Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 16.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
Zpátky ke kořenům. Tak se jmenuje akce, kterou v neděli 3. října od 13 do 17 hodin pořádá ekocentrum Baliny u Velkého Meziříčí na Žďársku. Věnovat se bude kořenům všeho druhu. Kořeny budou zkoumány i ochutnávány, bude se s nimi tvořit. Účastníky čekají kořeny pěstovaných i planých rostlin. Ale to není vše.
"Jsou i kořeny, které nejsou vidět, ale pro všechny jsou nepostradatelné. Táhnou se za námi do daleké historie a v podstatě určují, jací jsme. Kdo o ně přijde, komu je zlý osud zpřetrhá, je mu ouvej. A o tom všem bude podzimní odpoledne v Balinách", uvedl za pořadatele Jan Uher.

Odpoledne rodinám s dětmi zpříjemní nápadité občerstvení i živá hudba.

Baliny – areál pro zahradní terapii sídlí v zemědělské usedlosti uprostřed přírodního parku Balinské údolí v malé obci Baliny nedaleko Velkého Meziříčí. Podstatná část usedlosti byla nákladně zrekonstruována. Bezbariérový prostor sestává z učebny, sálu a rozsáhlé zážitkové zahrady, která reflektuje specifické potřeby lidí s handicapem. Ekocentrum nabízí jednodenní programy pro mateřské a základní školy včetně programů pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
Za rok bude elektricky cestovat už 75% cestujících v jihlavské MHD. První část nového trolejového vedení na ulicích Havlíčkova a Pražská je hotová a ještě letos začne hlavní investice do elektrifikace severu Jihlavy.
Dopravní podnik města Jihlavy ve čtvrtek odpoledne převzal od zhotovitele dokončenou stavbu trolejového vedení na kruhové křižovatce ulic Havlíčkova – Pražská. Slavnostní zahájení provozu této trati se uskuteční v neděli 19. září 2021 během oslav Evropského týdne mobility, kdy se uskuteční také retrojízdy historickými vozidly a jízdné v MHD bude zdarma. Dopravní podnik města Jihlavy zároveň veřejně představí rozšíření trolejové trasy na Bedřichov a do Pávova. Po trase budoucí trati pojedou parciální trolejbusy, ve kterých lidé uslyší komentář s podrobným představením nové investice.

Velké investiční akci za bezmála 130 milionů korun bez DPH, předcházela rekonstrukce trolejí na okružní křižovatce ulic Havlíčkova a Pražská. Zde dosáhla investice částky 6,9 mil korun bez DPH. Kromě trolejí bylo nutné vyměnit i sloupy. Díky opravě bude umožněno i přímé vedení trolejbusů z Masarykova nám. ke Kauflandu, které nyní objíždějí trasu po Třídě Legionářů a ulicí Fritzovou. „Kruhový objezd je totiž koncipován jako všesměrový, což po dokončení trolejí na Bedřichov umožní zavést nové trolejbusové linky G a H,“ říká předseda představenstva DPMJ Radim Rovner.

Za rok trolejbusem až do Antonínova Dolu

Předmětem vlastní stavby, která začne na podzim letošního roku, bude vybudování nové trolejbusové trati v severní části města, která umožní využití bezemisní dopravy v lokalitě Bedřichova a propojení města s průmyslovou zónou s potenciálem obsluhovat elektricky také části města Pávov, Červený Kříž a Antonínův Důl prostřednictvím tzv. parciálních trolejbusů.

Celková délka nové trolejbusové trati bude 5700 m. V rámci výstavby bude osazeno 290 ks zcela nových trakčních stožárů, provedena instalace trolejových drátů v délce přibližně 24 km a položeno přes 4600 m trakčního kabelového vedení. Pro napájení nové trolejbusové trati budou vybudovány dvě nové měnírny, které budou transformovat vysoké střídavé napětí 22 kV na stejnosměrné napětí 600 V pro trolejbusy.

Tišší centrum města a Horní Kosov

Stavba nové trolejbusové trati na Bedřichov bude mít díky využití parciálních trolejbusů dopad i na jiné části města, kterým se stejně jako Bedřichovu, Pávovu nebo Antonínovu Dolu uleví od hlučnějších CNG autobusů. Jednat se bude o centrum města a oblast ulic Žižkova, Rantířovská a Lipová. Po nové trati budou vedeny trolejbusové linky G a H.

Linka G nahradí část linky 12 a část linky 3. Propojí Antonínův Důl, Pávov a Bedřichov přes centrum města s Horním Kosovem a nabídne tak obyvatelům těchto čtvrtí nová přímá spojení.

Doplňková linka H poté nově zajistí přímé a rychlé spojení Bedřichova s oblasti okolo ul. Tolstého. Tedy spojení s autobusovým nádražím, středními školami, Vysokou školou polytechnickou nebo s Domem zdraví a s nemocnicí Jihlava.

Nové veřejné osvětlení na trakčních stožárech

V ulicích Sokolovská a Pávovská bude nové veřejné osvětlení s LED svítidly. Ta budou usazena na nových trakčních stožárech včetně nových zemních kabelových rozvodů, vedených ve společném výkopu s trakčními napájecími kabely. V části trasy bude položeno i nové optické vedení metropolitní internetové sítě. Trakční trolejbusové stožáry budou stát v místech stávajících stožárů veřejného osvětlení, které jsou na hranici nebo za hranicí své živostnosti. Měnit by se muselo i zemní kabelové vedení. Díky výstavbě trolejbusové trati se tak ušetří nemalé finanční prostředky za nové osvětlení ulic.

Po dokončení stavebních prací na přelomu 3. a 4. čtvrtletí roku 2022 bude na nové trati zahájen pravidelný provoz MHD. V souvislosti se zprovozněním této trati vroste podíl bezemisní elektrické trakce v jihlavské MHD v oblasti ujetých vozokilometrů z dnešních cca 50 % na cca 65 – 70 % a v oblasti počtu přepravených cestujících z dnešních cca 60 % na 80 %. Jihlava tak bude s předstihem plnit stanovené národní i evropské cíle v oblasti čisté bezemisní hromadné dopravy.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
Častější úklid v centru Jihlavy, dvojice nových údržbářů na drobné opravy chodníků nebo kanalizačních poklopů, vývoz odpadkových košů z centra také v neděli. Takto jihlavská radnice začíná se zlepšováním úklidu města.
Ulice a chodníky se budou v Jihlavě čistit častěji. Blokové čištění by mělo probíhat dvakrát ročně. Radnice chce také lépe a častěji uklízet parky a zelené plochy. Do intenzivnějšího úklidu ulic Jihlavy se pustil odbor dopravy magistrátu (OD) ve spolupráci se Službami města Jihlavy (SMJ) už od středy 15. září, kdy do centra města mimořádně vyjely zametací a čistící vozy. Obnovila se také spolupráce s klienty azylového domu, kteří sbírají odpadky z nezpevněných ploch v městské památkové rezervaci.

„Slibujeme si od toho, že se i sami lidé zamyslí, jestli je nutné odhazovat na čistou a uklizenou zem nedopalky cigaret, žvýkačky, obaly od potravin nebo lahve a plechovky. Věřím, že když budou ulice a parky čistší, budeme si toho všichni víc vážit,“ doufá primátorka Jihlavy Karolína Koubová. Podle jejích slov se začalo také s každodenním vývozem odpadkových košů z centra města.

„Vyčistili jsme ve středu 15. září už několik zón včetně například Benešovy ulice. Nahlašovat nepořádek nemusí jen naši pracovníci nebo správce komunikací, ale chceme zpětnou vazbu také od lidí. Slouží k tomu např. i aplikace HLÁŠENÍ ZÁVAD: zavady.jihlava.cz/za… kterou lze snadno najít na webových stránkách města,“ říká vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal s tím, že je aplikace často nazývána také jako „kniha hříchů“. Podle jeho slov začnou od října fungovat ve městě také dva údržbáři, kteří budou mít na starosti drobné opravy chodníků, vyvrácených obrubníků, poškozených nebo propadlých kanalizačních poklopů apod.

Odbor životního prostředí magistrátu zajišťuje každodenní vývoz odpadkových košů z centra a úklid tzv. nezpevněných ploch, tedy trávy, keřů a parků. Objednal vyvážení odpadkových košů z centra také na neděli a znovu zaměstnává také klienty azylového domu. Ti chodí odpoledne a v podvečer sbírat odpadky z trávníků nebo z křoví v centru města. Ranní úklid zeleně standardně zajišťuje Správa městských lesů, odpoledne s tím pomáhají právě lidé ubytovaní v azylovém domě, kteří za práci dostanou stravenku na nákup potravin.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
Nejrozsáhlejší letošní havarijní cvičení začne v pondělí 20. září dopoledne v Jaderné elektrárně Dukovany a potrvá dva dny. Současně bude na Přečerpávací vodní elektrárně Dalešice probíhat i vojenské cvičení pěší roty aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství (KVV) Jihlava.
Přesto že se ani jedno cvičení nedotkne veřejnosti, mohou obyvatelé širšího okolí elektrárny zaznamenat kolísavý tón sirén, případně při pohybu v okolí dalešické hráze zaznamenat vojenské kontrolní stanoviště nebo simulovaný zásah.

Vedle spuštění akustických sirén, které budou vydávat kolísavý havarijní tón, bude součástí pondělního cvičení, také ukrytí většiny osob v areálu JE Dukovany. „Ročně provedeme více než desítku cvičení různého rozsahu s cílem prověřit činnost členů havarijního štábu, provozního personálu a celého systému organizace havarijní odezvy. Scénáře cvičení jsou připraveny tak, abychom si procvičili i málo pravděpodobné havárie“, říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Druhý den se také budou v okolí elektrárny pohybovat dvě mobilní monitorovací jednotky a provádět kontrolní měření radiace a odebírat vzorky z prostředí. Během cvičení také energetici ověří fungování nastavených komunikačních kanálů mezi Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, krajskými úřady, hasičským záchranným sborem a dalšími organizacemi.

Ve stejné dny bude v okolí Vodního díla Dalešice probíhat cvičení ochrany objektu kritické infrastruktury s názvem Hradba 2021. Stovka členů pěší roty aktivních záloh pod řízením KVV Jihlava budou mít za úkol v perimetru vodní elektrárny vybudovat velitelské stanoviště a tři kontrolní propouštěcí stanoviště. Hráz bude střežena vojenskými hlídkami a při vjezdu do elektrárny budou probíhat nácviky ochrany objektu za použití cvičné munice.

"Okolních obyvatel se cvičení přímo nedotkne. Na zvukové projevy sirén nebo přítomnost vojáků u Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice není třeba reagovat a nedojde ani k žádnému omezení pohybu," doplnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
Krása pestrobarevných květů zcela zaujala jinak neposedného makaka jávského z táborské zoologické zahrady natolik, že se je rozhodl prozkoumat pěkně zblízka. Co na tom, že se mezi nimi skoro ztratil. Soustředěný výraz vypadá, jako by tato opička podobné květiny viděla poprvé v životě. Kdyby rostliny už neodkvetly, možná na ně táborský makak zírá dodnes.
Makak jávský chovaný v ZOO Tábor patří k čeledi kočkodanovitých a ve volné přírodě žije hlavně v jihovýchodní Asii. Jde o menšího primáta, jeho tělo dosahuje hmotnosti 3 až 9 kilogramů. Tento všežravec preferuje hlavně rostlinnou potravu – převážně ovoce a semena. Je ale také vynikajícím plavcem, občas si dopřeje také kraby a měkkýše. Proto se mu v jeho domovině říká „krabožravá opice“. Patří k ohroženým druhům zvířat a je zapsán v celosvětovém seznamu CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).

ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách. Rozlehlý přírodní areál láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Informační cedule poskytnou spoustu zajímavých informací a ponaučení. V táborské zoologické zahradě žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.

Zoologická zahrada v Táboře je pro veřejnost v září otevřena každý den od 9 do 18 hodin.

Foto makaka jávského: Veronika Koutenská
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
Řidič osobního auta sjel ve čtvrtek 16. září před sedmou hodinou ráno u obce Vysoká na Havlíčkobrodsku s vozem do příkopu. Při nehodě utrpěl zranění. Uvedla to mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.
"Vůz skončil po nehodě mimo komunikaci v příkopu. Při nehodě utrpěl zranění řidič vozidla a skončil v péči zdravotníků, kteří jej po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do nemocnice", informovala Petra Musilová.

Na místě nehody zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Havlíčkův Brod společně s jednotkou společnosti Čepro a.s. – Šlapanov

Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
Ve středu 15. září přijali policisté v Jihlavě po deváté hodině večer oznámení od muže, který mluvil značně nesrozumitelně a nebyl schopen konkretizovat, proč volá na tísňovou linku. Na ulici vyjela policejní hlídka. Policisté zjistili, že se jedná o sedmadvacetiletého muže. Byl značně opilý, jako důvod pro přivolání hlídky sdělil, že si zapomněl klíče. Policisté mu pomohli zkontaktovat osoby, které mu je donesly, a z místa odjeli. Opilý muž ale v krátké době znovu požadoval příjezd policistů s uvedením smyšleného důvodu. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu přes tři promile alkoholu. Opilý muž odmítal uposlechnout výzvy, aby svého jednání zanechal, policisté ho zajistili. Navíc na místo přišel ještě další opilý muž, snažil se policistům bránit při jejich činnosti, odjezdu vozidla a odmítal svého jednání zanechat. Při dechové zkoušce policisté dvaadvacetiletému muži naměřili necelé dvě promile alkoholu. Policisté oba opilé muže odvezli na záchytku k vystřízlivění. Muži jsou podezřelí z přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž měl přes tři promile alkoholu
Ve středu 15. září zajistili policisté na Masarykově náměstí v Jihlavě kolem desáté hodiny večer značně opilého muže. "Muž při pokusech o chůzi padal na chodník a směrem do vozovky. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,24 promile alkoholu. Policisté pětapadesátiletého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Muž nadýchal přes tři promile
Policisté zajistili ve středu 15. září kolem čtvrté hodiny odpoledne v Olešné na Pelhřimovsku opilého muže, který se nacházel u místní zastávky, vykazoval známky značné opilosti, nebyl schopen samostatné chůze, padal na zem, byl dezorientovaný a nesrozumitelně komunikoval. Jednalo se o sedmatřicetiletého muže. "Že je pod vlivem alkoholu ukázal výsledek dechové zkoušky, při níž muž nadýchal 3,26 promile alkoholu. Z obavy o jeho život a zdraví ho policisté zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Opilec skončil na záchytce
Policisté přijali ve středu 15. září kolem desáté hodiny večer na oznámení o muži, který ležel na ulici Komenského v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku v blízkosti železničního přejezdu. "Policisté na místě nalezli devětatřicetiletého muže, který jevil známky značné opilosti. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Naměřená hodnota dechové zkoušky činila 3,12 promile alkoholu", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 15. září zastavili policisté před jedenáctou hodinou večer v Jihlavě řidiče vozidla BMW, který jel po ulici Hany Kvapilové. "U třiapadesátiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu jedno promile alkoholu, opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté zastavili v úterý 14. září kolem páté hodiny večer u Střížova u Chotěboře na Havlíčkobrodsku osobní auto Volkswagen. "Provedená lustrace ukázala, že jednadvacetiletý muž, který usedl za volant vozidla, má od října loňského roku vyslovený zákaz řízení. Za volant tak nesmí usednout do letošního října. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Ve středu 15. září kolem půl jedenácté dopoledne zastavili policisté na třídě Legií v Pelhřimově osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl pětatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu a marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla S. Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
Kriminalisté objasnili případ majetkové trestné činnosti, ke kterému došlo od poloviny letošního roku ve Žďáře nad Sázavou. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku přes tři sta tisíc korun. V souvislosti s případy krádeží kriminalisté jako pachatele zjistili čtyřiatřicetiletého muže ze Žďárska, který byl již v minulosti za trestnou činnost několikrát odsouzen.
Muž je obviněný z toho, že opakovaně, a to nejméně ve čtyřech případech, vnikl do bytového domu ve Žďáře nad Sázavou. Na chodbě ukradl obuv a dále v garáži se vloupal do zaparkovaného vozu, odkud vzal mimo jiné sluneční brýle, bezdrátová sluchátka, zámek na motorku, lovecký nůž a notebook. Z dalších prostorů garážového stání odcizil příslušenství k CNC strojům a nářadí. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku kolem tři sta padesáti tisíc korun.

Jednotlivá místa činů policisté důkladně ohledali, provedli šetření a vyhodnocovali všechny získané poznatky. Výsledky prověřování vedly k jedné osobě a podezřelého muže kriminalisté vypátrali na Žďársku. Vzhledem k tomu, že muž také v polovině letošního roku usedl za volant vozidla pod vlivem drog, byl obviněn nejen ze spáchání majetkové trestné činnosti, ale jeho trestní stíhání bylo rozšířeno a byl obviněn také z obecně nebezpečné trestné činnosti. Na základě shromážděných důkazů policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání. „Čtyřiatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání přečinu krádeže a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ uvedl npor. Mgr. Radek Uhlíř, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Obviněný muž byl již v minulosti zejména pro majetkovou trestnou činnost několikrát soudně trestaný. Naposledy mu byl uložen trest obecně prospěšných prací letos v červnu.

„Za spáchání uvedené trestné činnosti obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody až na pět let,“ dodal Radek Uhlíř.

Případ kriminalisté nadále vyšetřují.
Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice
Ke střetu vlaku a mladého muže došlo ve středu 15. září před půlnocí na trati v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Zraněného transportoval vrtulník do nemocnice v Hradci Králové.
"Hasiči pomohli zdravotníkům s ošetřením zraněného a s jeho následným transportem do vrtulníku letecké záchranné služby. Zraněný muž byl transportován do nemocnice v Hradci Králové", informovala mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Na místě nehody zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Ledeč nad Sázavou.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   25. 10. 2021

• Svatý Martin na bílém koni do Jihlavy nepřijede
• Jakub Marek: Podzemí češtiny skrývá souvislosti, které nám pomohou pochopit svět i sebe sama
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě se připojuje ke kampani Movember; i letos nabídne bezplatné vyšetření prostaty a veřejnou holírnu
• Z policejního deníku: opilý muž napadal svoji matku; zloděj se vloupal do chatky, ukradl třeba propanbutanové lahve

Neděle   24. 10. 2021

• Policie hledá bílé nákladní auto značky MAN, po střetu s chodcem, který zemřel, má poškozenou levou přední část vozu
• Neznámý řidič srazil v noci na silnici I/38 mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí chodce, ten zemřel; policie hledá svědky
• Z policejního deníku: řidič po bouračce z místa nehody utekl; agresivní opilec skončil na záchytce
• Přednáška Co přinesl obchvat představí rudní mlýn na Stříbrném potoce a pracovní tábor Štrauchovna u Havlíčkova Brodu
• V Malátově ulici v Jihlavě je nová pamětní deska

Sobota   23. 10. 2021

• Zoologická zahrada v Jihlavě odchovala dvaadvacet mláďat irbisů; dnes mají svátek
• Výstava obrazů Ladislava Šauera v hale zemědělské školy v Bystřici nad Pernštejnem
• Pamětní deska v Havlíčkově ulici připomene jihlavského rodáka a vlastence Jindřicha Kartůska

Pátek   22. 10. 2021

• Na dálnici D1 u Měřína hořelo osobní auto, škoda je 300 tisíc korun
• V jihlavské nemocnici budou od pondělí zakázané návštěvy; výjimku mají pacienti v paliativní péči a dětské oddělení
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta věci za 70 tisíc; žena z Třebíčska odešla z domova, nalezena byla ve Velkém Meziříčí
• Kašny na Masarykově náměstí v Jihlavě se opravují a konzervují
• Dobrovolníci z Dukovan pomáhali s obnovou lesa na Vysočině

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Čerstvě upečený kváskový chléb zavoněl Jadernou elektrárnou Dukovany
• Dvacetiletá tradice sázení stromků pro malé občánky umožnila v Pelhřimově výsadbu tisícovky stromků
• Ochrana a monitoring motáků lužních na Třebíčsku v roce 2021
• Hasiči kvůli větru odklízeli popadané stromy, na čtyři domácností na Vysočině je bez proudu
• Silničáři mají ve skladech 40 procent posypové soli, během listopadu bude plno po střechy skladů
• Pošta připravuje v Třebíči výrazné změny
• Z policejního deníku: poškození nápojového automatu; krádež jízdního kola; agresivní opilá žena skončila na záchytce
• Charitní kamion potěšil Ukrajinu
• Na obchvatu Velkého Meziříčí se letos stalo devět nehod
• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021