Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 11.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nezodpovědnost sousedů táborské zoo zapříčinila útěk zubrů, strom spadlý na jejich výběh měl být už dávno pokácen
Absolutní nezodpovědnost sousedů táborské zoologické zahrady způsobila dočasný útěk zubrů.
„Jeden ze stromů, který měl být již dávno pokácen, spadl během dešťů a silného větru na ohradu našich zubrů evropských. Žádnému z našich zubrů se naštěstí nic nestalo, bohužel se však všem sedmi zubrům podařilo z ohrady utéct. Pět z nich jsme odchytili okamžitě, zbylí dva jsou lokalizováni a nyní pracujeme na tom, abychom je dostali zpět do zahrady,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Zoologická zahrada velmi děkuje táborské městské policii a jejímu inspektorovi panu Rybovi za profesionální pomoc s lokalizací zubrů. Zároveň děkuje i dvěma majitelům dronů, kteří pomáhali stádo najít. Také vyzývá veřejnost, aby nevstupovala do lesů přiléhajících k zoologické zahradě. „Zubři jsou klidná zvířata, ale psi je mohou vyprovokovat,“ upozorňuje ředitel zoo Korec.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: při nehodě se řidič lehce zranil, hmotná škoda je 90 tisíc; opilý řidič kamionu poškodil zrcátko; opilec byl vykázán z vlaku
Policisté přijali v pátek 9. července dvacet minut před patnáctou hodinou oznámení o nehodě, která se stala mezi Dobrovítovou Lhotou a Ledčí na Sázavou na Havlíčkobrodsku. Pětasedmdesátiletý řidič jedoucí s osobním vozem VW Caddy od Dobrovítovy Lhoty se plně nevěnoval řízení vozu, kdy náhle strhl řízení vlevo do protisměrné části komunikace a vyjel vlevo mimo silnici. Přední částí vozidla narazil do vzrostlého stromu. Při nehodě řidič utrpěl lehké zranění, se kterým jej záchranáři převezli do nemocnice v Havlíčkově Brodě na ošetření, odkud byl propuštěn bez nutnosti hospitalizace. Ke zranění jiných osob nedošlo. Vznikla hmotná škoda na osobním vozidle ve výši 90 tisíc korun. Alkohol řidič nenadýchal. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Podnapilý řidič kamionu poškodil zpětné zrcátko
Policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku vyšetřovali v pátek 9. července odpoledne okolnosti dopravní nehody, která se stala před třináctou hodinou na dálniční odpočívce na 146. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu. Na základě provedeného šetření policisté zjistili, že pětačtyřicetiletý řidič se při vyjíždění z parkovacího místa plně nevěnoval řízení a narazil levou boční částí nákladního návěsu do pravého bočního zpětného zrcátka vedle stojícího nákladního motorového vozidla. Vlivem této situace došlo k poškození pravého bočního zpětného zrcátka nákladního motorového vozidla se škodou ve výši 5000 korun. Po dopravní nehodě řidič odstavil svoji nákladní soupravu na výjezdu z parkoviště a celou věc ohlásil na tísňovou linku Policie ČR. "Řidiče jízdní soupravy v místě dopravní nehody policisté vyzvali, aby se podrobil orientačnímu vyšetření na přítomnost alkoholu v dechu. Výsledek byl pozitivní a naměřená hladina dosáhla hodnoty 1,89 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledy měla i opakovaná dechová zkouška - 1,90 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Vyšetření podstoupil ve zdravotnickém zařízení na Žďársku", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení a muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidička narazila s vozidlem do zdi domu
Policisté přijali v pátek 9. července krátce před jedenáctou hodinou oznámení o dopravní nehodě, která se na místní komunikaci na ulici Čajkovského v Jihlavě. "Dvaatřicetiletá řidička projížděla po komunikaci s vozidlem Škoda Octavia ve směru jízdy od ulice Znojemská a plně se nevěnovala řízení vozidla. Při projíždění levotočivé zatáčky vyjela s vozidlem vpravo mimo komunikaci, kde narazila přední částí vozidla do zděného plotu azylového domu", uvedla D. Čírtková. Policisté u ženy provedli dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle Škoda Octavia ve výši 50 000 korun a na zděném plotu zhruba 5 000 korun. Policisté vyřešili věc dopravní nehodna místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Za volant usedl podnapilý řidič
Policisté z Pelhřimova v neděli 11. července v časných ranních hodinách na bezpečnost v silničním provozu se zaměřením na kontroly řidičů, zdali neusedají za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Kolem čtvrt na jednu v noci zastavili k silniční kontrole na ulici Humpolecká v Pelhřimově osobní vozidlo, které řídil třiašedesátiletý muž. V rámci silniční kontroly se řidič na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce na přítomnost alkoholu. "Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní 1,75 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 1,83 a 1,88 promile alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a nepožadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem žilní krve", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení a muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič autobusu havaroval do příkopu, nikomu se nic nestalo
V pátek 9. července patnáct minut po osmnácté hodině jsme přijali oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/23 v katastru obce Kralice nad Oslavou na Třebíčsku. "Jednašedesátiletý řidič jedoucí s autobusem Neoplan na pravidelné lince České Budějovice – Brno projížděl ve směru od Náměště nad Oslavou a jel směrem k obci Kralice nad Oslavou. Vjel na pravou krajnici, kde následně havaroval do silničního příkopu. V autobuse se v době nehody přepravovalo 27 osob. Při dopravní nehodě nedošlo k žádnému zranění osob. Policisté u řidiče autobusu provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na autobusu ve výši 100 tisíc korun", uvedla mluvčí. Policisté v rámci šetření dopravní nehody zkontrolovali také všechny potřebné doklady, které souvisejí s provozem a řízením autobusu, včetně dodržování sociálních předpisů – všechno bez závad. Věc dopravní nehody vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Na nezbytně nutnou dobu po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému a dokumentování dopravní nehody byla silnice uzavřena. V nočních hodinách se podařilo autobus z příkopu vyprostit a místo bylo průjezdné bez omezení.

Muže vykázali z vlaku a skončil na záchytce
Policisté přijali v sobotu 10. července v dopoledních hodinách oznámení, které se týkalo chování podnapilého cestujícího ve vlaku na trase Brno – Praha. Muž se nacházel kolem jedenácté hodiny dopoledne ve vlaku ve značně podnapilém stavu a slovně obtěžoval spolucestující. "Po mladé ženě chtěl, aby ho objala, což žena odmítla. Opilý muž začal ženě sprostě nadávat a dopustil se tak vůči ní hrubého jednání. Při následné kontrole na vlakovém nádraží na nástupišti ve Žďáře nad Sázavou provedli policisté u čtyřiadvacetiletého muže dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem - 2,38 promile alkoholu v dechu. Vlakvedoucí podnapilého cestujícího vyloučil z další vlakové přepravy. Muž se ale na místě stále choval velmi nevhodně a byl arogantní, jeho agresivita se stupňovala a neskýtal záruky slušného chování. Policisté využili zákonného oprávnění a muže zajistili a převezli k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy. Muž je podezřelý z přestupku na úseku veřejného pořádku", uvedla Dana Čírtková.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 10. 2021

• V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén; slyšet bude i v obcích v okolí elektrárny
• Na silnicích Vysočiny letos zemřeli tři chodci a tři cyklisté; v rámci dopravně bezpečnostní akce se policisté zaměří na viditelnost chodců a cyklistů
• Legiovlak zavítal do Jihlavy; stojí na Hlavním nádraží
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě budou od středy 27. října zakázány návštěvy
• V jihlavské nemocnici podpoří puntíky pacienty s lupénkou
• Z policejního deníku: dopravní nehody ve Ždírci nad Doubravou; zloděj ukradl nářadí za 190 tisíc; motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
• Kriminalisté vypátrali auto, které u Stonařova srazilo chodce; má rakouskou registrační značku
• V Humpolci v pondělí bude otevřeno nové dětské oddělení knihovny

Pondělí   25. 10. 2021

• Blíží se Dušičky, otevírací doba na hřbitovech i u krematoria je pro veřejnost prodloužená
• Svatý Martin na bílém koni do Jihlavy nepřijede
• Jakub Marek: Podzemí češtiny skrývá souvislosti, které nám pomohou pochopit svět i sebe sama
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě se připojuje ke kampani Movember; i letos nabídne bezplatné vyšetření prostaty a veřejnou holírnu
• Z policejního deníku: opilý muž napadal svoji matku; zloděj se vloupal do chatky, ukradl třeba propanbutanové lahve

Neděle   24. 10. 2021

• Policie hledá bílé nákladní auto značky MAN, po střetu s chodcem, který zemřel, má poškozenou levou přední část vozu
• Neznámý řidič srazil v noci na silnici I/38 mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí chodce, ten zemřel; policie hledá svědky
• Z policejního deníku: řidič po bouračce z místa nehody utekl; agresivní opilec skončil na záchytce
• Přednáška Co přinesl obchvat představí rudní mlýn na Stříbrném potoce a pracovní tábor Štrauchovna u Havlíčkova Brodu
• V Malátově ulici v Jihlavě je nová pamětní deska

Sobota   23. 10. 2021

• Zoologická zahrada v Jihlavě odchovala dvaadvacet mláďat irbisů; dnes mají svátek
• Výstava obrazů Ladislava Šauera v hale zemědělské školy v Bystřici nad Pernštejnem
• Pamětní deska v Havlíčkově ulici připomene jihlavského rodáka a vlastence Jindřicha Kartůska

Pátek   22. 10. 2021

• Na dálnici D1 u Měřína hořelo osobní auto, škoda je 300 tisíc korun
• V jihlavské nemocnici budou od pondělí zakázané návštěvy; výjimku mají pacienti v paliativní péči a dětské oddělení
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta věci za 70 tisíc; žena z Třebíčska odešla z domova, nalezena byla ve Velkém Meziříčí
• Kašny na Masarykově náměstí v Jihlavě se opravují a konzervují
• Dobrovolníci z Dukovan pomáhali s obnovou lesa na Vysočině

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Čerstvě upečený kváskový chléb zavoněl Jadernou elektrárnou Dukovany
• Dvacetiletá tradice sázení stromků pro malé občánky umožnila v Pelhřimově výsadbu tisícovky stromků
• Ochrana a monitoring motáků lužních na Třebíčsku v roce 2021
• Hasiči kvůli větru odklízeli popadané stromy, na čtyři domácností na Vysočině je bez proudu
• Silničáři mají ve skladech 40 procent posypové soli, během listopadu bude plno po střechy skladů
• Pošta připravuje v Třebíči výrazné změny
• Z policejního deníku: poškození nápojového automatu; krádež jízdního kola; agresivní opilá žena skončila na záchytce
• Charitní kamion potěšil Ukrajinu
• Na obchvatu Velkého Meziříčí se letos stalo devět nehod
• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021