Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 11.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nezodpovědnost sousedů táborské zoo zapříčinila útěk zubrů, strom spadlý na jejich výběh měl být už dávno pokácen
Absolutní nezodpovědnost sousedů táborské zoologické zahrady způsobila dočasný útěk zubrů.
„Jeden ze stromů, který měl být již dávno pokácen, spadl během dešťů a silného větru na ohradu našich zubrů evropských. Žádnému z našich zubrů se naštěstí nic nestalo, bohužel se však všem sedmi zubrům podařilo z ohrady utéct. Pět z nich jsme odchytili okamžitě, zbylí dva jsou lokalizováni a nyní pracujeme na tom, abychom je dostali zpět do zahrady,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Zoologická zahrada velmi děkuje táborské městské policii a jejímu inspektorovi panu Rybovi za profesionální pomoc s lokalizací zubrů. Zároveň děkuje i dvěma majitelům dronů, kteří pomáhali stádo najít. Také vyzývá veřejnost, aby nevstupovala do lesů přiléhajících k zoologické zahradě. „Zubři jsou klidná zvířata, ale psi je mohou vyprovokovat,“ upozorňuje ředitel zoo Korec.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: při nehodě se řidič lehce zranil, hmotná škoda je 90 tisíc; opilý řidič kamionu poškodil zrcátko; opilec byl vykázán z vlaku
Policisté přijali v pátek 9. července dvacet minut před patnáctou hodinou oznámení o nehodě, která se stala mezi Dobrovítovou Lhotou a Ledčí na Sázavou na Havlíčkobrodsku. Pětasedmdesátiletý řidič jedoucí s osobním vozem VW Caddy od Dobrovítovy Lhoty se plně nevěnoval řízení vozu, kdy náhle strhl řízení vlevo do protisměrné části komunikace a vyjel vlevo mimo silnici. Přední částí vozidla narazil do vzrostlého stromu. Při nehodě řidič utrpěl lehké zranění, se kterým jej záchranáři převezli do nemocnice v Havlíčkově Brodě na ošetření, odkud byl propuštěn bez nutnosti hospitalizace. Ke zranění jiných osob nedošlo. Vznikla hmotná škoda na osobním vozidle ve výši 90 tisíc korun. Alkohol řidič nenadýchal. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Podnapilý řidič kamionu poškodil zpětné zrcátko
Policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku vyšetřovali v pátek 9. července odpoledne okolnosti dopravní nehody, která se stala před třináctou hodinou na dálniční odpočívce na 146. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu. Na základě provedeného šetření policisté zjistili, že pětačtyřicetiletý řidič se při vyjíždění z parkovacího místa plně nevěnoval řízení a narazil levou boční částí nákladního návěsu do pravého bočního zpětného zrcátka vedle stojícího nákladního motorového vozidla. Vlivem této situace došlo k poškození pravého bočního zpětného zrcátka nákladního motorového vozidla se škodou ve výši 5000 korun. Po dopravní nehodě řidič odstavil svoji nákladní soupravu na výjezdu z parkoviště a celou věc ohlásil na tísňovou linku Policie ČR. "Řidiče jízdní soupravy v místě dopravní nehody policisté vyzvali, aby se podrobil orientačnímu vyšetření na přítomnost alkoholu v dechu. Výsledek byl pozitivní a naměřená hladina dosáhla hodnoty 1,89 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledy měla i opakovaná dechová zkouška - 1,90 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Vyšetření podstoupil ve zdravotnickém zařízení na Žďársku", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení a muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidička narazila s vozidlem do zdi domu
Policisté přijali v pátek 9. července krátce před jedenáctou hodinou oznámení o dopravní nehodě, která se na místní komunikaci na ulici Čajkovského v Jihlavě. "Dvaatřicetiletá řidička projížděla po komunikaci s vozidlem Škoda Octavia ve směru jízdy od ulice Znojemská a plně se nevěnovala řízení vozidla. Při projíždění levotočivé zatáčky vyjela s vozidlem vpravo mimo komunikaci, kde narazila přední částí vozidla do zděného plotu azylového domu", uvedla D. Čírtková. Policisté u ženy provedli dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle Škoda Octavia ve výši 50 000 korun a na zděném plotu zhruba 5 000 korun. Policisté vyřešili věc dopravní nehodna místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Za volant usedl podnapilý řidič
Policisté z Pelhřimova v neděli 11. července v časných ranních hodinách na bezpečnost v silničním provozu se zaměřením na kontroly řidičů, zdali neusedají za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Kolem čtvrt na jednu v noci zastavili k silniční kontrole na ulici Humpolecká v Pelhřimově osobní vozidlo, které řídil třiašedesátiletý muž. V rámci silniční kontroly se řidič na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce na přítomnost alkoholu. "Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní 1,75 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 1,83 a 1,88 promile alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a nepožadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem žilní krve", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení a muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič autobusu havaroval do příkopu, nikomu se nic nestalo
V pátek 9. července patnáct minut po osmnácté hodině jsme přijali oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/23 v katastru obce Kralice nad Oslavou na Třebíčsku. "Jednašedesátiletý řidič jedoucí s autobusem Neoplan na pravidelné lince České Budějovice – Brno projížděl ve směru od Náměště nad Oslavou a jel směrem k obci Kralice nad Oslavou. Vjel na pravou krajnici, kde následně havaroval do silničního příkopu. V autobuse se v době nehody přepravovalo 27 osob. Při dopravní nehodě nedošlo k žádnému zranění osob. Policisté u řidiče autobusu provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na autobusu ve výši 100 tisíc korun", uvedla mluvčí. Policisté v rámci šetření dopravní nehody zkontrolovali také všechny potřebné doklady, které souvisejí s provozem a řízením autobusu, včetně dodržování sociálních předpisů – všechno bez závad. Věc dopravní nehody vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Na nezbytně nutnou dobu po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému a dokumentování dopravní nehody byla silnice uzavřena. V nočních hodinách se podařilo autobus z příkopu vyprostit a místo bylo průjezdné bez omezení.

Muže vykázali z vlaku a skončil na záchytce
Policisté přijali v sobotu 10. července v dopoledních hodinách oznámení, které se týkalo chování podnapilého cestujícího ve vlaku na trase Brno – Praha. Muž se nacházel kolem jedenácté hodiny dopoledne ve vlaku ve značně podnapilém stavu a slovně obtěžoval spolucestující. "Po mladé ženě chtěl, aby ho objala, což žena odmítla. Opilý muž začal ženě sprostě nadávat a dopustil se tak vůči ní hrubého jednání. Při následné kontrole na vlakovém nádraží na nástupišti ve Žďáře nad Sázavou provedli policisté u čtyřiadvacetiletého muže dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem - 2,38 promile alkoholu v dechu. Vlakvedoucí podnapilého cestujícího vyloučil z další vlakové přepravy. Muž se ale na místě stále choval velmi nevhodně a byl arogantní, jeho agresivita se stupňovala a neskýtal záruky slušného chování. Policisté využili zákonného oprávnění a muže zajistili a převezli k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy. Muž je podezřelý z přestupku na úseku veřejného pořádku", uvedla Dana Čírtková.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021

• Další požár v Enviropolu v Jihlavě: nový hasící systém zafungoval
• Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 80 tisíc; žena nadýchala téměř 3,5 promile; řidič nadýchal přes dvě promile
• Testování na základních školách v Jihlavě neodhalilo jediného pozitivního žáka
• Nad Chaloupkami se nesl hlas ovcí a saxofonů
• Práce na ulici...
• Oprava silnice I/19 mezi obcí Kámen a hranicí Vysočiny s Jihočeským krajem spěje do finále
• V jihlavském muzeu si budou moci lidé prostudovat historii jihomoravských šibenic
• Při nehodě u Blatnice na Třebíčsku zemřel řidič osobního auta

Neděle   12. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 30 tisíc; opilec skončil na záchytce
• Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor
• Procházka podzimní krajinou až k Chudobínské borovici

Sobota   11. 9. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyři mláďata prasat visajanských

Pátek   10. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za 50 tisíc; krádež motocyklu Jawa Babeta
• Policisté žádají o pomoc svědky nehody na Havlíčkobrodsku, při které zemřel osmašedesátiletý chodec
• Záchranáři ve Velkém Meziříčí představili třeba ukázku simulované dopravní nehody motorkáře
• V Golčově Jeníkově shořela dřevěná chata, nikdo nebyl zraněn
• Filmový klub v Jihlavě uvede řecký film o tak trochu jiné pandemii Jabka
• Ptákům i zajícům se lépe daří v menších polích. Česká to nejsou!

Čtvrtek   9. 9. 2021

• Lipničtí mají na autech samolepku inspirovanou obrazem Jaroslava Panušky
• Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín
• Vydejte se po stopách středověkých zvířat v táborské zoo
• Výroční cenu České pohádkové akademie obdržela pelhřimovská Agentura Dobrý den
• Z policejního deníku: devětašedesátiletý motorkář zemřel po srážce s autem; vloupání do osobního auta - policisté apelují, nenechávejte ve voze cennosti; krádež pletiva za 60 tisíc
• Na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem osmašedesátiletý muž
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé; výrazný pokles policisté evidují u těžce zraněných osob
• O soužití Čechů a Němců v Jihlavě a o hmyzím společenství v září v jihlavském muzeu

Středa   8. 9. 2021

• Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě začne sázením stromů
• Mezi Herálcem a Humpolcem zemřel po střetu s osobním autem motorkář
• V Třebíči se bude konat bazárek věcí z charitního Šatníku
• Z policejního deníku: krádež 70 litrů nafty; řidič nadýchal skoro čtyři promile, skončil na záchytce
• Přednáška na téma dendrologie s Josefem Kynclem v jihlavském muzeu
• Cesta do školy v Jihlavě - Heleníně je bezpečnější; město tam vybudovalo nový chodník
• Práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/38 pokračují
• V Dukovanech krátkodobě odstaví 3. výrobní blok, zkontrolují čerpadla

Úterý   7. 9. 2021

• Jedinečná nabídka pro všechny milovníky zvířat. Pracujte v táborské zoo!
• Černý kocour z větrníku v Třebíči se jmenuje Kancimourek
• Z policejního deníku: muž, kterého srazil vlak, utrpěl vážná zranění; krádež nářadí; agresivní opilec skončil na záchytce
• Bohatý víkend v Telči - otevřené památky, přednáška o popravách na Staroměstském náměstí či Kolečka v Lipkách

Pondělí   6. 9. 2021

• Na jihlavské polytechnice budou diskutovat o digitalizaci výroby
• Jogurt a tvaroh z Červené Lhoty nebo whisky z Třebíče mají nově certifikát regionální potravina
• Havlíčkobrodská nemocnice pořádá kurzy první pomoci a resuscitace pro veřejnost, zájemci se mohou hlásit již nyní
• Práce na rekonstrukci mostu v Předíně na silnici I/23 by měla být dokončena na konci října
• Charitativní Bazárek vynesl krásných 35 tisíc korun; peníze pomohou Lidunce s nákupem potřebného vozu
• Z policejního deníku: opilý řidič boural; opilci skončili na záchytce; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• V rámci Muzejní a galerijní noci budou v pátek 10. září prohlídky zdarma

Neděle   5. 9. 2021

• Z policejního deníku: zlodějka je podezřelá z trestného činu; krádež kola; osmnáctiletá opilá žena se chovala vulgárně, dechové zkoušky nebyla schopná
• Příroda umí zázraky
• Muzeum na dlažbě zavede účastníky tentokrát do středověku a renesance a pak od baroka až po 20. století

Sobota   4. 9. 2021

• První polovina střechy jihlavské radnice je hotová

Pátek   3. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Smolný pich aneb Pitomý porno
• Pastoforium je nejstarší památka, kterou jsem v životě restauroval, je z roku 1373, objednal ho Karel IV., říká restaurátor z Pelhřimova Jaroslav Benda
• Kriminalisté dopadli zloděje traktoru na Žďársku; jeden je z Jihlavska, druhý z Pelhřimovska
• Z policejního deníku: krádež dámského kola; muž je podezřelý ze tří trestných činů; opilec nadýchal přes tři promile, skončil na záchytce
• Od začátku roku zemřelo na silnicích Vysočiny při nehodách osmnáct osob
• Jihlava se připojí k oslavám Československé obce legionářské, která si připomíná 100. výročí svého založení; radnice bude svítit státními barvami
• Cyklisté na Jihlavsku už pojedenácté šlápnou do pedálů a pomohou dětem
• V ambitu kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře mají poutníci k dispozici pítko

Čtvrtek   2. 9. 2021

• Koncert k jubilejním výročím narození a úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta v Horácké galerii, vystoupí Filharmonie G. Mahlera z Jihlavy
• Památky zdarma a dožínky v Jihlavě už tuto sobotu 4. září
• Za dvě tašky kaštanů a žaludů zdarma do táborské zoo
• Fler trh v neděli ve Žďáře nad Sázavou
• Z policejního deníku: žena vrátila peníze, které ji přišly omylem na účet, až na základě zásahu policie; zloděj ukradl stavební materiál; opilec skončil na záchytce
• Návštěvníci autokina pod chladicími věžemi elektrárny přispěli 66 tisíc korun pro obce na Hodonínsku zasažené tornádem
• Masarykovo náměstí v Jihlavě obsadí policisté, představí třeba policejní techniku, auta i třeba služební psy
• Dukovanské září ve znamení zdravého pohybu zahájí turistický pochod již v sobotu

Středa   1. 9. 2021

• Zoo Jihlava má rekordní počet prázdninových návštěvníků; na podzim láká třeba na mláďata nebo noční zvířata
• V Třebíči do školních lavic usedlo 372 prvňáčků
• Hromadná doprava v Jihlavě se vzpamatovává z covidových ztrát
• V jihlavské zoologické zahradě se vylíhlo sedm zrzohlávek peposaka
• Z policejního deníku: policisté dopadli distributora drog; krádež nafty; opilci skončili na záchytce
• Třicáté výročí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Železné hory připomene výstava fotografií
• Strážníci v Třebíči chytili pytláka, zachránili muže, který chtěl skočit z mostu a pokutovali muže, který močil do odpadkového koše

Úterý   31. 8. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz