Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 10.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za 50 tisíc; krádež motocyklu Jawa Babeta
Vloupání do domu a krádež finanční hotovosti, šperků a motorové pily vyšetřují policisté ze Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kdy se v úterý 7. září v Bohumilicích mezi půl desátou dopoledne a polednem vloupal do rodinného domu neznámý zloděj a způsobil škodu přes padesát tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli nadále pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Krádež motocyklu
Policisté z Humpolce pátrají po pachateli, který v době od večerních hodin neděle 5. září do páté hodiny večer následujícího dne v obci Hořice na Pelhřimovsku z přístupného pozemku u domu ukradl motocykl. "Pachatel odcizil motocykl Jawa Babeta, zaparkovanou na pozemku, čímž majiteli způsobil škodu kolem pěti tisíc korun. Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Případ prošetřují jako přestupek proti majetku", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Drogy za volantem
Policisté zastavili ve čtvrtek 9. září krátce před desátou hodinou dopoledne v ulici Za náspem v Pelhřimově osobní auto Peugeot, jehož řidičem byl šestatřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla S. Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Policisté z Velkého Meziříčí zastavili ve čtvrtek 9. září krátce před desátou hodinou večer u Moravce na Žďársku osobní auto Toyota. "Dvaatřicetiletý řidič vozidla se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,72 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Dále policisté zjistili, že muž nemá platný řidičský průkaz. Další jízdu mu zakázali a vše zadokumentovali. Muž je podezřelý z přestupků na úseku dopravy, kterými se bude dále zabývat příslušný správní orgán", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté žádají o pomoc svědky nehody na Havlíčkobrodsku, při které zemřel osmašedesátiletý chodec
Ve čtvrtek 9. září kolem půl šesté ráno přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici první třídy mezi obcemi Krátká Ves a Havlíčkův Brod. Obracíme se na svědky dopravní nehody a řidiče disponující palubní kamerou, která nehodu zaznamenala, aby se přihlásili na linku 158. V místě křižovatky u obce Pohled se před půl šestou ráno pohyboval osmašedesátiletý muž a došlo zde ke střetu s osobním vozidlem Volvo a následně s vozidlem Škoda, jedoucích ve směru od Ždírce nad Doubravou směrem na Havlíčkův Brod. Následky nehody byly tragické a osmašedesátiletý chodec vážným zraněním na místě podlehl.
Policisté u obou řidičů osobních vozidel provedli dechové zkoušky, které byly negativní. U zemřelého chodce byla nařízena soudní pitva.

Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranné systému a dále byl na místo události vyslán kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování. Policisté místo nehody důkladně ohledali.

V rámci dalšího prověřování, zjišťování příčiny, okolností a stanovení nehodového děje, se kriminalisté obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci. Uvítali by případné svědky této dopravní nehody, a dále informace od řidičů, kteří mají ve svých vozidlech palubní kamery, které mohly zachytit průběh samotné nehody, případně okolnosti, které jí předcházely. V případě, že můžete poskytnout jakékoliv informace k uvedené události, přihlaste se na tísňové lince 158.
Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Záchranáři ve Velkém Meziříčí představili třeba ukázku simulované dopravní nehody motorkáře
Ve čtvrtek 9. září 2021 se na náměstí ve Velkém Meziříčí uskutečnila tradiční akce pod názvem Den záchranářů. V nabitém dopoledním programu, kterému přálo krásné slunečné počasí, se divákům ze základních a mateřských škol a široké veřejnosti představily všechny složky Integrovaného záchranného systému - záchranka, policie i hasiči. Nechybělo ani stanoviště dopravní prevence BESIP.
Vedení Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, ředitelku Ing. Vladislavu Filovou, zastupoval a reprezentoval náměstek LPP MUDr. Petr Novotný, který hned v úvodu všechny přihlížející pozdravil. Pro letošní ročník si naši záchranáři, ve spolupráci s kolegy z HZS, připravili ukázku simulované dopravní nehody motorkáře. Náš figurant vyrazil nalehko v džínách a tričku. Helmu sice měl, ale ta ho bohužel neochránila před závažným poraněním páteře. "Chtěli jsme divákům a hlavně dětem ukázat, co se může stát, když podcení použití bezpečnostních prvků, jako je kvalitní oblečení a ochrana, například při jízdě na motorce, na kole či koloběžce," říká primář Michal Pačiska. Současně jsme ukázali i spolupráci výjezdových skupin RZP a RV v moderním setkávacím systému lékařských a nelékařských posádek a složek IZS. "Doufáme, že si naši prezentaci diváci nejen užili, ale že se z ní i poučí a my těchto závažných úrazů budeme muset řešit co nejméně," dodává lékař.

Ukázky své práce předvedli na náměstí ve Velkém Meziříčí také příslušníci Hasičského záchranného sboru a policisté se cvičenými psy.

Po skončení akce si mohli diváci prohlédnout vybavení vozů jednotlivých složek IZS a také Městské policie. V našem stánku pak měli možnost vyzkoušet si resuscitaci u dítěte i dospělé osoby a nechyběla ani prezentace imobilizačních a transportních pomůcek, například páteřní scoop rám nebo vakuová matrace, kterou si děti se zájmem otestovali na "vlastní kůži".
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...

V Golčově Jeníkově shořela dřevěná chata, nikdo nebyl zraněn
V Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku vzplála ve čtvrtek 9. září před pátou hodinou odpoledne dřevěná chata. Požár se obešel beze škody, nikdo nebyl zraněn.
"Na likvidaci požáru chaty o rozměrech 5x7 metrů nasadili hasiči několik vodních proudů. Před šestou hodinou v podvečer se hasičům podařilo zcela zlikvidovat. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda požárem nevznikla. Příčina vzniku požáru se vyšetřuje", informovala mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Na místě požáru zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Havlíčkově Brodě, Ledči nad Sázavou a Čáslavi společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Golčova Jeníkova.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede řecký film o tak trochu jiné pandemii Jabka
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 13. září od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Jabka. Proč během celosvětové pandemie nenatočit film o tak trochu jiné pandemii? Pandemii, kdy lidé bez důvodu přicházejí o paměť. Pod dohledem psychologů a lékařů si tak musí budovat novou identitu. Amnézie postihne i Arise, muže ve středním věku. Ten tak začíná podstupovat terapii, která mu má otevřít novou životní perspektivu.
Uprostřed celosvětové pandemie způsobující náhlou ztrátu paměti se třicátník Aris ocitne v léčebném programu, který má pomoci vytvořit nikým nehledaným pacientům novou identitu. Každodenně jsou mu zadávány úkoly na kazetách, aby si mohl tvořit nové myšlenky a zaznamenávat je na kameru; Aris tak znovu vklouzne do běžného života a potká Annu, ženu, která se také léčí. Pomocí napůl vážných, napůl komických, podivných surreálných obrazů splétá řecký autor a režisér Christos Nikou okouzlující úvahu o paměti, identitě a ztrátě. Zkoumá, jak se může společnost postavit k nezvratné epidemii skrze příběh jednoho muže o znovuobjevení sebe sama.

Scénář a režie: Christos Nikou
Kamera: Bartosz Swiniarski
Hudba: Alexander Voulgaris
Produkce: Iraklis Mavroidis, Christos Nikou, Angelos Venetis, Mariusz Włodarski
Hrají: Aris Servetalis, Sofia Georgovassili, Anna Kalaitzidou, Kostas Laskos, Babis Makridis, Alexandra Aidini a další

Jabka
(Mila)
Řecko/Polsko/Slovinsko, 2020, DCP, barevný, řecky, české titulky, 90 minut


- red -Zpět nahoru na obsah...

Ptákům i zajícům se lépe daří v menších polích. Česká to nejsou!
Vyšší druhová rozmanitost ptáků a jejich početnost souvisí s velikostí půdních bloků. Ukazuje to výzkum vědců v příhraničních oblastech Česka a Rakouska. Odborníci zjistili, že v Rakousku je bohatší zastoupení ptáků. Vědci ve studii také navrhují ochranná opatření, která by pomohla biodiverzitě i proti erozi.
Vědci porovnávali velikost polních celků a jejich strukturu s početností a druhovou skladbou polních ptáků. Pomocí dvou nezávislých souborů dat zjistili 1,5krát vyšší početnost a druhovou bohatost ptáků v zemědělské krajině v Rakousku ve srovnání s Českou republikou.

„Většina druhů polních ptáků byla v Rakousku výrazně početnější, přičemž největší rozdíly byly nalezeny například u skřivana polního, strnada obecného, špačka obecného, tedy u ikonických druhů zemědělské krajiny s dlouhodobým poklesem početnosti v celé Evropě,“ říká Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a České společnosti ornitologické.

Ztráta pestré krajiny
Homogenizace, tedy ztráta různorodosti krajiny, je považována za zásadní proces, který ovlivňuje biologickou rozmanitost zemědělské krajiny. Nicméně není to proces jediný. Následná modernizace a chemizace zemědělství problém s úbytkem biodiverzity ještě prohlubuje. Oddělit účinky homogenizace od ostatních vlivů prostředí, jako je různé zastoupení krajinných prvků (například remízky či křovinaté koridory) či celková rozloha polí v krajině, je však obtížné a testuje se jen zřídka.

„Tato studie si dala za cíl porovnat ptačí společenstva zemědělské půdy ve dvou přeshraničních regionech, které mají podobný podíl orné půdy a krajinných prvků, ale výrazně se liší ve velikosti polních celků,“ vysvětluje Martin Šálek.

V sousedním Rakousku dodnes fungují soukromé farmy a hospodaří se na menších polích. Naopak Česko je absolutním evropským rekordmanem ve velikosti polních celků, 57 % orné půdy je v blocích o velikosti nad 20 hektarů. Z tohoto důvodu je česko-rakouské příhraničí i nyní, více než 30 let po pádu železné opony, ideálním prostorem pro zkoumání vlivu homogenizace krajiny na její biodiverzitu.

„Z našich výsledků je zřejmé, že negativní vliv kolektivizace české krajiny má vliv nejenom na ptáky, ale na celkovou biodiverzitu zemědělské krajiny,“ říká Martin Šálek. „Vliv velkých polních celků i na další druhy v zemědělské krajině demonstruje také naše předchozí studie, která prokázala, že populační hustota zajíce polního byla 3,8–9,6x vyšší v Rakousku než v různých regionech České republiky.“

Velké lány českého rekordmana
Po nástupu komunismu v Československu v roce 1948 došlo k zásadní proměně zemědělské krajiny. Z drobných polí do velikosti 0,25 ha vznikaly obrovské lány o rozloze až několik desítek hektarů, které měly usnadnit obdělávání a management půdy. Scelování polních celků vedlo k zániku mezí, polních cest, alejí, křovinatých a lesnatých koridorů a z původně pestré a mozaikovité krajiny se tak stala homogenní krajina. Česká pole jsou teď největšími polními celky v Evropě.

Za pestrost i proti erozi
Výsledky studie mají důležitý aplikovaný potenciál. „Rozdělením velkých lánů do menších polí, například polními mezemi, biopásy či křovinatými koridory, můžeme výrazně přispět k podpoře biologické rozmanitosti, ale i různých ekosystémových služeb či zadržování vody v krajině,“ říká Martin Šálek. „Jednou z možností může být větší a dlouhodobější finanční podpora zemědělské produkce pro zemědělské subjekty hospodařící na drobných polích s vyšším zastoupením krajinných prvků,“ vyjmenovává vědec možná řešení. Tato opatření nejen biodiverzitě zemědělské krajiny pomůžou, ale mohou přispět i ke snížení eroze půdy. Na výzkumu, který vedli badatelé Ústavu biologie obratlovců AV ČR, spolupracovali vědci z pěti institucí. Studii zveřejnil časopis Agriculture, Ecosystems and Environment.

Podpora intenzivního zemědělství navzdory snahám o změnu
Snaha odborníků o změnu v rámci Společné zemědělské politiky v Evropské unii již přinesla drobná zlepšení i pro Českou republiku, např. omezení produkce jedné plodiny na souvislé ploše maximálně na 30 ha a povinný podíl minimálních 4 % neproduktivních ploch.

„Bohužel, současný návrh Společné zemědělské politiky Evropské unie na příštích sedm let bude nadále podporovat přístup intenzivního zemědělství, který dále povede k masivnímu úbytku biologické rozmanitosti,“ podotýká Martin Šálek.

„Sice omezení produkce jedné plodiny na souvislé ploše maximálně na 30 ha povede k rozčlenění lánů, což je posun k lepšímu, ale takto veliká pole stále moc potenciálu pro biologickou rozmanitost nenabízejí. Stejně tak povinný podíl minimálních 4 % neproduktivních ploch je žalostně málo pro podporu biodiverzity.“

Snahou odborníků z České společnosti ornitologické je nyní návrh motivačního ekoschématu, například s bonifikací za snížení výměry polí, navýšením počtu pěstovaných plodin a s omezením používání chemie. „Nicméně polní ptáci i naše budoucí generace si zaslouží mnohem ambicióznější plán a rychlou nápravu intenzivního obhospodařování zemědělské krajiny, která stále trpí důsledkem kolektivizace,“ uzavírá Martin Šálek.

Téma biodiverzity je velmi důležité. Je součástí Strategie AV21, která jeho výzkum a popularizaci hradí v rámci programu Záchrana a obnova krajiny; konkrétně jde o téma Biodiverzita kulturní krajiny, jež vedou Martin Šálek a Alena Fornůsková z Ústavu biologie obratlovců AV ČR ve spolupráci s Karlem Tejovským z Biologického centra AV ČR.
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021

• Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
• Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
• Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
• Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
• Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
• Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
• Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret

Středa   17. 11. 2021

• Okolí pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči bude brzy hezčí
• Naše dva 17. listopady a dnešek

Úterý   16. 11. 2021

• V japonské zahradě ve Sněžném na Žďársku můžete získat sběratelskou kartu
• Draci a adopce stromů na Skalce v Jihlavě
• Šestatřicetiletá distributorka drog skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: mladistvá dívka byla ve špatném psychickém stavu a opilá; opilý řidič boural, nadýchal tři promile
• Na místě zbourané knihovny v Okříškách vznikne místo pro odpočinek
• Státní svátek od 17 hodin a 11 minut s trikolorou a Modlitbou pro Martu v Jihlavě

Pondělí   15. 11. 2021

• Park Hrádek v Třebíči ozdobí durbachitové balvany
• Silničáři budou opravovat část Žižkovy ulice v Havlíčkově Brodě
• Olympionici se pokusili o obnovu lesů
• Výstavba protihlukové stěny podél Pávova byla dokončena
• V rámci 15. ročníku Dobrocha bylo oceněno 20 dobrovolníků
• Z policejního deníku: vandal poškodil sedm aut; celostátně hledaný muž skončil ve vězení; krádež dvaceti litrů nafty
• Teplý podzim přivedl na jihlavskou záchytku rekordní počet žen

Neděle   14. 11. 2021

• Odradky Marie Komarové ve zvukové galerii v Jihlavě
• Vernisáž výstavy Petra Švecová Atlasy A OSTROVY v jihlavské galerii
• Výstava Pod jedním nebem v jihlavské galerii nabídne tvorbu sester Jitky a Květy Válových
• Podzimní sbírka potravin v sobotu 20. listopadu
• Z policejního deníku: osmnáctiletý recidivista ukradl v obchodě parfémy; vandal poškodil osobní auto; opilý cyklista boural

Sobota   13. 11. 2021

• V Polničce si připomenou 130. výročí svěcení školy
• Policisté v noci kontrolovali auta s dřevem; osm řidičů odmítlo najet na kontrolní váhy
• Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů
• Dobrovolníci pomáhali obojživelníkům, vyčistili Hosovský rybníček od rákosí
• V jihlavských ulicích bude po setmění lépe vidět
• Jihlavský filmový klub uvede finský dokument Aalto: Architektura emocí

Pátek   12. 11. 2021

• Kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníka, který vylákal od poškozených přes jeden a půl milionu korun
• Z policejního deníku: zloděj využil nepozornosti nakupující a vytáhl ji z kabelky peněženku; policisté nabádají k opatrnosti
• Jihlava podporuje péči o předčasně narozené děti; v sobotu bude bohoslužba v Antonínově Dole, v úterý se rozzáří purpurovou barvou morový sloup
• Podzimní kolo Sbírky potravin opět i v Jihlavě v sobotu 20. listopadu
• Žáci základních škol poznávají bio potraviny zblízka; online prohlídkou pro školy je provedla Biopekárna Zemanka
• Poškození mříží na Karlově náměstí v Třebíči řeší policie; na náměstí je nyní vjezd zakázán
• Na novoměstský adventní jarmark mohou lidé přinést i dárky do krabice od bot

Čtvrtek   11. 11. 2021

• Miroslav Donutil je čestným občanem rodné Třebíče
• Den diabetu v pelhřimovské nemocnici si nenechalo ujít bezmála sto návštěvníků
• Zdeněk a Bohuslav Skořepovi mají v Malátově ulici v Jihlavě novou pamětní desku
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží přes tři tisíce; nemá nic; agresivní opilec skončil na záchytce
• Opravená venkovská synagoga v Polici získala prestižní ocenění
• Velké Meziříčí vydává stolní kalendář s obrazy malíře Eduarda Kácala

Středa   10. 11. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz