Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 29.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: řidič s 3,54 promile alkoholu v krvi boural; krádež nářadí za 30 tisíc; řidička pod vlivem drog
Čtyřiatřicetiletý řidič osobního auta Volkswagen boural v úterý 28. září kolem osmé hodiny ráno na silnici I/38 obchvatu Golčova Jeníkova boural. Muž jel ve směru na Havlíčkův Brod, přičemž v místě křižovatky s ulicí Komenského vyjel mimo vozovku a narazil do stromů. Policistům následně nadýchal 3,54 promile alkoholu, opakovaně pak 3,67 promile. Při nehodě utrpěl zranění a záchranáři jej převezli do nemocnice. Řidič tak naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Zloděj si odnesl nářadí
Policisté prověřují případ vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo v pondělí 27. září v obci Jiřice u Humpolce na Pelhřimovsku. "Pachatel zde v době od deváté hodiny ráno do půl páté odpoledne vnikl do sklepních prostorů rodinného domu, kde odcizil mimo jiné dvě motorové pily, brusku a další nářadí. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem třiceti tisíc korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli policisté pátrají.

Opilec vylezl na střechu obchodního domu, skončil na záchytce
V úterý 28. září byli policisté v Jihlavě kolem druhé hodiny odpoledne přivoláni na ulici Březinova, kde vylezl na střechu obchodního centra zjevně opilý muž. "Policisté zjistili, že se jedná o jednatřicetiletého muže, kterému při dechové zkoušce naměřili hodnotu 3,29 promile alkoholu. Opilý muž odmítal spolupracovat a na opakované výzvy nereagoval. Policisté ho zajistili a muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Opilá žena napadala partnera, skončila na záchytce
V úterý 28. září přijali policisté po sedmé hodině večer oznámení o konfliktu v rodinném domě v Třebíči. "Opilá žena vulgárně slovně napadala svého partnera a chovala se značně agresivně, muž z důvodu zvyšujícího se jejího násilného jednání musel z domu odejít. Policisté zjistili, že se jedná o jednapadesátiletou ženu, které při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,26 promile alkoholu", informovala Jana Kroutilová. U muže byla zkouška negativní. Policisté ženu zajistili a po vyšetření lékařem ji odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Konflikt šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Silně opilý řidič narazil do oplocení domu
V úterý 28. září jel po šesté hodině večer řidič vozidla Dacia Duster v Telči na Jihlavsku ve směru na Mysliboř. "Nezvládl řízení automobilu a vyjel mimo komunikaci, kde narazil do betonového oplocení domu, poté z místa odjel. Ke zranění při nehodě nedošlo. Přivolaní policisté muže v lokalitě nalezli a provedli u něho dechovou zkoušku. Naměřili mu hodnotu 3,06 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u muže ukázala hodnotu přes dvě a půl promile alkoholu v dechu. Policisté jednašedesátiletému muži zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidle a poškozeném oplocení vznikla předběžně vyčíslená škoda pětadvacet tisíc korun. Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Nehodu prošetřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili v pondělí 27. září kolem půl sedmé večer na silnici první třídy u Keřkova na Havlíčkobrodsku osobní auto Škoda. "Výsledek dechové zkoušky devětačtyřicetiletého řidiče byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,72 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Test u řidičky vykázal přítomnost drog
Policisté kontrolovali v pondělí 27. září kolem půl jedné odpoledne u Radňovic na Žďársku osobní auto Fiat, jehož řidičkou byla sedmadvacetiletá žena. "Žena měla test pozitivní na přítomnost marihuany. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasila", informovala mluvčí policistů S. Rázlová. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Velkomeziříčští policisté zastavili v úterý 28. září krátce před půl desátou dopoledne v Měříně na Žďársku auto Škoda. "Jeho osmapadesátiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Její naměřená hodnota činila 0,64 promile alkoholu a podobný výsledek vykázalo také opakované měření. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala Stanislava Rázlová. Z přestupku na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič měl přes tři promile alkoholu
Policisté odhalili řidiče, který řídil vozidlo s více než třemi promile alkoholu. V pondělí 27. září jel čtyřiatřicetiletý muž po čtvrté hodině odpoledne s vozidlem Ford Focus po silnici ve směru od Částkovic na obec Lhotka na Jihlavsku. "Řidič při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,24 promile alkoholu, obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Následující den mu sdělil policejní inspektor podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidiči pod vlivem alkoholu
V úterý 28. září zastavili policisté po osmé hodině ráno u Krahulčí na Jihlavsku řidiče vozidla Ford Focus, který jel ve směru na Telč. "U dvaašedesátiletého cizince při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,56 promile alkoholu, opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Pod vlivem alkoholu jel včera také třiačtyřicetiletý řidič vozidla Alfa Romeo. Policisté ho zastavili kolem druhé hodiny ráno v ulici Březinova v Jihlavě. "Při dechové zkoušce naměřili u muže hodnotu přes jedno promile alkoholu. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat a na místě mu policisté zadrželi řidičský průkaz. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", dodala J. Kroutilová.

Foto: nehoda u Golčova Jeníkova
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Jihlavě srazilo auto chodkyni, policisté žádají o pomoc svědky nehody
Jihlavští policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při šetření střetu vozidla s chodkyní, ke kterému došlo ve čtvrtek 23. září po jedné hodině odpoledne na ulici Romana Havelky u obchodního domu Kaufland v Jihlavě. Potřebovali bychom, aby se přihlásil řidič automobilu, případně svědci, kteří nehodu viděli a mohli by poskytnout informace k vozidlu. Řidič osobního vozidla jel ve směru od centra k ulici Sokolovská, v tu dobu přecházela komunikaci po vyznačeném přechodu chodkyně a došlo ke střetu.
Řidič vozidla na místě zastavil a nabídl chodkyni pomoc, ta ji odmítla, a řidič z místa odjel. Šestasedmdesátiletá chodkyně utrpěla poranění a následně vyhledala lékařskou pomoc.

Po přijetí oznámení začali policisté dopravní nehodu šetřit. Provedli ohledání a zadokumentování místa.

Žádáme řidiče vozidla, aby se policistům přihlásil na tísňové lince 158. Policisté rovněž uvítají, pokud by se přihlásila jakákoli jiná osoba, která by mohla poskytnout informace vedoucí ke zjištění totožnosti řidiče nebo vypátrání vozidla, které se s chodkyní střetlo.
Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Cisterna s mlékem, která leží převrácená vedle dálnice D1 u Velké Bíteše večer vyprostí speciální firma
Nákladní souprava, která stále leží převrácená po dopravní nehodě z pondělního odpoledne 27. září mimo komunikaci D1 u Velké Bíteše na Žďársku, v km 159,9 směr Brno. Ve středu 28. září v 10 hodin započalo přečerpávání nákladu - sušeného mléka - do přistavené nákladní soupravy, kdy při této činnosti je omezena krajnice a je zde možnost, že bude nárazově omezen i pravý jízdní pruh.
"Ve 20 hodin by měla firma Jerex započít s pracemi na vyproštění nákladní soupravy, kdy v místě bude omezena krajnice a pravý jízdní pruh, je rovněž možné, že bude nárazově omezen i levý jízdní pruh, tzn. že směr na Brno bude uzavřen a to po dobu přibližně 10 - 15 minut. Při vyprošťování nákladní soupravy bude provoz v místě vyprošťování omezen pomocí DIO, které dle schématu postaví SSÚD č.4 Domašov, rovněž bude na místě asistovat hlídka DO Velký Beranov", popsala další události kolem havarované cisterny mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Lidé v Jihlavě zakoupením sladkého koláče podpoří mobilní hospic Bárka
Oblastní charita Jihlava se ve středu 6. října opět zapojí do sbírkové akce Koláč pro hospic, kterou organizuje Diecézní charita Brno. V Jihlavě úspěšně funguje pod jihlavskou Charitou již několik let mobilní hospic Bárka, který pomáhá, aby život nevyléčitelně nemocných a jejich blízkých byl o něco snazší. Nemocný tak může za pomocí sociální a zdravotní péče zaměstnanců Bárky prožít své poslední chvíle v kruhu blízkých a především doma. Uvedl to mluvčí charity v Jihlavě Marek Mašát.
Podpořit zkvalitnění služby Bárka - domácí hospic Jihlava budou moci Jihlavané na https://jihlava.charita.cz/co-delame-nase-sluzby/vypis-sluzeb/barka-domaci-hospic-jihlava/
Podpořit zkvalitnění služby Bárka - domácí hospic Jihlava budou moci Jihlavané na Masarykově náměstí ve stanu Oblastní charity Jihlava od 7.30 až do 16 hodin, kde za finanční příspěvek obdrží sladkou odměnu v podobě oblíbeného koláče.
„Další stanoviště s koláči bude zřízeno například v Nemocnici Jihlava od 7 do 15 hodin,“ doplňuje pracovnice Bárky Markéta Brestovská. Tím však výčet stanovišť s koláči v Jihlavě nekončí. Dozvědět se informace o hospicové službě a přispět na její činnost budou mít možnost i pracovníci velkých jihlavských firem.

V posledních letech společnost stárne a stále více rodin chce, aby jejich blízcí, kteří jsou nevyléčitelně nemocní, mohli zůstat s nimi a v jejich domácím prostředí. Hospic se postará nejen o nemocného, ale nabízí například i poradenství, psychologickou nebo duchovní podporu celé rodině. Ředitelka Oblastní charity Jihlava Hana Fexová všem moc děkuje za vstřícný přístup a nabídku spolupráce. „Vážíme si toho, že lidé, pekárny, ale i firmy jsou solidární a chtějí podporovat hospicovou službu, která pomáhá nevyléčitelně nemocným na sklonku života. Doba není jednoduchá, ale lidé v sobě stále mají velké srdce. Za tom jim patří velké DÍKY!“ Pokud máte zájem podpořit domácí hospic Bárku online platbou nebo se stát pravidelným dárcem, tak Vám k tomu stačí necelá minuta. Stačí kliknout a přispět přes zabezpečenou platební bránu: DÁRCOVSTVÍ (charita.cz) https://jihlava.charita.cz/podporte-nas/darcovstvi/, uveďte prosím VS 517.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Chovatelská výstava v Bohdalově představí spoustu domácích zvířat, doplní ji farmářské trhy
Králíky, kozy, drůbež, holuby či okrasné ptactvo si budou moci zájemci prohlédnout i zakoupit na chovatelské výstavě, která se bude konat v sobotu 2. a v neděli 3. října v kulturním domě v Bohdalově na Žďársku. Otevřeno bude v sobotu od 7 do 18 hodin, v neděli pak od 8 do 13 hodin.
Výstava je přehlídkou umu nejenom současných chovatelů, ale i těch dávno minulých. V každé z odborností králíků, drůbeže a holubů se představí řada zástupců plemen a barevných rázů, které vznikly mnohaletou odbornou prací chovatelů. V řadě případů je až k neuvěření, že se ještě stále jedná o stejné druhy a že je příroda schopná takové variability.

A jaké novinky budou na výstavě přestaveny. Z králíků je to například nizozemské plemeno sallander, který je netypický svojí barvou. Jeho základní krycí barva je perleťově bílá. Neobvyklým je také třeba vydří barevný ráz u zakrslých plemen králíků.

Z holubů se představí například stralsundský vysokoletec, který byl dříve dokonalý letec, nyní je ale chován převážně pro výstavní účely. Při soutěžích se u vysokoletců hodnotí celková délka trvání letu hejna. A třeba takový africký racek je jedním z nejmenších holubů. Představuje vrchol lidského umu v oblasti prošlechtění plemenných znaků hlavy při miniaturní postavě.

Z drůbeže se představí třeba japonky, přirozeně zakrslá drůbež. Japonky se hodí i do městské zahrádky. Jsou velmi nenáročné, nehrabou a mají klidnou, milou a snášenlivou povahu. Naopak jako zdrobnělá obdoba původně velkého plemene se představí zdrobnělá hedvábnička.

Výstavu doplní farmářské a řemeslné trhy, kde si budou lidé moci zakoupit sýry, masné výrobky, cukrovinky, perník, koření, vína a oleje, ale třeba i trička s potiskem zvířat, šperky, hračky, proutěné zboží či zahradní dekoraci.
A připraven je také divácky oblíbený králičí hop.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   1. 12. 2021

• Covidové paradoxy
• Vánoční a dárkové zboží ze zrušených trhů v Třebíči mohou lidé nakoupit ve výstavních síních
• Domácímu hospici Bárka mohou lidé ve sbírce přispět na speciální zdravotnické batohy
• Výstavba protihlukové 280 metrů dlouhé stěny na silnici I/38 v Radostíně začne na jaře
• Kriminalisté objasnili sérii krádeží v Havlíčkově Brodě a okolí, obviněn byl jednadvacetiletý recidivista
• Policisté hledají svědky nehody v Třebíči, při které srazilo auto chodkyni
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, nemá nic; opilci skončili na záchytce
• V Pelhřimově je otevřeno Reuse centrum; odložené věci nacházejí nové uplatnění
• Výstava PHOTOGRAPHIA NATURA 2021 byla v jihlavském muzeu otevřena bez vernisáže
• Personální změny ve vedení územních odborů; generační obměna se nevyhnula ani policejnímu sboru na Vysočině

Úterý   30. 11. 2021

• Od středy 1. prosince jezdí trolejbus linky E v Jihlavě rychlejší trasou
• V záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou letos ubytovali rekordní počet zvířat
• Strážníci jihlavské městské policie zasahovali v azylovém domě
• U Rudolce se střetlo auto s traktorem, dva lidé utrpěli zranění
• Do táborské zoologické zahrady zavítá Mikuláš s čertem a andělem
• Současná česká skleněná vánoční ozdoba; nová výstava Českých center se třpytí a voní Vánocemi
• Advent zahájily obce a města regionu JE Dukovany rozsvícením adventních věnců, vánočních stromů i betlémů
• Z policejního deníku: muž si objednal herní konzole, nemá nic; vandal posprejoval trafostanici; muž dluží alimenty
• Sněžení komplikuje na Vysočině dopravu, zejména na silnici I/38
• Pětice mužů se při krádežích zaměřila na auta; kriminalisté pachatele dopadli a zahájili jejich trestní stíhání

Pondělí   29. 11. 2021

• Kožní ambulance novoměstské nemocnice zažívá extrémní nápor pacientů; musí omezit příjem nových
• V Golčově Jeníkově zemřel na kolejích člověk
• Nové Město na Moravě zasvětí příští rok lyžařům
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do sklepa; policisté chytili zloděje, řidiči pod vlivem alkoholu

Neděle   28. 11. 2021

• Vysočinu zasypal sníh, meteorologové varují před nočním náledím a předběžně také před silným větrem
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl ze sklepa alkohol; zloděj ukradl z chaty kolo; opilí řidiči bourali
• Nehoda a poškozená auta včera blokovaly provoz na dálnici D1; místo bylo průjezdné pouze jedním pruhem, ale kolony se netvořily, byl slabý provoz
• Co se dělo na Štědrý den od rána až do půlnoci napoví výstava v Horáckém muzeu

Sobota   27. 11. 2021

• V pelhřimovské nemocnici bude od pondělí po dobu dvou měsíců omezena doprava
• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021

• Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
• Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
• Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
• Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
• Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
• Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
• Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret

Středa   17. 11. 2021

• Okolí pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči bude brzy hezčí
• Naše dva 17. listopady a dnešek

Úterý   16. 11. 2021

• V japonské zahradě ve Sněžném na Žďársku můžete získat sběratelskou kartu
• Draci a adopce stromů na Skalce v Jihlavě
• Šestatřicetiletá distributorka drog skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: mladistvá dívka byla ve špatném psychickém stavu a opilá; opilý řidič boural, nadýchal tři promile
• Na místě zbourané knihovny v Okříškách vznikne místo pro odpočinek
• Státní svátek od 17 hodin a 11 minut s trikolorou a Modlitbou pro Martu v Jihlavě

Pondělí   15. 11. 2021