Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 28.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Výstava v muzeu v Humpolci zavede návštěvníky do středověku
Interaktivní výstava instalovaná v muzeu Dr. Aleše Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci přenese návštěvníky do období středověku. Expozice nabízí spoustu zajímavostí z tohoto historického období, například jak se ve středověku stolovalo, jak se razily mince, jak se mučili zločinci a výtržníci či jaká byla válečná zbroj.
Na vlastní kůži si mohou malí i velcí vyzkoušet jak se žilo na hradě i na bitevním poli. Nejen pro malé jsou k dispozici repliky dobových oděvů, nářadí a náčiní, pomůcky útrpného práva a mnohé další. Na zájemce o válečnou tématiku čeká kolekce zbroje a zbraní, ale také maketa koně k vyzkoušení role válečného jezdce či fragment husitské vozové hradby.

Výstava je zapůjčena z Dětského muzea - Moravského zemského muzea v Brně a doplněna je množstvím sbírkových předmětů Muzea dr. A. Hrdličky.

Vstupné na expozici, která potrvá v Humpolci až do 30. září je:
děti do 6 let - zdarma
děti od 6 let a studenti do 18 let - 30 Kč
dospělí, důchodci - 50 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2-3 děti) - 130 Kč
- red -Zpět nahoru na obsah...

Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
Kvůli výměně sloupů a trolejí na kruhovém objezdu mezi ulicemi Havlíčkova a Pražská jezdí místo některých trolejbusů autobusy. Na linkách A a E jezdí místo trolejbusů náhradní autobusová doprava. Na linkách D a F jsou nasazeny parciální trolejbusy.
V těchto dnech dělníci na místě stavby rozřezávali zbytky sloupů, které se budou postupně nahrazovat novými. Na přelomu července a srpna bude následovat betonáž nových patek. Po třítýdenní pauze na zrání betonu se budou usazovat nové sloupy a po další nutné technologické pauze proběhne v týdnu po 5. září finální montáž nového trakčního vedení.

Investiční akce úprav trolejového vedení na křižovatce ulic Havlíčkova a Pražská vyje na 6,9 mil Kč bez DPH. Nové troleje umožní například i přímé vedení trolejbusů z Masarykova nám. ke Kauflandu, které nyní objíždějí trasu po Třídě Legionářů. Kruhový objezd je koncipován jako všesměrový, což po dokončení trolejí na Bedřichov umožní zavést nové trolejbusové linky v trase Bedřichov - Masarykovo náměstí, Bedřichov – Poliklinika a Bedřichov – Březinky, kde půjde o náhradu autobusové linky č. 12.

Obchodní a relaxační zónu Český mlýn tak budou obsluhovat místo parciálních standardní trolejbusy a uvolněné parciální trolejbusy začnou v roce 2022 zajíždět do Antonínova Dolu a do Horního Kosova.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
Do zaparkovaného uzamčeného karavanu v ulici Boženy Němcové v Jihlavě se v době od soboty 24. července do pondělního rána vloupal zloděj a ukradl notebook. Majiteli způsobil škodu přes deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a poškození cizí věci a po pachateli a odcizeném notebooku pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Pachatel poškrábal lak na autě
Policisté prošetřují případ poškození vozu v ulici Strmá ve Velkém Meziříčí. "Pachatel zde v době od poledne pondělí 26. července do osmé hodiny ráno následujícího dne poškrábal lak na pátých dveřích zaparkovaného auta Škoda a napáchal tak škodu asi za sedm tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ prošetřují pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku a po pachateli pátrají.

Opilec rozhazoval odpadkové koše, skončil na záchytce
Policisté v Přibyslavi zajistili v úterý 28. července kolem půl sedmé večer opilého pětatřicetiletého muže, který před nádražím rozhazoval odpadkové koše. "Že je pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 3,12 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muž bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění", uvedla Stanislava Rázlová. Muž je dále podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku.

Opilec skončil na záchytce
V úterý 27. července přijali policisté před třetí hodinou odpoledne oznámení o opilém muži, který ležel na chodníku u zastávky na ulici Hradební v Jihlavě. "Policisté zjistili, že se jedná o devětadvacetiletého muže, který byl značně dezorientovaný a nekomunikoval. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 4,12 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilého muže zajistili a po vyšetření lékařem ho odvezli na záchytku k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Řidič je podezřelý z přestupků
V úterý 27. července zastavili policisté řidiče vozidla Škoda Felicie, který jel před osmou hodinou večer ve směru od Třebíče do Stříteže. "Muž při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Dechová zkouška byla u muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl u devětadvacetiletého řidiče pozitivní na marihuanu. Lékařskému vyšetření se muž odmítl bezdůvodně podrobit", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidiči pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili v úterý 27. července krátce před šestou hodinou ráno v Pelhřimově osobní auto Ford. "Řidičem byl pětapadesátiletý muž, který se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,08 promile alkoholu. Hodnota opakovaného měření bal 1,10 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Také policisté z Pacova na Pelhřimovsku odhalili řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu. "Vozidlo Škoda kontrolovala policejní hlídka kolem půl jedenácté dopoledne na ulici Na Blatech v Pacově. Při dechové zkoušce sedmačtyřicetiletý řidič nadýchal 0,35 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", doplnila S. Rázlová.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové
Návštěvníci jihlavské zoo se mohou těšit na zajímavá mláďata, která se zde v průběhu jara a začátku léta narodila, či vylíhla. Největším a nejnápadnějším přírůstkem je tapír jihoamerický, dalšími narozenými zvířaty jsou karakali, nebo několik druhů lemurů. Početně nejvíce mláďat je však k nalezení mezi plazy na tropickém pavilonu.
V sobotu 24. července se v brzkých ranních hodinách narodilo mládě tapíra jihoamerického (Tapirus terrestris). Jeho rodiči jsou samice Vanesa narozená v naší zoo v roce 2002 a samec Venoušek, narozený v roce 2003 v Zoo Norimberk. Společnost mláděti ve výběhu dělá ještě jeho babička, matka Vanesy, samice Šarlota, narozená v roce 1995 v Zoo Wroclav.

Jak posléze chovatelé zjistili pozorováním mláděte, jde o samici a zdá se být v pořádku. Dokonce se hned druhý den přišlo podívat i na komentované krmení za doprovodu svojí mámy. Jde už o osmé narozené mládě v Zoo Jihlava a doufáme, že bude i osmým úspěšným odchovem tapíra v jihlavské zoo.

Z dalších mláďat se v Zoo Jihlava narodila dvojčata vari červeným. Jde o větší druh lemurů, které se navíc v Jihlavě podařilo rozmnožit po delší přestávce. V květnu se ke dvěma březnovým mláďatům narodil ještě třetí lemur kata. V půlce června pak přišla na svět i trojčata karakalů. Pěkně živo je i ve výběhu plameňáků růžových, kterým se letos vylíhlo v průběhu května a června deset mláďat.

Nejvíce druhů i kusů mláďat však nalezneme mezi drobnými zvířaty, jakými jsou v naší zoo zejména plazi. V zázemí tropického pavilonu se to tak hemží ještěrkami pavími i mnoha vzácnějšími druhy ještěrů. Těmi jsou třeba scinkové šalomounští, scinkové tanimbarští a vzácný varan modrý, kterého naši chovatelé rozmnožili v Jihlavě vůbec poprvé.

Foto: Simona Kubíčková
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   28. 9. 2021

• Výstava Svatební zvony znějí v Telči nabídne svatební módu, svatební oznámení i třeba svatební tabuli
• Na silnici I/38 u Golčova Jeníkova havarovalo osobní auto, přistál i vrtulník

Pondělí   27. 9. 2021

• V Bačkově hořel kotel, dvě osoby se zranily, dalších deset hasiči evakuovali
• U Velké Bíteše na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno bourala cisterna, provoz je omezen
• Z policejního deníku: silně opilý cyklista boural a skončil v nemocnici; opilí řidiči za volantem bourali
• Budete v době voleb v nemocnici? Existuje několik možností, jak i zde můžete odevzdat svůj hlas
• Vernisáž výstavy Ka3ka3: Na dotek modrého světla v jihlavské galerii ve čtvrtek 30. září

Neděle   26. 9. 2021

• Z policejního deníku: krádež nářadí za 50 tisíc; krádež kola; řidič s 1,78 promile v dechu boural
• Přednáška o moravských šibenicích v jihlavském muzeu

Sobota   25. 9. 2021

• Ve vodách Velkého Dářka na Žďársku se objevila bochnatka americká, nevábně vypadající sladkovodní živočich

Pátek   24. 9. 2021

• Táborská zoo děkuje za záchranu zraněného káněte, ne každý je ke zvířecímu utrpení lhostejný
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodil párek pand červených
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež věcí z auta za 12 tisíc, policie nabádá, buďte opatrní, cenné věci ve vozech nenechávejte
• Houbařská vycházka na Velký Špičák v sobotu
• V třebíčské nemocnici lékaři v rámci dne melanomu odhalili šest kožních prekanceróz

Čtvrtek   23. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek U Zlaté rukavice, mapuje příběh hamburského sériového vraha
• Trikolora, Svobodní a Soukromníci vyzvali své příznivce ve volebních komisích k vlastnoruční dokumentaci výsledků voleb!
• Trasa dálnice D1 v úseku Koberovice – Humpolec po svatém Václavu již bez omezení
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributora pervitinu; zloděj ukradl z chalupy nádobí a hodiny; opilá řidička bourala
• Přednáška o archeologických výzkumech hradů a tvrzí na Telčsku
• Do Antonínova Dolu a do Červeného kříže nezajedou od středy 29. září až do pátku 1. října ani autobusy MHD
• Platba parkovného v Třebíči je jednodušší; s novou aplikací není potřeba mít lístek za oknem
• Svatý Kříž připomene 105. výročí narození slavného rodáka, pilota RAF, Karla Kuttelwaschera

Středa   22. 9. 2021

• Zpívající lípa ve Žďárských vrších v Telecí vyhrála anketu Strom roku
• V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
• Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
• Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
• Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
• Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem

Úterý   21. 9. 2021

• Energetiky i obyvatele okolí Dukovan prověřilo největší cvičení letošního roku
• Výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu u Termesiv odhalila cihlářskou pec
• Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za čtyřicet tisíc, krádež úhlové brusky
• Nepropásněte volby, voličský průkaz si můžete snadno vyřídit přes datovou schránku
• Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava byl zvolen do čela Evropské asociace klinických anatomů
• Čokoládový Alfons Mucha, roboti i obří tužka v putovní expozici Muzea rekordů na veletrhu Svět knihy
• Nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy; nevěnování se řízení je na dálnici D1 nejčastější příčinou dopravních nehod
• V Pelhřimově budou rodiče dětí narozených od 1. října 2020 do 30. září 2021 opět sázet stromky
• Noc vědců zabaví celou rodinu
• Obrazy Jolany Mertové si mohou zájemci prohlédnout v muzejní kavárně v Jihlavě

Pondělí   20. 9. 2021

• Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
• Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
• V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
• Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
• Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi

Neděle   19. 9. 2021

• Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
• Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
• Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel

Sobota   18. 9. 2021

• V dodávce se skrývali tři migranti

Pátek   17. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede česko - americký snímek Manželství
• Hasiči v neděli uctí památku zesnulých kolegů, kteří zemřeli při výbuchu domu v Koryčanech
• Z policejního deníku: krádež vrtačky a pily ze sklepa; cyklista byl opilý
• V jihlavském domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Martina Michaela Stiltenna - Zlomy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021