Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 23.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova, kterým chtějí organizátoři připomenout, že zde kaple stále ještě stojí, upozornit na její stav a poprosit o podporu její záchrany se uskuteční v neděli 25. července od 14 hodin. Cesta ke kapli bude značena ze silnice Pelhřimov - Humpolec.
Občanské sdružení Zelené srdce se snaží prostřednictvím veřejné sbírky sehnat peníze na záchranu kaple svaté Anny u Pelhřimova záchranu a proměnit toto zapomenuté místo znovu v krásné. Veřejnou sbírku můžete podpořit zasláním jakékoliv částky na účet 2700608913/2010.

Na malém vršíčku kostelík stojí, obklopen lesy a lány polí. Z vršíčku tam výhled byl ke královskému městu, dnes těžko nacházíš k němu cestu. Dávno již dozněl hlas jeho zvonu, vzpomínky zanechal při všem tom shonu. Kdysi pouť památná k Anně tu byla, léta zapomnění dávno vše skryla. Poutníci z okolí znali sem cestu, na duši bohatší vraceli se k městu. Zákony přírody vítězství zde slaví, jen hrstka nadšenců v cestu se jim staví. Na místo střechy jen stín stromů ho kryje, čeká tak pokorně na příznivější chvíle. - básnička od pana Josefa Bartošky

Kaple svaté Anny byla postavena mezi lety 1699 – 1700 na navrší nedaleko Pelhřimova dvěma pelhřimovskými měšťany. Její původní zasvěcení bylo Proměnění Páně na hoře Tábor, svaté Anně byla kaple zasvěcena až v roce 1730. Po roce 1948 nemohla být kaple opravována, přístupová cesta byla rozorána a stavba začala chátrat. Kaple nemá střechu, odstraněna byla i věžička. V roce 2007 vzniklo sdružení Zelené srdce, jehož jednou z činností je i snaha o záchranu kaple. V tomto roce tedy počíná snaha o záchranu kaple, prvně byly v roce 2007 odstraněny náletové dřeviny a byly provedeny základní opravy. Budova byla ve vlastnictví pelhřimovské farnosti, v březnu 2021 bylo dojednáno její předání do majetku města s cílem památku zachránit. V roce 2011 byla prohlášena kulturní památkou.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
Pořadatelé rozhodli o přeložení tradičního vytrvaleckého běhu Jihlavský půlmaraton o další rok. Důvodem je stále nejistá situace ohledně šíření viru Covid – 19 aktuálně mutace Delta a s tím souvisejících bezpečnostních opatření. Akce byla přeložena na neděli 11. září 2022. Uvedl to Jiří Holoubek z pořádajícího spolku Sliby – Chyby.
"Nejistá situace kolem viru covid - 19 se pak odráží na znatelně menším zájmu lidí o hromadné akce, jak sportovní, tak i například kulturní. V neděli 12. září se v Jihlavě měl uskutečnit sedmý ročník Jihlavského půlmaratonu. Ten se nově uskuteční druhou zářijovou neděli, konkrétně 11. září 2022", informoval J. Holoubek.

"Sejdeme se tedy společně při startu až za rok. Přejeme všem našim účastníkům dobrou běžeckou formu a pevné zdraví", doplnil organizátor akce.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
Ze zahradního domku a chaty v ulici Břevnická v Havlíčkově Brodě ukradl neznámý zloděj v době od večerních hodin soboty 17. července do odpoledních hodin středy 21. července nářadí, elektroniku, dalekohled, oblečení a kosmetiku. Majiteli vznikla předběžná škoda přes třicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Krádež elektrokola
Policisté prověřují krádež elektrokola, ke které došlo v noci z úterý 20. července na středu v Želetavě na Třebíčsku. "Pachatel vnikl do objektu na ulici Pražská, odkud odcizil zajištěné a uzamčené elektrokolo v hodnotě kolem patnácti tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají.

Řidič pod vlivem marihuany
Ve čtvrtek 22. července krátce před jedenáctou hodinou dopoledne kontrolovali policisté na ulici Pávovská v Jihlavě osobní auto Škoda. "Výsledek testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami byl u muže pozitivní na marihuanu. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", uvedla S. Rázlová. Policisté mu další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Muž řídil pod vlivem amfetaminu
Policisté zastavili ve čtvrtek 22. července kolem poledne na ulici Ronovská v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku osobní auto Renault. "Řidičem vozidla byl pětatřicetiletý muž, který se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
Pravidelně se mazat opalovacím krémem a hlídat pobyt na slunci. Na to bychom v létě neměli zapomínat, a to především u dětí. „Spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti,“ upozorňuje kožní lékařka jihlavské nemocnice Zuzana Nevoralová.
Pobyt u malého dětského bazénku je pro rodiče v horkých dnech vysvobozením, ale měli by s dětmi dodržovat určitá pravidla: „Dítě je vždy nutno namazat řádně opalovacím krémem s dostatečně vysokým faktorem, ideálně 50+, lépe minerálního typu, kůži ošetřit minimálně 15 minut před pobytem venku, natření opakovat dle přípravku. Po návratu domů dítě co nejdříve osprchovat, nejlépe s olejovým přípravkem, opatrně dítě osušit a do tří minut po sprše promazat. Během dne jsou lepší krémy s větším obsahem vody,“ vysvětluje lékařka Zuzana Nevoralová.

Obecně je základem, že děti do jednoho roku by vůbec neměly chodit na přímé slunce, i ve stínu pobývat s opatrností a neměly by pobývat v příliš horkém a dusném prostředí. Batolata by měla pobývat na přímém slunci jen výjimečně. Ke spálení kůže u dítěte by nemělo dojít v žádném věku: „Spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti. Pokud ke spálení přesto dojde, záleží na stupni a rozsahu. Drobná spálení lze řešit vhodnými přípravky z lékárny, při výrazném spálení jsou tyto jen první pomocí, a je vhodné co nejdříve navštívit lékaře, který naordinuje léky k co nejrychlejšímu zklidnění zánětu kůže. Samozřejmé je hojné podávání tekutin. A vzít si ponaučení, aby ke spálení dítěte již nikdy později nedošlo. Pozor, dětská kůže je mnohem citlivější než kůže dospělých, ani ti by se neměli spálit,“ upozorňuje Zuzana Nevoralová.

Při pobytu na sluníčku bychom měli dbát také na pokrývku hlavy, brýle, u malých dětí je vhodné i speciální oblečení s ochranným faktorem. Pokrývky hlavy je nutno volit vzdušné, ideálně i s díly na ochranu krku. Pokud je dítě v teple jen krátce (jak by mělo být), většinou k žádným obtížím nedojde. Při delším pobytu se ale může kůže hlavičky zapotit a začít svědit. I tady zní rada jasně: „Pokud hlavička svědí, je vhodné především při sprchování vymýt pot. Pokud by bylo přítomno zarudnutí a šupinky na hlavě, je vhodnější zajít k lékaři, jednalo by se spíše o seboroickou dermatitidu,“ doporučuje lékařka a na závěr radí všem, kteří se rozhodují, jestli zvolit pobyt u rybníka, nebo u moře: „Pobyt u moře s malými dětmi, především s kojenci, není vůbec vhodný. Děti z pobytu žádný přínos nemají. Opatření u moře jsou stejná, jen ošetřování opalovacími krémy by mělo být častější, prevence zapocení intenzivnější. Což je po většinu letního období u moře velmi obtížné. A děti s ekzémem by měly jet k moři až ve vyšším věku, jen ve zhojeném nebo téměř zhojeném stavu a vždy po dohodě s ošetřujícím lékařem.“

Foto: ilustrační
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
Silnici I/37 na průtahu Křižanovem na Žďársku v úseku v ulici Za Branou, přes Masarykovo náměstí a Benešovo náměstí do části Ořechovské ulice začnou silničáři příští týden opravovat. V čase probíhajících prací a v jejich místě bude uzavřen jeden jízdní pruh a provoz zde bude řízen kyvadlově za pomocí semaforů. Práce musí probíhat tak, aby po ukončení směny v daný den mohlo být omezení odstraněno a provoz veden oběma jízdními pruhy s omezením max. povolené rychlosti na 30 km/h. Opravy by podle počasí měly být dokončeny do neděle 8. srpna v závislosti na počasí a postupu prací.
"Jedná se o provizorní opravu s výměnou obrusné a ložné vrstvy formou velkoplošných oprav ve stanovených úsecích pro zajištění sjízdnosti do doby provedení definitivní opravy. Nejedná se tedy o souvislou opravu celého průtahu, ale pouze vybraných částí, které to vyžadují. Podkladní vrstvu komunikace tvoří stále ještě štět, který se používal v 19. a na začátku 20. století. Ten bude třeba odstranit a provést kompletně novou konstrukci vozovky, která zvýší únosnost komunikace a bude odpovídat současným požadavkům s ohledem na intenzitu provozu při jejím využívání těžkou nákladní dopravou", popsal průběh práce Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina
Kriminalita na Pelhřimovsku v prvním pololetí poklesla a v objasněnosti policisté na Pelhřimovsku opět obsadili první příčku v celém kraji. Letos došlo na Pelhřimovsku celkem k 411 trestným činům a z tohoto počtu policisté do konce pololetí 235 objasnili. Objasněnost tedy činila 57,2 %. Ve stejném období roku 2020 policisté prověřovali 463 trestných činů, z nichž objasnili 274, tedy 59,2 %.
Násilná trestná činnost
Na Pelhřimovsku došlo v prvním pololetí letošního roku k 55 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté do konce prvního pololetí 30 objasnili. Celková objasněnost násilné trestné činnosti tedy za toto období činila 54,5 %. Ve stejném období roku 2020 došlo k 33 trestným činům, z tohoto počtu kriminalisté objasnili 21 trestných činů a objasněnost tak činila 63,6 %.
Nejčastějším násilným trestným činem, který byl v prvním pololetí v roce 2021 na území Pelhřimovska evidován, byl trestný čin nebezpečné vyhrožování. Policisté zaevidovali 17 trestných činů. Z tohoto počtu policisté do konce pololetí objasnili 11 případů. V loňském roce se jednalo o čtyři případy, z toho dva objasněné do konce pololetí.
Dalším trestným činem, který má druhé největší zastoupení v této kategorii trestné činnosti, je úmyslné ublížení na zdraví. Policisté od začátku roku prověřovali 12 případů a ve 4 případech do konce pololetí prověřování ukončili. V roce 2020 se jednalo o stejný počet trestných činů, tedy 12, z toho do konce období osm objasněných.
Třetím nejčastějším trestným činem v této kategorii je vydírání. Od začátku roku policisté prověřovali 10 případů, z nichž objasnili sedm.

Mravnostní trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 prověřovali kriminalisté 11 mravnostních trestných činů a z tohoto počtu do konce pololetí sedm objasnili. Objasněnost tedy činila 63,6 %. V roce 2020 se jednalo o osm případů, ze kterých policisté objasnili tři, tedy 37,5 %.

Majetková trestná činnost
Za první pololetí roku 2021 policisté na Pelhřimovsku zadokumentovali 125 majetkových trestných činů. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 43 případů. Objasněnost majetkové trestné činnosti za uvedené období činila 34,4 %. Ve srovnání s předchozím rokem došlo k poklesu trestné činnosti této kategorie, a to o 27 trestných činů. V prvním pololetí loňského roku došlo k 152 majetkovým trestným činům, z nichž policisté 54 případů objasnili, tedy 35,5 %.
V letošním roce se ve 36 případech jednalo o krádeže vloupáním, v 59 případech o krádeže prosté a 30 trestných činů jsou zbývající majetkové trestné činy.

Krádeže vloupáním
Policisté na Pelhřimovsku od začátku roku prověřovali 36 případů, z nichž do konce letošního pololetí devět objasnili, tedy 25,5 %. V prvním pololetí roku 2020 se jednalo o 40 zaevidovaných trestných činů, z toho 15 objasněných.
Největší zastoupení má u tohoto trestného činu krádež vloupáním do ostatních objektů. Policisté v prvním pololetí letošního roku zaevidovali 14 případů, ze kterých se jim do konce pololetí podařilo objasnit šest trestných činů. V roce 2020 se jednalo o 18 případů, z toho sedm policisté objasnili.
Druhým nejčastějším trestným činem v této kategorii je krádež vloupáním do rekreačních objektů. V první polovině roku 2021 policisté na Pelhřimovsku prověřovali osm případů tohoto trestného činu, z nichž dva objasnili. Za stejné období roku 2020 policisté zadokumentovali pět těchto trestných činů.
Dalším nejčastějším trestným činem s počtem čtyř zaevidovaných případů je vloupání do obchodů.

Krádeže prosté
V kategorii této trestné činnosti došlo ve srovnání s pololetím roku 2020 k poklesu trestné činnosti, a to o 12 trestných činů.
Policisté na Pelhřimovsku od začátku letošního roku zadokumentovali 59 těchto trestných činů, z nichž do konce pololetí objasnili 25. Objasněnost tedy činila 42,4 %. V loňském roce se jednalo o 71 trestných činů a objasněnost činila 40,8 %, tedy 29 objasněných případů.
Nejčastěji prověřovanými trestnými činy jsou spadající do kategorie krádeže prosté ostatní a policisté v prvním pololetí letošního roku zaevidovali 19 případů. Ve stejném období roku 2020 se jednalo o devět trestných činů.
Druhým v pořadí nejvíce zastoupeným trestným činem v této oblasti je trestný čin krádeží prostých v bytech. V letošním roce jich v prvním pololetí policisté prověřovali 11, v loňském roce tři případy.

Hospodářská trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 došlo na Pelhřimovsku k 54 hospodářským trestným činům, z nichž policisté do konce pololetí 30 objasnili. Objasněnost v tomto případě činila 55,6 %. Ve stejném období v roce 2020 došlo k 73 případům, z toho objasněných bylo 44, tedy 60,3 %.
Nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin podvodu. Od začátku roku do konce prvního pololetí policisté prověřovali 18 případů tohoto trestného činu, z nichž do konce pololetí 11 objasnili. V roce 2020 policisté zadokumentovali 20 případů tohoto trestného činu.
Druhým, na Pelhřimovsku nejčastěji prověřovaným, trestným činem v této kategorii, je trestný čin úvěrového podvodu. V letošním roce jich policisté prověřovali devět a v šesti případech prověřování ukončili do konce pololetí.

Ostatní trestná činnost
V kategorii ostatní kriminality došlo na Pelhřimovsku v prvním pololetí roku 2021 k 60 trestným činům, z tohoto počtu v 50 případech policisté do konce pololetí ukončili prověřování. Objasněnost tedy činila 83,3 %. V loňském období policisté zadokumentovali 96 trestných činů, objasněnost činila 84,4 %, tedy 81 objasněných případů.
Nejčastěji prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázaní. Policisté na Pelhřimovsku v prvním pololetí odhalili 28 případů tohoto trestného činu. V loňském roce se jednalo o 52 odhalených trestných činů.
Druhým nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V letošním prvním pololetí se jednalo o 17 trestných činů, které policisté odhalili a zadokumentovali. V roce 2020 se jednalo o 25 případů.

Zbývající trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 policisté zaevidovali celkem 106 trestných činů spadajících do této kategorie. Objasněnost činila 70,8 %, kdy policisté do konce pololetí ukončili prověřování v 75 případech. Za stejné období roku 2020 se jednalo o 101 trestných činů.
Nejvyšší podíl v této kategorii kriminality má za uvedené období trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté na Pelhřimovsku odhalili v první polovině letošního roku 44 případů. V loňském roce se jednalo o 39 těchto trestných činů.
Dalším nejvíce prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin zanedbání povinné výživy, kdy policisté prověřovali od začátku letošního roku 38 trestných činů, v loňském roce jich bylo 34.
Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021

• Budou lidé platit až pětinásobky za plyn? A zakáží jim k tomu navíc ještě i kamna? Podle TSS to mohou nyní už změnit pouze volby!
• Policie hledá svědky, kteří viděli na jihlavském hřbitově podezřelého výtržníka
• Nový jihlavský festival odstartují Mucha a Baumaxa
• Z policejního deníku: sedmapadesátiletý cyklista nadýchal přes 3,5 promile; opilec musel opustit byt; krádež kola za 13 tisíc
• Léky z krevní plazmy denně pomáhají tisícům pacientů; léčí hemofilii, popáleniny i onkologická onemocnění
• Meteorologové varují před silným větrem ve východní části Vysočiny
• Doprava v Předíně byla převedena na nový most, provoz je stále řízen kyvadlově
• Ve Žďáře nad Sázavou budou na podzim vysazeny nové listnaté stromy
• V jihlavské galerii se bude konat komentovaná prohlídka výstavy Temná noc duše
• Víkend očima záchranářů: nehody motorkářů, asistence při likvidaci munice i požár
• V Třešti hořel rodinný dům, dvě osoby utrpěly zranění
• Správné osvětlení vozidla má svoje pravidla; na podzim jsou časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Letos při nehodách zemřelo na Vysočině 22 osob; počet nehod se od začátku roku v regionu mírně zvýšil

Neděle   3. 10. 2021

• Třináctiletá dívka a devětadvacetiletý přítel její matky byli nalezeni v pořádku, policie pátrání odvolala
• U Vlachovic na Žďársku bylo nalezeno 77 ručních granátů československé výroby, 87 ručních granátů z Polska a 127 rozněcovačů
• Vzpomínkový pochod na blízké zemřelé s benefičním koncertem v Telči
• Z policejního deníku: vandal počmáral dětem hřiště; krádež kola; mladá žena bourala na čtyřkolce
• Startuje Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy
• V Třebíči budou prodávat koláče pro hospic svaté Zdislavy

Sobota   2. 10. 2021

• V parku Vysoké školy polytechnické v Jihlavě probíhá Výstava na stromech na téma Život v bavlně
• V Ledči nad Sázavou odhalí pamětní tabulku obchodníkovi Karlu Muchovi, kterého perzekuoval komunistický režim

Pátek   1. 10. 2021

• Policisté pátrají po třináctileté Darině Törkelové a devětadvacetiletém Václavu Bořilovi
• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzský snímek Léto 85
• Nejlepší na světě jsou kováři z Vysočiny; dva týmy, dvě medaile
• Jihlava zaplatí 150 tisíc korun za měření hluku v okolí Kronospanu
• Rekonstrukce 160 kilometrů dálnice D1 je u konce, poslední uzavírky mizí
• Z policejního deníku: krádež lešení; krádež roštů; sedmasedmdesátiletý řidič nadýchal téměř dvě promile
• Státní pomoc zafungovala a počet insolvencí se dál drží dole; firmy teď ale musí čelit rychlému zdražování vstupů i lidské práce
• Povídání o pytlácích a pašerácích zvířat a boji proti nim v jihlavském muzeu

Čtvrtek   30. 9. 2021