Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 17.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Uprchlí zubři z táborské zoo jsou zpátky ve výběhu, problém se stromy přetrvává
Poslední dva uprchlí zubři jsou díky velkému nasazení ošetřovatelů pod vedením Evy Krejčové zpátky u svého stáda v ohradě táborské zoologické zahrady. Po týdnu tak skončil jejich neplánovaný výlet do lesíka těsně přiléhajícího k areálu táborské zoo, který zapříčinil pád stromu na ohradu. Bohužel situace se může opakovat, nebezpečných stromů je na sousedním pozemku více.
„Oba dva uprchlí zubři jsou zpátky v zabezpečeném výběhu. Všechna zvířata jsou v pořádku a nezraněná. Zubři pobývali v bezprostřední blízkosti našeho areálu, celou dobu jsme je monitorovali. Velký dík za jejich návrat patří našim ošetřovatelům pod vedením Evy Krejčové. Stejně tak chci poděkovat i táborské městské policii a osobně inspektorovi Rybovi i dalším dobrovolníkům, kteří se na pátrání po zubrech podíleli,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Po pádu stromu minulý týden v sobotu 10. července uteklo všech sedm zubrů, pět se podařilo chytit okamžitě. Mimo ohradu zůstali jen samec Poczekaj a samice Uselina. Po celou dobu pobytu venku se obě zvířata pohybovala v bezprostředním okolí zoologické zahrady, nejdále se dostala zubřice Uselina, která se zatoulala až jeden a půl kilometru od zoo. Pracovníci zoo jejich pohyb po celou dobu monitorovali. Jen díky obrovskému osobnímu nasazení a obětavosti ošetřovatelů se je podařilo postupně zatlačit blíže k areálu zoo.

„Už v sobotu jsme utvořili čtyři dvojice, které postupně procházely celý prostor. Zvířata jsme opatrně hnali před sebou tak, abychom je nijak nevyplašili. Terén byl místy opravdu téměř neprostupný, ošetřovatelé postupovali metrovými kopřivami i hustými trnitými keři ostružin. Není divu, že to všichni odnesli mnoha popáleninami od kopřiv a spousty škrábanci od ostružin,“ popisuje první fázi návratu ředitel Korec.

Poté, co se zvířata dostala do vzdálenosti pár stovek metrů od ohrady, vsadili ošetřovatelé na osvědčenou taktiku – lákali zvířata na oblíbenou potravu. „Postupně jsme je díky krmení dostávali stále blíže k průchodu do ohrady. Dnes dopoledne přišli až k němu, čehož pohotově využila naše ošetřovatelka Eva Krejčová a otevřela ho. Oba zubři chvíli poté sami do ohrady vlezli,“ přiblížil úspěšný konec útěku ředitel zoo Korec.

Bohužel podobná situace se může podle něj zase opakovat. „Na sousedním pozemku je stále více stromů, které hrozí pádem na naši ohradu. Jsou nebezpečné, mnoho z nich je úplně suchých. Majitele už dlouho marně vyzýváme, aby je odstranil. Obáváme se, že při některém z dalších silných větrů a dešťů může spadnout další strom. Tentokrát se našim zvířatům nic nestalo, ale takové štěstí mít příště nemusí. Doufáme proto, že aktuální zkušenost přiměje majitele stromů, aby je co nejrychleji odstranil. Neohrožují jen naši ohradu, ale hlavně zvířata v ní chovaná,“ zdůrazňuje ředitel zoo Korec.

Zoologická zahrada v Táboře chová stádo zubrů evropských už pět let, aktuálně v ní žije sedm zvířat. Jejich chov a rozmnožování je součástí nejdůležitějšího záchovného programu ZOO Tábor, jehož cílem je vypouštět odchovaná mláďata v přírodních rezervacích v Česku i jinde v Evropě. Jen letos tak zoo vypustila už tři samice, dvě nalezly nový domov v rezervaci u Milovic, zubřice Karla zamířila dokonce do nádherné přírodní rezervace Őrségi Nemzeti Park v Maďarsku, kde na 90 hektarech doplnila tamější stádo a v budoucnu tak rozšíří genetickou rozmanitost zdejších zubrů.

„Reintrodukce, tedy zpětný návrat, zubra evropského do přírody je klíčovým programem zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Chceme u nás pravidelně odchovávat mláďata, která budou vypouštěna do přírodních rezervací, jak u nás v Česku, tak i v Evropě. Na podzim loňského roku se nám například narodila hned dvě zubří mláďata – Tatranka a Tajfun. Celkem jsme tak doposud odchovali již 6 mláďat,“ informuje ředitel táborské zoo Korec.

Zoologická zahrada v Táboře se reintrodukci zubra evropského, tedy jeho návratu do přírody, věnuje od roku 2016, kdy nejprve v květnu přivezla čtyři samice takzvané nížinné linie zubra evropského. Do nového výběhu v táborské zoo byly na začátku května roku 2016 vypuštěny dvě zubří samice, tehdy téměř dvouletá Usjana a čtyřletá Uselina, které byly přivezeny z německého soukromého chovu v Usedomu. Krátce poté byly do zoo transportovány další dvě mladé samice narozené v roce 2015 – Norisa a Norma – z norimberské zoo. Tyto samice na konci roku 2016 doplnil chovný samec Poczekaj, který 22. listopadu přicestoval z polských Niepolomic.

Zubr evropský je největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

V Třebíči hořelo osobní auto, městští strážníci sami hasili a přivolali pomoc
Hořícího osobního auta na Masarykově náměstí v Třebíči si v pátek 16. července kolem půl jedenácté dopoledne všimli městští strážníci. Kolem auta se pohyboval bezradný řidič. Strážníci okamžitě použili hasicí přístroj ze služebního vozu, současně na místo přivolali jednotku HZS kraje Vysočina.
Brzy však bylo jasné, že jeden hasicí přístroj na uhašení plamenů nestačí. Na místo se proto nakonec sjela čtyři vozidla městské policie a strážníci k uhašení požáru spotřebovali celkem pět hasicích přístrojů, čtyři ze služebních vozidel a jeden z přilehlé budovy městského úřadu, se kterým na místo přispěchal asistent prevence kriminality.

Jednotka HZS kraje Vysočina po příjezdu na místo zajistila místo požáru a provedla další úkony k vyšetření jeho příčiny.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Rybníček pod silnicí protínající čtvrť Klafar bude odbahněn
Malý rybníček, řadu let zarůstající rákosím a aktuálně vypuštěný, který se nachází pod silnicí nedaleko skateparku ve Žďáře nad Sázavou, se dočká revitalizace.
Ze dna vodní plochy, kolem níž po loňské výstavbě lávky pro cyklisty a pěší vedoucí do čtvrti Klafar projde podstatně více lidí než v předchozích letech, budou rovněž odstraněny nánosy bahna.

"V letošním roce počítáme s odbahněním nádrže. Aktuálně odbor komunálních služeb jedná s firmami o možných podmínkách provedení potřebných prací. Přípravné činnosti již byly zahájeny", informoval Jiří Hemza z odboru strategického rozvoje a investic žďárského městského úřadu.

Už v květnu byly prořezány náletové dřeviny rostoucí kolem nádrže a odstraněny byly také větve a některé další pozůstatky, již v lokalitě zůstaly po stavbě lávky přes řeku Sázavu.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek Undine o vodní víle, která kvůli lásce opustí modré hlubiny
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 19. července od 19.30 hodin snímek Undine. Dávný mytický příběh o vodní víle, která kvůli lásce opustila modré hlubiny, avšak její vyvolený jí zradil a ona musí tuto zradu odčinit zabitím zrádce, přenáší režisér Christian Petzold originálním způsobem do současné moderní doby.
Undine je jméno mladé inteligentní ženy, historičky, která žije stereotypním moderním životem bez větších otřesů či životních průšvihů. A tak jako téměř každý z nás má nějakou anomálii, závislost, odchylku, či úchylku, stejně tak je na tom i Undine. Undine si totiž myslí, že pokud jí milovaný muž opustí, musí ho zabít a vrátit do vody, ze které údajně kdysi vzešla. Teoreticky vzato, dosti zajímavý případ pro psychiatra, prakticky spíše pro kriminalistu.
V životě této mladé ženy náhle nastává zlom – potká svou životní lásku. Jmenuje se Christoph, je přitažlivý, vtipný, sportovně založený. Jejich náhle vzplanuté štěstí je plné lásky, nevinnosti a důvěry. Jenže Christoph postupem času začíná tušit, že s jeho milovaným protějškem není něco úplně v pořádku. Je tu ale určitá osudová paralela – a tou je voda. Christoph se totiž věnuje potápění a je v tom skutečně dobrý.

Scénář a režie: Christian Petzold
Kamera: Hans Fromm
Produkce: Florian Koerner von Gustorf, Michael Weber
Hrají: Paula Beer, Franz Rogowski, Maryam Zaree, Jacob Matschenz, Anne Ratte-Polle, Rafael Stachowiak, Julia Franz Richter, Gloria Endres de Oliveira a další

Undime (Ondine)
Německo/Francie, 2020, DCP, bar., německy, cz tit., 92 minut
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021

• Budou lidé platit až pětinásobky za plyn? A zakáží jim k tomu navíc ještě i kamna? Podle TSS to mohou nyní už změnit pouze volby!
• Policie hledá svědky, kteří viděli na jihlavském hřbitově podezřelého výtržníka
• Nový jihlavský festival odstartují Mucha a Baumaxa
• Z policejního deníku: sedmapadesátiletý cyklista nadýchal přes 3,5 promile; opilec musel opustit byt; krádež kola za 13 tisíc
• Léky z krevní plazmy denně pomáhají tisícům pacientů; léčí hemofilii, popáleniny i onkologická onemocnění
• Meteorologové varují před silným větrem ve východní části Vysočiny
• Doprava v Předíně byla převedena na nový most, provoz je stále řízen kyvadlově
• Ve Žďáře nad Sázavou budou na podzim vysazeny nové listnaté stromy
• V jihlavské galerii se bude konat komentovaná prohlídka výstavy Temná noc duše
• Víkend očima záchranářů: nehody motorkářů, asistence při likvidaci munice i požár
• V Třešti hořel rodinný dům, dvě osoby utrpěly zranění
• Správné osvětlení vozidla má svoje pravidla; na podzim jsou časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Letos při nehodách zemřelo na Vysočině 22 osob; počet nehod se od začátku roku v regionu mírně zvýšil

Neděle   3. 10. 2021

• Třináctiletá dívka a devětadvacetiletý přítel její matky byli nalezeni v pořádku, policie pátrání odvolala
• U Vlachovic na Žďársku bylo nalezeno 77 ručních granátů československé výroby, 87 ručních granátů z Polska a 127 rozněcovačů
• Vzpomínkový pochod na blízké zemřelé s benefičním koncertem v Telči
• Z policejního deníku: vandal počmáral dětem hřiště; krádež kola; mladá žena bourala na čtyřkolce
• Startuje Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy
• V Třebíči budou prodávat koláče pro hospic svaté Zdislavy

Sobota   2. 10. 2021

• V parku Vysoké školy polytechnické v Jihlavě probíhá Výstava na stromech na téma Život v bavlně
• V Ledči nad Sázavou odhalí pamětní tabulku obchodníkovi Karlu Muchovi, kterého perzekuoval komunistický režim

Pátek   1. 10. 2021

• Policisté pátrají po třináctileté Darině Törkelové a devětadvacetiletém Václavu Bořilovi
• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzský snímek Léto 85
• Nejlepší na světě jsou kováři z Vysočiny; dva týmy, dvě medaile
• Jihlava zaplatí 150 tisíc korun za měření hluku v okolí Kronospanu
• Rekonstrukce 160 kilometrů dálnice D1 je u konce, poslední uzavírky mizí
• Z policejního deníku: krádež lešení; krádež roštů; sedmasedmdesátiletý řidič nadýchal téměř dvě promile
• Státní pomoc zafungovala a počet insolvencí se dál drží dole; firmy teď ale musí čelit rychlému zdražování vstupů i lidské práce
• Povídání o pytlácích a pašerácích zvířat a boji proti nim v jihlavském muzeu

Čtvrtek   30. 9. 2021