Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 17.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede česko - americký snímek Manželství
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 20. září od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Manželství. České úřady jejich lásce nevěří, ale vy o ní nebudete pochybovat. Nový český dokument sleduje dva charizmatické manžele ze dvou kontinentů, kteří s nezdolným optimismem čelí předsudkům i vzdálenosti mezi Aší a Karáčím. A ukazuje, že šťastné manželství může fungovat i po Skypu.
Manželství přes internet? Nová módní vlna? Důsledek virtualizace všeho, všech i vzájemných
vztahů? Není tomu tak - v tomto případě jde o nutnost či spíš o nouzové řešení. Ústřední dvojice Zdenka z Aše a Tabiš z Karáčí se seznámili na Facebooku, kde spolu zalévali virtuální zeleninu při hraní Farmville. Hra postupem času přerostla v romantický vztah, který korunovali svatbou na Srí Lance. Jsou spolu šťastní, byť to SPOLU představuje pouhé tři týdny společné dovolené a zbytek roku jen komunikace po SKYPE.
Proč? Ve hře je totiž několik dalších ne nepodstatných faktů - Zdenka je upoutaná na invalidní vozík a tak se jí špatně cestuje. A Tabiše české úřady podezírají, že se oženil s o třináct let starší handicapovanou ženou jen kvůli povolení k pobytu v ČR, a tak mu odmítají dát povolení k pobytu. Láska to má někdy opravdu těžké, ale manželé Karimovi to nevzdají. Velmi sympatický vztahový
dokument se vyznačuje čistotou, neokázalostí i humorem.

Režie: Kateřina Hager, Asad Faruqi
Scénář: Kateřina Hager
Kamera: Asad Faruqi, Jakub Šimůnek, Aleš Hart, Nadir Uz Zaman
Siddiqui, Ondřej Belica
Účinkují: Zdenka Karim, Syed Tabish Karim

Manželství
(A Marriage)
dokumentární večer
ČR/USA, 2021, DCP, barevný, česky, 74 minut
- red -Zpět nahoru na obsah...

Hasiči v neděli uctí památku zesnulých kolegů, kteří zemřeli při výbuchu domu v Koryčanech
K uctění památky dvou hasičů jednotky Sboru dobrovolných hasičů obce Koryčany, zesnulých při výbuchu rodinného domu v Koryčanech dne ve středu 15. září, vydal dnes generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky, genmjr. Vladimír Vlček, rozkaz. V neděli 19. září budou na budovách HZS ČR, po celé ČR, vyvěšeny černé vlajky symbolizující smutek nad tragickou ztrátou těchto dvou našich kolegů, případně budou staženy stávající vlajky na půl žerdi. Stejný den, v pravé poledne, po celé ČR, vyjede technika HZS ČR před hasičské stanice se zapnutým výstražným světelným zařízením (bez zvukového signálu) a jejich osádky nastoupí v zásahovém oděvu k uctění památky zesnulých hasičů minutou ticha, pokud tomu nebrání plnění služebních úkolů.
K zabezpečení uctění památky obdobným způsobem vyzýváme také zřizovatele jednotek sborů dobrovolných hasičů, to znamená města a obce v rámci celé ČR, resp. jednotlivé velitele jednotek JSDH.

K tragické události došlo dne 15. 9. 2021. Ve 12:36 hodin přijalo krajské operační a informační středisko HZS Zlínského kraje událost o narušení plynového potrubí v rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku. Na místo vyjela místní dobrovolná jednotka hasičů, a také profesionální hasiči z Morkovic-Slížan a Kroměříže.

V době příjezdu dobrovolné jednotky došlo k výbuchu a destrukci domu, při které jeden z hasičů utrpěl vážná zranění, kterým i přes veškerou snahu zasahujících kolegů na místě podlehl. Další ze zasahujících hasičů se ocitl pod sutinami domu. Dva hasiči byly s těžkými zraněními transportováni do nemocnice. Okamžitě byly vyslány další jednotky dobrovolných a profesionálních hasičů z blízkého okolí, které se připojily ke svým kolegům na místě zásahu při odstraňování sutin rodinného domu, ve snaze zachránit svého kolegu. Velitel zásahu na místo povolal psy vycvičené pro vyhledávání v sutinách, dále ostravské kolegy zařazené do USAR týmu, speciální techniku z Jihomoravského kraje a kolegy ze Záchranného útvaru HZS ČR se speciální těžkou technikou. Po usilovném odklízení byl náš kolega, dobrovolný hasič nalezen, bohužel již bez známek života.

Na místě zasahovalo přes 80 hasičů, z HZS ZLK, HZS JMK, HZS MSK, HZS OLK a Záchranného útvaru HZS ČR, kteří se podíleli na záchranných a likvidačních pracích po výbuchu a také na poskytování psychologické pomoci pozůstalým i zasahujícím hasičům. Při zásahu jsme spolupracovali s dalšími složkami IZS, Policií ČR a ZZS.

Od 1. 1. 2001, kdy vznikl Hasičský záchranný sbor České republiky, bylo při zásazích usmrceno celkem 24 hasičů, z toho 11 profesionálních a 13 dobrovolných. 5817 profesionálních a 2796 dobrovolných hasičů bylo při zásazích zraněno.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor České republiky
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež vrtačky a pily ze sklepa; cyklista byl opilý
Policisté pátrají po pachateli, který se v době od pondělního odpoledne 13. září do úterního večera v Jihlavě vloupal do sklepní koje. Pachatel vnikl do bytového domu na ulici Vrchlického a vloupal se do sklepa, odkud ukradl dvě vrtačky a okružní pilu. Při krádeži způsobil škodu za více než deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Opilý cyklista
Ve čtvrtek 16. září kontrolovali policisté v Třebíči po půlnoci cyklistu, který jel na jízdním kole po ulici Táborská. "U osmačtyřicetiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,32 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté opilému cyklistovi zakázali další jízdu. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Alkohol za volantem
Dva řidiče, kteří za volant usedli pod vlivem alkoholu, odhalili ve čtvrtek 16. září policisté ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.
Krátce po čtvrté hodině ráno zastavila policejní hlídka na ulici Zámecká osobní automobil Škoda, jehož řidičem byl osmadvacetiletý muž. Při dechové zkoušce nadýchal 0,59 promile alkoholu a podobný výsledek vykázalo také opakované měření. Druhého z řidičů kontrolovali policisté na stejné ulici kolem páté hodiny ráno. Jednalo se o jednapadesátiletého muže. V jeho případě byla naměřená hodnota dechové zkoušky 0,50 promile alkoholu a taktéž opakované měření bylo pozitivní.
"Oběma řidičům policisté na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Z přestupkového jednání na úseku dopravy se budou dále zodpovídat před příslušným správním orgánem", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté kontrolovali ve středu 15. září kolem půl dvanácté v noci na ulici Masarykova v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku osobní auto Peugeot. "Provedená lustrace ukázala, že pětatřicetiletý řidič má od roku 2017 vyslovený zákaz řízení a to na dobu devíti let. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili ve středu 15. září kolem páté hodiny večer na ulici Rácova v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku osobní auto Dacia. V rámci kontroly se třiačtyřicetiletý řidič podrobil dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,68 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 0,74 promile. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a je podezřelý z přestupku na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavském domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Martina Michaela Stiltenna - Zlomy
Vernisáž výstavy Martina Michaela Stiltenna - Zlomy se uskuteční v úterý 21. září v 17 hodin v Domě Gustava Mahlera ve Znojemské ulici v Jihlavě. Autor představí svoji mnohovrstevnatou a rozmanitou tvorbu, založenou na imaginaci, snech a podvědomí, ale i prožitcích a svědectví dějů světa.
Martin Michael Stiltenn (*1974) nestudoval žádnou uměleckou školu, ale vyučil se v dnes již zaniklém řemesle perleťářem a je tak čistokrevným autodidaktem. Má poměrně široký tvůrčí rozsah od obrazů – objektů, kreseb, koláží, asambláží, scénografických objektů, přes autorské psaní až po fotografii a film. Je znám svými nekonvenčními a mnohdy i kuriózními technickými postupy tvorby. Vzdoruje komerčním stylům a jak sám říká, tvorba je především svoboda, a tak je třeba vždy stát mimo masový proud diktující trendy.

V současnosti pracuje na tvorbě autorského filmu „Víš, že spíš?“ a paralelně připravuje natáčení dokumentárního filmu o profesoru Vladimíru Franzovi „Krajiny dotýkané…“. Nedávno založil vlastní filmové studio Stiltenn Film Production zaměřené na tvorbu videoklipů, hraných filmů a specializované na stop-motion animaci.

Tvorba Martina Michaela Stiltenna je mnohovrstevnatá a rozmanitá, je to pozoruhodná entita, svět žijící svým vlastním životem. Autor těží nejen ze své imaginace, představivosti, snů a podvědomí, ale i z prožitků a svědectví dějů světa.

Výstava v Domě Gustava Mahlera nese název ZLOMY. Je totiž bodem zlomu v tvorbě autora a dá se říci uzavřením jedné z řady kapitol. Informelní strukturovaná forma je mnohdy až drásavou výpovědí o nitru, o vlastnictví démonů, ale i o fascinaci zákulisím tohoto světa. Mnohdy neuchopitelné, sladce děsivé a vzbuzující pocit, že se každou chvíli rozezní jekot sirén. Syrovost, strojní element neznámých živých mechanismů, přítomnost koroze jako elementu nejen destrukce a pomíjivosti, ale hlavně přeměny, transformace do jiných fází existence. Svým způsobem jsou to fetiše, iniciační objekty stigmatizované a živoucí, z jiného času a rozměru a působící dojmem, že diváka sledují. Tato fáze vypověděla své a přispěla tak k posunu do jiného směru. Došlo jednoduše ke zlomu v jednom tvůrčím období a tím se autorovi otevřelo další patro…

Kurátorem výstavy je profesor Vladimír Franz.
Výstava potrvá do 20. listopadu 2021.
Jana SOUČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   19. 10. 2021

• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021

• Budou lidé platit až pětinásobky za plyn? A zakáží jim k tomu navíc ještě i kamna? Podle TSS to mohou nyní už změnit pouze volby!
• Policie hledá svědky, kteří viděli na jihlavském hřbitově podezřelého výtržníka
• Nový jihlavský festival odstartují Mucha a Baumaxa
• Z policejního deníku: sedmapadesátiletý cyklista nadýchal přes 3,5 promile; opilec musel opustit byt; krádež kola za 13 tisíc
• Léky z krevní plazmy denně pomáhají tisícům pacientů; léčí hemofilii, popáleniny i onkologická onemocnění
• Meteorologové varují před silným větrem ve východní části Vysočiny
• Doprava v Předíně byla převedena na nový most, provoz je stále řízen kyvadlově
• Ve Žďáře nad Sázavou budou na podzim vysazeny nové listnaté stromy
• V jihlavské galerii se bude konat komentovaná prohlídka výstavy Temná noc duše
• Víkend očima záchranářů: nehody motorkářů, asistence při likvidaci munice i požár
• V Třešti hořel rodinný dům, dvě osoby utrpěly zranění
• Správné osvětlení vozidla má svoje pravidla; na podzim jsou časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Letos při nehodách zemřelo na Vysočině 22 osob; počet nehod se od začátku roku v regionu mírně zvýšil

Neděle   3. 10. 2021