Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 20.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
Poslední zahraniční letadla se z vrtulníkové základny u Náměště nad Oslavou rozletěla do svých domovů. Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE tak v neděli 19. září oficiálně ukončilo svůj 8. ročník. Hlavním cílem cvičení i v letošním ročníku bylo sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s posádkami letadel a veliteli pozemních jednotek v mezinárodním prostředí.
„14 týmů JTAC (Joint Terminal Attack Controller) z 9 členských států NATO v průběhu cvičení provedlo celkem 889 navedení letadel na cíl. Posádky více než 20 letounů a vrtulníků strávily ve vzdušném prostoru České republiky v součtu 450 hodin,“ upřesnil celkové počty náčelník skupiny AIROPS, kapitán J.H.

Největšího leteckého cvičení se zúčastnilo více než 150 příslušníků aliančních armád, celkem na 600 vojáků. Cvičilo se v prostorech letiště Náměšť nad Oslavou, Čáslav, Pardubice, ve výcvikovém prostoru Boletice a v posádce Bechyně. „Velmi nás potěšilo, že jsme se mohli zúčastnit. Dynamické scénáře byly skvěle připraveny, k navádění jsme využívali celou řadu prostředků, se kterými běžně nepracujeme,“ zhodnotil letošní ročník cvičení nizozemský instruktor. Velmi pochvalně se vyjádřil také k úrovni vycvičenosti českých pilotů vrtulníků Mi-24 Hind a letounů JAS-39 Gripen.

Právě tato dvě letadla reprezentovala vzdušné síly Armády České republiky, doplňovali je ještě Mi-171 Hip a L-159 Alca. Do cvičení se také intenzivně zapojily maďarské letouny JAS-39 Gripen, nizozemský L-39C Albatros, německé cvičné stroje Learjet LJ-35 a Pilatus PC‑9. Texaská národní garda přispěla unikátním bezpilotním letounem MQ-9 Reaper, který působil z území České republiky vůbec poprvé.

Svoji premiéru na cvičení AMPLE STRIKE zažili také američtí piloti stíhaček F-15 E Strike Eagle. Kromě operací blízké vzdušné podpory CAS (Close Air Support) prováděli tankování za letu ve spolupráci s americkými KC-135 Stratotanker. F-15 vzlétaly z britské základny RAF v Lakenheath a tankovaly v prostoru nad Českými Budějovicemi.

Podle slov plukovníka Aleše Cápala dostál 8. ročník cvičení AMPLE STRIKE svému skvělému jménu: „S průběhem cvičení i jeho výsledky jsem spokojen, 51 leteckých návodčí dostalo možnost udržet si či získat platnou kvalifikaci v souladu s aliančními standardy. Jsem nadšen týmovým duchem cvičení, zápalem pro létání a vysokou profesionalitou všech, které jsem mohl během cvičení sledovat.“

Mezinárodní letecké cvičení AMPLE STRIKE v Náměšti nad Oslavou a cvičení pozemních sil CZECH LION na Libavé jsou zastřešeny celoarmádním cvičením ODOLNÉ ČESKO. Vojáci mají za úkol bránit společné území proti simulovanému nepříteli.
Jindřiška BUDIKOVÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
V zázemí pavilonu žiraf v zoologické zahradě v Jihlavě se narodila čtveřice ježků ušatých
Samice rodí mláďata po 35 ‒ 42 dnech březosti. Mláďata jsou slepá a s měkkými jakoby gumovými bodlinami.

Domovinou ježka ušatého jsou pouště, polopouště a stepi v Severní Africe, na Blízkém Východě a ve Střední Asii.
Živí se hmyzem, červy, drobnými obratlovci, ptačími vejci a občas zralým ovocem.

Ježek ušatý (Hemiechinus auritus) upadá v chladnějších oblastech do zimního spánku, který může trvat až půl roku, v horkých a suchých létech může naopak upadat do spánku letního. Ukrývá se v norách hlubokých kolem jednoho metru, které si sám vyhrabává. Je aktivní v noci, nemá rád slunce.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
Koncert kapely Žlutý pes proběhne v úterý 21. září na jihlavském Masarykově náměstí od 17 hodin. Vstupné je pro veřejnost zdarma, akci pořádají Trikolora, Svobodní a Soukromníci (TSS).
"Loni, v září 2020, byl stejný jihlavský koncert Žlutého psa na mnoho měsíců posledním živým hudebním vystoupením v celé republice", řekl Regionalistu organisátor a leader krajské kandidátky TSS pro říjnové volby na Vysočině Jan Tesař. Jak upřesnil, i přes úřední a hygienické překážky, které tehdy pořádání jihlavského koncertu provázely, se pořadatelé nedali odradit a koncert uskutečnili. "Museli jsme tehdy například zajistit lavice a místenkové sezení a splnit mnoho omezujících podmínek skrze hysterii kolem covid-19, nicméně nedali jsme se odradit ani hrozbami, že policie nebo hygiena koncert ukončí", vysvětlil leader Tesař.

Podle něho je tudíž úterní jihlavský koncert symbolický. "Všichni máme právo žít a záleží jen na nás, zda nám toto právo za několik týdnů, podle výsledku voleb, nebude již definitivně ukradeno", uzavřel první muž TSS na Vysočině Jan Tesař s tím, že právě Trikolora, Svobodní a Soukromníci odmítají sanitární diktaturu zcela zásadně. A proto v každé vládě, ve které po těchto volbách případně na základě koaličních jednání budeme, zabráníme jejímu opakování stůj co stůj", slíbil leader TSS na Vysočině Jan Tesař.

Na odpolední akci na náměstí již od 14 hodin budou vystupovat například kapely Boonker či Autobus a k disposici bude i občerstvení. V rámci akce budou přítomni i předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková, leader Jan Tesař a předseda Svobodných Libor Ondráček.
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
Do rekreační chalupy ve Vilémově, místní části Klášter na Havlíčkobrodsku se v době od 24. srpna do soboty 18. září vloupal neznámý zloděj, který odtud ukradl alkohol a starožitnosti. Škoda byla vyčíslena asi na dvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Žena měla téměř čtyři promile alkoholu
V pátek 17. září byli policisté před polednem přivoláni na ulici Poděbradova v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku, kde se nacházela značně opilá žena. "Ležela na zemi, částečně na vozovce. Policisté čtyřiapadesátiletou ženu zjistili, při dechové zkoušce jí naměřili hodnotu 3,99 promile alkoholu. Opilou ženu odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem havaroval
V neděli 19. září po půlnoci došlo v Nových Domkách na Jihlavsku k dopravní nehodě. Řidič vozidla BMW při odbočování dostal vlivem nepřiměřené rychlosti smyk, který se mu nepodařilo zvládnout, a vyjel mimo vozovku, kde narazil do zábradlí. Ke zranění osob při havárii nedošlo. "Policisté provedli u osmnáctiletého muže dechovou zkouška, při které mu naměřili hodnotu 1,72 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Dále policisté zjistili, že mladý muž není držitelem řidičského oprávnění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda 150 tisíc korun a další škoda byla způsobena na poškozeném zábradlí. Nehodu policisté šetří. Provedeným šetřením také zjistili, že majitel vozidla o jeho užívání neví. Řidič se automobilu zmocnil neoprávněně a jel s ním bez vědomí jeho majitele. Policisté případ prověřují. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněné užívání cizí věci a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Motocyklista byl pod vlivem alkoholu
V pátek 17. září zastavili policisté po šesté hodině večer v Mysliboři na Jihlavsku řidiče motocyklu a provedli kontrolu. "Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 0,79 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči další jízdu zakázali a na místě motocyklistovi zadrželi řidičský průkaz", uvedla Jana Kroutilová. Muž se dopustil závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V neděli 19. září zastavili policisté po deváté hodině dopoledne v Třebíči řidiče vozidla Opel Vectra, který jel po ulici Račerovická. "U šestačtyřicetiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,85 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté z Kamenice nad Lipou zastavili v pátek 17. září kolem třetí hodiny odpoledne na silnici první třídy u Pravíkova na Pelhřimovsku osobní auto Peugeot. V rámci kontroly se jeho čtyřiatřicetiletý řidič podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Řidič sjel s autem do příkopu, nadýchal přes dvě promile
V neděli 19. září kolem půl desáté večer došlo na Pelhřimovsku k havárii vozidla, jehož řidič byl pod vlivem alkoholu. Třiadvacetiletý muž jel vozidlem Renault po silnici druhé třídy od Pelhřimova směrem na Červenou Řečici. "Při průjezdu zatáčkou za obcí Čakovice vyjel mimo komunikaci a sjel do silničního příkopu. Ke zranění, které by si vyžádalo zásah zdravotnické záchranné služby, nedošlo. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, která vykázala pozitivní výsledek. Naměřená hodnota činila 2,57 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 2,18 a 2,20 promile", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Zjišťování okolností havárie, je předmětem dalšího šetření. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič nadýchal přes dvě promile
Policisté zastavili v neděli 19. září kolem jedné hodiny ráno na ulici K Novému nádraží ve Velkém Meziříčí na Žďársku osobní auto Mazda. "Čtyřiadvacetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Naměřená hodnota činila 2,29 promile alkoholu a také opakované měření bylo pozitivní. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
Energetici Jaderné elektrárny Dukovany obnovili výrobu elektrické energie na třetím výrobním bloku, který odstavili před dvanácti dny z důvodu provedení diagnostiky na jednom z vysokotlakých bezpečnostních čerpadel.
V sobotu 18. září dopoledne začal blok opět vyrábět čistou bezemisní elektrickou energii a dodávat jí do přenosové soustavy. V Dukovanech jsou tak od dnešního dne v provozu všechny čtyři výrobní bloky. Další odstávka čeká Dukovany v polovině listopadu, během které vymění část paliva za čerstvé.

Kontrolou čerpadla na jednom ze tří bezpečnostních systémů energetici zjistili závadu na uložení ložiska vysokotlakého čerpadla. Následně ložisko seřídili, ověřili jeho funkčnost zkušebním chodem a čerpadlo převedli do nominálního režimu.

K opětovnému najetí bloku bylo nutné dokončit probíhající plánovanou výměnu jednoho z osmnácti dieselgenerátorů. Tu energetici dokončili ve čtvrtek ráno a následně zahájili náběh bloku. „Obnově a modernizaci zařízení se věnujeme nejen v průběhu odstávek, ale tam, kde to je technicky a bezpečnostně možné, také při provozu. Prioritou je pro nás vždy bezpečnost a spolehlivost, proto jsme s náběhem vyčkali do ukončení všech těchto prací,“ vysvětluje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Štěpnou reakci energetici v reaktoru obnovili v pátek odpoledne. Elektřinu začal blok dodávat do sítě v sobotu 10:39 hod. po přifázování prvního turbosoustrojí. Následně v 15:08 hod. energetici přifázovali i druhé turbosoustrojí. Nyní provádí postupné zvyšování výkonu a předepsané kontroly zařízení.

"Už v listopadu čeká elektrárnu odstávka pro výměnu paliva na druhém výrobním bloku, která bude pobíhat přes Vánoce až do ledna příštího roku," doplnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
Nemožnost účinně léčit nemocné zvíře a v podstatě bezmocně sledovat jeho trýznivé umírání. To by způsobil chystaný zákaz použití mnoha antimikrobik u zvířat, o kterém by měl hlasovat Evropský parlament ještě na konci tohoto měsíce. Pokud by byl pozměněný a výrazně tvrdší návrh než byla původní dohoda opravdu schválen, doplatily by na to nejen miliony hospodářských zvířat, ale i všichni domácí mazlíčci. Ani oni by už v případě nemoci nemohli být léčeni nejúčinnějším a nejrychlejším způsobem. Podání antibiotik vyšších generací by totiž bylo nemožné a v případě vážných chorob by tak nebylo k dispozici účinný lék. V případě vážných chorob přitom rozhodují i hodiny.
Ale pojďme se na to podívat od začátku. Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) letos v červenci nepozorovaně schválil návrh nařízení předloženého Evropskou komisí (EK) na téma „Kritéria pro klasifikaci antimikrobiálních látek vyhrazených pro léčbu některých infekcí u lidí“. Neřídil se přitom doporučením EK vycházejícího z vědeckých poznatků koordinovaného s Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA), Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO), které umožňovalo antibiotickou léčbu konkrétních jednotlivých zvířat. Místo tohoto předem vyjednaného konsenzu výrazně přitvrdil.

Pokud by návrh svého výboru Evropský parlament opravdu schválil, znamenalo by to mimo jiné úplný zákaz používání léčiv z řad fluorochinolonů, cefalosporinů 3. a 4. generace, polymyxinů a makrolidů ve veterinární medicíně, a to ani v případě závažných infekcí zvířat. Výše uvedeným účinným látkám by byla automaticky pozastavena či dokonce odebrána licence pro použití ve veterinární medicíně.

Co by to znamenalo konkrétně? Ukážeme si to na příkladu nejrozšířenějšího domácího mazlíčka, který je často spíše členem rodiny, tedy psa. Štěně, které má těžkou infekci neznámého původu a vysoké horečky, se nyní standardně léčí marbofloxacinem, což je širokospektrální fluorochinolon 3. generace. Ten je navíc nutné podat co nejrychleji. Po schválení kritizovaného nařízení by musel veterinář nasadit méně účinné léky, což by mohlo znamenat smrt zvířete.

Zásadní komplikací by však byla léčba všech zvířat. Například koni se zápalem plic by veterinář nemohl podat léky dříve, než odebere vzorky, pošle je na vyšetření a získá zprávu z laboratoře. To obvykle trvá i několik dnů. Nemocné zvíře by ale bylo dávno mrtvé. U hospodářských zvířat to znamená jediné – expresní cestu na porážku. Také u nemocného domácí mazlíčka, nebo lépe člena rodiny to vyvolá mnoho emocí. Veterináři totiž nezbyde nic jiného, než majitelům

psa, kočky či jiného nemocného zvířete oznámit, že účinné antibiotikum zná, ale nesmí ho podat. Obrovské problémy by to znamenalo i pro exotická zvířata chovaná v zoologických zahradách, kde rychlost nasazení správné léčby hraje klíčovou roli.

Druhou neméně zarážející, ale paradoxně stále přehlíženou změnou, kterou přináší tohle nařízení, je výrazné prodloužení ochranných lhůt od posledního podání antibiotika po porážku zvířete a zpracování masa. Jde o to, že maso či další živočišné produkty, jež byly získány od léčených zvířat před uplynutím ochranné lhůty, může obsahovat rezidua léčiv, které mohou mít negativní vliv na zdraví člověka. Otázku vyvolává hlavně zásadní prodloužení těchto lhůt. Buď jde nyní o zbytečné plašení a přehnanou opatrnost, nebo byli konzumenti masa mnoho desetiletí vystaveni potenciálně rizikovému množství pozůstatků po antibiotikách v mase. Evropský parlament by měl jasně vysvětlit, která varianta je správná.

Zoologická zahrada v Táboře podporuje petici evropských veterinárních lékařů, která vyzývá evropské poslance k odmítnutí tohoto radikálního návrhu. Pokud s ní souhlasíte, můžete ji podepsat zde: form.jotform.com/212…

Foto: ilustrační
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi
V pátek 17. 9. 2021 proběhl na území krajského města a v jeho přilehlém okolí sedmý ročník Metodického cvičení Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina "Jihlava 2021". Soutěžního klání, které mělo za úkol prověřit teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi, se zúčastnilo celkem pět tříčlenných výjezdových skupin zdravotnických záchranářů z jednotlivých výjezdových oblastí organizace.
Slavnostního zahájení, které proběhlo v osm hodin ráno před budovou Vzdělávacího a výcvikového střediska v Jihlavě se ujala ředitelka Vladislava Filová společně s náměstkem LPP Petrem Novotným, hlavní sestrou Martou Machátovou a vedoucím lékařem vzdělávání Michalem Pačiskou. K nastoupeným záchranářům následně promluvil i hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, který jim ve své řeči nezapomněl poděkovat za dosavadní nasazení a popřát mnoho úspěchů během plnění soutěžních úkolů. Po složení slibů rozhodčích a soutěžních posádek se cvičení mohlo rozjet naplno.

Telefon, Au-pair, Revize, Doupě a Nehoda
Zdatnost zdravotnických záchranářů prověřilo během dopoledne a odpoledne pět scénářů, které
simulovaly události, jež mohou reálně nastat. Dva úkoly letošního Metodického cvičení proběhly
přímo na půdě nově vybudovaného Vzdělávacího a výcvikového střediska v Jihlavě. Jedním z nich byla otrava dítěte, které zaměnilo bonbóny za babiččiny léky a po jejich konzumaci upadlo do bezvědomí. Druhý zásah se pak odehrál v technickém kanálu, kde se na pracovníka údržby zřítila část stropu a bylo nutné ho ve spolupráci s hasiči transportovat ze stísněných prostor. Simulovanou intoxikaci drogami a bolesti břicha u dívky s mimoděložním těhotenstvím řešili zdravotníci na diskotéce v jihlavském Miami clubu, polytrauma způsobené žací lištou traktoru na louce ve Studénkách a náhlou zástavu oběhu s následnou resuscitací v jedné z kanceláří krajského úřadu v Jihlavě. Pro jeho pracovníky jsme zároveň uspořádali workshop první pomoci zaměřený na resuscitaci za využití automatizovaného externího defibrilátoru (AED), kterého se zúčastnilo téměř 90 osob.

Vítězný tým je z Havlíčkobrodska
Veškeré úkony záchranářů během cvičení bedlivě monitorovali přítomní rozhodčí, z jejichž hodnocení vzešel na konci celého soutěžního klání vítěz. Pohár z rukou ředitelky Vladislavy Filové si letos převzala posádka z výjezdové oblasti Havlíčkův Brod, kterou reprezentovali záchranáři Martina Lukačinová, Radek Hovorka a Radim Fousek. "Vítězné posádce upřímně gratuluji, stejně jako ostatním záchranářům, kteří se letošního metodického cvičení, po roční pauze, zúčastnili. Připravené úkoly řešili s maximálním nasazením," řekla po vyhlášení výsledků ředitelka Filová a nezapomněla poděkovat všem, co se na přípravě cvičení podíleli.

Velké poděkování patří jihlavské Vyšší odborné zdravotnické škole a Střední zdravotnické škole, která poskytla figuranty z řad svých studentů. Za součinnost a poskytnutí prostor patří poděkování také Krajskému úřadu Kraje Vysočina a Miami clubu Jihlava.
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   27. 11. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021

• Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
• Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
• Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
• Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
• Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
• Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
• Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret

Středa   17. 11. 2021

• Okolí pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči bude brzy hezčí
• Naše dva 17. listopady a dnešek

Úterý   16. 11. 2021

• V japonské zahradě ve Sněžném na Žďársku můžete získat sběratelskou kartu
• Draci a adopce stromů na Skalce v Jihlavě
• Šestatřicetiletá distributorka drog skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: mladistvá dívka byla ve špatném psychickém stavu a opilá; opilý řidič boural, nadýchal tři promile
• Na místě zbourané knihovny v Okříškách vznikne místo pro odpočinek
• Státní svátek od 17 hodin a 11 minut s trikolorou a Modlitbou pro Martu v Jihlavě

Pondělí   15. 11. 2021

• Park Hrádek v Třebíči ozdobí durbachitové balvany
• Silničáři budou opravovat část Žižkovy ulice v Havlíčkově Brodě
• Olympionici se pokusili o obnovu lesů
• Výstavba protihlukové stěny podél Pávova byla dokončena
• V rámci 15. ročníku Dobrocha bylo oceněno 20 dobrovolníků
• Z policejního deníku: vandal poškodil sedm aut; celostátně hledaný muž skončil ve vězení; krádež dvaceti litrů nafty
• Teplý podzim přivedl na jihlavskou záchytku rekordní počet žen

Neděle   14. 11. 2021

• Odradky Marie Komarové ve zvukové galerii v Jihlavě
• Vernisáž výstavy Petra Švecová Atlasy A OSTROVY v jihlavské galerii
• Výstava Pod jedním nebem v jihlavské galerii nabídne tvorbu sester Jitky a Květy Válových
• Podzimní sbírka potravin v sobotu 20. listopadu
• Z policejního deníku: osmnáctiletý recidivista ukradl v obchodě parfémy; vandal poškodil osobní auto; opilý cyklista boural

Sobota   13. 11. 2021

• V Polničce si připomenou 130. výročí svěcení školy
• Policisté v noci kontrolovali auta s dřevem; osm řidičů odmítlo najet na kontrolní váhy
• Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů
• Dobrovolníci pomáhali obojživelníkům, vyčistili Hosovský rybníček od rákosí
• V jihlavských ulicích bude po setmění lépe vidět
• Jihlavský filmový klub uvede finský dokument Aalto: Architektura emocí

Pátek   12. 11. 2021

• Kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníka, který vylákal od poškozených přes jeden a půl milionu korun
• Z policejního deníku: zloděj využil nepozornosti nakupující a vytáhl ji z kabelky peněženku; policisté nabádají k opatrnosti
• Jihlava podporuje péči o předčasně narozené děti; v sobotu bude bohoslužba v Antonínově Dole, v úterý se rozzáří purpurovou barvou morový sloup
• Podzimní kolo Sbírky potravin opět i v Jihlavě v sobotu 20. listopadu
• Žáci základních škol poznávají bio potraviny zblízka; online prohlídkou pro školy je provedla Biopekárna Zemanka
• Poškození mříží na Karlově náměstí v Třebíči řeší policie; na náměstí je nyní vjezd zakázán
• Na novoměstský adventní jarmark mohou lidé přinést i dárky do krabice od bot

Čtvrtek   11. 11. 2021

• Miroslav Donutil je čestným občanem rodné Třebíče
• Den diabetu v pelhřimovské nemocnici si nenechalo ujít bezmála sto návštěvníků
• Zdeněk a Bohuslav Skořepovi mají v Malátově ulici v Jihlavě novou pamětní desku
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží přes tři tisíce; nemá nic; agresivní opilec skončil na záchytce
• Opravená venkovská synagoga v Polici získala prestižní ocenění
• Velké Meziříčí vydává stolní kalendář s obrazy malíře Eduarda Kácala

Středa   10. 11. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz