Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 24.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem doplnila nová skluzavka
Na koupališti v Bystřici nad Pernštejnem byla naistalována nová dvacetimetrová skluzavka. S jejím uvedením do provozu včetně samotného otevření areálu koupaliště se počítá každým dnem, aby nová atrakce mohla návštěvníkům sloužit již tuto letní sezonu
V předešlých dnech se již provádělo přihřívání vody v bazénech, ke kterému se standardně využívá zbytkové teplo z biomasové kotelny. V dětském bazénu bývá voda teplá kolem 26°C, v rekreačním bazénu 25°C a v nejchladnějším plaveckém bazénu dosahuje obvykle teploty mezi 22 až 24°C.

Koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem, které bylo uvedeno do provozu v červnu roku 2002, zahrnuje dětský, relaxační a plavecký bazén a také brouzdaliště pro nejmenší s vodním hřibem. Další nabídka čítá bufet, dvě hřiště na plážový volejbal, dětský koutek, trampolínu a stůl na stolní tenis. Několik let po otevření areálu se zvažovalo i pořízení tobogánu, později ale bylo od záměru upuštěno.

Skluzavka byla v plánu minimálně deset let. V letošním rozpočtu města na ni bylo vyčleněno 5,4 milionu korun a k tomu ještě sto tisíc korun na výměnu filtrace.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V jaderné elektrárně Dukovany vzniklo největší parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou u nás
Energetici dokončili výstavbu největší tuzemské fotovoltaiky zastřešující parkoviště, tzv. carport. Použity byly oboustranné panely, jejichž spodní strana využívá odrazu světelných paprsků od zaparkovaných aut. Nový bezemisní zdroj díky svému výkonu 831 kWp vyrobí cca 850 MWh elektřiny ročně, což pokryje celoroční spotřebu téměř tří stovek domácností.
Ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany vzniklo 322 nových parkovacích stání, které zakrývá 2 600 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 320 Wp. Jde o první z řady velkých projektů bezemisních zdrojů Skupiny ČEZ, kterými společnost přispívá k plnění klimatických cílů a závazků České republiky.

„Cílem České republiky je navýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě do roku 2030, a to na 22 %. V modernizačním fondu máme na fotovoltaiku připravených 50 až 100 miliard korun. Fotovoltaika v areálu dukovanské elektrárny je velmi inovativním konceptem. Věřím, že takových příkladů bude brzy více a více,“ uvádí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Nová střešní solární elektrárna na parkovišti v Dukovanech je současně symbolem budoucnosti české energetiky – vedle sebe tu budou vyrábět bezemisní elektřinu jaderný a solární zdroj. Kromě toho, že posilujeme výrobu z obnovitelných zdrojů energie, zlepšujeme zároveň dopravní situaci a parkovací kapacity v Dukovanech. Elektrárna organicky pokryje střešní plochu, která by jinak zůstala nevyužita,“ shrnuje význam projektu předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Využita je nově i spodní strana panelů. Díky odrazu světla od zaparkovaných aut vyrábějí tyto typy panelů až o 25 % čisté elektřiny více v porovnání s těmi běžně užívanými. Elektrárna tak zabere k dosažení stejného výkonu mnohem menší plochu. Stavba je specifická i svou mohutností. Samotná konstrukce carportu váží 150 tun.

Součástí parkoviště je i trojice nových veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily, která je napájena výhradně z produkce bezemisního jaderného zdroje. Právě zapojením v rámci vlastní spotřeby elektřiny v elektrárně lze stoprocentně garantovat, že dobitý elektromobil se ani zprostředkovaně nepodílí na emisích skleníkových plynů, a nezatěžuje tak planetu. "Celkově funguje nyní u dukovanské elektrárny šest veřejných dobíjecích stanic ČEZ. Dalších 6 je ještě v plánu a vyrostou právě u nového carportu. Každá z těchto dobíjecích stanic dokáže obsloužit zároveň dva elektromobily," doplnil tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Skupina ČEZ připravuje do roku 2030 nové obnovitelné zdroje s hlavním podílem fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu až 6 000 MW. Vzniknou na brownfieldech, na pozemcích bývalých dolů, na znehodnocených průmyslových plochách a na půdách nízkých bonit.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Do barokních kašen na jihlavském náměstí po opravě opět tryská voda
Voda v kašnách na Masarykově náměstí v Jihlavě se znečistila kvůli poruše na přívodu elektřiny a horkému počasí. Závada je již odstraněna a kašny se začaly ve čtvrtek 24. června opět napouštět.
V minulém týdnu se objevila u kašen na náměstí porucha na přívodu elektřiny k čerpadlu a technologii čištění vody. Kvůli tomu se v kašnách začala zhoršovat kvalita vody. Víkendové horké počasí přispělo k dalšímu zhoršení a zkaženou vodu bylo nutné v pondělí vypustit. Voda v kašnách se znovu objevila ve čtvrtek 24. června. Kašny byly před opětovným napuštěním vyčištěny a závada je odstraněna.

„Velice tímto děkuji pracovníkům Služeb města Jihlavy za operativní odstranění poruchy a to i vzhledem k souběžně řešeným závadám, které způsobily bouřky na veřejném osvětlení,“ vyjádřil se Ondřej Stránský z majetkového odboru města.

Město Jihlava plánuje na podzim letošního roku na těchto památkách provést další náročnější opravy a revize včetně kontroly stavu a následné údržby. Dojde ke zpevnění povrchu kamene, biosanaci a čištění kamene. Odborníci budou provádět také injektáž mikroprasklin, hmotové doplnění destrukcí, odrezení a nátěr kovaných spon, barevné úpravy povrchu a konečné konzervační ošetření.

Dvě kamenné kašny byly na náměstí postaveny v roce 1797 na místě dřevěných středověkých kašen. Jsou ozdobeny pískovcovými sochami antických bohů vod, kašna na horním náměstí je Poseidonova (Neptunova) a kašna na dolním náměstí Amfitrité. Sochy jsou dílem sochaře Jana Václava Prchala. Okolo obou kašen je zachován pás původní dlažby tzv. „kočičích hlav“ z 19. století.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Muži byli obviněni z trestných činů
Kriminalisté třebíčského územního odboru zahájili trestní stíhání ve věci napadení, ke kterému došlo v sobotu 5. června v Třebíči. Napadený muž utrpěl při agresivním útoku vážné zranění, které si vyžádalo několikadenní hospitalizaci v nemocnici. Kriminalisté zadrželi včera dva podezřelé muže. Jeden z nich byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu a na podaný návrh byl vzat do vazby, druhý zadržený muž byl obviněn ze spáchání přečinu.
Ve středu 23. června vypátrali kriminalisté v Třebíči v časných ranních hodinách v ubytovacím zařízení muže důvodně podezřelého ze spáchání násilného trestného činu. Muže z Písecka zadrželi a umístili ho do policejní cely. Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů jeho trestní stíhání. „Šestadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání pokusu zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality s tím, že byl muž obviněn ještě z přečinu výtržnictví spáchaného ve spolupachatelství. Obviněný muž byl v minulosti již opakovaně soudně trestán, a to i za násilnou trestnou činnost. Odpykal si i nepodmíněný trest odnětí svobody, z věznice byl propuštěn vloni na podzim.

K případu došlo v sobotu 5. června v nočních hodinách v lokalitě ulice L. Pokorného, kde na počátku vznikl konflikt mezi přítomnými osobami. Šestadvacetiletý muž je obviněn z toho, že fyzicky napadl muže, který od něho utržil údery pěstí, kop nohou a intenzivní ránu dupnutím do oblasti hlavy.

Napadený muž utrpěl při útoku vážná zranění a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen do třebíčské nemocnice, kde byl několik dní hospitalizován. Vzhledem k průběhu napadení a razanci útoku mu bezprostředně hrozila těžká újma na zdraví, k čemuž nedošlo jen shodnou okolností nezávislých na útočníkovi.

Druhého muže důvodně podezřelého ze spáchání trestného činu zadrželi kriminalisté v Třebíči ve středu 23. června ve večerních hodinách. Také on skončil v policejní cele. Osmnáctiletý muž z Jihlavska byl na základě shromážděných důkazů obviněn z přečinu výtržnictví spáchaného ve spolupachatelství. Při probíhajícím útoku napadeného muže opakovaně kopl. V minulosti byl již také soudně trestán, odsouzen byl letos na jaře a až do podzimu příštího roku je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody. Stíhán je na svobodě.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného šestadvacetiletého muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice.

Případ kriminalisté dále vyšetřují a prověřují průběh celého konfliktu.

„Za zvlášť závažný zločin těžkého ublížení na zdraví lze uložit trest odnětí svobody na tři až deset let,“ řekl vedoucí třebíčských kriminalistů. Jak dále dodal, za trestný čin výtržnictví hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež lešení za 200 tisíc; krádež sena; opilá žena se pořezala na ruce
Haki lešení na parkovišti před budovou úřadu v obci Hořice u Humpolce na Pelhřimovsku ukradl od večera v pondělí 14. června do pátku 18. června neznámý zloděj. Škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes dvě stě tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli nadále pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Krádež sena na louce
Čtyři kulaté balíky sena z louky ukradl neznámý zloděj v době od dopoledních hodin neděle 20. června do jedné hodiny odpoledne následujícího dne v Libici nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. "Škoda je kolem tří tisíc korun. Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Zloděj ukradl z domu peníze a šperky
Policisté pátrají po pachateli, který se v Třebíči v části Týn vloupal do rodinného domu. Ve středu 23. června v době mezi osmou hodinou ráno a pátou večer vnikl do domu a prostory prohledal. "Pachatel odcizil finanční hotovost a šperky. Poškozením dveří vznikla škoda kolem pěti tisíc korun. Policisté místo činu ohledali a zadokumentovali, v lokalitě provedli šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Po pachateli a odcizených věcech pátrají.

Žena měla téměř tři promile alkoholu, pořezala si ruce
Ve středu 23. června byli policisté v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku po jedenácté hodině večer přivoláni k případu mladé ženy, která se střepem pořezala na ruce. "Vešla do čerpací stanice, kde zkolabovala a na místo byla přivolána zdravotnická záchranná služba. Jednadvacetiletá žena byla transportována do třebíčské nemocnice. Policisté jí při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,69 promile alkoholu. Pozitivní u ní byl i test na zjištění přítomnosti návykových látek, a to na amfetamin", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Střet vozidla s chodkyní
Ve středu 23. června před desátou hodinou dopoledne došlo na Masarykově náměstí v Jihlavě ke střetu vozidla s chodkyní. "Třiatřicetiletý řidič automobilu Peugeot Boxer při couvání s vozidlem narazil do chodkyně. Žena po nárazu upadla na komunikaci. Třiaosmdesátiletá chodkyně utrpěla zranění a zdravotnickou záchrannou službou byla převezena na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidiče i chodkyně požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Řidič vozidla je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Policisté ve čtvrtek 24. června krátce před jednou hodinou ráno zastavili na silnici první třídy ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda, jehož řidičem byl sedmačtyřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byla také dechová zkouška. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,35 promile alkoholu. Podobný výsledek vykázalo také opakované měření. Policisté muži na místě další jízdu zakázali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Táborští vlci vypadají jako hodní mazlíčci, občas ale dokáží pěkně vycenit zuby
Jako neškodní domácí mazlíčci vypadají většinu času vlčí bratři z táborské zoologické zahrady. Vlci arktičtí Argo, Matěj, Bard a Jack jsou sice velmi hraví a nejraději by se jen mazlili. Ostatně jako mláďata byli odkojeni na novorozenecké láhvi, takže jsou na lidskou přítomnost zvyklí. Občas se ale i u nich projeví lovecké pudy, například když je něco nazlobí. Pak dokáží pěkně vycenit své ostré zuby.
Proto je přísně zakázáno strkat prsty či dokonce ruce do výběhu a snažit se tato krásná bílá zvířata pohladit. Z roztomilých mazlíčků se totiž dokážou hodně rychle proměnit v divokou šelmu. Zuby občas vycení i mezi sebou, to když se jako bratři nevinně pošťuchují. Občas se do zlobení zaberou až tak moc, že je musí zklidňovat hlava smečky Jack. Ten při plnění svých vůdčích povinností nezná bratra.

Vlci arktičtí patří mezi největší poddruhy vlka a pochází z nejsevernějších oblastí Kanady a Grónska. Chladnému podnebí jsou dobře přizpůsobení, mají velmi hustou srst. Žijí v přísně organizovaných smečkách, kde každý člen má své jasně dané místo. Smečku vede alfa samec s alfa samicí, kteří tvoří dominantní pár. Smečka společně loví i brání své teritorium. Jsou velmi vytrvalí a svou kořist dokáží pronásledovat velmi dlouho. Loví hlavně pižmoně, zajíce, soby a tuleně. Doupata mají ve skalních jeskyních, mělkých jámách, otvorech v zemi či zvětšených doupatech lišek.

Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

S větrníkem do větrníku v Třebíči
Za větrník na větrník - to je název akce, kterou chce město Třebíč ve spolupráci se sedmi třebíčskými kavárnami a cukrárnami zviditelnit nově otevřenou zrekonstruovanou památku. Větrný mlýn na Kanciborku a jeho expozice budou otevřeny pro veřejnost v pátek 25. června. Kdo si od tohoto dne koupí v uvedených cukrárnách kulatý zákusek s vlaječkou a logem větrníku a přijde s ní na prohlídku mlýna, bude mít vstup zdarma.
"V Třebíči máme krásné památky UNESCO, baziliku, židovskou čtvrť a další, turisticky zajímavé cíle. Větrný mlýn krásně tuto nabídku doplní. Expozice budou lákavé i pro rodiny s dětmi. Protože se této budově od nepaměti u nás v Třebíči říká větrník, propojení s oblíbeným zákuskem a spoluprací třebíčských kaváren a cukráren se nabízelo", uvedl starosta Pavel Pacal.

Větrný mlýn bude otevřen v květnu, červnu a září denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, v letní sezóně, tedy v červenci a v srpnu denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Otáčení větrného kola mohou lidé sledovat každou první neděli v měsíci a to od 14 do 14.30 hodin.

Spolupracující kavárny a cukrárny:

Farní kavárna u sv. Prokopa

U Židovské brány

Cukrárna nad skálou

Skoro KateRing

Papi Café

Demaris

Nature Spot

Třebíčský větrný mlýn, zvaný též Větrník, nechali v roce 1836 zbudovat průmyslníci František a Karel Budischowští pro potřeby svých koželužských závodů v místní části města zvané Borovina. Drtil dubovou a borovou kůru na tříslo, které používali koželuhové na vyčinění kůží. Tříslo kůži dodávalo potřebné vlastnosti, jako je stálost, pružnost, tuhost a voděodolnost, zároveň kůži obarvilo.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   3. 8. 2021

• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě je po požáru do odvolání uzavřena
• Kandidátní listiny do sněmovních voleb předložilo na Vysočině 19 stran, hnutí a koalic
• Z policejního deníku: zfetovaný recidivista se vloupal na soukromý pozemek; zloděj ukradl věci za 30 tisíc; opilá žena bourala s autem
• Práce na obchvatu Osové Bítýšky by mohly být do konce srpna dokončeny
• Na Vysočině se letos stalo 2622 dopravních nehod, čtrnáct lidí zemřelo
• Komentovaná prohlídka výstavy Element sklo - Matérie fantazie v jihlavské galerii
• Rozhovor s Jindřiškou Šmejkalovou: Duševní onemocnění může postihnout kohokoliv
• Zbraňová amnestie skončila, lidé na Vysočině odevzdali 175 zbraní a 8131 kusů střeliva
• V Jihlávce se střetlo auto s vlakem, řidič utrpěl zranění, provoz na trati je zastaven

Pondělí   2. 8. 2021

• Letní kino a autokino pod věžemi v Dukovanech zahájí film Bábovky
• Jihlava přivítá na náměstí Lukáše Krpálka
• V areálu Vodního ráje v Jihlavě hořela sauna, škoda je 1,5 milionu korun
• U Velkého Beranova skončilo osobní auto na střeše, zaklíněnou zraněnou osobu vyprostili hasiči
• Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného
• Z policejního deníku: mladík, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, byl nalezen opilý; opilec ohrožoval provoz na trati; vloupání do chaty
• Zahájení opravy silnice I/19 v Pohledu se o týden posunuje, práce začnou v pondělí 9. srpna
• Památník obětem dálnice D1 u Jihlavy dá Ředitelství silnic a dálnic do pořádku
• Studenti medicíny jsou zváni na stáž do nemocnice v Pelhřimově; hlásit se mohou do 16. srpna
• V dodávce, která bourala na dálnici, bylo nacpáno šestnáct osob

Neděle   1. 8. 2021

• Z policejního deníku: krádež poklopů, trubek a zámků; policisté chytli dva muže, kteří se vloupali do chatky; vandal poničil auto

Sobota   31. 7. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede švédský snímek O nekonečnu

Pátek   30. 7. 2021

• V Jiráskově ulici v Jihlavě panuje ohnivé léto
• Ludus Musicus vystoupí v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou s renesanční a gotickou hudbou
• V Budkově na Třebíčsku se v neděli rozhlaholí nové zvony
• Z policejního deníku: agresivní opilá žena skončila na záchytce; opilý cyklista havaroval; opilý řidič skončil na záchytce
• Nosál z táborské zoo si s ošetřovateli hraje na schovávanou

Čtvrtek   29. 7. 2021

• Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky
• Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek
• Světská pouť letos ve Žďáře nad Sázavou nebude
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Znáte muže z fotografie?
• Malá odpočívka Studený na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno již slouží řidičům
• Z policejního deníku: hledaný muž putoval do vězení; krádež autorádia; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• Děd a vnuk vytvořili rekord, štafetově složili hlavolam v žárovce
• Václav Klaus podal Městskému soudu v Praze žalobu na Ministerstvo zdravotnictví
• Silničáři opraví vozovku I/19 v Pohledu, uzavírka v obci bude pokračovat po celou dobu rekonstrukce
• Zámečtí hasiči ve Žďáře nad Sázavou oslaví stopětatřicáté narozeniny

Středa   28. 7. 2021

• Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021