Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 12.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V uplynulém týdnu strážníci v Jihlavě zadrželi několik celostátně hledaných osob; z toho dva muži se vyhýbali výkonu trestu
Nejprve spatřila ve středu 7. července operátorka kamerového systému strážníkům dobře známého uprchlíka z výchovného ústavu, kterého po krátkém pronásledování zadrželi. Chlapec opakovaně utíká z Výchovného ústavu pro mladistvé.
Obdobná situace se opakovala v pátek 9. července, kdy se hlídkám podařilo zadržet dva muže, kteří se vyhýbali nástupu do výkonu trestu. První z mužů na sebe upozornil tím, že narušoval veřejný pořádek u jednoho z jihlavských obchodních domů. Muž byl v podnapilém stavu a dělal okolo sebe nepořádek. Strážníci na místě provedli kontrolu totožnosti a zjistili, že po muži je vyhlášeno celostátní pátrání. Druhého muže strážníci zadrželi díky místní znalosti strážníků. Hlídka MP zahlédla muže, o kterém strážníci věděli, že je v pátrání pro nenastoupení výkonu trestu.

V noci 10. července strážníci zadrželi čtveřici opilých cizinců, kteří ničili sportovní vybavení v areálu Českého mlýna. Na základě oznámení na linku 156 o podezřelém hluku z dětského hřiště a následném využití kamerového systému strážníci zadrželi skupinku cizinců, kteří se zdržovali v oploceném areálu dětského hřiště. Dvojice zadržených musela být umístěna k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Pacienti po mozkových příhodách mají v Jihlavě péči na úrovni evropské špičky
Iktové centrum jihlavské nemocnice získalo prestižní evropské ocenění. To drží jen několik desítek špičkových nemocnic v Evropě. Je udělováno na základě sledovaných ukazatelů a znamená, že pacienti po cévních mozkových příhodách mají v Jihlavě péči srovnatelnou s vyhlášenými světovými nemocnicemi.
Ocenění ESO Angels Award má několik stupňů. Zlatý, platinový a tím nejvyšším je diamantový, na který právě iktové centrum jihlavské nemocnice dosáhlo. Jak říká primář neurologického oddělení Ondřej Škoda, za úspěchem stojí především pečlivá a erudovaná práce zdravotníků: „Sleduje se péče o pacienty. Do sběrného registru pravidelně zasíláme požadované údaje. Jsou to například procenta pacientů, kteří mají trombolýzu, dalším údajem jsou hospitalizovaní pacienti na jednotce intenzivní péče, kteří mají definovaná vyšetření jako CT a angiografie, cévní ultrazvukové či kardiologické vyšetření. Zaznamenáváme také další péči o pacienty, především preventivní léčebná opatření, aby nedocházelo k opakovaným příhodám. Zapisujeme mnoho ukazatelů, dalším je třeba vyšetření poruch polykání, kterými pacienti po iktu často trpí,“ popisuje Ondřej Škoda.

Ocenění podle primáře znamená, že diagnostické a léčebné postupy na Vysočině jsou srovnatelné se světovou špičkou: „Máme k této činnosti potřebné technické vybavení i personální zajištění, spolupracujeme s dalšími odbornostmi jako jsou radiologičtí, kardiologičtí nebo rehabilitační specialisté. Jsme rádi, že péče u nás je srovnatelná se švýcarskými, skandinávskými nebo německými kolegy. Je potřeba také říct, že obecně úroveň českých iktových center je vysoká ve srovnání se zbytkem Evropy.“

V jihlavské nemocnici je ročně ošetřených zhruba 500 pacientů s cévní mozkovou příhodou.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: poškození auta za 50 tisíc; opilec nadýchal přes tři promile; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
Po pachateli, který poškodil zaparkované auto, pátrají policisté z Polné na Jihlavsku. K případu došlo v době od večerních hodin pátku 9. července do půl dvanácté dopoledne následujícího dne v Dobroníně. Pachatel poškrábal lak na zaparkovaném automobilu Toyota, čímž majiteli způsobil škodu kolem padesáti tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Na ulici ležel opilý muž
Policisté přijali v neděli 11. července kolem půl druhé ráno na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který ležel na ulici Zahradnického v Havlíčkově Brodě. "Policisté na místě nalezli čtyřiačtyřicetiletého muže, který ležel na chodníku a vykazoval známky značné opilosti. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 3,09 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění.

Za volant muž usedl v době zákazu a pod vlivem drog
Policisté kontrolovali v neděli 11. července kolem půl druhé ráno na ulici Humpolecká v Havlíčkově Brodě osobní auto Volkswagen. "Provedená lustrace ukázala, že sedmadvacetiletý řidič vozidla má od prosince loňského roku okresním soudem vyslovený zákaz řízení motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku. Dále byl součástí silniční kontroly test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté řidiče vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", uvedla S. Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v neděli 11. července vozidlo, jehož osmatřicetiletý řidič byl pod vlivem alkoholu. "Osobní auto Audi kontrolovala policejní hlídka kolem půl třetí ráno veobce Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Dechová zkouška, kterou policisté u řidiče provedli, byla pozitivní a její naměřená hodnota činila 0,76 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 0,81 promile", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté muži na místě další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Přestupkovým jednáním na úseku dopravy se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 11. července kolem půl jedenácté dopoledne zastavili policisté na ulici Hálkova v Humpolci na Pelhřimovsku osobní automobil Škoda. V rámci kontroly se jeho padesátiletý řidič podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,11 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,27 a 1,14 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté z Moravských Budějovic zastavili na Třebíčsku v neděli 11. července krátce před jedenáctou hodinou večer na ulici Janáčkova osobní automobil Audi, jehož řidičem byl pětačtyřicetiletý muž. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má od poloviny letošního června vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla nesmí usednout do roku 2023. V rámci kontroly se muž na výzvu policistů podrobil také testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek vykázal přítomnost marihuany a amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Test byl u řidičky pozitivní na drogy
Policisté kontrolovali v neděli 11. července kolem půl páté odpoledne na ulici Brněnská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Volkswagen. "Jeho dvacetiletá řidička se v rámci silniční kontroly podrobila testu na drogy. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu žena souhlasila. Policisté jí na místě další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy", informovala S. Rázlová.

Řidič nadýchal přes dvě promile
Devětašedesátiletého řidiče pod vlivem alkoholu odhalili v neděli 11. července policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě. U obce Sněžné na Žďársku kontrolovala policejní hlídka kolem třetí hodiny odpoledne osobní automobil Volkswagen. Řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Její naměřená hodnota činila 2,11 promile alkoholu. Hodnoty přes dvě promile vykázala také opakovaná měření a v další jízdě již muž pokračovat nesměl. Svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 147 kilometrů v hodině
Někteří řidiči si s dodržováním nejvyšší povolené rychlosti hlavu nelámou. Výrazné překročení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici D1 zjistili v sobotu 10. července dopoledne u řidiče osobního vozidla policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově. Radarové zařízení umístěné ve služebním voze Škoda Superb naměřilo projíždějícímu řidiči rychlost 147 km/h v místě, kde je nejvyšší povolená rychlost stanovena na 80 km/h.
Policisté prováděli v sobotu v rámci běžného výkonu služby dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na dálnici D1, a to zejména se zaměřením na modernizované úseky, kde je omezený provoz vedený v jednom jízdním páse v režimu 2 + 2 jízdní pruhy a nejvyšší povolená rychlost je stanovena na 80 km/h. Krátce po deváté hodině ranní policejní hlídka zaregistrovala na 125. kilometru dálnice ve směru jízdy na Brno rychle jedoucí osobní vozidlo BMW s českou registrační značkou. Radarové zařízení umístěné ve služebním vozidle Škoda Superb naměřilo projíždějícímu řidiči rychlost 147 km/h v místě, kde je nejvyšší povolená rychlost stanovena na 80 km/h.

Policejní hlídka vozidlo k silniční kontrole a zadokumentování dopravního přestupku zastavila v prostoru dálniční odpočívky na 130. kilometru ve směru na Brno. Pětadvacetiletý řidič předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla. Policisté u řidiče také provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Dopravní přestupek – překročení nejvyšší povolené rychlosti - policisté zadokumentovali. Tento přestupek nebylo možné vyřídit s přestupcem na místě a bude oznámen místně příslušnému správnímu orgánu do správního řízení. Ve správním řízení mu za tento přestupek hrozí pokuta až 10 000 korun a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok.

Jízda takovou rychlostí v modernizovaném úseku po dálnici D1, kde jsou pro provoz určeny dva zúžené jízdní pruhy, a proto je zde stanovena nejvyšší povolená rychlost na 80 km/h, je neuvěřitelným hazardem, a to zvláště v současném období, kdy je na dálnici D1 zvýšený provoz z důvodu odjezdu na dovolené a právě v úsecích s dopravním omezením se mohou tvořit nárazově kolony. Řidič s rychle jedoucím vozidlem velice obtížně dokáže zareagovat na dopravní situaci, která může vzniknout před ním, kdy se může vytvořit kolona vozidel nebo může být na dálnici jiná překážka v podobě dopravní nehody nebo porouchaného vozidla. Tento řidič tak svojí jízdou ohrožoval nejen svoji bezpečnost, ale také bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Silnice I/37 u barokního mostu ve Žďáře nad Sázavou se začíná opravovat, doprava bude řízena kyvadlově
Na silnici I/37 v ulici Santiniho ve Žďáře nad Sázavou začnou práce na opravě povrchu vozovky. Letos se bude pracovat v úseku mezi barokním mostem a křížením s ulicí Wonkova, což zahrnuje část ulice Santiniho a dále ulice Bezručova a Jungmannova v celkové délce asi 1400 metrů. Doprava v opravovaných místech bude řízena kyvadlově. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
Tato sekce je rozdělena na pět úseků - nejdelší má 390 metrů - a na několik etap, v rámci nichž se bude pracovat vždy po polovinách vozovky, kdy jedna polovina bude pracovní a druhá zůstane zachována pro provoz v rámci kyvadlově řízené dopravy pro oba směry. "Začínáme z centra od křižovatky sil. I/37 s ulicí Wonkova úsekem dlouhým přibližně 139 metrů a po opravě obou jízdních pruhů vozovky navážeme úsekem dlouhým 230 metrů", informoval M. Buček.

Předmětem akce je obnova krytu vozovky s lokální sanací konstrukčních vrstev vozovky včetně výměny podloží do hloubky 1120 milimetrů silnice I/37 ve Žďáře nad Sázavou. Celková délka úpravy je 2,438 kilometrů. V rámci opravy dojde k obnově krytových, resp. konstrukčních vrstev vozovky v místech, kde bude třeba provést sanaci odebrání krajnic a vybudování nových krajnic, výměny silničních obrubníků, obnovení funkčnosti odvodnění a přilehlých příkopů - vyčištění propustků, dešťové kanalizace - a obnova vodorovného dopravního značení podle stávajícího stavu. Součástí je i oprava a sanace mostu přes odpad z rybníka.

Most z roku 1932 je sice v uspokojivém stavu a nevyžaduje okamžitý zásah pro zajištění dalšího bezpečného provozu, avšak vyskytují se na něm poruchy, které mají nepříznivý vliv na zatížitelnost mostu. "Proto vyžíváme opravy konstrukčních vrstev vozovky, které proběhnou i na mostě, abychom v rámci stávající akce zlepšili jeho stavebně technicky stav, prodloužili jeho životnost a předešli tak v blízkém časovém horizontu dalším možným omezením v daním místě", doplnil Martin Buček.

Práce bude provádět společnost Colas CZ a.s. 38 652 999 Kč bez DPH s uvedením do provozu první sekce, tedy od barokního mostu do centra města za 16 týdnu. Druhá sekce pak povede od barokního mostu směrem na hranici města a dokončena bude za 25 týdnů.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Menšina v menšině o životě Řeků v České republice v Telči
Přednáška PhDr. Jany Polákové, Ph.D. s názvem MENŠINA V MENŠINĚ se bude konat v rámci putovní výstavy Dva životy, dvě kultury, dvě země... v knihovně Univerzitního centra MU v Telči ve čtvrtek 15. července se v 17 hodin.
"Přednáška pojednává o zcela neznámém fenoménu tzv. řeckých monarchofašistů a vykonstruovaných soudních procesů z 50. let minulého století s nimi. Ve výstavě je o nich jenom malá zmínka, přesto se jedná o téma velmi zajímavé, ale zároveň je poněkud kontroverzní", uvedla Dana Oberreiterová z Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Putovní výstava připravená k příležitosti 70. výročí příchodu Řeků do Československa s titulem Dva životy, dvě kultury představuje minulost a současnost řecké národnostní menšiny v České republice. V roce 1948 našlo na území tehdejšího Československa útočiště před občanskou válkou okolo 13 tisíc uprchlíků z Řecka, dospělých i dětí. Původně dočasně plánovaný pobyt se jim vývojem politických událostí v Řecku prodloužil o několik desetiletí, některým dodnes. Stát poskytl exulantům vzdělání, práci či bydlení. Většina dětí prošla ústavní výchovou dětských domovů. Přesto, že Řekové nebyli chápáni jako národnostní menšina, dostali možnost udržovat a rozvíjet některé prvky vlastní kultury, především jazyk a hudební a taneční projevy. Na druhou stranu podléhala komunita českým vlivům.

Výstava potrvá do 8. srpna.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z rybníka Svratka na Žďársku začnou na podzim bagry odklízet nánosy bahna
Rybník Svratka, kterým protéká stejnojmenná řeka u města Svratka ve Žďárských vrších, je vypuštěný, nyní vysychá a na podzim bude odbahněn.
"Připravuje se vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele zakázky tak, abychom mohli na podzim konečně zahájit celkovou revitalizaci rybníka", informoval starosta Svratky František Mládek.

Revitalizace rybníka pod svrateckým koupalištěm, který vznikl v letech 1973 až 1983, má mimo jiné zlepšit hospodaření s vodou; jde kupříkladu o zajištění bezpečného převedení zvýšených a povodňových průtoků, vylepšení akumulační schopnosti území nebo zadržení vody v krajině.

Svratecké radnici se na realizaci záměru podařilo získat příslib evropské dotační podpory ve výši 24,5 milionu korun. Jedná se o pětadevadesát procent z celkových uznatelných nákladů. Úpravy rybníka Svratka potrvají déle než rok. Kromě samotného odbahnění nádrže bude vybudováno obtokové koryto a ostrov ve vodní ploše, dojde k dosypání koruny hráze, vytvoření litorální zóny s tůněmi nad rozdělovací hrází i k opravě vysloužilé vakové a hradicí konstrukce.

Práce nesmí zasáhnout do části pobřežního pásma u přítoku. "To tam tak musí zůstat. CHKO si dala podmínky, že do toho se zasahovat nesmí," řekl Mládek. V porostu bude meandrovat odkloněná řeka. Vzniknout by měly tůňky a ostrůvek k hnízdění ptáků. Stavba má být dokončená v roce 2023.

Kvůli opravě byl rybník letos na jaře po třiadvaceti letech vyloven. V sítích skončilo na 300 štik, líni, candáti nebo plotice. Navzdory očekávání ale rybáři z vody nevytáhli žádného rekordně velkého kapra. Štik bylo hodně, až přes metr dlouhých, nadarmo se prý mu podle starosty neříkalo štičí rybník. Některé vylovené ryby byly vypuštěny do jiných rybníků v okolí.

- red -Zpět nahoru na obsah...

V Nové Vsi u Chotěboře přetekla hráz rybníka, hasiči evakuovali dvacet lidí, v Břevnici evakuovali děti z tábora
V Nové Vsi u Chotěboře na Havlíčkobrodsku přetekla v noci na pondělí hráz rybníka. Voda se dostala do šesti domů, hasiči preventivně evakuovali 20 lidí, kteří mají svoje domy pod hrází. V Břevnici na Havlíčkobrodsku hasiči evakuovali děti z tábora do náhradního ubytování.
Evakuovaní lidé podle policejní mluvčí Dany Čírtkové nocovali u příbuzných. V obci kromě hasičů pracovali také elektrikáři a plynaři.

Na Vysočině a ve východní části Čech v neděli a v noci na pondělí vydatně pršelo, místy napadlo až 40 mm srážek. Jen na Havlíčkobrodsku měli hasiči v souvislosti s počasím od nedělních 20 hodin přes 20 výjezdů. V Nasavrkách nebo Dolní Krupé uvolňovali odtok potoka, v Olešnici kontrolovali okolí rozvodněného potoka. Odčerpávat vodu museli v obci Lučice, Jakubovice nebo Nový Dvůr.

V Břevnici na Havlíčkobrodsku hasiči evakuovali děti z tábora do náhradního ubytování.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021

• Další požár v Enviropolu v Jihlavě: nový hasící systém zafungoval
• Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 80 tisíc; žena nadýchala téměř 3,5 promile; řidič nadýchal přes dvě promile
• Testování na základních školách v Jihlavě neodhalilo jediného pozitivního žáka
• Nad Chaloupkami se nesl hlas ovcí a saxofonů
• Práce na ulici...
• Oprava silnice I/19 mezi obcí Kámen a hranicí Vysočiny s Jihočeským krajem spěje do finále
• V jihlavském muzeu si budou moci lidé prostudovat historii jihomoravských šibenic
• Při nehodě u Blatnice na Třebíčsku zemřel řidič osobního auta

Neděle   12. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 30 tisíc; opilec skončil na záchytce
• Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor
• Procházka podzimní krajinou až k Chudobínské borovici

Sobota   11. 9. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyři mláďata prasat visajanských

Pátek   10. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za 50 tisíc; krádež motocyklu Jawa Babeta
• Policisté žádají o pomoc svědky nehody na Havlíčkobrodsku, při které zemřel osmašedesátiletý chodec
• Záchranáři ve Velkém Meziříčí představili třeba ukázku simulované dopravní nehody motorkáře
• V Golčově Jeníkově shořela dřevěná chata, nikdo nebyl zraněn
• Filmový klub v Jihlavě uvede řecký film o tak trochu jiné pandemii Jabka
• Ptákům i zajícům se lépe daří v menších polích. Česká to nejsou!

Čtvrtek   9. 9. 2021

• Lipničtí mají na autech samolepku inspirovanou obrazem Jaroslava Panušky
• Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín
• Vydejte se po stopách středověkých zvířat v táborské zoo
• Výroční cenu České pohádkové akademie obdržela pelhřimovská Agentura Dobrý den
• Z policejního deníku: devětašedesátiletý motorkář zemřel po srážce s autem; vloupání do osobního auta - policisté apelují, nenechávejte ve voze cennosti; krádež pletiva za 60 tisíc
• Na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem osmašedesátiletý muž
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé; výrazný pokles policisté evidují u těžce zraněných osob
• O soužití Čechů a Němců v Jihlavě a o hmyzím společenství v září v jihlavském muzeu

Středa   8. 9. 2021

• Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě začne sázením stromů
• Mezi Herálcem a Humpolcem zemřel po střetu s osobním autem motorkář
• V Třebíči se bude konat bazárek věcí z charitního Šatníku
• Z policejního deníku: krádež 70 litrů nafty; řidič nadýchal skoro čtyři promile, skončil na záchytce
• Přednáška na téma dendrologie s Josefem Kynclem v jihlavském muzeu
• Cesta do školy v Jihlavě - Heleníně je bezpečnější; město tam vybudovalo nový chodník
• Práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/38 pokračují
• V Dukovanech krátkodobě odstaví 3. výrobní blok, zkontrolují čerpadla

Úterý   7. 9. 2021

• Jedinečná nabídka pro všechny milovníky zvířat. Pracujte v táborské zoo!
• Černý kocour z větrníku v Třebíči se jmenuje Kancimourek
• Z policejního deníku: muž, kterého srazil vlak, utrpěl vážná zranění; krádež nářadí; agresivní opilec skončil na záchytce
• Bohatý víkend v Telči - otevřené památky, přednáška o popravách na Staroměstském náměstí či Kolečka v Lipkách

Pondělí   6. 9. 2021

• Na jihlavské polytechnice budou diskutovat o digitalizaci výroby
• Jogurt a tvaroh z Červené Lhoty nebo whisky z Třebíče mají nově certifikát regionální potravina
• Havlíčkobrodská nemocnice pořádá kurzy první pomoci a resuscitace pro veřejnost, zájemci se mohou hlásit již nyní
• Práce na rekonstrukci mostu v Předíně na silnici I/23 by měla být dokončena na konci října
• Charitativní Bazárek vynesl krásných 35 tisíc korun; peníze pomohou Lidunce s nákupem potřebného vozu
• Z policejního deníku: opilý řidič boural; opilci skončili na záchytce; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
• V rámci Muzejní a galerijní noci budou v pátek 10. září prohlídky zdarma

Neděle   5. 9. 2021

• Z policejního deníku: zlodějka je podezřelá z trestného činu; krádež kola; osmnáctiletá opilá žena se chovala vulgárně, dechové zkoušky nebyla schopná
• Příroda umí zázraky
• Muzeum na dlažbě zavede účastníky tentokrát do středověku a renesance a pak od baroka až po 20. století

Sobota   4. 9. 2021

• První polovina střechy jihlavské radnice je hotová

Pátek   3. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Smolný pich aneb Pitomý porno
• Pastoforium je nejstarší památka, kterou jsem v životě restauroval, je z roku 1373, objednal ho Karel IV., říká restaurátor z Pelhřimova Jaroslav Benda
• Kriminalisté dopadli zloděje traktoru na Žďársku; jeden je z Jihlavska, druhý z Pelhřimovska
• Z policejního deníku: krádež dámského kola; muž je podezřelý ze tří trestných činů; opilec nadýchal přes tři promile, skončil na záchytce
• Od začátku roku zemřelo na silnicích Vysočiny při nehodách osmnáct osob
• Jihlava se připojí k oslavám Československé obce legionářské, která si připomíná 100. výročí svého založení; radnice bude svítit státními barvami
• Cyklisté na Jihlavsku už pojedenácté šlápnou do pedálů a pomohou dětem
• V ambitu kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře mají poutníci k dispozici pítko

Čtvrtek   2. 9. 2021

• Koncert k jubilejním výročím narození a úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta v Horácké galerii, vystoupí Filharmonie G. Mahlera z Jihlavy
• Památky zdarma a dožínky v Jihlavě už tuto sobotu 4. září
• Za dvě tašky kaštanů a žaludů zdarma do táborské zoo
• Fler trh v neděli ve Žďáře nad Sázavou
• Z policejního deníku: žena vrátila peníze, které ji přišly omylem na účet, až na základě zásahu policie; zloděj ukradl stavební materiál; opilec skončil na záchytce
• Návštěvníci autokina pod chladicími věžemi elektrárny přispěli 66 tisíc korun pro obce na Hodonínsku zasažené tornádem
• Masarykovo náměstí v Jihlavě obsadí policisté, představí třeba policejní techniku, auta i třeba služební psy
• Dukovanské září ve znamení zdravého pohybu zahájí turistický pochod již v sobotu

Středa   1. 9. 2021

• Zoo Jihlava má rekordní počet prázdninových návštěvníků; na podzim láká třeba na mláďata nebo noční zvířata
• V Třebíči do školních lavic usedlo 372 prvňáčků
• Hromadná doprava v Jihlavě se vzpamatovává z covidových ztrát
• V jihlavské zoologické zahradě se vylíhlo sedm zrzohlávek peposaka
• Z policejního deníku: policisté dopadli distributora drog; krádež nafty; opilci skončili na záchytce
• Třicáté výročí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Železné hory připomene výstava fotografií
• Strážníci v Třebíči chytili pytláka, zachránili muže, který chtěl skočit z mostu a pokutovali muže, který močil do odpadkového koše

Úterý   31. 8. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz