Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 7.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jedinečná nabídka pro všechny milovníky zvířat. Pracujte v táborské zoo!
Být celý den na čerstvém vzduchu mezi zvířaty, často exotickými a kriticky ohroženými, je sen nejednoho člověka. Velmi často zůstane jen u nesplněné touhy, která časem vyšumí. Všichni ti, kteří se tohoto svého snu stále nevzdali, by měli nyní zpozornět. Táborská zoologická zahrada ho dokáže splnit. Aktuálně totiž hledá hned několik nových kolegů do svého týmu.
Úplně nejblíže zvířatům se dostanou jejich ošetřovatelé a kurátoři. Na obě tyto pozice se mohou zájemci stále hlásit, výběrové řízení ještě ukončeno nebylo. „Výhodu mají zájemci s předchozí praxí v zoologické zahradě nebo se vzděláním v oboru biologie a ochrana zájmových organismů nebo speciální chovy,“ říká zástupkyně personálního sektoru ZOO Tábor Kateřina Pašková.

Spoustu času na čerstvém vzduchu v rozlehlém přírodním areálu stráví také údržbáři či pracovníci zásobování a logistiky. „Pozice je vhodná například pro lidi, kterým nyní končí letní sezónní práce. Naše zoo jim nabídne kromě adekvátního platového ohodnocení také dlouhodobou perspektivu stálého zaměstnání v jakémkoliv ročním období. Hlásit se ale může kdokoliv, kdo splňuje požadavky na danou pozici. Nebojte se a pošlete svůj životopis co nejdříve. Splnit si své sny nikdy nebylo tak lehké,“ láká zájemce o práci se zvířaty Pašková.

„Naše zvířata jsou pro nás na prvním místě. Proto jim věnujeme veškerou možnou pozornost ať už v podobě špičkové veterinární péče či prostorných a odborně navrhovaných výběhů. Do našeho týmu hledáme někoho, kdo má stejnou vášeň a péče o zvířata pro něj nebude jen prací ale posláním. Nabízíme perspektivní zaměstnání v největší jihočeské zoologické zahradě, která se zaměřuje na podporu a ochranu ohrožených druhů živočichů,“ doplňuje ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodává, že jako soukromý zaměstnavatel zoo za kvalitně odvedenou práci nabízí i nadstandardní platové ohodnocení.

Přehled všech aktuálně poptávaných pozic a konkrétní požadavky na uchazeče naleznou zájemci na webových stránkách táborské zoo https://www.zootabor.eu/vse-…

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2020 ji navštívilo 80 tisíc lidí. Nyní je otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do české krajiny. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Černý kocour z větrníku v Třebíči se jmenuje Kancimourek
Po oba prázdninové měsíce probíhala ve větrném mlýně v Třebíči dětská soutěž o jméno pro dřevěného kocourka z expozice sociálního bydlení v I. podlaží. Porota hlasováním vybrala jméno KANCIMOUREK. Vítězkou soutěže se stala desetiletá Terezka Koníčková z Jaroměřic nad Rokytnou.
Kromě tašky se suvenýry a propagačními předměty Terezka vyhrála konzumaci zákusků Třebíčský větrník ve Farní kavárně u svatého Prokopa a návštěvu expozice Cesty pro sebe a celou svoji rodinu.

Soutěže se zúčastnilo 477 dětí. Porota provedla nejprve užší výběr pěti jmen a poté hlasováním vybrala jméno KANCIMOUREK.

Větrný mlýn byl po důkladné rekonstrukci pro veřejnost otevřený letos v červnu. Tato unikátní technická památka se svými zajímavými interiérovými expozicemi přilákala do konce srpna skvělých 7.060 návštěvníků. „Máme velikou radost, že náš větrník láká především rodiny s dětmi. Takový atraktivní rodinný turistický cíl nám v Třebíči dosud chyběl," uvedla Katka Hagarová z Turistického informačního centra.

Větrný mlýn v Třebíči bude otevřený ještě do konce září.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: muž, kterého srazil vlak, utrpěl vážná zranění; krádež nářadí; agresivní opilec skončil na záchytce
Na trati mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou na Havlíčkobrodsku srazil v pondělí 6. září p poledni vlak člověka. Při střetu utrpěl zranění dvaatřicetiletý muž, který se měl pohybovat v prostoru kolejiště. Letecká záchranná služba zraněného transportovala do nemocnice. Zjišťování příčiny a okolností střetu je předmětem dalšího šetření. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Zloděj ukradl nářadí asi za 30 tisíc
Do rodinného domu v Bartoušově na Havlíčkobrodsku se v době od 22. srpna do neděle 5. září v vloupal neznámý pachatel. "Vnikl do domu, garáže a dílny, odkud ukradl mimo jiné čtyři elektrické vrtačky, motorovou pilu a další nářadí, čímž majiteli způsobil škodu kolem třiceti tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají.

Opilec ničil majetek a napadal jiné osoby, skončil na záchytce
V pondělí 6. září kolem páté hodiny odpoledne přijali policisté oznámení o opilém muži, který v jednom z domů v ulici Březinova v Jihlavě napadal jiné osoby a ničil majetek. "Policisté na místě zajistili čtyřiačtyřicetiletého muže, který nadýchal 3,36 promile alkoholu, proto jej policisté eskortovali na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Test na drogy byl u řidičky pozitivní
Policisté zastavili v pondělí 6. září kolem půl čtvrté odpoledne v ulici Pod Náspem v Pelhřimově osobní auto BMW, jehož řidičkou byla dvacetiletá žena. "Výsledek testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasila", uvedla S. Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměla a je podezřelá z přestupku na úseku dopravy.

Dechová zkouška vykázala pozitivní hodnotu
V pondělí 6. září krátce po šesté hodině ráno kontrolovali policisté v Třebíči, místní části Poušov, osobní auto Ford. "V rámci kontroly se dvaapadesátiletá řidička podrobila dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,28 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již žena pokračovat nesměla a je podezřelá z přestupku na úseku dopravy.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté kontrolovali v pondělí 6. září krátce před pátou hodinou ráno v ulici Vodárenská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda, jehož řidičem byl dvaašedesátiletý muž. "Policistům muž nadýchal 0,87 promile alkoholu, také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", informovala S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Bohatý víkend v Telči - otevřené památky, přednáška o popravách na Staroměstském náměstí či Kolečka v Lipkách
V sobotu 11. září budou v Telči od 10 do 17 hodin zdarma zpřístupněny tyto objekty - Městská galerie Hasičský dům, kostel Jména Ježíš, kostel sv. Ducha a Informační centrum ČCE pro zachování památek reformace, věž sv. Ducha s interaktivní expozicí, Jezuitská kolej - nyní Univerzitní centrum Telč, Turistické informační centrum na náměstí. Pro návštěvníky je v kostele sv. Ducha ve 13.30 hod připraven koncert staré hudby Mgr. Mirka Zadiny s přednáškou Doc. PhDr. Evy Melmukové „Osobnosti popravené 21 .6 .1621 na Staroměstském náměstí v Praze“. Pro děti je v 10.45 hod. v divadélku Domu dětí a mládeže připravena pohádka divadelního kroužku Dráčata při DDM Telč „O princezně Bublajdě“. Zpřístupněno bude i několik výstav a expozic.
Na kole dětem Vysočinou

V sobotu odstartujeme tradiční charitativní cyklojízdu Na kole dětem Vysočinou s Josefem Zimovčákem na vysokém kole.
Start pelotonu je v 10.00 hod. z náměstí Zachariáše z Hradce se starostou města Mgr. Vladimírem Brtníkem, předsedou Senátu PČR RNDr. Milošem Vystrčilem a radním Kraje Vysočina Mgr. Romanem Fabešem. Dojezd pelotonu zpět na náměstí se očekává kolem 16.30 hod. Trasa v délce 77 km zůstává tradiční, vede přes Třešť do Jihlavy a přes Batelov a Řásnou zpět do Telče a jede se společně za plného silničního provozu za doprovodu policie ČR.
Cyklojízda Na kole dětem Vysočinou je charitativní akce, která si klade za cíl přispět dobré věci, podpořit nemocné děti, přilákat cyklisty nejen z Vysočiny a ukázat známé i méně známé krásy tohoto kraje. Projekt navazuje na úspěšné akce Na kole dětem Vysočinou z let 2011 - 2020. Formou dobrovolného startovného a sponzorských darů pomůžete přispět nadačnímu fondu Na kole dětem a pediatrickému oddělení Nemocnice Jihlava.

Kolečka v Lipkách v neděli 12. září!

Druhá neděle v září bude opět patřit sportovně-zábavnému odpoledni „Kolečka v Lipkách“, která pořádají členové Spolku Javořice spolu s dobrovolníky, proběhnou letos již pojedenácté, a to 12. září od 14 hodin v památné aleji Lipky v Telči. Prezenci najdete jako vždy u stojanu s vodou na začátku aleje.
Pestrý program jsme připravili pro děti, mládež, dospělé, i pro celé rodiny. Přijeďte s kolečky jakéhokoli druhu, jedinou podmínkou je, abyste je roztáčeli vlastní silou. Vítány jsou kola, koloběžky, odstrkovadla, tříkolky, skaty a jiné boardy, inline brusle, ale i kočárky apod.
Od 14 do 15:30 hod. se můžete těšit na pravidelně obměňované soutěže zručnosti, slalom, stanoviště s různými dovednostmi, testy, kvízy a další. Od 16 hod. postupně odstartujeme oblíbené závody – dle druhu dopravního prostředku a věku závodníků.
Poté bude následovat losování o zajímavé ceny, do kterého budou jako vždy zařazeni všichni aktivní účastníci bez rozdílu věku, kteří budou mít vyplněnou kartu účastníka s absolvovanými stanovišti.
Finále bude patřit společné jízdě, která vyrazí přes město asi v 17 hod. a cílem bude dvůr hasičského záchranného sboru a telčských dobrovolných hasičů na Starém Městě. Na dvoře bude k vidění i hasičská technika. Jako novinku letos zajišťujeme stánek s drobným občerstvením – limo, káva a párek v rohlíku.

Program:
14:00 prezence (nejpozději do 15:00)
14:00 – 15:30 „kolečkové“ disciplíny a soutěže
16:00 závody, slosování soutěžních karet o ceny
17:00 společná vyjížďka s cílem na dvoře u hasičů (s prohlídkou techniky)

Podzimní vyjížďka strojů minulého tisíciletí
V neděli 12. září pořádají přátelé techniky u Muzea techniky Na Sádkách Podzimní vyjížďku strojů minulého tisíciletí s burzou.
Program:
8.00 - 10.30 hod. Burza náhradních dílů
9.30 - 10.30 hod. Sraz účastníků jízdy (vozidla do r. v. 1990)
10.30 hod. Odjezd na vyjížďku s překvapením
12.00 hod. Konec akce

Den otevřených dveří památek v Telči:

VÝSTAVY … EXPOZICE …
Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách
výstava v Městské galerii Hasičský dům
Telč 2020, kresby posluchačů výtvarného ateliéru
ČVUT Praha, Univerzitní centrum
Prstem po mapě, výtvarné práce dětí z mateřských škol z Telče, Krahulčí, Mrákotína, Nové Říše, Staré Říše, Sedlejova, Radkova a z Lesního klubu Na Větvi
výstava v mázhausu ZUŠ
Telčské podzemí s interaktivní zábavně-naučnou expozicí a peklem
Věž sv. Ducha s interaktivní expozicí
Rozhledna na Oslednicích
sobota a neděle 10 - 16 hod.
Muzeum techniky - historické automobily, motocykly, kočárky, hračky … denně 10 - 18 hod.
Telčský dům se starobylým sklepením, výstava o historii a legendách, expozice vláčků a železnic, čtyřdráhová autodráha, herna, denně 10 - 17 hod.

PAMÁTKY …
od 10.00 do 17.00 hod. - zdarma
Městská galerie Hasičský dům • kostel Jména Ježíš • kostel sv. Jakuba • kostel sv. Ducha a Informační centrum ČCE pro zachování památek reformace • věž sv. Ducha s interaktivní expozicí • Informační centrum •Jezuitská kolej – nyní Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči
Věra PEICHLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz