Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 2.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Koncert k jubilejním výročím narození a úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta v Horácké galerii, vystoupí Filharmonie G. Mahlera z Jihlavy
Filharmonie G. Mahlera z Jihlavy vystoupí s koncertem Mozart gala ve středu 8. září v 19 hodin v podkroví Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Koncert se koná u příležitosti 265. výročí narození a 230. výročí úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta, hudební ikony klasické hudby.
"Na koncertě zazní ty nejkrásnější a nejoblíbenější Mozartovy skladby. Jako host koncertu se představí jeden z nejúspěšnějších českých violoncellistů současnosti Petr Nouzovský, nositel dlouhé řady domácích a zahraničních ocenění. V jeho podání zazní slavné operní árie v transcripcích pro violoncello a orchestr. Důležitou součástí koncertů Filharmonie G. Mahlera je průvodní slovo, které přináší řadu inspirativních informací ze života a tvorby W. A. Mozarta a doby, ve které žil", informovala Marta Hauptmanová z Horácké galerie.

V galerii vystoupí:
Komorní orchestr Filharmonie G. Mahlera Jihlava
Jiří Jakeš - dirigent
Petr Nouzovský - violoncello
Vladimír Holeš - moderátor

A povídání třeba o tom, jak se W. A. Mozart přátelil s jihlavským rodákem jménem Franz Noe
www.iglau.cz/index.p…- red -Zpět nahoru na obsah...

Památky zdarma a dožínky v Jihlavě už tuto sobotu 4. září
31. ročník akce Den otevřených dveří památek a 12. ročník akce Den zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina se uskuteční na Masarykově náměstí v Jihlavě už tuto sobotu 4. září.
Živí poníci, hospodářský dvoreček, Králičí hop, sportovní výcvik psů, ukázky řezbářského řemesla nebo dřevěný kolotoč. K vidění bude i výstava staré a nové zemědělské techniky, výstava současných moderních aut v kontrastu s veterány z Úsobí. Součástí akce je také tradiční farmářský a řemeslný jarmark i bohatý program na pódiu.

V sobotu se můžete těšit na celou řadu zdarma otevřených památek po celé Jihlavě včetně jihlavského podzemí. I zde bude vstup na okruh historické podzemí a okruh kryt civilní obrany zdarma. Prohlídky historického podzemí se konají v 10, 11, 12, 14, 15 a 16 hodin, kapacita je vždy 35 osob. Prohlídky krytu civilní obrany se konají v 10, 12, 14 a 16 hodin a zde je kapacita 10 osob. Bezplatné rezervační lístky budou k dispozici na pokladně podzemí v Hluboké ulici č. 1 v sobotu 4. 9. 2021 od 9 hodin. Telefonické ani e-mailové rezervace nejsou na tento den možné.

Kompletní program na:
https://jihlava.cz/assets/File.ashx?id_org=5967&id_dokumenty=548071

Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Za dvě tašky kaštanů a žaludů zdarma do táborské zoo
Zubři, daňkové či třeba divoká prasata. Všechna tato zvířata z táborské zoologické zahrady se každý rok nemohou dočkat podzimu, kdy jejich jídelníček obohatí chutné kaštany a žaludy. Protože se podzimní dny výrazně přiblížily, vyhlásila ZOO Tábor oblíbenou akci za kaštany či žaludy do zoo zdarma, která platí až do odvolání.
Dětskou vstupenku získá ten, kdo na pokladně odevzdá dvě plné igelitové tašky kaštanů či žaludů. „Kaštany i žaludy ale musí být čisté, suché a nesmí být plesnivé. V opačném případě bychom je nemohli přijmout, protože by nevyhovující plody mohly našim zvířatům ublížit a způsobit jim vážné zažívací potíže či dokonce smrt,“ upozorňuje mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2020 ji navštívilo 80 tisíc lidí. Nyní je otevřená každý den od 9:00 do 19:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do české krajiny. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Fler trh v neděli ve Žďáře nad Sázavou
Tradiční prodejní Fler trh se bude konat v neděli 5. září od 9 hodin v domě kultury ve Žďáře nad Sázavou.
Na trhu si budou moci zájemci zakoupit ručních a designové výrobky.

V rámci akce bude v provozu také kavárna, dětský koutek a dílničky pro děti.

Konec je naplánován na 16. hodinu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena vrátila peníze, které ji přišly omylem na účet, až na základě zásahu policie; zloděj ukradl stavební materiál; opilec skončil na záchytce
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu ženě, která si nechala peníze zaslané na její účet omylem. Na začátku roku totiž poškozený muž při zadávání platebního příkazu cestou internetového bankovnictví zadal chybně číslo účtu a odeslal tím patnáct tisíc korun na účet ženy. Když svoji chybu zjistil, ženu opakovaně kontaktoval, ta mu ale finanční hotovost nevrátila. Když se muži nepodařilo přes veškerou snahu uspět, obrátil se na policii a policisté začali případ prověřovat. Neoprávněně získanou finanční hotovost žena následně vrátila. Policisté shromáždili důkazy a na jejich základě čtyřiadvacetileté ženě z Jihlavska sdělili podezření ze spáchání přečinu zatajení věci. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Zloděj ukradl stavební materiál
Policisté pátrají po pachateli, který u Onšova na Pelhřimovsku ukradl stavební materiál a způsobil škodu kolem sto tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v době od pondělního odpoledne 30. srpna do středy. "Pachatel odcizil z prostoru novostavby kari sítě, stropní trámky a palety s tvárnicemi. Policisté provedli šetření, ohledání a zadokumentování místa činu. Úkony trestního řízení zahájili pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují, po pachateli a odcizeném materiálu pátrají", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Vloupání do sklepní koje
V době od nedělního večera 29. srpna do středečního dopoledne se dosud neznámý zloděj vloupal ve Žďáře nad Sázavou do sklepní koje. "Pachatel vnikl do společných prostor domu v ulici Brodská a vloupal se do sklepní kóje, ze které odcizil montážní pěnu, mazivo, cestovního zavadlo a herní konzoli, včetně ovladačů a her. Majiteli vznikla předběžně vyčíslená škoda přes šest tisíc korun", uvedla Jana Kroutilová. Policisté provedli šetření, ohledání a zadokumentování místa činu. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají.

Opilého muže policisté zajistili
Ve středu 1. září byli policisté v Havlíčkově Brodě před druhou hodinou odpoledne přivoláni k hale vlakového nádraží, kde se nacházel opilý muž, který se choval vůči svému okolí útočně. "Slovně napadal pracovníka ostrahy a snažil se i o fyzický útok, vzhledem ke značné opilosti nebyl schopen koordinovat své pohyby a samostatné chůze. Policisté zjistili, že se jedná o šestadvacetiletého muže z Brněnska. Při dechové zkoušce mu byla naměřena hodnota 3,24 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů J. Kroutilová. Opilého muže policisté odvezli na záchytku k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, který policisté šetří.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětačtyřicetiletý muž z Frýdeckomístecka, který řídil v Jemnici na Třebíčsko vozidlo, i když to má zakázáno. Ve středu 1. září jel s autem Škoda Octavia před jedenáctou hodinou dopoledne po ulici Lípová, kde ho zastavila policejní hlídka. "Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou stejně jako lékařskému vyšetření se muž odmítl bezdůvodně podrobit. Dopustil se tak závažného přestupkového jednání. Policisté zjistili, že má řidič od června na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu dvou let", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muži sdělili policisté podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
Ve středu 1. září zastavili policisté v Havlíčkově Brodě po třetí hodině odpoledne řidiče vozidla Renault Clio, který jel po ulici Mírová. "U šestatřicetiletého muže provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zakázali další jízdu, je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", uvedla mluvčí.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 1. září zastavili policisté po třetí hodině odpoledne v Pelhřimově řidiče vozidla VW Sharan, který jel po ulici Slovanského bratrství. "U pětašedesátiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,92 promile alkoholu, opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty přes dvě promile alkoholu v dechu. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Návštěvníci autokina pod chladicími věžemi elektrárny přispěli 66 tisíc korun pro obce na Hodonínsku zasažené tornádem
Ani chladnější počasí, které provázelo poslední ze čtyř filmových víkendů, neodradilo milovníky českých komedií a pohádek od návštěvy závěrečného víkendového Letního kina a autokina pod chladicími věžemi Jaderné elektrárny Dukovany.
Páteční komedie „Matky“ dokonce ještě překonala vysokou návštěvnost filmu „Gump – pes, který naučil lidi žít“ ze začátku srpna, a s počtem 260 aut se stala nejnavštěvovanějším filmem letošního autokina. Na dobrovolném vstupném se vybralo 66 tisíc korun, které poputují prostřednictvím Konta Bariéry do obcí postižených červnovým tornádem na Hodonínsku. Celkem si prázdninová dukovanská představení užilo přes 4000 místních obyvatel i návštěvníků z jiných regionů.

Letošní léto ukázalo všechny výhody dukovanského autokina v plném rozsahu. V důsledku neobvykle větrného a deštivého počasí, které provázelo projekci většiny filmů, by musely být při standardním vybavení některé projekce přerušeny nebo úplně zrušeny. "Díky pohodlí vlastního auta a pevné projekční ploše, která je současně pravděpodobně největší promítací plochou u nás, mohlo dukovanské autokino fungovat i při tomto nepříznivém počasí. Další výhodou velikosti projekční plochy byla dobrá viditelnost i ze vzdálenějších částí parkoviště, a tedy i větší kapacita pro auta a diváky," uvedl tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Pořadatelé si na závěrečnou projekci poslední srpnovou sobotu připravili pro návštěvníky překvapení v podobě promítání nejúspěšnější české komedie letošní sezóny, filmu Prvok, Šampón, Tečka a Karel, a to hned po tradiční pohádce pro děti.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Masarykovo náměstí v Jihlavě obsadí policisté, představí třeba policejní techniku, auta i třeba služební psy
U příležitosti 30. výročí fungování novodobého policejního sboru připravili policisté z Vysočiny několik služebních a preventivních akcí pro širokou veřejnost. Cílem je blíže představit práci příslušníků Policie České republiky. Akce Bezpečný život na Vysočině, která se bude konat v úterý 14. září od 9 do 12 hodin na Masarykově náměstí v Jihlavě, je určena pro veřejnost, ale hlavně pro děti mateřských škol a žáky ze základních a středních škol z celého Jihlavska.
"V průběhu dopoledne budeme prezentovat veřejnosti moderní policejní techniku, služební dopravní prostředky, policejní výstroj a výzbroj a předvedeme také celou řadu zajímavých dynamických i statických ukázek. Na akci s námi spolupracuje BESIP a Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky. Oba partneři se na náměstí představí se svými aktivitami", informovala mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.

Vstup na akci je zdarma.

Časový harmonogram:

9.00 – 10.00 - zahájení akce, statické ukázky, soutěže, kvízy, testy, možnost prohlídky moderní policejní techniky, výzbroje a výstroje

10.00 – 11.00 – dynamické ukázky – policejní kynologové, pořádková jednotka, speciální jednotka Dukovany

11.00- 12.00 – statické ukázky, soutěže, kvízy, testy, možnost prohlídky moderní policejní techniky, výzbroje a výstroje

Na dopolední program bude navazovat promenádní koncert Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, který proběhne také v úterý 14. září od 14 hodin v parku Gustava Mahlera v Jihlavě a veřejnosti bude přístupný také zdarma.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Dukovanské září ve znamení zdravého pohybu zahájí turistický pochod již v sobotu
Jubilejní ročník turistického pochodu Dukovanské stezky startuje už v sobotu 4. září. Příznivci turistiky se mohou už podvacátépáté vydat podzimní slunečnou přírodou do okolí Jaderné elektrárny Dukovany. Všechny trasy v délce 6, 12, 20 a 30 km vás letos zavedou nejen do obce Dukovany, ale především do malebného prostředí údolí řeky Jihlavy.
Start je před Infocentrem elektrárny Dukovany od 8 do 11 hodin, kde malí i velcí pochodníci obdrží startovní průkaz a mapu s popisem trasy. Trasy vedou většinou po značených turistických stezkách a jsou směřovány do údolí řeky Jihlavy.

„Dukovanské stezky organizujeme letos už podvacáté páté. Většina z nás strávila v elektrárně celý svůj profesní život a máme to tady rádi. Proto chceme návštěvníkům regionu ukázat z blízka i z daleka pestrost a rozmanitost zdejší přírody, která není provozem elektrárny nijak dotčena,“ říká Bohuslav Valenta z oddílu vysokohorské turistiky TJ Spartak Třebíč, který je organizátorem pochodu.

Pro účastníky je zajištěna zdarma doprava z Třebíče. V cíli pochodu nebude chybět odměna za vytrvalost v podobě občerstvení. Více informací na stránkách akce zde Pochod Dukovanske stezky 2021 (webnode.cz): https://dukovanskestezky.webnode.cz/

Pro ty, kteří mají raději rychlejší pohyb, jsou připraveny v září další dvě sportovní akce. Ve středu 8. září proběhne v Třebíči – Borovině na hrázi malého rybníka tradiční Běh energetiků, kde budou připraveny trasy pro všechny věkové kategorie - více zde: Nadcházející Akce – Cyklistika: cyklotrebic.wz.cz/ TJ Spartak Třebíč (wz.cz) .
V sobotu 21. září se pojede, opět pod věžemi Jaderné elektrárny Dukovany, závod v silniční cyklistice Dukovanské okruhy - více zde: Vysočina Cycling - cyklistika na Vysočině, tým, závody a trénink (vysocinacycling.cz): www.vysocinacycling.…
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz