Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 12.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V uplynulém týdnu strážníci v Jihlavě zadrželi několik celostátně hledaných osob; z toho dva muži se vyhýbali výkonu trestu
Nejprve spatřila ve středu 7. července operátorka kamerového systému strážníkům dobře známého uprchlíka z výchovného ústavu, kterého po krátkém pronásledování zadrželi. Chlapec opakovaně utíká z Výchovného ústavu pro mladistvé.
Obdobná situace se opakovala v pátek 9. července, kdy se hlídkám podařilo zadržet dva muže, kteří se vyhýbali nástupu do výkonu trestu. První z mužů na sebe upozornil tím, že narušoval veřejný pořádek u jednoho z jihlavských obchodních domů. Muž byl v podnapilém stavu a dělal okolo sebe nepořádek. Strážníci na místě provedli kontrolu totožnosti a zjistili, že po muži je vyhlášeno celostátní pátrání. Druhého muže strážníci zadrželi díky místní znalosti strážníků. Hlídka MP zahlédla muže, o kterém strážníci věděli, že je v pátrání pro nenastoupení výkonu trestu.

V noci 10. července strážníci zadrželi čtveřici opilých cizinců, kteří ničili sportovní vybavení v areálu Českého mlýna. Na základě oznámení na linku 156 o podezřelém hluku z dětského hřiště a následném využití kamerového systému strážníci zadrželi skupinku cizinců, kteří se zdržovali v oploceném areálu dětského hřiště. Dvojice zadržených musela být umístěna k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Pacienti po mozkových příhodách mají v Jihlavě péči na úrovni evropské špičky
Iktové centrum jihlavské nemocnice získalo prestižní evropské ocenění. To drží jen několik desítek špičkových nemocnic v Evropě. Je udělováno na základě sledovaných ukazatelů a znamená, že pacienti po cévních mozkových příhodách mají v Jihlavě péči srovnatelnou s vyhlášenými světovými nemocnicemi.
Ocenění ESO Angels Award má několik stupňů. Zlatý, platinový a tím nejvyšším je diamantový, na který právě iktové centrum jihlavské nemocnice dosáhlo. Jak říká primář neurologického oddělení Ondřej Škoda, za úspěchem stojí především pečlivá a erudovaná práce zdravotníků: „Sleduje se péče o pacienty. Do sběrného registru pravidelně zasíláme požadované údaje. Jsou to například procenta pacientů, kteří mají trombolýzu, dalším údajem jsou hospitalizovaní pacienti na jednotce intenzivní péče, kteří mají definovaná vyšetření jako CT a angiografie, cévní ultrazvukové či kardiologické vyšetření. Zaznamenáváme také další péči o pacienty, především preventivní léčebná opatření, aby nedocházelo k opakovaným příhodám. Zapisujeme mnoho ukazatelů, dalším je třeba vyšetření poruch polykání, kterými pacienti po iktu často trpí,“ popisuje Ondřej Škoda.

Ocenění podle primáře znamená, že diagnostické a léčebné postupy na Vysočině jsou srovnatelné se světovou špičkou: „Máme k této činnosti potřebné technické vybavení i personální zajištění, spolupracujeme s dalšími odbornostmi jako jsou radiologičtí, kardiologičtí nebo rehabilitační specialisté. Jsme rádi, že péče u nás je srovnatelná se švýcarskými, skandinávskými nebo německými kolegy. Je potřeba také říct, že obecně úroveň českých iktových center je vysoká ve srovnání se zbytkem Evropy.“

V jihlavské nemocnici je ročně ošetřených zhruba 500 pacientů s cévní mozkovou příhodou.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: poškození auta za 50 tisíc; opilec nadýchal přes tři promile; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
Po pachateli, který poškodil zaparkované auto, pátrají policisté z Polné na Jihlavsku. K případu došlo v době od večerních hodin pátku 9. července do půl dvanácté dopoledne následujícího dne v Dobroníně. Pachatel poškrábal lak na zaparkovaném automobilu Toyota, čímž majiteli způsobil škodu kolem padesáti tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Na ulici ležel opilý muž
Policisté přijali v neděli 11. července kolem půl druhé ráno na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který ležel na ulici Zahradnického v Havlíčkově Brodě. "Policisté na místě nalezli čtyřiačtyřicetiletého muže, který ležel na chodníku a vykazoval známky značné opilosti. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 3,09 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění.

Za volant muž usedl v době zákazu a pod vlivem drog
Policisté kontrolovali v neděli 11. července kolem půl druhé ráno na ulici Humpolecká v Havlíčkově Brodě osobní auto Volkswagen. "Provedená lustrace ukázala, že sedmadvacetiletý řidič vozidla má od prosince loňského roku okresním soudem vyslovený zákaz řízení motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku. Dále byl součástí silniční kontroly test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté řidiče vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", uvedla S. Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v neděli 11. července vozidlo, jehož osmatřicetiletý řidič byl pod vlivem alkoholu. "Osobní auto Audi kontrolovala policejní hlídka kolem půl třetí ráno veobce Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Dechová zkouška, kterou policisté u řidiče provedli, byla pozitivní a její naměřená hodnota činila 0,76 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 0,81 promile", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté muži na místě další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Přestupkovým jednáním na úseku dopravy se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 11. července kolem půl jedenácté dopoledne zastavili policisté na ulici Hálkova v Humpolci na Pelhřimovsku osobní automobil Škoda. V rámci kontroly se jeho padesátiletý řidič podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,11 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,27 a 1,14 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté z Moravských Budějovic zastavili na Třebíčsku v neděli 11. července krátce před jedenáctou hodinou večer na ulici Janáčkova osobní automobil Audi, jehož řidičem byl pětačtyřicetiletý muž. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má od poloviny letošního června vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla nesmí usednout do roku 2023. V rámci kontroly se muž na výzvu policistů podrobil také testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek vykázal přítomnost marihuany a amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Test byl u řidičky pozitivní na drogy
Policisté kontrolovali v neděli 11. července kolem půl páté odpoledne na ulici Brněnská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Volkswagen. "Jeho dvacetiletá řidička se v rámci silniční kontroly podrobila testu na drogy. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu žena souhlasila. Policisté jí na místě další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy", informovala S. Rázlová.

Řidič nadýchal přes dvě promile
Devětašedesátiletého řidiče pod vlivem alkoholu odhalili v neděli 11. července policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě. U obce Sněžné na Žďársku kontrolovala policejní hlídka kolem třetí hodiny odpoledne osobní automobil Volkswagen. Řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Její naměřená hodnota činila 2,11 promile alkoholu. Hodnoty přes dvě promile vykázala také opakovaná měření a v další jízdě již muž pokračovat nesměl. Svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 147 kilometrů v hodině
Někteří řidiči si s dodržováním nejvyšší povolené rychlosti hlavu nelámou. Výrazné překročení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici D1 zjistili v sobotu 10. července dopoledne u řidiče osobního vozidla policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově. Radarové zařízení umístěné ve služebním voze Škoda Superb naměřilo projíždějícímu řidiči rychlost 147 km/h v místě, kde je nejvyšší povolená rychlost stanovena na 80 km/h.
Policisté prováděli v sobotu v rámci běžného výkonu služby dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na dálnici D1, a to zejména se zaměřením na modernizované úseky, kde je omezený provoz vedený v jednom jízdním páse v režimu 2 + 2 jízdní pruhy a nejvyšší povolená rychlost je stanovena na 80 km/h. Krátce po deváté hodině ranní policejní hlídka zaregistrovala na 125. kilometru dálnice ve směru jízdy na Brno rychle jedoucí osobní vozidlo BMW s českou registrační značkou. Radarové zařízení umístěné ve služebním vozidle Škoda Superb naměřilo projíždějícímu řidiči rychlost 147 km/h v místě, kde je nejvyšší povolená rychlost stanovena na 80 km/h.

Policejní hlídka vozidlo k silniční kontrole a zadokumentování dopravního přestupku zastavila v prostoru dálniční odpočívky na 130. kilometru ve směru na Brno. Pětadvacetiletý řidič předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla. Policisté u řidiče také provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Dopravní přestupek – překročení nejvyšší povolené rychlosti - policisté zadokumentovali. Tento přestupek nebylo možné vyřídit s přestupcem na místě a bude oznámen místně příslušnému správnímu orgánu do správního řízení. Ve správním řízení mu za tento přestupek hrozí pokuta až 10 000 korun a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok.

Jízda takovou rychlostí v modernizovaném úseku po dálnici D1, kde jsou pro provoz určeny dva zúžené jízdní pruhy, a proto je zde stanovena nejvyšší povolená rychlost na 80 km/h, je neuvěřitelným hazardem, a to zvláště v současném období, kdy je na dálnici D1 zvýšený provoz z důvodu odjezdu na dovolené a právě v úsecích s dopravním omezením se mohou tvořit nárazově kolony. Řidič s rychle jedoucím vozidlem velice obtížně dokáže zareagovat na dopravní situaci, která může vzniknout před ním, kdy se může vytvořit kolona vozidel nebo může být na dálnici jiná překážka v podobě dopravní nehody nebo porouchaného vozidla. Tento řidič tak svojí jízdou ohrožoval nejen svoji bezpečnost, ale také bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Silnice I/37 u barokního mostu ve Žďáře nad Sázavou se začíná opravovat, doprava bude řízena kyvadlově
Na silnici I/37 v ulici Santiniho ve Žďáře nad Sázavou začnou práce na opravě povrchu vozovky. Letos se bude pracovat v úseku mezi barokním mostem a křížením s ulicí Wonkova, což zahrnuje část ulice Santiniho a dále ulice Bezručova a Jungmannova v celkové délce asi 1400 metrů. Doprava v opravovaných místech bude řízena kyvadlově. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
Tato sekce je rozdělena na pět úseků - nejdelší má 390 metrů - a na několik etap, v rámci nichž se bude pracovat vždy po polovinách vozovky, kdy jedna polovina bude pracovní a druhá zůstane zachována pro provoz v rámci kyvadlově řízené dopravy pro oba směry. "Začínáme z centra od křižovatky sil. I/37 s ulicí Wonkova úsekem dlouhým přibližně 139 metrů a po opravě obou jízdních pruhů vozovky navážeme úsekem dlouhým 230 metrů", informoval M. Buček.

Předmětem akce je obnova krytu vozovky s lokální sanací konstrukčních vrstev vozovky včetně výměny podloží do hloubky 1120 milimetrů silnice I/37 ve Žďáře nad Sázavou. Celková délka úpravy je 2,438 kilometrů. V rámci opravy dojde k obnově krytových, resp. konstrukčních vrstev vozovky v místech, kde bude třeba provést sanaci odebrání krajnic a vybudování nových krajnic, výměny silničních obrubníků, obnovení funkčnosti odvodnění a přilehlých příkopů - vyčištění propustků, dešťové kanalizace - a obnova vodorovného dopravního značení podle stávajícího stavu. Součástí je i oprava a sanace mostu přes odpad z rybníka.

Most z roku 1932 je sice v uspokojivém stavu a nevyžaduje okamžitý zásah pro zajištění dalšího bezpečného provozu, avšak vyskytují se na něm poruchy, které mají nepříznivý vliv na zatížitelnost mostu. "Proto vyžíváme opravy konstrukčních vrstev vozovky, které proběhnou i na mostě, abychom v rámci stávající akce zlepšili jeho stavebně technicky stav, prodloužili jeho životnost a předešli tak v blízkém časovém horizontu dalším možným omezením v daním místě", doplnil Martin Buček.

Práce bude provádět společnost Colas CZ a.s. 38 652 999 Kč bez DPH s uvedením do provozu první sekce, tedy od barokního mostu do centra města za 16 týdnu. Druhá sekce pak povede od barokního mostu směrem na hranici města a dokončena bude za 25 týdnů.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Menšina v menšině o životě Řeků v České republice v Telči
Přednáška PhDr. Jany Polákové, Ph.D. s názvem MENŠINA V MENŠINĚ se bude konat v rámci putovní výstavy Dva životy, dvě kultury, dvě země... v knihovně Univerzitního centra MU v Telči ve čtvrtek 15. července se v 17 hodin.
"Přednáška pojednává o zcela neznámém fenoménu tzv. řeckých monarchofašistů a vykonstruovaných soudních procesů z 50. let minulého století s nimi. Ve výstavě je o nich jenom malá zmínka, přesto se jedná o téma velmi zajímavé, ale zároveň je poněkud kontroverzní", uvedla Dana Oberreiterová z Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Putovní výstava připravená k příležitosti 70. výročí příchodu Řeků do Československa s titulem Dva životy, dvě kultury představuje minulost a současnost řecké národnostní menšiny v České republice. V roce 1948 našlo na území tehdejšího Československa útočiště před občanskou válkou okolo 13 tisíc uprchlíků z Řecka, dospělých i dětí. Původně dočasně plánovaný pobyt se jim vývojem politických událostí v Řecku prodloužil o několik desetiletí, některým dodnes. Stát poskytl exulantům vzdělání, práci či bydlení. Většina dětí prošla ústavní výchovou dětských domovů. Přesto, že Řekové nebyli chápáni jako národnostní menšina, dostali možnost udržovat a rozvíjet některé prvky vlastní kultury, především jazyk a hudební a taneční projevy. Na druhou stranu podléhala komunita českým vlivům.

Výstava potrvá do 8. srpna.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z rybníka Svratka na Žďársku začnou na podzim bagry odklízet nánosy bahna
Rybník Svratka, kterým protéká stejnojmenná řeka u města Svratka ve Žďárských vrších, je vypuštěný, nyní vysychá a na podzim bude odbahněn.
"Připravuje se vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele zakázky tak, abychom mohli na podzim konečně zahájit celkovou revitalizaci rybníka", informoval starosta Svratky František Mládek.

Revitalizace rybníka pod svrateckým koupalištěm, který vznikl v letech 1973 až 1983, má mimo jiné zlepšit hospodaření s vodou; jde kupříkladu o zajištění bezpečného převedení zvýšených a povodňových průtoků, vylepšení akumulační schopnosti území nebo zadržení vody v krajině.

Svratecké radnici se na realizaci záměru podařilo získat příslib evropské dotační podpory ve výši 24,5 milionu korun. Jedná se o pětadevadesát procent z celkových uznatelných nákladů. Úpravy rybníka Svratka potrvají déle než rok. Kromě samotného odbahnění nádrže bude vybudováno obtokové koryto a ostrov ve vodní ploše, dojde k dosypání koruny hráze, vytvoření litorální zóny s tůněmi nad rozdělovací hrází i k opravě vysloužilé vakové a hradicí konstrukce.

Práce nesmí zasáhnout do části pobřežního pásma u přítoku. "To tam tak musí zůstat. CHKO si dala podmínky, že do toho se zasahovat nesmí," řekl Mládek. V porostu bude meandrovat odkloněná řeka. Vzniknout by měly tůňky a ostrůvek k hnízdění ptáků. Stavba má být dokončená v roce 2023.

Kvůli opravě byl rybník letos na jaře po třiadvaceti letech vyloven. V sítích skončilo na 300 štik, líni, candáti nebo plotice. Navzdory očekávání ale rybáři z vody nevytáhli žádného rekordně velkého kapra. Štik bylo hodně, až přes metr dlouhých, nadarmo se prý mu podle starosty neříkalo štičí rybník. Některé vylovené ryby byly vypuštěny do jiných rybníků v okolí.

- red -Zpět nahoru na obsah...

V Nové Vsi u Chotěboře přetekla hráz rybníka, hasiči evakuovali dvacet lidí, v Břevnici evakuovali děti z tábora
V Nové Vsi u Chotěboře na Havlíčkobrodsku přetekla v noci na pondělí hráz rybníka. Voda se dostala do šesti domů, hasiči preventivně evakuovali 20 lidí, kteří mají svoje domy pod hrází. V Břevnici na Havlíčkobrodsku hasiči evakuovali děti z tábora do náhradního ubytování.
Evakuovaní lidé podle policejní mluvčí Dany Čírtkové nocovali u příbuzných. V obci kromě hasičů pracovali také elektrikáři a plynaři.

Na Vysočině a ve východní části Čech v neděli a v noci na pondělí vydatně pršelo, místy napadlo až 40 mm srážek. Jen na Havlíčkobrodsku měli hasiči v souvislosti s počasím od nedělních 20 hodin přes 20 výjezdů. V Nasavrkách nebo Dolní Krupé uvolňovali odtok potoka, v Olešnici kontrolovali okolí rozvodněného potoka. Odčerpávat vodu museli v obci Lučice, Jakubovice nebo Nový Dvůr.

V Břevnici na Havlíčkobrodsku hasiči evakuovali děti z tábora do náhradního ubytování.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 10. 2021

• V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén; slyšet bude i v obcích v okolí elektrárny
• Na silnicích Vysočiny letos zemřeli tři chodci a tři cyklisté; v rámci dopravně bezpečnostní akce se policisté zaměří na viditelnost chodců a cyklistů
• Legiovlak zavítal do Jihlavy; stojí na Hlavním nádraží
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě budou od středy 27. října zakázány návštěvy
• V jihlavské nemocnici podpoří puntíky pacienty s lupénkou
• Z policejního deníku: dopravní nehody ve Ždírci nad Doubravou; zloděj ukradl nářadí za 190 tisíc; motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
• Kriminalisté vypátrali auto, které u Stonařova srazilo chodce; má rakouskou registrační značku
• V Humpolci v pondělí bude otevřeno nové dětské oddělení knihovny

Pondělí   25. 10. 2021

• Blíží se Dušičky, otevírací doba na hřbitovech i u krematoria je pro veřejnost prodloužená
• Svatý Martin na bílém koni do Jihlavy nepřijede
• Jakub Marek: Podzemí češtiny skrývá souvislosti, které nám pomohou pochopit svět i sebe sama
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě se připojuje ke kampani Movember; i letos nabídne bezplatné vyšetření prostaty a veřejnou holírnu
• Z policejního deníku: opilý muž napadal svoji matku; zloděj se vloupal do chatky, ukradl třeba propanbutanové lahve

Neděle   24. 10. 2021

• Policie hledá bílé nákladní auto značky MAN, po střetu s chodcem, který zemřel, má poškozenou levou přední část vozu
• Neznámý řidič srazil v noci na silnici I/38 mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí chodce, ten zemřel; policie hledá svědky
• Z policejního deníku: řidič po bouračce z místa nehody utekl; agresivní opilec skončil na záchytce
• Přednáška Co přinesl obchvat představí rudní mlýn na Stříbrném potoce a pracovní tábor Štrauchovna u Havlíčkova Brodu
• V Malátově ulici v Jihlavě je nová pamětní deska

Sobota   23. 10. 2021

• Zoologická zahrada v Jihlavě odchovala dvaadvacet mláďat irbisů; dnes mají svátek
• Výstava obrazů Ladislava Šauera v hale zemědělské školy v Bystřici nad Pernštejnem
• Pamětní deska v Havlíčkově ulici připomene jihlavského rodáka a vlastence Jindřicha Kartůska

Pátek   22. 10. 2021

• Na dálnici D1 u Měřína hořelo osobní auto, škoda je 300 tisíc korun
• V jihlavské nemocnici budou od pondělí zakázané návštěvy; výjimku mají pacienti v paliativní péči a dětské oddělení
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta věci za 70 tisíc; žena z Třebíčska odešla z domova, nalezena byla ve Velkém Meziříčí
• Kašny na Masarykově náměstí v Jihlavě se opravují a konzervují
• Dobrovolníci z Dukovan pomáhali s obnovou lesa na Vysočině

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Čerstvě upečený kváskový chléb zavoněl Jadernou elektrárnou Dukovany
• Dvacetiletá tradice sázení stromků pro malé občánky umožnila v Pelhřimově výsadbu tisícovky stromků
• Ochrana a monitoring motáků lužních na Třebíčsku v roce 2021
• Hasiči kvůli větru odklízeli popadané stromy, na čtyři domácností na Vysočině je bez proudu
• Silničáři mají ve skladech 40 procent posypové soli, během listopadu bude plno po střechy skladů
• Pošta připravuje v Třebíči výrazné změny
• Z policejního deníku: poškození nápojového automatu; krádež jízdního kola; agresivní opilá žena skončila na záchytce
• Charitní kamion potěšil Ukrajinu
• Na obchvatu Velkého Meziříčí se letos stalo devět nehod
• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021