Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 3.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zemřel restaurátor Otakar Marcin; podílel se například na opravě Mariánského sloupu na jihlavském náměstí
Otakar Marcin zemřel po dlouhé nemoci v sobotu 29. května ve věku 48 let. Město Jihlava s ním spolupracovalo na opravě mnoha cenných památek. Uvedla to mluvčí jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková.
"Statutární město Jihlava spolupracovalo s Otakarem Marcinem po mnoho let", informovala A. Hrdličková s tím, že mezi jeho poslední práce patřila například oprava Mariánského sloupu z roku 1690, který byl postaven jako poděkování za ochranu před morovou epidemií.

Pracoval také na opravě obou barokních kašen z roku 1797, které jsou ozdobeny pískovcovými sochami antických bohů vod Poseidona (Neptuna) a Amfitrité na Masarykově náměstí.

Jeho zručnou restaurátorskou práci však lze vidět například také na pětici soch Alegorií - Jaro, Léto, Podzim, Zima i Hudba z roku 1775 na dvoře za jihlavskou radnicí, podílel se také na obnově kamenného portálu na domě ČSOB či na obnově mnoha soch, božích muk, portálů či dalších kamenných prvků na jihlavských domech.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilý cyklista boural a skončil v nemocnici
Šestapadesátiletý muž ležel ve středu kolem jedenácté hodiny opilý u lavičky na ulici Třebíčská v Náměšti nad Oslavou a nebyl schopen samostatné chůze. A protože policistům nadýchal 2,87 promile, čímž ohrožoval svůj život a zdraví, ti jej zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Mladý opilý cyklista boural
Ve středu 2. června kolem desáté hodiny večer havaroval v Telči cyklista, který byl pod vlivem alkoholu. "Sedmadvacetiletý muž jel na kole po ulici Mládkova, přičemž vjel na travnatou plochu, kde narazil do veřejného osvětlení. S podezřením na lehké zranění ho zdravotnická záchranná služba transportovala na ošetření do nemocnice. Dechová zkouška, kterou policisté u muže provedli, vykázala naměřenou hodnotu 1,88 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ prošetřují jako přestupek na úseku dopravy.

Muž za volant usedl v době zákazu
Policisté zastavili ve středu 2. června krátce před desátou hodinou večer na ulici Bráfova v Třebíči osobní auto Škoda, jehož řidičem byl osmačtyřicetiletý muž. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má od prosince loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to na dobu jednoho roku. V další jízdě již pokračovat nesměl", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Test u řidiče vykázal přítomnost drog
Ve středu 2. června před půl osmou ráno kontrolovali policisté na ulici Husova v Třebíči osobní auto Volkswagen. "Jeho sedmatřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla S. Rázlová. Další jízdu mu policisté zakázali. Muž je podezřelý z přestupku na úseku dopravy.

Muž je podezřelý z přestupku
Policisté zastavili ve středu 2. června kolem půl čtvrté odpoledne na ulici Krále Jana v Chotěboři osobní auto Ford. "Provedená lustrace ukázala, že třiačtyřicetiletý muž, který sedl za jeho volant, není držitelem příslušné skupiny řidičského oprávnění. Policisté mu na místě další jízdu zakázali. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Horolezec Radek Jaroš vstoupil do Rekordmanské síně slávy
Do Rekordmanské síně slávy byl ve středu 2. června v Pelhřimově – městě rekordů uveden nejúspěšnější český himálajský horolezec, držitel několika rekordů a řady prvenství - Radek Jaroš, specialista na expedice v malém týmu, který výstupy absolvuje výhradně bez použití kyslíkového přístroje a bez pomoci výškových nosičů. Poté, co úspěšně dobyl poslední, čtrnáctou osmitisícovku - K2 – se stal prvním Čechem a teprve 15. člověkem na světě, který získal tzv. Korunu Himálaje (zdolal čtrnáct nejvyšších hor naší planety, velikánů, přesahujících svojí výškou hranici osmi tisíc metrů). Dokázal to navíc v nejvyšším věku ze všech držitelů Koruny Himálaje. V době, kdy stanul na vrcholu K2, bylo mu přesně 50 let, 2 měsíce a 27 dnů. Zároveň je držitelem tzv. Koruny světa, což znamená, že vystoupal na nejvyšší vrcholy každého z kontinentů. Jak Radek Jaroš potvrdil při převzetí ceny: „To má jen Reinhold Messner a já.“ Sympatický horolezec se tak do Rekordmanské síně slávy zařadil po bok již dříve oceněných osobností, jakými jsou např. Jiří Suchý (nejdéle v čele autorského divadla Semafor), Dana a Emil Zátopkovi (manželé s nejvíce zlatými medailemi z jedné olympiády), Jiří Holík (nejvíc startů za hokejovou reprezentaci), Karel Gott (nejvíc cen popularity)…
Kromě uvedení Radka Jaroše do Rekordmanské síně slávy byli včera dekorování i Rekordmani roku (v několika kategoriích). Výroční ceny udělují každoročně pořadatelé z Agentury Dobrý den v rámci mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů. Přehlídka českých NEJ… ale letos nebude moci proběhnout v tradičním rozsahu a tak slavnostní předání proběhlo komorně v rámci akce PELHŘIMOV! MĚSTO REKORDŮ ŽIJE!, která připomíná třicetiletou tradici rekordmanských festivalů a pokračuje celý příští týden v zahradě Muzea rekordů a kuriozit.

Výroční ceny z rukou starosty města Pelhřimova a zástupců Kraje Vysočina převzali:

kategorie: Muži
Petr Kocián – muž v ledu
Nejdéle zasypán ledem
Otužilec Petr Kocián z Hronova, muž s více než 40letou otužileckou praxí, vydržel 2:15:03 hod v průhledném boxu zasypán 465 kg ledových kostek o teplotě -5 °C. V boxu, kam byl postupně odtávající led dosypáván (celkem dalších 30 kg), rekordman po celou dobu pokusu stál a ledem byl zasypán od nohou až po prsa. Otužilec měl při svém pokusu, který proběhl v Pelhřimově a stal se světovým rekordem, na sobě pouze plavky, boty do vody a kšiltovku.

kategorie: Handicap
Miroslav Motejzík - triatlon XTERRA ČR 2020 s handicapem + Výstup na MERA PEAK s podkolenní amputací levé nohy

Triatlon XTERRA ČR 2020 s handicapem
Miroslav Motejzík ze Strakonic dokončil v sobotu 5. září 2020 v Prachaticích terénní triatlon XTERRA CZECH v čase 05:58:48,9 hod. s podkolenní amputací levé nohy. V průběhu závodu, který je nejstarším podnikem světového poháru v triatlonu v Evropě, uplaval vzdálenost 1, 5 km, na horském kole absolvoval trasu dlouhou 33 km a ve volném terénu uběhl 10, 5 km, přičemž na každou disciplínu musel použít jinou podkolenní protézu.

Výstup na MERA PEAK s podkolenní amputací levé nohy
Miroslav Motejzík ze Strakonic (nar. 19. září 1975) zdolal s podkolenní protézou na levé noze vrchol nepálské hory MERA PEAK (6 461 m n. m.), která se nachází se v zóně Sagarmáthá v pohoří Mahalangur Himal.

kategorie: Kuriozita roku
Miloslav Vaváček – Kolekce funkčních modelů parních strojů a miniaturních děl v unikátním projektu

Kolekce funkčních modelů parních strojů v unikátním projektu
Mgr. Miloslav Vaváček je autorem projektu „Experiment, aneb plnou parou vpřed! Umělecká produkce s modely parních strojů“. Projekt je rozdělen do samostatných vystoupení nazvaných „Parní show Jamese Watta – historie využití parní síly od starověku po současnost“ a „Parostrojní řemesla – mistrovské modely historických průmyslových provozů poháněné starožitnými parními strojky“. Při vystoupeních jsou využívány následující funkční parní stroje a řemesla: Heronova reakční parní turbína – 1. století n. l., akční parní turbína G. Branca 1629, Newcomennův atmosférický parní stroj, vahadlový parní stroj Jamese Watta, hypocykloidní parní stroj Mathew Murray, šoupátkový parní stroj s létajícím mechanickým koněm – original z konce 19. století, parní elektrárna s turbínou a osvětlením, Stirlingův historický horkovzdušný motor s fontánou, parní závodní roadster a nákres Architonito – Archimedův parní kanon, parostrojní pivovar a strojírna Emila Škody, parní válec, mlýn, kovárna a elektro generátor Františka Křižíka.

Kolekce funkčních miniaturních modelů děl v unikátním projektu
Mgr. Miloslav Vaváček je autorem projektu „Batalion France Jabůrka aneb artilerie do kapsy“. Jedná se o unikátní dělostřeleckou show s miniaturními funkčními modely děl, spadajícími do období 15. až 19. století. Show zahrnuje bitevní scény chronologicky řazené od husitského obléhání hradu Karlštejn až po Bitvu Tří Císařů u Slavkova a jsou při ní využívána následující děla: těžké husitské obléhací dělo – bombarda, francouzská obléhací šestikolová bombarda, pozdně gotická houfnice Vladislava Jagellonského, španělské pevnostní dělo, hansovní lodní kanon z Gdaňsku, polní landsknechtské dělo „Velká zpěvačka“ Jörg von Frundsberg, lehký renesanční falkonet, třeboňské dělo Petra Voka z Rožmberka, císařský moždíř Rudolfa II., polní dělo Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, švédské obléhací dělo z třicetileté války, císařská švihovka z třicetileté války, pevnostní moždíř z třicetileté války, napoleonská osmiliberka system Gribeauval z bitvy u Slavkova. Všechna výše uvedená děla mají tormentaci – tj. osvědčení, že prošly zkouškou ve státní zkušebně a lze s nimi střílet na veřejnosti. Nejmenší dělo má hlaveň dlouhou 73 mm a ráži 20 mm, nejdelší hlaveň měří 290 mm a má ráži 12 mm.

kategorie: Propagační rekord roku
Balónový pilot Jan Smrčka a zástupce společnosti TOI-TOI
První létající toaleta

Jan Smrčka z Kozolup absolvoval první originální let s balónem, který měl místo tradičního koše mobilní toaletu TOI-TOI. Od úsměvného nápadu k jeho realizaci uplynuly dva roky, během nichž pilot pracoval i na potřebné certifikaci netradiční „kabiny“ a dalších detailech nezbytných k tomu, aby se tento kuriózní let mohl uskutečnit. 1. mobilní toaleta vzlétla k nebi v sobotu 13. června 2020 z Masarykova náměstí v Pelhřimově – městě rekordů a její let trval 21:16 min.

kategorie: Charitativní rekord roku
Andělé stromu života – přejezd ČR na koloběžkách
Přejezd ČR na koloběžkách

Spolek Andělé Stromu života uspořádal charitativní projekt „Jedou jako o život“, v rámci kterého Barbora Olivková a Jan Szyszkowicz dokázali v průběhu 6 dní, 13 hodin a 10 minut přejet na koloběžkách celé území ČR z nejvýchodnějšího do nejzápadnějšího bodu. Trasu dlouhou 803 km, na které zdolali převýšení 7 865 m, absolvovali na sportovních koloběžkách zn. Kostka, přičemž čistý čas jízdy při průměrné rychlosti 14,3 km/h činil 56:07:27 h. Ve zbylém čase se nevěnovali jenom odpočinku, ale také šíření osvěty o paliativní péči. Cestou totiž proběhlo 8 různých setkání, kde společně s posádkou doprovodného vozidla prezentovali hospicovou péči a Mobilní hospic Strom života.

Ocenění převzali rovněž někteří rekordmani roku 2020, kteří z důvodu koronavirové krize nemohli v loňském roce cenu převzít (případně se nenašla vhodná příležitost):

Kategorie: Muži 2020
Luboš Hanus – mistr světa v aerobiku
Největší počet titulů mistra světa ve sportovním aerobiku v kategoriích kadet a junior

Luboš Hanus z Žemličkovy Lhoty, člen Aerobik studio Dvojka Sedlčany, se stal pod vedením trenérky Kristýny Faktorové v letech 2016 – 2019 držitelem 6 titulů mistra světa ve sportovním aerobiku v kategoriích cadet Men, cadet Mixed Pairs, junior Men a junior mixed Pairs organizace FISAF International:

MS 2016 (Vídeň) - 1. místo v kategorii cadet Men a s partnerkou Michaelou Zelenkovou 1. místo v kategorii cadet Mixed Pairs

MS 2017 (Leiden) - 1.místo v kategorii cadet Men a s partnerkou Michaelou Zelenkovou 1.místo v kategorii junior Mixed Pairs

MS 2018 (Leiden) - 1. místo v kategorii junior Men

MS 2019 (Leiden) - 1. místo v kategorii junior Men

Dalších 9 medailí (z toho 5 zlatých) získal rekordman na mistrovství Evropy:

Kategorie: Kuriozita roku 2020
Petr Píša – Největší ocelová loutka v České republice

Podle výtvarného návrhu Josef Sodomky vytvořili kováři Petr Píša, Oliver Krejčí, Tomáš Janovec a Adam Štumar unikátní loutku rytíře proměňujícího se v průběhu představení s názvem REZAVÁ RAPSODIE v anděla. Výška loutky, vážící 1700 kg, je 7,6 m, přičemž ovládací „kříž“ ční ve výši 9,5 m. Loutka dokáže pomalu kráčet, pokleknout, vzít svoji Múzu na dlaň a vynést ji do výšky své hlavy. Při představeních Múza zvedá rytíři jeho hledí a poté, co on prozře, mění se v anděla, a to jak podobou hlavy, která nejenže se pohybuje, ale například i její oči mrkají, tak i díky křídlům, jimiž obří loutka umí mávat. Za pomoci horolezeckých lan a kladek ji na způsob obří marionety ovládá 9 loutkovodičů, z nichž jeden je uvnitř těla a zajišťuje odtud hybnost hlavy a křídel. Technicky loutka visí na teleskopickém rameni čelního manipulátoru, stroje, který jede za ní a nese ve výšce hlavní ovládací kříž. Loutku vlastní a provozuje zapsaný spolek Tančírna Třešť. Vyrobena byla v průběhu 75 dnů v Kovárně Na vyhlídce v Třešti.

Zdroj foto: radekjaros.cz
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Děti hospitalizované v pelhřimovské nemocnici dostaly deset krabic hraček, knh či her
Knihy, deskové hry či plyšáci různých velikostí a barev zpříjemní pobyt hospitalizovaným dětem, ale zároveň potěší malé pacienty při vyšetření na ORL a v ostatních odborných ambulancích. Dětskému oddělení v pelhřimovské nemocnici darovala spoustu věcí soukromá firma. Uvedla to mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.
„Celá akce vznikla díky paní Miroslavě Gintarové, která s nápadem uspořádání hračkosběru přišla. Sbírku jsme letos uspořádali už počtvrté. Jsme rádi, že můžeme udělat radost dětem a pomoci jim překonat období, které tráví v nemocnici,“ sdělila Martina Malínková z firmy Ciret, která spolu s Janem Razimou, vedoucím logistiky, hračky do nemocnice přivezla.

Předání se uskutečnilo za přítomnosti zástupců dětského oddělení primáře MUDr. Stanislava Houštka, vrchní sestry Lenky Rokosové, manažerky kvality Pavlíny Fridrichovské a učitelek mateřské školy a školního klubu pelhřimovské nemocnice Aleny Habichové a Moniky Kociánové.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Po dobu oprav průtahu v Pohledu bude silnice úplně uzavřena
K tomu, abychom zahájili opravu silnice I/19 na průtahu obcí Pohled na Havlíčkobrodsku, již máme potřebné stavební povolení. Momentálně probíhá výběrové řízení na zhotovitele, přičemž o zakázku v předpokládané hodnotě 23,58 milionů korun bez DPH se uchází 4 subjekty. Z těchto nabídek je nejnižší cena 21,45 milionů korun bez DPH současně s nejkratší dobou uvedení do provozu 16 týdnů. Nyní hodnotící komise vyhodnocuje všechny podané nabídky z hlediska splnění požadavků uvedených v zadávací dokumentaci veřejné zakázky a ekonomické výhodnosti
Stavba navazuje na již ukončené nebo probíhající opravy silnice I/19 mezi Pohledem a Keřkovem, které zlepšují stav i bezpečnost této komunikace. Technický stav vozovky stávající části silnice již neodpovídá požadavkům kladeným na silnice I. třídy, a tak účelem stavby je zejména zlepšení technického stavu vozovky, zkvalitnění povrchu komunikace a celkově prodloužení její životnosti. Připravovaná oprava na průtahu Pohledem v celkové délce 1,04 km představuje práce v úseku od konce stavby přeložky silnice I/19 (součást stavby I/34 Rouštany - Pohled) až za poslední sjezd na konci obce Pohled směrem na Simtany. Oprava vozovky bude v celé trase prováděna přibližně s mírnou šířkovou korekcí, aby se docílilo sjednocení šířky na 3,0 m jízdní pruh a 0,25 m vodicí proužky. Celková šířka zpevnění asfaltem bude maximálně 6,5 metru.

V rámci prací dojde k odfrézování stávajících asfaltových vrstev a pokládce nových. V některých úsecích se přepokládá kompletní sanace vozovky z důvodu nedostatečně únosných okrajů v místech historického rozšiřování komunikace. Dojde rovněž k obnově a doplnění svodidel, aby zádržný systém v řešeném úseku odpovídal současným normám. Způsob odvodnění zůstane zachován. Odvedení vody z povrchu vozovky do uličních vpustí bude v části Přibyslavské ulice zlepšeno novými obrubníky. V úsecích s výskytem silničních příkopů podél silnice I/19 budou tyto pročištěny a osety hydroosevem. Opraven bude 1 propustek pod silnici a dále se pročistí stávající propustky pod sousedními sjezdy. Všechna kolmá čela těchto propustků v extravilánu budou odstraněna a nahrazena čely šikmými.

Opravu plánujme za úplné uzavírky silnice I/19. Důvodem pro toto opatření je nedostatečná šířka stávající silnice, která neumožňuje provádění po polovinách. Doprava bude do 3,5t a nad 3,5t bude převedena na své značené objízdné trasy. V současné době obec Pohled realizuje svoji investiční akci (výstavba nové kanalizace) s uzavírkou ulice Přibyslavská. Termín zahájení opravy silnici I/19 je tak závislý na termínu dokončení kanalizace. Nicméně pokud to bude časově možné, budeme se snažit naši akci realizovat ještě do konce této stavební sezóny.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Na silnicích Vysočiny letos zemřelo po nehodách osm osob
V průběhu prvních pěti měsíců letošního roku šetřili policisté na Vysočině celkem 1 743 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod mírně zvýšil, a to o 62, což představuje nárůst o čtyři procenta. Letošní dopravní nehody si vyžádaly již osm obětí, když sedm účastníků zemřelo bezprostředně při dopravní nehodě a jedna osoba zemřela na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Loni zemřelo za prvních pět měsíců roku 17 osob.
Za pozitivní jev dopravní policisté považují skutečnost, že se v našem kraji v letošním roce výrazně snížil počet dopravních nehod s tragickými následky. Celkem 17 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 37 procent. Dalších 360 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až květen roku 2020 o devět procent nižší. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 107 963 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 je o dvanáct procent vyšší.

Ve 49 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje a ve dvou případech, že byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně snížil, a to o osmnáct procent. Policisté v letošním roce ale dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu.

Když se podíváme na příčiny dopravních nehod, tak jednoznačně vede způsob jízdy v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí – tyto dvě příčiny stojí za většinou letošních nehod – konkrétně byly příčinou 897 dopravních nehod. Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě, což představuje ignorování základních dopravních značek – dej přednost v jízdě nebo stůj, dej přednost v jízdě – celkem 80 dopravních nehod. Někteří také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují.

Celkem 744 nehod bylo nezaviněných ze strany řidiče. Ve většině případů (731 dopravních nehod) se jednalo o srážky vozidel s lesní zvěří. Tyto nehody tak dlouhodobě tvoří více než třetinový podíl na celkovém počtu dopravních nehod – za první čtyři měsíce se konkrétně jedná o více než 41 procent z celkového počtu nehod.

Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 25 motocyklistů, ve čtrnácti případech motocyklisté nehodu zavinili. Dva motocyklisté se při nehodě těžce zranili, dvacet motocyklistů utrpělo lehké zranění a pouze tři vyvázli z nehody bez zranění.

Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 28 chodců, v osmi případech chodec nehodu zavinil. Čtyři chodci se při nehodě těžce zranili a 23 chodců utrpělo při střetu s vozidlem lehké zranění, pouze jeden chodec vyvázl bez zranění.

Od začátku roku do konce dubna vyjížděli policisté v našem kraji vyšetřovat nehody, na nichž mělo účast 34 cyklistů, když 24 cyklistů nehodu zavinilo. Jeden cyklista při nehodě zemřel, jeden se těžce zranil a dalších 18 dalších utrpělo lehké zranění a pouze čtyři cyklisté vyvázali z nehody bez zranění. V sedmi případech policisté zjistili, že cyklista – viník dopravní nehody - byl v době nehody pod vlivem alkoholu.

Proto především dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda dodržují všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a zdali nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Policejní kontroly budou zaměřeny také na chování motocyklistů a cyklistů v silničním provozu, kteří patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu a s příchodem teplého počasí lze předpokládat, že se budou ve větší míře objevovat v silničním provozu.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Podzemí v Jihlavě je pro veřejnost otevřeno každý den
Jihlavské podzemí se otevřelo veřejnosti, přístupné jsou všechny tři okruhy, tedy kromě historického podzemí i okruh Alfa – kryt civilní obrany a Jihlavské kolektory. Návštěvníci však musí dodržovat všechna hygienicko-bezpečnostní opatření. Otevřeno je sedm dní v týdnu od 9 do 17 hodin.
"Takto otevřeno budeme mít také po oba prázdninové měsíce. Na přelomu června a července počítáme jen s krátkou pauzou z technických důvodů,“ říká vedoucí podzemí Martina Zachová s tím, že prohlídky s průvodcem začínají vždy v každou celou hodinu, kromě 13. hodiny, kdy je krátká polední pauza, a v případě většího zájmu turistů je samozřejmostí rozšíření otevírací doby.

Zatímco první dvě trasy podzemím a krytem civilní obrany jsou otevřeny denně, třetí trasu Jihlavskými kolektory lze navštívit pouze v sobotu po předchozí rezervaci v rezervačním systému na webových stránkách www.jihlava.cz/podzemi v sekci pro návštěvníky, rezervační systém se uzavírá vždy ve čtvrtek o půlnoci.

V současné době jsou povoleny skupinové prohlídky do 10 osob bez omezení. Do počtu 30 osob musí být splněna alespoň jedna z podmínek, kterými jsou absolvování PCR testu v posledních 7 dnech, absolvování POC testu v posledních 72 hodinách, laboratorně potvrzené prodělání onemocnění Covid-19 ne starší než 180 dní, alespoň 22 dnů po první dávce vakcíny, přičemž mezi podáním první a druhé dávky nesmí uplynout víc než 90 dnů a od druhé dávky více než 9 měsíců, u jednodávkové vakcíny musí od očkování uplynout alespoň 14 dní, ale ne více než 9 měsíců.

Pro bezpečnost návštěvníků jsou v podzemí nastavena opatření, která je třeba důsledně dodržovat. Samozřejmostí je zakrytí nosu a úst respirátorem nebo jiným stejně účinným prostředkem, dezinfekce rukou u vstupu a dodržování bezpečného odstupu. Po každé prohlídce bude podzemí ventilováno. Je žádoucí, aby návštěvníci po zakoupení vstupenky čekali na zahájení prohlídky na nádvoří před vstupem do objektu, průvodci si je vždy před každou prohlídkou vyzvednou.

Foto: nahoře - svítící chodba v podzemí; dole: kryt civilní obrany
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   22. 9. 2021

• Zpívající lípa ve Žďárských vrších v Telecí vyhrála anketu Strom roku
• V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
• Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
• Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
• Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
• Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem

Úterý   21. 9. 2021

• Energetiky i obyvatele okolí Dukovan prověřilo největší cvičení letošního roku
• Výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu u Termesiv odhalila cihlářskou pec
• Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za čtyřicet tisíc, krádež úhlové brusky
• Nepropásněte volby, voličský průkaz si můžete snadno vyřídit přes datovou schránku
• Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava byl zvolen do čela Evropské asociace klinických anatomů
• Čokoládový Alfons Mucha, roboti i obří tužka v putovní expozici Muzea rekordů na veletrhu Svět knihy
• Nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy; nevěnování se řízení je na dálnici D1 nejčastější příčinou dopravních nehod
• V Pelhřimově budou rodiče dětí narozených od 1. října 2020 do 30. září 2021 opět sázet stromky
• Noc vědců zabaví celou rodinu
• Obrazy Jolany Mertové si mohou zájemci prohlédnout v muzejní kavárně v Jihlavě

Pondělí   20. 9. 2021

• Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
• Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
• V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
• Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
• Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi

Neděle   19. 9. 2021

• Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
• Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
• Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel

Sobota   18. 9. 2021

• V dodávce se skrývali tři migranti

Pátek   17. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede česko - americký snímek Manželství
• Hasiči v neděli uctí památku zesnulých kolegů, kteří zemřeli při výbuchu domu v Koryčanech
• Z policejního deníku: krádež vrtačky a pily ze sklepa; cyklista byl opilý
• V jihlavském domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Martina Michaela Stiltenna - Zlomy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021

• Další požár v Enviropolu v Jihlavě: nový hasící systém zafungoval
• Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 80 tisíc; žena nadýchala téměř 3,5 promile; řidič nadýchal přes dvě promile
• Testování na základních školách v Jihlavě neodhalilo jediného pozitivního žáka
• Nad Chaloupkami se nesl hlas ovcí a saxofonů
• Práce na ulici...
• Oprava silnice I/19 mezi obcí Kámen a hranicí Vysočiny s Jihočeským krajem spěje do finále
• V jihlavském muzeu si budou moci lidé prostudovat historii jihomoravských šibenic
• Při nehodě u Blatnice na Třebíčsku zemřel řidič osobního auta

Neděle   12. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 30 tisíc; opilec skončil na záchytce
• Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor
• Procházka podzimní krajinou až k Chudobínské borovici

Sobota   11. 9. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyři mláďata prasat visajanských

Pátek   10. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za 50 tisíc; krádež motocyklu Jawa Babeta
• Policisté žádají o pomoc svědky nehody na Havlíčkobrodsku, při které zemřel osmašedesátiletý chodec
• Záchranáři ve Velkém Meziříčí představili třeba ukázku simulované dopravní nehody motorkáře
• V Golčově Jeníkově shořela dřevěná chata, nikdo nebyl zraněn
• Filmový klub v Jihlavě uvede řecký film o tak trochu jiné pandemii Jabka
• Ptákům i zajícům se lépe daří v menších polích. Česká to nejsou!

Čtvrtek   9. 9. 2021

• Lipničtí mají na autech samolepku inspirovanou obrazem Jaroslava Panušky
• Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín
• Vydejte se po stopách středověkých zvířat v táborské zoo
• Výroční cenu České pohádkové akademie obdržela pelhřimovská Agentura Dobrý den
• Z policejního deníku: devětašedesátiletý motorkář zemřel po srážce s autem; vloupání do osobního auta - policisté apelují, nenechávejte ve voze cennosti; krádež pletiva za 60 tisíc
• Na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem osmašedesátiletý muž
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé; výrazný pokles policisté evidují u těžce zraněných osob
• O soužití Čechů a Němců v Jihlavě a o hmyzím společenství v září v jihlavském muzeu

Středa   8. 9. 2021

• Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě začne sázením stromů
• Mezi Herálcem a Humpolcem zemřel po střetu s osobním autem motorkář
• V Třebíči se bude konat bazárek věcí z charitního Šatníku
• Z policejního deníku: krádež 70 litrů nafty; řidič nadýchal skoro čtyři promile, skončil na záchytce
• Přednáška na téma dendrologie s Josefem Kynclem v jihlavském muzeu
• Cesta do školy v Jihlavě - Heleníně je bezpečnější; město tam vybudovalo nový chodník
• Práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/38 pokračují
• V Dukovanech krátkodobě odstaví 3. výrobní blok, zkontrolují čerpadla

Úterý   7. 9. 2021