Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 16.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém červnovém jednání rozhodlo, že objekt zámku s parkem v obci Těchobuz na Pelhřimovsku prodá kraj obci za tři miliony korun. Obec je připravena splácet zámek podle kalendáře, který počítá s devíti splátkami postupně do roku 2028. V areálu zámku, který je památkově chráněný, naposled sídlil sociální ústav Jeřabina. Po transformaci zařízení je areál prázdný, kraj se několik let snažil najít kupce.
„Původně kraj zvažoval o požadavku zaplacení prodaného objektu do konce volebního období, tedy do roku 2024. Prodloužením splátkového období podle něj chce obci vyjít vstříc, aby své peníze mohla použít na případné financování projektů v areálu zámku,“' informoval zastupitele krajský radní pro oblast majetku Karel Janoušek s tím, že kraj na obec převede nejen objekty, ale i zhruba pět hektarů pozemků. Návrh kupní smlouvy Zastupitelstvo obce Těchobuz schválilo začátkem června 2021.

Prioritou obce je podle starosty Pavla Hájka, aby i nadále zůstal veřejně přístupný zámecký park. Obec by do zámku v budoucnu ráda přemístila památník matematika, filozofa a kněze Bernarda Bolzana, který na zámku v Těchobuzi pobýval.

V další budově chce obec udělat byty.

První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1352. Původně zde stávala tvrz ze 14. století. Prvním známým majitelem byl Kuneš z Těchobuzi. Tvrz koncem 14. století zpustla. Na počátku 16. století se ale v obci již zmiňuje zámek. Ten byl v letech 1786–1798 rozšířen a přestavěn v pozdně barokním slohu. V letech 1823–1848 zde pobýval profesor Bernardo Bolzano (1781–1848), matematik, filozof a teolog. U tehdejších majitelů zámku, manželů Hoffmanových, pobýval v době, kdy nesměl působit na pražské Karlově universitě. Napsal zde své největší dílo – Logiku (Wissenschaftslehre). Roku 1945 byl inventář zámku převezen do muzea v Pacově a následně byl zámek přidělen ONV v Pelhřimově,
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
Neznámý vandal poškodil v noci z neděle 13. června na pondělí na autobusovém nádraží v Jiráskově ulici v Jihlavě autobus Mercedes Benz. Bok vozidla poškrábal vrypy na dvou místech a poškozením tak způsobil předběžnou vyčíslenou škodu dvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Vandal poškrábal zaparkované auto
Zaparkované auto poškodil neznámý pachatel v době od půl desáté večer pondělí 14. června do desáté hodiny ráno následujícího dne v ulici U Cihláře v Havlíčkově Brodě. "Vandal poškrábal lak na levé a zadní části vozidla, čímž majiteli způsobil škodu kolem osmi tisíc korun. Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
V úterý 15. června zastavili policisté po jedenácté hodině večer ve Studénkách na Jihlavsku vůz Ford Mondeo, jehož řidič jel ve směru na Brtnici. "Při kontrole čtyřiačtyřicetiletý muž nepředložil řidičský průkaz a policisté zjistili, že ho ani nevlastní. Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou se bezdůvodně odmítl podrobit, stejně jaké lékařskému vyšetření. Přiznal požití marihuany před jízdou", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté čtyřiačtyřicetiletému řidiči zakázali pokračovat v další jízdě. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidiči pod vlivem alkoholu
Čtyřiatřicetiletého řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu, odhalili v úterý 15. června pelhřimovští policisté. Osobní automobil Škoda zastavila policejní hlídka krátce po jedné hodině odpoledne na ulici Za Náspem v Pelhřimově. "Dechová zkouška, které se řidič podrobil, vykázala naměřenou hodnotu 0,76 promile alkoholu. Také opakované měření vykázalo hodnotu blízkou první dechové zkoušce", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Policisté kontrolovali v úterý 15. června kolem desáté hodiny dopoledne na silnici druhé třídy u Polničky na Žďársku osobní auto Volkswagen. "Šestatřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce, při které nadýchal 0,71 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní", informovala Stanislava Rázlová. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Z přestupku na úseku dopravy se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

V úterý 15. června jel v Nových Syrovicích na Třebíčsku řidič automobilu Renault Thalia, kterého po desáté hodině dopoledne zastavila policejní hlídka. "Při dechové zkoušce policisté u sedmačtyřicetiletému řidiči naměřili hodnotu 0,73 promile alkoholu, opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Policisté muži další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
Smrtelné zranění utrpěl v areálu jaderné elektrárny v Dukovanech zaměstnanec dodavatelské firmy, který se ve středu 16. června v devět hodin ráno propadl střechou pomocného skladu umístěného ve strojovně prvního výrobního bloku. Ta není určená k pohybu osob.
Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk uvedl, že ani přes okamžitý zásah kolegů a záchranářů se nepodařilo muže zachránit.

Okolnosti neštěstí prověřuje firma ČEZ, inspektorát práce i policie.

"Oznámení jsme přijali", informovala mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková. Elektrárna je podle mluvčího připravená poskytnout veškerou součinnost a možnou podporu.

Pracovníci dodavatelské firmy se podle mluvčího v elektrárně podíleli na provádění investiční akce. Elektrárna funguje bez omezení.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
Od soboty 19. června pojede nově linka číslo 9 pětkrát denně po trase Masarykovo náměstí dolní – Fibichova – Žižkova – NC AVENTIN a zpět.
Časy odjezdu spojů z Masarykova náměstí jsou 08:35, 10:50, 13:50, 15:20 a 18:10.


Časy odjezdů spojů od NC AVENTIN jsou 08:50, 11:05, 14:05, 15:35, 18:25 a 20:17.

Přeprava bude pro zákazníky NC AVENTIN zdarma.

Ve směru do NC AVENTIN budou spoje na zastávkách Fibichova a Žižkova zastavovat pouze pro nástup cestujících.

Ve směru na Masarykovo náměstí budou spoje na zastávkách Žižkova P+R, U Hřbitova, Žižkova a Fibichova zastavovat pouze pro výstup cestujících.

Spoje budou zajištěny Dopravním podnikem města Jihlavy, a.s.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
Primátorka Jihlavy Karolína Koubová jednala s manažery České pošty, ředitelem divize Státní poštovní služby Miroslavem Štěpánem a Jiřím Rotschedlem, ředitelem pobočkové sítě regionu jižní Morava. Dozvěděla se od nich o záměru sloučit a uzavřít některé pobočky v Jihlavě na konci října a o záměru nahradit je od 1. 11. 2021 provozovnou v novém nákupním centru Aventin a pobočkou Pošta Partner. Apelovala na zlepšení služeb pošty.
Město Jihlava zaznamenalo negativní reakce veřejnosti na kusé informace, které se objevují ve sdělovacích prostředcích a na sociálních sítích v Jihlavě a které informují o záměrech sloučit a uzavřít některé pobočky České pošty ve městě. Zatím jde o neoficiální informace, ve kterých bohužel chybí reakce státního podniku. Město Jihlava bylo manažery pošty ubezpečeno, že jejich informační kampaň k podzimním změnám v Jihlavě by měla začít ještě v červnu.

„Česká pošta potřebuje velkou restrukturalizaci, musí být mnohem lépe konkurenceschopná. Město ale nemá možnosti do rozhodnutí podniku zasahovat,“ uvedla primátorka Karolína Koubová po jednání. Pošta ale podle ní poskytuje veřejnou službu a měla by veřejnosti důkladně vysvětlovat svoje záměry a postoje. Vedení města vnímá s mírným znepokojením, jak se mezi obyvateli šíří kusé informace o záměrech pošty.

„Nezbývá nám než věřit, že všechny záměry státního podniku opravdu povedou ke zlepšení služeb pro klienty. Ovlivňovat strategii České pošty ani její manažerská rozhodnutí ale bohužel není v naší kompetenci,“ doplnila Karolína Koubová s tím, že vedení podniku by mělo zareagovat na negativní ohlasy veřejnosti a důkladně o svých záměrech obyvatele města informovat.

Apel primátorky na zlepšení a zrychlení služeb hlavní pošty

Na sídlištích Březinova a Demlova, Hamerníkova a Erbenova nebo na Horním Kosově a v oblasti ulice S. K. Neumanna, kde by se měly pobočky pošty Jihlava 4, 5 a 6 slučovat a uzavírat, žije podle primátorky velké množství starších lidí, kteří jsou zvyklí si na poště vyzvedávat důchody nebo si chodí pro úřední dopisy. „Tyto služby by pro ně měly být v nějaké formě zachovány v dostupné vzdálenosti od bydliště,“ myslí si primátorka, která s manažery České pošty řešila také funkčnost hlavní pošty na Masarykově náměstí. Apelovala na zlepšení a zrychlení jejích služeb. Byla ubezpečena, že dojde ke změně poštovních směrovacích čísel a tím k výrazné úlevě od množství písemností a balíků na hlavní poště v centru, čímž by se zdejší služby měly zrychlit a zkvalitnit.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
Už více než dva týdny bezúspěšně pátrají policisté po jedenadvacetiletém Dominiku Rosendorfském z Tišnova na Brněnsku. Pohřešovaný student má také vztah k Havlíčkobrodsku, kde by se mohl pohybovat.
"Jeho pohřešování oznámila matka 2. června letošního roku. Její syn se krátce před tím, než odešel z domova, dověděl o neúspěchu ve škole. Právě ten by mohl být jedním z důvodů opuštění domova", informoval mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

Informace k možnému pohybu pohřešovaného mladíka můžete sdělit policistům na tísňovou linku 158.

Více na:
https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=11170602210603
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
V posledních letech se velmi rozšířilo malování kamínků a jejich objevování na nejrůznějších místech po Česku. V reakci na to vznikla v závěru letošního března facebooková skupina Kamínky pro ZOO. Lidé malovali a následně dražili kamínky nejrůznějších tvarů a velikostí a na podporu ZOO vybrali neuvěřitelný 1 586 414 korun. V červnu (a jen do konce měsíce) pokračují s podporou dvaceti vybraných útulků a záchranných stanic, a tak můžete malovat, dražit nebo jen tak přispět právě záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou.
Pravidla jsou jednoduchá. Na Facebooku si najdete skupinu Kamínky pro ZOO https://www.facebook.com/gro… , která má už bezmála devět tisíc členů, v horní liště si přepnete do části Diskuze a objevujete originálně malované kamínky všech tvarů a velikostí. Jejich autoři se zavázali dražiteli s nejvyšší částkou kamínek za uvedených podmínek zaslat a peníze poukázat na účet předem stanovené organizace, třeba právě Stanici Pavlov.

„Překvapilo nás, kolik kreativců se zapojuje a kamínky pro naše zvířecí svěřence v Pavlově maluje. Už máme na účtu příspěvky za deset kamínků a aktuálně můžete dražit kamínek s kočkami, mírně naštvanou krávou, myškou se sýrem, s šípovou žabkou, s kosatkou a loďkou nebo s krásně malovaným motýlem babočkou,“ informoval s úsměvem ředitel záchranné Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát s tím, že autor kamínku uvádí rozměry, techniku malby, vyvolávací cenu i termín konce aukce a další podmínky, jako například kdo platí poštovné. Příhozy pak dražitelé provádí pomocí komentáře u příspěvku.

Autoři skupiny vyzývají, aby kamínek přinesl kromě radosti i pomoc. Přitom nás můžete podpořit i bez aukce kamínku, a to jak finančním darem na transparentní účet 2600402248/2010, tak například adopcí https://stanicepavlov.cz/adopce/ nebo kmotrovstvím mláďat https://stanicepavlov.cz/kmotri/
DĚKUJEME, ŽE POMÁHÁTE, MÁ TO SMYSL!
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
Studenti čtyř jihlavských škol za dohledu mozaikáře Jana Jeníka z Havlíčkova Brodu ozdobili spáry v betonovém chodníku v parku Smetanovy sady v Jihlavě.
Různé obrazce vytvořené skleněnými či keramickými střípky zaplnily spáry v betonovém chodníku v parku Smetanovy sady. Vytvořili je studenti čtyř jihlavských škol, kteří se díky projektu Inkubátor platformy Jihlava vzdělává kulturou spojili s mozaikářem z Havlíčkova Brodu Janem Jeníkem.

Mozaiky vytvořili studenti Soukromého gymnázia AD FONTES, děti z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Erko, žáci Křesťanské základní školy a žáci ZŠ Jungmannova, kteří si ale místo parku ozdobí okolí své školy. Mozaikování probíhá celý tento týden, projekt však nepatří do letošního ročníku Inkubátoru, ale je pozůstatkem z minulého roku, kdy se kvůli pandemii nemohl uskutečnit.

Do Inkubátoru se mohou přihlásit aktéři různých oborů – od výtvarníků či divadelníků, po architekty či obchodníky. Cílem je podporovat inovativní formy vzdělávání a propojovat klíčové kompetence u dětí, jako je třeba inovativní spolupráce nebo kritické myšlení. Děti jsou za pomoci odborníků vedeni od vzniku projektů postupně k jejich závěrům a prezentaci výsledků.

V rámci letošního ročníku Inkubátoru byla výzva pro aktéry vyhlášena v dubnu. V květnu se projekty konzultovaly s koordinátorkou platformy Jihlava vzdělává kulturou Martou Kozdas. Finální kulturně vzdělávací aktivity budou vybrány během června. Realizace samotných projektů proběhne v příštím školním roce. Více najdete na jihlavavzdelavakulturou.cz.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou
Onemocnění, kterým trpí zhruba dvě procenta populace a postihuje stejně ženy, jako muže. Nejčastějším projevem je olupování zarudlé pokožky, neboť ta se obměňuje až sedmkrát častěji než normálně. Jde o lupénku, neboli psoriázu. Pacientům lékaři v jihlavské nemocnici nabízejí nově možnost online konzultace.
Nemocnice Jihlava otevře své virtuální dveře ve středu 23. 6. 2021, online konzultace nabídne v časech od 9 do 12 hod. Konkrétní čas si mohou pacienti zarezervovat přes www.kuzeaklouby.cz. „Dlouhotrvající pandemie a s ní spojená opatření vedou k tomu, že pacienti mají tendenci odsouvat své návštěvy lékařů. Pacientům trpícím lupénkou je nyní umožněno řešit své problémy s onemocněním i online, a to díky poradně v rámci Dnů otevřených ambulancí. Stres a celková náročnost současné doby mohou problémy lupénkářů ještě zhoršit. Proto doporučuji nemoc a její příznaky nepodceňovat. Online poradna je určena jak pro pacienty, kteří lupénku již léčí, tak také pro ty, kteří ji ještě nemají potvrzenou odborníkem. Využít služeb poradny mohou i děti a mládež,“ říká primářka kožního oddělení Marie Policarová.

Odkaz na rezervační systém a podrobné informace najdou pacienti na webu www.kuzeaklouby.cz. Stačí si vybrat konkrétní den a jeden z nabízených časů. Následně obdrží e-mail s potvrzením rezervace a odkazem na videohovor – přes něj se v konkrétní čas připojí k online konzultaci s lékařem. Potřebovat k tomu budou počítač, tablet nebo chytrý telefon s webkamerou a mikrofonem.

„Lupénka může u některých pacientů v tomto nelehkém období také započít, na vině tomu je stres či nestandardní režim. Nejčastěji se toto onemocnění projevuje na kůži, ve vlasech a na nehtech. Může dojít i k rozvoji psoriatické artritidy, tedy k zánětu šlach a kloubů. Touto nemocí trpí přibližně jedna čtvrtina pacientů s lupénkou. Rozhodně se nevyplácí své potíže podceňovat, ideální je se o všem poradit s lékařem,“ říká primářka Marie Policarová.

V Nemocnici Jihlava se novými možnostmi léčby lupénky zabývají již 12 let. Jako specializované centrum nabízejí řešení i pro středně těžké a těžké pacienty, kteří na léčbu lupénky už možná zanevřeli.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   24. 9. 2021

• Táborská zoo děkuje za záchranu zraněného káněte, ne každý je ke zvířecímu utrpení lhostejný
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodil párek pand červených
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež věcí z auta za 12 tisíc, policie nabádá, buďte opatrní, cenné věci ve vozech nenechávejte
• Houbařská vycházka na Velký Špičák v sobotu
• V třebíčské nemocnici lékaři v rámci dne melanomu odhalili šest kožních prekanceróz

Čtvrtek   23. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek U Zlaté rukavice, mapuje příběh hamburského sériového vraha
• Trikolora, Svobodní a Soukromníci vyzvali své příznivce ve volebních komisích k vlastnoruční dokumentaci výsledků voleb!
• Trasa dálnice D1 v úseku Koberovice – Humpolec po svatém Václavu již bez omezení
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributora pervitinu; zloděj ukradl z chalupy nádobí a hodiny; opilá řidička bourala
• Přednáška o archeologických výzkumech hradů a tvrzí na Telčsku
• Do Antonínova Dolu a do Červeného kříže nezajedou od středy 29. září až do pátku 1. října ani autobusy MHD
• Platba parkovného v Třebíči je jednodušší; s novou aplikací není potřeba mít lístek za oknem
• Svatý Kříž připomene 105. výročí narození slavného rodáka, pilota RAF, Karla Kuttelwaschera

Středa   22. 9. 2021

• Zpívající lípa ve Žďárských vrších v Telecí vyhrála anketu Strom roku
• V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
• Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
• Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
• Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
• Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem

Úterý   21. 9. 2021

• Energetiky i obyvatele okolí Dukovan prověřilo největší cvičení letošního roku
• Výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu u Termesiv odhalila cihlářskou pec
• Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za čtyřicet tisíc, krádež úhlové brusky
• Nepropásněte volby, voličský průkaz si můžete snadno vyřídit přes datovou schránku
• Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava byl zvolen do čela Evropské asociace klinických anatomů
• Čokoládový Alfons Mucha, roboti i obří tužka v putovní expozici Muzea rekordů na veletrhu Svět knihy
• Nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy; nevěnování se řízení je na dálnici D1 nejčastější příčinou dopravních nehod
• V Pelhřimově budou rodiče dětí narozených od 1. října 2020 do 30. září 2021 opět sázet stromky
• Noc vědců zabaví celou rodinu
• Obrazy Jolany Mertové si mohou zájemci prohlédnout v muzejní kavárně v Jihlavě

Pondělí   20. 9. 2021

• Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
• Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
• V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
• Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
• Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi

Neděle   19. 9. 2021

• Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
• Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
• Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel

Sobota   18. 9. 2021

• V dodávce se skrývali tři migranti

Pátek   17. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede česko - americký snímek Manželství
• Hasiči v neděli uctí památku zesnulých kolegů, kteří zemřeli při výbuchu domu v Koryčanech
• Z policejního deníku: krádež vrtačky a pily ze sklepa; cyklista byl opilý
• V jihlavském domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Martina Michaela Stiltenna - Zlomy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021

• Další požár v Enviropolu v Jihlavě: nový hasící systém zafungoval
• Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 80 tisíc; žena nadýchala téměř 3,5 promile; řidič nadýchal přes dvě promile
• Testování na základních školách v Jihlavě neodhalilo jediného pozitivního žáka
• Nad Chaloupkami se nesl hlas ovcí a saxofonů
• Práce na ulici...
• Oprava silnice I/19 mezi obcí Kámen a hranicí Vysočiny s Jihočeským krajem spěje do finále
• V jihlavském muzeu si budou moci lidé prostudovat historii jihomoravských šibenic
• Při nehodě u Blatnice na Třebíčsku zemřel řidič osobního auta

Neděle   12. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 30 tisíc; opilec skončil na záchytce
• Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor
• Procházka podzimní krajinou až k Chudobínské borovici

Sobota   11. 9. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyři mláďata prasat visajanských

Pátek   10. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za 50 tisíc; krádež motocyklu Jawa Babeta
• Policisté žádají o pomoc svědky nehody na Havlíčkobrodsku, při které zemřel osmašedesátiletý chodec
• Záchranáři ve Velkém Meziříčí představili třeba ukázku simulované dopravní nehody motorkáře
• V Golčově Jeníkově shořela dřevěná chata, nikdo nebyl zraněn
• Filmový klub v Jihlavě uvede řecký film o tak trochu jiné pandemii Jabka
• Ptákům i zajícům se lépe daří v menších polích. Česká to nejsou!

Čtvrtek   9. 9. 2021

• Lipničtí mají na autech samolepku inspirovanou obrazem Jaroslava Panušky
• Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín
• Vydejte se po stopách středověkých zvířat v táborské zoo
• Výroční cenu České pohádkové akademie obdržela pelhřimovská Agentura Dobrý den
• Z policejního deníku: devětašedesátiletý motorkář zemřel po srážce s autem; vloupání do osobního auta - policisté apelují, nenechávejte ve voze cennosti; krádež pletiva za 60 tisíc
• Na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem osmašedesátiletý muž
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé; výrazný pokles policisté evidují u těžce zraněných osob
• O soužití Čechů a Němců v Jihlavě a o hmyzím společenství v září v jihlavském muzeu

Středa   8. 9. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz