Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 23.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova, kterým chtějí organizátoři připomenout, že zde kaple stále ještě stojí, upozornit na její stav a poprosit o podporu její záchrany se uskuteční v neděli 25. července od 14 hodin. Cesta ke kapli bude značena ze silnice Pelhřimov - Humpolec.
Občanské sdružení Zelené srdce se snaží prostřednictvím veřejné sbírky sehnat peníze na záchranu kaple svaté Anny u Pelhřimova záchranu a proměnit toto zapomenuté místo znovu v krásné. Veřejnou sbírku můžete podpořit zasláním jakékoliv částky na účet 2700608913/2010.

Na malém vršíčku kostelík stojí, obklopen lesy a lány polí. Z vršíčku tam výhled byl ke královskému městu, dnes těžko nacházíš k němu cestu. Dávno již dozněl hlas jeho zvonu, vzpomínky zanechal při všem tom shonu. Kdysi pouť památná k Anně tu byla, léta zapomnění dávno vše skryla. Poutníci z okolí znali sem cestu, na duši bohatší vraceli se k městu. Zákony přírody vítězství zde slaví, jen hrstka nadšenců v cestu se jim staví. Na místo střechy jen stín stromů ho kryje, čeká tak pokorně na příznivější chvíle. - básnička od pana Josefa Bartošky

Kaple svaté Anny byla postavena mezi lety 1699 – 1700 na navrší nedaleko Pelhřimova dvěma pelhřimovskými měšťany. Její původní zasvěcení bylo Proměnění Páně na hoře Tábor, svaté Anně byla kaple zasvěcena až v roce 1730. Po roce 1948 nemohla být kaple opravována, přístupová cesta byla rozorána a stavba začala chátrat. Kaple nemá střechu, odstraněna byla i věžička. V roce 2007 vzniklo sdružení Zelené srdce, jehož jednou z činností je i snaha o záchranu kaple. V tomto roce tedy počíná snaha o záchranu kaple, prvně byly v roce 2007 odstraněny náletové dřeviny a byly provedeny základní opravy. Budova byla ve vlastnictví pelhřimovské farnosti, v březnu 2021 bylo dojednáno její předání do majetku města s cílem památku zachránit. V roce 2011 byla prohlášena kulturní památkou.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
Pořadatelé rozhodli o přeložení tradičního vytrvaleckého běhu Jihlavský půlmaraton o další rok. Důvodem je stále nejistá situace ohledně šíření viru Covid – 19 aktuálně mutace Delta a s tím souvisejících bezpečnostních opatření. Akce byla přeložena na neděli 11. září 2022. Uvedl to Jiří Holoubek z pořádajícího spolku Sliby – Chyby.
"Nejistá situace kolem viru covid - 19 se pak odráží na znatelně menším zájmu lidí o hromadné akce, jak sportovní, tak i například kulturní. V neděli 12. září se v Jihlavě měl uskutečnit sedmý ročník Jihlavského půlmaratonu. Ten se nově uskuteční druhou zářijovou neděli, konkrétně 11. září 2022", informoval J. Holoubek.

"Sejdeme se tedy společně při startu až za rok. Přejeme všem našim účastníkům dobrou běžeckou formu a pevné zdraví", doplnil organizátor akce.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
Ze zahradního domku a chaty v ulici Břevnická v Havlíčkově Brodě ukradl neznámý zloděj v době od večerních hodin soboty 17. července do odpoledních hodin středy 21. července nářadí, elektroniku, dalekohled, oblečení a kosmetiku. Majiteli vznikla předběžná škoda přes třicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Krádež elektrokola
Policisté prověřují krádež elektrokola, ke které došlo v noci z úterý 20. července na středu v Želetavě na Třebíčsku. "Pachatel vnikl do objektu na ulici Pražská, odkud odcizil zajištěné a uzamčené elektrokolo v hodnotě kolem patnácti tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají.

Řidič pod vlivem marihuany
Ve čtvrtek 22. července krátce před jedenáctou hodinou dopoledne kontrolovali policisté na ulici Pávovská v Jihlavě osobní auto Škoda. "Výsledek testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami byl u muže pozitivní na marihuanu. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", uvedla S. Rázlová. Policisté mu další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Muž řídil pod vlivem amfetaminu
Policisté zastavili ve čtvrtek 22. července kolem poledne na ulici Ronovská v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku osobní auto Renault. "Řidičem vozidla byl pětatřicetiletý muž, který se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
Pravidelně se mazat opalovacím krémem a hlídat pobyt na slunci. Na to bychom v létě neměli zapomínat, a to především u dětí. „Spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti,“ upozorňuje kožní lékařka jihlavské nemocnice Zuzana Nevoralová.
Pobyt u malého dětského bazénku je pro rodiče v horkých dnech vysvobozením, ale měli by s dětmi dodržovat určitá pravidla: „Dítě je vždy nutno namazat řádně opalovacím krémem s dostatečně vysokým faktorem, ideálně 50+, lépe minerálního typu, kůži ošetřit minimálně 15 minut před pobytem venku, natření opakovat dle přípravku. Po návratu domů dítě co nejdříve osprchovat, nejlépe s olejovým přípravkem, opatrně dítě osušit a do tří minut po sprše promazat. Během dne jsou lepší krémy s větším obsahem vody,“ vysvětluje lékařka Zuzana Nevoralová.

Obecně je základem, že děti do jednoho roku by vůbec neměly chodit na přímé slunce, i ve stínu pobývat s opatrností a neměly by pobývat v příliš horkém a dusném prostředí. Batolata by měla pobývat na přímém slunci jen výjimečně. Ke spálení kůže u dítěte by nemělo dojít v žádném věku: „Spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti. Pokud ke spálení přesto dojde, záleží na stupni a rozsahu. Drobná spálení lze řešit vhodnými přípravky z lékárny, při výrazném spálení jsou tyto jen první pomocí, a je vhodné co nejdříve navštívit lékaře, který naordinuje léky k co nejrychlejšímu zklidnění zánětu kůže. Samozřejmé je hojné podávání tekutin. A vzít si ponaučení, aby ke spálení dítěte již nikdy později nedošlo. Pozor, dětská kůže je mnohem citlivější než kůže dospělých, ani ti by se neměli spálit,“ upozorňuje Zuzana Nevoralová.

Při pobytu na sluníčku bychom měli dbát také na pokrývku hlavy, brýle, u malých dětí je vhodné i speciální oblečení s ochranným faktorem. Pokrývky hlavy je nutno volit vzdušné, ideálně i s díly na ochranu krku. Pokud je dítě v teple jen krátce (jak by mělo být), většinou k žádným obtížím nedojde. Při delším pobytu se ale může kůže hlavičky zapotit a začít svědit. I tady zní rada jasně: „Pokud hlavička svědí, je vhodné především při sprchování vymýt pot. Pokud by bylo přítomno zarudnutí a šupinky na hlavě, je vhodnější zajít k lékaři, jednalo by se spíše o seboroickou dermatitidu,“ doporučuje lékařka a na závěr radí všem, kteří se rozhodují, jestli zvolit pobyt u rybníka, nebo u moře: „Pobyt u moře s malými dětmi, především s kojenci, není vůbec vhodný. Děti z pobytu žádný přínos nemají. Opatření u moře jsou stejná, jen ošetřování opalovacími krémy by mělo být častější, prevence zapocení intenzivnější. Což je po většinu letního období u moře velmi obtížné. A děti s ekzémem by měly jet k moři až ve vyšším věku, jen ve zhojeném nebo téměř zhojeném stavu a vždy po dohodě s ošetřujícím lékařem.“

Foto: ilustrační
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
Silnici I/37 na průtahu Křižanovem na Žďársku v úseku v ulici Za Branou, přes Masarykovo náměstí a Benešovo náměstí do části Ořechovské ulice začnou silničáři příští týden opravovat. V čase probíhajících prací a v jejich místě bude uzavřen jeden jízdní pruh a provoz zde bude řízen kyvadlově za pomocí semaforů. Práce musí probíhat tak, aby po ukončení směny v daný den mohlo být omezení odstraněno a provoz veden oběma jízdními pruhy s omezením max. povolené rychlosti na 30 km/h. Opravy by podle počasí měly být dokončeny do neděle 8. srpna v závislosti na počasí a postupu prací.
"Jedná se o provizorní opravu s výměnou obrusné a ložné vrstvy formou velkoplošných oprav ve stanovených úsecích pro zajištění sjízdnosti do doby provedení definitivní opravy. Nejedná se tedy o souvislou opravu celého průtahu, ale pouze vybraných částí, které to vyžadují. Podkladní vrstvu komunikace tvoří stále ještě štět, který se používal v 19. a na začátku 20. století. Ten bude třeba odstranit a provést kompletně novou konstrukci vozovky, která zvýší únosnost komunikace a bude odpovídat současným požadavkům s ohledem na intenzitu provozu při jejím využívání těžkou nákladní dopravou", popsal průběh práce Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina
Kriminalita na Pelhřimovsku v prvním pololetí poklesla a v objasněnosti policisté na Pelhřimovsku opět obsadili první příčku v celém kraji. Letos došlo na Pelhřimovsku celkem k 411 trestným činům a z tohoto počtu policisté do konce pololetí 235 objasnili. Objasněnost tedy činila 57,2 %. Ve stejném období roku 2020 policisté prověřovali 463 trestných činů, z nichž objasnili 274, tedy 59,2 %.
Násilná trestná činnost
Na Pelhřimovsku došlo v prvním pololetí letošního roku k 55 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté do konce prvního pololetí 30 objasnili. Celková objasněnost násilné trestné činnosti tedy za toto období činila 54,5 %. Ve stejném období roku 2020 došlo k 33 trestným činům, z tohoto počtu kriminalisté objasnili 21 trestných činů a objasněnost tak činila 63,6 %.
Nejčastějším násilným trestným činem, který byl v prvním pololetí v roce 2021 na území Pelhřimovska evidován, byl trestný čin nebezpečné vyhrožování. Policisté zaevidovali 17 trestných činů. Z tohoto počtu policisté do konce pololetí objasnili 11 případů. V loňském roce se jednalo o čtyři případy, z toho dva objasněné do konce pololetí.
Dalším trestným činem, který má druhé největší zastoupení v této kategorii trestné činnosti, je úmyslné ublížení na zdraví. Policisté od začátku roku prověřovali 12 případů a ve 4 případech do konce pololetí prověřování ukončili. V roce 2020 se jednalo o stejný počet trestných činů, tedy 12, z toho do konce období osm objasněných.
Třetím nejčastějším trestným činem v této kategorii je vydírání. Od začátku roku policisté prověřovali 10 případů, z nichž objasnili sedm.

Mravnostní trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 prověřovali kriminalisté 11 mravnostních trestných činů a z tohoto počtu do konce pololetí sedm objasnili. Objasněnost tedy činila 63,6 %. V roce 2020 se jednalo o osm případů, ze kterých policisté objasnili tři, tedy 37,5 %.

Majetková trestná činnost
Za první pololetí roku 2021 policisté na Pelhřimovsku zadokumentovali 125 majetkových trestných činů. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 43 případů. Objasněnost majetkové trestné činnosti za uvedené období činila 34,4 %. Ve srovnání s předchozím rokem došlo k poklesu trestné činnosti této kategorie, a to o 27 trestných činů. V prvním pololetí loňského roku došlo k 152 majetkovým trestným činům, z nichž policisté 54 případů objasnili, tedy 35,5 %.
V letošním roce se ve 36 případech jednalo o krádeže vloupáním, v 59 případech o krádeže prosté a 30 trestných činů jsou zbývající majetkové trestné činy.

Krádeže vloupáním
Policisté na Pelhřimovsku od začátku roku prověřovali 36 případů, z nichž do konce letošního pololetí devět objasnili, tedy 25,5 %. V prvním pololetí roku 2020 se jednalo o 40 zaevidovaných trestných činů, z toho 15 objasněných.
Největší zastoupení má u tohoto trestného činu krádež vloupáním do ostatních objektů. Policisté v prvním pololetí letošního roku zaevidovali 14 případů, ze kterých se jim do konce pololetí podařilo objasnit šest trestných činů. V roce 2020 se jednalo o 18 případů, z toho sedm policisté objasnili.
Druhým nejčastějším trestným činem v této kategorii je krádež vloupáním do rekreačních objektů. V první polovině roku 2021 policisté na Pelhřimovsku prověřovali osm případů tohoto trestného činu, z nichž dva objasnili. Za stejné období roku 2020 policisté zadokumentovali pět těchto trestných činů.
Dalším nejčastějším trestným činem s počtem čtyř zaevidovaných případů je vloupání do obchodů.

Krádeže prosté
V kategorii této trestné činnosti došlo ve srovnání s pololetím roku 2020 k poklesu trestné činnosti, a to o 12 trestných činů.
Policisté na Pelhřimovsku od začátku letošního roku zadokumentovali 59 těchto trestných činů, z nichž do konce pololetí objasnili 25. Objasněnost tedy činila 42,4 %. V loňském roce se jednalo o 71 trestných činů a objasněnost činila 40,8 %, tedy 29 objasněných případů.
Nejčastěji prověřovanými trestnými činy jsou spadající do kategorie krádeže prosté ostatní a policisté v prvním pololetí letošního roku zaevidovali 19 případů. Ve stejném období roku 2020 se jednalo o devět trestných činů.
Druhým v pořadí nejvíce zastoupeným trestným činem v této oblasti je trestný čin krádeží prostých v bytech. V letošním roce jich v prvním pololetí policisté prověřovali 11, v loňském roce tři případy.

Hospodářská trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 došlo na Pelhřimovsku k 54 hospodářským trestným činům, z nichž policisté do konce pololetí 30 objasnili. Objasněnost v tomto případě činila 55,6 %. Ve stejném období v roce 2020 došlo k 73 případům, z toho objasněných bylo 44, tedy 60,3 %.
Nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin podvodu. Od začátku roku do konce prvního pololetí policisté prověřovali 18 případů tohoto trestného činu, z nichž do konce pololetí 11 objasnili. V roce 2020 policisté zadokumentovali 20 případů tohoto trestného činu.
Druhým, na Pelhřimovsku nejčastěji prověřovaným, trestným činem v této kategorii, je trestný čin úvěrového podvodu. V letošním roce jich policisté prověřovali devět a v šesti případech prověřování ukončili do konce pololetí.

Ostatní trestná činnost
V kategorii ostatní kriminality došlo na Pelhřimovsku v prvním pololetí roku 2021 k 60 trestným činům, z tohoto počtu v 50 případech policisté do konce pololetí ukončili prověřování. Objasněnost tedy činila 83,3 %. V loňském období policisté zadokumentovali 96 trestných činů, objasněnost činila 84,4 %, tedy 81 objasněných případů.
Nejčastěji prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázaní. Policisté na Pelhřimovsku v prvním pololetí odhalili 28 případů tohoto trestného činu. V loňském roce se jednalo o 52 odhalených trestných činů.
Druhým nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V letošním prvním pololetí se jednalo o 17 trestných činů, které policisté odhalili a zadokumentovali. V roce 2020 se jednalo o 25 případů.

Zbývající trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 policisté zaevidovali celkem 106 trestných činů spadajících do této kategorie. Objasněnost činila 70,8 %, kdy policisté do konce pololetí ukončili prověřování v 75 případech. Za stejné období roku 2020 se jednalo o 101 trestných činů.
Nejvyšší podíl v této kategorii kriminality má za uvedené období trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté na Pelhřimovsku odhalili v první polovině letošního roku 44 případů. V loňském roce se jednalo o 39 těchto trestných činů.
Dalším nejvíce prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin zanedbání povinné výživy, kdy policisté prověřovali od začátku letošního roku 38 trestných činů, v loňském roce jich bylo 34.
Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   28. 9. 2021

• Výstava Svatební zvony znějí v Telči nabídne svatební módu, svatební oznámení i třeba svatební tabuli
• Na silnici I/38 u Golčova Jeníkova havarovalo osobní auto, přistál i vrtulník

Pondělí   27. 9. 2021

• V Bačkově hořel kotel, dvě osoby se zranily, dalších deset hasiči evakuovali
• U Velké Bíteše na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno bourala cisterna, provoz je omezen
• Z policejního deníku: silně opilý cyklista boural a skončil v nemocnici; opilí řidiči za volantem bourali
• Budete v době voleb v nemocnici? Existuje několik možností, jak i zde můžete odevzdat svůj hlas
• Vernisáž výstavy Ka3ka3: Na dotek modrého světla v jihlavské galerii ve čtvrtek 30. září

Neděle   26. 9. 2021

• Z policejního deníku: krádež nářadí za 50 tisíc; krádež kola; řidič s 1,78 promile v dechu boural
• Přednáška o moravských šibenicích v jihlavském muzeu

Sobota   25. 9. 2021

• Ve vodách Velkého Dářka na Žďársku se objevila bochnatka americká, nevábně vypadající sladkovodní živočich

Pátek   24. 9. 2021

• Táborská zoo děkuje za záchranu zraněného káněte, ne každý je ke zvířecímu utrpení lhostejný
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodil párek pand červených
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež věcí z auta za 12 tisíc, policie nabádá, buďte opatrní, cenné věci ve vozech nenechávejte
• Houbařská vycházka na Velký Špičák v sobotu
• V třebíčské nemocnici lékaři v rámci dne melanomu odhalili šest kožních prekanceróz

Čtvrtek   23. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek U Zlaté rukavice, mapuje příběh hamburského sériového vraha
• Trikolora, Svobodní a Soukromníci vyzvali své příznivce ve volebních komisích k vlastnoruční dokumentaci výsledků voleb!
• Trasa dálnice D1 v úseku Koberovice – Humpolec po svatém Václavu již bez omezení
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributora pervitinu; zloděj ukradl z chalupy nádobí a hodiny; opilá řidička bourala
• Přednáška o archeologických výzkumech hradů a tvrzí na Telčsku
• Do Antonínova Dolu a do Červeného kříže nezajedou od středy 29. září až do pátku 1. října ani autobusy MHD
• Platba parkovného v Třebíči je jednodušší; s novou aplikací není potřeba mít lístek za oknem
• Svatý Kříž připomene 105. výročí narození slavného rodáka, pilota RAF, Karla Kuttelwaschera

Středa   22. 9. 2021

• Zpívající lípa ve Žďárských vrších v Telecí vyhrála anketu Strom roku
• V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
• Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
• Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
• Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
• Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem

Úterý   21. 9. 2021

• Energetiky i obyvatele okolí Dukovan prověřilo největší cvičení letošního roku
• Výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu u Termesiv odhalila cihlářskou pec
• Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za čtyřicet tisíc, krádež úhlové brusky
• Nepropásněte volby, voličský průkaz si můžete snadno vyřídit přes datovou schránku
• Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava byl zvolen do čela Evropské asociace klinických anatomů
• Čokoládový Alfons Mucha, roboti i obří tužka v putovní expozici Muzea rekordů na veletrhu Svět knihy
• Nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy; nevěnování se řízení je na dálnici D1 nejčastější příčinou dopravních nehod
• V Pelhřimově budou rodiče dětí narozených od 1. října 2020 do 30. září 2021 opět sázet stromky
• Noc vědců zabaví celou rodinu
• Obrazy Jolany Mertové si mohou zájemci prohlédnout v muzejní kavárně v Jihlavě

Pondělí   20. 9. 2021

• Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
• Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
• V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
• Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
• Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi

Neděle   19. 9. 2021

• Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
• Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
• Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel

Sobota   18. 9. 2021

• V dodávce se skrývali tři migranti

Pátek   17. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede česko - americký snímek Manželství
• Hasiči v neděli uctí památku zesnulých kolegů, kteří zemřeli při výbuchu domu v Koryčanech
• Z policejního deníku: krádež vrtačky a pily ze sklepa; cyklista byl opilý
• V jihlavském domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Martina Michaela Stiltenna - Zlomy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021