Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 26.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
Slavnostní odhalení portrétu předchozího starosty města Ing. Františka Kučery proběhlo 22. června v zasedací místnosti rady města.
Obraz tak doplnil dosavadních 12 portrétů předchozích starostů a podle poskytnuté fotografie ho namaloval uznávaný umělecký restaurátor Jaroslav Benda.

František Kučera se zasloužil o rozvoj města v letech 2014-2018, kdy působil ve funkci starosty.

Slavnostní chvíle se zúčastnili manželka zesnulého starosty Františka Kučery Pavla Kučerová se synem a vnučkou a také bývalí porevoluční starostové Jan Tomášek, Ing. Miroslav Březina a Leopold Bambula a radní města. Portréty starostů jsou zveřejňovány po skončení jejich funkčního období.

První portrét z poloviny 19. století patří starostovi Františku Kralertovi
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
Katedra cestovního ruchu Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) vydala letošní druhé číslo odborného periodika Studia Turistica. S ohledem na celosvětové dění se i toto číslo věnuje dopadům koronavirové krize na oblast turismu. Autoři se zaměřují na výzvy a problémy, kterým čelí cestovní kanceláře. Pozornosti neunikla ani oblast dopravních služeb, a to zejména v souvislosti s fenomény posledních let – spolujízdou a carsharingem. Nové číslo také přináší zamyšlení nad temným cestovním ruchem, který se zaměřuje na místa spojená se smrtí a utrpením.
„Nesmírně nás těší, že výzkum v oblasti cestovního ruchu vlivem různých omezení sektoru nepolevil. Naopak úsilí při hledání řešení, analýze rizik a příležitostí v rámci podpory cestovního ruchu, či odkrývání témat, která byla částečně opomíjena, akceleruje. Důkazem jisté dynamiky v oblasti výzkumu je i aktuální číslo časopisu,“ uvádí zástupkyně šéfredaktora Studia Turistica Ing. Ivica Linderová, PhD.

Elektronický časopis Studia Turistica vydává Katedra cestovního ruchu VŠPJ již od roku 2010. Jedná se o první české recenzované odborné periodikum v online elektronické podobě, které se zabývá problematikou cestovního ruchu.

Nové číslo časopisu k dispozici zde: https://www.studiaturistica.…
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
Na silnici spojující Jemnici a Třebelovice na Třebíčsku bouralo v pondělí 26. července o půl jedenácté dopoledne osobní auto.
"Vůz skončil po nehodě mimo komunikaci v poli. Při nehodě utrpěl zranění řidič vozidla. Zdravotníci jej po nezbytném ošetření na místě události letecky transportovali do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Hasiči z Jemnice provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření, místo události technicky zabezpečili a uklidili vozovku.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
Po střetu dvou aut, ke kterému došlo v pondělí 26. července ve 12.35 hodin na křižovatce u Markvartic na Třebíčsku, utrpěla zranění jedna osoba a skončila v péči zdravotníků. Uvedla to mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.
"Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Zraněnou osobu zdravotníci přepravili sanitním vozem k dalšímu ošetření do nemocnice", informovala mluvčí.

Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření, uniklé provozní kapaliny zlikvidovali speciálním sorbentem a místo události technicky zabezpečili.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
Druhou zářijovou sobotu zvedne třebíčská nemocnice svoje závory a po dlouhé době přivítá návštěvníky při Dni otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč. Zajímavostí bude komentovaná prohlídka nově postaveného Energocentra. Chybět nebude již tradiční kontrola tlaku, cholesterolu, glykemie a saturace krve. Zkontrolovat si můžete nechat magistrální tepny mozku nebo přeměřit nitrooční tlak.
Představíme vám naše poradny. Při trampotách s obezitou nesmíte minout bariatrickou či nutriční. Maminky dětí jistě ocení logopedickou a laktační. Rehabilitační oddělení si připravilo ukázku handlingu, tedy správného nošení a manipulaci s novorozenými dětmi.

Mastí a lámou se vám vlasy? Na diagnostiku vlasů můžete zavítat do nemocniční lékárny, kde také získáte 10% slevu na veškerý sortiment z volného prodeje.

Myslíme i na pány, mohou se zastavit na krevní test k posouzení rizika rakoviny prostaty.

A že také nevíte, jakou máte krevní skupinu? Váháte, zda se nechat vyšetřit na protilátky HIV? To všechno u nás 11. září najdete!

Dobrou náladu zajistí nemocniční klauni a těšit se můžete na prezentaci techniky třebíčských profesionálních hasičů, Policie ČR, městské policie, zdravotnické záchranné služby i české armády z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou.
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
Po loňské výměně světelné signalizace na křižovatce ulic Masarykova – Svatovojtěšská – Ledečská radnice v Havlíčkově Brodě pokračuje v modernizaci semaforů na křižovatce ulic Masarykova – Havlíčkova. Po hlavní světelné křižovatce jde o nejstarší signalizaci ve městě.
V současné době probíhají výkopové práce. Chodci projdou těmito místy po mobilních lávkách, provoz pro automobily není omezen. V poslední etapě prací, tedy od 9. do 15. srpna, bude nutné vypnutí světelné signalizace. Automobily budou projíždět zúženými pruhy a nebudou na této křižovatce moci odbočit z ulice Havlíčkova (od nemocnice) vlevo, z ulice Havlíčkova (od OD Alej) odbočit vlevo či jet přímo k nemocnici, z ulice Masarykova (od Jihlavy) odbočit vlevo. Průchod chodců zůstane zachován.

Práce se dotknou i zastávek městské hromadné dopravy. Od pondělí 9. srpna do pátku 13. srpna (včetně) bude dočasně zrušena zastávka MHD Nemocnice ve směru na dopravní terminál. Autobusy MHD se na své původní trasy vrátí v sobotu 14. srpna. Informace najdou cestující na zastávkách. Konkrétní informace je možné získat také v informačních kancelářích Na Valech či v Bus centru
Alena DOLEŽALOVÁZpět nahoru na obsah...

Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
Policisté v Kraji Vysočina realizovali kontroly od pátečního večera, v průběhu soboty a neděle. Kontrolní stanoviště jsme měli na několika místech u dálnice D1 v obou směrech jízdy, ale také u páteřních komunikací zejména I. tříd v celém kraji. Do akce se zapojili policisté dopravní služby a odboru cizinecké policie.
Akce se zaměřovala na kontrolu dodržování povinností pro osobní silniční dopravu se zaměřením na zájezdové autobusy. Policisté kontrolovali zejména dodržování povinností v oblasti sociálních předpisů, namontovaných tachografů a jejich ověření. U mezinárodních linek jsme kontrolovali platnost licence na provozování linky. U vozidel pro přepravu menšího osob (různé tranzity, mikrobusy) jsme kontrolovali počet sedadel, zdali nejsou ve vozidel dodatečně namontována další sedadla. Policisté kontrolovali u řidičů potřebné doklady pro provoz a řízení autobusu, u řidiče prováděli dechové zkoušky a zajímal nás také technický stav kontrolovaných vozidel. Vzhledem k poměrně nízkému počtu projíždějících autobusů si policisté k silniční kontrole častěji vybírali také nákladní vozidla.

V průběhu akce jsme zkontrolovali celkem 318 vozidel a zjistili 79 přestupků, z nichž jsme 75 vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení. Ve čtyřech případech policisté přestupek zadokumentovali a odevzdají k řešení do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu. Ve čtyřech případech jsme zjistili překročení nejvyšší povolené rychlosti, v jednom případě řidič za jízdy telefonoval, v 17 případech nebyl připoután za jízdy bezpečnostním pásem, v osmi případech jsme zjistili nevyhovující technický stav vozidla. V pěti případech řidiči kontrolovaných vozidel nepředložili při kontrole doklad o pojištění odpovědnosti.

V rámci akce jsme zkontrolovali 41 autobusů, z nichž 25 bylo tuzemských. Zbývajících šestnáct autobusů bylo zahraničních. V osmi případech jsme v rámci silniční kontroly zjistili nějaké porušení – řidiči nepoužívali za jízdy bezpečnostní pásy a ve dvou případech jsme zjistili nevyhovující technický stav. Porušení jsme vyřešili na místě uložení pokuty v příkazním řízení. V oblasti kontroly dodržování sociálních předpisů jsme ve dvou případech zjistili u řidičů zahraničních autobusů porušení, když tito řidiči nedodrželi bezpečnostní přestávku a dobu jízdy. Oběma policisté uložili na místě pokutu v příkazním řízení.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
Dvaapadesátiletého muže z Jihlavska, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání vypátrali policisté v sobotu 24. července večer v restauračním zařízení v Třebíči. Při kontrole policisté zjistili, že se jedná o muže, na kterého byl v polovině července vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,51 promile alkoholu. Hledaného muže zadrželi a eskortovali do věznice. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Zloděj ukradl z chatky kolo
Policisté prověřují případ vloupání do zahradní chatky, ke kterému došlo u Sídliště Míru v Pacově na Pelhřimovsku. "Pachatel zde v době od páté hodiny večer pátku 23. července do sedmé hodiny večer následujícího dne vnikl do vnitřních prostorů chaty, odkud odcizil pánské jízdní kolo Favorit. Svým jednáním pachatel způsobil majiteli škodu kolem pěti tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají.

Vloupání do prodejny
Policisté pátrají po pachateli, který se v Záborné na Jihlavsku pokusil vloupat do prodejny. Ke spáchání činu došlo v době od čtvrtečního odpoledne 22. července do pátečního rána. "Pachatel poškodil páčením dveře do skladových prostor prodejny, dovnitř se mu nepodařilo dostat. Policisté provedli šetření, místo činu ohledali a zadokumentovali. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání pokusu trestného činu krádeže. Po pachateli policisté pátrají", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Opilec se povaloval na náměstí, skončil na záchytce
V neděli 25. července byli policisté v Třebíči před osmou hodinou večer přivoláni na Komenského náměstí, kde dle přijatého oznámení ležel bezvládně muž. Šestačtyřicetiletý muž nebyl schopen samostatné chůze. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,82 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilého muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Opilého muže policisté zajistili
V neděli 25. července přijali policisté kolem jedenácté hodiny dopoledne oznámení o muži, který se opil a v bytovém domě v Třebíči ohrožoval svoje okolí. "Na společné chodbě bouchal na dveře bytu své známé, slovně ji urážel, vyhrožoval fyzickým napadením, opakovaně odcházel a k bytu se opět vracel. Na místo vyjela policejní hlídka. Před jejich příjezdem muž utekl. Policisté ho v krátké době vypátrali a při dechové zkoušce naměřili pětatřicetiletému muži hodnotu 1,76 promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, případ policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V neděli 25. července zastavili policisté před osmou hodinou ráno řidiče vozidla Škoda Fabia, který jel od Jaroměřic nad Rokytnou na Příštpo na Třebíčsko. "U jednatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,58 promile alkoholu. Opakované zkoušky ukázaly u řidiče obdobné hodnoty. V další jízdě muž již nesměl pokračovat", informovala Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič byl opilý
S více než jedním a půl promile alkoholu v dechu řídil v Kamenici u Jihlavy vozidlo osmadvacetiletý muž. V sobotu 24. července jel po osmé hodině večer s automobilem Fiat. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. "U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,64 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté zastavili v neděli 25. července kolem deváté hodiny u Škrdlovic na Žďársku auto Volkswagen, jehož řidičem byl osmačtyřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý z přestupku na úseku dopravy.

Řidič nadýchal přes jedno promile
V pátek 23. července kontrolovali policisté z policejní stanice v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku řidiče, který za volant usedl pod vlivem alkoholu. Osobní automobil Škoda kontrolovala policejní hlídka na silnici druhé třídy v Ledči nad Sázavou kolem půl jedenácté večer. "Dvaatřicetiletý řidič při dechové zkoušce nadýchal 1,55 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,57 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla S. Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Žena za volant usedla pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili v sobotu 24. července krátce před druhou hodinou odpoledne na ulici Pražská v Havlíčkově Brodě osobní auto Opel, jehož řidičkou byla dvaašedesátiletá žena. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška a její výsledek byl pozitivní. Naměřená hodnota činila 1,65 promile alkoholu. Výsledek opakované dechové zkoušky byl 1,68 promile", informovala Stanislava Rázlová. V další jízdě již žena pokračovat nesměla a policisté jí na místě zadrželi řidičský průkaz. Svým jednáním naplnila znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná
Mrtvého cyklistu našla policie v neděli 25. července v asi deset minut po půl jedenácté dopoledne v příkopu mezi Pacovem a Cetorazí na Pelhřimovsku. Totožnost muže zatím policie nezná. Zřejmě zemřel poté, co se mu udělalo špatně. Uvedla to mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.
„Bohužel bez zámek života. Podle prvního vyjádření lékaře to spíš vypadá, že mohl mít zdravotní indispozici. S největší pravděpodobností to nebude nehoda v klasickém slova smyslu, že by ho někdo srazil", doplnila Dana Čírtková.

Muž ležel v příkopu u silnice II/129. Na místě události zasahovali hasiči z Pacova, kteří provedli předlékařskou pomoc a řídili dopravu.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   28. 9. 2021

• Výstava Svatební zvony znějí v Telči nabídne svatební módu, svatební oznámení i třeba svatební tabuli
• Na silnici I/38 u Golčova Jeníkova havarovalo osobní auto, přistál i vrtulník

Pondělí   27. 9. 2021

• V Bačkově hořel kotel, dvě osoby se zranily, dalších deset hasiči evakuovali
• U Velké Bíteše na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno bourala cisterna, provoz je omezen
• Z policejního deníku: silně opilý cyklista boural a skončil v nemocnici; opilí řidiči za volantem bourali
• Budete v době voleb v nemocnici? Existuje několik možností, jak i zde můžete odevzdat svůj hlas
• Vernisáž výstavy Ka3ka3: Na dotek modrého světla v jihlavské galerii ve čtvrtek 30. září

Neděle   26. 9. 2021

• Z policejního deníku: krádež nářadí za 50 tisíc; krádež kola; řidič s 1,78 promile v dechu boural
• Přednáška o moravských šibenicích v jihlavském muzeu

Sobota   25. 9. 2021

• Ve vodách Velkého Dářka na Žďársku se objevila bochnatka americká, nevábně vypadající sladkovodní živočich

Pátek   24. 9. 2021

• Táborská zoo děkuje za záchranu zraněného káněte, ne každý je ke zvířecímu utrpení lhostejný
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodil párek pand červených
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež věcí z auta za 12 tisíc, policie nabádá, buďte opatrní, cenné věci ve vozech nenechávejte
• Houbařská vycházka na Velký Špičák v sobotu
• V třebíčské nemocnici lékaři v rámci dne melanomu odhalili šest kožních prekanceróz

Čtvrtek   23. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek U Zlaté rukavice, mapuje příběh hamburského sériového vraha
• Trikolora, Svobodní a Soukromníci vyzvali své příznivce ve volebních komisích k vlastnoruční dokumentaci výsledků voleb!
• Trasa dálnice D1 v úseku Koberovice – Humpolec po svatém Václavu již bez omezení
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributora pervitinu; zloděj ukradl z chalupy nádobí a hodiny; opilá řidička bourala
• Přednáška o archeologických výzkumech hradů a tvrzí na Telčsku
• Do Antonínova Dolu a do Červeného kříže nezajedou od středy 29. září až do pátku 1. října ani autobusy MHD
• Platba parkovného v Třebíči je jednodušší; s novou aplikací není potřeba mít lístek za oknem
• Svatý Kříž připomene 105. výročí narození slavného rodáka, pilota RAF, Karla Kuttelwaschera

Středa   22. 9. 2021

• Zpívající lípa ve Žďárských vrších v Telecí vyhrála anketu Strom roku
• V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
• Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
• Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
• Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
• Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem

Úterý   21. 9. 2021

• Energetiky i obyvatele okolí Dukovan prověřilo největší cvičení letošního roku
• Výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu u Termesiv odhalila cihlářskou pec
• Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za čtyřicet tisíc, krádež úhlové brusky
• Nepropásněte volby, voličský průkaz si můžete snadno vyřídit přes datovou schránku
• Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava byl zvolen do čela Evropské asociace klinických anatomů
• Čokoládový Alfons Mucha, roboti i obří tužka v putovní expozici Muzea rekordů na veletrhu Svět knihy
• Nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy; nevěnování se řízení je na dálnici D1 nejčastější příčinou dopravních nehod
• V Pelhřimově budou rodiče dětí narozených od 1. října 2020 do 30. září 2021 opět sázet stromky
• Noc vědců zabaví celou rodinu
• Obrazy Jolany Mertové si mohou zájemci prohlédnout v muzejní kavárně v Jihlavě

Pondělí   20. 9. 2021

• Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
• Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
• V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
• Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
• Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi

Neděle   19. 9. 2021

• Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
• Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
• Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel

Sobota   18. 9. 2021

• V dodávce se skrývali tři migranti

Pátek   17. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede česko - americký snímek Manželství
• Hasiči v neděli uctí památku zesnulých kolegů, kteří zemřeli při výbuchu domu v Koryčanech
• Z policejního deníku: krádež vrtačky a pily ze sklepa; cyklista byl opilý
• V jihlavském domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Martina Michaela Stiltenna - Zlomy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021