Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 18.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
Věž kostela svatého Prokopa na náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou bude pro veřejnost otevřena od 1. července do 30. září denně kromě pondělí, a to vždy v době od 9 hodin do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Za nepříznivého počasí bude věž uzavřena.
Zájemci, kteří si budou chtít prohlédnout Žďár nad Sázavou a jeho okolí z ptačí perspektivy, vystoupat po 103 schodech na ochoz věže kostela. Odměnou jim kromě nádherného výhledu budou také komentované prohlídky o historie věže a města a dozví se také o ukrytém pruském vojákovi, o kozím chlívku, který měl věžný nad klenbou oratoře, nebo o tom, proč se ze žďárské věže troubilo jen do tří světových stran.

Zatímco v předchozích letech byl výstup na věž zdarma, letos je zpoplatněn. Vstupenky bude možné koupit v regionálním muzeu v budově tvrze – dospělí zaplatí 40 korun, děti a senioři polovic.

Věž kostela svatého Prokopa je vysoká 53 metrů, jedná se půdorysně o lichoběžníkovou stavbu (proto z jihu můžeme vidět tři stěny najednou) přiléhající ke kněžišti. Stěny věže jsou řídce osazeny drobnými pravoúhle zakončenými okny. Výjimku tvoří zaklenutá okna v posledním patře. Krakorcovité konzolky dokazují umístění ochozu. Celá věž je zastřešena cibulovitou střechou s lucernou.

K vidění jsou kromě pohledu na město a jeho okolí také kostelní zvony, a to i ten původní z roku 1489, jenž nese jméno Marie. Na rozdíl od ostatních, které kdy ve věži kostela svatého Prokopa byly, se vždy vyhnul zrekvírování pro válečné účely.
Další zvony, Prokop, Cyril a Metoděj, jsou „nové“, pocházejí z let 1989 až 1990.

Přesné datum založení kostela není zcela známé. Kostel zde patrně stál již roku 1270, nicméně první věrohodná zmínka pochází až z roku 1391 od kněze Svatoslavova, který zmiňuje kostel a faru. Další doklady o kostele však pochází až z 15. století a především z 16. století.- red -Zpět nahoru na obsah...

Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
Sjezd z dálničního přivaděče, nebo také mimoúrovňová křižovatka na ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřena pro veřejnou dopravu.
Stavba sjezdu začala 5. října 2020 a probíhala až do poloviny letošního června ve dvou etapách. V první etapě se upravila jižní polovina ulice, která obsahuje dva jízdní pruhy včetně odbočovací větve k obchodnímu areálu. Během této etapy byla od 18. března do poloviny května doprava vedena za střídavého provozu řízeného světelnou signalizací. Při druhé etapě dělníci postavili severní část ulice R. Havelky společně se sjezdem z I/38.

Zhotovitelem stavby se na základě výběrového řízení stala Skanska a.s. Stavba křižovatky stála 33,3 milionů korun včetně DPH, investorem je město Jihlava a z části Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina, která se podílí částkou 2,3 milionu korun včetně DPH.

Stál zde Červený mlýn

Jakub Těsnohlídek, archeolog společnosti Archaia Brno z. ú., se kterou město při stavebních akcích úzce spolupracuje uvedl, že v místě u převaděče byl nejpozději v 16. či 17. století založen jeden z největších jihlavských mlýnů, zvaný Červený mlýn, který kontinuálně pracoval až do 20. století. Kromě mlýna zde postupně vznikla škrobárna, lihovar či cukrovar, ve 20. století zde pak byly firmy Levental, později městský mlýn, v posledním období 90. let pak sklad zeleniny.

„Zpočátku jsme nepočítali s tím, že by zde mohly být dochovány nějaké archeologické situace, ale ukázalo se, že se i v těch nejhlubších partiích pod křižovatkou nachází například různé cihlové štoly z přelomu 18. a 19. století pro vedení inženýrských sítí nebo třeba i dřevěný vodovod. Chtěl bych poděkovat jak zhotoviteli stavby, který nám archeologický výzkum v dobré kvalitě umožnil, tak investorovi, městu Jihlavě, se kterým dlouhodobě spolupracujeme a archeologie v Jihlavě velice dobře vzkvétá,“ uvedl Jakub Těsnohlídek.

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek uvedl, že nyní bude následovat rekonstrukce celé ulice Romana Havelky, která se už projektuje. "Takže jen co se potěšíme z toho sjezdu, tak se ulice zase rozkope. Ale bez silnic se jezdit nedá a já se těším, až bude vše hotové,“ uvedl hejtman.
Opravena bude část od Jiráskova mostu ke křižovatce s Hybráleckou ulicí. Město navíc chce v rámci této stavby dokončit přibližně 200 metrů cyklostezky, což bude do projektu zapracováno.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
Retrojízdy Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ) s doprovodnou akcí ke Dni dětí se setkaly s obrovským zájmem veřejnosti. Do soutěže Nakresli svůj trolejbus přineslo svůj obrázek 118 dětí. Všechny jejich výkresy jsou do konce června vystaveny v nejmodernějších parciálních trolejbusech a jejich polohu lze aktuálně sledovat na online mapě MHD.
„118 obrázků je úžasné číslo, velké poděkování za to patří dětem i rodičům,“ říká k účasti v soutěži předseda představenstva DPMJ Radim Rovner. Podle jeho slov jsou některé obrázky opravdu skvělé a určitě budou vystaveny i na chodbách Dopravního podniku nebo na jihlavské radnici. Nyní jsou všechny obrázky umístěny a vystaveny ve fabionech, tedy ve schránkách na reklamu, v nových parciálních trolejbusech čísel 91 -93 a 10 – 16. Seznam s umístěním obrázků je také na:
https://www.dpmj.cz/html/sou…

Z tohoto seznamu se dá například zjistit, že sedmiletý Matěj Carda se svým devítiletým bratrem Filipem právě prezentují své obrázky na parciální lince C ve voze číslo 12 a třeba čtyřletý Honzík Cink ukazuje svůj obrázek na lince B ve voze č. 93. „Podívejte se, kudy právě jede váš obrázek a svezte třeba babičku nebo tetu právě s tímto obrázkem,“ vyzval Radim Rovner s tím, že přesná mapa pohybu trolejbusů s obrázky je na odkazu:
https://sgis.jihlava-city.cz/web/mhd/
Všechny linky s obrázky ze soutěže Nakresli svůj trolejbus jsou označeny piktogramem kytičky.

„Před plánovanou jízdou s konkrétním obrázkem konkrétního dítěte je dobré navštívit webové stránky Dopravního podniku DPMJ.CZ a zjistit, jaké číslo vozidla vozí zrovna váš obrázek,“ radí Jaroslav Vymazal, radní města Jihlavy pro dopravu. Na tomto webu je seznam tzv. „obrázkových“ vozů a jmenný seznam obrázků, které jsou zde vystaveny. Poté stačí spustit Online mapu MHD
https://sgis.jihlava-city.cz/web/mhd/ a podívat se, jestli je aktuální vůz s tímto číslem na trase a kde se právě nachází. „Obrázkové vozy na mapě poznáte i díky odlišnému symbolu ve tvaru růžové kytičky a se zobrazeným číslem vozu,“ vysvětlil Jaroslav Škrobák z oddělení GIS (geografický informační systém) jihlavského magistrátu, který online mapy vytváří. „Parciální linky jsou prakticky neustále v provozu, takže se snad zájemci o svezení na konkrétní lince určitě trefí," doplnil Škrobák.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
Do rodinného domu v Dobroníně na Jihlavsku se ve středu 16. června v době mezi pátou hodinou ranní a druhou odpoledne vloupal zloděj, odkud ukradl šperky, mobilní telefon, hodinky a další věci. Krádeží a poškozením způsobil škodu za necelých šedesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Opilá žena skončila na záchytce
Ve čtvrtek 17. června byli policisté v Moravských Budějovicích na Třebíčsku po šesté hodině večer přivoláni na ulici 1. máje, kde se v prostoru komunikace nacházela opilá žena. "Třiatřicetiletá žena odmítala spolupracovat a na výzvy hlídky nereagovala. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 2,71 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová a doplnila že ženu policisté odvezli záchytku. Je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Traktorista neměl řidičák a byl pod vlivem drog
Ve čtvrtek 17. června zastavili policisté řidiče, který jel kolem půl desáté dopoledne s traktorem v Budišově na Třebíčsku. "Muž při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Dechová zkouška u něho byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl pozitivní na amfetamin. Lékařskému vyšetření se řidič odmítl bezdůvodně podrobit", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté třiatřicetiletému řidiči zakázali pokračovat v další jízdě. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Ve čtvrtek 17. června kolem jedenácté hodiny dopoledne zastavili policisté v ulici Průběžná v Pelhřimově auto Škoda, jehož řidičem byl osmatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Jeho výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu a kokainu. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté mu na místě další jízdu zakázali. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Policisté kontrolovali ve čtvrtek 17. června krátce po půl šesté večer v ulici Malovcova v Pacově na Pelhřimovsku osobní auto Škoda. "Řidičem byl šestapadesátiletý muž, který se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Naměřená hodnota činila 0,93 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření vykázaly obdobné naměřené hodnoty", uvedla S. Rázlová. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté kontrolovali ve čtvrtek 17. června krátce před půl pátou odpoledne v ulici Uhřínovská ve Velkém Meziříčí na Žďársku osobní auto Škoda. "Provedená lustrace ukázala, že jeho devětadvacetiletý řidič má od letošního května vyslovený zákaz řízení. Dále se muž v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 21. června od 19.30 hodin v kině Dukla dánský snímek Rytíři spravedlnosti.
Hlavní hrdina Markus je stoprocentní drsňák a profesionální voják, který má na kontě několik zahraničních misí a zabíjení je pro něj podstatně snadnější než rodinný život. Jenomže teď se musí vrátit rychle domů a postarat se o dospívající dceru. Ta přežila podivnou vlakovou nehodu, jenomže její maminka takové štěstí neměla, a tak teď musí Markus zjistit, jak být dobrým tátou a dochází mu, že svou holčičku téměř nezná. A neví, jak jí pomoci. Jenomže pak mu na dveře zaťuká Otto. Neupravený neurotik a podivín je matematický génius a je přesvědčený, že srážka příměstských vlaků nebyla nehoda, ale že ji někdo zavinil schválně. Jednou z obětí se totiž stal muž, jehož svědectví by mohlo dostat za mříže nebezpečný motorkářský gang a tihle drsňáci by udělali cokoliv, aby nepromluvil. Markus se tak vydává na cestu pomsty. Jenomže s překvapeními ještě není ani zdaleka konec…
Všichni hlavní hrdinové, které cesta osudu svede dohromady, jsou jedinci ocitající se mimo standardní společnost - vyděděnci, kteří s různým druhem problému (chcete-li osobního postižení) se spojí, aby zavdali průchod spravedlnosti, kterou společnost zákonnými prostředky řešit nechce.

Film Rytíři spravedlnosti neposbíral takové množství filmových ocenění jako jeho dánský sourozenec se stejným rokem narození jménem Chlast od Thomase Vinterberga. V hodnocení diváků jsou Rytíři spravedlnosti přece jen o něco výš. A navíc - autorem scénáře a režisérem v jedné osobě je Anders Thomas Jensen, - tento filmař je zárukou skvělé filmové podívané, kterou ocení komerční diváci i nároční filmoví fajnšmekři.
Oba filmy jsou naprosto odlišného žánru, co je však spojuje je excelentní herecký výkon hlavního protagonisty Madse Mikelsena. Jensenovi Rytíři spravedlnosti jsou zdánlivě komerčnější a přímočařejší, avšak to by nebyl Anders Thomas Jensen, aby divákům dal jen tak něco zadarmo. Jeho nejnovější film je chytrý, umí skvěle bavit, avšak vyžaduje i diváckou
pozornost a je úžasně hravý. Je radost sledovat, co dalšího si na nás v tomto snímku jeho tvůrce vymyslí a pronikat do dalších kliček a záhad, které příběh přináší.

Scénář a režie: Anders Thomas Jensen
Kamera: Kasper Tuxen
Hudba: Jeppe Kaas
Produkce: Sisse Graum Jørgensen, Sidsel Hybschmann
Hrají: Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Andrea Heick Gadeberg, Roland Møller, Gustav Lindh, Nicolas Bro, Lars Brygmann a další

Dánsko, 2020, DCP, barevný, dánsky, české titulky, 116 minut
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   24. 9. 2021

• Táborská zoo děkuje za záchranu zraněného káněte, ne každý je ke zvířecímu utrpení lhostejný
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodil párek pand červených
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež věcí z auta za 12 tisíc, policie nabádá, buďte opatrní, cenné věci ve vozech nenechávejte
• Houbařská vycházka na Velký Špičák v sobotu
• V třebíčské nemocnici lékaři v rámci dne melanomu odhalili šest kožních prekanceróz

Čtvrtek   23. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek U Zlaté rukavice, mapuje příběh hamburského sériového vraha
• Trikolora, Svobodní a Soukromníci vyzvali své příznivce ve volebních komisích k vlastnoruční dokumentaci výsledků voleb!
• Trasa dálnice D1 v úseku Koberovice – Humpolec po svatém Václavu již bez omezení
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributora pervitinu; zloděj ukradl z chalupy nádobí a hodiny; opilá řidička bourala
• Přednáška o archeologických výzkumech hradů a tvrzí na Telčsku
• Do Antonínova Dolu a do Červeného kříže nezajedou od středy 29. září až do pátku 1. října ani autobusy MHD
• Platba parkovného v Třebíči je jednodušší; s novou aplikací není potřeba mít lístek za oknem
• Svatý Kříž připomene 105. výročí narození slavného rodáka, pilota RAF, Karla Kuttelwaschera

Středa   22. 9. 2021

• Zpívající lípa ve Žďárských vrších v Telecí vyhrála anketu Strom roku
• V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
• Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
• Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
• Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
• Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem

Úterý   21. 9. 2021

• Energetiky i obyvatele okolí Dukovan prověřilo největší cvičení letošního roku
• Výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu u Termesiv odhalila cihlářskou pec
• Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za čtyřicet tisíc, krádež úhlové brusky
• Nepropásněte volby, voličský průkaz si můžete snadno vyřídit přes datovou schránku
• Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava byl zvolen do čela Evropské asociace klinických anatomů
• Čokoládový Alfons Mucha, roboti i obří tužka v putovní expozici Muzea rekordů na veletrhu Svět knihy
• Nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy; nevěnování se řízení je na dálnici D1 nejčastější příčinou dopravních nehod
• V Pelhřimově budou rodiče dětí narozených od 1. října 2020 do 30. září 2021 opět sázet stromky
• Noc vědců zabaví celou rodinu
• Obrazy Jolany Mertové si mohou zájemci prohlédnout v muzejní kavárně v Jihlavě

Pondělí   20. 9. 2021

• Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
• Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
• V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
• Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
• Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi

Neděle   19. 9. 2021

• Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
• Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
• Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel

Sobota   18. 9. 2021

• V dodávce se skrývali tři migranti

Pátek   17. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede česko - americký snímek Manželství
• Hasiči v neděli uctí památku zesnulých kolegů, kteří zemřeli při výbuchu domu v Koryčanech
• Z policejního deníku: krádež vrtačky a pily ze sklepa; cyklista byl opilý
• V jihlavském domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Martina Michaela Stiltenna - Zlomy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021

• Další požár v Enviropolu v Jihlavě: nový hasící systém zafungoval
• Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 80 tisíc; žena nadýchala téměř 3,5 promile; řidič nadýchal přes dvě promile
• Testování na základních školách v Jihlavě neodhalilo jediného pozitivního žáka
• Nad Chaloupkami se nesl hlas ovcí a saxofonů
• Práce na ulici...
• Oprava silnice I/19 mezi obcí Kámen a hranicí Vysočiny s Jihočeským krajem spěje do finále
• V jihlavském muzeu si budou moci lidé prostudovat historii jihomoravských šibenic
• Při nehodě u Blatnice na Třebíčsku zemřel řidič osobního auta

Neděle   12. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 30 tisíc; opilec skončil na záchytce
• Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor
• Procházka podzimní krajinou až k Chudobínské borovici

Sobota   11. 9. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyři mláďata prasat visajanských

Pátek   10. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za 50 tisíc; krádež motocyklu Jawa Babeta
• Policisté žádají o pomoc svědky nehody na Havlíčkobrodsku, při které zemřel osmašedesátiletý chodec
• Záchranáři ve Velkém Meziříčí představili třeba ukázku simulované dopravní nehody motorkáře
• V Golčově Jeníkově shořela dřevěná chata, nikdo nebyl zraněn
• Filmový klub v Jihlavě uvede řecký film o tak trochu jiné pandemii Jabka
• Ptákům i zajícům se lépe daří v menších polích. Česká to nejsou!

Čtvrtek   9. 9. 2021

• Lipničtí mají na autech samolepku inspirovanou obrazem Jaroslava Panušky
• Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín
• Vydejte se po stopách středověkých zvířat v táborské zoo
• Výroční cenu České pohádkové akademie obdržela pelhřimovská Agentura Dobrý den
• Z policejního deníku: devětašedesátiletý motorkář zemřel po srážce s autem; vloupání do osobního auta - policisté apelují, nenechávejte ve voze cennosti; krádež pletiva za 60 tisíc
• Na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem osmašedesátiletý muž
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé; výrazný pokles policisté evidují u těžce zraněných osob
• O soužití Čechů a Němců v Jihlavě a o hmyzím společenství v září v jihlavském muzeu

Středa   8. 9. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz