Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 21.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
Hasiči na Vysočině zasahovali v pondělí 21. června od třetí hodiny odpoledne u pěti desítek událostí v souvislosti s počasím. Nejvíce výjezdů měli na Jihlavsku a Žďársku. V Jihlavě výpadek elektřiny vyřadil asi na hodinu z provozu klasické trolejbusy.
Nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu, dále pak čerpali vodu ze sklepů nebo v Pelhřimově kontrolovali střechu rozvodny, na které po dešti zůstala voda.

V Jihlavě během bouřky vypadla elektřina, která asi na hodinu a čtvrt vyřadila z provozu všechny klasické trolejbusy Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ). V provozu zůstaly jen parciální vozy s bateriemi, zbytek trolejbusů ale velmi rychle nahradily autobusy náhradní dopravy. Ještě před pondělní půl osmou večer už byla doprava obnovena v běžném režimu. Uvedl to mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Na Vysočině i nadále platí výstraha meteorologů před silnými bouřkami až do půlnoci, od úterní půlnoci asi do deseti hodin ráno dokonce před velmi silnými bouřkami.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
Výstava s titulem Oživlá keramika představuje keramiku z tvorby Boženky Herzové doplněna o knihy autora Zdeňka Hynka bude zahájena v pátek 25. června v Schumpeterově domě v Třešti. Oba autory spojuje nedaleký Batelov a skutečnost, že se oba věnují koníčku, který je naplňuje. Uvedla to kurátorka výstavy Milina Matulová.
Boženka Herzová našla zálibu v keramice, stala se její velkou vášní. Začínala v batelovském keramickém kroužku, do kterého chodí i další místní ženy. Většinu svých výtvorů rozdá jako dárky. Tvorbě keramických výrobků se v současnosti už věnuje vážněji, zakoupila si vypalovací pec, a tak může tvořit i doma. Přesto však doufá, že činnost kroužku se znovu obnoví i kvůli příjemnému setkávání a výměně zkušeností.

Zdeněk Hynek miluje fotografování a psaní knih. Procestoval řadu zemí světa a pořizoval přitom fotografie pro katalogy cestovních kanceláří. Později se začal věnovat dějinám Batelova, odkud pochází. Zajímá se o historické fotografie, shromažďuje pověsti, píše básně. Na výstavě budou představeny některé z publikací, které vydal vlastním nákladem. Jedná se o básnické sbírky či pověsti z Batelova a okolí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
Osmnáctiletý recidivista, který ukradl v sobotu 19. června po druhé hodině odpoledne v jihlavské prodejně oblečení za necelý jeden tisíc korun, je podezřelý ze spáchání trestného činu. Mladík byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost odsouzen, letos na jaře byl soudem potrestán podmíněným trestem odnětí svobody. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Nezletilý chlapec se opil, skončil v nemocnici
Policisté šetří případ podnapilého mladistvého chlapce, který v noci ze soboty 19. června na neděli v Polné na Jihlavsku na akci popíjel alkohol. "V časných ranních hodinách si jeho stav vyžádal přivolání zdravotnické záchranné služby a mladík skončil v nemocnici. Při dechové zkoušce policisté šestnáctiletému chlapci naměřili hodnotu 1,21 promile alkoholu. Policisté šetří za jakých okolností se mladistvý hoch k alkohol dostal a kdo mu požití alkoholu umožnil, čímž se dopustil přestupkového jednání", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Dále informovali také odbor sociálně právní ochrany dětí.

Opilého muže policisté zajistili
V neděli 20. června krátce po druhé hodině odpoledne přijali policisté oznámení o opilém muži, který se pohyboval na ulici Za Pivovarem v Havlíčkově Brodě a vulgárně nadával. "Policisté na místě u osmadvacetiletého muže provedli dechovou zkoušku. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,82 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muž bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž je dále podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Cizinec nesmí do Jihlavy, přesto ve městě řídil auto, dechovou zkoušku odmítl
Ze spáchání trestného činu je podezřelý čtyřiačtyřicetiletý cizinec, který byl v Jihlavě i přes vyhoštění z území republiky. "V sobotu 19. června jel po jedné hodině ráno s automobilem VW Golf po ulici Třída Legionářů, kde ho zastavila hlídka. Při silniční kontrole neprokázal svoji totožnost, dále se odmítl podrobit dechové zkoušce a také lékařské vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují", informovala J. Kroutilová. Dále se dopustil přestupků na úseku dopravy.

Dopravní nehoda si vyžádala dvě zraněné osoby
V neděli 20. června se stala v Jaroměřicích nad Rokytnou dopravní nehoda, při které se zranily dvě osoby. "Po půlnoci jela řidička vozidla Škoda Octavia ve směru od ulice Havlíčkova k ulici Březinova, vjela do křižovatky v době, kdy po hlavní silnici projížděl řidič automobilu Mercedes, a došlo ke střetu. Při nehodě utrpěl zranění řidič a spolujedoucí ve vozidle Škoda. Oba byli zdravotnickou záchrannou službou transportováni na ošetření do třebíčské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda přes sto tisíc korun. Sedmačtyřicetiletá řidička je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupků
V neděli 20. června zastavili policisté po půlnoci v Předíně na Třebíčsku auto Toyota a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u řidiče pozitivní. "Policisté muži naměřili hodnotu 0,42 promile alkoholu v dechu. Policisté osmačtyřicetiletému řidiči zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Alkohol za volantem
Policisté kontrolovali v pátek 18. června kolem jedenácté hodiny večer na ulici Ráj v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl jednašedesátiletý muž. "Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,37 promile alkoholu. Podobný výsledek vykázalo také opakované měření. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Řidič nadýchal přes dvě promile
Policisté zastavili v pátek 18. června kolem desáté hodiny večer v Humpolci na Pelhřimovsku osobní automobil Renault, jehož řidičem byl sedmatřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 2,49 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 2,49 a 2,56 promile", informovala mluvčí policistů S. Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté z Kamenice nad Lipou kontrolovali v sobotu 19. června krátce před jedenáctou hodinou v noci na ulici Březinova v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku osobní auto Fiat. "Provedená lustrace ukázala, že devětatřicetiletý řidič vozidla má okresním soudem od loňského dubna vyslovený zákaz řízení, a to na dobu šestnácti měsíců. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody", informovala S. Rázlová.

Řidič je podezřelý z přestupku
Policisté kontrolovali v sobotu 19. června kolem desáté hodiny dopoledne na ulici Bělisko v Novém Městě na Moravě na Žďársku osobní auto Citroen. Osmadvacetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,41 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě další jízdu zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
Čtvercový podklad černé barvy se zlatými ornamenty, které rámují kruh ciferníku, pozlacené číslice i rafičky. To je „staronová“ podoba hodin na věži jihlavské radnice, která kopíruje podobu konce 18. století.
Když se před měsícem sundával ciferník z věže jihlavské radnice, bylo ještě v plánu jej repasovat a vrátit ve stejné podobně na své místo. Pod ním se však ukázal ještě starší ciferník, na kterém Jihlavané zjišťovali čas před dvěma stoletími. Zástupci města se proto rozhodli repasovat starší verzi hodin a navrátit tak centru města podobu z konce 18. století.

Hodiny začaly ve své „staronové“ podobě tikat v pátek 18. června kolem poledne. Popohání je radiový stroj, který díky vzdálenému signálu zaručuje vždy přesný čas. Moderní technologie je však schovaná za pohledem do historie. Renovaci hodin se věnovala specializovaná společnost L. Hainz, která se stará například také o Staroměstský orloj.

„Hodiny se změnily pravděpodobně na začátku 90. let minulého století, a to kvůli čitelnosti. Nový kruhový ciferník z devadesátek však degradoval architektonickou hodnotu této stavby. Jsem rád, že se tato dobrá věc podařila a jihlavské radniční hodiny zase mají svojí původní podobu,“ uvedl zastupitel města Jaroslav Huňáček ze společnosti Fortis, která vypracovala pro opravu střechy projektovou dokumentaci a podílela se i na dalších opravách budovy radnice, včetně velké rekonstrukce v roce 2004.

Hodiny a radniční věž se začaly opravovat na konci dubna, a to v rámci opravy střechy jihlavské radnice, která potrvá až do příštího roku. Oprava celé střechy proběhne v několika etapách, nejprve se v letošním roce stavebníci zaměří na výměnu krytiny v přední části směrem do Masarykova náměstí, v příštím roce se opraví zadní část směřující do dvorního traktu. Oprava bude stát přibližně tři miliony korun a bude podpořena dotací z programu regenerace městských památkových rezervací ministerstva kultury.

Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
Záchranáři z Vysočiny mají za sebou náročný tropický víkend, kdy se teploty pohybovaly nad 30 stupni Celsia. A právě vysoká teplotní denní maxima hrála velkou roli ve složení výjezdů, kterých od pátku 18. června do neděle 20. června uskutečnily posádky záchranářů více jak 400. Zdravotníci museli řešit nejen kolapsy a srdeční příhody z horka, ale také řadu vážných úrazů v souvislosti s koupáním nebo jízdou na kole
Od pátku do neděle zasahovali krajští záchranáři u dvou desítek případů kolapsových stavů. Nejvíce pacientů postižených kolapsy bylo ve starším či seniorském věku, nicméně ani mladší ročníky nebyly výjimkou. Mnohem vyšší byl také výskyt dalších obtíží, které mají souvislost s vedry. Několik desítek výjezdů tvořily dušnosti, bolesti na hrudi, vysoký krevní tlak či cévní mozkové příhody.

Tři desítky úrazů v souvislosti s horkem

Během uplynulého víkendu jsme také ošetřili velké množství pacientů, kteří se zranili v souvislosti s letními volnočasovými aktivitami, například při koupání nebo při jízdě na kole. V sobotu bylo takových výjezdů kolem třiceti. Mnohdy šlo o velmi vážná zranění, která si vyžádala nejen výjezd pozemních posádek, ale také vzlet vrtulníku letecké záchranné služby.

Těžká zranění následkem skoku do vody si v sobotu odpoledne způsobil mladý muž na Třebíčsku. Po ošetření byl letecky transportován do českobudějovického traumacentra. K další nešťastné události spěchali letečtí záchranáři z Brna a lékařská posádka z Havlíčkova Brodu v sobotu po půl osmé večer. Po pádu do ohně utrpěl nezletilý pacient vážné popáleniny a bylo nutné ho transportovat na popáleninovou kliniku v Brně. Podobný případ se téměř ve stejnou dobu odehrál i na Jihlavsku.

Úrazy se nevyhýbaly ani cyklistům. Informaci o nehodě cyklistky na Pelhřimovsku přijalo zdravotnické operační středisko na tísňové lince 155 v neděli odpoledne krátce před šestnáctou hodinou. Po pádu z kola utrpěla mladá žena těžká zranění horní poloviny těla, se kterými byla vrtulníkem transportována na specializované pracoviště.

Řešili jsme i několik úrazů v souvislosti s požitím alkoholu, jehož konzumaci je nutné ve vysokých teplotách omezit.

Riziko je stále vysoké

Tropické teploty už sice máme za sebou, nicméně během letních měsíců je riziko zdravotních komplikací a úrazů stále vysoké. Ať už budete prázdniny trávit jakýmkoli způsobem, dbejte na své zdraví a dodržujte veškeré zásady bezpečnosti.

Při vysokých teplotách nezapomínejte na dostatečný pitný režim, nepobývejte dlouho na přímém
slunci a vyvarujte se zvýšené fyzické zátěže, pokud je to možné. Velký pozor dávejte při pobytu u vody – nepřeceňujte své síly a plavecké schopnosti a nikdy neskákejte do neznámých míst. Pokud se vydáte na projížďku na kole, zvažte použití helmy. Tento drobný diskomfort může v případě nehody výrazně zvýšit šance na přežití a snížit riziko vážného úrazu hlavy.
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...

Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
V jihlavské nemocnici se rozšíří WiFi síť. Kvalitní připojení je důležité pro pacienty jak kvůli vyplnění stráveného času v nemocnici, tak pro spojení s blízkými. To se ukázalo především v posledním roce, jak je důležité. Investice byla možná díky sponzorovi. Uvedla to mluvčí nemocnice v Jihlavě Monika Zachrlová.
„Pacienti, ale i jejich nejbližší, dnes již automaticky počítají s tím, že se v tak velké organizaci, jakou jihlavská nemocnice bezesporu je, připojí k bezpečné a kvalitní bezdrátové WiFi síti. Pořizovat a udržovat tuto síť ale není vůbec levná záležitost. V tak rozsáhlé infrastruktuře nelze pořizovat levné přístupové body k internetu, jako si koupíme domů. Zde jsou kladeny opravdu vysoké nároky jak na dostupnost a bezpečnost tak také na jejich hromadnou správu,“ vysvětluje náměstek pro informatiku a kybernetickou bezpečnost nemocnice David Zažímal.

A ředitel jihlavské nemocnice MUDr. Lukáš Velev MHA ještě dodává: „Bezdrátová WiFi síť není nijak nárokovatelná a už vůbec ne hrazena ze zdravotního pojištění. Nemocnice tak musí hledat ve svých zdrojích či využívat různých dotačních titulů, aby mohla tuto službu nabídnout svým pacientům jako standard. V rámci tohoto finančního daru se nám podařilo pořídit několik desítek nových přístupových bodů k bezdrátové WiFi síti.“

Posílení sítě bylo možné díky daru 500 tisíc korun od jedné soukromé společnosti.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
Desítky slunečnic zasadí v pátek 25. června pacienti s roztroušenou sklerózou u Magistrátu města Jihlavy. Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku odstartuje o půl jedenácté dopoledne. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes 20 000 lidí.
„Na některé pacienty s roztroušenou sklerózou negativně doléhala pandemie koronaviru. Nemohli docházet na pravidelná cvičení a upadali do sociální izolace. Věřím proto, že je tradiční sázení slunečnic potěší a povzbudí,“ říká Jitka Večeřová z reg. org. ROSKA JIHLAVA, která akci společně s Nadačním fondem IMPULS pořádá. V Jihlavě čeká na návštěvníky kromě samotného sázení slunečnic i koncert saxofonového kvarteta. „Také vyzveme děti, aby se zapojily do letošní soutěže Kreslíme slunečnice,“ dodává Jitka Večeřová.
Rozsviťme ČR se koná u příležitosti Světového dne pacientů s roztroušenou sklerózou a slunečnice jsou jejich symbolem. „Stejně jako se slunečnice otáčí za sluncem, tak se i lidé s roztroušenou sklerózou upínají k naději na plnohodnotný život. My se snažíme o této nemoci, za niž lidé nemohou, zvýšit povědomí. A to jak mezi pacienty, tak i mezi zdravými lidmi,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Pacienty s roztroušenou sklerózou v Jihlavě v létě čeká hned několik akcí.

Kromě tradičního sázení slunečnic se mohou těšit také na oslavu výročí regionální organizace ROSKA JIHLAVA, která letos slaví 15 let od svého založení. „Jubileum oslavíme 2. července ve Smetanových sadech v Jihlavě. Spolu s ROSKOU JIHLAVA akci pořádá skupina The Shots. Pro pacienty a jejich blízké máme připravený nejen hudební program, ale i odborné povídání o roztroušené skleróze,“ říká Jitka Večeřová.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro roztroušenou sklerózu je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice také Epstein-Barrové virus, kouření a nedostatek vitaminu D.

Dominika CARDOVÁZpět nahoru na obsah...

Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli 20. června večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči v pondělí 21. června asi v 00.30 hodin. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. Uvedla to mluvčí policie Dana Čírtková.
Policie se o události dozvěděla po osmnácté hodině. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. „Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý, který zůstal na břehu, po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání", informovala Dana Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči a policejní kynlolog. „V nočních hodinách, kolem 00.30 hodin bylo skutečně nalezeno tělo muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže. Jednalo se o cizího státního příslušníka narozeného v roce 1979, kterého z vody vytáhli", doplnila mluvčí policistů D. Čírtková.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena
Silnici I/34 od Ždírce nad Doubravou až na hranici s Pardubickým krajem v 3,2 km Ředitelství silnic a dálnic opraví. Povrch vozovky má v tomto úseku řadu poruch. Silnice bude od středy 23. června až do konce letních prázdnin uzavřena, objížďka a doprava bude obousměrně převedena po silnici I/37 na Trhovou Kamenici a dále po silnici II/343 na Hlinsko, kde se opět napojí na silnici I/34. Zvláštní obousměrná objízdná trasa je pak určena pro autobusovou dopravu ve směru na Krucemburk a dále po silnici III. třídy s napojením na opravovanou silnici I/34 před Hlinskem. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu ŘSD.
"Provedená diagnostika ukázala rozpad vozovkových vrstev, lokální poruchy podloží nebo zhoršené odvodnění a vozovka je v podstatě na konci její životnosti. Cílem opravy je tak zlepšení jejího technického stavu, zkvalitněni povrchu komunikace a celkově i prodlouženi životnosti vozovky", vysvětlil M. Buček.

Plošná oprava silnice I/34 začíná asi 170 metrů před koncem města Ždírec nad Doubravou a přes Kohoutov a Benátky pokračuje až na hranici Kraje Vysočina s Pardubickým krajem. Oprava bude v souladu s výsledky diagnostiky prováděna odfrézováním asfaltové obrusné a ložní vrstvy vozovky a následnou pokládkou dvou nových vrstev v odpovídajících tloušťkách. V předem stanovených částech vozovky a v částech určených kontrolou po odfrézování bude nutné vozovku sanovat (odstranění podkladních vrstev vozovky, výměna aktivní zóny). Kromě vlastní opravy vozovky bude provedena také oprava nezpevněných krajnic, pročištění silničních příkopů, či výměna nebo doplnění silničních ocelových svodidel (vybavena vodícími odrazkami). Pročištěny budou trubní propustky pod silnicí I/34 a též propustky pod sousedními sjezdy, u nichž budou navíc stávající kolmá čela nahrazena z důvodu bezpečnosti silničního provozu šikmými čely (prefabrikovanými či dlážděnými). V rámci stavby bude obnoveno vodorovné dopravní značení (mimo obce zvučící v plastu) a případně doplněno či upraveno stávající svislé dopravní značení. Dojde i na výměnu a doplnění směrových silničních sloupků (pružné ploché plastové).
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   4. 8. 2021

• Havlíčkobrodskou nemocnicí bude 9. - 13. srpna projíždět autobusová linka číslo 2, zastávka bude u rehabilitace
• Výstava Svět ptactva v muzejní kavárně v Jihlavě

Úterý   3. 8. 2021

• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě je po požáru do odvolání uzavřena
• Kandidátní listiny do sněmovních voleb předložilo na Vysočině 19 stran, hnutí a koalic
• Z policejního deníku: zfetovaný recidivista se vloupal na soukromý pozemek; zloděj ukradl věci za 30 tisíc; opilá žena bourala s autem
• Práce na obchvatu Osové Bítýšky by mohly být do konce srpna dokončeny
• Na Vysočině se letos stalo 2622 dopravních nehod, čtrnáct lidí zemřelo
• Komentovaná prohlídka výstavy Element sklo - Matérie fantazie v jihlavské galerii
• Rozhovor s Jindřiškou Šmejkalovou: Duševní onemocnění může postihnout kohokoliv
• Zbraňová amnestie skončila, lidé na Vysočině odevzdali 175 zbraní a 8131 kusů střeliva
• V Jihlávce se střetlo auto s vlakem, řidič utrpěl zranění, provoz na trati je zastaven

Pondělí   2. 8. 2021

• Letní kino a autokino pod věžemi v Dukovanech zahájí film Bábovky
• Jihlava přivítá na náměstí Lukáše Krpálka
• V areálu Vodního ráje v Jihlavě hořela sauna, škoda je 1,5 milionu korun
• U Velkého Beranova skončilo osobní auto na střeše, zaklíněnou zraněnou osobu vyprostili hasiči
• Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného
• Z policejního deníku: mladík, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen opilý; opilec ohrožoval provoz na trati; vloupání do chaty
• Zahájení opravy silnice I/19 v Pohledu se o týden posunuje, práce začnou v pondělí 9. srpna
• Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku
• Studenti medicíny jsou zváni na stáž do nemocnice v Pelhřimově; hlásit se mohou do 16. srpna
• V dodávce, která bourala na dálnici, bylo nacpáno šestnáct osob

Neděle   1. 8. 2021

• Z policejního deníku: krádež poklopů, trubek a zámků; policisté chytli dva muže, kteří se vloupali do chatky; vandal poničil auto

Sobota   31. 7. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede švédský snímek O nekonečnu

Pátek   30. 7. 2021

• V Jiráskově ulici v Jihlavě panuje ohnivé léto
• Ludus Musicus vystoupí v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou s renesanční a gotickou hudbou
• V Budkově na Třebíčsku se v neděli rozhlaholí nové zvony
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena skončila na záchytce; opilý cyklista havaroval; opilý řidič skončil na záchytce
• Nosál z táborské zoo si s ošetřovateli hraje na schovávanou

Čtvrtek   29. 7. 2021

• Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky
• Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek
• Světská pouť letos ve Žďáře nad Sázavou nebude
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Znáte muže z fotografie?
• Malá odpočívka Studený na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno již slouží řidičům
• Z policejního deníku: hledaný muž putoval do vězení; krádež autorádia; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce
• Václav Klaus podal Městskému soudu v Praze žalobu na Ministerstvo zdravotnictví
• Silničáři opraví vozovku I/19 v Pohledu, uzavírka v obci bude pokračovat po celou dobu rekonstrukce
• Zámečtí hasiči ve Žďáře nad Sázavou oslaví stopětatřicáté narozeniny

Středa   28. 7. 2021

• Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021