Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 16.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém červnovém jednání rozhodlo, že objekt zámku s parkem v obci Těchobuz na Pelhřimovsku prodá kraj obci za tři miliony korun. Obec je připravena splácet zámek podle kalendáře, který počítá s devíti splátkami postupně do roku 2028. V areálu zámku, který je památkově chráněný, naposled sídlil sociální ústav Jeřabina. Po transformaci zařízení je areál prázdný, kraj se několik let snažil najít kupce.
„Původně kraj zvažoval o požadavku zaplacení prodaného objektu do konce volebního období, tedy do roku 2024. Prodloužením splátkového období podle něj chce obci vyjít vstříc, aby své peníze mohla použít na případné financování projektů v areálu zámku,“' informoval zastupitele krajský radní pro oblast majetku Karel Janoušek s tím, že kraj na obec převede nejen objekty, ale i zhruba pět hektarů pozemků. Návrh kupní smlouvy Zastupitelstvo obce Těchobuz schválilo začátkem června 2021.

Prioritou obce je podle starosty Pavla Hájka, aby i nadále zůstal veřejně přístupný zámecký park. Obec by do zámku v budoucnu ráda přemístila památník matematika, filozofa a kněze Bernarda Bolzana, který na zámku v Těchobuzi pobýval.

V další budově chce obec udělat byty.

První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1352. Původně zde stávala tvrz ze 14. století. Prvním známým majitelem byl Kuneš z Těchobuzi. Tvrz koncem 14. století zpustla. Na počátku 16. století se ale v obci již zmiňuje zámek. Ten byl v letech 1786–1798 rozšířen a přestavěn v pozdně barokním slohu. V letech 1823–1848 zde pobýval profesor Bernardo Bolzano (1781–1848), matematik, filozof a teolog. U tehdejších majitelů zámku, manželů Hoffmanových, pobýval v době, kdy nesměl působit na pražské Karlově universitě. Napsal zde své největší dílo – Logiku (Wissenschaftslehre). Roku 1945 byl inventář zámku převezen do muzea v Pacově a následně byl zámek přidělen ONV v Pelhřimově,
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
Neznámý vandal poškodil v noci z neděle 13. června na pondělí na autobusovém nádraží v Jiráskově ulici v Jihlavě autobus Mercedes Benz. Bok vozidla poškrábal vrypy na dvou místech a poškozením tak způsobil předběžnou vyčíslenou škodu dvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Vandal poškrábal zaparkované auto
Zaparkované auto poškodil neznámý pachatel v době od půl desáté večer pondělí 14. června do desáté hodiny ráno následujícího dne v ulici U Cihláře v Havlíčkově Brodě. "Vandal poškrábal lak na levé a zadní části vozidla, čímž majiteli způsobil škodu kolem osmi tisíc korun. Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
V úterý 15. června zastavili policisté po jedenácté hodině večer ve Studénkách na Jihlavsku vůz Ford Mondeo, jehož řidič jel ve směru na Brtnici. "Při kontrole čtyřiačtyřicetiletý muž nepředložil řidičský průkaz a policisté zjistili, že ho ani nevlastní. Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou se bezdůvodně odmítl podrobit, stejně jaké lékařskému vyšetření. Přiznal požití marihuany před jízdou", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté čtyřiačtyřicetiletému řidiči zakázali pokračovat v další jízdě. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidiči pod vlivem alkoholu
Čtyřiatřicetiletého řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu, odhalili v úterý 15. června pelhřimovští policisté. Osobní automobil Škoda zastavila policejní hlídka krátce po jedné hodině odpoledne na ulici Za Náspem v Pelhřimově. "Dechová zkouška, které se řidič podrobil, vykázala naměřenou hodnotu 0,76 promile alkoholu. Také opakované měření vykázalo hodnotu blízkou první dechové zkoušce", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Policisté kontrolovali v úterý 15. června kolem desáté hodiny dopoledne na silnici druhé třídy u Polničky na Žďársku osobní auto Volkswagen. "Šestatřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce, při které nadýchal 0,71 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní", informovala Stanislava Rázlová. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Z přestupku na úseku dopravy se muž bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

V úterý 15. června jel v Nových Syrovicích na Třebíčsku řidič automobilu Renault Thalia, kterého po desáté hodině dopoledne zastavila policejní hlídka. "Při dechové zkoušce policisté u sedmačtyřicetiletému řidiči naměřili hodnotu 0,73 promile alkoholu, opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Policisté muži další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
Smrtelné zranění utrpěl v areálu jaderné elektrárny v Dukovanech zaměstnanec dodavatelské firmy, který se ve středu 16. června v devět hodin ráno propadl střechou pomocného skladu umístěného ve strojovně prvního výrobního bloku. Ta není určená k pohybu osob.
Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk uvedl, že ani přes okamžitý zásah kolegů a záchranářů se nepodařilo muže zachránit.

Okolnosti neštěstí prověřuje firma ČEZ, inspektorát práce i policie.

"Oznámení jsme přijali", informovala mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková. Elektrárna je podle mluvčího připravená poskytnout veškerou součinnost a možnou podporu.

Pracovníci dodavatelské firmy se podle mluvčího v elektrárně podíleli na provádění investiční akce. Elektrárna funguje bez omezení.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
Od soboty 19. června pojede nově linka číslo 9 pětkrát denně po trase Masarykovo náměstí dolní – Fibichova – Žižkova – NC AVENTIN a zpět.
Časy odjezdu spojů z Masarykova náměstí jsou 08:35, 10:50, 13:50, 15:20 a 18:10.


Časy odjezdů spojů od NC AVENTIN jsou 08:50, 11:05, 14:05, 15:35, 18:25 a 20:17.

Přeprava bude pro zákazníky NC AVENTIN zdarma.

Ve směru do NC AVENTIN budou spoje na zastávkách Fibichova a Žižkova zastavovat pouze pro nástup cestujících.

Ve směru na Masarykovo náměstí budou spoje na zastávkách Žižkova P+R, U Hřbitova, Žižkova a Fibichova zastavovat pouze pro výstup cestujících.

Spoje budou zajištěny Dopravním podnikem města Jihlavy, a.s.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
Primátorka Jihlavy Karolína Koubová jednala s manažery České pošty, ředitelem divize Státní poštovní služby Miroslavem Štěpánem a Jiřím Rotschedlem, ředitelem pobočkové sítě regionu jižní Morava. Dozvěděla se od nich o záměru sloučit a uzavřít některé pobočky v Jihlavě na konci října a o záměru nahradit je od 1. 11. 2021 provozovnou v novém nákupním centru Aventin a pobočkou Pošta Partner. Apelovala na zlepšení služeb pošty.
Město Jihlava zaznamenalo negativní reakce veřejnosti na kusé informace, které se objevují ve sdělovacích prostředcích a na sociálních sítích v Jihlavě a které informují o záměrech sloučit a uzavřít některé pobočky České pošty ve městě. Zatím jde o neoficiální informace, ve kterých bohužel chybí reakce státního podniku. Město Jihlava bylo manažery pošty ubezpečeno, že jejich informační kampaň k podzimním změnám v Jihlavě by měla začít ještě v červnu.

„Česká pošta potřebuje velkou restrukturalizaci, musí být mnohem lépe konkurenceschopná. Město ale nemá možnosti do rozhodnutí podniku zasahovat,“ uvedla primátorka Karolína Koubová po jednání. Pošta ale podle ní poskytuje veřejnou službu a měla by veřejnosti důkladně vysvětlovat svoje záměry a postoje. Vedení města vnímá s mírným znepokojením, jak se mezi obyvateli šíří kusé informace o záměrech pošty.

„Nezbývá nám než věřit, že všechny záměry státního podniku opravdu povedou ke zlepšení služeb pro klienty. Ovlivňovat strategii České pošty ani její manažerská rozhodnutí ale bohužel není v naší kompetenci,“ doplnila Karolína Koubová s tím, že vedení podniku by mělo zareagovat na negativní ohlasy veřejnosti a důkladně o svých záměrech obyvatele města informovat.

Apel primátorky na zlepšení a zrychlení služeb hlavní pošty

Na sídlištích Březinova a Demlova, Hamerníkova a Erbenova nebo na Horním Kosově a v oblasti ulice S. K. Neumanna, kde by se měly pobočky pošty Jihlava 4, 5 a 6 slučovat a uzavírat, žije podle primátorky velké množství starších lidí, kteří jsou zvyklí si na poště vyzvedávat důchody nebo si chodí pro úřední dopisy. „Tyto služby by pro ně měly být v nějaké formě zachovány v dostupné vzdálenosti od bydliště,“ myslí si primátorka, která s manažery České pošty řešila také funkčnost hlavní pošty na Masarykově náměstí. Apelovala na zlepšení a zrychlení jejích služeb. Byla ubezpečena, že dojde ke změně poštovních směrovacích čísel a tím k výrazné úlevě od množství písemností a balíků na hlavní poště v centru, čímž by se zdejší služby měly zrychlit a zkvalitnit.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
Už více než dva týdny bezúspěšně pátrají policisté po jedenadvacetiletém Dominiku Rosendorfském z Tišnova na Brněnsku. Pohřešovaný student má také vztah k Havlíčkobrodsku, kde by se mohl pohybovat.
"Jeho pohřešování oznámila matka 2. června letošního roku. Její syn se krátce před tím, než odešel z domova, dověděl o neúspěchu ve škole. Právě ten by mohl být jedním z důvodů opuštění domova", informoval mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

Informace k možnému pohybu pohřešovaného mladíka můžete sdělit policistům na tísňovou linku 158.

Více na:
https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=11170602210603
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
V posledních letech se velmi rozšířilo malování kamínků a jejich objevování na nejrůznějších místech po Česku. V reakci na to vznikla v závěru letošního března facebooková skupina Kamínky pro ZOO. Lidé malovali a následně dražili kamínky nejrůznějších tvarů a velikostí a na podporu ZOO vybrali neuvěřitelný 1 586 414 korun. V červnu (a jen do konce měsíce) pokračují s podporou dvaceti vybraných útulků a záchranných stanic, a tak můžete malovat, dražit nebo jen tak přispět právě záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou.
Pravidla jsou jednoduchá. Na Facebooku si najdete skupinu Kamínky pro ZOO https://www.facebook.com/gro… , která má už bezmála devět tisíc členů, v horní liště si přepnete do části Diskuze a objevujete originálně malované kamínky všech tvarů a velikostí. Jejich autoři se zavázali dražiteli s nejvyšší částkou kamínek za uvedených podmínek zaslat a peníze poukázat na účet předem stanovené organizace, třeba právě Stanici Pavlov.

„Překvapilo nás, kolik kreativců se zapojuje a kamínky pro naše zvířecí svěřence v Pavlově maluje. Už máme na účtu příspěvky za deset kamínků a aktuálně můžete dražit kamínek s kočkami, mírně naštvanou krávou, myškou se sýrem, s šípovou žabkou, s kosatkou a loďkou nebo s krásně malovaným motýlem babočkou,“ informoval s úsměvem ředitel záchranné Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát s tím, že autor kamínku uvádí rozměry, techniku malby, vyvolávací cenu i termín konce aukce a další podmínky, jako například kdo platí poštovné. Příhozy pak dražitelé provádí pomocí komentáře u příspěvku.

Autoři skupiny vyzývají, aby kamínek přinesl kromě radosti i pomoc. Přitom nás můžete podpořit i bez aukce kamínku, a to jak finančním darem na transparentní účet 2600402248/2010, tak například adopcí https://stanicepavlov.cz/adopce/ nebo kmotrovstvím mláďat https://stanicepavlov.cz/kmotri/
DĚKUJEME, ŽE POMÁHÁTE, MÁ TO SMYSL!
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
Studenti čtyř jihlavských škol za dohledu mozaikáře Jana Jeníka z Havlíčkova Brodu ozdobili spáry v betonovém chodníku v parku Smetanovy sady v Jihlavě.
Různé obrazce vytvořené skleněnými či keramickými střípky zaplnily spáry v betonovém chodníku v parku Smetanovy sady. Vytvořili je studenti čtyř jihlavských škol, kteří se díky projektu Inkubátor platformy Jihlava vzdělává kulturou spojili s mozaikářem z Havlíčkova Brodu Janem Jeníkem.

Mozaiky vytvořili studenti Soukromého gymnázia AD FONTES, děti z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Erko, žáci Křesťanské základní školy a žáci ZŠ Jungmannova, kteří si ale místo parku ozdobí okolí své školy. Mozaikování probíhá celý tento týden, projekt však nepatří do letošního ročníku Inkubátoru, ale je pozůstatkem z minulého roku, kdy se kvůli pandemii nemohl uskutečnit.

Do Inkubátoru se mohou přihlásit aktéři různých oborů – od výtvarníků či divadelníků, po architekty či obchodníky. Cílem je podporovat inovativní formy vzdělávání a propojovat klíčové kompetence u dětí, jako je třeba inovativní spolupráce nebo kritické myšlení. Děti jsou za pomoci odborníků vedeni od vzniku projektů postupně k jejich závěrům a prezentaci výsledků.

V rámci letošního ročníku Inkubátoru byla výzva pro aktéry vyhlášena v dubnu. V květnu se projekty konzultovaly s koordinátorkou platformy Jihlava vzdělává kulturou Martou Kozdas. Finální kulturně vzdělávací aktivity budou vybrány během června. Realizace samotných projektů proběhne v příštím školním roce. Více najdete na jihlavavzdelavakulturou.cz.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou
Onemocnění, kterým trpí zhruba dvě procenta populace a postihuje stejně ženy, jako muže. Nejčastějším projevem je olupování zarudlé pokožky, neboť ta se obměňuje až sedmkrát častěji než normálně. Jde o lupénku, neboli psoriázu. Pacientům lékaři v jihlavské nemocnici nabízejí nově možnost online konzultace.
Nemocnice Jihlava otevře své virtuální dveře ve středu 23. 6. 2021, online konzultace nabídne v časech od 9 do 12 hod. Konkrétní čas si mohou pacienti zarezervovat přes www.kuzeaklouby.cz. „Dlouhotrvající pandemie a s ní spojená opatření vedou k tomu, že pacienti mají tendenci odsouvat své návštěvy lékařů. Pacientům trpícím lupénkou je nyní umožněno řešit své problémy s onemocněním i online, a to díky poradně v rámci Dnů otevřených ambulancí. Stres a celková náročnost současné doby mohou problémy lupénkářů ještě zhoršit. Proto doporučuji nemoc a její příznaky nepodceňovat. Online poradna je určena jak pro pacienty, kteří lupénku již léčí, tak také pro ty, kteří ji ještě nemají potvrzenou odborníkem. Využít služeb poradny mohou i děti a mládež,“ říká primářka kožního oddělení Marie Policarová.

Odkaz na rezervační systém a podrobné informace najdou pacienti na webu www.kuzeaklouby.cz. Stačí si vybrat konkrétní den a jeden z nabízených časů. Následně obdrží e-mail s potvrzením rezervace a odkazem na videohovor – přes něj se v konkrétní čas připojí k online konzultaci s lékařem. Potřebovat k tomu budou počítač, tablet nebo chytrý telefon s webkamerou a mikrofonem.

„Lupénka může u některých pacientů v tomto nelehkém období také započít, na vině tomu je stres či nestandardní režim. Nejčastěji se toto onemocnění projevuje na kůži, ve vlasech a na nehtech. Může dojít i k rozvoji psoriatické artritidy, tedy k zánětu šlach a kloubů. Touto nemocí trpí přibližně jedna čtvrtina pacientů s lupénkou. Rozhodně se nevyplácí své potíže podceňovat, ideální je se o všem poradit s lékařem,“ říká primářka Marie Policarová.

V Nemocnici Jihlava se novými možnostmi léčby lupénky zabývají již 12 let. Jako specializované centrum nabízejí řešení i pro středně těžké a těžké pacienty, kteří na léčbu lupénky už možná zanevřeli.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   3. 8. 2021

• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě je po požáru do odvolání uzavřena
• Kandidátní listiny do sněmovních voleb předložilo na Vysočině 19 stran, hnutí a koalic
• Z policejního deníku: zfetovaný recidivista se vloupal na soukromý pozemek; zloděj ukradl věci za 30 tisíc; opilá žena bourala s autem
• Práce na obchvatu Osové Bítýšky by mohly být do konce srpna dokončeny
• Na Vysočině se letos stalo 2622 dopravních nehod, čtrnáct lidí zemřelo
• Komentovaná prohlídka výstavy Element sklo - Matérie fantazie v jihlavské galerii
• Rozhovor s Jindřiškou Šmejkalovou: Duševní onemocnění může postihnout kohokoliv
• Zbraňová amnestie skončila, lidé na Vysočině odevzdali 175 zbraní a 8131 kusů střeliva
• V Jihlávce se střetlo auto s vlakem, řidič utrpěl zranění, provoz na trati je zastaven

Pondělí   2. 8. 2021

• Letní kino a autokino pod věžemi v Dukovanech zahájí film Bábovky
• Jihlava přivítá na náměstí Lukáše Krpálka
• V areálu Vodního ráje v Jihlavě hořela sauna, škoda je 1,5 milionu korun
• U Velkého Beranova skončilo osobní auto na střeše, zaklíněnou zraněnou osobu vyprostili hasiči
• Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného
• Z policejního deníku: mladík, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen opilý; opilec ohrožoval provoz na trati; vloupání do chaty
• Zahájení opravy silnice I/19 v Pohledu se o týden posunuje, práce začnou v pondělí 9. srpna
• Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku
• Studenti medicíny jsou zváni na stáž do nemocnice v Pelhřimově; hlásit se mohou do 16. srpna
• V dodávce, která bourala na dálnici, bylo nacpáno šestnáct osob

Neděle   1. 8. 2021

• Z policejního deníku: krádež poklopů, trubek a zámků; policisté chytli dva muže, kteří se vloupali do chatky; vandal poničil auto

Sobota   31. 7. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede švédský snímek O nekonečnu

Pátek   30. 7. 2021

• V Jiráskově ulici v Jihlavě panuje ohnivé léto
• Ludus Musicus vystoupí v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou s renesanční a gotickou hudbou
• V Budkově na Třebíčsku se v neděli rozhlaholí nové zvony
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena skončila na záchytce; opilý cyklista havaroval; opilý řidič skončil na záchytce
• Nosál z táborské zoo si s ošetřovateli hraje na schovávanou

Čtvrtek   29. 7. 2021

• Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky
• Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek
• Světská pouť letos ve Žďáře nad Sázavou nebude
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Znáte muže z fotografie?
• Malá odpočívka Studený na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno již slouží řidičům
• Z policejního deníku: hledaný muž putoval do vězení; krádež autorádia; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce
• Václav Klaus podal Městskému soudu v Praze žalobu na Ministerstvo zdravotnictví
• Silničáři opraví vozovku I/19 v Pohledu, uzavírka v obci bude pokračovat po celou dobu rekonstrukce
• Zámečtí hasiči ve Žďáře nad Sázavou oslaví stopětatřicáté narozeniny

Středa   28. 7. 2021

• Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021