Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 6.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na jihlavské polytechnice budou diskutovat o digitalizaci výroby
Ve středu 8. září se v prostorách Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) uskuteční odborná konference na téma Data jako základ digitalizace. Hlavními organizátory akce jsou Národní centrum Průmyslu 4.0 a agentura Czechinvest ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Kraje Vysočina a VŠPJ.
Svou účast na akci potvrdilo více než 130 účastníků. „Jsme velmi rádi, že se tato akce uskuteční právě na půdě VŠPJ. O potřebě diskuze na téma digitalizace výroby svědčí i fakt, že kapacita seminářů je již zcela naplněna,“ uvádí Zdeněk Horák, prorektor pro tvůrčí a projektovou činnost a zároveň vedoucí Katedry technických studií VŠPJ.

Data jsou pro firmy klíčová a tvoří základ digitalizace výroby. Jak na ně a k čemu všemu je využít, ukáží přednášející v rámci praktického semináře doplněného tematickými workshopy. Během nich se na příkladech z praxe dozvědí, jak postupovat a na co si dát pozor při sběru a vyhodnocování dat i jejich zabezpečení. Účastníci také mohou přímo na místě konzultovat finančních nástroje na infopointech Technologické agentury ČR, CzechInvestu nebo Agentury pro podnikání a inovace. Program, který začne ve středu v 9:00, nabídne návštěvníkům také komentované prohlídky Cyber Physical Factory - výukové továrny pro Průmysl 4.0, kterou na VŠPJ využívají studenti technických oborů.

Více informací včetně podrobného programu na:
https://www.ncp40.cz/udalost…
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Jogurt a tvaroh z Červené Lhoty nebo whisky z Třebíče mají nově certifikát regionální potravina
Oslava konce žní na Vysočině letos připadla na dobu, kdy sklizeň většiny zemědělských plodin ještě intenzivně probíhá. Pomalejší letošní žně jsou odezvou na deštivější léto. Na co počasí nemělo zásadní vliv, je počet vyhlášených nových nositelů prestižní značky Regionální potravina. Nově ji může používat šest výrobců na Vysočině.
Nově zařazené výrobky s udělenou značkou Regionální potravina a jejich producenti:

Bačovské uzené – kýta, producent: Uzenářství a lahůdky Sláma
Havlíčkova klobása se švestkou, producent: Tomáš Havlíček, Třebíč
Tvaroh a Šlehaný jogurt s příchutí jahody, producent: Ing. Dagmar Řezníková, Červená Lhota
Trebitsch Czech Single Malt Whisky 6, producent: Česká whisky
Vítův zákvas z červené řepy, producent: ViK product
MED květový pastový, producent: Petr Špaček, Cidlina

Značkou regionální potravina je na Vysočině označeno 88 výrobků. Dalším označením pro výrobky s puncem Vysočiny je značka Vysočina regionální produkt. Tou mohou být označeny nejen potraviny, ale i řemeslná a umělecká díla nebo přírodní produkty splňující kritéria řemeslnosti a především původu. Značku nyní užívá padesátka produktů. Trh s regionálními produkty se rychle rozrůstá a stále více lidí kvalitu i regionálnost výrobků vyhledává a upřednostňuje. Certifikace má přirozeně přispět k rozšíření povědomí o regionální nabídce.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodská nemocnice pořádá kurzy první pomoci a resuscitace pro veřejnost, zájemci se mohou hlásit již nyní
Nemocnice v Havlíčkově Brodě obnovuje Kurzy první pomoci pro veřejnost. Zájemci se mohou hlásit v průběhu září. Kurz chce přirozenou i zábavnou formou přiblížit problematiku resuscitace a první pomoci. Zájemci o kurz se mohou přihlásit na telefonu: 569 472 290, mobil: 737 250 172 email: marie.kafkova@onhb.cz
KURZY LAICKÉ RESUSCITACE PRO VEŘEJNOST v havlíčkobrodské nemocnici mají již několikaletou tradici. Za dobu jejich pořádání získaly certifikát tři stovky zájemců, kteří se naučili jak podat první pomoc, a tedy jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo člověku, který to právě potřebuje. Zvlášť je pak velký zájem o kurz dětské resuscitace, zejména stran rodičů malých dětí. "Dětská resuscitace má svá specifika. Maminkám kurz pomůže získat jistotu v případě neočekávané situace jako je zástava dechu u novorozeňat, batolat, menších dětí, ale i v dalších situacích," říká primářka dětského oddělení MUDr. Mgr. Magdalena Chvílová Weberová.

Na kurz se zájemci mohou hlásit na telefonu: 569 472 290, mobil: 737 250 172 email: marie.kafkova@onhb.cz

Každému z nás se může stát, že bude účastníkem dopravní nehody nebo před ním na ulici zkolabuje neznámý člověk a bude potřebovat naši pomoc. Pro kurzy laické resuscitace pro dospělé používáme speciálního trenéra - defibrilátor CardAid. Ojedinělostí tohoto systému je speciální dálkové ovládání, prostřednictvím kterého instruktor může pro účastníky nácviku či v průběhu tematické modelové situace dle své úvahy volit a ovlivňovat vývoj situace - to znamená tvořit rozličné scénáře - výboj, elektrošok doporučit či nedoporučit, děj posunovat sem a tam, nebo dokonce občas imitovat případnou závadu přístroje. Ve spojení s resuscitační figurínou či přímo živým kolegou lze tak ve scénce procvičit patřičně reálnou formou poskytnutí kardiopulmonální resuscitace.

Více na: www.onhb.cz/…616

Foto: ilustrační
Petra ČERNOZpět nahoru na obsah...

Práce na rekonstrukci mostu v Předíně na silnici I/23 by měla být dokončena na konci října
Silničáři v Předíně na Třebíčsku na silnici I/23 pokračí ve výstavbě nového mostu, kde dokončují jeho spodní stavbu. Betonáží dříků a jejich odbedněním dokončili mostní opěry. Aktuálně dokončují bednění a armování křídel, aby ve druhé polovině tohoto týdne mohli přistoupit k jejich betonáži společně s hlavní nosnou konstrukcí. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Poté provedeme izolaci opěr a začneme připravovat bednění a armování říms. Jejich betonáž plánujeme zahájit ve třetím zářijovém týdnu. Současně budou probíhat práce na drenáži za závěrnou zdí a zásyp této oblasti", informoval dále M. Buček.

Doplnil, že následně již dělníci položí podkladní a ložnou asfaltovou vrstvu, dokončí chodník na pravé straně a na přelomu září a října převedou dopravu z provizorní komunikace na dokončenou část mostu, což umožní zahájit odtěžování silničního provizoria, po němž doposud byla vedena doprava.

"S uvedením mostu do provozu počítáme koncem října tohoto roku", dodal Martin Buček.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Charitativní Bazárek vynesl krásných 35 tisíc korun; peníze pomohou Lidunce s nákupem potřebného vozu
Jubilejní desátý ročník charitativního Bazárku vynesl rekordních 35.305 korun, které pomohou handicapované Lidunce s dofinancováním nového vozu, bez kterého se neobejde. Ke krásnému výsledku přispěli nejen dárci, nakupující a dobrovolníci, ale i herečka a patronka akce Vanda Hybnerová, která do Bazárku věnovala cenné kousky.
Lidunka, která na podzim oslaví své 26. narozeniny, se od narození potýká s vážným tělesným a mentálním postižením. Právě pro ni uspořádalo Mateřské centrum Zvoneček při Oblastní charitě Havlíčkův Brod letošní charitativní Bazárek. Slavnostní zahájení akce proběhlo v pondělí 16. srpna v prostorách AZ centra. Na pódiu se kromě dalších hostů objevila také maminka Lidunky, která přiblížila příběh své dcery. „Doktoři jí diagnostikovali epilepsii, dětskou mozkovou obrnu, mentální retardaci a růstovou poruchu. V pozdějším věku se k tomu přidal také autismus,“ popsala maminka Lidunky s tím, že auto, na jehož dofinancování peníze z Bazárku poputují, je v tomto ohledu velkým pomocníkem. Na dálku také zazněl vzkaz herečky Vandy Hybnerové, která pozvala Lidunku na svůj ranč, aby si užila čas s koňmi, které jsou její i herečky společnou vášní. Zahájení ukončila módní přehlídka, na které modelky a modelové všech věkových kategorií předvedli outfity z darovaného oblečení. Poté se návštěvníci přesunuli o patro výš do prostor Zvonečku, kde si mohli vybrat něco pěkného na sebe, dokonce i ze šatníku Vandy Hybnerové. Tyto cenné, doslova sběratelské kousky s vlastnoručně psaným věnováním herečky byly zájemcům k dispozici za vyvolávací cenu 1.000 Kč. „Zájem o věci paní Hybnerové byl opravdu velký a všechny kousky se podařilo prodat. Čepici jejího tatínka Borise Hybnera si například odnesl starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl, který pro dobrou věc několikanásobně navýšil stanovenou vyvolávací cenu. Za to nejen panu starostovi ale i dalším, kdo Lidunku svým nákupem podpořili, moc děkujeme,“ pochvaluje si vedoucí Mateřského centra Zvoneček Anna Doleželová.

Darovaných věcí se sešlo opravdu velké množství a i přes prodloužení prodeje o týden se vše nepodařilo prodat. Neprodané věci tedy pomohou dalším potřebným. „Letos krabice s oblečením putovaly například do organizace Kolpingovo dílo ČR, do domovů pro seniory v Havlíčkově Brodě a Světlé nad Sázavou, do Dětského domova v Humpolci a charitních služeb, jako jsou Charitní domovy v Havlíčkově Brodě a Humpolci nebo Střediska charitní pomoci v Humpolci,“ vyjmenovává Anna Doleželová s tím, že kromě sociálních podniků věci z Bazárku poputují i ke konkrétním sociálně znevýhodněným rodinám či jednotlivcům.

V loni se charitativní Bazárek pořádal na podporu šestnáctileté Kláry, která se od svých dvanácti let potýkala s leukémií. Výtěžek 30 704 korun putoval na ozdravný pobyt s onkologickými dětmi pořádaný organizací HAIMA CZ, z.s.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý řidič boural; opilci skončili na záchytce; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
U Radešínské Svratky na Žďársku se vyboural v neděli 5. září kolem třetí hodiny ráno opilý devětačtyřicetiletý řidič Fordu. Na silnici druhé třídy při průjezdu zatáčkou vyjel mimo silnici a narazil do kamenné zdi. Při nehodě nedošlo ke zranění, které by si vyžádalo zásah záchranářů, ale policistům nadýchal 1,82 promile alkoholu a to opakovaně. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem padesáti tisíc korun. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Opilého muže policisté zajistili
Policisté přijali v neděli 5. září kolem deváté hodiny večer oznámení o opilém muži, který v jednom z domů v Pacově na Pelhřimovsku slovně napadl svoji známou. "Policisté na místě zajistili čtyřiapadesátiletého muže, u něhož dechová zkouška vykázala naměřenou hodnotu 3,21 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muž bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž je dále podezřelý z přestupkového jednání proti občanskému soužití.

Na lavičce ležela opilá žena
V neděli 5. září kolem půl jedné odpoledne přijali policisté oznámení o opilé ženě, která ležela na lavičce na Náměstí Míru v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. "Policejní hlídka na místě nalezla čtyřiapadesátiletou ženu, která byla pod značným vlivem alkoholu a nebyla schopna dechové zkoušky. Policisté ženu zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla S. Rázlová.

Muž řídil opilý a v době zákazu
Jednatřicetiletého řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu a v době zákazu, odhalili v sobotu 4. září policisté u Stříteže na Třebíčsku. "Osobní auto Peugeot kontrolovala policejní hlídka pár minut po půlnoci a provedená lustrace ukázala, že muž má od května loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to na dobu dvou let. Dále byla součástí kontroly dechová zkouška. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,03 promile alkoholu. Pozitivní výsledky vykázaly také opakované dechové zkoušky", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v sobotu 4. září kolem půl jedenácté večer v ulici Nádražní v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl šestatřicetiletý muž. Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,72 promile alkoholu a výsledek opakovaného měření byl 1,74 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Řidič nadýchal přes jedno promile
V neděli 5. září krátce před druhou hodinou ráno kontrolovali policisté v ulici Hradební v Jihlavě osobní auto Škoda. "Pětapadesátiletý řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Naměřená hodnota činila 1,10 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla pozitivní a přesáhla hranici jednoho promile", uvedla S. Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a policisté vše zadokumentovali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V rámci Muzejní a galerijní noci budou v pátek 10. září prohlídky zdarma
Muzeum Vysočiny Jihlava se společně s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě i v letošním roce zapojí do v pořadí již XVII. ročníku Festivalu muzejních nocí. Díky protikoronavirovým opatřením se naše Muzejní a galerijní noc uskuteční v netradičním termínu – v pátek 10. září.
Muzejní část zahájíme v 17:00 komentovanou prohlídkou právě končící výstavy Mezi Prahou a Káhirou. 100 let české egyptologie. Komentáře se zhostí jeden z kurátorů této výstavy Mgr. et Mgr. Lucie Vendelová Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF Univerzity Karlovy.

V 18:00 budeme s naší zooložkou RNDr. Klárou Bezděčkovou, Ph.D., putovat zoologickými expozicemi a také vyhlásíme výsledky soutěže o nejoblíbenějšího živočicha v jihlavském muzeu. Poté dojde k odhalení nových muzejních exponátů, s prezentací o jejich vzniku vystoupí jeden z realizátorů Pavel Bezděčka.

Od 19:30 se návštěvníci mohou těšit na vystoupení hudebního seskupení Tonda Vidlák kvartet. Zazní jazz v podání Antonína Vidláka, Václava Sobotky, Martina Chaloupky a Matouše Hamerníka.

Pokud nám počasí dovolí, začne ve 20:30 přednáška v exteriéru – Jihlava na fotografiích. Promítání na expoziční budovu jihlavského muzea komentuje akademický malíř Martin Kos.

A zakončení celé akce bude tradiční – na úplný závěr potěší návštěvníky autorské čtení zoologa Pavla Bezděčky na dobrou noc.

V rámci Muzejní a galerijní noci mohou návštěvníci zavítat do domu Gustava Mahlera, do jihlavského podzemí nebo na Bránu Matky Boží. Pokud bude příznivé počasí, bude možné od 20:30 pozorovat noční oblohu s členy České astronomické společnosti, pobočka Vysočina.

Vstup do jihlavského muzea a do ostatních objektů spolupracujících na této akci je zdarma! Návštěvníky jen prosíme o dodržení platných hygienických nařízení.

Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   27. 11. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021

• Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
• Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
• Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
• Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
• Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
• Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
• Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret

Středa   17. 11. 2021

• Okolí pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči bude brzy hezčí
• Naše dva 17. listopady a dnešek

Úterý   16. 11. 2021

• V japonské zahradě ve Sněžném na Žďársku můžete získat sběratelskou kartu
• Draci a adopce stromů na Skalce v Jihlavě
• Šestatřicetiletá distributorka drog skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: mladistvá dívka byla ve špatném psychickém stavu a opilá; opilý řidič boural, nadýchal tři promile
• Na místě zbourané knihovny v Okříškách vznikne místo pro odpočinek
• Státní svátek od 17 hodin a 11 minut s trikolorou a Modlitbou pro Martu v Jihlavě

Pondělí   15. 11. 2021

• Park Hrádek v Třebíči ozdobí durbachitové balvany
• Silničáři budou opravovat část Žižkovy ulice v Havlíčkově Brodě
• Olympionici se pokusili o obnovu lesů
• Výstavba protihlukové stěny podél Pávova byla dokončena
• V rámci 15. ročníku Dobrocha bylo oceněno 20 dobrovolníků
• Z policejního deníku: vandal poškodil sedm aut; celostátně hledaný muž skončil ve vězení; krádež dvaceti litrů nafty
• Teplý podzim přivedl na jihlavskou záchytku rekordní počet žen

Neděle   14. 11. 2021

• Odradky Marie Komarové ve zvukové galerii v Jihlavě
• Vernisáž výstavy Petra Švecová Atlasy A OSTROVY v jihlavské galerii
• Výstava Pod jedním nebem v jihlavské galerii nabídne tvorbu sester Jitky a Květy Válových
• Podzimní sbírka potravin v sobotu 20. listopadu
• Z policejního deníku: osmnáctiletý recidivista ukradl v obchodě parfémy; vandal poškodil osobní auto; opilý cyklista boural

Sobota   13. 11. 2021

• V Polničce si připomenou 130. výročí svěcení školy
• Policisté v noci kontrolovali auta s dřevem; osm řidičů odmítlo najet na kontrolní váhy
• Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů
• Dobrovolníci pomáhali obojživelníkům, vyčistili Hosovský rybníček od rákosí
• V jihlavských ulicích bude po setmění lépe vidět
• Jihlavský filmový klub uvede finský dokument Aalto: Architektura emocí

Pátek   12. 11. 2021

• Kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníka, který vylákal od poškozených přes jeden a půl milionu korun
• Z policejního deníku: zloděj využil nepozornosti nakupující a vytáhl ji z kabelky peněženku; policisté nabádají k opatrnosti
• Jihlava podporuje péči o předčasně narozené děti; v sobotu bude bohoslužba v Antonínově Dole, v úterý se rozzáří purpurovou barvou morový sloup
• Podzimní kolo Sbírky potravin opět i v Jihlavě v sobotu 20. listopadu
• Žáci základních škol poznávají bio potraviny zblízka; online prohlídkou pro školy je provedla Biopekárna Zemanka
• Poškození mříží na Karlově náměstí v Třebíči řeší policie; na náměstí je nyní vjezd zakázán
• Na novoměstský adventní jarmark mohou lidé přinést i dárky do krabice od bot

Čtvrtek   11. 11. 2021

• Miroslav Donutil je čestným občanem rodné Třebíče
• Den diabetu v pelhřimovské nemocnici si nenechalo ujít bezmála sto návštěvníků
• Zdeněk a Bohuslav Skořepovi mají v Malátově ulici v Jihlavě novou pamětní desku
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží přes tři tisíce; nemá nic; agresivní opilec skončil na záchytce
• Opravená venkovská synagoga v Polici získala prestižní ocenění
• Velké Meziříčí vydává stolní kalendář s obrazy malíře Eduarda Kácala

Středa   10. 11. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz