Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 9.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Lipničtí mají na autech samolepku inspirovanou obrazem Jaroslava Panušky
Barevná samolepka s hradem a textem „Lipnice nad Sázavou, město historické – město současné – perla Vysočiny – Panuškova inspirace – domov můj“! se v posledních dnech objevila na autech obyvatel města Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Design samolepky vytvořil lipnický občan Janek Prošek.
Malba uprostřed je známý obraz Jaroslava Panušky, který na Lipnici pobýval u spisovatele Jaroslava Haška. Pro účel samolepky se nejvíce hodilo právě toto dílo pro svou barevnost a realističnost. Srdce v pravé části znázorňuje lásku k městu a majestátní a krásný hrad. Text kolem malby měl zdůraznit, že Lipnice nedávno opustila množinu obcí a obohatila množinu měst. Jméno Jaroslava Panušky je v textu jako poděkování a z úcty k tomu, že právě jeho malba je ústředním motivem. A vnější tvar? Každý si pod ním může představit své. V názvu města je Sázava, přestože katastrem města neprotéká. Vnější tvar samolepky byl původně navržen jako vlnky na Sázavě. Ale rovněž za vnějším tvarem můžete vidět ústa nebo oko, což jsou známá sochařská díla v nedalekých lomech.

Původně vyšla samolepka v malé edici. Po vylepení první edice se mnozí začali ptát, kde se dá tato samolepka koupit, tak byla vyrobena druhá edice v počtu 80 kusů a je k zakoupení na radnici v Lipnici nad Sázavou za pětatřicet korun.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín
Odolnost Dukovan a Temelína proti záměrnému útoku, ochrana digitálních systémů, záložní řešení i nastavené procesy a řada dalších oblastí bude v listopadu součástí rozsáhlé mise Mezinárodní organizace pro atomovou energii.
Požádala o ni přímo Česká republika prostřednictvím Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Obě elektrárny už obdobnou prověrkou prošly na přelomu tisíciletí, společnost ČEZ očekává, že i letošní mezinárodní mise potvrdí původní výborné výsledky.

Jak by se jaderná elektrárna vypořádala s útokem například ozbrojeného člověka? Mohl by proniknout k citlivým zařízením? Má zabezpečené místnosti? Jsou zde nastavené procesy, jak postupovat? A zapracovaly do nich jak úřady, tak také provozovatel doporučení a nové legislativní podmínky? Tak mohou vypadat otázky expertů Mezinárodní organizace pro atomovou energii. Příprava rozsáhlé mezinárodní mise probíhá tento týden v Praze a Dukovanech. Naplno odstartuje v listopadu.

„Věřím, že se máme čím pochlubit. Za dvě desetiletí jsme vylepšili a doplnili řadu systémů fyzické ochrany, soustředíme se na kybernetickou bezpečnost. Mimořádně náročné bylo splnění podmínek nového Atomového zákona, včetně například zabezpečení životně důležitých prostor a zavedení bezpečnostních prověrek pro více než 2000 zaměstnanců a dodavatelů. Bezpečnost je nekončící příběh, ale věřím, že jsme na světové špičce, misi proto vítáme a jsem přesvědčen, že obstojíme se ctí,“ doplňuje ředitel útvaru Ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.

"Samotná prověrka zabere dva týdny, zúčastní se jí desítka mezinárodních expertů na jednotlivé oblasti, čtyři dny stráví přímo v jaderných elektrárnách. Nesoustředí se ale jen na odhalení potenciálních problémů. Výsledkem mohou být i takzvané „dobré praxe“, tedy opatření a postupy, které jsou vzorem pro všechny další provozovatele jaderných zařízení. První předběžná zjištění by měli experti poskytnout české straně v průběhu listopadu," uvedl tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Vydejte se po stopách středověkých zvířat v táborské zoo
Víte, jaké zvíře bylo ve středověku na našem území nejrozšířenější? Kdy a kde byl ve volné přírodě spatřen poslední zubr, než ho člověk vyhubil? Které exotické zvíře se dostalo až na erb významného českého rodu? Zamiřte už tuto soboru 11. září do táborské zoologické zahrady a vydejte se po stopách středověkých zvířat. Pro všechny malé rytíře bude připravena vědomostní hra, díky které se dozví spoustu zajímavostí nejen o místních zvířatech.
„Stejně jako v minulých letech i letos se zapojíme do bohatého programu Táborských setkání. Kromě vědomostní hry zaměřené na historii zvířat čekají návštěvníky také oblíbená komentovaná krmení. Konkrétně v sobotu se mohou těšit na hodování nosálů červených, které odstartuje už v 11 hodin. Hodinu po poledni budou následovat medvědi hnědí, které ve dvě hodiny vystřídají makaci jávští. Sobotní hostinu před zraky návštěvníků ve tři hodiny odpoledne uzavřou neposedné surikaty,“ láká návštěvníky mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Stále také platí akce za dvě tašky kaštanů nebo žaludů dětská vstupenka zdarma. Plody však musí být suché, zdravé a roztříděné. V žádném případě nesmí být plesnivé, to by mohlo ohrozit zdraví či dokonce život zvířat.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Výroční cenu České pohádkové akademie obdržela pelhřimovská Agentura Dobrý den
V sídle Senátu Parlamentu České republiky proběhlo oficiální zahájení Měsíce věží a rozhleden, který už desátým rokem trvá od 28. září do 28. října a je každoročně vyhlašován na podporu domácího turistického ruchu. V tomto období (nebo jen ve vybrané dny) města či hrady otevírají návštěvníkům i jinak nepřístupné věže či rozhledny. Akci předsedal pohádkový král Václav pátý, Vydra zvaný.
Součástí akce bylo rovněž vyhlášení výročních cen České pohádkové akademie, kterou mezi jinými za akci Český den s českými vlajkami z rukou krále Václava Vydry, senátora MUDr. Fialy a hraběte Valdštejna (Senát sídlí ve Valdštejnském paláci) převzal za pelhřimovskou Agenturu Dobrý den Miroslav Marek.
Český den s českými vlajkami probíhá každoročně na počest státního svátku 28. října a jeho smyslem je uvědomění si sounáležitosti, vzbuzení pocitu národní hrdosti i upozornění na způsob trávení času v rámci státních svátků. Pořadatelé z Pelhřimova mají přání, aby nešlo pouze o den volna, o den kdy se nejde do práce či do školy... Jde jim především o to, dát společně i navenek znát, že my u nás v České republice máme všichni společně svůj významný svátek.

Při této příležitosti bylo 28. října 2018 - ke 100. výročí vzniku naší republiky na popud Muzea rekordů a kuriozit vyvěšeno 225 191 červenomodrobílých vlajek. Tento údaj byl zapsán do České knihy rekordů a zřejmě už nikdy nebude překonán (jedná se o oficiálně zaregistrovaný a ověřený počet vyvěšených vlajek). Nicméně i letos Agentura Dobrý den apeluje na spoluobčany, aby (byť třeba jen ve svém okně) českou vlajku vyvěsili. Důvodů k tomu je nemálo, byť možná máme každý trochu jiný.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: devětašedesátiletý motorkář zemřel po srážce s autem; vloupání do osobního auta - policisté apelují, nenechávejte ve voze cennosti; krádež pletiva za 60 tisíc
Při srážce osobního auta a motocyklu Harley - Davidson ve středu 8. září po 17.30 hodině mezi obcemi Rozkoš na Pelhřimovsku a Dubí na Havlíčkobrodsku zemřel devětašedesátiletý motorkář. Řidič motorky jel na obec Dubí, přičemž z dosud nezjištěných příčin přejel do protilehlé části silnice, kde došlo ke střetu s osobním vozem Opel. Následky byly fatální, motorkář přes veškerou snahu záchranářů zemřel. Silnice byla v místě nehody neprůjezdná. Zjišťování příčiny a okolností dopravní nehody je předmětem dalšího šetření. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Vloupání do vozidla
Policisté prověřují případ vloupání do vozidla, ke kterému došlo mezi čtvrtou a půl pátou odpoledne v pondělí 6. září v ulici Karlov ve Velkém Meziříčí na Žďársku. "Pachatel rozbil okno zaparkovaného vozidla Škoda, odkud následně odcizil kabelku. S tou si odnesl mimo jiné i peněženku s finanční hotovostí a platební kartou, doklady a mobilní telefon. Způsobená škoda přesáhla hranici dvaceti tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Po pachateli policisté pátrají.
V souvislosti s těmito případy policisté apelují na občany, aby ve vozidlech nenechávali viditelně odložené peněženky, mobilní telefony, notebooky, tablety, kabelky, tašky a jiné cenné věci. Osamoceně stojící vozidlo je pro pachatele snadným terčem. K vloupání do vozidla může pachatele zlákat i jakákoli jiná viditelně odložená věc. Pokud pachatel vidí ve vozidle věc, kterou se rozhodne odcizit, nebude se určitě snažit vloupat se do automobilu šetrně. Škoda, kterou poškozením vozidla způsobí, mnohdy mnohonásobně překročí cenu odcizené věci. Pachatel se krádeže dopouští za účelem zisku. Věc, kterou odcizí, rychle prodá nebo vyhodí, takže už ji s největší pravděpodobností nikdy neuvidíte. Dále je nutné myslet také na to, že při krádeži mobilního telefonu, notebooku či tabletu se může pachatel dostat k vašim soukromým komunikacím a materiálům, osobním informacím i všem dalším uloženým datům.

Krádež pletiva za šedesát tisíc
Policisté ze Světlé nad Sázavou pátrají po pachateli, který ukradl pletivo proti okusu stromků v hodnotě přes šedesát tisíc korun. K činu došlo v době od začátku června letošního roku do úterý 7. září u Mrzkovic na Havlíčkobrodsku. "Pachatel na volně přístupném pozemku v místní části zvané Na Modlenách odcizil padesát balíků kovového pletiva na oplocenky. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ nadále prověřují a po pachateli pátrají", informovala Stanislava Rázlová.

Opilec skončil na záchytce
Policisté přijali v úterý 7. září kolem desáté hodiny večer oznámení o opilém muži, který se pohyboval na ulici Brodská ve Žďáře nad Sázavou a padal na zem. "Operační důstojník na místo vyslal policejní hlídku, která zjistila, že se jedná o jednatřicetiletého muže. Ten vykazoval známky značné opilosti, nebyl schopen samostatné chůze a nesrozumitelně komunikoval. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 2,13 promile alkoholu", informovala S. Rázlová. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Na ulici ležel opilý muž
Policisté přijali ve středu 8. září krátce před devátou hodinou večer na oznámení o muži, který ležel na chodníku na ulici Nádražní v Pelhřimově. Operační důstojník na místo vyslal policejní hlídku, která zjistila, že se jedná o třiapadesátiletého muže. "Ten vykazoval známky značné opilosti, což také potvrdila dechová zkouška. Její naměřená hodnota činila 3,04 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili ve středu 8. září krátce po půl desáté dopoledne u Pocoucova na Třebíčsku vůz Volkswagen. "Jeho čtyřiačtyřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,70 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Policisté zastavili ve středu 8. září v ulici Havlíčkova v Jihlavě osobní auto Fiat, jehož řidičem byl čtyřiačtyřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška, která vykázala pozitivní výsledek. "Naměřená hodnota činila 1,51 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,49 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla S. Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem osmašedesátiletý muž
Po srážce s osobním autem na silnici první třídy mezi Krátkou Vsí a Havlíčkovým Brodem u křižovatky na obec Pohled zemřel ve čtvrtek 9. září krátce po půl šesté ráno chodec. Uvedla to mluvčí policistů na Vysočině Stanislava Rázlová.
"Podle zjištěných informací se osmašedesátiletý muž pohyboval v místě křižovatky, kde došlo ke střetu s osobním vozidlem a následně došlo ke střetu ještě s dalším osobním automobilem. Následky nehody jsou tragické a chodec vážným zraněním na místě podlehl", informovala Stanislava Rázlová.

Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému.

Zjišťování příčiny a okolností tragické dopravní nehody je předmětem dalšího šetření.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé; výrazný pokles policisté evidují u těžce zraněných osob
Policisté v Kraji Vysočina od začátku července do konce letošního roku srpna vyšetřovali celkem 878 dopravních nehod. V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny celkem 4 osoby, což je výrazný pokles ve srovnání se stejným obdobím roku 2020.
Bezprostředně při nehodě zemřeli 3 lidé a další člověk zemřel na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Loni za období letních prázdnin zemřelo na silnicích našeho kraje celkem 13 osob. Celkem 14 osob bylo při dopravních nehodách o letních prázdninách těžce zraněno – představuje to výrazný pokles o 13 těžce zraněných osob a 264 dalších účastníků bylo zraněno lehce – o 3 lehce zraněné více, což představuje mírný nárůst o jedno procento ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V 37 případech policisté při vyšetřování dopravní nehody zjistili, že některý z účastníků byl pod vlivem alkoholu. Jeden řidič byl v době nehody pod vlivem omamných a psychotropních látek.

Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a na ostatním majetku dosáhla částky 53 403 000 korun. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v období letních prázdnin patří nesprávný způsob jízdy (340 nehod), nepřiměřená rychlost (85 nehod), nedání přednosti v jízdě (63 nehod), nedodržení bezpečnostní vzdálenosti a předjíždění. Výrazný nárůst jsme zaznamenali v počtu dopravních nehod, které jsou nezaviněné řidičem - jedná se především o střety vozidla s lesní zvěří. Těchto nehod jsme za dva měsíce zadokumentovali celkem 358, což představuje celkem 40 procent z celkového počtu dopravních nehod.

Za období letních prázdnin letošního roku jsme šetřili okolnosti 52 dopravních nehod, na nichž měli účast motocyklisté, když v 32 případech motocyklisté dopravní nehodu zavinili. K žádnému úmrtí motocyklistů nedošlo, šest se těžce zranilo a 39 jich utrpělo lehké zranění. Pouze sedm motocyklistů vyvázlo z nehody bez zranění. V jednom případě policisté zjistili, že řidič motocyklu je pod vlivem alkoholu.

Od července do konce srpna dokumentujeme také 9 dopravních nehod chodců a ve čtyřech případech chodec nehodu zavinil. 7 chodců z nehody vyvázlo s lehkým zraněním. Bez zranění skončila pouze jedna nehoda.

Za letní prázdniny letošního roku jsme šetřili okolnosti 42 dopravních nehod, na nichž měli účast cyklisté, když v 30 případech cyklisté dopravní nehodu zavinili. Jeden cyklista nehodu nepřežil, dva se těžce zranili a 34 jich utrpělo lehké zranění. Pouze pět cyklistů vyvázlo z nehody bez zranění. V devíti případech policisté zjistili, že cyklista je pod vlivem alkoholu.

Právě cyklisté spolu s chodci patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu, proto se v nacházejícím období budeme věnovat v rámci běžného výkonu služby i při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích jejich kontrolám. Policisté se zaměří na to, zdali chodci používají v souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích reflexní prvky a zda cyklisté mají řádně vybavená jízdní kola, zejména s ohledem na horší viditelnost – pozdější svítání, dřívější stmívání a častěji se vyskytující mlhy, případně deštivé počasí.
Martin HRONZpět nahoru na obsah...

O soužití Čechů a Němců v Jihlavě a o hmyzím společenství v září v jihlavském muzeu
Program Po stopách jihlavských příběhů v prostorách Malovaného sálu muzea na Masarykově náměstí 55 v Jihlavě zahájí ve čtvrtek 16. září v 17 hodin téma Iglau - zamyšlení nad soužitím českého a německého obyvatelstva v Jihlavě v průběhu historie. V přírodovědném cyklu - Za přírodou po Jihlavě - se můžete těšit na téma Kde to v Jihlavě kvete a bzučí. Toto téma bude zpracováno formou podcastu a na YouTubovém kanále ho najdete od 23. září.
Téma Iglau bude zaměřený na německé obyvatelstvo, které bylo v historii Jihlavy velmi významné. "Podíváme se na některé historické momenty, které byly v soužití Čechů a Němců na území jihlavského jazykového ostrova důležité nebo zajímavé", informovala Dana Oberreiterová z jihlavského muzea.
Účastníci povídání se seznámí se specifiky jihlavského jazykového ostrova, bude otevřen prostor pro diskusi o soužití obyvatel Jihlavy a také bude k dispozici pracovní list a práce ve skupině.

V přírodovědném cyklu, Za přírodou po Jihlavě, se můžete těšit na téma Kde to v Jihlavě kvete a bzučí. Toto téma bude zpracováno formou podcastu na YouTubovém kanále od 23. září.
Hmyz je nejpestřejší skupina živočichů, dosud bylo popsáno kolem milionu druhů a velké množství jich ještě nejspíš čeká na objevení. V posledních letech ale odborníci opakovaně upozorňují na rychlý úbytek některých skupin. "S našimi zoology se podíváme na místa, kde můžeme v Jihlavě pozorovat ještě poměrně pestrá hmyzí společenstva. Řekneme si něco o jejich významu a o tom, jak je můžeme chránit", řekla D. Oberreiterová.
Takže se zájemci dozví, že v přírodě není malých rolí, mozaika nade vše či nenápadný půvab umírněného nepořádku.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   25. 10. 2021

• Jakub Marek: Podzemí češtiny skrývá souvislosti, které nám pomohou pochopit svět i sebe sama
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě se připojuje ke kampani Movember; i letos nabídne bezplatné vyšetření prostaty a veřejnou holírnu
• Z policejního deníku: opilý muž napadal svoji matku; zloděj se vloupal do chatky, ukradl třeba propanbutanové lahve

Neděle   24. 10. 2021

• Policie hledá bílé nákladní auto značky MAN, po střetu s chodcem, který zemřel, má poškozenou levou přední část vozu
• Neznámý řidič srazil v noci na silnici I/38 mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí chodce, ten zemřel; policie hledá svědky
• Z policejního deníku: řidič po bouračce z místa nehody utekl; agresivní opilec skončil na záchytce
• Přednáška Co přinesl obchvat představí rudní mlýn na Stříbrném potoce a pracovní tábor Štrauchovna u Havlíčkova Brodu
• V Malátově ulici v Jihlavě je nová pamětní deska

Sobota   23. 10. 2021

• Zoologická zahrada v Jihlavě odchovala dvaadvacet mláďat irbisů; dnes mají svátek
• Výstava obrazů Ladislava Šauera v hale zemědělské školy v Bystřici nad Pernštejnem
• Pamětní deska v Havlíčkově ulici připomene jihlavského rodáka a vlastence Jindřicha Kartůska

Pátek   22. 10. 2021

• Na dálnici D1 u Měřína hořelo osobní auto, škoda je 300 tisíc korun
• V jihlavské nemocnici budou od pondělí zakázané návštěvy; výjimku mají pacienti v paliativní péči a dětské oddělení
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta věci za 70 tisíc; žena z Třebíčska odešla z domova, nalezena byla ve Velkém Meziříčí
• Kašny na Masarykově náměstí v Jihlavě se opravují a konzervují
• Dobrovolníci z Dukovan pomáhali s obnovou lesa na Vysočině

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Čerstvě upečený kváskový chléb zavoněl Jadernou elektrárnou Dukovany
• Dvacetiletá tradice sázení stromků pro malé občánky umožnila v Pelhřimově výsadbu tisícovky stromků
• Ochrana a monitoring motáků lužních na Třebíčsku v roce 2021
• Hasiči kvůli větru odklízeli popadané stromy, na čtyři domácností na Vysočině je bez proudu
• Silničáři mají ve skladech 40 procent posypové soli, během listopadu bude plno po střechy skladů
• Pošta připravuje v Třebíči výrazné změny
• Z policejního deníku: poškození nápojového automatu; krádež jízdního kola; agresivní opilá žena skončila na záchytce
• Charitní kamion potěšil Ukrajinu
• Na obchvatu Velkého Meziříčí se letos stalo devět nehod
• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021