Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 8.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Moderní léčba rakoviny prostaty v nemocnici v Novém Městě na Moravě
Už více než rok novoměstští urologové provádí miniinvazivní odstranění prostaty při jejím zhoubném nádoru. Karcinom prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů v Česku i v celé Evropě. Operace laparoskopickou metodou nabízí pacientům šetrnější způsob léčby i kratší dobu rekonvalescence.
Problematika zhoubných nádorů prostaty, jinak také rakoviny prostaty, je poměrně komplikovaná. „Při volení způsobu léčby samozřejmě vycházíme ze stádia onemocnění, ale k tomu je třeba také zohlednit celkový stav a také případná přidružená onemocnění konkrétního pacienta. V případě nádorů v nízkém stadiu se nejčastěji rozhodujeme mezi léčbou operační a ozařovací. U pacientů s vyšším stádiem karcinomu prostaty je v některých případech možno provést ozařování, jinak je zahajována hormonální léčba,“ popisuje způsoby léčby zhoubných nádorů prostaty novoměstský urolog Jiří Janů.

Pokud lékaři zvažují operační léčbu, obecně mohou volit mezi dvěma přístupy. Buď klasickým „otevřeným“ přístupem nebo miniinvazivním. Miniinvazivní jsou buď laparoskopické operace, nebo laparoskopie roboticky asistovaná.

V obou typech operací je základní princip stejný a mají stejný dopad pro pacienta. Náplní operací je radikální odstranění prostaty a semenných váčků.

V novoměstské nemocnici před rokem a půl začali urologové radikální odstranění prostaty z důvodu rakoviny provádět laparoskopickým přístupem. „Touto metodou je operace provedena přes pět menších ranek. U některých pacientů, kteří mají rizikovější nádor, je při této operaci takto možné současně odstranit i příslušné mízní uzliny. Jako výhodu při využití této metody u pacientů pozorujeme především rychlejší zotavování. Někteří pacienti mohli být propuštěni již čtvrtý, pátý den po operaci. Stejně tak sledujeme i onkologické výsledky operace, které jsou srovnatelné s předchozím přístupem a obdobně si všímáme i výrazně nižších nežádoucích účinků operace, které jsou srovnatelné s laparoskopií roboticky asistovanou,“ doplňuje Jiří Janů.

Novoměstská nemocnice provádí desítky takových operací ročně.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Kapličku Panny Marie v Jihlavě - Kosově chrání před vlhkostí kovaná mříž
Kapličku Panny Marie v Jihlavě - Kosově se snaží radnice chránit před vlhkostí. Místo vstupních dveří je tak nyní v přední části téměř sto čtyřicet let staré památky kovaná mříž, která je nasazena na původních pantech, na kterých byly dříve plné dveře a stávající kamenný portál vstupu tak není narušen. Díky mříži se v kapličce může neustále větrat a nedostane se do ní žádný vandal nebo zloděj.
„A právě pravidelné větrání a cirkulace vzduchu v objektu by měly problém s vlhkostí výrazně eliminovat", vysvětlil Ondřej Stránský z oddělení správy realit jihlavského magistrátu. Mříž na kapličce zůstane podle jeho slov zhruba do podzimu. Na zimu pak budou kvůli počasí nasazeny dveře, které jsou nyní schované uvnitř kaple.

Nejen větrání, ale i oprava poškozeného soklu

Vlhkost se na památce z roku 1877 projevuje především opadáváním vnějších omítek v soklové části. Částečně pak degradují i vnitřní omítky včetně maleb, které byly před osmi lety restaurovány. Pracovníci oddělení správy realit, pod které památka spadá, proto v minulém roce dodatečně opatřili základovou konstrukci izolační fólií. Poškozené soklové omítky nechali osekat a zdivo vyschnout. Následně omítky soklu opravili. V zadní části památky, za oltářem, už v minulosti udělali větrací průduchy. Uvnitř kaple se totiž vytvářela značná vlhkost, dokonce již docházelo k výskytu plísní a velké degradaci vnitřních maleb. „Dříve vytvořené větrací otvory ve vstupních dveřích a oknech bohužel nejsou vzhledem ke kubatuře kaple dostatečné a je nutné intenzivnější větrání.“ doplnil Ondřej Stránský s tím, že problém s vlhkostí tím nezmizí, ale výrazně pomůže zmírnit následky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Značku Vysočina regionální produkt nese nově voda ze Stražiště nebo jediný český ručně vyráběný inkoust
Šest nových záznamů bylo provedeno v databázi nositelů značky Vysočina regionální produkt. Mezi výrobky a produkty, které budou moci být nově označeny originální značkou patří například pramenitá voda ze Stražiště u Pacova, perníčky a pralinky z Českých Milov, které jsou vyráběny podle speciální receptury. „Pyšní jsme na certifikaci ručně vyráběného inkoustu pro plnicí pera a kaligrafii. Vyrábí se na jediném místě v České republice – v Třebíči,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.
Nově certifikované produkty značkou Vysočina regionální produkt

MASNÉ VÝROBKY TRVANLIVÉ FERMENTOVANÉ, Poličan, Lovecký salám a Stejskalovy tyčinky
Řeznictví Stejskal s.r.o., Chotěboř
Charakteristickým znakem výrobku je obdélníkovitý tvar salámu. Jedná se o převážně ruční výrobu. 100 g výrobku je vyrobeno ze 130 g masa, které pochází právě z Vysočiny.

PRAMENITÁ VODA CRYSTALIS, plněná bez úprav a změn přírodních vlastností, vhodná pro přípravu kojenecké vod
Vyrobeno v Pacově, lokalita Stražiště.

MILOVSKÉ PERNÍČKY, MILOVSKÉ PRALINKY
Vyrábí Mgr. Petra Kovaříková, České Milovy, Křižánky
Milovské perníčky se pečou podle jedné z původních perníkových receptur, která svých charakterem odpovídá regionu Vysočina (tzv. recept skromné kuchyně). Zdobení perníčků je autorské, barevnost odkazuje na výrobu horáckého skla.
Milovské pralinky – navazují na výrobu perníčků (vznikla jako zpracování zbytků z primární výroby). Jsou autorskou recepturou majitelky a svým složením a chutí jsou unikátním výrobkem.

VYZRÁLÉ HOVĚZÍ MASO
Výrobce Ing. Vítězslav Škoda, Hrotovice, okres Třebíč
Soukromá farma s 30letou tradicí. Chovají skot plemene Aberdeen Angus. Jeho maso je specifické vyšším podílem vnitrosvalového tuku. Zraje 30 dní ve visu, kdy dochází ke křehnutí masa a zvýrazňuje se chuť.


ORIGINÁLNÍ KERAMIKA
Výrobce Jana Fučíková, Koněšín, okres Třebíč
Jana Fučíková tvoří vysoce pálenou, mrazu odolnou keramiku z hrubého šamotu, ze kterého točí na hrnčířském kruhu nebo modeluje krásné designové kusy, každý je originál. V její dílně se vyrábí nádoby na pěstování květin, pítka pro ptáky, krmítka, sochy, lampy, anděly, reliéfy, zvířata apod.

INKOUSTY INKEBARA, ručně vyráběné inkousty pro ruční psaní a výtvarnou činnost
Výrobce Dušan Prachař, Vladislav, okres Třebíč
Dušan Prachař je jediný výrobce ručně vyráběných inkoustů pro plnicí pera a kaligrafii v ČR. Šíře nabídky přesahuje nabídku českých průmyslových výrobců inkoustů. Jeho inkousty, jejich vlastnosti a kvalita, šíře palety a množství nabízených variant je srovnatelná s produkcí velkých evropských firem, prodávajících inkousty.
Pro některé etikety na inkousty používá ručně malované obrázky jeho inkousty od umělkyně z Třebíče.

Značku Vysočina regionální produkt aktuálně využívá zhruba šest desítek výrobců a producentů.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Česká mincovna dobyla Českou knihu rekordů s Českým lvem
Největší sériově vyráženou zlatou minci v České republice si jako rekord v pondělí 7. června dopoledne na svůj účet připsala Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Tato unikátní ražba mincí o hmotnosti 5 kilogramů ryzího zlata na sebe strhla velkou vlnu pozornosti. Už v okamžik ražby byly všechny mince z deseti možných zarezervovány. Po investičním zlatě, které není zatíženo DPH, je nejen v českých zemích hlad.
„Za zatím největší minci, kterou jsme razili, její majitel zaplatí sedm milionů korun,“ poznamenal obchodní ředitel mincovny Aleš Brix s tím, že ten den ráno se jen cena materiálu na světových trzích pohybovala na 6,3 milionu korun. Čistě teoreticky by se s takovou mincí dalo i zaplatit, protože nese nominální hodnotu 40 000 novozélandských dolarů a tamní banka musela její ražbu i schválit a na aversu proto najdete i portrét Alžběty II.

Obří Český lev je úctyhodný nejen svou váhou ale také dalším primátem. „Obsahuje nejnovější bezpečnostní prvek, ražený hologram ve tvaru štítu umístěný v dolní části reverzní strany mince. Tento hologram je prvkem nejen ochranným, ale také okrasným,“ upozornila na další unikát mluvčí mincovny Lenka Klimentová s tím, že toto řešení získalo své pojmenování anglickou slovní hříčkou CZECH SECURITY CHECK.

Samotné ražbě, která trvala jen pár desítek minut, ale předcházely desítky ba stovky hodin přípravy. „Byl jsem od rána velmi nervózní. Můžete mít něco desetkrát vymyšleno, ale vždy je to jednou poprvé,“ oddechl si při ukládání vyražené mince s pořadovým číslem 1 do speciálního kufru výrobní ředitel České mincovny Stanislav Bachtík.

Myšlenka razit větší průměry než obvyklých 90 milimetrů a vyšší hmotnosti než 1000 gramů vznikla zhruba přede třemi lety. „V době práce na vysokohmotností minci pro ČNB, o váze 130 kilogramů zlata, která ale vznikala metodou gravírování, jsme zjistili, že mezi investory by o vyšší hmotnosti, než je obvyklé, byl zájem a tato cesta je perspektivní,“ vysvětlil Bachtík. Pro Českou mincovnu to ale znamenalo nejen pořídit na zakázku vyrobený lis. Jen testování spojené s výrobou a implementací hologramu na zlato zabrala velký díl času.

„Odvedená práce na celém procesu je obrovská. Velmi děkuji celému týmu, který se na vývoji podílel, od CNC pracoviště přes ryteckou dílnu až po práci našich technologů,“ pochválil tým České mincovny výrobní ředitel s tím, že ražba musela proběhnout na „první dobrou“.

Zápis do České knihy rekordů, který sledoval i zástupce agentury Dobrý den, tak patří nejen pětikilové minci samotné, ale i všem, kteří je jejím vzniku podíleli. Český lev je odpradávna symbolem síly a odvahy. Díky České mincovně se stal v pondělí také nositelem bohatství a prosperity s puncem českého rekordu. Na jak dlouho? „Do konce letošního roku si troufám říci, že pokoříme vlastní rekord ražbou v dvounásobné gramáži,“ prozradil Stanislav Bachtík.
Lenka KLIMENTOVÁZpět nahoru na obsah...

Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici zodpoví dotazy
Edukační setkání pacientů před totální endoprotézou kyčelního a kolenního kloubu proběhne ve velké zasedací místnosti jihlavské nemocnice (první patro pavilon A nad informačním centrem) v pátek 18. června od 13 hodin. Na schůzce s personálem ortopedicko-traumatologického oddělení, kde se dozví vše o operaci, která je čeká. Zájemcům zdravotníci zodpoví veškeré jejich dotazy Uvedla to mluvčí nemocnice v Jihlavě Monika Zachrlová.
„Je jasné, že před takovou operací si člověk hledá dostupné informace na internetu, zjišťuje více o zákroku a má obavy. Na setkání, které proběhne, se vše dozví přímo od našich lékařů,“ vysvětluje vrchní sestra ortopedicko-traumatologického oddělení Magdaléna Lavičková a primář Přemysl Kohout doplňuje konkrétnější program: „Řekneme, co si mají pacienti před operací zajistit, co si s sebou mají vzít do nemocnice, jaká je tam čeká příprava před operací, jak bude probíhat pooperační a rehabilitační péče.“

Vstup je zdarma a rezervace není nutná. Potřeba je ale mít negativní antigenní nebo PCR test, případně doložit, že je účastník alespoň 22 dní po první dávce očkování. Na místě nabízíme provedení antigenního testu, ale zájemci musí přijít půl hodiny před začátkem. Nutný je také mít s sebou respirátor. Na místě budeme dodržovat rozestupy a k dispozici bude také dezinfekce rukou.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; muž dluží alimenty; opilci skončili na záchytce
Policisté na náměstí Míru v Moravských Budějovicích vypátrali v pondělí 7. června před druhou hodinou odpoledne pětadvacetiletého muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Muže v autě zastavili policisté a při kontrole zjistili, že na něj byl v květnu vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté jej eskortovali do věznice. Vzhledem k tomu, že výkon trestu bezdůvodně sám nenastoupil je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž neplatí výživné na syna
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy šestačtyřicetiletému muži z Telčska na Jihlavsku, který neplatí výživné na svého syna. "Vyživovací povinnost si muž neplní od konce roku 2019 na patnáctiletého chlapce. Měsíčně má platit necelé dva tisíce korun. Celkově dluží více než třicet tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Opilý muž skončil na záchytce
V pondělí 7. června byli policisté v Jemnici na Třebíčsku po třetí hodině ráno přivoláni na ulici Slavonická, kde dle přijatého oznámení ležel u silnice bezvládně muž. "Policisté na místě a zjistili, že se jedná o opilého sedmapadesátiletého muže. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 3,22 promile alkoholu. Opilého muže policisté zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Opilého muže policisté převezli na záchytku
V pondělí 7. června krátce před šestou hodinou večer přijali policisté oznámení o opilém muži, který měl v domě v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku slovně napadat jinou osobu. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o sedmadvacetiletého muže. Ten vykazoval známky opilosti, což také potvrdila dechová zkouška. Muž nadýchal tři promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muž bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté muže zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Opilého muže policisté zajistili
Policisté nalezli v pondělí 7. června kolem půl třetí odpoledne na náměstí ČSL. Armády v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku opilého muže. "Sedmatřicetiletý muž ležel na lavičce, neorientoval se v času ani prostoru a nebyl schopen samostatné chůze. Policisté u něj provedli dechovou zkoušku. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 3,67 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté muže zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Na lavičce ležel opilý muž
V pondělí 7. června kolem půl osmé večer zajistili policisté opilého muže, který ležel na lavičce na nádraží ve Žďáře nad Sázavou. "Šedesátiletý muž nebyl schopen samostatné chůze a naměřená hodnota dechové zkoušky činila 3,16 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala S. Rázlová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V pondělí 7. června zastavili policisté kolem osmé hodiny večer řidiče elektro koloběžky, který jel ve směru od ulice Pražská k ulici U Pražského mostu v Jihlavě. "U padesátiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 0,63 promile alkoholu. Opakovaná zkouška ukázala u řidiče hodnotu ještě vyšší", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. V další jízdě muž již nesměl pokračovat. Je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Test byl u řidičky pozitivní na drogy
Policisté zastavili v pondělí 7. června kolem půl jedenácté dopoledne na ulici Okružní ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda. "Jeho třiadvacetiletá řidička se v rámci kontroly podrobila testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu žena souhlasila", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté ženě na místě další jízdu zakázali. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Do jihlavských základních škol se zapsalo přes 5300 dětí; do mateřských 1800 dětí
Do jihlavských základních škol bude v příštím školním roce chodit přibližně 5300 žáků, a do mateřských škol 1800 dětí. K zápisům do základních škol letos přišlo 720 dětí a přijato bylo 580 žáků, v rámci mateřských škol bylo přijato 610 žádostí a přijato bylo 510 dětí. Uvedla to mluvčí jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková.
„Děti většinou nebyly přijaty kvůli věku, případně neměly trvalý pobyt v Jihlavě. Letos poprvé došlo také k losování, a to na základní školu Havlíčkova, o kterou byl veliký zájem. Všechny děti ze spádového obvodu se na školu dostaly, nicméně zbylých volných míst bylo méně než přihlášených dětí. Proto proběhlo za účasti zřizovatele a rodičů, kteří měli zájem, losování o zbylá místa,“ uvedl Tomáš Koukal z odboru školství, kultury a tělovýchovy s tím, že losování je zákonná možnost, jak při velkém zájmu demokraticky zvolit, které dítě místo v dané škole dostane.

Zejména kvůli pandemii byl letos také větší podíl odkladů, než je obvyklé. Celkem jsme evidovali 147 žádostí o odklad, což je o několik desítek více než v minulých letech.

Kapacita v jihlavských základních i mateřských školách je v současnosti dostatečná a pro jihlavské děti dokonce nadbytečná, což dokládá fakt, že bylo do Jihlavy na základě žádostí přijato 1 100 dětí, které dojíždí z okolních obcí. „Je nutné také zmínit, že se v Jihlavě připravují další lokality pro bydlení, v rámci kterých lze očekávat nárůst počtu dětí. Na tuto skutečnost se připravujeme, a v rámci připomínkových řízení se uvažuje nejen o možné výstavbě základní školy, ale také o výstavbě nových mateřských škol,“ doplnil Tomáš Koukal.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu již stojí opěry sedmi mostů a rýsuje se vozovka
Na stavbě jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu již lze znatelně rozeznat nejen pilíře a opěry budoucích sedm mostů, ale pomalu se začíná rýsovat i pozemní komunikace v hlavní trase obchvatu. Prakticky na všech mostech se dokončuje betonáž dříků a hlavic pilířů a betonáž mostních opěr.
Na mostě přes železniční trať Praha - Havlíčkův Brod - Brno, řeku Sázavu a železniční trať Havlíčkův Brod - Chotěboř se pokračuje již také v přípravě hlavní nosné konstrukce přes trakční vedení tratě Havlíčkův Brod - Brno a to za jejího plného provozu. Betonáž prvního pole hlavní nosné konstrukce je dokončena na mostě přes Stříbrný potok a v minulém týdnu probíhalo předpínání nosné konstrukce tohoto pole.

Mimo mosty se pracuje se na okružní křižovatce, která se již tvarově rýsuje u stávající silnice I/38 před vjezdem do Havlíčkova Brodu od Jihlavy. Souběžně se opravuje kanalizace a odvodnění části silnice I/38 před touto novou křižovatkou. To umožní bezproblémové napojení na odvodňovací systém budovaného obchvatu. Od křižovatky po trase směrem k severu je již patrný zářez, kudy bude hlavní trasa obchvatu vedena dále okolo části Novotnův Dvůr, kde je již vybudována nová místní komunikace, na první z mostů.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   2. 8. 2021

• V areálu Vodního ráje v Jihlavě hořela sauna, škoda je 1,5 milionu korun
• U Velkého Beranova skončilo osobní auto na střeše, zaklíněnou zraněnou osobu vyprostili hasiči
• Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného
• Z policejního deníku: mladík, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen opilý; opilec ohrožoval provoz na trati; vloupání do chaty
• Zahájení opravy silnice I/19 v Pohledu se o týden posunuje, práce začnou v pondělí 9. srpna
• Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku
• Studenti medicíny jsou zváni na stáž do nemocnice v Pelhřimově; hlásit se mohou do 16. srpna
• V dodávce, která bourala na dálnici, bylo nacpáno šestnáct osob

Neděle   1. 8. 2021

• Z policejního deníku: krádež poklopů, trubek a zámků; policisté chytli dva muže, kteří se vloupali do chatky; vandal poničil auto

Sobota   31. 7. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede švédský snímek O nekonečnu

Pátek   30. 7. 2021

• V Jiráskově ulici v Jihlavě panuje ohnivé léto
• Ludus Musicus vystoupí v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou s renesanční a gotickou hudbou
• V Budkově na Třebíčsku se v neděli rozhlaholí nové zvony
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena skončila na záchytce; opilý cyklista havaroval; opilý řidič skončil na záchytce
• Nosál z táborské zoo si s ošetřovateli hraje na schovávanou

Čtvrtek   29. 7. 2021

• Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky
• Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek
• Světská pouť letos ve Žďáře nad Sázavou nebude
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Znáte muže z fotografie?
• Malá odpočívka Studený na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno již slouží řidičům
• Z policejního deníku: hledaný muž putoval do vězení; krádež autorádia; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce
• Václav Klaus podal Městskému soudu v Praze žalobu na Ministerstvo zdravotnictví
• Silničáři opraví vozovku I/19 v Pohledu, uzavírka v obci bude pokračovat po celou dobu rekonstrukce
• Zámečtí hasiči ve Žďáře nad Sázavou oslaví stopětatřicáté narozeniny

Středa   28. 7. 2021

• Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021

• Co s lagunou u viaduktu v Pelhřimově? Město se snaží věc řešit
• Z policejního deníku: opilec obtěžoval před domem, skončil na záchytce; cyklista nadýchal téměř dvě promile; řidič v Pelhřimově nadýchal 3,5 promile
• Kvůli opravám bude uzavřena důležitá spojnice lesoparkem Heulos v Jihlavě
• Kriminalita na Vysočině se snížila o třináct procent; objasněnost v kraji dosáhla v prvním pololetí více než 52 procent
• Na Vysočině probíhá pět oprav na silnicích prvních tříd a čtyř mostů
• Klíště dokážete odstranit sami; lékaře k tomu nepotřebujete
• Na Vysočině u dálnice se potulovali čtyři migranti z Maroka, přijeli na podvozku kamionu

Neděle   18. 7. 2021

• Vernisáže výstav Ester Knapová - Malí Indiáni a Petra Kapš alias OR poiesis - B PETRIFIED, Tidal Love v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: vloupání do sklepa; muž neplatí alimenty, dluží 17 tisíc; opilec nadýchl 3,69 promile
• Město Třebíč vyhlašuje další ročník soutěže o nejhezčí květinovou výzdobu
• V zámeckých chodbách v Přibyslavi se prohánějí holubi

Sobota   17. 7. 2021