Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 1.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po třináctileté Darině Törkelové a devětadvacetiletém Václavu Bořilovi
Policisté pátrají od pátku 1. října od 18 hodin po třináctileté Darině Törkelové z Pelhřimovska. Pohybuje se v doprovodu devětadvacetiletého Václava Bořila, přítele své matky. Naposledy byli oba viděni v osobním vozidle Peugeot 206 modré barvy u autobusového nádraží v Kamenici nad Lipou.
"Prosíme veřejnost o pomoc při pátrání po dívce i muži. V případě, že byste muže s dívkou někde viděli a věděli, kde se pohybují, kontaktujte linku 158", informovala mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.

Více informací na stránkách:

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=19011001211617

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=19151001211617
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede francouzský snímek Léto 85
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 4. října od 19.30 hodin v kině Dukla francouzský snímek Léto 85. Letošní léto je už za námi, ještě v nás však doznívají pěkné zážitky z dovolené. Přenesme se do roku 1985 na francouzské pobřeží, kde se seznámí šestnáctiletý Alexis s o něco starším, charismatickým Davidem. Začíná přátelství plné letních zážitků, ať už se jedná o výlety na motorce, plavby po moři, diskotéky, zážitky plné svobody a volnosti. Než se všechno najednou nějak zvrtne...
François Ozon tentokrát natočil nádherný uvolněný film o krásném létě na normandském pobřeží v roce 1985 a především o vztahu šestnáctiletého Alexise a charismatického osmnáctiletého Davida.

Léto 85 předkládá dojemný působivý příběh, který svou bezprostředností dokáže získat srdce každého diváka. K tomu přispívají víc než přesvědčivé herecké výkony - především Félix Lefebvre jako představitel mladého Alexise dokáže získat a okouzlit svým přirozeným a odzbrojujícím hereckým podáním.

Krom silného obsazení pak Léto 85 nabízí i vizuálně lichotivou podívanou. A nejde jen o autentické prostředí pobřeží Normandie, kde se celý příběh odehrává. Na první pohled totiž zaujme především svou velkolepou barevností a výraznými kostýmy, které jsou záměrně vybrány tak, aby zdůraznily období 80. let, jejichž móda byla takto křiklavá. Vše je pronikavé, pestré a barvitě nápadné. Atmosféru výrazně doplňuje i hudební doprovod. Velký význam je kladen na baladu Sailing v podání britského zpěváka Roda Stewarta.

V druhé polovině filmu se romantika mění v drama - to když se vše osudově zvrtne a děj začíná gradovat.

François Ozon nám předkládá další z mistrovsky vyprávěných příběhů, ve kterém nás dokáže probouzet k opravdovému nádhernému žití.

Léto 85
(Été 85)
Francie, 2020, DCP, barevný, francouzsky, české titulky, 100 minut
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Nejlepší na světě jsou kováři z Vysočiny; dva týmy, dvě medaile
O tom, že kovářskému řemeslu se na Vysočině nadmíru daří, svědčí nedávný zlatý a bronzový úspěch dvou týmů na mistrovství světa v kování v italské Stii. Tématem letošního 24. ročníku mistrovství, které se koná pravidelně v dvouletých cyklech, byl verš z Božské komedie „Tu vyšli jsme a spatřili zas hvězdy“. V silné konkurenci uměleckých kovářů z 25 zemí nakonec zvítězila plastika Vojtěcha Havránka, Václava Trpišovského a Richarda Rulfa nazvaná Na hraně zítřka. Skvělé třetí místo patří týmu Jiřího Ondráčka, Luboše Jana, Šimona Pospíšila a Vojtěcha Kučery, kteří ve tříhodinovém limitu vykovali plastiku pojmenovanou Brána do Ráje.
Umělecké kováře z obou úspěšných týmů přivítal v tomto týdnu v sídle Kraje Vysočina radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš. „Děkuji oběma týmům za skvělou prezentaci Vysočiny i propagaci tradičního kovářského umění. Je obdivuhodné, že po dvou letech si tým z našeho kraje opět přivezl zlatou medaili,“ ocenil radní Roman Fabeš.

Jak popsal Vojtěch Havránek, který pracuje jako mistr kovářské dílny v Akademii Světlá nad Sázavou, oba naše týmy nezávisle na sobě zvolily motiv brány v kombinaci s kamenným prvkem. „Měli jsme čas dvakrát si plastiku vyzkoušet nanečisto doma, tak abychom vše stihli v časovém limitu a podle našich představ,“ přiblížil zlatý Vojtěch Havránek.

Všechny týmy mají na vypracování tři hodiny čistého času a družstvo pracuje zároveň na dvou kovadlinách. „Vše se děla ručně, postaru, bez použití mechanizovaného nářadí, pouze s klasickými nástroji,“ doplnili svého kolegu Jiří Ondráček z Radostína nad Oslavou a Luboš Jan z Třebíče, kteří si letos z Toskánska přivezli bronzové medaile. Oba zároveň byli u posledního zlatého úspěchu na Mistrovství světa v kování v roce 2019, kdy ve Stii zvítězili s plastikou lodě na rozbouřeném moři.
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlava zaplatí 150 tisíc korun za měření hluku v okolí Kronospanu
Náměstek jihlavské primátorky Vít Zeman podrobně vysvětluje další kroky, které by měly přinést zlepšení situace v okolí firmy Kronospan. Nezávislá firma, kterou vyberou sami obyvatelé, změří hluk. Zlepšit se má i vzhled nejbližšího okolí závodu.
Město Jihlava dalo cekem 13 podnětů společnosti Kronospan, jak zlepšit provoz závodu, aby se minimalizoval negativní vliv na okolí. Firma všechny podněty města akceptovala a zapracovala do své projektové dokumentace. V tuto chvíli se tak ve firmě realizují opatření za celkem 80 milionů korun. Město věří, že se to v nejbližších letech projeví na snížení hluku a prašnosti nebo na hospodaření s vodou. A hlavně, že to už brzy pocítí všichni obyvatelé v nejbližším okolí Kronospanu.

„Je potřeba v tuto chvíli věřit, že budeme mít dostatek času prověřit realizaci i to, jak se to projeví na zlepšení stavu, který v tuto chvíli ještě stále obyvatelé města vnímají jako špatnou,“ říká náměstek primátorky Jihlavy Vít Zeman.

Poslechněte si další podrobnosti na:
https://jihlava.cz/video-jihlava-zaplati-150-000-korun-za-mereni-hluku-v-okoli-kronospanu/d-548665/p1=103430
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Rekonstrukce 160 kilometrů dálnice D1 je u konce, poslední uzavírky mizí
Ředitelství silnic a dálnic v pátek 1. října zprovoznilo poslední modernizovaný úsek dálnice D1. Modernizace D1 mezi Mirošovicemi (EXIT 21) a Kývalkou (EXIT 182), která byla stavebně zahájena v květnu 2013 a trvala celkem devět stavebních sezón, tím byla dokončena.
„Jednalo se o největší a z pohledu organizace postupu výstavby nejnáročnější projekt, který kdy Ředitelství silnic a dálnic realizovalo. V rámci modernizace došlo k rozšíření dálnice o 0,75 metrů na každé straně, což výrazně zvyšuje bezpečnost při odstavení vozidla a dále umožňuje v případě uzavření jednoho jízdního pásu vedení dopravy v režimu 2+2 jízdní pruhy na pásu druhém. Byla provedena kompletní rekonstrukce 160 kilometrů D1 v obou směrech, a to včetně mostů (92 dálničních mostů, 35 nadjezdů), mimoúrovňový křižovatek, středního dělícího pásu dálnice, kanalizace a několika odpočívek. Došlo k doplnění telematických zařízení a v celé délce byl položen optický kabel. V rámci modernizace bylo zbouráno a nově postaveno 35 dálničních nadjezdů s rezervou na možnost rozšíření dálnice na šestipruhové uspořádání. Významně vzrostla také bezpečnost díky instalaci nových svodidel s vysokou úrovní zadržení, modernizací stávajícího systému tísňového volání SOS a výstavbou oplocení. Snížen byl negativní vliv dálnice na okolí doplněním protihlukových opatření a výstavbou 4 nových ekoduktů pro migraci zvěře. Návrhové parametry dálnice D1 (rozhledové poměry, příčný sklon vozovky, délky připojovacích/odbočovacích pruhů) byly uvedeny do souladu s platnými technickými předpisy.

V rámci projektu modernizace byla použita řadu inovativních postupů či technologií – cementobetonový kryt s obnaženým kamenivem, který zajistí dlouhodobě trvanlivé protismykové vlastnosti vozovky; mobilní svodidla pro oddělení protisměrných jízdních pruhů po dobu realizace; zálivy pro nouzové zastavení vozidel; nouzové sjezdy pro vozidla integrovaného záchranného systému; svodidla s vysokou úrovní zadržení ve středním dělicím pásu dálnice; velká část stavebních prací probíhala v noční době (pokládka cementobetonového krytu, přestavba přechodného značení, snášení nadjezdů, a řada dalších), plošné nasazení úsekového měření rychlosti pro zvýšení bezpečnosti provozu v uzavírkách“ shrnul základní výčet prací, které proběhly v rámci modernizace D1, generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Modernizace D1 v číslech:

celkem modernizovaných úseků 20
délka modernizovaných úseků 160,2 km
celkem položeno cementobetonového krytu více než 900 000 m³
nové či komplexní rekonstrukce stávajících PHS 12,3 km 12,3 km
délka ocelových svodidel (hl. trasa, MÚK, související komunikace) 371 km
odpočívky – oprava vozovek/komplexní modernizace 9/3
dohledové kamery/SOS hlásky/meteostanice 90/195/26
počet modernizovaných mostů na hlavní trase 92 (z toho 25 zcela nových)
modernizované nadjezdy 35
předpokládané náklady v roce 2012 21,6 mld. Kč bez DPH
aktuální stavební náklady (v cenové úrovni roku 2021)
21,8 mld. Kč bez DPH (v cen. úrovni r. 2012
o 2 mld. Kč nižší, než byl předpoklad)
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež lešení; krádež roštů; sedmasedmdesátiletý řidič nadýchal téměř dvě promile
Neznámý zloděj ukradl v době od středy 22. září do pátku 24. září v ulici Žitavská v Jihlavě z rozestavěného domu hliníkové lešení. Škoda činí více než čtyřicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují, po pachateli a odcizeném lešení pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Pachatel odcizil rošty
Policisté z Kamenice nad Lipou prošetřují případ krádeže roštů v obci Černovice na Pelhřimovsku. "Pachatel v době od pátku 24. září do středy 29. září odcizil z místa u železničního přejezdu u silnice třetí třídy dva litinové rošty, čímž majiteli způsobil škodu kolem čtyř tisíc korun", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají.

Opilá žena skončila na záchytce
Ve čtvrtek 30. září přijali policisté v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku před osmou hodinou ráno oznámení o opilé ženě, která se nacházela na ulici Třebíčská a obtěžovala svoje okolí. "Na místo vyjela policejní hlídka situaci prověřit. Policisté zjistili, že se jedná o třiačtyřicetiletou ženu, která ležela na schodech před domem. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 3,82 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilou ženu zajistili a odvezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Opilou ženu policisté zajistili
Ve čtvrtek 30. září po půl šesté večer přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o opilé ženě, která se nacházela na ulici Nezvalova ve Žďáře nad Sázavou. "Sedmačtyřicetiletá žena ležela na trávníku u domu, vykazovala známky značné opilosti a vykřikovala vulgární výrazy. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, kterou policisté u ženy provedli. Její naměřená hodnota činila 3,48 promile alkoholu. Policisté ženu zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Dále se bude zodpovídat z přestupkového jednání proti veřejnému pořádku.

Po střetu aut vznikla škoda 160 tisíc
Ve čtvrtek 30. září jela po poledni řidička vozidla Opel Astra po silnici od obce Oponešice na Mladoňovice na Třebíčsku. "Při průjezdu křižovatkou nedala přednost v jízdě autu jedoucímu po hlavní silnici, a došlo ke střetu. Při nehodě utrpěly zranění dvě spolujezdkyně z vozidla Opel, které byly zdravotnickou záchrannou službou převezeny na ošetření do třebíčské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. U řidičů provedli dechové zkoušky, při kterých u obou požití alkoholu vyloučili. Škoda na vozidlech byla předběžně vyčíslena na 160 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Za volantem pod vlivem drog a bez řidičáku
Ve čtvrtek 30. září jel řidič vozidla Škoda po třetí hodině odpoledne v Jihlavě po silnici na Štefánikově náměstí. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "Dechová zkouška byla u pětadvacetiletého muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl pozitivní na marihuanu a amfetamin. Lékařskému vyšetření se řidič odmítl podrobit. Řidičský průkaz muž nevlastní. Další jízdu mu policisté zakázali", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání závažných přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidič nadýchal téměř dvě promile
Policisté zastavili ve čtvrtek 30. září kolem osmé hodiny večer ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku auto Kia, jehož řidičem byl sedmasedmdesátiletý muž. V rámci kontroly se řidič podrobil dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,95 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,87 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Státní pomoc zafungovala a počet insolvencí se dál drží dole; firmy teď ale musí čelit rychlému zdražování vstupů i lidské práce
Koronavirová vlna bankrotů se Česku i díky státní pomoci vyhnula. Třetí čtvrtletí naopak přineslo meziroční pokles počtu insolvencí o 15 %. Firmy ani lidé ale nemají i přes příznivý vývoj na poli insolvencí vyhráno. Nyní musí čelit rychlému zdražování zboží a vstupních surovin či materiálů. Rizika do budoucna leží také v prudkém v nárůstu cen energií. Výzvou pro Česko navíc dál zůstává pokulhávající digitalizace v insolvenční oblasti.
Soudy v Česku ve třetím čtvrtletí obdržely 5 897 nových insolvenčních návrhů. To ve srovnání se stejným obdobím loni představuje pokles o 15 %. Prozatím se tak nepotvrdily obavy ze zpožděného nárůstu počtu insolvencí v důsledku koronavirové pandemie poté, co lidé vyčerpají všechny ostatní možnosti. “Státní pomoc zafungovala jak měla a pomohla zabránit vzniku náhlé a výrazné vlny insolvencí. Řada subjektů dokázala potíže překonat, ty ostatní pak vstupovaly do insolvencí postupně,” popisuje Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním.

Přesto podle Valáška ale nemají firmy ani lidé ještě vyhráno. V případě fyzických osob hrozí potíže například majitelům rozestavěných nemovitostí, u nichž prudký růst cen materiálů způsobil výrazné překročení původního rozpočtu. “Pokud jim peníze na dostavbu domu nevystačí a budou se muset rozpracované nemovitosti i s pozemkem vzdát, může se s ohledem na situaci na trhu stát, že banka z prodeje projektu nepokryje ani hypotéku. V krajním případě to pak může vést i k exekucím či insolvencím, ” říká Valášek.

Také firmy musí mimo jiné i v důsledku dodávání vládní finanční pomoci do ekonomiky čelit mimořádně rychle rostoucím cenám vstupů a výpadkům v dodavatelských řetězcích. Nízká nezaměstnanost zároveň umožňuje pokračování svižného růstu mezd, což náklady firem dál zvyšuje. “Není důvod čekat plošnou katastrofu, ale pro podniky, jež nedokážou pružně přenášet prudce rostoucí náklady na zákazníky, se riziko insolvence v posledních měsících výrazně zvýšilo. Jde například o společnosti, jež mají zakázky nasmlouvané na dlouhou dobu dopředu, aniž by mohly upravit cenu,” popisuje Valášek s tím, že financování některých firem a domácností může dále zatížit také růst úrokových sazeb centrální banky. Ty 30. září vzrostly o 0,75 procentního bodu, což je nejvyšší jednorázové zvýšení od roku 1997. Od úrokových sazeb ČNB se přitom odvíjí cena úvěrů pro firmy i fyzické osoby.

“Další rizika pro očekávané oživení české ekonomiky v letošním a příštím roce se skrývají také v drastickém nárůstu cen energií a zemního plynu, který se meziročně blíží 175 %, respektive 110 %. To extrémně zasahuje nejen náklady výrobních podniků, ale i celý sektor energetického trhu. Důvodem je daňová a dotační politika EU a současná politická situace v Rusku a Asii,” doplňuje ředitelka české pobočky úvěrové pojišťovny Atradius Markéta Stržínková.

Výzvou pro oblast insolvencí v Česku zůstává rovněž rozpracovaná legislativa a pokulhávající digitalizace. “Zatímco notáři či advokáti už mohou bez problémů pořizovat plnohodnotné zápisy nebo se účastnit výslechu na dálku za pomocí moderních technologií, insolvenční

správci stále fungují v určitém právním vakuu,” říká Tomáš Valášek s tím, že IT řešení pro osobní jednání insolvenčních správců s klienty online jsou sice dostupná a vyzkoušená, ale pevné legislativní mantinely pro jejich využití stále chybí.

Čekat s digitalizací na novelu insolvenčního zákona, jež ale už do voleb nestihne projít legislativním procesem, a bude tak odložena minimálně do doby, než se jí začne zabývat nová vláda, však podle Valáška není třeba. “O tom, že oblast insolvencí potřebuje úpravy, aby mohla efektivněji plnit svoji roli, není pochyb. Ztroskotání stávajícího návrhu novely dokonce dává šanci připravit tolik potřebné změny znovu, jinak a lépe. Na digitalizaci ale není nic složitého, proto není důvod s ní čekat další rok, dva nebo tři na komplexní změnu právní úpravy,” myslí si Valášek.

Prosadit potřebné změny by podle něj bylo možné například už při schvalování zákona o preventivní restrukturalizací, který nyní míří do připomínkového řízení. Do českého právního řádu by měl s účinností od července 2022 zapracovat směrnici EU, jež zahrnuje nové nástroje k odvrácení hrozícího úpadku podnikatelům v přechodných finančních potížích.
Monika STRAKOVÁZpět nahoru na obsah...

Povídání o pytlácích a pašerácích zvířat a boji proti nim v jihlavském muzeu
Povídání o pytlácích a pašerácích zvířat a boji proti nim za pomoci forenzních věd proběhne v úterý 5. října od 18 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny na Masarykově náměstí 55 v Jihlavě.
O odhalování trestné činnosti v oblasti obchodování s ohroženými druhy živočichů a rostlin, problematice tzv. wildlife crime, využití forenzních věd při vyšetřování a souvisejících tématech bude bývalá inspektorka ČIŽP Mgr. Pavla Říhová, energická a statečná žena, která se nebojí nejen pytláků, ale ani výzev, a tak se se svým týmem loni podílela na založení nového Centra environmentálních forenzních věd UK, kde teď působí.

"Setkání s Mgr. Pavlou Říhovou je určeno těm, které zajímají otázky ochrany přírody nebo forenzních věd, případně se "jen" rádi dozvídají něco nového", uvedla mluvčí jihlavského muzea Dana Oberreiterová.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   1. 12. 2021

• Covidové paradoxy
• Vánoční a dárkové zboží ze zrušených trhů v Třebíči mohou lidé nakoupit ve výstavních síních
• Domácímu hospici Bárka mohou lidé ve sbírce přispět na speciální zdravotnické batohy
• Výstavba protihlukové 280 metrů dlouhé stěny na silnici I/38 v Radostíně začne na jaře
• Kriminalisté objasnili sérii krádeží v Havlíčkově Brodě a okolí, obviněn byl jednadvacetiletý recidivista
• Policisté hledají svědky nehody v Třebíči, při které srazilo auto chodkyni
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, nemá nic; opilci skončili na záchytce
• V Pelhřimově je otevřeno Reuse centrum; odložené věci nacházejí nové uplatnění
• Výstava PHOTOGRAPHIA NATURA 2021 byla v jihlavském muzeu otevřena bez vernisáže
• Personální změny ve vedení územních odborů; generační obměna se nevyhnula ani policejnímu sboru na Vysočině

Úterý   30. 11. 2021

• Od středy 1. prosince jezdí trolejbus linky E v Jihlavě rychlejší trasou
• V záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou letos ubytovali rekordní počet zvířat
• Strážníci jihlavské městské policie zasahovali v azylovém domě
• U Rudolce se střetlo auto s traktorem, dva lidé utrpěli zranění
• Do táborské zoologické zahrady zavítá Mikuláš s čertem a andělem
• Současná česká skleněná vánoční ozdoba; nová výstava Českých center se třpytí a voní Vánocemi
• Advent zahájily obce a města regionu JE Dukovany rozsvícením adventních věnců, vánočních stromů i betlémů
• Z policejního deníku: muž si objednal herní konzole, nemá nic; vandal posprejoval trafostanici; muž dluží alimenty
• Sněžení komplikuje na Vysočině dopravu, zejména na silnici I/38
• Pětice mužů se při krádežích zaměřila na auta; kriminalisté pachatele dopadli a zahájili jejich trestní stíhání

Pondělí   29. 11. 2021

• Kožní ambulance novoměstské nemocnice zažívá extrémní nápor pacientů; musí omezit příjem nových
• V Golčově Jeníkově zemřel na kolejích člověk
• Nové Město na Moravě zasvětí příští rok lyžařům
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do sklepa; policisté chytili zloděje, řidiči pod vlivem alkoholu

Neděle   28. 11. 2021

• Vysočinu zasypal sníh, meteorologové varují před nočním náledím a předběžně také před silným větrem
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl ze sklepa alkohol; zloděj ukradl z chaty kolo; opilí řidiči bourali
• Nehoda a poškozená auta včera blokovaly provoz na dálnici D1; místo bylo průjezdné pouze jedním pruhem, ale kolony se netvořily, byl slabý provoz
• Co se dělo na Štědrý den od rána až do půlnoci napoví výstava v Horáckém muzeu

Sobota   27. 11. 2021

• V pelhřimovské nemocnici bude od pondělí po dobu dvou měsíců omezena doprava
• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021

• Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
• Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
• Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
• Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
• Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
• Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
• Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret

Středa   17. 11. 2021

• Okolí pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči bude brzy hezčí
• Naše dva 17. listopady a dnešek

Úterý   16. 11. 2021

• V japonské zahradě ve Sněžném na Žďársku můžete získat sběratelskou kartu
• Draci a adopce stromů na Skalce v Jihlavě
• Šestatřicetiletá distributorka drog skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: mladistvá dívka byla ve špatném psychickém stavu a opilá; opilý řidič boural, nadýchal tři promile
• Na místě zbourané knihovny v Okříškách vznikne místo pro odpočinek
• Státní svátek od 17 hodin a 11 minut s trikolorou a Modlitbou pro Martu v Jihlavě

Pondělí   15. 11. 2021