Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 13.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské galerii se budou konat výtvarné dílničky inspirované výstavou Daniela Balabána
V Oblastní galerii Vysočiny v Komenského ulici v Jihlavě proběhne v sobotu 17. července od 15 hodin výtvarná dílnička pro děti od tří let inspirovaná výstavou Daniela Balabána. Nutné přihlášení předem na ogv@ogv.cz nebo 567 301 681. Vstupné: 40 korun, doprovod zdarma. V pátek 23. července v 17 hodin se bude v galerii konat komentovaná prohlídka výstavy děl Daniela Balabána nazvané Na počátku bylo slovo.
Děti, které dílnu zvládnou samy, si mohou rodiče vyzvednout po skončení programu.

Není nutné si brát žádný materiál s sebou.

Při své první návštěvě získá každé dítě kartičku galerijního dětského klubu Klubíčko. Za každou návštěvu jakéhokoliv galerijního programu pro děti - víkendové dílny, školní edukační dílny, narozeninové oslavy, ad. - sbírá do kartičky razítka. Za pět razítek má vstup na víkendovou dílničku zdarma, za deset razítek získá od pořadatelů malý dárek.

Pokud se dílny nemůžete zúčastnit, tak nám to prosím dejte zavčas vědět. Uvolníte tak místo dalším zájemcům. Děkujeme!

Výstavní projekt jednoho z nejzajímavějších malířů své generace Daniela Balabána (1957) je postaven na několika paralelních liniích, které se splétají v celek společné výpovědi. Páteří výstavy - jak naznačuje název - jsou jeho nejnovější "psané obrazy", jimž se věnuje už od 90. let.

Definuje je především kombinace kaligrafického rukopisu a barev, které jej zvýrazňují, a vnášejí do nich emotivní náboj. Slova zároveň samozřejmě zůstávají nositeli významů, otázek i sdělení. Vedle nich průběžně vznikají figurální kompozice. Jejich jazyk je už čistě obrazový, vychází z prostoru ohraničeného z jedné strany snem, z druhé absurditou grotesky, a nejednou odkazuje k sociální sféře. Poslední série se svou lapidárností blíží grafickému výrazu. Soustředí se na konfigurace míst nebo bazální přírodní motivy, které mají výrazný symbolický potenciál. Trojjedinost těchto složek pak monitoruje autorovo přemýšlení malbou o podmíněném vztahu fyzického a duchovního světa.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V Jaderné elektrárně Dukovany energetici ukončili odstávku třetího výrobního bloku, kterou provádí pravidelně pro výměnu části paliva za čerstvé
Řízenou štěpnou reakci operátoři v reaktoru obnovili už v sobotu odpoledne a následně prováděli řadu předepsaných zkoušek a testů. Elektřinu začal blok opět vyrábět a do přenosové soustavy dodávat v pondělí 12. července ve 23.44 hodin. Bezemisní elektřinu v elektrárně nyní vyrábí všechny čtyři výrobní bloky. Energetiky v následujících dnech čeká příprava a připojení druhého turbosoustrojí a dokončení předepsaných nastavení, kontrol a zkoušek.
„Takzvaný náběh bloku, který je završením velkého množství servisních a montážních činností prováděných během odstávky, následně provází vždy řada rozsáhlých kontrol a testů, nejen v rámci primárního, ale také sekundárního okruhu. Aktuálně máme velkou část těchto prací úspěšně za sebou, ale zbývající kontroly nás ještě čekají v následujících dnech,“ vysvětluje ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

V pořadí už 34. odstávku 3. výrobního bloku pro výměnu paliva energetici zahájili na přelomu května a června. V jejím průběhu vyměnili 90 palivových kazet za čerstvé, provedli rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci systémů. Hlavní úkoly, které se technikům podařilo zvládnout byla kontrola tlakové nádoby reaktoru, generální údržba hlavního cirkulačního čerpadla č. 2, a kontrola teplosměnných ploch výměníků tepla, tzv. parogenerátorů. V sekundární části má za sebou elektrárna kontroly a servis parních turbín, údržbu systémů kontroly a řízení a také elektrických systémů záložního napájení.

"Další odstávka kvůli výměně paliva čeká Jadernou elektrárnu Dukovany v listopadu. Předběžně nahlášené termíny se ale mohou měnit v souvislosti s průběhem prací, kontrol a dalšími požadavky," upřesňuje tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Jak odmořit vrtulník? Nejdřív jde na řadu posádka, pak stroj
Vrtulník proletěl zamořenou oblastí, došlo ke kontaminaci nebezpečnou chemickou látkou. Vnější části vrtulníku, osádka i náklad jsou v ohrožení. Jak v takové situaci postupovat? Vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany (31.prcho) z Liberce cvičili s vojáky 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.
Nejenom průlet kontaminovanou oblastí, ale i například chemický útok vedený na leteckou základnu či únik nebezpečné látky v průběhu přepravy vrtulníkem může vést k procesu „odmořování“. Dekontaminace je proces, při němž se odstraňují nebo zneškodňují toxické chemické látky, bojové biologické nebo radioaktivní látky. Vše musí být dokonale smyto z těl osob, výzbroje, výstroje, ale i letecké techniky. O potřebě dekontaminace rozhoduje vždy velitel letecké základny na základě zpravodajských informací.

Liberečtí chemici se nejprve důkladně seznámili s vrtulníkem Mi-24/35 a vybrali vhodný terén pro dekontaminaci, přičemž samotný výběr lokality podléhá přísným kritériím. Ideálně by se mělo jednat o zpevněný povrch s přístupem k vodnímu zdroji, s dostatečným odvodněním a vybudovanou komunikační sítí. Samotný prostor nesmí být kontaminovaný a nesmí být pod palbou a pozorováním nepřítele. Následně odmořovací jednotka rozvinula soupravu dekontaminace osob (SDO) a pracoviště dekontaminace letecké techniky.

Vše se řídí přísným pravidly. Po navedení vrtulníku na vyhrazené místo a provedení nejnutnějších úkonů personálem ILS (inženýrsko letecká služba) může započít vlastní činnost dekontaminační jednotky. „Nejprve se musíme postarat o osádku letadla. Pilot je z vrtulníku buď vytažen, případně dle pokynů chemického personálu vystoupí sám. Poté jsou mu asistovaně nasazeny ochranné přezuvky a rukavice a je přepraven na místo dekontaminace. Zde je změřen rozsah jeho kontaminace přístrojem rychlé detekce GDA-P a je posouzen jeho zdravotní stav,“ popsala poručice Andrea Tuťálková, velitelka čety dekontaminace bojové techniky z Liberce.

V případě zasažení pilota nebezpečnou látkou je pilot postupně zbaven oděvu a obuvi. Obličej je před jakýmkoliv plynem z ovzduší chráněn maskou OM-90, a to po celou dobu. Samotné odmoření se provádí ve sprchovacím stanu, kde si osoba smývá po dobu tří minut nanesenou směs z povrchu těla. Pokud je chemická kontrola negativní, je voják odeslán do oblékacího stanu. V opačném případě se celá procedura ve sprchovacím stanu opakuje.

Teprve po ošetření leteckého personálu je pomocí nástřiku odmořovací směsi provedena úplná dekontaminace vrtulníku jak zvnějšku, tak dle potřeby i zevnitř.

Mimo profesionální osádky vrtulníků a technického personálu, kteří procvičovaly celé postupy od bezpečného opuštění vrtulníku až po provedení kompletní speciální očisty osob, se do výcviku tentokrát plně zapojili i příslušníci čety chemické ochrany AZ (aktivní zálohy) 22. zVrl. „Pod vedením specialistů z 31. prcho měli během celého týdne možnost prohloubit své odborné teoretické vědomosti a získat neocenitelné praktické zkušenosti, které je výrazným způsobem posunuly v jejich odborné přípravě. I vzhledem k panujícímu horkému počasí, kdy cvičící trávili ve speciálních protichemických oblecích několik hodin denně, je třeba ocenit jejich zájem a nasazení, se kterým k výcviku přistoupili. Měli šanci učit se od těch nejlepších a té skutečně využili“, pochválil AZ plukovník Michal Vecheta, zástupce velitele základny.
Jindřiška BUDIKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Městských sadech v Pelhřimově je umístěn veřejný pingpongový stůl
V Městských sadech v Pelhřimově u workoutového hřiště je umístěn nový pingpongový stůl. Ten byl nainstalován především díky aktivitě místostarosty Zdeňka Jaroše, který tak reagoval na požadavky občanů. Stůl na stolní tenis CORNILLEAU PRO 510 Outdoor, je velice stabilní a je konstruován tak, aby dokázal nahradit zastaralou technologii těžkých betonových pingpongových stolů.
Stůl může kromě veřejnosti využívat i klub stolních tenistů, jejichž členové si už zahráli a velmi si to pochvalovali. Zkušební hru vyzkoušeli také místostarosta Zdeněk Jaroš a vedoucí staveb a investic TsmPe Vojtěch Adamovský. Městské sady jsou tak obohaceny o další sportovní vyžití, které vylepšuje tělesnou kondici.

Stolní tenis nebo také běžně označován ping pong je bezesporu jeden z nejrychlejších sportů vůbec a je určen prakticky pro všechny věkové kategorie. Svou oblibu získal nejen v České republice, ale patří k nejrozšířenějším sportovním odvětví po celém světě, a to jak na profesionální hráčské úrovni, tak na úrovni rekreační.

Klíčové vlastnosti desky stolu CORNILLEAU PRO 510 Outdoor:

Povrch upravený technologií MAT TOP – antireflexní vrstva desky stolu, která naprosto eliminuje světelné odlesky

7 mm laminátová deska

60 mm široký kovový rám po celém obvodu stolu zkvalitňuje odraz míčku

Vysoká odolnost desky vůči mechanickým nárazům a vlivům nepříznivého počasí

Splňuje normu EN 14468-1, třída B

Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Při střetu dvou osobních aut u Horní Cerekve utrpěli čtyři lidé zranění
Při dopravní nehodě dvou osobních aut, která se stala v pondělí 12. července krátce před osmnáctou hodinou u Horní Cerekve na Pelhřimovsku, utrpěli čtyři lidé zranění.
"K nehodě, při které se mezi Horní Cerekví a Bezděčínem střetla dvě osobní auta, vyslalo
zdravotnické operační středisko pozemní posádky z Jihlavy a Počátek, ale také vrtulník letecké záchranné služby z Jihlavy", informoval mluvčí krajských záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

Doplnil, že na místě události ošetřili záchranáři s lékařem celkem čtyři pacienty, kteří naštěstí utrpěli zranění lehčího charakteru a byli transportováni do nemocnic v Jihlavě a Pelhřimově.

Na místě nehody zasahovali hasiči z Pelhřimova a Horní Cerekve, kteří zabezpečili auta proti požáru únik provozních kapalin zlikvidovali sorbentem.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nález válečné munice na Havlíčkobrodsku; zloděj ukradl pilu a křovinořez; řidiči pod vlivem drog
V pondělí 12. července přijali policisté dvě oznámení o nálezu předmětů připomínajících munici na Havlíčkobrodsku. Odpoledne operační důstojník přijal oznámení o nálezu předmětu připomínající dělostřelecký granát v lese u obce Vysoká. Policejní hlídka místo zajistila a vyžádala si součinnost policejního pyrotechnika. Pyrotechnik českobudějovické expozitury předmět identifikoval jako dělostřeleckou střelu ráže 7,5 cm Spr. Gr. (18) z období druhé světové války. Mezitím policisté přijali oznámení o nálezu dalšího předmětu, tentokrát na Ledečsku u Hněvkovic. Pyrotechnik tak zajistil munici z prvního oznámení a směřoval rovnou do místa dalšího nálezu, kde oznamovatel v lese nalezl protipěchotní minu šrapnelovou Pp Mi Šr. Také v tomto případě munici zajistil a převezl k dalšímu opatření a odborné likvidaci. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Krádež pily a křovinořezu
Policisté v Třešti na Jihlavsku prověřují případ vloupání v Salavicích. "V době od konce června do neděle 11. července pachatel vnikl do neobydleného objektu, odkud odcizil motorovou pilu včetně příslušenství a dále křovinořez, čímž majiteli způsobil škodu kolem dvaceti tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření a zadokumentování. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté zastavili v pondělí 12. července kolem půl druhé odpoledne na ulici Tylova v Jihlavě osobní automobil Volkswagen, jehož řidičem byl dvaadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v pondělí 12. července kolem půl jedenácté dopoledne na ulici Nádražní v Pelhřimově osobní auto Volkswagen. "Řidičem vozidla byl šestadvacetiletý muž, který se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,32 promile alkoholu. Stejnou hodnotu vykázalo také opakované měření. Policisté muži na místě zakázali další jízdu", informovala S. Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Test vykázal přítomnost marihuany
Policisté zastavili v pondělí 12. července krátce před pátou hodinou odpoledne na ulici V. Nezvala osobní auto Škoda, jehož řidičem byl sedmatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška a test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Opačně tomu však bylo v případě testu na drogy, který vykázal přítomnost marihuany. Policisté řidiče vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl a policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Test na drogy byl pozitivní
V pondělí 12. července po půl deváté večer kontrolovali policisté na ulici Chelčického ve Žďáře nad Sázavou auto Volkswagen. "Výsledek testu byl u sedmadvacetiletého řidiče pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu a kokainu. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", informovala S. Rázlová. Policisté mu další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky nehody v Jihlavě, uvítali by při šetření míry zavinění záznamy z palubních kamer
Policisté z dopravního inspektorátu Jihlava se obracejí na případné svědky dopravní nehody, která se stala v pondělí 12. července v 10.35 hodin na světelné křižovatce na ulici Romana Havelky u sjezdu z dálničního přivaděče v Jihlavě.
V prostoru světelné křižovatky se střetla dvě osobní auta. Řidička osobního automobilu Opel Crossland projížděla po silnici ve směru od ulice Sokolovská směrem k ulici Humpolecká. Při průjezdu danou křižovatkou se srazila s osobním vozem Dacia Duster, jehož řidič projížděl ve směru jízdy od komunikace I/38 a pokračoval směrem k obchodnímu centru Patrol. Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Policisté u obou řidičů na místě nehody provedli dechové zkoušky s negativním výsledkem. Při nehodě vznikla na havarovaných vozidlech škoda ve výši 300 tisíc korun. Obě vozidla zůstala po dopravní nehodě nepojízdná.

Okolnosti a míru zavinění této dopravní nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Jihlava, kteří by ke stanovení míry zavinění uvítali případné svědky, kteří viděli dopravní nehodu a kteří mají ve svých vozidlech palubní kamery, které by průběh této nehody zachytily. Se svědectvím se můžete obrátit na linku 158 nebo můžete kontaktovat přímo dopravní inspektorát Jihlava – telefon 974 266 250.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 10. 2021

• V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén; slyšet bude i v obcích v okolí elektrárny
• Na silnicích Vysočiny letos zemřeli tři chodci a tři cyklisté; v rámci dopravně bezpečnostní akce se policisté zaměří na viditelnost chodců a cyklistů
• Legiovlak zavítal do Jihlavy; stojí na Hlavním nádraží
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě budou od středy 27. října zakázány návštěvy
• V jihlavské nemocnici podpoří puntíky pacienty s lupénkou
• Z policejního deníku: dopravní nehody ve Ždírci nad Doubravou; zloděj ukradl nářadí za 190 tisíc; motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
• Kriminalisté vypátrali auto, které u Stonařova srazilo chodce; má rakouskou registrační značku
• V Humpolci v pondělí bude otevřeno nové dětské oddělení knihovny

Pondělí   25. 10. 2021

• Blíží se Dušičky, otevírací doba na hřbitovech i u krematoria je pro veřejnost prodloužená
• Svatý Martin na bílém koni do Jihlavy nepřijede
• Jakub Marek: Podzemí češtiny skrývá souvislosti, které nám pomohou pochopit svět i sebe sama
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě se připojuje ke kampani Movember; i letos nabídne bezplatné vyšetření prostaty a veřejnou holírnu
• Z policejního deníku: opilý muž napadal svoji matku; zloděj se vloupal do chatky, ukradl třeba propanbutanové lahve

Neděle   24. 10. 2021

• Policie hledá bílé nákladní auto značky MAN, po střetu s chodcem, který zemřel, má poškozenou levou přední část vozu
• Neznámý řidič srazil v noci na silnici I/38 mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí chodce, ten zemřel; policie hledá svědky
• Z policejního deníku: řidič po bouračce z místa nehody utekl; agresivní opilec skončil na záchytce
• Přednáška Co přinesl obchvat představí rudní mlýn na Stříbrném potoce a pracovní tábor Štrauchovna u Havlíčkova Brodu
• V Malátově ulici v Jihlavě je nová pamětní deska

Sobota   23. 10. 2021

• Zoologická zahrada v Jihlavě odchovala dvaadvacet mláďat irbisů; dnes mají svátek
• Výstava obrazů Ladislava Šauera v hale zemědělské školy v Bystřici nad Pernštejnem
• Pamětní deska v Havlíčkově ulici připomene jihlavského rodáka a vlastence Jindřicha Kartůska

Pátek   22. 10. 2021

• Na dálnici D1 u Měřína hořelo osobní auto, škoda je 300 tisíc korun
• V jihlavské nemocnici budou od pondělí zakázané návštěvy; výjimku mají pacienti v paliativní péči a dětské oddělení
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta věci za 70 tisíc; žena z Třebíčska odešla z domova, nalezena byla ve Velkém Meziříčí
• Kašny na Masarykově náměstí v Jihlavě se opravují a konzervují
• Dobrovolníci z Dukovan pomáhali s obnovou lesa na Vysočině

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Čerstvě upečený kváskový chléb zavoněl Jadernou elektrárnou Dukovany
• Dvacetiletá tradice sázení stromků pro malé občánky umožnila v Pelhřimově výsadbu tisícovky stromků
• Ochrana a monitoring motáků lužních na Třebíčsku v roce 2021
• Hasiči kvůli větru odklízeli popadané stromy, na čtyři domácností na Vysočině je bez proudu
• Silničáři mají ve skladech 40 procent posypové soli, během listopadu bude plno po střechy skladů
• Pošta připravuje v Třebíči výrazné změny
• Z policejního deníku: poškození nápojového automatu; krádež jízdního kola; agresivní opilá žena skončila na záchytce
• Charitní kamion potěšil Ukrajinu
• Na obchvatu Velkého Meziříčí se letos stalo devět nehod
• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021