Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 31.5 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Tůně u nádrže Velká Skaka u Karlova poslouží obojživelníkům a vodnímu ptactvu
Desetihektarová retenční nádrž Velká Skalka pod silnicí I/37 nedaleko Dářského rašeliniště u obce Karlov na Žďársku je určena k chovu ryb, ale tři sousedící bezodtokové tůně poslouží jako útočiště obojživelníkům a vodnímu ptactvu.
Nádrž Velká Skalka se rozkládá na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, takže i proto příprava záměru trvala řadu let. Vodní nádrž bude soukromému majiteli sloužit především k chovu ryb, nicméně velkou část její plochy zaberou mělčiny plynule přecházející do okolních luk. Nový rybník doplňují tři menší bezodtokové tůně, které poslouží především jako útočiště pro obojživelníky. Hlavním účelem výstavby vodní nádrže bylo vytvoření nového krajinného prvku v cenné lokalitě s významnou krajinotvornou a ekologickou hodnotou, zvýšení retenční schopnosti území, chov ryb a zadržování vody v krajině.

Byla tak vybudována vodní nádrž o ploše 9,8 ha s velkým podílem litorálních zón s mělkou vodou a revitalizováno bylo 760 metrů toku Sázavy. Tůně mají celkovou plochu 3 600 m2. Velmi zdařilé je zejména nově vymodelované členité a různorodé koryto toku s tůněmi a proudnými úseky, s bočními a slepými rameny, do kterého byly místy vloženy kameny nebo pařezy.

Stavba nádrže Velká Skalka a revitalizace okolí si vyžádala částku více než čtyřicet milionů korun, přičemž devadesát procent nákladů, tedy přibližně šestatřicet milionů korun, uhradí evropská dotace.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Letní čítárna střešní terase v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě bude otevřena 1. června
Letní čítárna na střešní terase Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě se pro všechny zájemce otevře v úterý 1. června. A jelikož je 1. červen také Dnem dětí, připravili zaměstnanci knihovny pro dětské návštěvníky zábavný program Slovíčkohraní na odpoledne doplněné o odměnu. Ten bude probíhat od 13 do 16 hodin. Po celý tento den bude navíc pro čtenáře do 15 let registrace zdarma. Všechny děti si zároveň mohou prohlédnout prostory nové budovy knihovny, navštívit dětský koutek, půjčit si knížku, časopis či nějakou hru, knihovníci jim rádi se vším pomůžou a poradí.
Čtenáři na střešní terase budou mít konečně možnost užít si nový a originální prostor knihovny. Již dříve jevili o čítárnu velký zájem, vládní nařízení však pobyt zde neumožňovala, nyní poprvé ji tak čtenáři budou moci navštívit. ¨

K posezení a relaxaci jsou k dispozici židle se stoly, s možností využití slunečníků v horkých dnech, přinést si s sebou a vychutnat svůj oblíbený nápoj pro ještě větší zpříjemnění pobytu je samozřejmě také možné.

Vzhledem k tomu, že jde o střešní prostor, je tu klid, nedoléhá sem ruch vozovky ani žádný jiný hluk, čtenáři si tak mohou užít pohodové místo uprostřed rušného města. Bonusem je i nádherný výhled do okolí, žádná jiná budova v blízkém okolí takovou možnost nenabízí.

Další informace naleznou čtenáři na www.kkvysociny.cz.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poničil auto; vulgární opilec skončil na záchytce; řidič nadýchal téměř čtyři promile
Zaparkované auto Škoda Octavia v ulici Masarykova v Telči poškodil o víkendu neznámý vandal, který poničil přední mřížku se znakem, kapotu, čelní sklo, pravé zrcátko, znak pátých dveří a krytky ostřikovačů, čímž majitelce vozidla způsobil škodu v předběžné výši 15 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, za který hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. Uvedl to mluvčí policistů David Linhart.
Opilý muž skončil na záchytce
Policisté vyjížděli v pátek 28. května po jedenácté hodině večer do ulice L. Pokorného v Třebíči, kde měl opilý muž vulgárně pokřikovat na ostatní občany. "Po příjezdu na místo policisté zjistili, že se jedná o jednadvacetiletého muže, který jevil známky opilosti. Z tohoto důvodu s ním policisté provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 2,22 promile", informoval policejní mluvčí David Linhart. Jelikož mladík neskýtal záruky, že ve svém protiprávním jednání nebude i nadále pokračovat, tak ho policisté zajistili a převezli na záchytku k vystřízlivění. Případ poté zadokumentovali jako přestupek proti veřejnému pořádku, ze kterého se muž bude zpovídat ve správním řízení, kde mu hrozí až několikatisícová pokuta.

Padesátiletý řidič nadýchal téměř čtyři promile
Policisté prováděli v neděli 30. května po šesté hodině odpoledne běžnou silniční kontrolu na ulici Třebíčská v Náměšti nad Oslavou, při které zastavili osobní auto Renault, který řídil padesátiletý muž. "Policisté s řidičem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 3,78 promile. Z tohoto důvodu policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Jelikož muž svým jednáním bezprostředně ohrožoval svůj život, životy nebo zdraví jiných osob a majetek, tak ho policisté zajistili a převezli na záchytku do Jihlavy k vystřízlivění", informoval policejní mluvčí David Linhart. Poté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Žena řídila vozidlo pod vlivem alkoholu
Policisté prováděli v neděli 30. května okolo druhé hodiny ráno běžnou silniční kontrolu v obci Skřinářov na Žďársku, při které zastavili osobní auto Škoda Octavia, který řídila třiadvacetiletá žena. "Policisté s řidičkou v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a její hodnota činila 1,68 promile. Z tohoto důvodu policisté ženě zakázali další jízdu a na místě jí zadrželi řidičský průkaz", uvedl mluvčí policistů David Linhart. Nyní se mladá žena bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Řídil a měl to zakázané, test na drogy odmítl
Policisté sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání sedmadvacetiletému muži, který řídil osobní automobil, ačkoliv to měl zakázané. "K celé události došlo již 6. května před desátou hodinou večer v ulici Bezručova v Havlíčkově Brodě, kde policisté zastavili osobní automobil BMW, který řídil zmíněný muž. Řidič policistům při kontrole nepředložil řidičský průkaz a následnou lustrací v dostupných policejních evidencích vyšlo najevo, že má pravomocných rozhodnutím okresního soudu vysloven zákaz činnosti spočívající v řízení všech motorových vozidel, a to až do ledna roku 2022. Dále byl řidič policisty řádně poučen a vyzván k podrobení se orientačnímu testu na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek, což odmítl", informoval mluvčí policistů David Linhart. Ve věci je nyní konáno zkrácené přípravné řízení.

Řídil pod vlivem alkoholu
Policisté z Humpolce prováděli v sobotu 29. května po jedné hodině ráno běžnou silniční kontrolu na silnici první třídy číslo 34, při které zastavili osobní automobil Škoda Octavia, který řídil šestadvacetiletý muž. "Policisté s řidičem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 0,95 promile. Z tohoto důvodu policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informoval D. Linhart. Poté případ zaevidovali jako přestupek v dopravě, za který ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   3. 8. 2021

• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě je po požáru do odvolání uzavřena
• Kandidátní listiny do sněmovních voleb předložilo na Vysočině 19 stran, hnutí a koalic
• Z policejního deníku: zfetovaný recidivista se vloupal na soukromý pozemek; zloděj ukradl věci za 30 tisíc; opilá žena bourala s autem
• Práce na obchvatu Osové Bítýšky by mohly být do konce srpna dokončeny
• Na Vysočině se letos stalo 2622 dopravních nehod, čtrnáct lidí zemřelo
• Komentovaná prohlídka výstavy Element sklo - Matérie fantazie v jihlavské galerii
• Rozhovor s Jindřiškou Šmejkalovou: Duševní onemocnění může postihnout kohokoliv
• Zbraňová amnestie skončila, lidé na Vysočině odevzdali 175 zbraní a 8131 kusů střeliva
• V Jihlávce se střetlo auto s vlakem, řidič utrpěl zranění, provoz na trati je zastaven

Pondělí   2. 8. 2021

• Letní kino a autokino pod věžemi v Dukovanech zahájí film Bábovky
• Jihlava přivítá na náměstí Lukáše Krpálka
• V areálu Vodního ráje v Jihlavě hořela sauna, škoda je 1,5 milionu korun
• U Velkého Beranova skončilo osobní auto na střeše, zaklíněnou zraněnou osobu vyprostili hasiči
• Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného
• Z policejního deníku: mladík, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen opilý; opilec ohrožoval provoz na trati; vloupání do chaty
• Zahájení opravy silnice I/19 v Pohledu se o týden posunuje, práce začnou v pondělí 9. srpna
• Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku
• Studenti medicíny jsou zváni na stáž do nemocnice v Pelhřimově; hlásit se mohou do 16. srpna
• V dodávce, která bourala na dálnici, bylo nacpáno šestnáct osob

Neděle   1. 8. 2021

• Z policejního deníku: krádež poklopů, trubek a zámků; policisté chytli dva muže, kteří se vloupali do chatky; vandal poničil auto

Sobota   31. 7. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede švédský snímek O nekonečnu

Pátek   30. 7. 2021

• V Jiráskově ulici v Jihlavě panuje ohnivé léto
• Ludus Musicus vystoupí v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou s renesanční a gotickou hudbou
• V Budkově na Třebíčsku se v neděli rozhlaholí nové zvony
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena skončila na záchytce; opilý cyklista havaroval; opilý řidič skončil na záchytce
• Nosál z táborské zoo si s ošetřovateli hraje na schovávanou

Čtvrtek   29. 7. 2021

• Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky
• Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek
• Světská pouť letos ve Žďáře nad Sázavou nebude
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Znáte muže z fotografie?
• Malá odpočívka Studený na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno již slouží řidičům
• Z policejního deníku: hledaný muž putoval do vězení; krádež autorádia; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce
• Václav Klaus podal Městskému soudu v Praze žalobu na Ministerstvo zdravotnictví
• Silničáři opraví vozovku I/19 v Pohledu, uzavírka v obci bude pokračovat po celou dobu rekonstrukce
• Zámečtí hasiči ve Žďáře nad Sázavou oslaví stopětatřicáté narozeniny

Středa   28. 7. 2021

• Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021