Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 23.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vedení města Jihlavy zve zástupce České pošty na jednání zastupitelů
Na 20. zasedání Zastupitelstva města Jihlavy v úterý 29. června 2021 pozvala primátorka Jihlavy Karolína Koubová zástupce České pošty. Chce, aby pošta všem zastupitelům podrobně vysvětlila svoje záměry se slučováním a uzavíráním poboček.
Město Jihlava nesouhlasí s uzavíráním poboček na sídlištích a jejich stěhováním na okraj Jihlavy do nákupního centra. Primátorka Jihlavy Karolína Koubová sestavila po dohodě s vedením města seznam požadavků, který ve středu 23. června 2021 odeslala manažerům České pošty. Ti ji začátkem června seznámili se svými záměry slučování a uzavírání poboček pošt na sídlišti Březinova, na Erbenově ulici a na sídlišti S. K. Neumanna. S tím nesouhlasí obyvatelé Jihlavy ani vedení města. Tři základní požadavky primátorky města jsou následující:

1. Pobočky pošt na velká sídliště patří. Zachovejte veřejné poštovní služby v docházkové vzdálenosti. Je podle nás nutné, aby lidé měli dostupné základní poštovní služby, jako jsou výdej a příjem úředních listovních zásilek, Czech point, peněžní služby, výdej důchodů apod. Měly by zůstat dostupné alespoň prostřednictvím provozoven sítě Pošta Partner.

2. Centrum padesátitisícového města potřebuje funkční moderní hlavní poštu. Jihlava je město malých vzdáleností s funkční a moderní MHD a krátkými docházkovými trasami. Lidé podle nás potřebují kvalitní poštovní služby v centru města.

3. Soustřeďte se na modernizaci pobočkové sítě i zrychlení všech veřejných poštovních služeb. Česká pošta by měla být moderním funkčním podnikem se špičkovými službami. Je pro nás nepřípustné, aby se rušily pobočky, před kterými denně lidé stojí fronty, a poštovní služby se stěhovaly daleko za město.

Ve video rozhovoru všechny požadavky města shrnuje primátorka Karolína Koubová:

https://jihlava.cz/video-vedeni-mesta-jihlavy-zve-zastupce-ceske-posty-na-jednani-zastupitelu/d-546912/p1=142516
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Děti bez mobilu sestavily v Pelhřimově rekordní mapu ČR z dílků puzzle
Mapa z 5060 dílků a s rozměry 21,12 x 11,83 metrů byla ve středu 23. června zapsána do České knihy rekordů. Její složení trvalo sedmi školákům a čtyřem dospělým bez deseti minut tři hodiny. Rekord je v tomto případě ale až druhořadou záležitostí.
Nadační fond Děti bez mobilu (z Dobříše) vede již od jara loňského roku svůj ojedinělý dobročinný projekt „Spojme Česko“. Smyslem tohoto nápadu lidí kolem Jakuba Jánského je pomoci! Pozitivně ovlivnit životy rodin, které pečují o děti s těmi nejzávažnějšími onemocněními (a právě svádějí svou nejtěžší bitvu).

K rekordu se mohl v uplynulých měsících připojit kdokoliv, a to zakoupením jednotlivých dílků puzzle, čímž dotyčný přispěl do sbírky na stavbu dětského hospice Domu pro Julii v Brně. Každý dárce si totiž mohl vybrat na mapě svůj dílek puzzle (např. ten se svou obcí) a po uhrazení finančního daru 250 Kč (nebo víc) jej obdržel poštou. Poté se na svůj dílek libovolným způsobem zvěčnil a poslal ho zpět na adresu pořadatele. Takto nadšenci z Dobříše dali dohromady 150 tisíc korun, které dnes symbolicky předali do rukou ředitelky budoucího dětského hospice s názvem Dům pro Julii Radce Vernerové.

Celá akce vyvrcholila ve středu 23. června 2021 ve sportovní hale v Pelhřimově, kde na závěr série rekordních pokusů s názvem PELHŘIMOV! MĚSTO REKORDŮ ŽIJE! byla největší mapa České republiky z dílků puzzle premiérově sestavena před zraky komisařů z Muzea rekordů a kuriozit, které ji - ač po uzávěrce - ještě stihne zařadit do nové České knihy rekordů.

To všechno však neznamená, že by možnost přispět na správnou věc skončila. Chcete-li se přidat i Vy a projevit svou dobročinnost, nalistujte stránky https://www.spojmecesko.cz/<…
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: neznámý vandal posprejoval fasádu; někdo rozbil okno auta; opilý řidič boural
Neznámý vandal počmáral v době od středečního rána 16. června do čtvrtečního odpoledne 17. června fasádu budovy na náměstí 9. května v Lukách nad Jihlavou. Škoda byla předběžně vyčíslena asi na patnáct tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Vandal rozbil okno auta
Policisté šetří případ poškození zaparkovaného auta v Nových Syrovicích na Třebíčsku. "V úterý 15. června v době mezi sedmou hodinou ranní a druhou odpoledne rozbil pachatel okno automobilu Seat Leon a majiteli tak způsobil škodu přibližně za devět tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedli v lokalitě šetření, případ prošetřují pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku. Po pachateli pátrají.

S vozidlem havaroval opilý řidič
V úterý 22. června po deváté hodině večer havaroval v Ovesné Lhotě na Havlíčkobrodsku řidič, který byl pod vlivem alkoholu. "Devětadvacetiletý muž jel vozidlem Opel po silnici třetí třídy, přičemž v katastru obce při projíždění zatáčkou vyjel mimo komunikaci, kde narazil do oplocení a následně se s vozidlem převrátil na střechu. Při nehodě nedošlo ke zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření. Dechová zkouška, kterou policisté u řidiče provedli, vykázala naměřenou hodnotu 1,96 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,80 promile", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič je podezřelý z přestupku
V úterý 22. června zastavili policisté po osmé hodině večer v Jihlavě vozidlo Kia, jehož řidič jel po ulici Seifertova. "Při dechové zkoušce muži naměřili hodnotu 0,56 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté šestatřicetiletému muži zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté odhalili v úterý 22. června řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu. Osobní auto Opel zastavila policejní hlídka na silnici první třídy u Věže na Havlíčkobrodsku kolem půl desáté dopoledne. "Třiaosmdesátiletý řidič při dechové zkoušce nadýchal 0,75 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 0,71 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy" uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v úterý 22. června kolem jedenácté hodiny večer u Stránecké Zhoři na Žďársku osobní auto Renault. "Řidičem vozidla byl pětašedesátiletý muž, který se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,19 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,16 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala S. Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Předprodej na Prázdniny v Telči je v plném proudu; festival láká na Karla Plíhala, Mňágu nebo Tatabojs
Sedmnáct dní plných koncertů a divadelních představení opět nabídne festival Prázdniny v Telči, který letos odstartuje v pátek 30. července. Na čtyřech festivalových scénách vystoupí téměř stovka hudebníků, především kultovních folkových jmen jako je Karel Plíhal, Druhá Tráva nebo Vlasta Redl. Scénu na Panském dvoře letos oživí Mňága & Žďorp, Cirk La Putyka a Tatabojs, kteří letos dostali Anděla za skupinu roku.
Rodinný hudební festival Prázdniny v Telči se i letos chystá podle plánu. „S organizací takhle velkého festivalu to není jen tak. Nesmírně si proto vážíme podpory města, které nám dává jasně najevo, že si Telč bez festivalu neumí představit. V této nejisté době je taková podpora tím nejlepším, co si jako pořadatelé můžeme přát,“ prozrazuje za organizátory Vojtěch Kolář a dodává: „Obrovskou podporu pak cítíme také ze strany státního zámku, kde se budou moci všechny koncerty uskutečnit navzdory probíhající rekonstrukci.“

Třicátý devátý ročník festivalu zahájí světoznámá česká houslistka a zpěvačka Iva Bittová, kterou našinci znají především coby Eržiku z Balady pro banditu. Do Telče přijede s dalším ze svých unikátních projektů, smíšeným pěveckým sborem Babačka. „Zahájení bude pořádně po cikánsku divoké, protože vedle Ivy Bittové zazpívá také Bára Hrzánová s celou kapelou Bachtale Apsa,“ zmiňuje Kolář.

Po divokém zahájení pak Telč na následujících šestnáct dní naplno ožije hudebním festivalem Prázdniny v Telči. Ten má na programu nejen koncerty na nádvoří, ale také pohádky v parku, koncerty na náměstí, tvůrčí dílny, klubové koncerty na Panském dvoře a další bohatý doprovodný program.

Tak jako každý rok v Telči vystoupí přední jména české hudební, především folkové scény. „V nezapomenutelné atmosféře na nádvoří zámku se odehrají koncerty Hradišťanu a Javorů, Vlasty Redla nebo písničkářky a harmonikářky Radůzy. Radůza vystupuje velmi vzácně a jsme rádi, že si letos jako jedno ze svých koncertních zastavení vybrala právě Telč,“ vysvětluje Kolář.

Dalšími taháky pak podle organizátorů budou vystoupení Bratrů Ebenových s legendárním Jiřím Schmitzerem, poetický koncert Karla Plíhala, nebo dva koncerty Roberta Křesťana. Ten jeden večer zahraje s Druhou Trávou a předvede se v jazzrockovém světle společně s kytarovým mágem a skladatelem Michalem Pavlíčkem a druhý den zavzpomíná na trampské začátky spolu s jeho prvními kapelami Poutníci a Trapeři.

O víkendu Mňága, Tatabojs a Cirk La Putyka

I letos pokračuje víkendová open-air scéna na Panském dvoře, kde letos proběhnou velké festivalové koncerty kapel Mňága & Žďorp a Tatabojs. Ty se v posledním roce předháněly v tom, kdo během pandemie rozehraje větší a zajímavější online projekty. Mňága jako jedna z prvních odehrála online koncert ze střechy, Tatabojs zase vydali novou desku a udělali vyšperkovaný stream z pražského DOXu, což byl další z důvodů proč si letos od kritiků odnesli sošku Anděla za skupinu roku.

O zakončení Prázdnin v Telči se postarají akrobati z Cirku La Putyka. „Řekli jsme si s nimi, že když to minule zahajovali, tak by to letos mohli zakončit. A zakončí to s pořádným třeskem. Jejich představení se totiž jmenuje Kabaret Dynamit a míchá v sobě ty nejlepší novocirkusová čísla do jedné výbušné směsi,“ prozrazuje Kolář.

Návštěvníci se vedle hlavního programu festivalu mohou těšit na divadelní pohádkovou scénu v zámeckém parku a odpolední hraní na Kocouří scéně na náměstí Zachariáše z Hradce. Pro fanoušky nočních koncertů chystají pořadatelé každodenní koncerty na klubové scéně na Panském dvoře. Téměř hotový program a prodej vstupenek návštěvníci najdou na https://www.prazdninyvtelci.cz/

Foto: karelplihal.cz
- vk -Zpět nahoru na obsah...

Dětský primař dr. Houštěk: Vakciny jsou používány zatím v nouzovém režimu a tudíž je třeba u vakcinace dětí opatrnost!
Všechny současné vakciny jsou v použití takzvaného nouzového režimu a proto je třeba při zamýšlené vakcinaci dětí proti covid-19 opatrnosti. Soudí tak primař dětského oddělení nemocnice v Pelhřimově MUDr. Stanislav Houštěk.
"Jejich vývoj byl enormně náročný, sofistikovaný, ale také rychlý", upozornil primař v rozhovoru poskytnutém tisku s tím, že ale podle jeho názoru prý lze očekávat v budoucnu vyšší výskyt nemoci i komplikací u dětí, které byly zatím nákazy covidem v podstatě téměř uchráněny.

"Virus bude mít tendenci se dál šířit, a pokud budeme mít nepromořenou a nevakcinovanou dětskou populaci, tak si myslím, že se do budoucna nevyhneme zvýšenému výskytu nemoci v dětské populaci i většímu procentu následných komplikací", vysvětlil dr. Houštěk.

Podle něho ale do doby, než se přistoupí k očkování dětí, musí proběhnout mnoho studií, které by měly doložit, jestli je přínos vakcinace vyšší, než risika s ní spojená:

"Samozřejmě, aby se mohlo přistoupit k očkování dětí, musí proběhnout kontrolované klinické studie, že benefit z očkování bude vyšší než míra rizika, kterým děti zatížíme", uzavřel primař Houštěk.

(Celý rozhovor poskytnutý tiskovým oddělením pelhřimovské nemocnice je zde: www.hospital-pe.cz/?… )
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Táborská zoologická zahrada v sobotu oslaví šesté narozeniny; návštěvníky čeká bohatý program, soutěže i rozlučka s jedním zvířetem
Atraktivní a bohatý program na tuto soboru 26. června pro své návštěvníky připravila táborská zoologická zahrada. Společně se svými příznivci oslaví své šesté narozeniny. Návštěvníky čeká bohatý program plný soutěží o zajímavé ceny, speciální komentovaná krmení i zahájení nové fotografické soutěže. Zároveň půjde o jednu z posledních možností rozloučit se s jedním zvířetem, které už za pár dnů zamíří do svého nového domova v zahraničí.
„Pro návštěvníky jsme připravili velkou zahradní hru o skvělé ceny, speciální komentovaná krmení, fotokoutek a navíc v tento den zahájíme velkou letní fotografickou soutěž! Kromě toho přesně ve 13:30 proběhne speciální krmení našich zubrů evropských, které běžně neprovádíme. Krmit budou výherci letošní soutěže o pojmenování našich zubřích mláďat. Určitě se je na co se těšit,“ láká návštěvníky mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Kromě bohatého programu půjde o jednu z posledních příležitostí vidět v Táboře zubřici Karlu, která je vůbec prvním zubrem evropským chovaným v táborské zoologické zahradě po jejím znovuobnovení. V nejbližších dnech totiž zamíří do nového domova v přírodní rezervaci Őrségi Nemzeti Park v Maďarsku.

„Od záchrany zoologické zahrady v roce 2015, kdy byla v naprosto katastrofálním stavu, jsme ušli dlouhou cestu. Stali jsme se zavedenou zoologickou zahradou zaměřenou na chov a záchranu ohrožených druhů zvířat s vlastními vzdělávacími a záchovnými programy. Podařilo se nám založit stádo zubrů evropských a úspěšně je množit. Už několik odchovaných mláďat jsme umístili do přírodních rezervací v Česku a plánujeme také přesuny do zahraničí,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Táborská zoologická zahrada přečkala i zatím nejtěžší období v loňském roce, kdy byla stejně jako na začátku letošního roku mnoho měsíců nuceně uzavřená a bez podstatných příjmů. „V tuto velmi těžkou chvíli se ukázalo, kolik máme ochotných podporovatelů. Díky jejich příspěvkům a darům se nám podařilo překonat tuto krizi mnohem lépe. Jsme moc rádi, že opět můžeme nabídnout široké veřejnosti možnost aktivního trávení volného času spojující vzdělávání s klidným pobytem v rozlehlém přírodním areálu naší zoo,“ doplňuje ředitel Korec.

Foto archiv zoo: Zubřice Karla z táborské zoologické zahrady už brzy najde nový domov v přírodní rezervaci v Maďarsku
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   22. 9. 2021

• Zpívající lípa ve Žďárských vrších v Telecí vyhrála anketu Strom roku
• V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
• Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
• Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
• Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
• Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem

Úterý   21. 9. 2021

• Energetiky i obyvatele okolí Dukovan prověřilo největší cvičení letošního roku
• Výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu u Termesiv odhalila cihlářskou pec
• Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za čtyřicet tisíc, krádež úhlové brusky
• Nepropásněte volby, voličský průkaz si můžete snadno vyřídit přes datovou schránku
• Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava byl zvolen do čela Evropské asociace klinických anatomů
• Čokoládový Alfons Mucha, roboti i obří tužka v putovní expozici Muzea rekordů na veletrhu Svět knihy
• Nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy; nevěnování se řízení je na dálnici D1 nejčastější příčinou dopravních nehod
• V Pelhřimově budou rodiče dětí narozených od 1. října 2020 do 30. září 2021 opět sázet stromky
• Noc vědců zabaví celou rodinu
• Obrazy Jolany Mertové si mohou zájemci prohlédnout v muzejní kavárně v Jihlavě

Pondělí   20. 9. 2021

• Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
• Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
• V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
• Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
• Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi

Neděle   19. 9. 2021

• Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
• Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
• Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel

Sobota   18. 9. 2021

• V dodávce se skrývali tři migranti

Pátek   17. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede česko - americký snímek Manželství
• Hasiči v neděli uctí památku zesnulých kolegů, kteří zemřeli při výbuchu domu v Koryčanech
• Z policejního deníku: krádež vrtačky a pily ze sklepa; cyklista byl opilý
• V jihlavském domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Martina Michaela Stiltenna - Zlomy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021

• Další požár v Enviropolu v Jihlavě: nový hasící systém zafungoval
• Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 80 tisíc; žena nadýchala téměř 3,5 promile; řidič nadýchal přes dvě promile
• Testování na základních školách v Jihlavě neodhalilo jediného pozitivního žáka
• Nad Chaloupkami se nesl hlas ovcí a saxofonů
• Práce na ulici...
• Oprava silnice I/19 mezi obcí Kámen a hranicí Vysočiny s Jihočeským krajem spěje do finále
• V jihlavském muzeu si budou moci lidé prostudovat historii jihomoravských šibenic
• Při nehodě u Blatnice na Třebíčsku zemřel řidič osobního auta

Neděle   12. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 30 tisíc; opilec skončil na záchytce
• Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor
• Procházka podzimní krajinou až k Chudobínské borovici

Sobota   11. 9. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyři mláďata prasat visajanských

Pátek   10. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za 50 tisíc; krádež motocyklu Jawa Babeta
• Policisté žádají o pomoc svědky nehody na Havlíčkobrodsku, při které zemřel osmašedesátiletý chodec
• Záchranáři ve Velkém Meziříčí představili třeba ukázku simulované dopravní nehody motorkáře
• V Golčově Jeníkově shořela dřevěná chata, nikdo nebyl zraněn
• Filmový klub v Jihlavě uvede řecký film o tak trochu jiné pandemii Jabka
• Ptákům i zajícům se lépe daří v menších polích. Česká to nejsou!

Čtvrtek   9. 9. 2021

• Lipničtí mají na autech samolepku inspirovanou obrazem Jaroslava Panušky
• Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín
• Vydejte se po stopách středověkých zvířat v táborské zoo
• Výroční cenu České pohádkové akademie obdržela pelhřimovská Agentura Dobrý den
• Z policejního deníku: devětašedesátiletý motorkář zemřel po srážce s autem; vloupání do osobního auta - policisté apelují, nenechávejte ve voze cennosti; krádež pletiva za 60 tisíc
• Na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem osmašedesátiletý muž
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé; výrazný pokles policisté evidují u těžce zraněných osob
• O soužití Čechů a Němců v Jihlavě a o hmyzím společenství v září v jihlavském muzeu

Středa   8. 9. 2021

• Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě začne sázením stromů
• Mezi Herálcem a Humpolcem zemřel po střetu s osobním autem motorkář
• V Třebíči se bude konat bazárek věcí z charitního Šatníku
• Z policejního deníku: krádež 70 litrů nafty; řidič nadýchal skoro čtyři promile, skončil na záchytce
• Přednáška na téma dendrologie s Josefem Kynclem v jihlavském muzeu
• Cesta do školy v Jihlavě - Heleníně je bezpečnější; město tam vybudovalo nový chodník
• Práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/38 pokračují
• V Dukovanech krátkodobě odstaví 3. výrobní blok, zkontrolují čerpadla

Úterý   7. 9. 2021