Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 2.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Velbloud Jep z táborské zoo se rád předvádí fotografům
Mnohonásobný velbloudí otec Jep a jeho o 13 let mladší partnerka Frieda patří mezi návštěvníky táborské zoologické zahrady k nejoblíbenějším a nejfotografovanějším zvířatům. Hlavně samec Jep má velmi rád pozornost davů, často se vystavuje fotoaparátům návštěvníků.
Dobré snímky jim ulehčuje svou pomalou a majestátní chůzí, která umožňuje všem počkat si na ten nejlepší snímek. Čas od času se zastaví u svého speciálního stromu – „drbovníku“, kde mu ošetřovatelé nainstalovali osobní drbátko. Není jim nic jiného, než velký kartáč připevněný na strom. O něj se vydrží drbat i dlouhé minuty. To se pak pohotovější lidé mohou pochlubit i vtipným videem.

Velbloudi dvouhrbí chovaní v ZOO Tábor pochází z nehostinných stepí a polopouští Mongolska a Číny a jsou fyziologicky přizpůsobeni extrémním ročním výkyvům teplot v rozmezí až 75 stupňů Celsia. Obývá totiž nehostinné stepi a polopouště v nadmořské výšce 1 500 až 2 000 m. n. m., kde teploty vystupují k 50°C v létě a v zimě klesají na -25°C. Zdomácnělá forma velblouda dvouhrbého je rozšířená po celém světě, ale málo známým faktem je, že divoká forma je kriticky ohrožená vyhubením. Přežívá jen v mongolské poušti Gobi, kde žije pár set posledních jedinců.

Zoologická zahrada v Táboře je pro veřejnost otevřena každý den od 9 do 18 hodin.

Foto: Anna Kostohryzová
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: sprejer načmáral na zeď nečitelné nápisy; alkohol a drogy za volantem
Na ulici Prokopa Holého v Havlíčkově Brodě načmáral na fasádu budovy neznámý vandal bílou barvou nečitelné nápisy. Čin se stal v době od března do úterý 1. června fasádu budovy. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem dvou tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Alkohol za volantem
Policisté zastavili v úterý 1. června kolem třetí hodiny ráno na ulici Pod Náspem v Pelhřimově osobní auto Audi, jehož řidičem byl sedmatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška. "Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,51 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní a vykázalo stejnou naměřenou hodnotu. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté zastavili ve středu 2. června, kolem jedné hodiny ráno na ulici Šafaříkova v Moravských Budějovicích osobní auto BMW. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že jeho sedmadvacetiletý řidič má vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla nesmí usednout do roku 2029. Pokračovat v jízdě mu policisté na místě zakázali", informovala S. Rázlová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Muž za volant usedl v době zákazu
Policisté kontrolovali v úterý 1. června kolem šesté hodiny večer u místní části Dvořiště v Bystřici nad Pernštejnem osobní auto Volvo. "Provedená lustrace ukázala, že jeho pětačtyřicetiletý řidič má od října loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to na dobu jednoho roku. Dále byl součástí silniční kontroly také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek ukázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Další jízdu mu policisté na místě zakázali. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté zastavili v úterý 1. června kolem deváté hodiny večer u Olešné na Novoměstsku osobní auto Citroen, jehož řidičem byl jednatřicetiletý muž. Ten se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní na marihuanu a amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. Policisté mu další jízdu na místě zakázali. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

U Štoků zemřel po nehodě řidič osobního auta; další utrpěl těžké zranění
Po střetu dvou osobních ve středu 2. června v 5.40 hodin ráno u Štoků na Havlíčkobrodsku zemřel jednapadesátiletý řidič, devatenáctiletý byl letecky transportován do nemocnice v Hradci Králové.
Nehoda se stala na silnici II/131 u obce Štoky – mezi obcemi Petrovice a Větrný Jeníkov. Došlo zde ke střetu dvou osobních vozidel. Následky nehody jsou fatální – řidiči v jednom osobním vozidle utrpěl těžká zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel, řidič druhého vozidla utrpěl těžké zranění. Silnice je v místě nehody neprůjezdná.

"Devatenáctiletý řidič vozidla Škoda Felicia projížděl po silnici ve směru jízdy od obce Petrovice na Větrný Jeníkov. Jeho vozidlo se čelně střetlo s protijedoucím osobním vozidlem Suzuki Ignise, které řídil jednapadesátiletý muž. Řidiči vozidla Suzuki při nehodě zemřel. Řidič druhého vozidla byl s těžkým zraněním letecky transportován do nemocnice v Hradci Králové. Při prvotním ohledání místa dopravní nehody policisté zjistili, že řidič osobního vozidla Škoda Felicia vyjel s vozidlem částečně do protisměru, kde se čelně střetl s protijedoucím osobním vozidlem Suzuki Ignise", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

"Na místě nehody zasahovaly tři posádky ZZS Kraje Vysočina, dvě z Jihlavy a jedna z Humpolce. Z Hradce Králové pak vzlétl na pomoc vrtulník letecké záchranné služby. Naši zdravotníci ošetřili jednu osobu, kterou po vyproštění a ošetření předali s těžkým zraněním do péče Královéhradeckých záchranářů. Posádkou vrtulníku byla následně transportována do nemocnice v Hradci Králové. Řidič druhého vozidla bohužel utrpěl zranění neslučitelná se životem, kterým na místě nehody podlehl ještě před příjezdem zdravotníků", doplnil informace mluvčí krajských záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního šetření. Na místo nehody byl vyslán kompletní vjezd služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod.

Z auta vyprostili zaklíněné osoby hasiči z Jihlavy.

"V letošním roce v našem kraji zemřelo při dopravních nehodách celkem osm osob, sedm zemřelo bezprostředně při nehodě a jeden zemřel na následky nehody ve zdravotnickém zařízení", dodala D. Čírtková.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Nové vydání jihlavského románu Františka Marka připomíná 400 let od bitvy na Bílé hoře
Jihlavské nakladatelství Alcus vydalo při příležitosti výročí bitvy na Bílé hoře historický román Františka Marka (1913 - 1987) Nestačí život jeden. Děj románu se odehrává v Jihlavě na přelomu 16. a 17. století.
Na pozadí historických událostí líčí životní příběhy soukeníka Lynhytla ze Špitálské ulice a jeho dcery Doroty svedené rektorem jihlavské vyšší latinské školy Michaelem Abelem. Samotnou dějovou linii pak představuje osud brtnického pána Zdeňka Brtnického z Valdštejna, jednoho ze třiceti direktorů stavovského povstání. Dějovým vyvrcholením je jeho tragický konec po prohrané bitvě na Bíle hoře.

“Vydání jsem připravil na konec roku 2020, bohužel díky vládnímu zákazu maloobchodního je dostupné až nyní,” uvedl nakladatel Jakub Novotný.

“František Marek při psaní tohoto románu skvěle propojil svůj literární talent s fundovanými znalostmi historie Jihlavy. Většina postav i dějových zápletek se zakládá na skutečných událostech,” dodává.

ALCUS je komorní jihlavské nakladatelství, kterému se jako jednomu ze svých koníčků po večerech a víkendech věnuje jeho majitel a editor Jakub Novotný. Nakladatelství se ve své činnosti zaměřuje zejména na vydávání ediční řady BOHEMO-MORAVICA MONTANA ILLUSTRATA a odborného i literárního díla Františka Marka.
Jakub NOVOTNÝZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   3. 8. 2021

• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě je po požáru do odvolání uzavřena
• Kandidátní listiny do sněmovních voleb předložilo na Vysočině 19 stran, hnutí a koalic
• Z policejního deníku: zfetovaný recidivista se vloupal na soukromý pozemek; zloděj ukradl věci za 30 tisíc; opilá žena bourala s autem
• Práce na obchvatu Osové Bítýšky by mohly být do konce srpna dokončeny
• Na Vysočině se letos stalo 2622 dopravních nehod, čtrnáct lidí zemřelo
• Komentovaná prohlídka výstavy Element sklo - Matérie fantazie v jihlavské galerii
• Rozhovor s Jindřiškou Šmejkalovou: Duševní onemocnění může postihnout kohokoliv
• Zbraňová amnestie skončila, lidé na Vysočině odevzdali 175 zbraní a 8131 kusů střeliva
• V Jihlávce se střetlo auto s vlakem, řidič utrpěl zranění, provoz na trati je zastaven

Pondělí   2. 8. 2021

• Letní kino a autokino pod věžemi v Dukovanech zahájí film Bábovky
• Jihlava přivítá na náměstí Lukáše Krpálka
• V areálu Vodního ráje v Jihlavě hořela sauna, škoda je 1,5 milionu korun
• U Velkého Beranova skončilo osobní auto na střeše, zaklíněnou zraněnou osobu vyprostili hasiči
• Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného
• Z policejního deníku: mladík, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen opilý; opilec ohrožoval provoz na trati; vloupání do chaty
• Zahájení opravy silnice I/19 v Pohledu se o týden posunuje, práce začnou v pondělí 9. srpna
• Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku
• Studenti medicíny jsou zváni na stáž do nemocnice v Pelhřimově; hlásit se mohou do 16. srpna
• V dodávce, která bourala na dálnici, bylo nacpáno šestnáct osob

Neděle   1. 8. 2021

• Z policejního deníku: krádež poklopů, trubek a zámků; policisté chytli dva muže, kteří se vloupali do chatky; vandal poničil auto

Sobota   31. 7. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede švédský snímek O nekonečnu

Pátek   30. 7. 2021

• V Jiráskově ulici v Jihlavě panuje ohnivé léto
• Ludus Musicus vystoupí v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou s renesanční a gotickou hudbou
• V Budkově na Třebíčsku se v neděli rozhlaholí nové zvony
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena skončila na záchytce; opilý cyklista havaroval; opilý řidič skončil na záchytce
• Nosál z táborské zoo si s ošetřovateli hraje na schovávanou

Čtvrtek   29. 7. 2021

• Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky
• Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek
• Světská pouť letos ve Žďáře nad Sázavou nebude
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Znáte muže z fotografie?
• Malá odpočívka Studený na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno již slouží řidičům
• Z policejního deníku: hledaný muž putoval do vězení; krádež autorádia; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce
• Václav Klaus podal Městskému soudu v Praze žalobu na Ministerstvo zdravotnictví
• Silničáři opraví vozovku I/19 v Pohledu, uzavírka v obci bude pokračovat po celou dobu rekonstrukce
• Zámečtí hasiči ve Žďáře nad Sázavou oslaví stopětatřicáté narozeniny

Středa   28. 7. 2021

• Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021