Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 20.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
Poslední zahraniční letadla se z vrtulníkové základny u Náměště nad Oslavou rozletěla do svých domovů. Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE tak v neděli 19. září oficiálně ukončilo svůj 8. ročník. Hlavním cílem cvičení i v letošním ročníku bylo sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s posádkami letadel a veliteli pozemních jednotek v mezinárodním prostředí.
„14 týmů JTAC (Joint Terminal Attack Controller) z 9 členských států NATO v průběhu cvičení provedlo celkem 889 navedení letadel na cíl. Posádky více než 20 letounů a vrtulníků strávily ve vzdušném prostoru České republiky v součtu 450 hodin,“ upřesnil celkové počty náčelník skupiny AIROPS, kapitán J.H.

Největšího leteckého cvičení se zúčastnilo více než 150 příslušníků aliančních armád, celkem na 600 vojáků. Cvičilo se v prostorech letiště Náměšť nad Oslavou, Čáslav, Pardubice, ve výcvikovém prostoru Boletice a v posádce Bechyně. „Velmi nás potěšilo, že jsme se mohli zúčastnit. Dynamické scénáře byly skvěle připraveny, k navádění jsme využívali celou řadu prostředků, se kterými běžně nepracujeme,“ zhodnotil letošní ročník cvičení nizozemský instruktor. Velmi pochvalně se vyjádřil také k úrovni vycvičenosti českých pilotů vrtulníků Mi-24 Hind a letounů JAS-39 Gripen.

Právě tato dvě letadla reprezentovala vzdušné síly Armády České republiky, doplňovali je ještě Mi-171 Hip a L-159 Alca. Do cvičení se také intenzivně zapojily maďarské letouny JAS-39 Gripen, nizozemský L-39C Albatros, německé cvičné stroje Learjet LJ-35 a Pilatus PC‑9. Texaská národní garda přispěla unikátním bezpilotním letounem MQ-9 Reaper, který působil z území České republiky vůbec poprvé.

Svoji premiéru na cvičení AMPLE STRIKE zažili také američtí piloti stíhaček F-15 E Strike Eagle. Kromě operací blízké vzdušné podpory CAS (Close Air Support) prováděli tankování za letu ve spolupráci s americkými KC-135 Stratotanker. F-15 vzlétaly z britské základny RAF v Lakenheath a tankovaly v prostoru nad Českými Budějovicemi.

Podle slov plukovníka Aleše Cápala dostál 8. ročník cvičení AMPLE STRIKE svému skvělému jménu: „S průběhem cvičení i jeho výsledky jsem spokojen, 51 leteckých návodčí dostalo možnost udržet si či získat platnou kvalifikaci v souladu s aliančními standardy. Jsem nadšen týmovým duchem cvičení, zápalem pro létání a vysokou profesionalitou všech, které jsem mohl během cvičení sledovat.“

Mezinárodní letecké cvičení AMPLE STRIKE v Náměšti nad Oslavou a cvičení pozemních sil CZECH LION na Libavé jsou zastřešeny celoarmádním cvičením ODOLNÉ ČESKO. Vojáci mají za úkol bránit společné území proti simulovanému nepříteli.
Jindřiška BUDIKOVÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
V zázemí pavilonu žiraf v zoologické zahradě v Jihlavě se narodila čtveřice ježků ušatých
Samice rodí mláďata po 35 ‒ 42 dnech březosti. Mláďata jsou slepá a s měkkými jakoby gumovými bodlinami.

Domovinou ježka ušatého jsou pouště, polopouště a stepi v Severní Africe, na Blízkém Východě a ve Střední Asii.
Živí se hmyzem, červy, drobnými obratlovci, ptačími vejci a občas zralým ovocem.

Ježek ušatý (Hemiechinus auritus) upadá v chladnějších oblastech do zimního spánku, který může trvat až půl roku, v horkých a suchých létech může naopak upadat do spánku letního. Ukrývá se v norách hlubokých kolem jednoho metru, které si sám vyhrabává. Je aktivní v noci, nemá rád slunce.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
Koncert kapely Žlutý pes proběhne v úterý 21. září na jihlavském Masarykově náměstí od 17 hodin. Vstupné je pro veřejnost zdarma, akci pořádají Trikolora, Svobodní a Soukromníci (TSS).
"Loni, v září 2020, byl stejný jihlavský koncert Žlutého psa na mnoho měsíců posledním živým hudebním vystoupením v celé republice", řekl Regionalistu organisátor a leader krajské kandidátky TSS pro říjnové volby na Vysočině Jan Tesař. Jak upřesnil, i přes úřední a hygienické překážky, které tehdy pořádání jihlavského koncertu provázely, se pořadatelé nedali odradit a koncert uskutečnili. "Museli jsme tehdy například zajistit lavice a místenkové sezení a splnit mnoho omezujících podmínek skrze hysterii kolem covid-19, nicméně nedali jsme se odradit ani hrozbami, že policie nebo hygiena koncert ukončí", vysvětlil leader Tesař.

Podle něho je tudíž úterní jihlavský koncert symbolický. "Všichni máme právo žít a záleží jen na nás, zda nám toto právo za několik týdnů, podle výsledku voleb, nebude již definitivně ukradeno", uzavřel první muž TSS na Vysočině Jan Tesař s tím, že právě Trikolora, Svobodní a Soukromníci odmítají sanitární diktaturu zcela zásadně. A proto v každé vládě, ve které po těchto volbách případně na základě koaličních jednání budeme, zabráníme jejímu opakování stůj co stůj", slíbil leader TSS na Vysočině Jan Tesař.

Na odpolední akci na náměstí již od 14 hodin budou vystupovat například kapely Boonker či Autobus a k disposici bude i občerstvení. V rámci akce budou přítomni i předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková, leader Jan Tesař a předseda Svobodných Libor Ondráček.
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
Do rekreační chalupy ve Vilémově, místní části Klášter na Havlíčkobrodsku se v době od 24. srpna do soboty 18. září vloupal neznámý zloděj, který odtud ukradl alkohol a starožitnosti. Škoda byla vyčíslena asi na dvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Žena měla téměř čtyři promile alkoholu
V pátek 17. září byli policisté před polednem přivoláni na ulici Poděbradova v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku, kde se nacházela značně opilá žena. "Ležela na zemi, částečně na vozovce. Policisté čtyřiapadesátiletou ženu zjistili, při dechové zkoušce jí naměřili hodnotu 3,99 promile alkoholu. Opilou ženu odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem havaroval
V neděli 19. září po půlnoci došlo v Nových Domkách na Jihlavsku k dopravní nehodě. Řidič vozidla BMW při odbočování dostal vlivem nepřiměřené rychlosti smyk, který se mu nepodařilo zvládnout, a vyjel mimo vozovku, kde narazil do zábradlí. Ke zranění osob při havárii nedošlo. "Policisté provedli u osmnáctiletého muže dechovou zkouška, při které mu naměřili hodnotu 1,72 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Dále policisté zjistili, že mladý muž není držitelem řidičského oprávnění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda 150 tisíc korun a další škoda byla způsobena na poškozeném zábradlí. Nehodu policisté šetří. Provedeným šetřením také zjistili, že majitel vozidla o jeho užívání neví. Řidič se automobilu zmocnil neoprávněně a jel s ním bez vědomí jeho majitele. Policisté případ prověřují. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněné užívání cizí věci a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Motocyklista byl pod vlivem alkoholu
V pátek 17. září zastavili policisté po šesté hodině večer v Mysliboři na Jihlavsku řidiče motocyklu a provedli kontrolu. "Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 0,79 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči další jízdu zakázali a na místě motocyklistovi zadrželi řidičský průkaz", uvedla Jana Kroutilová. Muž se dopustil závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V neděli 19. září zastavili policisté po deváté hodině dopoledne v Třebíči řidiče vozidla Opel Vectra, který jel po ulici Račerovická. "U šestačtyřicetiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,85 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté z Kamenice nad Lipou zastavili v pátek 17. září kolem třetí hodiny odpoledne na silnici první třídy u Pravíkova na Pelhřimovsku osobní auto Peugeot. V rámci kontroly se jeho čtyřiatřicetiletý řidič podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Řidič sjel s autem do příkopu, nadýchal přes dvě promile
V neděli 19. září kolem půl desáté večer došlo na Pelhřimovsku k havárii vozidla, jehož řidič byl pod vlivem alkoholu. Třiadvacetiletý muž jel vozidlem Renault po silnici druhé třídy od Pelhřimova směrem na Červenou Řečici. "Při průjezdu zatáčkou za obcí Čakovice vyjel mimo komunikaci a sjel do silničního příkopu. Ke zranění, které by si vyžádalo zásah zdravotnické záchranné služby, nedošlo. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, která vykázala pozitivní výsledek. Naměřená hodnota činila 2,57 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 2,18 a 2,20 promile", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Zjišťování okolností havárie, je předmětem dalšího šetření. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič nadýchal přes dvě promile
Policisté zastavili v neděli 19. září kolem jedné hodiny ráno na ulici K Novému nádraží ve Velkém Meziříčí na Žďársku osobní auto Mazda. "Čtyřiadvacetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Naměřená hodnota činila 2,29 promile alkoholu a také opakované měření bylo pozitivní. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
Energetici Jaderné elektrárny Dukovany obnovili výrobu elektrické energie na třetím výrobním bloku, který odstavili před dvanácti dny z důvodu provedení diagnostiky na jednom z vysokotlakých bezpečnostních čerpadel.
V sobotu 18. září dopoledne začal blok opět vyrábět čistou bezemisní elektrickou energii a dodávat jí do přenosové soustavy. V Dukovanech jsou tak od dnešního dne v provozu všechny čtyři výrobní bloky. Další odstávka čeká Dukovany v polovině listopadu, během které vymění část paliva za čerstvé.

Kontrolou čerpadla na jednom ze tří bezpečnostních systémů energetici zjistili závadu na uložení ložiska vysokotlakého čerpadla. Následně ložisko seřídili, ověřili jeho funkčnost zkušebním chodem a čerpadlo převedli do nominálního režimu.

K opětovnému najetí bloku bylo nutné dokončit probíhající plánovanou výměnu jednoho z osmnácti dieselgenerátorů. Tu energetici dokončili ve čtvrtek ráno a následně zahájili náběh bloku. „Obnově a modernizaci zařízení se věnujeme nejen v průběhu odstávek, ale tam, kde to je technicky a bezpečnostně možné, také při provozu. Prioritou je pro nás vždy bezpečnost a spolehlivost, proto jsme s náběhem vyčkali do ukončení všech těchto prací,“ vysvětluje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Štěpnou reakci energetici v reaktoru obnovili v pátek odpoledne. Elektřinu začal blok dodávat do sítě v sobotu 10:39 hod. po přifázování prvního turbosoustrojí. Následně v 15:08 hod. energetici přifázovali i druhé turbosoustrojí. Nyní provádí postupné zvyšování výkonu a předepsané kontroly zařízení.

"Už v listopadu čeká elektrárnu odstávka pro výměnu paliva na druhém výrobním bloku, která bude pobíhat přes Vánoce až do ledna příštího roku," doplnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
Nemožnost účinně léčit nemocné zvíře a v podstatě bezmocně sledovat jeho trýznivé umírání. To by způsobil chystaný zákaz použití mnoha antimikrobik u zvířat, o kterém by měl hlasovat Evropský parlament ještě na konci tohoto měsíce. Pokud by byl pozměněný a výrazně tvrdší návrh než byla původní dohoda opravdu schválen, doplatily by na to nejen miliony hospodářských zvířat, ale i všichni domácí mazlíčci. Ani oni by už v případě nemoci nemohli být léčeni nejúčinnějším a nejrychlejším způsobem. Podání antibiotik vyšších generací by totiž bylo nemožné a v případě vážných chorob by tak nebylo k dispozici účinný lék. V případě vážných chorob přitom rozhodují i hodiny.
Ale pojďme se na to podívat od začátku. Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) letos v červenci nepozorovaně schválil návrh nařízení předloženého Evropskou komisí (EK) na téma „Kritéria pro klasifikaci antimikrobiálních látek vyhrazených pro léčbu některých infekcí u lidí“. Neřídil se přitom doporučením EK vycházejícího z vědeckých poznatků koordinovaného s Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA), Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO), které umožňovalo antibiotickou léčbu konkrétních jednotlivých zvířat. Místo tohoto předem vyjednaného konsenzu výrazně přitvrdil.

Pokud by návrh svého výboru Evropský parlament opravdu schválil, znamenalo by to mimo jiné úplný zákaz používání léčiv z řad fluorochinolonů, cefalosporinů 3. a 4. generace, polymyxinů a makrolidů ve veterinární medicíně, a to ani v případě závažných infekcí zvířat. Výše uvedeným účinným látkám by byla automaticky pozastavena či dokonce odebrána licence pro použití ve veterinární medicíně.

Co by to znamenalo konkrétně? Ukážeme si to na příkladu nejrozšířenějšího domácího mazlíčka, který je často spíše členem rodiny, tedy psa. Štěně, které má těžkou infekci neznámého původu a vysoké horečky, se nyní standardně léčí marbofloxacinem, což je širokospektrální fluorochinolon 3. generace. Ten je navíc nutné podat co nejrychleji. Po schválení kritizovaného nařízení by musel veterinář nasadit méně účinné léky, což by mohlo znamenat smrt zvířete.

Zásadní komplikací by však byla léčba všech zvířat. Například koni se zápalem plic by veterinář nemohl podat léky dříve, než odebere vzorky, pošle je na vyšetření a získá zprávu z laboratoře. To obvykle trvá i několik dnů. Nemocné zvíře by ale bylo dávno mrtvé. U hospodářských zvířat to znamená jediné – expresní cestu na porážku. Také u nemocného domácí mazlíčka, nebo lépe člena rodiny to vyvolá mnoho emocí. Veterináři totiž nezbyde nic jiného, než majitelům

psa, kočky či jiného nemocného zvířete oznámit, že účinné antibiotikum zná, ale nesmí ho podat. Obrovské problémy by to znamenalo i pro exotická zvířata chovaná v zoologických zahradách, kde rychlost nasazení správné léčby hraje klíčovou roli.

Druhou neméně zarážející, ale paradoxně stále přehlíženou změnou, kterou přináší tohle nařízení, je výrazné prodloužení ochranných lhůt od posledního podání antibiotika po porážku zvířete a zpracování masa. Jde o to, že maso či další živočišné produkty, jež byly získány od léčených zvířat před uplynutím ochranné lhůty, může obsahovat rezidua léčiv, které mohou mít negativní vliv na zdraví člověka. Otázku vyvolává hlavně zásadní prodloužení těchto lhůt. Buď jde nyní o zbytečné plašení a přehnanou opatrnost, nebo byli konzumenti masa mnoho desetiletí vystaveni potenciálně rizikovému množství pozůstatků po antibiotikách v mase. Evropský parlament by měl jasně vysvětlit, která varianta je správná.

Zoologická zahrada v Táboře podporuje petici evropských veterinárních lékařů, která vyzývá evropské poslance k odmítnutí tohoto radikálního návrhu. Pokud s ní souhlasíte, můžete ji podepsat zde: form.jotform.com/212…

Foto: ilustrační
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi
V pátek 17. 9. 2021 proběhl na území krajského města a v jeho přilehlém okolí sedmý ročník Metodického cvičení Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina "Jihlava 2021". Soutěžního klání, které mělo za úkol prověřit teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi, se zúčastnilo celkem pět tříčlenných výjezdových skupin zdravotnických záchranářů z jednotlivých výjezdových oblastí organizace.
Slavnostního zahájení, které proběhlo v osm hodin ráno před budovou Vzdělávacího a výcvikového střediska v Jihlavě se ujala ředitelka Vladislava Filová společně s náměstkem LPP Petrem Novotným, hlavní sestrou Martou Machátovou a vedoucím lékařem vzdělávání Michalem Pačiskou. K nastoupeným záchranářům následně promluvil i hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, který jim ve své řeči nezapomněl poděkovat za dosavadní nasazení a popřát mnoho úspěchů během plnění soutěžních úkolů. Po složení slibů rozhodčích a soutěžních posádek se cvičení mohlo rozjet naplno.

Telefon, Au-pair, Revize, Doupě a Nehoda
Zdatnost zdravotnických záchranářů prověřilo během dopoledne a odpoledne pět scénářů, které
simulovaly události, jež mohou reálně nastat. Dva úkoly letošního Metodického cvičení proběhly
přímo na půdě nově vybudovaného Vzdělávacího a výcvikového střediska v Jihlavě. Jedním z nich byla otrava dítěte, které zaměnilo bonbóny za babiččiny léky a po jejich konzumaci upadlo do bezvědomí. Druhý zásah se pak odehrál v technickém kanálu, kde se na pracovníka údržby zřítila část stropu a bylo nutné ho ve spolupráci s hasiči transportovat ze stísněných prostor. Simulovanou intoxikaci drogami a bolesti břicha u dívky s mimoděložním těhotenstvím řešili zdravotníci na diskotéce v jihlavském Miami clubu, polytrauma způsobené žací lištou traktoru na louce ve Studénkách a náhlou zástavu oběhu s následnou resuscitací v jedné z kanceláří krajského úřadu v Jihlavě. Pro jeho pracovníky jsme zároveň uspořádali workshop první pomoci zaměřený na resuscitaci za využití automatizovaného externího defibrilátoru (AED), kterého se zúčastnilo téměř 90 osob.

Vítězný tým je z Havlíčkobrodska
Veškeré úkony záchranářů během cvičení bedlivě monitorovali přítomní rozhodčí, z jejichž hodnocení vzešel na konci celého soutěžního klání vítěz. Pohár z rukou ředitelky Vladislavy Filové si letos převzala posádka z výjezdové oblasti Havlíčkův Brod, kterou reprezentovali záchranáři Martina Lukačinová, Radek Hovorka a Radim Fousek. "Vítězné posádce upřímně gratuluji, stejně jako ostatním záchranářům, kteří se letošního metodického cvičení, po roční pauze, zúčastnili. Připravené úkoly řešili s maximálním nasazením," řekla po vyhlášení výsledků ředitelka Filová a nezapomněla poděkovat všem, co se na přípravě cvičení podíleli.

Velké poděkování patří jihlavské Vyšší odborné zdravotnické škole a Střední zdravotnické škole, která poskytla figuranty z řad svých studentů. Za součinnost a poskytnutí prostor patří poděkování také Krajskému úřadu Kraje Vysočina a Miami clubu Jihlava.
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   19. 10. 2021

• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021

• Budou lidé platit až pětinásobky za plyn? A zakáží jim k tomu navíc ještě i kamna? Podle TSS to mohou nyní už změnit pouze volby!
• Policie hledá svědky, kteří viděli na jihlavském hřbitově podezřelého výtržníka
• Nový jihlavský festival odstartují Mucha a Baumaxa
• Z policejního deníku: sedmapadesátiletý cyklista nadýchal přes 3,5 promile; opilec musel opustit byt; krádež kola za 13 tisíc
• Léky z krevní plazmy denně pomáhají tisícům pacientů; léčí hemofilii, popáleniny i onkologická onemocnění
• Meteorologové varují před silným větrem ve východní části Vysočiny
• Doprava v Předíně byla převedena na nový most, provoz je stále řízen kyvadlově
• Ve Žďáře nad Sázavou budou na podzim vysazeny nové listnaté stromy
• V jihlavské galerii se bude konat komentovaná prohlídka výstavy Temná noc duše
• Víkend očima záchranářů: nehody motorkářů, asistence při likvidaci munice i požár
• V Třešti hořel rodinný dům, dvě osoby utrpěly zranění
• Správné osvětlení vozidla má svoje pravidla; na podzim jsou časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Letos při nehodách zemřelo na Vysočině 22 osob; počet nehod se od začátku roku v regionu mírně zvýšil

Neděle   3. 10. 2021