Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 17.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
Všechny pošty v České republice budou od pátku 18. června od 19 hodin do neděle 20. června do 24 hodin uzavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center České pošty. Uvedl to tiskový mluvčí Matyáš Vitík.
"Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky poskytovat výdej zásilek. Zároveň v termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou", informoval M. Vitík. Fungovat tedy nebude: www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info a všechny aplikace např. Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách, PodaniOnline apod.
V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty.

Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
Manažeři České pošty oznámili primátorce Jihlavy svůj záměr slučovat a uzavírat některé svoje pobočky. Vedení města je pro zachování nekomerčních poštovních služeb pro veřejnost v dostupné vzdálenosti a hlavně volá po výrazném zlepšení a zrychlení poštovních služeb.
Pro většinu radních města jsou záměry České pošty se slučováním a uzavíráním poboček novinkou, se kterou se špatně smiřují. „Je pro mne nepřijatelné, aby se uzavíraly služby v lokalitách, které jsou centrem pro až desítky tisíc lidí,“ uvedl náměstek primátorky Vít Zeman. Tato centra jako Erbenova nebo Březinky musí podle Zemana naopak nabídnout daleko více služeb pro své obyvatele. „Je nemyslitelné, abychom na jedné straně prezentovali nutnost zahušťovat město a na straně druhé překládali daleko za město služby důležité státní veřejné služby. Takové služby nemají být tam, kde nikdo nebydlí,“ doplnil náměstek Zeman.

„Informace je pro mne zcela nová a velmi překvapivá. Očekával bych, že takto důležité zásahy do dostupnosti služeb státního podniku pro občany Jihlavy budou kvalitně a s mnohem větším předstihem komunikovány se zástupci samosprávy,“ myslí si radní David Beke a dodává: „z doposud zveřejněných materiálů tomu rozumím tak, že je zde snaha o vymístění veřejné služby z veřejného prostoru města do soukromého prostoru za městem, což je zcela v rozporu s aktuální strategií poskytovatelů komerčních služeb, kteří chtějí naopak dostat své služby až do domu.“

Za veřejnost se postaví i radní Libor Kuchyňa. Podle jeho slov by mělo mít 50 tisíc lidí z Jihlavy veřejné poštovní služby ve spádové vzdálenosti. "Nenecháme z obyvatel Jihlavy dělat pokusné králíky restrukturalizace České pošty," uvedl Kuchyňa.

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová, která jako první jednala s manažery České pošty, dnes uvedla:„Jsme dlouhodobě nespokojeni s kvalitou služeb České pošty a nechceme podporovat nekvalitní službu. Budeme apelovat na podnik, aby nekomerční veřejné poštovní služby pro veřejnost zachoval a pokud možno rozšiřoval v dostupných vzdálenostech, ale nechceme teď vstupovat do mediální války lidí s poštou."

Balíky, pojištění a další produkty by měl podle jihlavských radních řešit komerční sektor, ale úřední písemnosti, Czechpoint nebo např. důchody musí být pro obyvatele co nejdostupnější.

„Chceme se za obyvatele Jihlavy postavit. Jeví se nám to jako nepromyšlený krok, který povede k dalšímu vylidňování města a stávajících veřejných prostor i k nežádoucí podpoře automobilové dopravy. Požádal jsem už předsedu senátu Miloše Vystrčila a mám příslib, že bude zprostředkováno setkání s generálním ředitelem České pošty a vyjasnění si cílů a strategií státního podniku, které se na první pohled jeví, že jdou proti zájmům veřejnosti a občanů Jihlavy,“ doplnil radní Jihlavy David Beke.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
Koncem května se v jihlavské zoo narodila dvě koťata vzácných levhartů cejlonských. Mláďata zatím vypadají v pořádku, a tak po necelých třech týdnech mohla být otevřena i vnitřní část pavilonu šelem.
Po dlouhých dvanácti letech se v Zoo Jihlava opět narodila koťata levhartů cejlonských (Panthera pardus kotyia). Rodiči mláďat narozených 28. května jsou čtrnáctiletý samec Manny, pocházející z naší zoo a čtyřletá samice Aruni, která se narodila v Zoo Brno a do Jihlavy přicestovala na jaře minulého roku.

„Určitě ještě nemůžeme mluvit o úspěšném odchovu levhartů, protože jsou to vůbec první narozená mláďata naší nové mladé samice. Nicméně koťatům už jsou tři týdny, sama začala vylézat z porodní boudy za dohledu mámy, která je ostražitá, ale zároveň klidná. Takže pevně doufáme, že se jí odchov podaří.“ Vysvětluje ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

Levhart cejlonský je poměrně velkým poddruhem levharta s hodně tmavým rezavohnědým zbarvením, menšími černými rozetami a krátkou srstí. Obývá pouze ostrov Cejlon v populaci čítající kolem 800 jedinců. Ačkoliv je jako všichni levharti samotářským tvorem, je z nich nejvíce tolerantní vůči ostatním jedincům svého druhu. Levharti cejlonští jsou nejvíce ohroženi pytláctvím pro veškeré části jejich těl, která jsou následně pašována do Číny jako zdroj medikamentů tradiční čínské medicíny. Dále jsou ohroženi i konflikty s lidmi, chránícími si domácí zvířata, silniční dopravou a ztrátou přirozeného prostředí. Podle organizace IUCN je levhart cejlonský hodnocený jako ohrožený taxon.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
Neznámý vandal rozbil ve středu 16. června v Havlíčkově ulici v Jihlavě před třetí hodinou odpoledne vhozeným kamenem výlohu prodejny a způsobil tak předběžně vyčíslenou škodu dvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
Ve středu 16. června kolem čtvrté hodiny odpoledne havaroval v Pávovské ulici v Jihlavě cyklista bez ochranné přilby a vážně se zranil. "Pětatřicetiletý cyklista vybočil z vozovky směrem k chodníku, najel na obrubník a havaroval. Při nehodě utrpěl cyklista vážné zranění, zdravotnickou záchrannou službou byl převezena na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Provedení dechové zkoušky nebyl cyklista vzhledem ke zranění schopen, byl nařízen odběr krve. Dopravní nehodu policisté šetří.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý šestatřicetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. "V úterý 15. června jel řidič před druhou hodinou odpoledne s automobilem Škoda Octavia po silnici u Heroltic na Jihlavsku. "Při kontrole policisté zjistili, že řidičem je muž, který má od loňského jara na základě rozhodnutí magistrátu uložen na čtrnáct měsíců zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel", uvedla J. Kroutilová. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidič je podezřelý z přestupků
Ve středu 16. června jel kolem třetí hodiny ráno v Přibyslavicích na Třebíčsku řidič vozu Audi, který při průjezdu zatáčky vyjel částečně mimo komunikaci a narazil do stojícího osobního automobilu. Aniž by nehodu oznámil, pokračoval v jízdě. Při nehodě nedošlo ke zranění osob. Řidič zastavil až následně. "Policisté, kteří byli do obce přivoláni, havarované vozidlo nalezli a zkontrolovali. U osmnáctiletého řidiče provedli policisté test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Lékařskému vyšetření se muž bezdůvodně odmítl podrobit. Na vozidlech vznikla při nehodě předběžně vyčíslená škoda pětačtyřicet tisíc korun. Policisté zjistili, že muž není držitelem řidičského oprávnění. Na vozidle Audi byly dále umístěny registrační značky, které k němu nebyly přiděleny. Značky policisté zajistili", popsala celý incident mluvčí policistů Jana Kroutilová. V další jízdě řidič již nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání řady přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Za volant žena usedla v době zákazu
Ve středu 16. června krátce po deváté hodině ráno zastavili policisté v ulici Humpolecká v Havlíčkově Brodě osobní auto Škoda, jehož řidičkou byla šestačtyřicetiletá žena. "Provedená lustrace ukázala, že žena má od letošního března okresním soudem vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení, a to na dobu dvou let", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté ji na místě další jízdu zakázali. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Alkohol a drogy za volantem
Policisté ve čtvrtek 16. června odhalili řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu a drog. "Osobní automobil Renault kontrolovala policejní hlídka na silni první třídy u Oudoleně na Havlíčkobrodsku kolem půl deváté ráno. Řidičem byl čtyřicetiletý muž. Na výzvu se muž podrobil dechové zkoušce, jejíž naměřená hodnota činila 0,65 promile alkoholu. Stejnou hodnotu vykázalo také opakované měření. Dále byl součástí kontroly test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Test vykázal přítomnost marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili ve středu 16. června krátce před jedenáctou hodinou večer v ulici Pavlovova v Novém Městě na Moravě osobní auto Škoda. "Jeho dvaašedesátiletý řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,36 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
Máme před sebou několik dní slunečného a teplého počasí, kdy se můžou denní maxima vyšplhat vysoko nad 30 stupňů celsia. A právě s horkými dny je spojena celá řada zdravotních rizik. Napilno pak mají naši záchranáři, kteří zaznamenávají nárůst výjezdové činnosti k pacientům s nejrůznějšími oběhovými obtížemi nebo úrazy. Není výjimkou, že během července a srpna uskuteční Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina o bezmála 10 procent výjezdů více, než v jiných měsících roku.
Vysoké teploty nedělají problémy jen starším a nemocným lidem

Nejčastěji se jedná o kolapsy, nevolnosti nebo úpaly. I přesto, že nejohroženější skupinou jsou
zejména chronicky nemocní, senioři nebo děti, může být velké horko zátěž i pro zdravé jedince.

Přibývá také nehod a úrazů v souvislosti s volnočasovými aktivitami jako je koupání, jízda na kole či turistika ve špatně přístupném terénu. Nikdy bychom neměli přeceňovat své síly a pouštět se do činností, které jsou vzhledem k naší kondici rizikové.

Vysoké teploty zatěžují hlavně naše srdce, proto je důležité zabránit vyčerpání, dehydrataci a přehřátí. Pokud je to možné, měl by člověk v maximální možné míře omezit náročnější fyzickou námahu a nevydávat se na dlouhé procházky. Pokud se už na přímé slunce vypraví, měl by nosit pokrývku hlavy, vyhledávat stinná a chladnější místa a dodržovat dostatečný pitný režim.

Během letních prázdnin jsou právě kolapsové stavy jednou z nejčastějších diagnóz při výjezdech
posádek Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...

V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
Výstava RETROGAMING aneb počátky osobních počítačů u nás bude zahájena v zámeckých konírnách v Třebíči vernisáží v úterý 22. června v 17 hodin. Největší pozornost na výstavě je věnována počítačovým hrám a domácím počítačům a konzolím z 80. let.
Nechybí československé počítače IQ 151, PMD 85-3, Tesla PP 06, Didaktik Gama, Didaktik M nebo Ondra SPO 186, ze zahraničních například značky Sinclair, Atari, Commodore, různé přenosné počítače a mnohé další.

Jednotlivé exponáty jsou představovány přístupnou formou – nezbytné technické informace doplňují různé zajímavosti jak z historie výpočetní techniky, tak z historie počítačových her. Návštěvník se seznámí také s velkými herními hity, s dobovými herními časopisy, s problematikou pirátství apod.

Součástí výstavy je „pařanské doupě“ – herna s historickými počítači, herním automatem s hrou Street Fighter II i s moderními PC s emulá tory, to vše se stovkami dobových her. Pamětníci si mohou připomenout velké herní hity – od Pac-Mana a Space Invaders přes Prince of Persia nebo třeba Cannon Fodder až po Doom a Street Fighter II. Řada her si zachovala svoji hratelnost dodnes, a tak si i ti nejmladší návštěvníci, zvyklí na dokonalou grafiku a zvuk, s chutí zahrají Dynablaster, Lemmings nebo Vroom.

Výstava bude přístupná od úterý do neděle 9 – 12 a 13 – 17 hodin; o prázdninách bude otevřeno denně, tedy i včetně pondělí.

Výstava je zapůjčena z Regionálního muzea v Litomyšli.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
V jihlavských školách se i v době online výuky vyprávěly Příběhy našich sousedů. Týmy studentů využily netradiční výzvy a naslouchaly životním osudům jak známých jihlavských osobností Milana Koláře pořadatel nezapomenutelných kulturních akcí, Josefa Kundery herce Horáckého divadla nebo školníka Vladimíra Veselého, tak i online přenosům pamětníků žijících za hranicemi, jako je Miroslav Steiner, který mapuje osudy židů v Jihlavě nebo holandský malíř Walther Smeiting.
Jejich odhodlání nahrávat příběhy pamětníků ocenila i primátorka města Jihlava Karolína Koubová: „Příběhy našich sousedů jsou unikátním projektem, který dokáže spojit minulost se současností a naučit žáky respektu k lidem a jejich životním osudům. Děkuji všem učitelům, kteří několik měsíců s týmem žáků pracují, a děkuji i žákům, a to zejména za jejich zvídavost. Přeji, ať nikdy nezmizí a se stejným nadšením se vrhají i do jiných podobně významných projektů.“

Kompletní zpracované příběhy i s rozhlasovými reportážemi jsou dostupné ze stránek www.pribehynasichsou… „Ráda bych poděkovala studentům, ale především pedagogům, kteří týmy v tomto nelehké roce vedli. Oceňuji jejich odhodlání věnovat se nad rámec výuky vzdělávacím projektům, a také městu Jihlava, který celý projekt už šestým rokem financuje a umožňuje tak, poznávat dětem příběhy jejich sousedů,“ říká koordinátorka projektu Barbora Živná.

Zapojené školy: Gymnázium Ad Fontes, ZŠ Rošického, ZŠ Křížova, Dobrovolníci z Centra pro rodinu.
Barbora ŽIVNÁZpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června
Policie prosí svědky dopravní nehody, která se stala 11. června asi v 7.10 hodin ráno na silnici III/4102 v obci Sádek na okrese Třebíč, aby se přihlásili na Dopravním inspektorátu Třebíč – telefon: 974 277 250 nebo 974 277 251, případně se ozvali na email: jiri.svoboda12@pcr.cz, případně, aby kontaktovali linku 158.
"Na dopravní nehodě měla účast sedmnáctiletá řidička motocyklu, která se při nehodě zranila. Obracíme se na případné svědky, kteří průběh dopravní nehody viděli, aby se přihlásili na Dopravním inspektorátu Třebíč – tel: 974 277 250 nebo 974 277 251, případně se ozvali na email: jiri.svoboda12@pcr.cz, případně, aby kontaktovali linku 158", uvedla mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   4. 8. 2021

• Havlíčkobrodskou nemocnicí bude 9. - 13. srpna projíždět autobusová linka číslo 2, zastávka bude u rehabilitace
• Výstava Svět ptactva v muzejní kavárně v Jihlavě

Úterý   3. 8. 2021

• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě je po požáru do odvolání uzavřena
• Kandidátní listiny do sněmovních voleb předložilo na Vysočině 19 stran, hnutí a koalic
• Z policejního deníku: zfetovaný recidivista se vloupal na soukromý pozemek; zloděj ukradl věci za 30 tisíc; opilá žena bourala s autem
• Práce na obchvatu Osové Bítýšky by mohly být do konce srpna dokončeny
• Na Vysočině se letos stalo 2622 dopravních nehod, čtrnáct lidí zemřelo
• Komentovaná prohlídka výstavy Element sklo - Matérie fantazie v jihlavské galerii
• Rozhovor s Jindřiškou Šmejkalovou: Duševní onemocnění může postihnout kohokoliv
• Zbraňová amnestie skončila, lidé na Vysočině odevzdali 175 zbraní a 8131 kusů střeliva
• V Jihlávce se střetlo auto s vlakem, řidič utrpěl zranění, provoz na trati je zastaven

Pondělí   2. 8. 2021

• Letní kino a autokino pod věžemi v Dukovanech zahájí film Bábovky
• Jihlava přivítá na náměstí Lukáše Krpálka
• V areálu Vodního ráje v Jihlavě hořela sauna, škoda je 1,5 milionu korun
• U Velkého Beranova skončilo osobní auto na střeše, zaklíněnou zraněnou osobu vyprostili hasiči
• Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného
• Z policejního deníku: mladík, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen opilý; opilec ohrožoval provoz na trati; vloupání do chaty
• Zahájení opravy silnice I/19 v Pohledu se o týden posunuje, práce začnou v pondělí 9. srpna
• Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku
• Studenti medicíny jsou zváni na stáž do nemocnice v Pelhřimově; hlásit se mohou do 16. srpna
• V dodávce, která bourala na dálnici, bylo nacpáno šestnáct osob

Neděle   1. 8. 2021

• Z policejního deníku: krádež poklopů, trubek a zámků; policisté chytli dva muže, kteří se vloupali do chatky; vandal poničil auto

Sobota   31. 7. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede švédský snímek O nekonečnu

Pátek   30. 7. 2021

• V Jiráskově ulici v Jihlavě panuje ohnivé léto
• Ludus Musicus vystoupí v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou s renesanční a gotickou hudbou
• V Budkově na Třebíčsku se v neděli rozhlaholí nové zvony
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena skončila na záchytce; opilý cyklista havaroval; opilý řidič skončil na záchytce
• Nosál z táborské zoo si s ošetřovateli hraje na schovávanou

Čtvrtek   29. 7. 2021

• Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky
• Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek
• Světská pouť letos ve Žďáře nad Sázavou nebude
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Znáte muže z fotografie?
• Malá odpočívka Studený na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno již slouží řidičům
• Z policejního deníku: hledaný muž putoval do vězení; krádež autorádia; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce
• Václav Klaus podal Městskému soudu v Praze žalobu na Ministerstvo zdravotnictví
• Silničáři opraví vozovku I/19 v Pohledu, uzavírka v obci bude pokračovat po celou dobu rekonstrukce
• Zámečtí hasiči ve Žďáře nad Sázavou oslaví stopětatřicáté narozeniny

Středa   28. 7. 2021

• Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021