Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 5.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zlodějka je podezřelá z trestného činu; krádež kola; osmnáctiletá opilá žena se chovala vulgárně, dechové zkoušky nebyla schopná
Pětatřicetiletá žena z Havlíčkobrodska, která ukradla v první polovině července v zábavním podniku kabelku v Havlíčkově Brodě a majitelce tak způsobila škodu přes tři tisíce korun, je podezřelá ze spáchání trestného činu. V pozdních nočních hodinách využila žena situace, kdy si všimla kabelky odložené na stole, kterou si její majitelka dostatečně nehlídala. Nepozorovaně ji vzala a odešla. V kabelce byla uložena mimo jiné peněženka s finanční hotovostí, doklady a také platební karta. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Krádež dámského kola ze sklepa
Policisté pátrají po pachateli, který v Jihlavě ukradl ze sklepní koje jízdní kolo a majiteli tak způsobil škodu za více než deset tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v době od středečního večera 1. září do čtvrtečního odpoledne v ulici Kollárova. "Pachatel vnikl do domu a vloupal se do sklepní koje, ze které odcizil dámské horské kolo značky Specialized černé barvy", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ prověřují a po pachateli pátrají.

Opilou ženu policisté zajistili
V pátek 3. září byli policisté ve Žďáře nad Sázavou po deváté hodině večer přivoláni na ulici Veselská, kde se na chodníku povalovala a hlasitě pokřikovala zjevně opilá žena. Na místo vyjela policejní hlídka. Jednalo se o osmnáctiletou ženu. "Chovala se agresivně a byla vulgární. Své okolí slovně napadala a výrazně se měnil její psychický stav, provedení dechové zkoušky nebyla schopna. Pokoušela se opakovaně vstát, což se jí vzhledem k jejímu stavu nedařilo", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté opilou ženu zajistili a po vyšetření lékařem ji odvezli na záchytku k vystřízlivění. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Střet dvou motorkářů skončil zraněním jednoho z nich
V sobotu 4. září došlo mezi obcemi Telč a Žatec na Jihlavsku k dopravní nehodě dvou motocyklů. "Po jedenácté hodině dopoledne jel jednačtyřicetiletý řidič motocyklu Kawasaki ve směru na Telč, kdy při zařazování se před předjížděný motocykl Yamaha, nezvládl řízení a došlo ke střetu. Při nehodě utrpěl zranění řidič motocyklu Yamaha, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do jihlavské nemocnice", uvedla J. Kroutilová. Dechovými zkouškami u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Na motocyklu Yamaha vznikla předběžně vyčíslená škoda deset tisíc korun. Řidič motocyklu Kawasaki je podezřelý z přestupku na úseku dopravy.

Řidič měl více než dvě promile alkoholu
V sobotu 4. září jel po druhé hodině odpoledne v Pelhřimově po ulici K Tenisu pětatřicetiletý řidič vozidla Audi. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "U muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,18 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič je podezřelý z trestného činu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý devětatřicetiletý muž z Brněnska. V sobotu 4. září jel s vozidlem Škoda Fabia po druhé hodině odpoledne v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku po ulici Smetanova, kde ho zastavila hlídka. "Při kontrole policisté zjistili, že řidičem je muž, který má od letošního července na základě rozhodnutí magistrátu uložen mimo jiné zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu šesti měsíců. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují", informovala policejní mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Příroda umí zázraky
Přesně tak se dá popsat objev učiněný na Ranském potoce v Národní přírodní rezervaci Ransko ve Žďárských vrších na konci srpna.
Když v roce 2011 zjistili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR, Správy CHKO Žďárské vrchy, že se na Ranském potoce v NPR Ransko vyskytuje střevle potoční, šlo teprve o třetí lokalitu v CHKO Žďárské vrchy, kde byla tato dříve hojná rybka v minulých desetiletí prokázána. V roce 2016 zde byly na její podporu vybudovány tři tůně. Měly sloužit mimo jiné jako útočiště v době sucha. V následujících letech však s nedostatkem srážek voda v potoce ubývala, až v roce 2018 potok zcela vyschnul. A to včetně tůní, což se dosud nikdy nestalo. S vodou zmizely i střevle. Když v roce 2020 provedli pracovníci AOPK ČR, Správy CHKO Žďárské vrchy na Ranském potoce a jeho přítocích podrobný ichtyologický průzkum. přítomnost střevle ani jiných druhů živočichů zde nezjistili. O to větší překvapení čekalo při náhodné kontrole lokality minulý týden.

Severní část potoka byla už při pohledu ze břehu plná potěru rybek nápadně podobných střevli potoční. Následný průzkum potvrdil neuvěřitelné. Skutečně se jednalo o potěr střevle potoční.

Ranský potok nebyl jedinou lokalitou Vysočiny, kde jsme se s těmito drobnými rybkami už loučili. Stejně neutěšeně vypadal Chlumský potok u Leštiny u Světlé. Zázrak se však konal i tady. Předběžné výsledky průzkumu výskytu střevle potoční na Vysočině, prováděné v návaznosti na tvorbu regionálního akčního plánu pro tento druh, potvrzují přítomnost druhu i na této lokalitě.

Skutečnost, že se na obou potocích opět vyskytují ryby a především střevle potoční, je ukázkou neuvěřitelné schopnosti přírody poradit si nejen s nešetrnými zásahy člověka, ale i s následky klimatických anomálií. Kde a jak ryby sucho přečkaly, bude předmětem dalšího bádání.

Foto:
horní obrázek: Ranský potok v roce 2018, foto Josef Havelka
dolní obrázek: Střevle potoční, v době tření vyniká pestré zbarvení samečků, foto Václav Hlaváč
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Muzeum na dlažbě zavede účastníky tentokrát do středověku a renesance a pak od baroka až po 20. století
Muzeum na dlažbě se vrací! Po roce nucené pauzy se vrací společný projekt Muzea Vysočiny Jihlava a SUPŠ Helenín MUZEUM NA DLAŽBĚ. Ani letos nebude chybět listování kronikami a vyprávění starých příběhů. Uvedla to mluvčí jihlavského muzea Dana Oberreiterová.
Projekt je stále určen všem, kdo rádi odkrývají, jaké bylo město a jací byli lidé, kteří stejnými ulicemi procházeli po dobu bezmála osmi minulých staletí. V letošním ročníku se tato již tradiční akce musí obejít bez divadelních představení, protože vlivem protiepidemických opatření nebylo možné pouliční představení se studenty vytvořit.
Přesto chceme tuto tradici udržet, a proto muzeum připravilo dvě komentované sobotní procházky:

Sobota 11. září: PROCHÁZKA PRVNÍ – středověká a renesanční

Sobota 25. září: PROCHÁZKA DRUHÁ – od baroka po 20. století Městem a jeho minulostí bude opět provázet radní Silvie Čermáková.

Začínáme v 16 hodin na náměstí před Muzeem Vysočiny Jihlava.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz