a nový oltář a lavice) činily přibližně půl milionu korun.

Základní stavební práce na opravě kapličky spočívaly především v následujícím: sanační práce - drenáže základů a provětrání podlahy, oprava a nátěr vnitřních i vnějších omítek, oprava a nátěr střechy včetně kovářské opravy a zlacení vrcholového křížku a instalace nových okapů, okapový chodník, nový chodník z žulových odseků před vstupem a terénní úpravy, nová čedičová dlažba do interiéru v kombinaci s použitím části nepoškozené dlažby původní, nátěr oken a zhotovení nových dveří dle vzoru z dobové fotografie.

Popis obrázků:

Kaplička v Hodějovicích (ještě bez křížku před vstupem).

Štítek z vrcholového křížku s letopočtem 1842. Vzhledem k poškození bude tento originál vložen do pamětní schránky v oltáři. Na křížek pak byla vytepána replika a přidáno datum opravy v roce 2020.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Zimní počasí je konečně u konce, v Pavlově vypustili ježky a netopýry
Jarní počasí, které se podobalo spíše zimnímu, pozdrželo vypouštění netopýrů a ježků a ani květen návratu zvířat zpět do volné přírody nepřál. „Nakonec se akce podařila a ve třetím májovém týdnu jsme vypustili bezmála patnáct ježků a kolem dvacítky netopýrů, kteří zimovali v prostorách naší záchranné stanice v Pavlově,” prozradil ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.
Už v březnu jsme do přírody vypustili v zimě vyhladovělé a zraněné dravce, které se v Pavlově podařilo vyléčit. Do oblak se vrátila tři káňata, několik poštolek a dále kalous, hrdlička i uzdravený krkavec s operovaným křídlem. Do venkovní voliéry se přestěhovalo také několik letošních veverek. Jen co se rozběhají a ještě o něco vyrostou, za několik dní by se mohly vrátit na stromy do lesů a parků. Podobný osud čeká i čtyři liščata. „Už jsou ve věku, kdy už mohou být ve venkovních prostorách, kam jim nosíme potravu a čistou vodu, a už je vůbec nekontaktujeme s cílem nechat je zdivočet, a dát jim tak velkou šanci na návrat do volné přírody,“ informovala veterinářka stanice Alexandra Karafiátová.

Stanice Pavlov hlásí: Sezóna mláďat je tady
Přestože počasí nepřeje, sezóna mláďat je v plném proudu. V záchranné stanici se aktuálně staráme o čtyři liščata, mládě výra velkého, puštíka obecného, tři malé kuny, tři srnčata, šest drozdů kvíčal, pět kosů, sojku, dva holuby hřivnáče, stehlíka, nově o pět čápat zachráněných z hnízda na komíně ve Valči na Třebíčsku a početná jsou i veverčata. Když situace dovolí, mohou mláďata vidět i návštěvníci stanice. Brány areálu se totiž otevřely s počátkem května. „Nejpočetnější zástupy k nám míří o víkendech, prozatím jsme vydali cca 450 vstupenek,” uvedl Zbyšek Karafiát s tím, že ve stálých expozicích je zhruba 70 zvířat, další více než polovina, často zraněných a plachých ptáků i savců, je ve vnitřních prostorách.

Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku venkovních částí expozic
Pro návštěvníky máme ve stanici otevřeno v pracovní dny od 9 do 16 hodin, o víkendech od 9 do 13 hodin. „V jiné časy si lidé mohou zavolat, a pokud to jen trochu půjde, rádi jim vyjdeme vstříc,“ upřesnil ředitel Karafiát.

Úplnou novinkou je budování dvou oddělených jezírek pro želvy nádherné a pro čolky a další obojživelníky. „Stále častěji řešíme nálezy želvy nádherné v naší přírodě. Poslední dvě se k nám dostaly, když je rybáři vylovili společně s rybami z rybníka. Přitom tahle želva původem ze Severní Ameriky do naší přírody vůbec nepatří a v přírodě způsobuje pohromu,“ upřesnil na závěr Zbyšek Karafiát důvod budování jezírek jako nového domova pro rozrůstající se počet obyvatelek stanice.

Foto: mládě výra velkého, mláďata kuny
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V nemocnici v Havlíčkově Brodě zjistí z pupečníkové krve, kdo v rodině dítěte je ohrožen mrtvicí
Gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě nabízí od 1. června bezplatnou možnost zjištění závažného dědičného onemocnění Familiární hypercholesterolémie u novorozence, které se projevuje vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Těhotné ženy se mohou objednat do prenátalní ambulance - každou středu od 8 do 12.30 hodin a domluvit se předem na náběru vzorku z pupečníkové krve u novorozence. Tel.: 569 472 197 nebo 569 472 397. Uvedla to mluvčí havlíčkobrodské radnice Petra Černo.
"Oddělení je jedním z deseti vybraných pracovišť v republice, které je součástí pilotního projektu screeningu onemocnění Familiární hypercholesterolémie. Význam projektu spočívá v detekci onemocnění FH u osob již v jejich novorozeneckém věku. To umožní u FH-pozitivních osob včas zahájit adekvátní léčbu a provést další režimová opatření, která u nich povedou k dramatickému snížení rizika předčasných úmrtí a nefatálních kardiovaskulárních ischemických příhod, které by jim hrozily v jejich produktivním věku" informovala mluvčí.

Doplnila, že do projektu bude zařazeno deset tisíc novorozenců, u nichž bude proveden odběr pupečníkové krve, ze které bude v biochemické laboratoři stanovena hladina krevních lipidů – LDL cholesterolu a celkového cholesterolu.

Familiární hypercholesterolémie je dědičné onemocnění látkové přeměny tuků v lidském těle, které se již ve velmi raném věku projevuje ukládáním cholesterolu a dalších látek ve stěnách cév, což nezřídka vede k infarktu či mozkové cévní příhodě (mrtvici) ještě před čtyřicátým rokem věku.
Familiární hypercholesterolémie je onemocnění dědičné, platí že dítě, které je postiženo tímto onemocněním, má minimálně jednoho z rodičů, který rovněž trpí (mnohdy nevědomě) tímto onemocněním. Nález FH u dítěte tak přináší nejen důležitou informaci o zdravotním stavu dítěte, ale obvykle vede k odhalení FH minimálně u jednoho dalšího příbuzného (rodiče), u něhož je pak okamžitě zahájena potřebná léčba. Benefit ze screeningu FH u novorozence tak zprostředkovaně mají rodiče i další příbuzní.- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: policisté v Jihlavě vypátrali hledaného muže; krádež motorky i motorkářského oblečení; u Kalhova boural cyklista, nadýchal přes dvě promile
Šestapadesátiletého muže, na kterého vydal okresní soud příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody, vypátrala policejní hlídka ve čtvrtek 27. května kolem jedenácté hodiny dopoledne na ulici Znojemská v Jihlavě. Muže policisté zadrželi a následně eskortovali do věznice. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Pachatel odcizil motocykl
Neznámý zloděj, který se v době od neděle 23. května do večerních hodin čtvrtka 27. května na ulici Fibichova v Třebíči vloupal do garáže, ukradl motocykl Suzuki Bandit S 1250, dvě přilby a motorkářské oblečení. "Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku téměř sto padesáti tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli a odcizených věcech pátrají", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Opilý cyklista havaroval
Ve čtvrtek 27. května krátce po půl dvanácté v noci havaroval na silnici druhé třídy mezi obcemi Kalhov a Ústí na Jihlavsku cyklista. "Ten jel na kole ve směru od obce Kalhov, přičemž vjel na krajnici a následně havaroval. Pětapadesátiletý muž byl s podezřením na lehké zranění převezen zdravotnickou záchrannou službou na ošetření do nemocnice. Dechová zkouška, kterou policisté u muže provedli, byla pozitivní a vykázala naměřenou hodnotu 2,07 promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Také opakované měření bylo pozitivní. Zjišťování okolností havárie je předmětem dalšího šetření.

Řidič pod vlivem drog
Policisté kontrolovali ve čtvrtek 27. května kolem půl dvanácté v noci na ulici Jihlavská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Seat, jehož řidičem byl dvaapadesátiletý muž. Součástí kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", informovala S. Rázlová.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Ve čtvrtek 27. května kolem půl dvanácté v noci zastavili policisté na ulici Hluboká v Jihlavě osobní auto Škoda. "Jeho třiapadesátiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce a její naměřená hodnota činila 1,43 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,57 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   3. 8. 2021

• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě je po požáru do odvolání uzavřena
• Kandidátní listiny do sněmovních voleb předložilo na Vysočině 19 stran, hnutí a koalic
• Z policejního deníku: zfetovaný recidivista se vloupal na soukromý pozemek; zloděj ukradl věci za 30 tisíc; opilá žena bourala s autem
• Práce na obchvatu Osové Bítýšky by mohly být do konce srpna dokončeny
• Na Vysočině se letos stalo 2622 dopravních nehod, čtrnáct lidí zemřelo
• Komentovaná prohlídka výstavy Element sklo - Matérie fantazie v jihlavské galerii
• Rozhovor s Jindřiškou Šmejkalovou: Duševní onemocnění může postihnout kohokoliv
• Zbraňová amnestie skončila, lidé na Vysočině odevzdali 175 zbraní a 8131 kusů střeliva
• V Jihlávce se střetlo auto s vlakem, řidič utrpěl zranění, provoz na trati je zastaven

Pondělí   2. 8. 2021

• Letní kino a autokino pod věžemi v Dukovanech zahájí film Bábovky
• Jihlava přivítá na náměstí Lukáše Krpálka
• V areálu Vodního ráje v Jihlavě hořela sauna, škoda je 1,5 milionu korun
• U Velkého Beranova skončilo osobní auto na střeše, zaklíněnou zraněnou osobu vyprostili hasiči
• Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného
• Z policejního deníku: mladík, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen opilý; opilec ohrožoval provoz na trati; vloupání do chaty
• Zahájení opravy silnice I/19 v Pohledu se o týden posunuje, práce začnou v pondělí 9. srpna
• Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku
• Studenti medicíny jsou zváni na stáž do nemocnice v Pelhřimově; hlásit se mohou do 16. srpna
• V dodávce, která bourala na dálnici, bylo nacpáno šestnáct osob

Neděle   1. 8. 2021

• Z policejního deníku: krádež poklopů, trubek a zámků; policisté chytli dva muže, kteří se vloupali do chatky; vandal poničil auto

Sobota   31. 7. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede švédský snímek O nekonečnu

Pátek   30. 7. 2021

• V Jiráskově ulici v Jihlavě panuje ohnivé léto
• Ludus Musicus vystoupí v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou s renesanční a gotickou hudbou
• V Budkově na Třebíčsku se v neděli rozhlaholí nové zvony
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena skončila na záchytce; opilý cyklista havaroval; opilý řidič skončil na záchytce
• Nosál z táborské zoo si s ošetřovateli hraje na schovávanou

Čtvrtek   29. 7. 2021

• Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky
• Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek
• Světská pouť letos ve Žďáře nad Sázavou nebude
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Znáte muže z fotografie?
• Malá odpočívka Studený na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno již slouží řidičům
• Z policejního deníku: hledaný muž putoval do vězení; krádež autorádia; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce
• Václav Klaus podal Městskému soudu v Praze žalobu na Ministerstvo zdravotnictví
• Silničáři opraví vozovku I/19 v Pohledu, uzavírka v obci bude pokračovat po celou dobu rekonstrukce
• Zámečtí hasiči ve Žďáře nad Sázavou oslaví stopětatřicáté narozeniny

Středa   28. 7. 2021

• Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021