Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 18.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
Věž kostela svatého Prokopa na náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou bude pro veřejnost otevřena od 1. července do 30. září denně kromě pondělí, a to vždy v době od 9 hodin do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Za nepříznivého počasí bude věž uzavřena.
Zájemci, kteří si budou chtít prohlédnout Žďár nad Sázavou a jeho okolí z ptačí perspektivy, vystoupat po 103 schodech na ochoz věže kostela. Odměnou jim kromě nádherného výhledu budou také komentované prohlídky o historie věže a města a dozví se také o ukrytém pruském vojákovi, o kozím chlívku, který měl věžný nad klenbou oratoře, nebo o tom, proč se ze žďárské věže troubilo jen do tří světových stran.

Zatímco v předchozích letech byl výstup na věž zdarma, letos je zpoplatněn. Vstupenky bude možné koupit v regionálním muzeu v budově tvrze – dospělí zaplatí 40 korun, děti a senioři polovic.

Věž kostela svatého Prokopa je vysoká 53 metrů, jedná se půdorysně o lichoběžníkovou stavbu (proto z jihu můžeme vidět tři stěny najednou) přiléhající ke kněžišti. Stěny věže jsou řídce osazeny drobnými pravoúhle zakončenými okny. Výjimku tvoří zaklenutá okna v posledním patře. Krakorcovité konzolky dokazují umístění ochozu. Celá věž je zastřešena cibulovitou střechou s lucernou.

K vidění jsou kromě pohledu na město a jeho okolí také kostelní zvony, a to i ten původní z roku 1489, jenž nese jméno Marie. Na rozdíl od ostatních, které kdy ve věži kostela svatého Prokopa byly, se vždy vyhnul zrekvírování pro válečné účely.
Další zvony, Prokop, Cyril a Metoděj, jsou „nové“, pocházejí z let 1989 až 1990.

Přesné datum založení kostela není zcela známé. Kostel zde patrně stál již roku 1270, nicméně první věrohodná zmínka pochází až z roku 1391 od kněze Svatoslavova, který zmiňuje kostel a faru. Další doklady o kostele však pochází až z 15. století a především z 16. století.- red -Zpět nahoru na obsah...

Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
Sjezd z dálničního přivaděče, nebo také mimoúrovňová křižovatka na ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřena pro veřejnou dopravu.
Stavba sjezdu začala 5. října 2020 a probíhala až do poloviny letošního června ve dvou etapách. V první etapě se upravila jižní polovina ulice, která obsahuje dva jízdní pruhy včetně odbočovací větve k obchodnímu areálu. Během této etapy byla od 18. března do poloviny května doprava vedena za střídavého provozu řízeného světelnou signalizací. Při druhé etapě dělníci postavili severní část ulice R. Havelky společně se sjezdem z I/38.

Zhotovitelem stavby se na základě výběrového řízení stala Skanska a.s. Stavba křižovatky stála 33,3 milionů korun včetně DPH, investorem je město Jihlava a z části Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina, která se podílí částkou 2,3 milionu korun včetně DPH.

Stál zde Červený mlýn

Jakub Těsnohlídek, archeolog společnosti Archaia Brno z. ú., se kterou město při stavebních akcích úzce spolupracuje uvedl, že v místě u převaděče byl nejpozději v 16. či 17. století založen jeden z největších jihlavských mlýnů, zvaný Červený mlýn, který kontinuálně pracoval až do 20. století. Kromě mlýna zde postupně vznikla škrobárna, lihovar či cukrovar, ve 20. století zde pak byly firmy Levental, později městský mlýn, v posledním období 90. let pak sklad zeleniny.

„Zpočátku jsme nepočítali s tím, že by zde mohly být dochovány nějaké archeologické situace, ale ukázalo se, že se i v těch nejhlubších partiích pod křižovatkou nachází například různé cihlové štoly z přelomu 18. a 19. století pro vedení inženýrských sítí nebo třeba i dřevěný vodovod. Chtěl bych poděkovat jak zhotoviteli stavby, který nám archeologický výzkum v dobré kvalitě umožnil, tak investorovi, městu Jihlavě, se kterým dlouhodobě spolupracujeme a archeologie v Jihlavě velice dobře vzkvétá,“ uvedl Jakub Těsnohlídek.

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek uvedl, že nyní bude následovat rekonstrukce celé ulice Romana Havelky, která se už projektuje. "Takže jen co se potěšíme z toho sjezdu, tak se ulice zase rozkope. Ale bez silnic se jezdit nedá a já se těším, až bude vše hotové,“ uvedl hejtman.
Opravena bude část od Jiráskova mostu ke křižovatce s Hybráleckou ulicí. Město navíc chce v rámci této stavby dokončit přibližně 200 metrů cyklostezky, což bude do projektu zapracováno.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
Retrojízdy Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ) s doprovodnou akcí ke Dni dětí se setkaly s obrovským zájmem veřejnosti. Do soutěže Nakresli svůj trolejbus přineslo svůj obrázek 118 dětí. Všechny jejich výkresy jsou do konce června vystaveny v nejmodernějších parciálních trolejbusech a jejich polohu lze aktuálně sledovat na online mapě MHD.
„118 obrázků je úžasné číslo, velké poděkování za to patří dětem i rodičům,“ říká k účasti v soutěži předseda představenstva DPMJ Radim Rovner. Podle jeho slov jsou některé obrázky opravdu skvělé a určitě budou vystaveny i na chodbách Dopravního podniku nebo na jihlavské radnici. Nyní jsou všechny obrázky umístěny a vystaveny ve fabionech, tedy ve schránkách na reklamu, v nových parciálních trolejbusech čísel 91 -93 a 10 – 16. Seznam s umístěním obrázků je také na:
https://www.dpmj.cz/html/sou…

Z tohoto seznamu se dá například zjistit, že sedmiletý Matěj Carda se svým devítiletým bratrem Filipem právě prezentují své obrázky na parciální lince C ve voze číslo 12 a třeba čtyřletý Honzík Cink ukazuje svůj obrázek na lince B ve voze č. 93. „Podívejte se, kudy právě jede váš obrázek a svezte třeba babičku nebo tetu právě s tímto obrázkem,“ vyzval Radim Rovner s tím, že přesná mapa pohybu trolejbusů s obrázky je na odkazu:
https://sgis.jihlava-city.cz/web/mhd/
Všechny linky s obrázky ze soutěže Nakresli svůj trolejbus jsou označeny piktogramem kytičky.

„Před plánovanou jízdou s konkrétním obrázkem konkrétního dítěte je dobré navštívit webové stránky Dopravního podniku DPMJ.CZ a zjistit, jaké číslo vozidla vozí zrovna váš obrázek,“ radí Jaroslav Vymazal, radní města Jihlavy pro dopravu. Na tomto webu je seznam tzv. „obrázkových“ vozů a jmenný seznam obrázků, které jsou zde vystaveny. Poté stačí spustit Online mapu MHD
https://sgis.jihlava-city.cz/web/mhd/ a podívat se, jestli je aktuální vůz s tímto číslem na trase a kde se právě nachází. „Obrázkové vozy na mapě poznáte i díky odlišnému symbolu ve tvaru růžové kytičky a se zobrazeným číslem vozu,“ vysvětlil Jaroslav Škrobák z oddělení GIS (geografický informační systém) jihlavského magistrátu, který online mapy vytváří. „Parciální linky jsou prakticky neustále v provozu, takže se snad zájemci o svezení na konkrétní lince určitě trefí," doplnil Škrobák.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
Do rodinného domu v Dobroníně na Jihlavsku se ve středu 16. června v době mezi pátou hodinou ranní a druhou odpoledne vloupal zloděj, odkud ukradl šperky, mobilní telefon, hodinky a další věci. Krádeží a poškozením způsobil škodu za necelých šedesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Opilá žena skončila na záchytce
Ve čtvrtek 17. června byli policisté v Moravských Budějovicích na Třebíčsku po šesté hodině večer přivoláni na ulici 1. máje, kde se v prostoru komunikace nacházela opilá žena. "Třiatřicetiletá žena odmítala spolupracovat a na výzvy hlídky nereagovala. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 2,71 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová a doplnila že ženu policisté odvezli záchytku. Je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Traktorista neměl řidičák a byl pod vlivem drog
Ve čtvrtek 17. června zastavili policisté řidiče, který jel kolem půl desáté dopoledne s traktorem v Budišově na Třebíčsku. "Muž při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Dechová zkouška u něho byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl pozitivní na amfetamin. Lékařskému vyšetření se řidič odmítl bezdůvodně podrobit", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté třiatřicetiletému řidiči zakázali pokračovat v další jízdě. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Ve čtvrtek 17. června kolem jedenácté hodiny dopoledne zastavili policisté v ulici Průběžná v Pelhřimově auto Škoda, jehož řidičem byl osmatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Jeho výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu a kokainu. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté mu na místě další jízdu zakázali. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Policisté kontrolovali ve čtvrtek 17. června krátce po půl šesté večer v ulici Malovcova v Pacově na Pelhřimovsku osobní auto Škoda. "Řidičem byl šestapadesátiletý muž, který se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Naměřená hodnota činila 0,93 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření vykázaly obdobné naměřené hodnoty", uvedla S. Rázlová. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté kontrolovali ve čtvrtek 17. června krátce před půl pátou odpoledne v ulici Uhřínovská ve Velkém Meziříčí na Žďársku osobní auto Škoda. "Provedená lustrace ukázala, že jeho devětadvacetiletý řidič má od letošního května vyslovený zákaz řízení. Dále se muž v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 21. června od 19.30 hodin v kině Dukla dánský snímek Rytíři spravedlnosti.
Hlavní hrdina Markus je stoprocentní drsňák a profesionální voják, který má na kontě několik zahraničních misí a zabíjení je pro něj podstatně snadnější než rodinný život. Jenomže teď se musí vrátit rychle domů a postarat se o dospívající dceru. Ta přežila podivnou vlakovou nehodu, jenomže její maminka takové štěstí neměla, a tak teď musí Markus zjistit, jak být dobrým tátou a dochází mu, že svou holčičku téměř nezná. A neví, jak jí pomoci. Jenomže pak mu na dveře zaťuká Otto. Neupravený neurotik a podivín je matematický génius a je přesvědčený, že srážka příměstských vlaků nebyla nehoda, ale že ji někdo zavinil schválně. Jednou z obětí se totiž stal muž, jehož svědectví by mohlo dostat za mříže nebezpečný motorkářský gang a tihle drsňáci by udělali cokoliv, aby nepromluvil. Markus se tak vydává na cestu pomsty. Jenomže s překvapeními ještě není ani zdaleka konec…
Všichni hlavní hrdinové, které cesta osudu svede dohromady, jsou jedinci ocitající se mimo standardní společnost - vyděděnci, kteří s různým druhem problému (chcete-li osobního postižení) se spojí, aby zavdali průchod spravedlnosti, kterou společnost zákonnými prostředky řešit nechce.

Film Rytíři spravedlnosti neposbíral takové množství filmových ocenění jako jeho dánský sourozenec se stejným rokem narození jménem Chlast od Thomase Vinterberga. V hodnocení diváků jsou Rytíři spravedlnosti přece jen o něco výš. A navíc - autorem scénáře a režisérem v jedné osobě je Anders Thomas Jensen, - tento filmař je zárukou skvělé filmové podívané, kterou ocení komerční diváci i nároční filmoví fajnšmekři.
Oba filmy jsou naprosto odlišného žánru, co je však spojuje je excelentní herecký výkon hlavního protagonisty Madse Mikelsena. Jensenovi Rytíři spravedlnosti jsou zdánlivě komerčnější a přímočařejší, avšak to by nebyl Anders Thomas Jensen, aby divákům dal jen tak něco zadarmo. Jeho nejnovější film je chytrý, umí skvěle bavit, avšak vyžaduje i diváckou
pozornost a je úžasně hravý. Je radost sledovat, co dalšího si na nás v tomto snímku jeho tvůrce vymyslí a pronikat do dalších kliček a záhad, které příběh přináší.

Scénář a režie: Anders Thomas Jensen
Kamera: Kasper Tuxen
Hudba: Jeppe Kaas
Produkce: Sisse Graum Jørgensen, Sidsel Hybschmann
Hrají: Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Andrea Heick Gadeberg, Roland Møller, Gustav Lindh, Nicolas Bro, Lars Brygmann a další

Dánsko, 2020, DCP, barevný, dánsky, české titulky, 116 minut
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   3. 8. 2021

• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě je po požáru do odvolání uzavřena
• Kandidátní listiny do sněmovních voleb předložilo na Vysočině 19 stran, hnutí a koalic
• Z policejního deníku: zfetovaný recidivista se vloupal na soukromý pozemek; zloděj ukradl věci za 30 tisíc; opilá žena bourala s autem
• Práce na obchvatu Osové Bítýšky by mohly být do konce srpna dokončeny
• Na Vysočině se letos stalo 2622 dopravních nehod, čtrnáct lidí zemřelo
• Komentovaná prohlídka výstavy Element sklo - Matérie fantazie v jihlavské galerii
• Rozhovor s Jindřiškou Šmejkalovou: Duševní onemocnění může postihnout kohokoliv
• Zbraňová amnestie skončila, lidé na Vysočině odevzdali 175 zbraní a 8131 kusů střeliva
• V Jihlávce se střetlo auto s vlakem, řidič utrpěl zranění, provoz na trati je zastaven

Pondělí   2. 8. 2021

• Letní kino a autokino pod věžemi v Dukovanech zahájí film Bábovky
• Jihlava přivítá na náměstí Lukáše Krpálka
• V areálu Vodního ráje v Jihlavě hořela sauna, škoda je 1,5 milionu korun
• U Velkého Beranova skončilo osobní auto na střeše, zaklíněnou zraněnou osobu vyprostili hasiči
• Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného
• Z policejního deníku: mladík, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen opilý; opilec ohrožoval provoz na trati; vloupání do chaty
• Zahájení opravy silnice I/19 v Pohledu se o týden posunuje, práce začnou v pondělí 9. srpna
• Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku
• Studenti medicíny jsou zváni na stáž do nemocnice v Pelhřimově; hlásit se mohou do 16. srpna
• V dodávce, která bourala na dálnici, bylo nacpáno šestnáct osob

Neděle   1. 8. 2021

• Z policejního deníku: krádež poklopů, trubek a zámků; policisté chytli dva muže, kteří se vloupali do chatky; vandal poničil auto

Sobota   31. 7. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede švédský snímek O nekonečnu

Pátek   30. 7. 2021

• V Jiráskově ulici v Jihlavě panuje ohnivé léto
• Ludus Musicus vystoupí v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou s renesanční a gotickou hudbou
• V Budkově na Třebíčsku se v neděli rozhlaholí nové zvony
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena skončila na záchytce; opilý cyklista havaroval; opilý řidič skončil na záchytce
• Nosál z táborské zoo si s ošetřovateli hraje na schovávanou

Čtvrtek   29. 7. 2021

• Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky
• Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek
• Světská pouť letos ve Žďáře nad Sázavou nebude
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Znáte muže z fotografie?
• Malá odpočívka Studený na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno již slouží řidičům
• Z policejního deníku: hledaný muž putoval do vězení; krádež autorádia; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce
• Václav Klaus podal Městskému soudu v Praze žalobu na Ministerstvo zdravotnictví
• Silničáři opraví vozovku I/19 v Pohledu, uzavírka v obci bude pokračovat po celou dobu rekonstrukce
• Zámečtí hasiči ve Žďáře nad Sázavou oslaví stopětatřicáté narozeniny

Středa   28. 7. 2021

• Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021