Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 6.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zvyšuje se počet nehod s účastí motocyklistů, které ve většině případů končí vážným zraněním
Devět dopravních policistů Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se služebními motocykly se v neděli 6. června odpoledne zapojilo do dopravně bezpečnostní akce zaměřené na dohled nad silničním provozem, zejména na chování motocyklistů v silničním provozu. Policisté budou kontrolovat, zdali motocyklisté dodržují nejvyšší povolenou rychlost, mají v pořádku všechny doklady potřebné pro provoz a řízení motocyklu a zdali je motocykl v řádném technickém stavu.
Do akce se zapojili dopravní policisté na území celého Kraje Vysočina, včetně dálnice D1. Policisté se v rámci akce věnovali také chování ostatních účastníků silničního provozu, protože hustota provozu na silnicích všech typů začala v souvislosti s ukončením mimořádných a krizových opatření výrazně narůstat.

Naplno začala také letošní motorkářská sezóna, což se také odrazilo v počtu dopravních nehod s účastí motocyklistů. Za prvních pět měsíců letošního roku jsme vyšetřovali dopravní nehody, na nichž mělo účast celkem 25 motocyklistů, ve 14 případech motocyklisté nehodu zavinili. Dva motocyklisté se při nehodě těžce zranili, 20 motocyklistů utrpělo lehké zranění a pouze tři motocyklisté vyvázli z nehody bez zranění.

Teplé počasí láká na silnice každoročně větší počet motocyklistů. S tím by měli počítat nejen samotní motocyklisté, ale také všichni ostatní účastníci silničního provozu. Samotní motocyklisté by měli dbát zvýšené opatrnosti a nepřeceňovat svoje schopnosti zvlášť, když vyjíždějí na silnice po delší zimní přestávce. Proto policie všechny řidiče motocyklu upozorňuje, aby dbali opatrnosti a jízdě na motocyklu věnovali zvýšenou pozornost, aby nezpůsobili dopravní nehodu.

Motocyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu a případný střet s vozidlem nebo s pevnou překážkou končí ve většině případů úmrtím nebo těžkým zraněním motocyklisty. Nejzákladnější podmínkou bezpečné jízdy na motocyklu je používání prvků pasivní bezpečnosti. Důležitá je přilba, vhodné oblečení s reflexními prvky, pevná obuv a vhodné rukavice. Ale ani kvalitní výbava není zárukou bezpečného návratu, zejména pokud nezkušený motocyklista příliš riskuje a pokud nepřizpůsobí rychlost své jízdy stavu pozemní komunikace, hustotě provozu a počasí.

Pro bezpečný návrat motocyklistů z jejich cest je velmi důležité, aby řidiči motocyklů vždy jezdili s rozumem a nikdy nepřeceňovali své síly. Na silnicích se v dnešní době stále častěji objevují také mladí motocyklisté, kteří nemají zatím vůbec žádnou zkušenost s ovládáním silného stroje, takže velice snadno přecení své síly, motocykl nezvládnou a výsledkem je pak většinou havárie. Často ale bohužel s tragickými a zcela nevratnými následky. Je důležité, aby řidiči motocyklů vždy jezdili s rozumem a nikdy nepřeceňovali své síly. Na silnicích se v dnešní době stále častěji objevují také motocyklisté, kteří nemají zatím vůbec žádnou zkušenost s ovládáním silného stroje, takže velice snadno přecení své síly a výsledkem je pak havárie. Často ale bohužel s tragickými a zcela nevratnými následky.

„Na chování motocyklistů v silničním provozu se budeme pravidelně zaměřovat v rámci dohledu nad silničním provozem. Dnešní dopravně bezpečnostní akce není v letošním roce v žádném případě akcí poslední," dodává vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina plk. Mgr. David Jirák a doplnil, že nejčastějším zjištěným přestupkem v případě řidičů motocyklů bývá překročení nejvyšší povolené rychlosti.

Podle zkušeností dopravních policistů je jednou z nejčastějších příčin kolizí motocyklistů nezvládnutí stroje. Motocyklisté často nesprávně, nebo opožděně zareagují na vzniklou situaci a správný manévr, nebo jeho dokončení nezvládnou. Motocykl se pak stává neovladatelný a následky mohou být tragické. Z praxe dopravních policistů všeobecně vyplývá, že motocyklisté často podceňují i důležitost přilby a náležité výbavy.

Problémy mohou nastat u motocyklistů, kteří ještě nemají dostatečné zkušenosti s řízením motocyklu, kteří se po zakoupení výkonného stroje, nenaučí dokonale zvládnout jeho ovládání a problémy pak nastávají při průjezdech zatáčkou, či předjíždění. Rovněž tak nemají dostatečnou zručnost při zvládnutí stroje ve smyku a v samotném předvídání kolizních situací. Do nebezpečné situace se mnozí mohou dostat i při jízdě ve skupině motocyklistů, kdy nebývají dodržovány bezpečné vzdálenosti mezi stroji a reakce na „přibrzdění“ vpředu jedoucího stroje může vyvolat řetězovou nehodu vzadu jedoucích strojů.

Foto: ilustrační, Policie ČR
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Ve Velké Bíteši byla nalezena letecká puma, evakuováno bylo 1300 obyvatel, pyrotechnik ji zneškodnil
Kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy muselo být v neděli 6. června kolem jedenácté hodiny dopoledne evakuováno na 1300 obyvatel Velké Bíteše na Žďársku. Následně pyrotechnik za policejního doprovodu leteckou nevybuchlou pumu převezl na bezpečné místo, kde ji zneškodní. Evakuace je ukončena a lidé se mohou vrátit do svých domovů. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Ve 13.50 hodin byl perimetr zhruba 800 metrů kolem nálezu letecké pumy na devíti stanovištích zcela uzavřen a policejní pyrotechnik se pumu deaktivoval na bezpečném místě. U nálezu bylo několik policejních hlídek a policisté střežili místo proti vstupu nepovolaných osob.

O nálezu v lokalitě U Kapličky, kde se staví nové domy, se policie dozvěděla v 10 hodin. Jde o pumu měřící okolo 70 centimetrů. S evakuací obyvatel pomáhali hasiči. Autobusy je převážely ke hřišti, kde je i pro případ, že by někomu bylo špatně, zdravotnická záchranná služba.

Foto: Policie ČR
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: auto se samo projelo ulicemi; kůň se lekl a skončil pod koly auta; seniorka na elektrokole narazila do cyklisty
Třiadvacetiletý řidič osobního auta zastavil v pátek 4. června patnáct minut před devátou ráno v Jihlavě na třídě Legionářů u restaurace. Auto však nezabezpečil proti pohybu a odešel. Auto se následně samovolně rozjelo z kopce, projelo křižovatkou s ulicí Fritzova a poté narazilo do přední části zaparkovaného vozu Škoda Felicia a do levé přední části vedle zaparkovaného vozu Volkswagen Passat. Tato dvě auta byla zaparkovaná na parkovišti na ulici Úprkova u městského nádraží. Řidič alkohol nenadýchal a ke zranění osob nedošlo. Hmotná škoda na poškozených vozech byla vyčíslena na 50 tisíc korun. Věc dopravní nehody vyřešili policisté s viníkem na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Z ohrady utekl chovatelce kůň a způsobil nehodu
V pátek 4. června deset minut po šestnácté hodině odpoledne přijali policisté oznámení o nehodě, která se stala v Kramolíně na Třebíčsku. "Dvaadvacetiletá chovatelka vedla v otevřené ohradě koně. Při vedení koně se kůň údajně náhle ulekl projíždějícího vozu, chovatelce se vysmekl. Z ohrady utekl na silnici, kde do koně narazilo projíždějící vozidlo Iveco, jehož řidič projížděl po silnici ve směru od Kramolína ke Slavěticím. Při střetu utrpěl kůň zranění. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 300 tisíc korun, a to nejen na havarovaném vozidle, ale škodu vyčíslila také chovatelka na zraněném koni", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Další okolnosti dopravní nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Třebíč.

Zloděje přistihl v chatě její majitel
Policisté zadokumentovali případ krádeže vloupáním do rekreační chaty u Skorkova u Herálce na na Havlíčkobrodsku. Do chaty uplynulý čtvrtek 3. června v nočních hodinách vnikl zloděj. Dovnitř se dostal po rozbití skleněné okenní výplně a vnikl do chodby chaty, odkud vzal láhev rumu a dvoulitrovou plastovou láhev s bílým stáčeným vínem. Majiteli chaty vznikla krádeží a poškozením skla okna hmotná škoda v celkové výši 700 korun.
Stejný pachatel se pokusil oknem vniknout v sobotu časně ráno, kolem třetí hodiny, do další chaty u Skorkova u Herálce za účelem odcizení dalšího alkoholu. "Na místě byl ale přistižen majitelem chaty, který na místo přivolal policejní hlídku. Policisté zloděje zadrželi, a protože byl v silně podnapilém stavu, když provedená dechová zkouška vykázala hladinu téměř dvě promile alkoholu, muže převezli k vystřízlivění na záchytku do Jihlavy. Dvaačtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu krádeže a poškození cizí věci", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.

Zloděj vnikl do zaparkovaného vozidla
Neznámý pachatel v přesně nezjištěnou dobu od čtvrtečního večera do pátečního dopoledne vnikl na volně přístupném parkovišti na ulici Humpolecká v Pelhřimově do zaparkovaného osobního auta. "Zatím nezjištěným způsobem poškodil zámek dveří u vozidla Škoda Octavia, kdy následně vnikl do interiéru vozidla, odkud vzal autorádio značky Pioneer a spínací skříňku na světla. Z vozidla zloděj navíc odmontoval dva přední světlomety a dvě přední směrová světla. Majiteli vozidla vznikla poškozením vozidla a krádeží věcí hmotná škoda v celkové výši 16 500 korun", uvedla mluvčí. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a krádeže.

Řidička v noci nezvládla průjezd Jihlavou
Policisté přijali oznámení o nehodě, která se stala v sobotu 5. června v noci deset minut po půl jedné na ulici Hradební v Jihlavě. "Čtyřiadvacetiletá řidička jedoucí s osobním vozem Alfa Romeo ve směru jízdy od ulice Znojemská směrem k ulici Žižkova, nepřizpůsobila rychlost jízdy vozidla a při projíždění pravotočivé zatáčky uvedla vozidlo do smyku a následně přejela smykem přes celou šíři komunikace a vlevo mimo komunikaci narazila vozidlem do směrové návěsti. Při dopravní nehodě si řidička způsobila lehká zranění, se kterými ji záchranáři převezli do nemocnice v Jihlavě", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Ke zranění jiných osob nedošlo. Policisté u řidičky provedli dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Hmotná škoda dosáhla částky 70 tisíc korun. Policisté vyřešili věc dopravní nehody uložením pokuty v příkazním řízení.

Senior havaroval na motocyklu
Policisté přijali v pátek 4. června deset minut po deváté hodině ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala na ulici Zámek v Náměšti nad Oslavou. "Dvaasedmdesátiletý řidič jedoucí na motocyklu Yamaha ve směru jízdy od Jinošova do centra Náměště nad Oslavou nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a stavu komunikace, kdy po projetí levotočivé zatáčky s motocyklem havaroval a zůstal ležet v pravém silničním příkopu", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Při nehodě utrpěl řidič lehké zranění a záchranáři jej převezli do nemocnice v Třebíči. K jinému zranění osob nedošlo. Na motocyklu vznikla hmotná škoda ve výši 15 tisíc korun. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Další okolnosti dopravní nehody šetří policisté dopravního inspektorátu Třebíč.

Při nehodě autobusu se zranil řidič a jeden cestující
Policisté přijali v sobotu 5. června deset minut po třinácté hodině oznámení o nehodě autobusu na silnici II/399 u Dalešic na Třebíčsku. "Dvaašedesátiletý řidič jedoucí s autobusem značky Setra na lince Třebíč – Dukovany ve směru od Dalešic po projetí levotočivé zatáčky na přímém úseku vozovky se plně nevěnoval řízení vozidla a vjel s autobusem vpravo mimo komunikaci, kde narazil do stromu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění cestujícího v autobuse a ke zranění řidiče autobusu", informovala policejní mluvčí D. Čírtková. Hmotná škoda na autobusu byla odhadnuta na 300 tisíc korun. Policisté provedli u řidiče autobusu dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Další okolnosti dopravní nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Třebíč.

Na sjezdu z dálnice D1 srazily se dvě nákladní soupravy
V pátek 4. června kolem půl páté odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na sjezdu z dálnice D1 u Humpolce na Pelhřimovsku. "Třiašedesátiletý řidič jízdní soupravy tvořené nákladním autem a návěsem vjížděl ze sjezdu z dálnice D1 na silnici I/34 ve směru na Pelhřimov. Při jízdě křižovatkou nedal přednost zprava jedoucí jízdní soupravě tvořené nákladním automobilem a návěsem. Řidič této soupravy jel po hlavní silnici I/34 od Humpolce na Pelhřimov. V prostoru křižovatky došlo ke střetu obou vozidel. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Policisté u obou řidičů provedli dechovou zkoušku, když výsledky obou zkoušek byly negativní. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 700 tisíc korun", popsala nehodu mluvčí policistů Dana Čírtková.

Střet dvou cyklistů si vyžádal jedno lehké zranění
Policisté přijali v pátek 4. června kolem půl sedmé hodiny oznámení o dopravní nehodě v Herálci na Žďársku. Dvaasedmdesátiletá cyklistka na jízdním elektrokole projížděla po místní komunikaci v Herálci od nákupního centra k místnímu kostelu, kde u domu nedodržela dostatečnou bezpečnostní vzdálenost za před ní jedoucím cyklistou, který jel na jízdním kole ve stejném směru jízdy. "Došlo ke střetu obou cyklistů, při kterém cyklistka upadla na vozovku. Cyklistka při dopravní nehodě utrpěla lehké zranění, se kterým ji záchranáři převezli do nemocnice v Novém Městě na Moravě. Ke zranění jiných osob nedošlo", uvedla Dana Čírtková. U cyklistky policisté provedli dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na jízdních kolech v celkové výši 5000 korun. Policisté vyřešili věc dopravní nehody na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Za volant usedl pod vlivem alkoholu a bez řidičáku
Policisté v sobotu 5. června v časných ranních hodinách - patnáct minut po jedné hodině - zastavili k silniční kontrole osobní auto BMW, jehož řidič projížděl po silnici II/639 v Dolní Cerekvi ve směru do obce Batelov na Jihlavsku. "Při provádění silniční kontroly měli policisté podezření, že by schopnost řidiče k řízení motorových vozidel mohla být ovlivněna požitím alkoholu a z tohoto důvodu byl vyzván k podrobení se dechové zkoušce. Dechová zkouška vykázala pozitivní výsledek 1,28 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 1,33 a 1,35 alkoholu v dechu. Policisté řidiči na místě zakázali další jízdu", uvedla D. Čírtková. Řidič nepředložil ke kontrole řidičský průkaz, proto mu jej policisté nemohli na místě zadržet. Řidič se na výzvu policistů podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Třiadvacetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem alkoholu.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Havlíčkově Brodě hořela ubytovna, hasiči evakuovali 27 lidí, škoda je přes jedenáct milionů korun
Hlášení o požáru domu v ulici Nádražní v Havlíčkově Brodě přijali na lince tísňového volání hasiči v neděli 6. června v 02.24 hodin. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.
V domě se kromě například kanceláří nacházela také ubytovna a tak hasiči museli z hořícího domu evakuovat sedmadvacet lidí. Evakuace probíhala po vnitřním schodišti, ale také ze střechy objektu za pomoci výškové techniky. V přímé souvislosti s požárem neutrpěl nikdo zranění. Pro všechny evakuované bylo zajištěno náhradní ubytování.

Škoda způsobená požárem se vyšplhala na částku 11 milionů 600 tisíc korun.

Na místo události vyjelo devět jednotek hasičů z Havlíčkova Brodu a okolí. Lokalizovat požár se zasahujícím jednotkám podařilo před šestou hodinou ráno a předpokládá se, že hasiči budou na místě zasahovat ještě celé nedělní dopoledne.

Dvě osoby skončily v péči zdravotníků. "Převezli jsme je do havlíčkobrodské nemocnice. Jednalo se o jeden lehký úraz a jeden kolaps", informoval mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Příčina vzniku požáru se nadále vyšetřuje.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Sjezd z přivaděče na ulici Romana Havelky v Jihlavě bude sloužit motoristům od pátku 18. června
Mimoúrovňovou křižovatku v Jihlavě mezi dálničním přivaděčem I/38 a ulicí Romana Havelky (silnice III/03824) začínají dělníci asfaltovat a řidiči ji budou moci užívat již v pátek 18. června.
"Díky této stavbě se uleví mnoha silnicím a ulicím v Jihlavě", uvedl náměstek primátorky Petr Ryška s tím, že má radost i z další důležité dopravní stavby, která právě začíná u dálničního přivaděče. "V pondělí 14. června začnou v Pávově práce na stavbě protihlukové stěny a nájezdu na přivaděč z průmyslové zóny. Tahle nová silnice výrazně usnadní tisícům lidí cestu z práce a do práce", doplnil Ryška.

Stavba mimoúrovňové křižovatky probíhala od konce září 2020. Na podzim se dělníci postarali především o terénní úpravy a postavili odvodnění. Letos na jaře stavaři vyprofilovali tvar nové silnice a vybudovali zcela novou světelnou křižovatku.
Díky rychlosti stavebních prací se podařilo na minimum zkrátit i střídavé vedení provozu světelnou signalizací jen jedním jízdním pruhem. To během velikonoční dopravní špičky způsobilo drobné dopravní komplikace u nákupních center.

Stavba sjezdu na ulici Romana Havelky vyjde přibližně na 34 miliony korun včetně DPH.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   22. 9. 2021

• Zpívající lípa ve Žďárských vrších v Telecí vyhrála anketu Strom roku
• V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
• Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
• Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
• Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
• Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem

Úterý   21. 9. 2021

• Energetiky i obyvatele okolí Dukovan prověřilo největší cvičení letošního roku
• Výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu u Termesiv odhalila cihlářskou pec
• Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za čtyřicet tisíc, krádež úhlové brusky
• Nepropásněte volby, voličský průkaz si můžete snadno vyřídit přes datovou schránku
• Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava byl zvolen do čela Evropské asociace klinických anatomů
• Čokoládový Alfons Mucha, roboti i obří tužka v putovní expozici Muzea rekordů na veletrhu Svět knihy
• Nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy; nevěnování se řízení je na dálnici D1 nejčastější příčinou dopravních nehod
• V Pelhřimově budou rodiče dětí narozených od 1. října 2020 do 30. září 2021 opět sázet stromky
• Noc vědců zabaví celou rodinu
• Obrazy Jolany Mertové si mohou zájemci prohlédnout v muzejní kavárně v Jihlavě

Pondělí   20. 9. 2021

• Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
• Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
• V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
• Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
• Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi

Neděle   19. 9. 2021

• Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
• Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
• Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel

Sobota   18. 9. 2021

• V dodávce se skrývali tři migranti

Pátek   17. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede česko - americký snímek Manželství
• Hasiči v neděli uctí památku zesnulých kolegů, kteří zemřeli při výbuchu domu v Koryčanech
• Z policejního deníku: krádež vrtačky a pily ze sklepa; cyklista byl opilý
• V jihlavském domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Martina Michaela Stiltenna - Zlomy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021

• Další požár v Enviropolu v Jihlavě: nový hasící systém zafungoval
• Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 80 tisíc; žena nadýchala téměř 3,5 promile; řidič nadýchal přes dvě promile
• Testování na základních školách v Jihlavě neodhalilo jediného pozitivního žáka
• Nad Chaloupkami se nesl hlas ovcí a saxofonů
• Práce na ulici...
• Oprava silnice I/19 mezi obcí Kámen a hranicí Vysočiny s Jihočeským krajem spěje do finále
• V jihlavském muzeu si budou moci lidé prostudovat historii jihomoravských šibenic
• Při nehodě u Blatnice na Třebíčsku zemřel řidič osobního auta

Neděle   12. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 30 tisíc; opilec skončil na záchytce
• Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor
• Procházka podzimní krajinou až k Chudobínské borovici

Sobota   11. 9. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyři mláďata prasat visajanských

Pátek   10. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za 50 tisíc; krádež motocyklu Jawa Babeta
• Policisté žádají o pomoc svědky nehody na Havlíčkobrodsku, při které zemřel osmašedesátiletý chodec
• Záchranáři ve Velkém Meziříčí představili třeba ukázku simulované dopravní nehody motorkáře
• V Golčově Jeníkově shořela dřevěná chata, nikdo nebyl zraněn
• Filmový klub v Jihlavě uvede řecký film o tak trochu jiné pandemii Jabka
• Ptákům i zajícům se lépe daří v menších polích. Česká to nejsou!

Čtvrtek   9. 9. 2021

• Lipničtí mají na autech samolepku inspirovanou obrazem Jaroslava Panušky
• Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín
• Vydejte se po stopách středověkých zvířat v táborské zoo
• Výroční cenu České pohádkové akademie obdržela pelhřimovská Agentura Dobrý den
• Z policejního deníku: devětašedesátiletý motorkář zemřel po srážce s autem; vloupání do osobního auta - policisté apelují, nenechávejte ve voze cennosti; krádež pletiva za 60 tisíc
• Na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem osmašedesátiletý muž
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé; výrazný pokles policisté evidují u těžce zraněných osob
• O soužití Čechů a Němců v Jihlavě a o hmyzím společenství v září v jihlavském muzeu

Středa   8. 9. 2021

• Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě začne sázením stromů
• Mezi Herálcem a Humpolcem zemřel po střetu s osobním autem motorkář
• V Třebíči se bude konat bazárek věcí z charitního Šatníku
• Z policejního deníku: krádež 70 litrů nafty; řidič nadýchal skoro čtyři promile, skončil na záchytce
• Přednáška na téma dendrologie s Josefem Kynclem v jihlavském muzeu
• Cesta do školy v Jihlavě - Heleníně je bezpečnější; město tam vybudovalo nový chodník
• Práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/38 pokračují
• V Dukovanech krátkodobě odstaví 3. výrobní blok, zkontrolují čerpadla

Úterý   7. 9. 2021