Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 31.8 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Rekviem za 11. září 2001; čeští umělci v New Yorku připomenou neblahé výročí
Při příležitosti připomenutí 20. výročí teroristických útoků na Spojené státy americké připravuje České centrum New York ve spolupráci s Harmony Foundation a Generálním konzulátem ČR v New Yorku pietní večery připomínající 11. září 2001 a oběti teroristických útoků. Hlavní částí programu s názvem Rekviem 2021 bude digitální show spojená s videomappingem na hudební rekviem skladatele Juraje Filase. Akce se konají ve Velkém sále České národní budovy na Manhattanu. Projekt podpořily visegrádské země a sdružení evropských kulturních institutů v New Yorku EUNIC.
HUDEBNÍ KATARZE A „ ODCHÁZENÍ“

Rekviem 2021- tak zní název programu sestávajícího ze dvou pietních večerů konaných ve čtvrtek 9. 10. 2021 a v pátek 10. 9. 2021 (tj. v předvečer teroristických útoků). Součástí nevšední podívané bude digitální projekce spojená s videomappingem připomínající temné dvacetileté výročí tragické události. Obrazy multimediální show umocní hudební rekviem Oratio Spei (Modlitba za naději) Juraje Filase. Sám autor věnoval tento svůj opus všem obětem mezinárodního terorismu. Filas se řadí ke špičce soudobých skladatelů. Svým celoživotním dílem navazuje na estetický a filosofický ideál mistrů předchozích staletí, jejichž hudební katarze dodává lidem naději dodnes. Na střeše České národní budovy v centru Manhattanu pak budou následovat další dvě exhibice virtuální reality se stejným hudebním podkladem. Jejich autory jsou čeští umělci Markéta Gebrian a Alex Dowis. Celý program je v režii mladé americké filmařky českého a slovenského původu Anny Evy Kotyzy, která žije a pracuje v New Yorku.

ARNOŠT KAREŠ, GENERÁLNÍ KONZUL ČR V NEW YORKU:

Na 11. září 2001 nelze zapomenout, každý z nás na něj má osobní vzpomínku. V tento tragický den byli tady s Newyorčany také naši diplomaté, Češi žijící a pracující v New Yorku a samozřejmě krajané. Prožívali jsme s nimi těžké chvíle zármutku a každý rok v tuto dobu na oběti, které si útoky vyžádaly, vzpomínáme. Letos, při 20. výročí, je tato vzpomínka mimořádně silná, a proto se chceme v tichosti sejít a při rekviem Juraje Filase věnovat naši vzpomínku všem obětem, ale také těm, kteří pomohli Americe znovu na nohy.“

Markéta Gebrian svou nevšední výtvarné virtuální exhibici popisuje jako transcendentální interpretaci toho, co je za hranicí lidské zkušenosti. „Odcházení duše tunelem za světlem do kosmu. Je to 360stupňové video vytvořeno pomocí 3D modelu a VR programu,”uvádí doslova.

MIROSLAV KONVALINA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA NEW YORK:

„Rekviem 2021 připomíná 20. výročí tragických událostí z 11. 9. 2001 a ty, kteří v tento den a po něm přišli o život. Digitální show se bude promítat na stěny Velkého sálu Bohemian National Hall, následné virtuální 360stupňové exhibice budou na střeše Národní budovy. Celovečerní program je výsledkem mnohaměsíční spolupráce výtvarnice Markéty Gebrian, semifinalisty soutěže America’s Got Talent z ČR Alexe Dowise, česko-americké výtvarnice Jitky Exlerové a americké režisérky Anny Evy Kotyzové, jejíž rodiče pocházejí z bývalého Československa.“

V programu zazní nahrávka rekviem skladatele Juraje Filase tak, jak byla natočena v pražském Rudolfinu v roce 2013 s pěvci Metropolitní opery z New Yorku, díky úsilí Harmony Foundation v obsazení Ana María Martínez - soprán, Matthew Plenk - tenor, Filip Bandžak - baryton, Kühnův smíšený sbor, Symfonický orchestr hlavního města Prahy - FOK řídil Kent Tritle.

Každé ze dvou představení může během dvou dnů zhlédnout maximálně 80 pozvaných hostů, kteří si připomenou nejtragičtější útok na Spojené státy od 2. světové války, ale zejména vzpomenou na jeho oběti. Vzhledem k pandemickým cestovním restrikcím vzniká celý program mezi severoamerickým kontinentem a Evropou na dálku. Celkem se jedná o dvě identická představení, která se však musí obejít bez fyzické účasti českých umělců s výjimkou Markéty Gebrian, která je v současné době v rámci Fulbrightova programu v New Yorku osobně přítomna.

REKVIEM 2021/ Requiem 2021

Datum: 9. září (čtvrtek) 10. září (pátek)

Začátek vždy v 19:30 hodin

Místo konání: Bohemian National Hall

Režie Requiem 2021: Anna Eva Kotyza

Hudba: Juraj Filas

Umělecká vedoucí: Jitka Exlerová

Výtvarník: Ash Black

Virtuální doprovodná exhibice 01: Markéta Gebrian

Virtuální doprovodná exhibice 02: Malování světlem: Alex Dowis

Hlavní organizátoři: Harmony Foundation, České centrum New York

Vzniklo za podpory: BBLA New York, Velvyslanectví ČR v USA, Generálních konzulátů ČR a SR v New Yorku a dále polského a maďarského kulturního institutu v New Yorku.
Petra JUNGWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Pan Stanislav Sládek z Jihlavy oslavil 101. narozeniny, rád stále navštěvuje koncerty na náměstí
Pan Stanislav Sládek z Jihlavy. kterého je možné potkat při jakékoli promenádě dechové hudby na Masarykově náměstí oslavil 101 narozeniny. Osobní přání, květiny a pamětní list mu předala radní města Jihlavy Silvie Čermáková.
Nechyběl ani při čtvrtečních koncertech, které se konaly v rámci Léta s gustem. A přestože mu je už 101 let, na svůj věk vůbec nevypadá. Možná to je i pestrým životem, který prochází s heslem: „Všechno, co děláš, dělej pořádně.“

Stanislava Sládka celý život zajímalo letectví, což dokazuje i police plná knih o létání, kterou má doma. Bavila ho vždy také hudba, hrál na spoustu nástrojů a dodnes si při klidném večeru rád do sluchátek pustí své oblíbené interprety.

Profesí vystřídal několik, dlouhá léta pracoval v kovovýrobě, při kratší zkušenosti s roznášením pošty doručoval korespondenci i někdejšímu prezidentu Edvardu Benešovi. „Pracoval jsem také s jedy nebo uranem. Ten mi ale nikdy nevadil, naopak se dodnes například po rentgenu v nemocnici cítím svěže,“ doplnil při setkání s radní města Silvií Čermákovou. Ta mu kromě osobního přání předala také květiny, dárkový koš a pamětní list.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Obchvat Osové Bítýšky byl předán řidičům
Obchvat Osové Bítýšky na Žďársku dlouhý 2834 metrů na silnici I/37 byl v úterý 31. srpna předán řidičům a doprava byla převedena z objízdných tras zpět na silnici I. třídy. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Stavba přesune veškerou tranzitní dopravu mimo obec, což zlepší bezpečnostní silničního provozu, povede k výraznému snížení hluku a exhalací z dopravy a celkově zvýší kvalitu života v obci", informoval M. Buček.

Dokončovací práce a předávaní jednotlivých stavebních objektů bude probíhat i nadále až do jara příštího roku. Tyto činnosti by však již do plynulosti provozu výrazněji zasáhnout neměly.

„Silnice I/37 v okolí Osové Bítýšky je nyní pro řidiče výrazně bezpečnější. Nově vedená trasa se vyhýbá zastavěnému území obce a došlo také k odstranění několika nehodových míst. U staré silnice byly problematické zejména příliš malé poloměry směrových oblouků, v rámci stavby tedy došlo k narovnání komunikace, aby byla umožněna plynulejší a bezpečnější jízda,“ uvedl k nově zprovozněné stavbě generální ředitel ŘSD Radek Mátl

Celá stavba si vyžádala částku 214 milionů korun bez DPH.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Archeologové na náměstí našli pozůstatky nejstarší etapy osídlení Třebíče
Deset měsíců trvající výkopové práce při revitalizaci Karlova náměstí v Třebíči umožňují také rozsáhlý archeologický průzkum. Zatímco na sklonku loňského roku probíhaly výkopy a průzkumy na horní straně náměstí a ve středové ploše, letos v letních měsících se přesunuly na spodní stranu.
Po nálezech desítek mincí, částí oděvů, dřevěného vodovodního potrubí nebo pranýře narazili archeologové na pozůstatky nejstarší etapy osídlení Třebíče.

„Pro poznání nejstarší historie Třebíče jsou to zásadní objevy. Zkoumáme úsek pod současnou vozovkou v úrovni budoucí kašny, kde se prozatím na jediném místě podařilo ve vetší ploše odkrýt doklady trhové osady z 12. století. Na pozůstatky této etapy jsme během prací naráželi již dříve, avšak zde výzkum zachytil nejzachovalejší část s mnoha nálezy. Jde především o základy nadzemních dřevěných konstrukcí, úseky podlah nebo kamenný podklad pece,“ uvedl Aleš Hoch z archeologického oddělení Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Vše bylo postupně zanášené vrstvami bohatými na organický materiál a drobné nálezy v podobě fragmentů keramiky, kovových a kostěných nástrojů, šperků či částí kožených oděvních doplňků, například rukavice, která je prozatím nejstarší doložená na našem území. Z mladších nálezů, spadajících již do éry raného města, zaujaly ucelené úseky nejstaršího dláždění komunikace z počátku 14. století, relikt zárodku budoucí městské kanalizační sítě nebo odpadní jáma zasypaná keramikou, ležící téměř uprostřed náměstí.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Do jihlavských základních škol 1. září nastoupí 587 dětí
Zvýšil se počet odkladů. Zatímco loni mělo odklad 118 dětí, letos je jich o 35% víc, celkem 159. Výkyvy v počtu školáků a předškoláků by ale letos neměly ve školách způsobit žádné problémy. Příští rok se ale dá očekávat ve školách přetlak nových prvňáčků.
Podle statistických údajů by nemělo docházet k výraznějším výkyvům v počtu nových školáků. Vždy se počty odvíjí od narozených dětí. Když je silnější ročník, přijde více prvňáků. „V dalších letech by měl nastat drobný úbytek, cca do 1 %. Pokud se ovšem v Jihlavě začne masivně stavět, budeme muset i my začít stavět základní a mateřské školy,“ říká vedoucí jihlavského odboru školství Tomáš Koukal, podle kterého už je kapacita jihlavských škol téměř plná.

Odklady podle jeho slov byly a budou pokračovat, záležet bude také na vývoji covidové situace. „Rodiče jsou víc úzkostliví a raději volí odklad,“ doplňuje Tomáš Koukal. I letos pro ně budou otevřeny přípravné třídy, dětí je v nich stále kolem osmdesáti. Přípravná třída je zřizována přednostně pro děti s odkladem školní docházky. Jejím úkolem je vyrovnat nerovnoměrný vývoj dítěte a připravit ho na vstup do 1. třídy ZŠ.

Všechny děti se letos dostaly na tu základní školu, kam se přihlásily a kam spádově patří. Větší zájem byl pouze o ZŠ Havlíčkova, kam se nedostalo pět nespádových dětí a los jim potom určil náhradní školu.

V Jihlavě je 11 základních škol zřizovaných statutárním městem Jihlava, kam chodí celkem 5370 žáků.

Mírně klesá počet dětí nastupujících do mateřských škol. V Jihlavě se dostaly do školek všechny děti narozené do konce roku s trvalým bydlištěm v Jihlavě. Na Kraj Vysočina nešlo ani jedno odvolání.

Covidová situace se i letos projeví trojnásobným testováním ve dnech 1., 6. a 9. září a přísnějšími hygienickými opatřeními a nošením roušek ve společných prostorách škol. Podrobnosti jsou uvedeny např. zde: FAQ COVID-19 – edu.cz
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: auto řídil sedmnáctiletý mladík; nezletilé dívky se opily, jedna skončila v nemocnici; opilá žena skončila na záchytce
Policisté v pondělí 30. srpna zastavili ve Žďáře nad Sázavou po desáté hodině večer v ulici Jihlavská vozidlo Škoda Octavia. Kontrolou zjistili, že řidičem je teprve sedmnáctiletý mladík, který ještě nevlastní řidičské oprávnění. V další jízdě již nesměl pokračovat. Policisté informovali rodiče mladistvého. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupkového jednání. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Dívky byly pod vlivem alkoholu
Policisté šetří případ dvou nezletilých dívek, které se opily a stav jedné z nich si vyžádal lékařskou péči. "Přivoláni do obce na Hrotovicku na Třebíčsku byli v pondělí 30. srpna po čtvrté hodině odpoledne. Jedna z dívek nebyla schopna provedení dechové zkoušky, zdravotnickou záchrannou službou byla převezena na vyšetření do nemocnice. Druhá dívka měla přes jedno promile a převzal ji do péče rodič. Policisté zjišťují, za jakých okolností se dívky mladší osmnácti let k alkoholu dostaly, případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku. Informovali také odbor sociálně právní ochrany dětí", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Policisté by chtěli opětovně opět apelovat na rodiče, aby věnovali dětem patřičnou pozornost. Je nutné, aby měli přehled o aktivitách, kterými se jejich dítě ve svém volném čase zabývá. Rodiče by měli vědět, jakým způsobem, s kým a kde jejich dítě tráví volný čas a v jakém stavu se vrací domů. Dospívající mládež je mnohdy bez dohledu dospělé osoby se svými vrstevníky a může se stát, že budou chtít vyzkoušet něco, o čem vědí, že je to zakázané. To ale s sebou samozřejmě nese riziko, že se děti dostanou do situací, které pro ně mohou být nebezpečné nebo přímo ohrožující jejich život a zdraví. Mezi tyto situace patří experimentování s alkoholem a cigaretami, které je ještě posíleno zvláště ve skupině vrstevníků, kteří se mezi sebou vzájemně "hecují". Alkohol a jiné návykové látky ale mají na organismus dítěte nevypočitatelné účinky. Může tak lehce dojít k intoxikaci, ztrátě vědomí nebo k jinému ohrožení zdraví i života dítěte. Je také nutné zejména dospívající mládež poučit o protiprávnosti podání alkoholu osobám mladším osmnácti let, tak aby sami požití alkoholu jiným mladistvým nebo nezletilým neumožňovali.

Muž napadl přítelkyni
Policisté šetří napadení, ke kterému došlo v pondělí 30. srpna v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Kolem sedmé hodiny večer došlo ke slovnímu konfliktu mezi partnery. "Rozepře vygradovala ve fyzický útok, při kterém muž ženu opakovaně udeřil do hlavy. Přivolaní policisté učinili ihned po příjezdu na místo opatření, aby nemohlo docházet k dalšímu násilnému jednání. Napadená žena měla zranění, policisté přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která ji odvezla na vyšetření do havlíčkobrodské nemocnice. Muž i žena byli pod vlivem alkoholu. Muži policisté při dechové zkoušce naměřili hodnotu bezmála dvě promile alkoholu, u ženy byla hodnota ještě vyšší", uvedla J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, případ policisté šetří.

Opilá žena skončila na záchytce
V pondělí 30. srpna byli policisté v Jihlavě po jedenácté hodině večer přivoláni na ulici Srázná, kde se nacházela zjevně opilá žena, která hlasitě pokřikovala a k okolí se chovala agresivně. "Na místo vyjela po přijetí oznámení policejní hlídka. Jednalo se o šestadvacetiletou ženu z Jindřichohradecka. Odmítala se uklidnit i po výzvách policistů, aby svého jednání zanechala. Chovala se stále hlučně a nespolupracovala. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 1,32 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté opilou ženu zajistili a odvezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Řidička je podezřelá ze spáchání přestupků
V pondělí 30. srpna zastavili policisté kolem druhé hodiny ráno řidičku vozidla Citroen, která jela po silnici ve směru z Telče na Radkov na Jihlavsku. "U třicetileté ženy provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška u ní byla negativní. Řidička se odmítla bezdůvodně podrobit lékařskému vyšetření a dopustila se tak dalšího přestupku. Policisté ženě zakázali další jízdu a na místě jí zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí. Žena je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří.

Opilý řidič boural
V pondělí 30. srpna jel po deváté hodině dopoledne v Pelhřimově řidič vozidla Renault Megane po silnici na ulici Nádražní ve směru na Humpolec. Nedal přednost v jízdě automobilu Škoda Octavia a došlo ke střetu. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. "U řidiče renaultu policisté při dechové zkoušce naměřili hodnotu 0,73 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí. U druhého řidiče byla dechová zkouška negativní. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Dopravní nehodu dále šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté budou u přechodu pro chodce dohlížet na bezpečnost účastníků silničního provozu
Policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se každoročně snaží zvýšit bezpečnost chodců v silničním provozu a snížit dopravní nehodovost. Proto realizují různé preventivní akce, mezi které patří celorepublikový projekt s názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne“. Podzimní část projektu bude probíhat v rámci kraje Vysočina od středy 1. září do pátku 3. září na vybraných místech napříč celým regionem. Policisté budou oslovovat chodce, především předškoláky a školáky u vybraných přechodů pro chodce v blízkosti školských zařízení a dotazovat se jich zdali vědí, jak mají správně a bezpečně přecházet přes komunikaci po přechodu pro chodce. Pokud chodci na položené otázky policistům odpoví správně, obdrží od nich malý dárek související s dopravní tématikou. Školáky, kteří nastupují do první třídy, budeme učit, jak mají správně a bezpečně přecházet přes silnici.
Cílem projektu je preventivně působit na chodce a další účastníky silničního provozu, aby si osvojovali dodržování základních pravidel bezpečného přecházení vozovky. Stávající preventivně informační činnost, cílená prioritně na bezpečí chodců při přecházení vozovky doplňuje pracovní sešit pro děti zaměřený nejen na bezpečnost v silničním provozu, ale také na osobní bezpečí. V tomto sešitě čeká na děti každý týden jedno téma navazující na aktuální roční období a s ním spojená úskalí (nejen) v dopravě. Děti se při práci se sešitem prostřednictvím různých úkolů, které podporují kreativitu a ověřují znalosti z českého jazyka a matematiky i všeobecné vědomosti, hravou formou dozví nebo si zopakují, jak se pohybovat v provozu bezpečně v roli chodce, cyklisty, cestujícího v MHD či spolujezdce. Úkoly a tématy provede malé čtenáře oblíbená Zebra.

Obtížností úkolů odpovídá pracovní sešit zejména 3. a 4. třídám základních škol. Děti mohou se sešitem pracovat jak ve školním, tak v domácím prostředí. Využití proto může najít také ve školních družinách, domech dětí a mládeže, dětských domovech, volnočasových kroužcích, zájmových sdruženích, která se věnují bezpečnosti v dopravě a dopravní výchově.

Důležitou prevencí pro každého chodce je užití reflexního prvku umístěného na viditelném místě, pokud se chce chodec pohybovat za snížené viditelnosti po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení. Ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích zní: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“ Za nesplnění této povinnosti lze chodci uložit na místě v příkazním řízení pokutu až do výše 2 000 korun.

Zebra se za Tebe nerozhlédne 2021 - na vyznačených termínech budou přítomni policisté z oddělení tisku a prevence:
Středa 1. září:
Jihlava - ul. Žižkova - přechod u ZŠ TGM 7:15 – 8:30 hodin
Třebíč - ul. U Kuchyňky x ul. Táborská 7:15 – 8:30 hodin
Pelhřimov Pacov - náměstí Svobody 7:15 – 8:30 hodin
Žďár nad Sázavou Velké Meziříčí - ul. Sokolovská 7:30 – 9:00 hodin
Martin HRONZpět nahoru na obsah...

Letos zemřeli při dopravních nehodách na Vysočině dva chodci
Bezpečnost chodců se i v letošním roce řadí v Kraji Vysočina mezi priority dopravních policistů Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Chodci patří k těm nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Proto se také v letošním roce budou realizovat nejrůznější dopravně bezpečnostní akce, které budou zaměřené především na bezpečnost pěších účastníků silničního provozu. První z akcí Zebra se za Tebe nerozhlédne, startuje již zítra na území celého Kraje Vysočina.
Od začátku letošního roku do 30. srpna jsme v našem kraji zadokumentovali 50 dopravních nehod, při nichž měl účast chodec, když v jedenácti případech je chodec podezřelý, že nehodu zavinil. Dva chodci při nehodě zemřeli, šest jich utrpělo těžké zranění a 38 se zranilo lehce. Pouze čtyři chodci vyvázli z dopravní nehody bez zranění. V jednom případě policisté při šetření dopravní nehody zjistili, že je chodec pod vlivem alkoholu.

V loňském roce šetřili policisté v Kraji Vysočina celkem 81 dopravních nehod, na nichž mělo účast 81 chodců. Při těchto dopravních nehodách bylo pět osob usmrceno, čtrnáct utrpělo těžké zranění a 58 chodců bylo při nehodách zraněno lehce. Pouze čtyři chodci vyvázli z nehody bez zranění. Počet dopravních nehod chodců se meziročně snížil a snížil se současně počet tragických nehod, při kterých chodec zemřel. Tři chodci – účastníci dopravních nehod – byli pod vlivem alkoholu.

Například dopravním nehodám, které se stávají za snížené viditelnosti, lze účinně předcházet tím, že chodec bude důsledně dodržovat pravidla pohybu chodců po komunikacích, který upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Chodec musí užívat především chodníku a tam, kde chodník není, se chodí po levé krajnici nebo co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít v těchto případech nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou.

Tou nejzákladnější povinností je užití reflexního prvku při nedostatečné viditelnosti. Jde o povinnost, která výrazně přispívá ke snížení rizik střetů osob s vozidly na místech, která jsou nedostatečně osvětlena a zároveň na nich chybí chodník. Užitím reflexního prvku nebo oděvního prvku s reflexními doplňky se dosáhne významného zviditelnění chodce, přičemž tím dojde k větší bezpečnosti pro všechny účastníky silničního provozu. S reflexními prvky je chodec vidět až na vzdálenost 200 metrů, takže řidič má možnost adekvátně zareagovat. Reflexní prvek umístěný na viditelném místě musí mít každý chodec, který se za snížené viditelnosti pohybuje po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení. Novelizované ustanovení zní: Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je

povinen mít na sobě prvky z retro reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Za nesplnění povinnosti dané novelizovaným zákonem lze uložit v příkazním řízení pokutu až 2 000 korun. Každý chodec by vždycky měl pamatovat na to, že reflexní prvky používá proto, aby chránil sám sebe před případnou kolizí s vozidlem, jehož řidič chodce v tmavém oblečení bez reflexních prvků spatří mnohdy na poslední chvíli.

Chodec je povinen při přecházení vozovky použít přechod pro chodce vždy, když je od něho vzdálen do padesáti metrů. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo. Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na komunikaci se chodec musí přesvědčit, zda může vozovku bezpečně přejít. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče náhlé změnit směr nebo rychlost jízdy. Dále nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Chodec také nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce. Chodci musí být také velice opatrní při přecházení nebo přebíhání silnice v místech, kde není vyznačený přechod pro chodce. Je důležité se dostatečně rozhlédnout a přesvědčit se, že mohu silnici bezpečně přejít V případě, že vystupuji z autobusu, který zastavil na zastávce na okraji komunikace, silnici přecházím až poté, co autobus odjel ze zastávky.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz