Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 9.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Lipničtí mají na autech samolepku inspirovanou obrazem Jaroslava Panušky
Barevná samolepka s hradem a textem „Lipnice nad Sázavou, město historické – město současné – perla Vysočiny – Panuškova inspirace – domov můj“! se v posledních dnech objevila na autech obyvatel města Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Design samolepky vytvořil lipnický občan Janek Prošek.
Malba uprostřed je známý obraz Jaroslava Panušky, který na Lipnici pobýval u spisovatele Jaroslava Haška. Pro účel samolepky se nejvíce hodilo právě toto dílo pro svou barevnost a realističnost. Srdce v pravé části znázorňuje lásku k městu a majestátní a krásný hrad. Text kolem malby měl zdůraznit, že Lipnice nedávno opustila množinu obcí a obohatila množinu měst. Jméno Jaroslava Panušky je v textu jako poděkování a z úcty k tomu, že právě jeho malba je ústředním motivem. A vnější tvar? Každý si pod ním může představit své. V názvu města je Sázava, přestože katastrem města neprotéká. Vnější tvar samolepky byl původně navržen jako vlnky na Sázavě. Ale rovněž za vnějším tvarem můžete vidět ústa nebo oko, což jsou známá sochařská díla v nedalekých lomech.

Původně vyšla samolepka v malé edici. Po vylepení první edice se mnozí začali ptát, kde se dá tato samolepka koupit, tak byla vyrobena druhá edice v počtu 80 kusů a je k zakoupení na radnici v Lipnici nad Sázavou za pětatřicet korun.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín
Odolnost Dukovan a Temelína proti záměrnému útoku, ochrana digitálních systémů, záložní řešení i nastavené procesy a řada dalších oblastí bude v listopadu součástí rozsáhlé mise Mezinárodní organizace pro atomovou energii.
Požádala o ni přímo Česká republika prostřednictvím Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Obě elektrárny už obdobnou prověrkou prošly na přelomu tisíciletí, společnost ČEZ očekává, že i letošní mezinárodní mise potvrdí původní výborné výsledky.

Jak by se jaderná elektrárna vypořádala s útokem například ozbrojeného člověka? Mohl by proniknout k citlivým zařízením? Má zabezpečené místnosti? Jsou zde nastavené procesy, jak postupovat? A zapracovaly do nich jak úřady, tak také provozovatel doporučení a nové legislativní podmínky? Tak mohou vypadat otázky expertů Mezinárodní organizace pro atomovou energii. Příprava rozsáhlé mezinárodní mise probíhá tento týden v Praze a Dukovanech. Naplno odstartuje v listopadu.

„Věřím, že se máme čím pochlubit. Za dvě desetiletí jsme vylepšili a doplnili řadu systémů fyzické ochrany, soustředíme se na kybernetickou bezpečnost. Mimořádně náročné bylo splnění podmínek nového Atomového zákona, včetně například zabezpečení životně důležitých prostor a zavedení bezpečnostních prověrek pro více než 2000 zaměstnanců a dodavatelů. Bezpečnost je nekončící příběh, ale věřím, že jsme na světové špičce, misi proto vítáme a jsem přesvědčen, že obstojíme se ctí,“ doplňuje ředitel útvaru Ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.

"Samotná prověrka zabere dva týdny, zúčastní se jí desítka mezinárodních expertů na jednotlivé oblasti, čtyři dny stráví přímo v jaderných elektrárnách. Nesoustředí se ale jen na odhalení potenciálních problémů. Výsledkem mohou být i takzvané „dobré praxe“, tedy opatření a postupy, které jsou vzorem pro všechny další provozovatele jaderných zařízení. První předběžná zjištění by měli experti poskytnout české straně v průběhu listopadu," uvedl tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Vydejte se po stopách středověkých zvířat v táborské zoo
Víte, jaké zvíře bylo ve středověku na našem území nejrozšířenější? Kdy a kde byl ve volné přírodě spatřen poslední zubr, než ho člověk vyhubil? Které exotické zvíře se dostalo až na erb významného českého rodu? Zamiřte už tuto soboru 11. září do táborské zoologické zahrady a vydejte se po stopách středověkých zvířat. Pro všechny malé rytíře bude připravena vědomostní hra, díky které se dozví spoustu zajímavostí nejen o místních zvířatech.
„Stejně jako v minulých letech i letos se zapojíme do bohatého programu Táborských setkání. Kromě vědomostní hry zaměřené na historii zvířat čekají návštěvníky také oblíbená komentovaná krmení. Konkrétně v sobotu se mohou těšit na hodování nosálů červených, které odstartuje už v 11 hodin. Hodinu po poledni budou následovat medvědi hnědí, které ve dvě hodiny vystřídají makaci jávští. Sobotní hostinu před zraky návštěvníků ve tři hodiny odpoledne uzavřou neposedné surikaty,“ láká návštěvníky mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Stále také platí akce za dvě tašky kaštanů nebo žaludů dětská vstupenka zdarma. Plody však musí být suché, zdravé a roztříděné. V žádném případě nesmí být plesnivé, to by mohlo ohrozit zdraví či dokonce život zvířat.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Výroční cenu České pohádkové akademie obdržela pelhřimovská Agentura Dobrý den
V sídle Senátu Parlamentu České republiky proběhlo oficiální zahájení Měsíce věží a rozhleden, který už desátým rokem trvá od 28. září do 28. října a je každoročně vyhlašován na podporu domácího turistického ruchu. V tomto období (nebo jen ve vybrané dny) města či hrady otevírají návštěvníkům i jinak nepřístupné věže či rozhledny. Akci předsedal pohádkový král Václav pátý, Vydra zvaný.
Součástí akce bylo rovněž vyhlášení výročních cen České pohádkové akademie, kterou mezi jinými za akci Český den s českými vlajkami z rukou krále Václava Vydry, senátora MUDr. Fialy a hraběte Valdštejna (Senát sídlí ve Valdštejnském paláci) převzal za pelhřimovskou Agenturu Dobrý den Miroslav Marek.
Český den s českými vlajkami probíhá každoročně na počest státního svátku 28. října a jeho smyslem je uvědomění si sounáležitosti, vzbuzení pocitu národní hrdosti i upozornění na způsob trávení času v rámci státních svátků. Pořadatelé z Pelhřimova mají přání, aby nešlo pouze o den volna, o den kdy se nejde do práce či do školy... Jde jim především o to, dát společně i navenek znát, že my u nás v České republice máme všichni společně svůj významný svátek.

Při této příležitosti bylo 28. října 2018 - ke 100. výročí vzniku naší republiky na popud Muzea rekordů a kuriozit vyvěšeno 225 191 červenomodrobílých vlajek. Tento údaj byl zapsán do České knihy rekordů a zřejmě už nikdy nebude překonán (jedná se o oficiálně zaregistrovaný a ověřený počet vyvěšených vlajek). Nicméně i letos Agentura Dobrý den apeluje na spoluobčany, aby (byť třeba jen ve svém okně) českou vlajku vyvěsili. Důvodů k tomu je nemálo, byť možná máme každý trochu jiný.
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: devětašedesátiletý motorkář zemřel po srážce s autem; vloupání do osobního auta - policisté apelují, nenechávejte ve voze cennosti; krádež pletiva za 60 tisíc
Při srážce osobního auta a motocyklu Harley - Davidson ve středu 8. září po 17.30 hodině mezi obcemi Rozkoš na Pelhřimovsku a Dubí na Havlíčkobrodsku zemřel devětašedesátiletý motorkář. Řidič motorky jel na obec Dubí, přičemž z dosud nezjištěných příčin přejel do protilehlé části silnice, kde došlo ke střetu s osobním vozem Opel. Následky byly fatální, motorkář přes veškerou snahu záchranářů zemřel. Silnice byla v místě nehody neprůjezdná. Zjišťování příčiny a okolností dopravní nehody je předmětem dalšího šetření. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Vloupání do vozidla
Policisté prověřují případ vloupání do vozidla, ke kterému došlo mezi čtvrtou a půl pátou odpoledne v pondělí 6. září v ulici Karlov ve Velkém Meziříčí na Žďársku. "Pachatel rozbil okno zaparkovaného vozidla Škoda, odkud následně odcizil kabelku. S tou si odnesl mimo jiné i peněženku s finanční hotovostí a platební kartou, doklady a mobilní telefon. Způsobená škoda přesáhla hranici dvaceti tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Po pachateli policisté pátrají.
V souvislosti s těmito případy policisté apelují na občany, aby ve vozidlech nenechávali viditelně odložené peněženky, mobilní telefony, notebooky, tablety, kabelky, tašky a jiné cenné věci. Osamoceně stojící vozidlo je pro pachatele snadným terčem. K vloupání do vozidla může pachatele zlákat i jakákoli jiná viditelně odložená věc. Pokud pachatel vidí ve vozidle věc, kterou se rozhodne odcizit, nebude se určitě snažit vloupat se do automobilu šetrně. Škoda, kterou poškozením vozidla způsobí, mnohdy mnohonásobně překročí cenu odcizené věci. Pachatel se krádeže dopouští za účelem zisku. Věc, kterou odcizí, rychle prodá nebo vyhodí, takže už ji s největší pravděpodobností nikdy neuvidíte. Dále je nutné myslet také na to, že při krádeži mobilního telefonu, notebooku či tabletu se může pachatel dostat k vašim soukromým komunikacím a materiálům, osobním informacím i všem dalším uloženým datům.

Krádež pletiva za šedesát tisíc
Policisté ze Světlé nad Sázavou pátrají po pachateli, který ukradl pletivo proti okusu stromků v hodnotě přes šedesát tisíc korun. K činu došlo v době od začátku června letošního roku do úterý 7. září u Mrzkovic na Havlíčkobrodsku. "Pachatel na volně přístupném pozemku v místní části zvané Na Modlenách odcizil padesát balíků kovového pletiva na oplocenky. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ nadále prověřují a po pachateli pátrají", informovala Stanislava Rázlová.

Opilec skončil na záchytce
Policisté přijali v úterý 7. září kolem desáté hodiny večer oznámení o opilém muži, který se pohyboval na ulici Brodská ve Žďáře nad Sázavou a padal na zem. "Operační důstojník na místo vyslal policejní hlídku, která zjistila, že se jedná o jednatřicetiletého muže. Ten vykazoval známky značné opilosti, nebyl schopen samostatné chůze a nesrozumitelně komunikoval. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 2,13 promile alkoholu", informovala S. Rázlová. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Na ulici ležel opilý muž
Policisté přijali ve středu 8. září krátce před devátou hodinou večer na oznámení o muži, který ležel na chodníku na ulici Nádražní v Pelhřimově. Operační důstojník na místo vyslal policejní hlídku, která zjistila, že se jedná o třiapadesátiletého muže. "Ten vykazoval známky značné opilosti, což také potvrdila dechová zkouška. Její naměřená hodnota činila 3,04 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili ve středu 8. září krátce po půl desáté dopoledne u Pocoucova na Třebíčsku vůz Volkswagen. "Jeho čtyřiačtyřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,70 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Policisté zastavili ve středu 8. září v ulici Havlíčkova v Jihlavě osobní auto Fiat, jehož řidičem byl čtyřiačtyřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška, která vykázala pozitivní výsledek. "Naměřená hodnota činila 1,51 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,49 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla S. Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem osmašedesátiletý muž
Po srážce s osobním autem na silnici první třídy mezi Krátkou Vsí a Havlíčkovým Brodem u křižovatky na obec Pohled zemřel ve čtvrtek 9. září krátce po půl šesté ráno chodec. Uvedla to mluvčí policistů na Vysočině Stanislava Rázlová.
"Podle zjištěných informací se osmašedesátiletý muž pohyboval v místě křižovatky, kde došlo ke střetu s osobním vozidlem a následně došlo ke střetu ještě s dalším osobním automobilem. Následky nehody jsou tragické a chodec vážným zraněním na místě podlehl", informovala Stanislava Rázlová.

Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému.

Zjišťování příčiny a okolností tragické dopravní nehody je předmětem dalšího šetření.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé; výrazný pokles policisté evidují u těžce zraněných osob
Policisté v Kraji Vysočina od začátku července do konce letošního roku srpna vyšetřovali celkem 878 dopravních nehod. V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny celkem 4 osoby, což je výrazný pokles ve srovnání se stejným obdobím roku 2020.
Bezprostředně při nehodě zemřeli 3 lidé a další člověk zemřel na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Loni za období letních prázdnin zemřelo na silnicích našeho kraje celkem 13 osob. Celkem 14 osob bylo při dopravních nehodách o letních prázdninách těžce zraněno – představuje to výrazný pokles o 13 těžce zraněných osob a 264 dalších účastníků bylo zraněno lehce – o 3 lehce zraněné více, což představuje mírný nárůst o jedno procento ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V 37 případech policisté při vyšetřování dopravní nehody zjistili, že některý z účastníků byl pod vlivem alkoholu. Jeden řidič byl v době nehody pod vlivem omamných a psychotropních látek.

Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a na ostatním majetku dosáhla částky 53 403 000 korun. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v období letních prázdnin patří nesprávný způsob jízdy (340 nehod), nepřiměřená rychlost (85 nehod), nedání přednosti v jízdě (63 nehod), nedodržení bezpečnostní vzdálenosti a předjíždění. Výrazný nárůst jsme zaznamenali v počtu dopravních nehod, které jsou nezaviněné řidičem - jedná se především o střety vozidla s lesní zvěří. Těchto nehod jsme za dva měsíce zadokumentovali celkem 358, což představuje celkem 40 procent z celkového počtu dopravních nehod.

Za období letních prázdnin letošního roku jsme šetřili okolnosti 52 dopravních nehod, na nichž měli účast motocyklisté, když v 32 případech motocyklisté dopravní nehodu zavinili. K žádnému úmrtí motocyklistů nedošlo, šest se těžce zranilo a 39 jich utrpělo lehké zranění. Pouze sedm motocyklistů vyvázlo z nehody bez zranění. V jednom případě policisté zjistili, že řidič motocyklu je pod vlivem alkoholu.

Od července do konce srpna dokumentujeme také 9 dopravních nehod chodců a ve čtyřech případech chodec nehodu zavinil. 7 chodců z nehody vyvázlo s lehkým zraněním. Bez zranění skončila pouze jedna nehoda.

Za letní prázdniny letošního roku jsme šetřili okolnosti 42 dopravních nehod, na nichž měli účast cyklisté, když v 30 případech cyklisté dopravní nehodu zavinili. Jeden cyklista nehodu nepřežil, dva se těžce zranili a 34 jich utrpělo lehké zranění. Pouze pět cyklistů vyvázlo z nehody bez zranění. V devíti případech policisté zjistili, že cyklista je pod vlivem alkoholu.

Právě cyklisté spolu s chodci patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu, proto se v nacházejícím období budeme věnovat v rámci běžného výkonu služby i při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích jejich kontrolám. Policisté se zaměří na to, zdali chodci používají v souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích reflexní prvky a zda cyklisté mají řádně vybavená jízdní kola, zejména s ohledem na horší viditelnost – pozdější svítání, dřívější stmívání a častěji se vyskytující mlhy, případně deštivé počasí.
Martin HRON



Zpět nahoru na obsah...

O soužití Čechů a Němců v Jihlavě a o hmyzím společenství v září v jihlavském muzeu
Program Po stopách jihlavských příběhů v prostorách Malovaného sálu muzea na Masarykově náměstí 55 v Jihlavě zahájí ve čtvrtek 16. září v 17 hodin téma Iglau - zamyšlení nad soužitím českého a německého obyvatelstva v Jihlavě v průběhu historie. V přírodovědném cyklu - Za přírodou po Jihlavě - se můžete těšit na téma Kde to v Jihlavě kvete a bzučí. Toto téma bude zpracováno formou podcastu a na YouTubovém kanále ho najdete od 23. září.
Téma Iglau bude zaměřený na německé obyvatelstvo, které bylo v historii Jihlavy velmi významné. "Podíváme se na některé historické momenty, které byly v soužití Čechů a Němců na území jihlavského jazykového ostrova důležité nebo zajímavé", informovala Dana Oberreiterová z jihlavského muzea.
Účastníci povídání se seznámí se specifiky jihlavského jazykového ostrova, bude otevřen prostor pro diskusi o soužití obyvatel Jihlavy a také bude k dispozici pracovní list a práce ve skupině.

V přírodovědném cyklu, Za přírodou po Jihlavě, se můžete těšit na téma Kde to v Jihlavě kvete a bzučí. Toto téma bude zpracováno formou podcastu na YouTubovém kanále od 23. září.
Hmyz je nejpestřejší skupina živočichů, dosud bylo popsáno kolem milionu druhů a velké množství jich ještě nejspíš čeká na objevení. V posledních letech ale odborníci opakovaně upozorňují na rychlý úbytek některých skupin. "S našimi zoology se podíváme na místa, kde můžeme v Jihlavě pozorovat ještě poměrně pestrá hmyzí společenstva. Řekneme si něco o jejich významu a o tom, jak je můžeme chránit", řekla D. Oberreiterová.
Takže se zájemci dozví, že v přírodě není malých rolí, mozaika nade vše či nenápadný půvab umírněného nepořádku.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024